tl'A zd. ia d Kleuwa 1) e z e week werden op „Rhynzigt" genomen 108 zwembaden door beeren. De temporatuur van het water is 16° Celsius. Gedurende het geheele seizoen werden aldaar 14327 zwembaden door heeren en 1402 door damos genomen. Te Sassenheim hadden den 19 den dezer de aangekondigde harddraverij 611 volks spelen plaats. Reeds vroeg bewogen oud en jong, zoowel ingezetenen als vreemdelingen, zich door het dorp om het een en ander, het feest betref fende, in oogonschouw te nemen. De stemming was opgewekt en werd ver hoogd, toen do muziek den aanvang van het feest aankondigde. Aan de harddraverij namen 15 paarden deel. De prjjs van 50 werd behaald door het paard „Vitesse II", van den heer G. De Vaal, bereden door den heer C. Persoon, en de premie van f 10 door „de Nobel", van den heer A. Bos, bereden door den heer C. Bos. Bij het ringrijden en sleuteltrekken voor paren met paard en tweewielig rijtuig werden de volgende prijzen behaald. Ringrjjdeneerste prijs door den heer C. Huyg, 2de prijs door den heer P. Rotteveel en 3de prijs door den heer G. Hartveld. Sleuteltrekkeneerste prijs door mej. C. Hart veld, 2de prijs door mej. A. Huyg en 3do prijs door mej. Van Klaveren. Onder de spelen kwamen vervolgens voor: Hardloopen met een knikker op een blad, zakloopen, turfrapen, hardloopen met hinder nissen, muilloopen en radrijden. Het zak- en hardloopen met hindernissen hadden veel bijval en ontlokten menigmaal een gullen lach aan de vele toeschouwers. Jammer was het, dat het weder niet aan genaam was, maar gelukkig liet de betrok ken lucht slechts korten tijd enkele regen druppels los. De commissie heeft zich uitstekend van hare taak gekweten en aan hare goede rege ling is het te danken, dat het feest uitnemend is geslaagd. TeKatwijk aan Zee zjjn gisteren van de haringvisscherij aangekomenKW. „do Vrouw Geertrui", van den reeder N. Parlo- vliet! met 230 k,; KW, 50 ^Neerland en Öranje", van <5en reeder L. Van fiuyn, met 270 k. pekelh., 30 k. steurh. en 3400 St. steurh.; KW. 38 „de Vrouw Johanna", van den reeder D. Ouwehand Az., met 310 k. en 1400 st. steurh.; KW. 23 „Adriana", reeder F. E. Meerburg, met 308 k., en KW. 49 „Luctor et Emergo", van den roeder D. D. Ouwehand, met 260 k. en 21,000 st. steur- haring. Als een bewijs van den verba- zenden vischrjjkdom van 't Bra3emermeer kan dienen dat verleden Woensdag door eenige visschers te Roelofarendsveen in één toog (trek) met de zegen ongeveer 2700 pond brasem en voren werd opgehaald. Brasems van 2 13 pond en vorens van 1 a 2 pond waren er niet weinig onder te vinden. De eerste prijs van de verloting der Landbouw-Tentoonstelling te Haarlem een Utrechtsch wagentje met paard en tuig, viel op No. 7943 en een dogcart met merrie schimmel en tuig op No. 9065. De complete boerenwagen viel op No. 3728 en eene koo op No. 4742. Men meldt uit Delft: De trein van den Holl. spoorweg, die gisteravond te 7.30 van 's-Hage vertrok, ondervond eene vertraging van een halfuur, door een ge brek aan de machine, dat te Rijswijk ont stond. De hulpmachine, uit 's-Hage ontboden, bracht hem naar Rotterdam. Een der firmanten vandefirma A. J. Polak en Zonen, manufacturiers te Rot- 'dam, vierde in de vorige week zijn 503ten teu -,jag Zijne bedienden boden hem een verjaa. -eschenk aan, den vooruitgang voor prachtig g ^0ze gelegenheid werd door de stellende. By „ej0 personeel feestelyk ont- patroons het geh. -ling gedaan, dat aan alle haald en de mededec. nensioen is verzekerd, bedienden door de firma hunne menschlie- Deze heeren worden om - -qer zjjn door vendheid geroemdreeds vroc. bedien. hen zieke bedienden en weduwen den flink ondersteund. 0 Men meldt uit Arihem aan v. N. R. C.": Naar wy vernemen, beloopt het bedrag van het onlangs door den klerk M. van den ryksbetaalmeester alhier aan dien ambtenaar ontvreemde geld eene som van omstreeks f 11,000. De dader, die zyn mis- dryf gepleegd beeft door het hooger uit trekken van enkele geldsommen boven de Wèrkelyke ontvangsten, heeft zich apoedig na de ontdekking uit de voeten weten te maken, zonder dat tot dusver eemg spoor van hem is ontdekt. Naar men aan hot „Hb 1." meldt, zal de in den vorigen winter aangevangen proef met verwarming door stoom van de rijtuigen in de treinen der H. IJz.-Sp.-My. dezen winter worden voortgezet en toegepast op meer rijtuigen. In den vorigen winter was.dit stelsel op één trein toegepast. Door onbekende oorzaak brandde de bakkeiy van J. W., in de buurtschap Leuvenheim, onder Brummen, af. Van den inboedel werd een gedeelte gered; zoowel deze als het huis was verzekerd. Gistermorgen sloeg de bliksem in den watermolen van G. Westring, in de Belmermeer, by Monnikendam. Met veel moeite zyn de bewoners, waarvan sommigen licht gewond waren, gered, terwyl de molen in een oogenblik tyds door de vlammen ver nield was. Qp den Klousterdyk, naby Monnikendam, sloeg de bliksem in den houtzaagmolen van de heeren A. Sligcher St. Zoon, doch veroor zaakte geen brand. Aan eene A t j e h - corre s p o n de n t i e van de „Sumatra-Ct." is het volgende ontleend In den avond van 7 op 8 Juli moest het verlie3 worden betreurd van den Europeeschon sergeant Polleman, van het garnizoen te Kotta- Radja, die, zich in de Atjeh-rivier aldaar be gevende om een bad te nemen, door de duis ternis misleid, in do diepte verdween en ver dronk. Eerst den volgenden dag werd zyn lyk achter KampongDjawa uit het water opgehaald. Zondag heeft te Angoulême een vry ernstige oploop plaats gehad. Een commissaris van politie ging door de volks menigte op de kermis, waar by opgeschoten knapen verboden portretten [van Boulanger] zag venten. De commissaris wilde er zich mede bemoeien, maar het grauw ging hem te lijf, roepende: „Leve Boulanger 1 In het water met hem 1" enz. Hy werd geduwd, gestooten en geslagen, tot verscheidene agenten hem ontzetten. Zy slaagden er echter niet in de orde te herstellen, zoodat troepen te hulp moesten worden geroepen. Verscheidene personen werdén in hechtenis genomen. Verleden Zondag is het gezin van een aannemer te Poitiers, Desouillière genaamd, na het eten van gekookt gekochte kreeften, ernstig ongesteld geworden, zoozeer, dat het hoofd des gezins spoedig overleed. De kreeften bleken levend uit Duitschland te zyn aangevoerdwat er nog by den koopman over was, werd in beslag genomen. Volgens de „Figaro" zouden gis teren te Parys 54 stieren uit Spanje te Parys aankomen voor nieuwe stierengevechten. Deze 54 dieren zyn gedurende tien dagen in een eng hok opgesloten geweest, waar geen licht kon doordringen, zoodat zy er dol van woede zyn uitgekomen. BUITENLAND. Frtlnkrjjk. Opnieuw hebben de Parysche ingenieurs, die dezer dagen hunne Nederlandsche collega's zoo gastvry onthaalden, een gezelschap ambts broeders te gast, nl. een aantal ingenieurs uit Rusland en Spanje. Na bezichtiging van den Eiffeltoren veree- nigden de ingenieurs zich aan een feestmaal op de eerste verdieping, waarby de heer Eiffel dronk op de vorsten der vertegenwoordigde landen en o. a. den Zuid Siberischon spoor weg, waaraan men nu weldra zal beginnen, ter sprake bracht. Wellicht herinnert men zich, dat krach tens eene niet lang geleden aangenomen wet vaders van zeven en meer kinderen vrygestsld zyn van de belasting op het personeel. Naar gemeld wordt telt men alleen te Saint-Bor.net in de B-Ten-Alpen 25 van zulke gelukkigen die te zamen 250 zonen in het leger hebben. Één hunner, een raadslid, Tranquille genaamd, heeft niet minder dan 18 kinderen in leven. De senator Saloeuve is in den ouderdom van 75 jaren te Clermont-Ferrand overleden. Hy werd in 1871 afgevaardigde en was sedert 1878 senator. Hy behoorde tot de republikein- sche linkerzyde. De uitvoering van de ten voordeele der noodi''idenden te Antwerpen gegevene „Ode triompha'1®" Tan Augusta Holmès heeft 60,000 fr. opgebra,"ht- De besU,,ren öor Fransche spoorwegen I hebben den leden fftO het spoorwegcongres te Parijs een byzondör schitterend feestmaal aangeboden in het „Palais de l'Industrie," hetwelk door omstreeks 1400 personen werd bygewoond. De zaal was fraai versierd en met groote kronen eloctrisch verlicht. Bjj de uitreiking der bekroningen te Parys zullen alleen president Carnot en minister Tirard het woord voeren. !>vz£tsehj!a.m«l. Binnenkort zal eene levensbeschry ving ver- schynen van den bekenden Duitschen roman- tchrjjver Friedric-h Spielhagen, die verleden j rar zyn 60sten verjaardag vierde en zelf zyne geschiedenis heeft te boek gesteld. Het ver haal wordt openbaar gemaakt in het weekblad „Deutschland", oen nieuw tydschrift, dat eerst daags te Beriyn zal worden uitgegeven. Het derde deel der gedenkschriften van don hertog van Saksen Coburg-Gotha zal om streeks het einde dezer maand het licht zien. By de gisteren gehouden manoeuvres in de provincie Hannover is in tegenwoordigheid des keizers voor het eerst op groote schaal ge bruik gemaakt van rookvry buskruit. By de salvo's der infanterie wae er geen rook te zienby die der artillerie zag men slechts onbeduidende, grysbruine rookwolkjes. De proef nemingen worden als welgeslaagd beschouwd. Naar hetgeen te Beriyn wordt gemeld, zal de Russische grootvorst-troonopvolger na het bruiloftsfeest te Athene eene reis naar de Stille Zuidzee doen en over Siberië naar Rus land terugkeeren. Dat de benoeming van keizer Wilhelm tot grootkruis van de Nederlandsche Militaire Willemsorde in Duitschland de aandacht ge trokken heeft, blykt uit eenige regelen in de „Kölnische Zeitung." Deze vestigt daarin de aandacht op de waarde, welke in Nederland aan die Orde gehecht wordt en doet uitko men, dat het thans de eerste maal is, dat deze Orde verleend wordt aan een vorst, die nog nooit in het vuur is geweest. Keizer Wilhelm I verkreeg de Militaire Willemsorde eerst na zyne troonsbestygingkeizer Fi ederik en prins Frederik Karei na hunne wapenfei ten van 1870. Het Keulsche blad deelt ver der aan zyne lezers de geschiedenis mede van de stichting dezer Orde, waaronder het feit, dat Blilcher en Wellington de eerste niet-vorstelyke personen waren, die het groot kruis ontvingen. De oude keizerin Augusta denkt Maandag a. s. een einde te maken aan haar verblyf te Schlangenbad en dien dag naar Baden-Baden te gaan, haar gewoon najaarsverblyf, voordat zy den winter te Beriyn gaat doorbrengen. Toen de keizer en de keizerin Zondag jl. de wedrennen te Hannover bywoonden, werden op 's keizers verlangen ook postduiven opgelaten, welke te Hildesheim thuis behoor den. Te Hildesheim waren duiven, die naar Hannover vlogen en deze laatsten werden gebruikt om Z. M. het bericht te brengen, hoeveel tyd de eerstbedoelde duiven voor hare vlucht hadden noodig gehad. Tegelykertyd werd dat bericht per „dringend" telegram den keizer toegezonden. Niet weinig vroolykheid wekte het, dat het „dringende" telegram een halfuur later dan de duiven aankwam. Italië. De heer Crispi is weer zoo goed als her steld. Eene schitterende hulde werd den mi nister gebracht door de inwoners van Napels, die, naar men berekent, ten getale van 20,000 zich in optocht met muziek en vlaggen onder leiding van den burgemeester, naar Crispi's woning begaven om hem geluk te wenschen met zyn herstel. De minister hield van het balkon eene toespraak, waarin hy zyn warmen dank betuigde voor deze hulde. De finantiöele crisis in Italië is nog niet geëindigd. De provinciale Bank van Bari heeft bare betalingen gestaakt met een tekort, dat, naar men zegt, omstreeks 10,000,000 fr. be draagt. Het bericht, dat de koning der Belgen voornemens zou zyn, zich voor eenigen tyd naar den Congostaat te begeven, wordt door de „Times" beslist tegengesproken. Groot-Gi-itaunlé. Eenige inlandsche rechters in Br.-Indië, die wegens omkoopbaarheid ontslagen werden, hebben, luidens berichten uit Bombay, hooge eischea tot schadevergoeding ingesteld tegen een aantal regeeringspersonen, onder wie zich lord Ray zou bevinden. Ooatenr^Hong.-Monarchte. In een Hongaarsch dorp drongen roovers Eet geweld een huis binnen en vermoordden een ryken Jood met zyne vrouw, zyn zoon en drie jonge kinderen; daarna gingen zy op den loop met 20,000 fl. De vermoorde Jood was een geldschieter en in het district zeer gehaat, daar hy den ondergang van menig gezin op zyn geweten had. In Oostenrijk is de tweede reserve tegen 1 Oct. voor 8 weken opgeroepen, om de open plaatsen der gewone reserve aan te vullen. 30- a 50,000 man, do meesten huisvaders, zullen dus uit hun werk worden gehaald. Geestelyken en onderwyzers zyn vrygesteld. Spanje. Omtrent het voorval met het Spaansche schip „Miguel Theresa" op de kust van Ma rokko wordt gemeld dat men aldaar meende, dat het vaartuig smokkelwaren bevatte. De Arabieren vielen het aan en plunderden het, terwyl zij de geheele lading naar wal sleep ten en de bemanning gevangenhouden. De Spaansche bevelhebber in het naburige fort Alhuamas seinde onmiddellijk aan zyne Regeering. De regeering van Marokko heeft de onder danen van den Sultan op straffe des doods verboden, Christenen te mishandelen. Volgens de „Times" zullen de Spaansche zeelieden, die dezer dagen gevangen werden genomen, heden worden losgelaten. De gezagvoerder van het schip is door een- revolverschot gewond. De sultan van Marokko is uit Tetoean naar Tanger vertrokken. Omtrent de Spaansch-Marokkaansche quaes- tie meldt de „Standard," dat, volgens den minister van buitenlandscho zaken, Vega di Armyo, de Sultan gunstig ten opzichte van Spanje gezind is en stellig genoegdoening zal geven. Naar de „Imparcial" mededeelt, heeft de- minister van oorlog bevel gegeven tot ver sterking der Spaansche garnizoenen en forten op de kust van Marokko. Bulgftrye. Het gerucht doet de ronde dat de heer Stojanov, president van de Bulgaarsche Sobranja, die eenige dagen geleden te Parys plotseling stierf, door zyne politieke tegen standers is vermoord. Zelfs wordt er by ge voegd dat de moordenaar een Rus is. Servië. Volgens een gerucht, dat echter slechts onder alle Toorbehoud wordt medegedeeld, zou de vooruitstrevende party te Belgrado een groot plan in haar schild voeren. Zy zou namelyk voornemens zyn, binnenkort den pre tendent Peter Karageorgewitch terug te roepen. Volgens den correspondent van de „Daily News" te Belgrado zou de gewezen koning Milan een staatsgreep beramen om het regent schap gedurende koning Alexanders minder jarigheid te verkrygen. Milan zou zelfs Oos- tenryk om soldaten hebben gevraagd, doch de regeering van dit land weigerde. Uit Belgrado wordt gemeld dat een aan slag is gepleegd tegen een trein van de Ser vische hoofdstad naar Nisch, in welken de gewezen metropolitaan Michaël zich bevond. Door een nog onbekend boosdoener waren naby Topchidere de spoorstaven losgemaakt, ten gevolge waarvan de locomotief ontspoorde en omver viel. Niemand werd gekwetst. Abessynië. Uit Aden wordt geseind dat koning Me- nelik van Schoa voornemens is, zich tot keizer van Abessynië te doen kronen op den berg Mannagscha, de historische kroningsplaats voor alle vroegere keizers van Ethiopië. Amerika. Op Navassa, een klein guano-eiland tus- schen Haïti en Jamaica, zyn, volgens bericht van den consul dor Ver. Staten te Jamaica, een aantal Amerikanen in een oproer gedood. Een Britsch vaartuig heeft zich onmiddellyk uit Jamaica derwaarts begeven en een Ameri- kaansch oorlogsschip zal weldra volgen. Intus- schen heeft de directie der Maatschappy, aan welke het eiland behoort, van deze gebeurte nissen nog niets vernomen, zoodat sommigen de waarheid er van betwyfelen. In de Sted. Werklnr. zjjn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 15 Sept. ZondAg 40 10 50 16 Maandag. 55 15 70 17 Dinsdag 65 19 84 18 Woensdag 70 20 90 19 Donderdag 67 19 86 20 Vrjjdag 68 20 88 21 Zaterdag. 61 14 7*

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6