N°. 9075. Woensdag 18 September. A0. 1889. feze i(Jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 17 September. Feuilleton. De lange Hollander. LEIDSCH DAGBLAD. FEUS DEZER COURANT: Voor Loldon per S ma&ndeu.1.10. Franco per poet.1.10. Ateonderiyke Nommen0.00. PRUS DER ADVERTENTIRN: Van 1—6 regels L06. Iedere regel meer ƒ0.170» Grootere letten neer plaatsruimte. Voor het in- eeseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Omtrent Friedrich Mitterwurzer, van wiens aanstaand bezoek aan onze gemeente wy - gisteren met een enkel woord melding maak ten, kunnen wy nog het volgende mededeelen Mitterwurzers vader was de indertijd hoog gevierde, onovertreffelyke opera-zanger Anton Mitterwurzer, de vriend van Richard Wagner, zijne moeder de geniale tooneelspeelster Herold. Te Dresden, waar zij aan den hof- schouwburg verbonden waren, werd hun zoon Friedrich geboren, wiens vroegtijdig sprekend talent zij met ijver en nauwgezetheid ont wikkelden. Friedrich Mitterwurzer vond zijn eerste groote engagement aan het theater te Graz, waar zoo menig begaafd acteur zijne loopbaan heeft aangevangen, en reeds kort daarna bewoog hij zich voor het eerst op het tooneel van het Burgtheater. Reeds toen werd hem eene glansrijke toekomst voorspeld. Inderdaad is Mitterwurzer op het gebied van kunst ook eene hoogst oorspronkelijke verschijning. Een gezond verstand en eene aangename inborst gaan bij hem gepaard. Met zeldzame zorg bestudeert hy elke nieuwe rol, er steeds op bedacht en er altijd naar strevende een nieuwen, een anderen te schijnen. Hij bezit een repertoire van zeldzame veel zijdigheid. Hpj is groot in zjjn Fransch con versatie-stuk, welks toon en vormen hy ge heel meester is. In de hooge tragedie weet hij zyn auditorium wonderbaar te boeien. Het is byv. een genot hem op het tooneel te aanschouwen en te hooren in „Hamlet", in „Kean" of als „Wallenstein." Tal van buitenlandscbe bladen zjjn uitbundig in hun lof over dezen genialen kunstenaar. Den heer C. C. Breukink te Voorschoten zijn op de Landbouwtentoonstelling te Haarlem in de afdeeling vet- vee een 1ste en een 2de prys ten deel gevallen en wel voor 2 maal 2 stuks vette schapen. De rekeningen der gemeenten Oegst- geest en Voorhout voor het dienstjaar 1888 zyn door Gedeputeerde Staten dezer Provincie goedgekeurd teruggezonden. H. M. de Koningin woonde, vergezeld van de beide hofdames en van den kamer heer baron Taets van Amerongen van Nate- witz, Zondag voormiddag de godsdienstoefe ning by in de kerk der hervormde gemeente te Apeldoorn, onder het gehoor van ds. Hattink. Naar het „Vad." verneemt, zullen door den ontvanger der successierechten en do meinen te 's-Gravenhage op 26 September a. s. bij inschrijving in het publiek verkocht worden de frankeer-, port- en telegraafzegels, afkomstig van oude post- en teiegraafformu- lieren. De door Burg. en Weth. van Waddings veen aan den Raad aangeboden begrooting over het jaar 1890 wyst in ontvangst en uitgaaf een cijfer aan van 27,837.01. Onder anderen komen daarop voor, als voornaamste posten van ontvangst: 4/5 opbrengst van het personeel 68,43.54 en hoofdeiyken omslag 6500. Als voornaamste posten van uitgaaf jaarwedden der onderwijzers ƒ7307 en sub sidie voor het burgerlyk armbestuur 2800. Aanstaanden Vrydag zal de Hollandsche. IJzeren-Spoorwegmaatschappy haar 50-jarig bestaan herdenken. Naar wy vernemen be staat by de directie het plan, aan alle ambte naren en beambten te dier gelegenheid eene geldelyke feestgave toe te kennen, waarby o. a. tevens zullen behooren een gedenkpenning en een populair geschreven overzicht van de geschiedenis der Maatschappij. (S. D.) By het militair gezag bestaat het voor nemen, het fort in den Laander- en West- bylmerpolder, aan den Rynspoorweg tusschen Amsterdam en Abcoude, door eene telefoon geleiding met de kazerne te Amsterdam te verbinden. De Fransche Opera te 's-Gravenhage opende gisteravond het seisoen met „Faust." De zaal was zeer goed bezet op alle rangen. De orkestdirecteur Granier werd bij zijne komst warm toegejuicht. Ook den tenor-léger Adrien Barbe vielen applaus en kransen ten deel bij zyne wederverschijning. Mevr. Granier werd mede hartelyk begroet en de eerste danseuse ontving een krans en een bloemkorf. Van de debuteerende artisten maakte de bariton Azais goeden indruk. Der eerste zan geres, mej. Vildieu, ontbraken geene stemmid- delen, doch zy zong wat keud. Omtrent haar en den bas Lissaty moet het oordeel worden voorbehouden. Het nieuwe gordyn trok de aandacht en de ruimere rookkamer werd door de heeren gewaardeerd. (A. H.) De bisschop te Haarlem heeft den heer P. J. Thunnissen, pastoor der O.-L. V.-kerk te Haarlem, benoemd tot kanunnik van het Haarlemsche kathedraal; voorts benoemd: tot pastoor te Zandvoort den heer S. Witte, tot kapelaan te Beverwijk den heer A. F. Suidgeest, tot kapelaan te Rotterdam (Allarh. Hart) den heer A. Verhoeven, tot kapelaan te Amsterdam (H. Dominicus) den heer I. H. Zegers, en tot kapelaan te Alkmaar (H. Domi nicus) den heer J. C. S. Nusse. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tegen 22 October a. 8. weder pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. De ouders of voogden behooren de aanvrage bij een op zegel geschreven request te richten aan genoemden Minister. Verzoeken, na 5 October a. s. by het departement ontvangen, komen niet in aanmerking. Men zie verder de Staatscourant van 17 dezer. De minister van financiën maakt bekend dat bet saldo van 's Ryks schatkist op 14 dezer bedroeg: bj) de Nederlandsche Bank ƒ20,217,724.431/,, en by de betaalmeesters ƒ1,976,504.571/,; te zamen ƒ22,194,229.01. Z. M. heeft benoemd tot surnumerair by het bestuur der directe belastingen, in- voorrechten en accynzen: F. W. J. Ligten- berh, H. H. Mulder, C. M. Cremer, J. Kruyff, P. Van der Meulen, J. H. Meerdink, J. H. Van Barneveld, P. J. der Weduwen, K. R. Winkler, M. Van der Linde, C. H. Stassen, K. A. J. M. baron Van Lansweerde, U. Van Eerde, G. D. L. Rink en B. J. J. M. Timmerman. Gemengd Nieu vv,s. Zondag-middag, to ongeveer twee uren, brak te Waddingsveen in het zoogenaamde Tweede Blok een geweldige brand uit, welke de woning van den weg werker Hofstede geheel in de asch legde. Van den inboedel werd byna niets gered; slechts een varken en eene geit kon men van de plaats des ODheils brengen. De lief dadigheid zal trachten in de noodzakelykste behoeften van het gezin, dat door den brand alle have heeft verloren, te voorzien. Te Rotterdam is er tusschen twee jongens in de Van Speykstraat eene vec-htparty ontstaan, welke zóó hoog liep, dat de een zyn mes trok en den ander eene wonde in den arm toebracht. Onder geleide der politie is de gekwetste naar het Ziekenhuis vervoerd. De andere jongen heeft zich uit de voeten weten te maken. Te Groningen is eene 67-jarige vrouw door dronkenschap in hare woning van eene trap gevallen, waardoor zij eene schedelbreuk bekwam en eenige uren daarna overleed. Te Oudewater is het zoontje van den heer B. van een schommel gevallen. Zonder een oogenblik by zijn bewustzyn te zyn geweest, is het na eenige uren overleden. In de kraan der waterleiding aan het station der Hollandsche Spoorweg- maatschappy te Rotterdam is, naar ons mede gedeeld wordt, een goudviscbje gevonden, dat de lengte had van 0.1 metsr. Het diertje leeft nog. (N. R. C Uit Arnhem wordt aan de „N.R.C." gemeld dat de klerk by den ryksbetaalmeester aldaar, zekere F. M., een gehuwd persoon, sinds Vrydag verdwenen is. Het woonhuis van H. Van Kap- peleveen te Wageningen is afgebrand. Het vee is gered. De hooiberg en de schuur bleven behouden. Alles was verzekerd. By Gorredyk is Zaterdagavond door de laatste tram van Heerenveen een vischventer overreden, die in beschonken toe stand op de rails lag. Zyne beide beenen zyn verbryzeld, een arm werd dadelyk afgezet. Ook do andere arm is ernstig gekwetst. De toestand van den gekwetste is zeer ernstig. De man heeft 7 kinderen. Het werkhuis, aan het armhuis te Drachten verbonden, is afgebrand. De oor zaak van het onheil is vlasbroei. Te Batmen, by Deventer, is gis- ternacht door eone onbekende oorzaak afge brand de boerdery van den landbouwer Krans. Een daar naast staande zaadberg geraakte tevens in brand. De geheele inboedel en de levende have werden eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. De koude noordoosten wind, welke Zondag er aan herinnerde, dat het na jaar in aantocht is, heeft gisternacht de tem peratuur zoodanig doen dalen, dat de nacht vorst ook vele bloemen heeft doen bevriezen. Zondag speelden te Breda een paar knapen met een paar losse patronen, welke zy op een veld hadden gevonden. Terwyl de een de patroon in de hand hield en de ander met een spyker er op sloeg, ontplofte zy, waardoor de duim van de eeno hand werd verbryzeld, terwyl twee vingers van de andere hand werden verminkt. Aan elk der leden van het Oriën talistencongres werd een gedenkboekje uit gereikt met gedichten, in de talen der ver schillende vertegenwoordigde landen. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is ingebroken by een rariteiten- koopman, Saloutis Pennati, te Parys, en voor 40,000 fr. aan allerlei kostbaarheden geroofd. De rentenier Vandamme te Rou- baix kroeg twist met zyn zoon over geld zaken deze nam een mes en stak zyn vader dood. De moordenaar is gearresteerd. NAAR RUDOLPH USDAC. 33) Een uur later kwam mevrouw Onslow in het huis der Buchner's, waarin eene doode- lyke stilte heerschte. De bediende zei, dat mynheer en mevrouw in het salon waren. Mevrouw Onslow was niet gewoon zich by goede vrienden te laten aandienen, maar zy luisterde toch een oogenblik, vóór zy binnen trad. Alles was stil. Toen zy de deur opende, zag zy Buchner by de tafel zitten en zyne rechterhand die van Edith omvatten, die naast hem stond. Hy zag zeer bleek; zy'ne oogen waren droog, en het scheen ook niet, of hy geweend had. Mevrouw Onslow vond geene woorden tegenover zóó groote smart. Zy drukte haren vriend stom de hand, wenkte daarop Edith tor zyde en vroeg hoe Buchner de treurige tyding had opgenomen. Edith zeide slechts: „Ach, die arme manl" De begrafenis van Prati vond den volgen den ochtend plaats. Aan het hoofd der rouw- dragenden, onmiddeliyk achter de kist, volgde (ie lange Hollander, boven allen uitstekend. Hy keek strak naar de met bloemen bedekte baar, die voor hem uit naar het kerkhof werd gedragen en merkte het niet op, dat aller oogen op hem waren gericht. Het was een aangrypend schouwspel, zooals de groote, sterke man met zyne smart kampte, om zyne tegenwoordigheid van geest te behouden, welke hy dan ook niet vorloor. Nadat een geestelyke de lykrede had ge houden en de kist in de groeve was neerge laten, wierpen de aanwezigen, zooals gebrai- kelyk was, eenige aarde op de kist en trokken zich dan stil terugdaarna vulden de gravers het open graf. Van de kist was reeds lang niets meer te zien, maar Buchner had zyne plaats nevens de groeve niet verlaten, en staarde nog steeds naar de plaats, waar de laatste bloemen onder de opgeworpen aarde waren verdwenen. By de poort van het kerkhof draaide menig een, die Prati had uitgeleid, nog eenmaal het hoofd naar Buchner om. Deze stond als vastgenageld op dezelfde plek. Toen raakte Edith, die met movrouw Onslow in een ry- tuig den lyketoet gevolgd was, zachtkens den arm van haren man aan. Hy wendde zich langzaam tot haar om. „Ga mee naar huis," zeide zy goedig. Daarop volgde hy. Op den terugweg zei hy geen woord en beproefde Edith niet hem te vertroosten. De Italiaansche consul had, zoodra hy het bericht van Prati's dood ontving, diens nalatenschap doen verzegelen. In den loop van den begrafenisdag verscheen hy met een beambte der kanselary, om den inventaris van den boedel op te nemen en in gemeen schap met Rawlston naar Prati's testament te zoeken, daar hy er geen op het consulaat had gedeponeerd. Zy vonden er echter geen. Daarop verzocht de consul, dat Rawlston hem een bekwaam bediende ter beschikking zou geven, om behulpzaam te zyn by de optee- kening. „Ailes moet nauwkeurig worden nage gaan en opgeschreven," zeide de consul, „en daar Zal wel een dag mee heengaan." „Ik zal u den komprador boven zenden," antwoordde Rawlston, „dat is een bekwaam man, die goed Engelsch spreekt; bovendien kunt gy u door Prati's jongen laten helpen." De consul bedankte hem en zette zich in de kamer van den overledene tot lezen neder terwyl de kanselarybeambte onder het dictaat van den comprador en den jongen alles op- teekende, wat deze, als aan Prati behoorende, aanwezen. Het werk duurde reeds meer dan een uur en de consul was, in weerwil van de drukte om hem heen, zacht ingedommeld, toen hy plotseling uit zyne sluimering werd opgewekt door een eigenaardigen luiden uitroep, waar mee de Chineezen hunne verrassing te kennen geven. „Ai joh 1" De consul wendde zich om en zag den com prador en den jongen by een ouden, lederen koffer staan, dien zy zooeven uit de slaap kamer hadden gesleept, en welks inhoud, uit kleederen en boeken bestaande, zy op den grond hadden uitgespreid. De comprador hield een geel, glanzend voorwerp van de grootte van een kort liniaal in de hand. „Dat behoort tot het Ki-tschong-goud," zeide hy lakoniek. De consul begreep niet wat hy bedoelde. Dit werd hem echter spoedig opgehelderd. En nog vóór het eten wisten Rawlston en Wallice en Morrisson en Onslow en geheel Shanghai, mot uitzondering natuurlyk van Buchner en Edith, die hunne woning sedert de begrafenis Diet weer hadden verlaten, dat Prati, de man, die men des morgens plechtig ter ruste had gebracht, de dief van de tien duizend dollar was geweest, waarvoor de arme Buchner jarenlang had gegolden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5