""Vei-eenigde "Vergadering der beide Kamers, ep Dinsdag 17 Sept., te één nar. TOT OPENING VAN DE GEWONE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. De heer mr. A. Van Naamen van Eemnes, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat do leden der beide Kamera zich in de zaal, bestemd voor de vergaderingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halféén de vergadering, en laat een Koninklijk Besluit van 10 September 1889, houdende zijne be noeming tot voorzitter der Eerste Kamer gedurende de aanstaande zitting, door den griffier dier Kamer voorlezen. De Voorzitter, wien derhalve, overeenkom stig het voorschrift van art. 108 der Grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, be noemt eene Commissie, om de Commissie, door Zijne Majesteit den Koning benoemd tot opening dezer zitting, by hare aankomst in het gebouw der Staten Generaal te ontvangen en in- en uitgeleide te doen. De heeron Ministers, hoofden van Ministe rieels Djpartementen, die de Commissie tot opening uitmaken en zich op statelijke wijze naar het Gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben begeven, worden, na een kort tijdsverloop daar aangekomen, de vergaderzaal binnengeleid. De heeren Ministers plaatsen zich voor den Troon. De heer Mackay, Minister van Binnenland- sche Zaken, houdt de volgende openingsrede Mijne Heeren De Koning, ook thans verhinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zitting der Staten-Generaal te openen. De geestdrift, waarmede het heugljjk feit van Zijner Majesteits veertigjarige Regeering door het Nederlandsche Volk alom in den lande i3 herdacht, heeft opnieuw hot bewijs geleverd, dat een hechte, onverbreekbare band het Huis van Oranje en Nederland vereenigd houdt. Het is ons aangeaaam te mogen mededee- len dat 's Konings betrekkingen met de buiten- landsche Mogendheden steeds van den meest vriendschappelyken aard zijn. Onderhandelin gen zyn aangeknoopt en middelen beproefd om aan bestaande onzekerheid omtrent de grenzen van het Nederlandsche gebied zoo in Suriname als op Borneo een goed einde te maken. De oogst heeft in dit jaar over het algemeen beantwoord aan de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden; de toestand van den veestapel is zeer bevredigend; do her opening van de Engelsche markt voor den onbelemmerden invoer van levend hoorn- en wolvee uit Nederland, die op 1 September jongstleden plaats had, zal ongetwijfeld een gunstigen invloed op den veehandel uitoefenen. Ook voor den goederenhandel, de scheepvaart en de nijverheid is de toestand verbeterd. De toestand van 's R(jks geldmiddelen blyft by voortduring bevredigend, mede ten gevolge van het ruimer vloeien van verschillende bronnen van inkomst. Behalve de reeds aanhangige wetsontwerpen, zullen aan Uwe overweging worden onder worpen voorstellen tot herziening der weiten op de consulaatrechten en tot voorziening tegen besmettelijke ziekten; wijders ontwer pen betreffende het faillissement en de sur séance van betaling, het wetboek van militair strafrecht en de vaststelling van een reglement op de krijgstucht. In verband met de weldra te wachten vol tooiing der herziening van do belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen, zal U een wetsontwerp worden aangeboden tot vaststelling van het bedrag der belasting op de ongebouwde eigendommen voor het Ryk te heffen. Met het daarvoor aan te nemen bedrag zal rekening kunnen gehouden worden by een mode aan U aan te bieden ontwerp van wet tot wijziging van sommige bepalingen van den zesden titel der wet, regelende de samen stelling, inrichting en bevoegdheid der gemeen tebesturen, ter voorziening in de mingunstige finantiëele omstandigheden van sommige ge meenten. Een wetsvoorstel tot verbetering der heffing van invoerrechten naar de waarde zal U be reiken, nadat bij de wet zal zyn bekrachtigd de nadere overeenkomst tot wyziging van liet handels- en scheepvaarttractaat met Groot- Britannië en Ierland. Ontwerpen tot regeling van den verplichten krijgsdienst en tot vaststelling van de bepalin gen omtrent den staat van oorlog en beleg zullen U zoo spoedig mogelijk worden voor gelegd. Een voorstel tot verandering der bestaande voorschriften op het vervoer van brieven en drukwerken zal U eerlang bereiken; de her ziening der wetten op de pakketpost en op de Rykspostspaarbank wordt voorbereid, gelyk mede een wetsontwerp tot toekenning van tegemoetkoming aan werklieden wegens verminking in dienst van het Rijk of van aannemers van Rijkswerken. Overeenkomsten tot het verkrygen eener betere regeling van het spoorwegwezen zullen verraoedeiyk spoedig aan Uwe goedkeuring worden onderworpen. De toestand der Overzeesche bezittingen van het Ryk geeft over het algemeen stof tot tevredenheid en hoop op vooruitgang. Zee- en landmacht kweten zich ook daar van haren plicht en handhaafden, waar zy geroepen werden aan vyandelyke aanvallen weerstand te bieden, haren euden roem. Het nog altyd voortdurend verzet van enkele hoofden en hunne aanhangers onder de be volking van Atjeh maakte tot tweemalen de wederopvatting der wapenen noodzakeiyk, waarby ook door onze troepen groote verlie zen geleden werden. Niettemin openbaart zich steeds meer neiging tot toenadering en onder werping. Op Java zyn de woelingen onder de bevol king door het krachtig optreden van het Bestuur en de bestraffing der schuldigen ge heel bedwongen en is de rust overal hersteld. Hoewel nog enkele takken van landbouw- nyverheid ïyden onder ziekten in het gewas of geringe prijzen op de wereldmarkt, breidt de nyverheid zelve zich uit en vermeerdert, ook onder eene gematigde heffing van belas tingen, de welvaart der bevolking. Middelen worden beraamd om de kolonie Suriname uit haren staat van verval op te beuren. De kolonie C-uragao werd geteisterd door eene langdurige droogte. Aan de noodlydende bevolking werd van bestuurswege en door de algemeens liefdadigheid zooveel mogeiyk hulp verschaft. Gods onmisbare zegen ruste op Uwen arbeid tot bevordering van 's lands belangen I In naam des Konings verklaren wy deze zitting der Staten-Generaal geopend." Den heeren Ministers wordt, na het uitspre ken dezer rede, door de Commissie uitgeleide gedaan. De Voorzitter sluit, nadat de Commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, do ver- oenigde vergadering. Gemengd Nieuw*. De reeds bejaarde Van der St., sprong hedennamiddag uit het bovenraam zyner woning op het Rapenburg, by den Vliet, alhier op de straat en kwam zóó onzacht op de steenen neder, dat zy, die Jin alleryl waren toegeschoten, in den aanvang meenden dat de man dood was. Naar we vernemen ïydt v. d. S. eenigszins aan zwakheid van geest vermogens en moet daaraan de vreemde daad zjjn toe te schryven. De vangst der schuiten, welke gisteren van de haringvisschery te Katwyk zyn aangekomen, was: KW. 27, reeder P. Haasnoot Pz., 250 kantjes en 16,000 stuks steurharing; KW. 53, reeder P. Haasnoot Pz., 270 kantjes en 28,000 stuksKW. 33, reeder N. Parlevliet, 320 kantjes en 12,000 stuks; KW. 46, reeder L. Parlevliet 282 kantjes en 17,600 stuks; KW. 17, reeder Gohmann, 237 kantjes en 10,200 stuks steurharing. Gisteravond zyn aangekomenKW. 55, „de Gebroeders," van den reeder N. Haasnoot Nz., met 290 kantjes en 16,000 stuks steurharing en KW. 16, „Anna Lydia," van den reeder H. Van der Marei, met 300 kantjes en 30,000 stuks steurharing. Voor de steurharing werd gisteren by den afslag besteed van 5 tot 11 per 1000 stuks. Het water van de te Haarlemmer meer ontdekte bron, dat volgens onderzoek in staalhoudend gehalte dat der Duitscke bronwateren overtreft, wordt thans door enkele Haarlemsche doctoren aan hunne patiënten voorgeschreven, terwyi het dan gratis ver- krygbaar wordt gesteld. Zondag-avond is by hot binnen komen van don laatston goederentrein van Zwolle op het stationsemplacement te Leeu warden een wissolwachter overreden. In het diaconessenhuis zyn hem beide boenen afgezet. Naar do „Imparcial" meldt, heeft Portugal geweigerd te voldoen aan het ver zoek der Spaansche regeering tot opheffing der voorzorgsmaatregelen tegen de typhus- besmetting. Twee jeugdige wykgravers te Zuid-Exloermond zagen, toon ze by hun werk kwamen, twee geladen geweron onbeheerd in het land liggen. Natuurlyk moesten die wapenen worden bezien en betast, tot een afging en het schot den deerlyk verwondde. De toestand van den jongen moet wel ernstig, maar niet govaarlyk zyn. De Par y sche tentoonstelling was voor excentrieke lieden eene welkome gelegenheid, om op minder gobruikelyke manier naar Parijs te vertrekken. Een Weener journalist nam een huurrytuig, oen zyner stadgenooten een huurwagen, eenige Russen kwamen te paard, per vélocipède en te voet. Nu gaat een Belgisch letterkundige per hon denkar, terwyi een Franschman ettelyke hon derden myien zal wandelen met oen vriend op zyn rug! By een s t i eren gevocht te Sevilla kre9g de torero Guerita een stoot van den horen van den stier in de borst, zoodat hy bewusteloos werd weggevoerd. De espada Perita werd by een stierengevecht te Fontarabia gedood. KOLONIBN. BATAVIA, 13 17 Augustus. Uit Singapore wordt, dd. 16 Augustus, aan het „Bat. Nbl." geseind: Een te Ponang ontvangen bericht meldt dat luitenant Hage- man by de affaire van Kota-Pohama niet sneuvelde, maar ernstig gewond werd on by met nog 5 soldaten door den vyand werd weggevoerd. Sedert zyn ze allen aan hunne wonden overleden en op last van Toekoe di Tiroe begraven. Uit Bandong wordt, dd. 17 Augustus, gemeldTer eere van den gouverneur-generaal werden gisteravond in het gebouw der veree- niging Braga en in de sociëteit hoogst geani meerde feesten gegeven. De illuminatie was schitterend, de genoo- digden zeer talryk, de Btemmingzeeropgewekt. By beschikking van den president van het hooggerechtshof is aan de raadsheeren mrs. A. Stibbe Lzn. en H. Van Dissel Szn. vergund om gedurende het rechterlyke jaar 1889 1890 zitting te nemen, eerstgenoemde in de Eerste Kamer en laatstgenoemde in de Viorde Kamer van gemeld college en in het hoog-militairgerechtshof. Een van den resident van Timor en onderhoorigheden ontvangen telegram, gedag- teekend Koepang 1 dezor, meldt dat de poli tieke toestand in dat gewest bevredigend en de gezondheidstoestand miBder gunstig was. Volgens bericht van den resident van Semarang werden op ultimo Juli jl. 16,538 gevallen van koorts onder de bevolking in de afdeeling Demak geconstateerd. Doer don gouverneur-generaal van Ned.-Lndië z#n de volgende beschikkingen genomen: Clviol Departement. Torloend: Eon 2-jarig verl. naar Nederland, wegens ziekte, aan den opz. lste kl. by den waterstaat enz. P. Koet. Benoemd: Tot president van de oommissie, ge roepen om te beschikken over het onbesteed geble. Ten gedeelte der golden, bijeengebracht tot leniging ran de rampen, veroorzaakt door den watersnood Op Java in het jaar 1861, R. C. Krocsen; tot resident van Japara, de asi.-residont van Malang (Pa68oeroean), W. C. J. Casten8; tot asi.-res. Tan Sampang (Madura), tevens rendum. aid., de control, late kl. bij het bin- nenl. bestuur op Java en Madura J. P. Swaab tot secretaris der reaid. Kediri, de control. 2de kl. by het binnonl. beetuur op Java en Madura C. E. Bode- me jer; tot lid van den Raad van Justitie te Batevia, mr. J. Reepmaker; tot voorzitter van den Landraad to Malang, mr. J. Kramers. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan mej. J. L. Sueltjes van eene akte van toelating tot uitoefening als apothekersbediende dor artsenijbereicb kunst in N.-Indië. BoDoemd: Tot hoofdingenieur bij den aanleg van Staatsspoorwegen op Java de ing. 1ste kl. R. H. J. Spanjaard; tot onderwijzer late kl. bij het op. lager ouderwijs voor Europeanen enz. L. J. Idainga tot opz. 8do kl. bij den waterstaat enz. J. N. Doornberg. Ingetrokken: Het aan don onderwijzer 2de kl. by hot o. 1. onderwijs voor Europeanen enz. L. J. Idsiaga, wegens meer dan twaalfjarigen onafgebroken dienst in deze gewesten, vorleend tweejarig verlof naar Nederland. Y e r p 1 a a t s t: Yan de onderafdeelieg Rawas, Tebing- Tinggi naar de ondorafd. Kikim, afd. Lematang Oeloe, Ilir, Kikim en de Pascemahlanden, de oontroleur 1ste kl. J. P. Van Driest. Van de onderaf. Ampat Lawang naar de onderafd. Rawas, afd. Tebing-Tinggi, de controleur late kl. H. E. Yan Swioten. Van de onderafd. Ogan Oloe cn Enim, afd. Kome- ring Ogan Oeloe en Enim, en de Ranau-districten naar do ondorafd. Ampat-Lawang, afd. TebiDg-Tinggi, de controleur late kl. K. E. C. Groen. Yan de onderafd. Komeling Oeloe naar de onderafd. Ogan Oeloe en Enim. afd. Komering, Ogan Oeloe en Enim en do Ranau-districten, de controleur 2de kl. W. C. Yan der Meulen. Yan do hoofdplaats Pslembang naar de onderafd. Komering Oeloe, afd. Ogan Oeloe en Enim cn de Ranau-diatricten de controleur 2de kl. L. F. J. Ryekmans. Toegevoegd: Aan den aas.-resident voor de po'itie to Palembang, de adsp.-controleur C. J. Yan Vleuten. Overgeplaatst: Als hoofdondorwyzer: van de op. lag. school te Muntok (Banka), naar die te Tjiandjoer (Preanger-Regentschappen) C. Prins; van do op. lag. school te Tjiandjoer (Preanger-Regent schappen), naar die te Muntok (Bankaj M. P. Bogaard, ondptwyzers dor 2de klasse. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Enropa w. ziekte aan den adsp.-contr. by het Binnenl. Bestuur op Java en Madura N. A. Van Barneveld. Toegevoegd: Aan den ass.-resident der L. Kotta (Padangsche Bovenlanden), de adsp.-controleur W. J. Kroon. Benoemd: Tot tijd. ondercommies 3do kl. do tijd, 1ste klerken W. F. Th. Yan den Kolk, A. E. L. De Sturler, F. W. S. Schrieder, E. E. Mathey, L. G. H. Jager, W. E. De Munck Mortier en A/P. F. L. Fracijhovon. Gedotaoheord: Bij den aanlog van Staats spoorwegen op Java en in verband daarmede by het corps k la suite goroerd. de bonoemde adsp.-ingonieur A. Sijthoff. Departement van Oorlog. Verleend: Eon 2-jarig verlof naar Europa, wegens 2iekte, aan den offic. van gez. 2do kl. J. Pollak. Ontslagon: Eervol, als commandant der 8de milit. afd. op Java, de tot gener.-majoor der inf. bevorderdo kolonel van dat wapon W. H. Yan de Pol; als milit. command, van Amboina on Ternate, do tot kolonel bovorderdo luit.-kolonol der inf. R. P. Do Groot; op verz., eervol, uit Zr. Ms.militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, mot behoud van recht op pensioen, dc kapt. der inf. Y. A. A. Bokking. Benoemd: Tot ohef y<:n het wapen dor inf., tevens chof der Ildo afdeeling van het dep. van oorlog, de generaal-maj. der inf. W. H. Yan de Pol tot command, dor 3de milit afd. op Java, de kol. der inf. R. P. De Groot; tot milit. command, van Amboina en Ternate, de luit-kol. der inf. A. J. Kalff. Onthoven: Bervol, van de tydelyke waarneming der botrekking van chef der Ilde afd. van het dep. van oorlog, de luit.-koL der inf. M. A. Du Croo. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens 2iekte, aan den lsten luit. der inf. W. C. Van Deventer. Ontslagen: Op vorzoek, eervol, nit Zr. Ms. milit. dienst, wegeDs volbrachten dienstt., met beh. van recht op pensioen, dc lsto luit. der inf. J. H. R. Steenmoyer. Torloend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2don luit.-kwartiermeester der mil. adm. B. J. A. Fransellen. Ontslagen: Op verzoek, oervol uit Zr. Ms. mil. dienst, wegens voortdurende ongeschiktheid voor alle militaire diensten, met behoud van recht op peneioen, de majoor der infanterie H. Begemann. G o s t o 1 d Op verzoek op non-activiteit buiten bezwaar van den lande voor den tyd van 6 maanden, do 2do luit. der inf. B. Filet. Departement van Marine. Bopaald: Dat do met iDgang van 1 Juli tot dien rang bevorderdo, bij het dep. der marine gedetaoh. luit. tor zee 1ste kl. J. J. Hissing tot 1 Februari 1890 boven do formatie by gen. dop. werkzaam blijft. Gedetacheerd: Bij hot dep. der marine, om werkzaam te zijn bij de Vide afd. van dat dep., de luit. ter zee 2de kl. D. A. P. Koning. BUITENLAND. pMitoohlBnrt. Yan goed onderrichte zijde wordt gemeld dat de Rijkskanselier tegenwoordig zal zijn bi) het bezoek van den czaar te Berlijn. De staatkundige beteekenis van een mogelijk onderhoud van prins Yon Bismarck met den czaar valt niet te miskennen, al behoeft men het gewicht daarvan niet te overdrijven. De keizerin van Rusland zal een bezoek afleggen bij het Mecklemburgsche hof en al daar waarschijnlijk docr de Duitsche keizerin bezocht worden. Op deze wijze zullen zekere etiquette bezwaren, aan dat bezoek te Berlijn verbonden, vermeden worden. Uit Hannover wordt gemeld dat de Russi sche grootvorst-troonopvolger, na afloop der manoeuvres, zich niet naar Parijs, maar naar Predenborg zal begeven. De heer Edison heeft zich met z\jn phonograaf van 20 tot 25 dezer ter beschik king gesteld van den keizer, prins Yon Bis marck en graaf Von Moltke. De keizerin-weduwe Augusta van Duitsch- land zond 1000 fr. voor de noodlijdenden te Antwerpen. De „Standard" verneemt uit Berlijn dat hot bericht als zou kapitein "Wissmann's krijgs voorraad uitgeput zijn, geheel ongegrond is. Intusschen zal eerstdaags eene belangrijke hoeveelheid krijgsvoorraad uit Hamburg naar Zanzibar worden gezonden. Italië. Gelijk men weet, is Zaterdag te Napels een aanslag gepleegd tegen het leven van don Italiaanschen minister-president Crispi. De heer Crispi, die te Napels de vacantie doorbrengt, reed met zijne dochter in een open rijtuig doer de Caraciolastraat, toen een fat soenlijk gekleede jonge man plotseling op de tree van het rijtuig sprong en den minister met een puntigen steen, welken hij in de hand had, tegen de kin sloeg. De slag ver oorzaakte eene vrij diepe wond, welke echter zonder eenig govaar is. De dochter van den heer Crispi was door den aanslag meer ont steld dan haar vader, die terstond last gaf don dader te vatten, het bloed stelpte en toen zeor kalm naar zijne woning terugreed. De man, die den aanslag pleegde, een leerling-architect., verklaarde dat hij Caporali heot en 21 jaren oud is. Hij kendo den

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2