heer Van Naamen in Mei van 't volgende jaar in zijne plaats door de Staten van zijn gewest tot lid der Eerste Kamer gekozen. Hy heeft das ruim 9 jaar zitting in dit college. (Zo]. Crt.) Het ongunstige belicht van het „Utr. Dagbl." omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. don Koning bljjkt onjuist geweest te zijn. Immers van goed ingelichte zijde wordt ons het volgende geschreven In den toestand van Z. M. den Koning is geeno verandering gekomen. Z. M. staat nog altijd des morgens te zes uren op, behandelt geregeld eiken morgen de regeeringszaken ontvangt dagelijks en by tusschenpoozen de heeren van zijn gevolg en begeeft zich des avonds omstreeks tien uren ter ruste. De Koning beweegt zich sedert zijne laatste ziekte uitsluitend binnen zijne eigene ver trekken, die alle op ééne zelfde verdieping gelegen zijn. Naar 't schijnt is Z. M. wel wat zwakker ter boen geworden, doch dit moet hoofdzake lijk worden toegeschreven aan te weinig be weging. (Hbl.) Het officiêele programma voor de feest viering van het 50-jarig bestaan der lieder tafel „Orpheus" te Venloo is verschenen. De feesten zullen 4 dagen duren. Het programma maakt melding van 40 deelnemende gezel schappen, waaronder 18 Duitsche. B(j gelegenheid der te Haarlem gehou den Landbouwtentoonstelling van de Hol- land8che Maatschappij van Landbouw hield de PostduiveD vereeniging „de Ooievaar" te 's-Gravenhage eene wedvlucht met postduiven. Door de goede zorgen van den heer Wal deck, secretaris van genoomde Maatschappij, werden de duiven Zondag-middag te 1 uur in vrijheid gesteld. Hunne aankomst werd opgeteekend als volgtte 's-Gravenhage 1 uur 50 min. duif van den hoer G. P. J. A. Verbeet; idem 1 uur 51 min. duif van den heer F. H. M. Pon tier; te Leiden 1 uur 41'/2 min. duif van den heer G. Henri S{jthoff. De voor deze vlucht uitgeloofde medailles, nl. verguld zilver, zilver en brons, waren alzoo door de drie genoemde heeren behaald. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex" is 14 Sept. van Batavia naar Amsterdam vertrokken; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, is 14 Sept. van Genua vertrokken; de „Prins Willem I," van Amster dam naar Suriname, passeerde 18 Sept. Dun- geness; de „Zeeland," van Java naar Rotter dam, is 14 Sept. te Marseille aangekomen; de „Amsterdam," van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 15 Sept. Wight; de „Ban tam," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Sept. van Aden; de „Edam," van Nieuw- York naar Amsterdam, is 16 Sept. Lizard gepasseerdde „Prins Frederik," van Amster dam naar Batavia, arriveerde 15 Sept. te Southampton; de „Prins Frederik Hendrik," van West Indiê naar Amsterdam, arriveerde 16 Sept. te Havre. Geneigd Nleiwa. Ten gevolge van een defect in eene der hoofdbuizen van de duinwaterleiding moest gisteravond op de Breestraat, nabij de Koornbrugsteeg, de straat gedeeltelijk worden opgebroken, daar het water, hetwelk zich uit de buis naar boven door dei grond meer en meer een uitweg baande, zich overa heen spreidde, hetgeen ook reeds overdag het geval was. Nidat men het defect gevonden had, is men er in geslaagd het spoedig te herstellei. Wy hebben hedennacht voor het eerst weder nachtvorst gehad. De tem poratuur daalde gisteren zeer snel, nadat de zon ons verlaten had. Buiten op het land was de nachtvorst goed merkbaar aan de salade, welke eerst eenige uren later kon gesneden worden. Op de bij de heeren G. Theod. Bom 4: Zoon te Amsterdam gehouden veiling van penningen enz. is eens munt op den 250sten verjaardag van Leidens ontzet, 1824, drijfwerk, verkocht voor f 169. Yan de haringvisacherjjisZa terdag-avoid to Katwijk aangekomen KW 27 „De Zeven Gezusters," van den reoder P. Haas noot Pz. Hedenmorgen arriveerden: KW 53 „Nooit gedacht", van denzelfden reeder; KW Si „De jonge Michiel", van den reeder N. Par- levlietKW 46 „Leendert Dirk," van den ree- drr L. Parlevüet, en KW 17 „Siegfried", van den reeder Goeman (boekh. L. Parlovliet). Zaterdag-avond geraakte aan .het Groenewogje te 's-Hage eon man te water. Hij werd niet zonder moeite met bohulp van ti schuitje door eenig6 voorbijgangers gered. Op de vanwege de Hollandse he Maatschappij van Landbouw te Haarlem ge houden tentoonstelling zijn o. a. nog bekroond Tweespan paarden van inlandsch of van inlandsch gekruist ras, gospannen voor een vierwielig rijtuig. A. N. J. M. baron Van Brienon van de Groote Lindt, Clingendaal, te Wassenaar, licht bruine ruin, geb. Mei '86, en lichtbruine merrie, geb. Mei 1886, late prijs; A. A. Van den Berg, Haarlem, 3de prys. Rijpaarden. Paard van inlandsch of van inlandsch gekruist ras, gezadeld. „Yoorge» reden". Mevrouw baronesse F. Van Tuijll van Serooskerken, half Engelsch ras, 1ste prijs K. J. C. Del Court, te Yolzen, „Lady," vos- merrie, geb. 1882, 2de prijsHerman F. Bult man, te Haarlemmermeer, „Merry Peasant", 3de prijs; A. A. Yan den Berg, te Haarlem, eervolle vermelding. Op het gebied van veeteelt: H. F. Bult man to Haarlemmermeer 1ste en 2de pr. PaardenWed. P. Enthoven te Haarlem mermeer 1ste pr.; P. S. Zyimans aldaar lste en 2de pr.C. Kooy aldaar 2de pr.C. Eyken aldaar eerr. verm.; Th. Van SchieteHillegom 2d« pr.C. Oudyk te Waddingsveen lste pr. jhr. W. A. Mock to Haarlemmermeer lste pr.W. Rijnsburger te Voorhout eerv. verm. Rundvee: jhr. R. A. E. Barnaert te Voge lenzang lste pr.; A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar lste en 2de pr.J. Beemster te Bennebroak 8de pr.J. Van Graan te Lisse eerv. verm.; A. Van Wieringen te Alkemade 4de pr.Zuid- Hol]. Leerhoere te Oudshoorn 2de pr. Wolvee: jhr. W. A. Mock te Haarlemmer meer 2de pr.P. Vromenstein te Leiderdorp lste pr.A. Vromenstein aldaar lste pr.C. A. Gehrels te Haarlemmermeer 2de pr. Varken»: Th. Hoogstraten te Noordwyker- hout 24e pr.P. Ciggaar te Sassenheim lste en 2de prys en eerv. verm.; H. Kop Jr. te Haarlemmermeer eerv. verm.; C. C. Brenkink te Voorschoten lete pr. PluimgedierteFreule M. Van Brienen lste pr.hoenderpark te Vogelenzang 2de pr. B. Van den Berg te Haarlemmermeer 3de pr. GanzenP. Boer Jr. 2de pr.freule M. Van Brienen lste en 2de pr.J. G. Bertens te Haarlemmermeer 2de pr. De telefoongeleiding, door het Rijk tuaschen Hillegom en Lisse aangelegd, is geheel gereed. De geleiding gaat uit van 1 et Rijks-telegraafkantoor te Hillegom en eindigt te Lisse in een particulier gebouw van den heer Van der Werf, die zich ook met de bediening heeft belast. De indienststelling kan spoedig tegemoet gezien worden. Als een bewijs hoe de residentie meer en meer het toevluchtsoord wordt van bedelaars enz., deelt het „Haagsche Dagbl." mede, dat sinde Januari voor ie rechtbank aldaar 400 personen ter zake van bedelarij terechtstonden. De Amsterdamsche zeilvereeni- ging „Het IJ" heeft gisteren weder een der sohoone zeilfeeeten gehouden thans op de Zuiderzee, waarvoor zy in den betrekkelijk korten tijd van haar bestaan terecht zoo gunstige bekendheid heeft verkregen. Toen Woensdag-avond de zoon van I. H. Hkkel, aan den Gserdjjk te Troom» hoop, hi het aaar bed gaan de lamp uitblies, sloeg de vlam naar binnen. De peer sprong, het vuur verspreidde zloh, de omstaande voor werpen geraakten ia brand en in weinig t|d was het gehesle huisje door de vlammen ver teerd. Het vee en enkele stukken tmisraad zin gered. Niets waa tegen brandechade ver zekerd. Het onderzoek der politie heeft aan het licht gebracht, dat de inbraak en brandstichting, verleden Dinsdag onder Woensel ontdekt, vermoedeltjk gepleegd werd door de dochter des huizee, die met baren vader, een weduwnaar, samen weont. Het geld, zinde f 60, is op aanwijzing van het meisje terug gevonden. zy heeft volledige bekentenis afge legd. Te Soest, in Westfalen, heerscht typhus. In snkel» wsken zyn daarvan 80 ziektegevallen voorgekomen. Te Arles heeft zich een 14jarig jongetje doodgeschoten uit jaloezie. Zijn vader had drie kinderen, de weezen van zijn oudsten zoon, tot zich genomen, en de knaap zag daarin eene onrechtvaardigheid tegenover zich. Dezer dagen is tuaschen Saint Gervais en Estréchoux (Frankiijk) eene dili gence met 28 personen, mannen en vrouwen, van eene brug in de rivier Mare gestort; 3 vc-rioren hot leven en 5 werden doodelijk, do meeste overigen minder zwaar gekwetst. Het waren allen lieden, die in de wijnbergen van Béziers gingen werken. Naar aan de „Deutsche Medici- nische Wochenschrift" wordt bericht, is thans ook pater Conrady, die den kortelings aan melaatschheid te Molokai overleden pater Damian als verpleger der melaatschen is op gevolgd, door die vreeselyke ziekte aangetast. BUITENLAND. Fnuikrjjk. De minister van landbouw heeft, naar aan leiding der verkiezingen, aan de ambtenaren en het verder personeel van zijn departement eene circulaire gezonden, waarin o. a. het volgende voorkomt„Het zou eene onjuiste opvatting z()n van den u opgelegden plicht, wanneer gij meendet voor elk verwijt gevrij waard te zjjn, door eenvoudig eene lijdelijke onzijdigheid te betrachten. Integendeel heeft de Republiek, welke gij dient, aanspraak op uwe volle toewijding. Nog pijnlijker zou het zjjn, eene vijandige houding te moeten op merken." Naar aanleiding van de ramp van Ant werpen heeft de Fransche regeering besloten nieuwe bepalingen op het vervoer van krijgs voorraad in te roeren en te verbieden dat, zooals tot nog toe het geval was, duizenden patronen en tonnen kruit, in afwachting van de verscheping, in de zeehavens worden op gestapeld. De heer Jules Prével, schrijver van de tooneelberichten in de „Figaro," is dezer dagen overleden. De „Soir" meldt dat generaal Boulanger Zaterdag van Londen naar Jersey is vertrokken. De proclamatie, welke Boulanger onlangs tot de Franschen heeft uitgevaardigd en eene eoort van antwoord moest zijn op het requi sitoir van den procureur-generaal Quesnay de Beaurepaire, vóórdat het hof van juetltie uitspraak had gedaan, welke proclamatie in den aanhef luidde: „Aan het volk, myn eenige rechter," is Zaterdag nacht op verschillende punten van het twintigste arrondissement van Parys (Montmartre) aangeplakt. De pre fect van politie heeft, op grond van Boulan- ger's veroordeeling, last gegeven de plakkaten af te scheuren. Daar dit stuk grove beleedigingen bevat tegen den procureur-generaal en het hof van justitie, zal de drukker vermoedeiyk gerech telijk vervolgd worden. Eene proclamatie van Rochefort in La Vil- lotte werd niet afgescheurd, omdat zy door het Verkiezings-comité voor „gezien" getoe- kend was. Daltaohland. Naar men verneemt, zal, wanneer kslzer Wilhelm na de voltrekking van het huweiyk zyner zuster te Athene niet persooniyk Kon- stantinopel bezoekt, 's keizere broeder prino Hendrik een officieel bezoek aan den sultan brengen, welke beleefdheid ongetwyfeld van politieke beteekenis zou zyn. Binnenkort zullen belangrijke, van de zyde der regeering geïnspireerde openbaarma kingen verschijnen over den Duitsch Rueeiechen tol oorlog gedurende de laatste jaren, waaruit zeu blyken dat de Duiteche staatkunde met het oog op de Russisch# maatregelen zou beeloten hebbes, den oorlog op finantiêel es oecoHomieeh gebied tegen Rnelasd op het scherpst voort te zetten. D» groote stoomboot, wtlke hestsmd is voor een» Duiteche tentoonstelling is ver scheidene havenplaatsen, zal vermoedeiyk op de Stettlner werf „Vulcan" gebouwd worden. Het schip moet 170 meter lang wordes, 20 meter breed, 12 meter hoog, met een diep gang van 20 voet. Er zouden voor tentoon stellingsruimte negen zalen beschikbaar z\Jn, ieder van 19 meter lengte en 20 meter breedte. De reis van het schip langs allerlei havens zou twee jaren duren. De Duitsch# Regeering schijnt sog op hst tot stand komen seser international» sulker-cenvestis te rekenen. By den Bonds raad is althans een veorstel van wet inge komen, welker in werking treding van die eventualiteit afhankelijk is gesteld. Italië. Uit Rome wordt geseind dat het zich be vestigt, dat de heer Crispi voornemens is de Kamer te ontbinden. In den laatsten Kabi netsraad betoogde de minister, dat de tegen woordige toestand, uit het oogpunt dor militaire kredieten, welke de Kamer niet wil toestaan, niet kan voortduren. De regeering heeft geld noodig voor do wapeningen. De aanleiding tot den aanslag te Napels op den heer Crispi is nog niet bekend. Vol gens het laatst verschenen bulletin is de toe stand van den minister bevredigend. De gemeenteraad te Genua heeft beslo ten aan Yerdi een gouden gedenkpenning aan te bieden, ter gelegenheid van de opening der muzikale instelling, die zyn naam draagt. By deze plechtigheid zal een koor van 100 stemmen eene cantate zingen, begeleid door 4 orkesten, en daarna zullen de studenten een optocht met fakkellicht houden. In eene byeenkomst van het comité der liberale vereeniging voor het arrondissement Brussel is beeloten eene algemeens verga dering te beleggen, waarin aan de orde zal worden gesteld de afschaffing van het capa citeitenstelsel hy de verkiezingen, door de regeering voorgedragen. Tevens zal de quaestie behandeld worden, of het niet raadzaam zou zyn, dat de liberale party handelend optrad en tegenover de regeeringsroordracht eene andere stelde, nameiyk tot herziening der grondwet en tot wyziging van het stemrecht. Het comité is van oordeel dat in dezen geest naar aansluiting met de liberale vereeni- gingen in de provinciën moet gestreefd worden. De machtiging van de „Permanente Deputatie" is, in tegenspraak met het ongun stig luidend advies der gemeente Antwerpen, geen op zichzelf staand feit. Niet alleen voor de buskruitfabriek van Corvilain heeft dit feit zich voorgedaan; de „Opinion" maakt mel ding van een depot van terpentyn, met het oog waarop de gemeente den 15den Februari 1887 een afwyzend besluit heeft genomen. Evenals in de zaak-Corvilain, gaf de Deputatie by besluit van 22 April daaraanvolgende machtiging voor het depot. De gezamenlyke giften ten voordeel» der slachtoffers van de ramp te Antwerpen be dragen reeds meer dan driehonderd duizend franken. De hertog van Aumale is te Brussel en heeft bij den koning van België gedineerd. Eerst na de verkiezingen keert hy naar Parys terug. Groot-BrltannlA By' de door godsdienstige twisten uitge lokte vechtpartyen te Rohtak, in Britsch- Indië, werden 9 personen gedood on ver scheidene gewond. Ook te Amritsar dreigden ongeregeldheden uit te breken, doch de politie verhinderde dit. Men vreest voor gevechten tusschen Mahomedanen en Hindoes te Delhi. In eene Zaterdag-namiddag gehouden vergadering van de patroons der lossers aan de kaden, zyn de door laatstgenoemden ge stolde voorwaarden aangenomen, en zou dus de arbeid hedenochtend, Maandag, hervat worden. Te Birmingham zal den 21sten October een „Matigheids Congres" worden geopend, hetwelk vyf dagsn doren zal. Men verwacht ougeveer 900 deelnemers en de bisschop van Londen zal voorzitten. Sedert msvr. Maybrick in de vrouwen gevangenis van Knaphill werd overgebracht, is de toevloed van nieuwsgierigen, die de godsdienstoefeningen in de kapel aldaar komen bpwonen, zoo groot, dat op last van den minister van binasnlandsehe zaken voortaan niemand zal wordan toegelaten zonder byzon- der» vergunning. Te Bombay worden ontzaglyke meetings gehouden, om te protesteeren tegen het plan der legeering, om voortaan de Bogelsehe mails des Zondag» te verzenden. De dagbladen te Weenen voeren eene leven dige polemiek over de kroning van den keizer ala koning van Bohemen. Het is nog niet bekend hoe de ministers over de zaak den ken. De „Neue freie Presse" zegt dat, indien het plan wordt doorgezet, de Duitachers zich uit den Rijksraad zullen terugtrekken. De „Rsichawehr" meldt dat de Oosten- ryksche artillerie zal worden versterkt met 64 stukken van 12 cM. en even zoevele caissons, voorts met üO efficieren, 1000 manschappen en 800 paarden. In zak# de verduistering van gelden uit de Hongaarsche Staatskas is, naar aanleiding van de onthullingen van den beschuldigde, een nieuw onderzoek ingesteld. De vermoedelyke daders van den aanslag op eon paar Oostenrijkscbe officieren, die van do manoeuvres kwamen, zyn gearresteerd, 't Waren een paar deserteurs. De brievenbestellers ten platten lande in Oostenrijk, dio dikwyls langs eenzame wegen

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2