opm viwiie Mw m, Deli-Extra-Stout N°. 9073. Maandag lf> September. A0. 1889. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 14 September. Vervolg der Advertentiën. Eischt de Étiquette van de Deli-Brouwerij. Thee E. Brandsma, LEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor L«!den per 8 m&anden......7 1.10. Trenco per poet1.40. Alfconderiyk® Nomraers...77r....7. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere neer pleetemlmte. Voor hot in- oeeeeeren buiten de sted wordt f 0.10 berokend. Ter voldoening aan de gemeenteraadsbe sluiten van 11 October en 10 Januari jl., waarby in beginsel is aangenomen dat voor de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen tot de heffing van schoolgeld zal worden overgegaan, leggen B. en Ws. thans aan den Baad voor een concept-verordening op de heffing en invordering van zoodanig schoolgeld, waarmede in verband staan eenige wijzigingen, te brengen in de Verordening voor de Kweekschool voor onderwijzers en do Verordening, regelende den omvang van het onderwijs. By dat ontwerp-raadsbesluit wordt het volgende bepaald: Art. 1. Ter tegemoetkoming in de kosten der gemeentelijke kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen, wordt een school geld geheven voor iederen leerling, die aan deze inrichting onderwijs geniet. Dit schoolgeld, dat verschuldigd is door do leerlingen of, wanneer dezen minderjarig zijn, door de ouders of voogden, bedraagt in ver band met de finantiëele omstandigheden van de leerlingen of van hunne ouders, per kwar taal 15, 8 of 4. De kwartalen beginnen 1 September, 1 December, 1 Maart en 1 Juni. Voor elk ingetreden kwartaal is het volle schoolgeld verschuldigd. Het bewijs van betaald schoolgeld strekt tot toelating. Art. 2. Door B. en Ws. wordt voor iederen leerling het bedrag van het door hem ver schuldigde schoolgeld vastgesteld. Art. 3. Ingeval van onvermogen van den leerling of van diens ouders kan door B. en Ws. geheele vrijstelling van de betaling van schoolgeld worden verleend. Art. 4. Geen schoolgeld is verschuldigd door de hoofdonderwijzers en hoofdonderwij zeressen en zij, die de akte volgens art. 56a der wet op het lager ondorwijs bezitten. Art. 5. Van do adspirant-kweekelingen, die op de scholen der 2do klasse geplaatst zijn, wordt, buiten het voor die scholen verschul digde schoolgeld, geen schoolgeld geheven. Door Burg. en Weths. kan aan hen, inge val van onvermogen, geheele ontheffing van het op de scholen der 2de klasse verschul digde schoolgeld worden verleend. Art. 6. De toelagen voor kweekelingen en adspirant-kweekelingen, bedoeld by art. 9 der Verordening van den llden November 1SS0 (Gemeenteblad No. 3 van 1881), worden afgeschaft. Door Burg. en Weths. kan echter eeno toelage worden verleend aan de onderwijzers en de onderwijzeressen, die de akte volgens art. 56a der Wet op het lager onderwijs bezitten, doch nog niet als onderwijzer of onderwij zeres aangesteld zyn, maar in de scholen, waarin zjj geplaatst zyn, voldoende hulp verleenen. Die toelage bedraagt hoogstens 120 per jaar. Art. 7. Zy, die op het oogenblik der in werkingtreding van dit besluit in het genot zyn van eenige toelage, blijven deze genieten gedurende den tyd, waarvoor zjj geacht kan worden verleend te zijn. Voorgesteld wordt dit besluit in werking te doen treden den lsten December 18S9. Vermits hot schoolgeld bij kwartalen is ver schuldigd en met 1 December het tweede kwartaal aanvangt, wordt laatstgenoemde datum als tijdstip van inwerkingtreding aan genomen. De opbrengst van het eventueel te heffen schoolgeld kan uit den aard der zaak slechts bij benadering worden geraamd. Intusschen kan worden medegedeeld dat uit eene in ver band met het kohier der plaatselijke directe belasting gemaakte raming voorloopig is ge bleken dat vermoedelijk van 12 kweekelingen zou kunnen worden geheven 60 720, van 14 kweekelingen f32 448 en van 27 kweekelingen f lG 432, te zanren f 1600, terwjjl de overigen zouden moeten worden vrijgesteld. Eene opbrengst van ongeveer f 1600 zoude derhalve vermoedelyk kunnen worden geraamd, waarvan de helft zoude komen ten bate van de gemeentekas, aangezien de opbrengst van het schoolgeld blijkens rap port van 13 December 1888 (Ing. St. No. 263) voor de berekening van het Rijkssubsidie ad 50 pet. van de uitgaven wordt afgetrokken. Vermits verder de uitgaven der Kweekschool in den regel jaarlijks bedragen 13,000 a f 14,000, blijkt dat het te heffen schoolgeld slechts als eene geringe tegemoetkoming in de kosten kan worden aangemerkt. Nu wordt voorgesteld de toelagen voor do kweekelingen der Kweekschool in te trekken, behooren ook de bepalingen omtrent het verleenon van toelagen aan de kweekelingen, bedoeld by art. S der "Wet op het Lager onderwijs, uit de betrekkelijke Verordening te vervallen. Bovendien zyn laatstbedoelde kweekelingen op de scholen in dezo gemeente niet aan wezig. In de Verordening voor de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen wordt aan art. 32, laatste zinsnede, luidende: „De praktische oefeningen hebben plaats in de verschillende lagere scholen in de gemeente en maken eene zaak van overleg uit tusschen den directeur der kweekschool en de hoofden dier scholen," de volgende zinsnede toege voegd: „Indien dit overleg niet tot overeen stemming leidt, beslissen Burg. en "Weth." Zooals in het Verslag van den toestand der gemeente ovor 1888 is medegedeeld, wordt, wanneer het hier bedoeld overleg tusschen den Directeur dor Kweekschool en de hoofden der scholen niet tot het gewenscht resultaat mocht leiden, door het college van B. en Ws., als zijnde met de uitvoering der Verordening belast, eene beslissing genomen. Intusschen komt het althans niet overbodig voor een daartoe strekkend voorschrift in do Verordening op te nemen. Men meldt ons heden uit Waddingsveen Woensdag jl. werd de eerste algemeens ver gadering gehouden der leden van het hier bestaande „Nourrisse-fonds," een fonds, dat ten doel heeft lijdenden uit den behoeftigen stand te gemoet te komen met versterkende spijzen en dranken. De opkomst was zeer ge ring. Het aantal leden was in het afgeloopen jaar wel toegenomen, maar niet in die mate, dat men er voldaan over kon zijn. De eind- rekening sloot met een nadeelig saldo, ontstaan door de aanzienlijke uitgaven voor zieken, wier getal in den laatsten tyd beduidend was gestegen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Alblas en Broer, de laatste in de plaats van den heer Van der Torren, die als lid van het bestuur had bedankt. Met oen warm woord van opwekking om het fonds te steunen waar en wanneer mon kon, sloot de voor zitter, ds. Van der Pot, de vergadering. Uit de overeenkomsten betreffende over dracht van het geheele bedrijf der Nederl. Rijnspoorwegmaatschappij aan den Staat blijkt volgens de „N. R. C." o. a. dat aan de Maat schappij Goor den Staat zal worden uitgekeerd a. f 30,467,568, zjjndo hot op de aandeelen gestorte kapitaal. Over deze som zal eene rente worden vergoed ad. 5 pCt. 's jaars, van den lsten Mei 1889 af, op welken datum het bedrijf aan den Staat is overgegaan voor diens rekening en risico, tot op den dag der uitbetaling, verminderd met het bedrag der voorloopigo uitkeering op de aandeelen, welke alsnog tegen het einde van dit jaar, op gelijken voet als in vorige jaren, zal plaats hebben. b. Eene som van f 6,808,928, als schade loosstelling wegens de vervroegde naasting. Uit de aldus ontvangen sommen zal worden uitbetaald lo. aan de aandeelhouders f 284 per aan deel van f 240 en op de kleinere aandeelen naar evenredigheid, en verder een zoodanig bedrag, als or by de verrekening voor dit doel nog beschikbaar zal bljjken te zijn 2o. aan de leden der directie en aan enkele beambten eene schadeloosstelling, wegens het niet overgaan in den vreemden dienst. Aan al het overige personeel wordt gelegenheid gegeven, over te gaan in den dienst der in liet Notarishuis aan den llurg te Leidenbij opbod op Zater dag 21 September 1S89 en by afslag op Zaterdag 28 September 18S9, telkens des avonds te halfacht, ten ovorstaan van den Notaris W. F. KAISER, te Leiden, van Een KAPITAAL WINKEL- en WOONHUIS te Leidenaan den Nieuwen Ryn No. 19, groot 3 aren, 26 centiaren. Dit perceel, gelegen op een dor beste win kelstanden dor stad, bevat bon eden: zeer ruimen Winkel, tusschen-Kamortje en Kan toortje, Binnenkamer, Keuken met Turfzolder, overwulfdon Kolder met afgeschoten Wijn kelder, Pakhuis of Workplaats, drie Binnen plaatsen, waarvan ééne met Loods en Berg plaats voor brandstoffen; hebbende het ge- deelto, tot Woonhuis bostemd, eon afzonderlij ken ingang met breede gang, gedeeltelijk met marmer bevloerd; en boven: twee Voorka mers, Binnenkamer, Achterkamer, Badkamer en drie Zolders, waarvan 2 mot afgeschoten Kamertjes. Het perceel is voorzien van Gas- en Duin waterleiding en bevat vele Kasten en andere gemakken. Verhuurd tot 1 Februari 1890 voor ƒ1500.— 's jaars. Het perceel is te bezichtigen op eiken Dinsdag en Donderdag vóór den afslag, des namiddags van 1 tot 4 uren, met permissie- biljetten, door den Notaris af te geven, en te aanvaarden, behoudens gestanddoening van de loopende huur, by de betaling der koop penningen op den 28sten October 1889. Meerdere inlichtingen zjjn te verkrijgen ten Kantore van voornoemden Notaris KAISER te Leiden Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers ea Drogisten en in de onderstaande depots By X. K. SlVEUEIt, Drogist, Mare. munt boven alle soorten uit door groot Extract-gehalte en gering Alcohol-gehalte bet is dus uiterst voedzaam, en versterkend, terwijl het niet naar het hoolcl stijgt. Ziet do Analyse in hot Leidsch Dagblad van 2 September 11., en raadpleegt hierover uwen Dokter. De X>eli-33rouwerij fabriceert slechts ééne soort Stout, geen Brown- Stout en andere Stouten van 2de qualiteit. van Kalvcrstraat 115, Amsterdam, alleen in verzegelde pakjes, voorzien var bovenstaand gedeponeerd Handelsmerk, vor- krygbaar te Leiden by Moj. Wed. II. J. VERHOEVEN, Haarlemmerstraat No. 88 B. PLANJER, Hoogewoerd 128. G. GENET, Oude Vest 19. N. P. VISSER, Oude Vest 225. E. C. H. F. DE RUYTER, Hoogow. Mej. Wed. JAN PARMENTIER, Heerengracht 106. W. F. ARBOUW, Korte Mare 22. P. L. D. SNIJERS, Botermarkt 15. C. E. NOUIEN, Doezastraat 30. G. R. VAN ALPHEN, firma W. H. Francken, Nieuwe Ryn. J. A. J. VERHAAFF, Haarlem merstraat 211. Mevr. KEYSER STEINBUCH, Zonnevoldsteeg No. 1. Noordtoijk-Binnen bjj M. VAN DER LEE. In het byzondor wordt de aandacht gevestigd op de Souchon-Thee, a ƒ1.30 per 5 ons,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9