De commissie van fabricage bericht op het request van P. H. Smittenaar dat bp haar geen bezwaar bestaat tegen hot verleenen der gevraagde vergunning om een gedeelte der stadssloot langs den Zoeterwoudschen singel, vóór zijn perceel bij het Kadaster der gemeente Zoeterwoude bekend onder Sectie A, No. 2976, ter lengte van twaalf meters, te overwulven en den daardoor verkregen grond tot w opzeggens toe te gebruiken, mits - jCler" schiedt onder toezicht van d^ -ulks ge- architect, alsmede onder -11 gemeente waarden -9 volgende voor- lo. dat de sloot uitgediopt en v vóór de overwulving wordt 2o. dat -Shooriyk gereinigd; centir- de top van het verwulf twintig r- -.eters hooger zij, ten einde de doorvaart -.et schuitjes en de gelegenheid tot reiniging ■der sloot behouden bljjve; 3o. dat de grond niet bebouwd, maar als tuin gebruikt wordt, tegen betaling eener recognitie van 3'/i cent de centiare 'sjaars, na door een ijzeren hek op een meter afstand van de boomerij te zijn afgescheiden. B. en Ws. kunnen zich hiermede vereeni gen en doen in dien geest aan don Raad een voorstel tot inwilliging van het verzoek. Heden werd onze gemeente weder be zocht door den Amerikaanschen gezant aan ons hof, mr. S. Thayer. Z.Exc. bezocht o. a. het Museum van Oudheden, Robinson's hofje, bjj hel Pieterskerkplein, en het Museum van Natuurlijke Historie. Hij nam wederom zijn intrek in het „Hotel du Lion d'Or." De repetitiën van de zangvereeniging der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst zullen, nu de Stads zaal niet disponibel is, eiken Donderdag in de zaal der St.-Jozefs-Gezellen-vereeniging worden gehouden. A. s. Donderdag zal in 6tudio worden genomen het Oratorium „die Jahroszeiten" van J. Haydn. Dat de „Leidsche Veroeniging tot bevor dering van geregeld schoolbezoek" steeds hare roeping getrouw blijft, blijkt, naar wy ver nemen, uit het verhandelde op de vergadering van gisteravond. Toen toch is besloten, om, behalve de tien leerlingen, die nu voor rekening der Vereeniging de lessen van „Mathesis1 bijwonen, nog vijf leerlingen die gelegenheid aan te bieden. Ook wenscht zij voor dit jaar vijf jongelieden ten haren koste op de Prac tische Ambachtsschool te plaatsen. „Scheiden thut Wehl" vooral van den zomer. Dit blijkt wederom met „Musis". Reeds tweemalen is er een „laatste" avondconcert geweest, en thans wordt er tegen a. s. Maan dag andermaal een aangekondigd, nu eene buitengewone muziekuitvoering tot zekere sluiting van het seizoen. Voor de leden met hunne dames zal dit niet anders dan eene aangename tijding zijn, vooral als de natuur op bedoelden avond medewerkt met de infanterie- kapel, welke zich, onder leiding van den heer Yann, op dat concert zal doen hooren. Ten gevolge van het bedanken door ds. Hoedemaker voor het op hem uitgebracht beroep tot predikant bij de iNed.-Herv. gem. alhier, is thans door het kiescollege ander maal een zestal opgemaakt en welt-jïd. L. J. Van Apeldoorn te Tzum, J. Bolkestein te Ter- Aar, J. J. Bootsma te Zoetermeer, S. Dykstra te Hilversum, G. Van Herwaarden teBenne broek en Gerh. Nyhuis te Berlikum. Wj] vernemen dat er tusschen de heeren Rlbbink, Van Bork en Co. en de besturen van debuitengemeenten onderhandelingen worden gevoerd over de aansluiting hunner gemeenten aan .de Leidsche telefoondat er reeds opneming is geschied voor het stellen van de palen, en dat het gemeentebestuur van Leiderdorp zou denken over de inrichting van een publiek telefoonstation en eene verbinding voor de brandweer en de politie. (Vbg.) Het „Hbl." verneemt dat met de a. s winterdienstregeling op den Rijnspoorweg eene groote verbetering wordt aangebracht in de verbinding van de voornaamste stations van de Leidsche ljjn met Amsterdam. De ■trein van 8.18 v.m. uit Leiden toch zal voor Alfen, Bodegrave en 'Woerden eene recht 8treek8Che aansluiting verkrijgen naar Araster dam over Harmeien Breukelen. Aankomst te Amsterdam 10.20 v.m. De lste luit. C. L. G. Schrassert Bert, van het"'3de reg. vest.-art., wordt met 1 Oct a. s. gedetacheerd bij het 2de reg. veld-art en ingedeeld by de batteryen van dat corps in garnizoen te Leiden. De goedgekeurde gemeonterekening van Rijnsburg over 18SS bedraagt in ontvangst 15.041,39'/2, in uitgaaf /"4,709,21'/2 en geeft dus een bgtjg slot van ƒ332,18. -- Gisten.ainiddag te 4.10 kwam san het Ho"- station te 's Hage lr 0 ,uk m Van het diep betreurde hoo^ fl0r R gee&teiykheid altenburg overleden pastoor het hUtion werd het lyk ont- Drabbe. vangen coliep- Aan ^oor YéïS'chillende geestelyken, de jé van diakenen en eone talrijke schare. Het lyk werd vervolgens in een ïykwagen geplaatst, aan welks hoeken fraaie kransen bevestigd waren, terwyi bloemen en bloem- kruisen het ïykkleed sierden, Gevolgd door de diakenen en omstuwd door eene groote menigte, trok de treurige stoet naar de H. Jacobuskerk, in de Parkstraat, waar het lyk te halfzes aankwam en op plechtige wyze door de geestelykheid ont vangen werd. Eene zeer groote menigte was in de kerk aanwezig. Morgenavond om 7 uren zal te Brussel de plechtige inwijding plaats hebben van de Nederlandsche Werkliedenvereeniging, die on der bescherming staat van ie voornaamste leden der Nederlandsche kolonie aldaar. De Vereeniging telt 262 leden. De byeenkomst zal worden bygewoond door ZExc. baron Gericke van Herwynen, gezant van Z. M. te Brussel, en door doctor Schaep- man, lid van de Tweede Kamer. De directeur der Staatslotery, de heer M. A. J. Losgert, heeft vastgesteld het plan der 332ste Nederlandsche Staatslotery, waar van de collecte wordt geopend op 23 Oct. a. s. en gesloten op 10 Jan. 1890. De trekking begint 18 Nov. a. s. en eindigt 8 Febr. 1890. Dr. F. M. Cowan, geneesheer-directeur van het krankzinnigengesticht te \Dordreoht, heeft, naar het „Dordr. Nieuwsbl.": verneemt, bedankt voor zyne benoeming tot geneesheer directeur van het geneeskundig gestioht van krankzinnigen te Semarang. By koninkiyk besluit van 12 dezer, op- g «nomen in de „Staatscourant" van heden, is op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken bepaald dat de gewone zitting der Staten-Generaal zal worden ge opend «op Dinsdag 17 dezer, des namiddags te 1 uur, in eene vereenigde vergadering der beide Kamers, door eene commissie van's Ko- ningswege, waartoe worden benoemd de mi nisters, hoofden van ministeriëele departe menten. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op 17 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad" is 13 Sept. van Amsterdam te Batavia aangekomende „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, is 13 Sept. te Padang aangekomende Drente", \van Rotterdam naar Java, vertrok 13 Sept. van Aden; de „Prinses Amalia," van Bata via naar Amsterdam, passeerde 13 Sept. Dungeness. Z. M. heeft verleend de volgendetpen- sioenen, als aanW. Brussaard, postbode te Oud-Beierland, ƒ318; H. Van. Os, brieven gaarder te Aalst (Gelderland), ƒ38; jhr. H. A. Van Foreest, directeur van het postkantoor te Wormerveer, 947J. A. Wolbers, brieven en telegrambesteller te Deutichem, 203. (jromeugd Nlenvys. De menigte, welke gisteravond wederom in den omtrek van het lokaal van het „Leger des Heils" was samengestroomd, was nog grooter dan de vorige malen. Waar toe? Dat is een raadsel. Aan da „aanvoer sters" en „soldaten", die rustig vergaderen en rustig huns weegs gaan, is hier toch niets byzonders meer te zien. Wy zagen er zelfs heel kalm te midden van het publiek wan delen, zonder dat dit aanstoot gaf. Het is daarom te hopen dat er aan die volks-ver zameling op de openbare straat weldra een einde kome. Zy, die, uit nieuwsgierigheid ge dreven en dat zyn wellicht byna allen zich naar bedoelden omtrek begaven, kunnen daartoe het allereerst meewerken, door er i-iet meer heen te gaan. Dan zal de rust er wel spoedig vanzelf terugkseren, zonder dat misschien tot andere maatregelen zou moeten worden overgegaan. Het zyn oploopen, welke tot niets goeds kunnen leiden. Tot de heeren, die zich bereid hebben verklaard a. s. Dinsdag den heer Kooy by het verkoopen van sigaren enz., tot leniging van de Antwerpsche ramp, eenigen tyd te assisteeren, behooren o. a. de heeren J. J. Hasselbach en A. J. Binnendyk. Mogen zy veel succes van hunne bereidwilligheid ondei- vinden 1 Ja, het worde hun zóó druk gemaakt dat zy handen te kort komen. Deze week werden op „Rbynzigt" genomen 402 zwembaden door heeren en 29 door damns. De temperatuur var. het water is 1S° Celsius. Vanmof gén zp vah de haring- visschery te Katwyk aangekomen K. W. 8 „Petronella Fierman", van den reeder F. E. Meerburg, met 290 kantjes en 12,000 stuks steurharing; K. W. 58 „Neerlands Vissche ry', van den reeder N. Haasnoot Nz., met 300 kantjes en 10,000 stuks steurharing, en K. W. 45 „de Zes Gebroeders", van den reeder L. Parlevliet, met 360 kantjes en 12,000 stuks stburharing. K. W. 81, van den reedêf N. Parlevliet, welke deze week Weder ter kantvisschery ih zee Was gegaan, is ook aangekomen, maar met Weihig vlaeh. Gistermiddag is in het kreupel hout in de Scheveningsche Boschjes, ressor- teerende onder de politieafdeeling Scheve- ningen, in de nabyheid van het kerkhof, het Hjkje gevonden van een zeer jong meisje. Aan den hals van het ïykje bevond zich een bandje, uit welke omstandigheid het vermoe den wordt geput, dat het onschuldige wicht om het leven is gebracht. Het ïykje is over gebracht naar hot 'stadsziekenhuis ta's-Hage. "Tien onderzoek is ingesteld. Een meisje, dat met haren vryer ruzie had gehad, sprong te 's Hage aan het Groenewegje in het water. Zy werd gered. Op de gisteren vanwege de Hol- landsche Maatschappy van Landbouw te Haarlem gehouden tentoonstelling zyn be kroond: Paard van inlandsch of van inlandsch ge kruist ras, bespannen voor een twee- of vier wielig rytuig. H. Waiboer Azn., te Winkel, bruine merrie, ?ekr. ras, geb. te Wieringen, lste prysW. C. Visser, te Nieuwe-Niedorp „Nelly", licht bruine merrie, geb. 1883, gekr. ras, 2de prijs J. Koster, te Heemstede, donkerbruine ruin, Friesch ras, geb. 1884, 3de prys; P. S. Zyl- mans, te Haarlemmermeer, vos, geb. 1883, eerv. verm. Paard van vreemd ras, gespannen voor een twee- of vierwielig rytuig. 'Mr. H. Enschedé, te Haarlem, goudvos, ruin, geb. 1885, lste prys; W, Van'Dieren By voet, te Bloemendaal, ruin schimmel, Russ. ras, geb. 1884, 2de prys; H. 'Van Wickevoort Crommelin, te Berkenrode, „Prins Hendrik", vos, ruin, 3de prys. Paard, gespannen voor een twee- of vier wielig rytuig en gefokt door den-inzender. Herman F. A. Bultman, te Haarlemmermeer, „Merry Peasant", lste prys; J. Koorn Dzn., te Aardswoud, blauwe schimmel, geb. April 1884, 2de prys; H. A. Pauwen, te West Pannerden, „Adonis", donkerbruine witvoet- hengst, geb. 1886, 3de prys; Herman F. A. Bultman, te Haarlemmermeer, „Aryadne", eerv. vermelding. De-Dreef te Haarlem vertoonde gisterhamiddag, ter gelegenheid van de hard- "dravery, een allerlevendigst schouwspel. Dui zenden en nog eens duizenden bewogen zich daar 'op en neder, hetzy op het gereserveer de terrein, hetzy op de algemeen toegankely- ke wegen, en even ontelbaar waren zy, die, eene goede staan- of zitplaats bemachtigd heb bende, geduldig bleven wachten op den uit slag van den wedstrgd. Jammer alleen dat niet een zonnetje dat alles kleurde, maar ge lukkig liet de betrokken lucht slechts korten tyd enkele regendruppelen los. De uitslag was als volgt Prys 300) „Jonge Tabor IP' van den heer De Ridder uit IJpolder, gereden door A. De Ridder. lste premie (ƒ150) „Koningin" van den heer Floryn uit Rotterdam, gereden door G. Koot. 2de premie 50) „Helena" van den heer Dalenberg uit Alkmaar, gereden door den ei genaar. Van de 18 ingeschreven paarden waren 17 opgekomen, waaronder de welbekende hard draver ,N. N." De belangstelling van het publiek was zóó groot, dat de baan telkens betreden werd, hetgeen, in het belang der orde te betreuren was. (ff. C.) Prof. Middendorp te Groningen is aan een groot gevaar ontkomen. Van een consult in de gemeente Vries 's avonds terug- rydende in eene barouchette naar het station Vries-Zuidlaren, geraakte het paard op den Stationsweg, misschien verschrikt door het cpladen van denneboomen op het emplacement, op hol. In vliegende vaart ging het den weg over, totdat het eindelyk schuin tegen het rasterwerk van het emplacement terecht kwam. Het rytuig geraakte gedeelteiyk in een greppel en kantelde, de rechter paneel helft, juist aan de zyde waar de professor zat, werd geheel verbryzeld on er uit gesla gen, zoodat de stukken op het hekwerk, waarvan ook eenige boveneinden verbryzeld werden, waren blyven hangen. Als door een wonder bleef de heer Middendorp, eene kleine, eerst sterk bloedende wond aan den pols uit gezonderd, te midden van splinters en glas scherven, ongedeerd, terwyi ook de bestuurder van het rytuig met den schrik vry kwam. By Eisenach heeft een spoor trein een wagen aangereden, waarin de schout van een naburig dorpje met zyne dochter zat. Beiden werden gedood. Een Bantammer, die zich doer ophanging van het leven wilde berooven,. begon moord en brand te-schreeuwen, toen hy goed en wel-hing, waarna de buren hem. afsneden. Gp de vraag waarom hy zoo incon sequent handelde, antwoordde hy: „Ik dacht dat ophangen zoo'n prettige manier van dood gaan was, maar het doet leelijk pyn." Rechter: „Ben je by 't begin van den twist geweest?" Getuige: „Ja, mynheer de president. Ik heb het begin er van bygewoond. 't Was twee jaar geleden." Rechter: „Twee jaar geleden?" Getuige: „Ja, mynheer. De burgemeester vroeg„Wilt gy dien man voor uw wettigen man?" en zy zeide: „Ja". Entoen is 'tbegonnen. Telegrammea, LONDEN, 13 September. Volgens den cor respondent van de „Standard" te Odessa zal koi ingin Nathalie aanstaanden Zondag Yalter verlaten. Zy zal twee dagen te Odessa ver toeven en Woensdag naar Belgrado terug kseren over Ongheny. TANGER, 13 September. De ielegraphische gemeenschap is verbroken ten gevolge van bet breken van den kabel naar Gibraltar. De heer Anspach, Belgisch gezant, vertrekt hedenavond naar Tetuan, waar hy den sultan zyne geloofsbrieven zal overhandigen. ZANZIBAR, 13 September. Eene kolonne van Wismann's troepen heeft eene groote verkenning gedaan in de kuststreken tusschen Bagomoyo en Dar ës Salaam, en daarby de havenplaats Koudutschi, welker inwoners de oproerige Arabieren van ammunitie en levens middelen voorzagen, genomen en vernield. PARIJS, 13 September. In den afgeloopen nacht waren te Montmartre plakkaten aange plakt met de jongste oproeping van Boulanger en met beleedigingen wat de beslissing van het Hooggerechtshof betreft. Op bevel van minister Constans werden de biljetten ver- wyderd en de verspreiders gearresteerd. BERLIJN, 14 September. (Hbl.) By de be zichtiging van het Centraalstation voor de electrische verlichting van Beriyn liet Edison zich zeer gunstig over onze inrichtingen voor de electrische verlichting uit. By den Ryksdag zal door de regeering een wetsontwerp worden ingediend, waarby de beetwortelbelasting afgeschaft wordt en waardoor dus ook de uitvoerpremie vervalt. Daarentegen zal de verbruikbelasting wor den verhoogd. Dit ontwerp zal echter eerst in werking treden, wanneer de international» conventie tot afschaffing der uitvoerpremiën tot stand is gekomen. LONDEN, 14 September. In eene byeen- komst, welke de dokwerkers hedennacht hielden, werd besloten, om het einde der werk staking te bespoedigen, in beginsel aan te nemen dat voor 12 uren dagwerk 10 sh. zal betaald worden en de beslissing der overige quaesties aan een scheidsgerecht over te laten. Burns is va» meening dat de patroons deze voorwaarden zullen aannemen. De werksta king zou dan geëindigd zyn. NAPELS, 14 September. Gisteravond, toen de minister Crispi met zyne dochter een rytoer maakte, wierp iemand hem met twee steenen, van welke de een den heer Crispi aan de kin wondde. De man werd terstond in hechtenis genomen. De heer Crispi keerde zeer bedaard naar zyne woning terug. Eene talrijke volksmenigte kwam daar byeen om naar den toestand van den minister te vragen. LiEIDEM, 141 September. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instit.) Verwachting: noordenwind. Thermometer-standgisteravond ora 8 uren 17 Celsius 62.6; Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uron 14° C. 57.2' F. j'smidd. 12 uren 17.5° C. 63 5° F.'s namiddags 4 uren 16° C. 60.S° F.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2