DAöBIAl). H6. 9073 Maandag 16 September. A0. 1889. §32s (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. [Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Kikeriki. Naar de Herhalingsschool. Feuilleton. De lange Hollander. Leiden, 14 September. PRUS DEZER COURANT: ▼oor Lsidon per t maanden.1.10. Franoo per post1.40. AfiooderlJjke Nommer»04)5. Aan de Abonné's daarop, wordt b\j dit nommer verzonden No. 61 van Kikeriki. Officieele Kenn 1 ageringen. Herhalflng§enderwys. Burgemeester en "Wethouders ran Leiden; Gezien art. 3 der Yerordening van den 12den Januari 1882, tot regeling van het Herhalingeonder- wijs in do gemeente Leiden, (Gemeenteblad No. 14). Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van leerlingen voor hot Hcrhalingsonder- wgs zal plaats hebben van den 16den tot en met. den 20sten September a. s. voor meisjes in het schoollokaal in de Van-der-Wérf6traat, voor jongens in dat aan de Korte Mare, telken dn ge des namiddags van z o v e n tot acht uren. Tot het Horhalingsonderwijs kunnen worden toe gelaten lo. de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij ait. 18 2 der verordening van 11 November 1880, (Gemeenteblad No. 4 van 1881); 2o. Zij, die bij een af te leggen examen blijken goed aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgem. 13 Sopt. 1889. E. KIST, Secretaris. 't Ia geen los daarheen geworpen woord Kennis is Macht I Meer dan ooit komt in onzen tyd de waar heid er van voor den dag. Voor huismoeders, by wie overleg veel, maar niet alles is; voor huisvaders, die, in allerlei ambachten en be- dryren geplaatst, niet alleen veel moeten kunnen, maar ook kennen; voor jongens en meisjes, die in dezen moeilyken tyd vooruit willen in de wereld. Ja, vooral voor deze laatsten, die zich nog eene positie in de maatschappy moeten ver overen, is dat woord een gulden woord. Het is algemeen bekend: zoolang de kin deren geen twaalf jaren zyn, breekt men zich in het huisgezin daarover het hoofd niet, maar dan komt langzamerhand de moeilykheid. "Welnu, men zal die moeilykheid gemakke- lyker overwinnen door al vast te zorgen voor deze twee zakenten eerste het geleerde op school trachten te onderhouden, en ten tweede er wat by te leoren. 't Is nu eenmaal niet anderswie in de tegenwoordige maatschappy vooruit wil komen, moet veel kennen. Die eisch wordt al van jongsaf aan de jongelieden gesteld. Men zie do advertentiën dor couranten maar eens in. Hoe vaak worden er geen jongelui gevraagd, die eene nette hand schryven of nauwkeurig kunnen rekenen. Men zal zeggendat zy'n meest vereischten voor een kantoorbediende. Zeker, maar deze en andere kundigheden, welke op de Lagere School geleerd worden, komen ook in ieder ambacht of bedryf te pas. Zelfs voor het een voudige loopjongetje kan het zyne waarde hebben, indien hy de boodschappen accuraat uitvoert, waarvoor goed schryven, rekenen en lezen toch noodig zyn. Voor den baas zal dit eene reden zy'n om den jongen verder in zpn vak op te leiden en hem niet langer met onverschilligheid te behandelen. Maar nog in een ander opzicht is het ge- wenscht, dat de jongelui na het verlaten der school zich verder bekwamen. De tyden zyn zwaar en vele gezinnen gaan gebukt onder de moeilykheden, maar indien er geleerd en gewerkt en goed opgepast wordt, ligt het oogenblik in het verschiet, dat de zorgen der ouders door de verdiensten der kinderen verlicht worden. Maar de gelegenheid om het ontvangen onderwys te onderhouden en uit te breiden 1 Die is er in onze stad in meer dan één opzicht. "We hebben hier niet het Genootschap of de Ambachtsschool of andere dergelyke inrich ting op het oog, maar eene Avondschool voor Herhalingsonderwys, waartoe thans weder de gelegenheid tot inschryving is opengesteld, voor meisjes in het schoollokaal in de Van- der-Werfstraat en voor jongens in dat aan de Korte Mare. Deze school dient, zooals we reeds opmerk ten, voor herhaling en voortzetting van het onderwys, op de dagscholen genoten, en wordt gehouden van 1 October a. s. tot 1 April 1890. De lessen duren dus zes maanden. Het onderwys en de schoolbehoeften worden kos teloos verstrekt; men behoeft dus niet de minste kosten te maken. De inschryving van leerlingen moet ge schieden en nadere inlichtingen zyn te bekomen aan bovengenoemde scholen van 16 tot en met 20 September e. k. en wel op een Maandag, Dinsdag, "Woensdag, Donderdag of Vrydag, tusschen zeven en acht uren. By de inschryving moet worden overgelegd: lo. een bowys van ontslag uit de hoogste klasse eener lagere school; 2o. eene schriftelyke verklaring van een genees- of heelkundige omtrent verrichte koepok-inenting of de behandeling wegens natuurlyke kinderpokken; 3o eene geboorteakte of een ander geboortebewy's. i -j ,'8«aVV'.'. 'JA'AM'AL KAAR RUDOLPH LUTDAU. 28) Zy hing vol liefde aan haren man en meende dat de door Eawlston onmiddeliyk na den diefstal openlyk uitgesproken verdenking de hoofdoorzaak van Buchner's ongeluk was ge weest. ,Gy bezit in Edith eene hartelyke zuster," eindigde mevrouw Onslow, „maar noodzaak haar nooit tusschen u en haren man te kiezen. Zy zal haar be6t doen om Imet beiden op oen goeden voet te blyven, maar als zy kiezen moet, houdt zy de zyde van Buchner, hoe zwaar het haar ook moge vallen." Rawlston moest zich daarby neerleggen, maar het vermeerderde zyne genegenheid voor Buchner niet. Van tyd tot tyd ontmoette by zyne zuster by mevrouw Onslow. Dat was beter dan haar in het geheel niet te zien. Maar een omgang, zooals tusschen broeder en zuster behoorde, was het toch ook niet. Prati was geregeld by mevrouw Onslow blyven verkeeren. By den kleinen kring ten harent voegde zich spoedig ook de heer Mor- risson. Grooter werd die kring echter niet; hy bestond steeds uit dezelfde personende Onslow's, Rawleton, Edith, Prati en Morrisson. Die samenkomsten waren zeer eenvoudig. Mevrouw Onslow was de spraakzaamste, Eawlston knorrig; Edith, stil en ln zichzelve gekeerd, was meestal met een handwerkje bezig, dat wellicht dienen moest om hare teruggetrokkenheid minder opvallend te maken; de welwillende Italiaan had een vriendelyken groet en een innemenden lach voor iedereen maar ook hy was niet meer de oude. Eene geheime zorg scheen hem te drukken, en dikwyls zat hy in nadenken verzonken; ook Francis Morrisson leed onder de gedrukte stemming der anderen. Dit was de eenvou digste verklaring, waarom hy, vroegor zoo opgewekt en vroolyk, nu den ganschen avond door kon zitten, zonder iets anders te doen dan hier en daar een vriendelyk woord tot een der aanwezigen te richten. Gewooniyk zat hy in de schaduw, iets van de tafel verwyderd, waarop de lamp brandde, welke het bleeke gelaat van de stil voortwerkende Edith verlichtte. De heer Onslow woonde deze samenkom sten, die hy „het feestelyk theeuurtje van myne vrouw" noemde, zelden en dan nog maar kort by. Hy vond de kennissen, die hy Kunnen de leerlingen zeiven niet komen, dan is het ook goed, dat de ouders voor hen gaan. Naar de Avondschool dus, gy knapen! Behoeven wy er nog wel op aan te dringen? O ja, er zyn nog altyd jongelui, die niet weten wat in hun eigen belang is; hopen wy dat de ouders dier onverschilligen toch wel zullen begrypen, van hoeveel belang dit onderwys voor hunne kinderen is. Van de bazen is geene tegenwerking te verwachten, indien de jongens wat vroeger de werkplaats moeten verlaten om de avond schoollessen te volgen. Integendeel, men mag veronderstellen, dat de patroons het streven hnnner jeugdige werklieden naar meerdere ontwikkeling zullen op prys stellen en zooveel mogelyk in de hand werken. Ook voor meisjes is't evenzeer wenschelyk dat zo de avondschool bezoeken. Ze moeten, als dienstmeisjes, inkoopen doen, rekeningen betalenhet komt voor, dat ze brieven moeten schryvenbovendien is 't evenzeer voor hen, als voor de jongens wenschelyk, dat ze met verstand couranten en boeken kunnen lezen, waarvan ze anders weinig begrypendie bezigheid houdt hen terug van veel zaken, die een verkeerden invloed op hen hebben, wat we niet nader behoeven uit te leggen. Dus niet alleen voordeel, ook genot vloeit er voort uit het herhalingsonderwys. Behoeven we nog te wyzen op den ver lichten militiedienst voor de jongelui, die als miliciens in staat zyn het verlangde examen te kunnen doen? Daarom, jeugdige Leidenaars, maakt ge bruik vair d<5" "gelegenheid, die u hier wordt aangeboden; laat u inschryven als leerlingen der Herhalingsschool; leert, nu gy nog den tyd hobt! Ter vervulling der vacature, ontstaan ten gevolge van het aan mej. Yan Dobben verleend eervol ontslag, bieden B. en "Ws. den gemeen teraad eene voordracht aan, opgemaakt in overleg met den arrondissements schoolopzie ner, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school, ter benoeming van eene tweede onderwyzeres aan de meisjesschool der 1ste klasse, op eene jaarwedde van 700, vermeerderd met f 100 voor het geven van onderwys in de Fransche taal, als: lo. mej. C. A. Fischer, thans derde onderwyzeres aan de school 3de kl. No. 3, 2o. mej. P. C. Ver- poorten, onderwyzeres te Nymegen, 3o. mej. J. J. De Haas, derde onderwyzeres aan de Jongensschool 1ste klasse. in de club of elders aantrof, oneindig meer naar zyn smaak dan de „steenen gasten" van zyne vrouw. „Zeer achtenswaardige men- Bchen," zeide hy, „maar ongelooflyk ver velend." Aan Edlth schenen zy te bevallen, want zy was de geregelde gast van mevrouw Onslow, tot zy, ongeveer eene maand vóór Buchner's terugkomst, eensklaps onrustig werd. "Was het goed, dat zy zonder voorken nis van haren man, misschien tegen diens zin, dikwyls en geregeld haren broeder ont moette? Zy richtte die vraag tot mevrouw Onslow, die eerst meende dat Buchner er wel niets tegen zou hebben, dat zyne vrouw haren broeder zag. Doch toen Edith daarop ant woordde dat de eenvoudigste weg in dezen was aan haren man te schryven, wat plaats vond, werd mevrouw Onslow nadenkend en zeide dat het by zyn gemoedstoestand moei- lyk te zeggen was hoe hij zulk een boricht zou opnemen, waarom zy raadde het hem later mondeling te zeggen. Edith stemde hiermee in, maar nam zich tevens voor, hare bezoeken by mevrouw Onslow in het vervolg te beperken of op een tyd te st-ollen, waarby zy het samenzyn met haren broeder en Mor risson kon vermyden. Aan Prati dacht zy niet. Dien trouwen vriend mocht zy overal en dagelyks zien, zonder te vreezen dat zulks PRIJS DHR AD YRRTHN TUIN: Tan 1—S regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters assr plaatsruimte. Voor bet ln- eesseeren boiten de stad wordt 0.10 berekend. In een adres aan den geireenteraad verzoekt de heer B. M. Duyser, pachter van het buffet der Stadszaal,'vrystelling te hebben van betaling der pachtsom voor do bediening der buffetten gedurende den tyd dat de Stadsgehoor- of Concertzaal niet geëxploiteerd kan worden wegens den plaats gehad heb benden brand, en tevens restitutie te mogen hebben van hetgeen door hem betaald is over de maanden Augustus on September, in welke maanden de zaal niet gebruikt is kunnen worden. Naar aanleiding van dit verzoek deelen B. en "Ws. den Raad mede dat, vermits de Gehoorzaal op 4 Augustus jl. door brand is vergaan, de huurovereenkomst met adressant krachtens art. 1480 van het Burg. Wetboek van rechtswege is vervallen. Adressant is alzoo ontheven van de ver plichting tot betaling van de overeengekomen huursom en heeft aanspraak op terugbetaling van het over de maanden Augustus en Sep tember van dit jaar gestort bedrag. B. on Ws. geven mitsdien in overweging tot terugbetaling van het gestort bedrag ad f 425, zynde 1/6 gedeelte van de pachtsom ad f 2550, te besluiten, wordende een staat van af- en overschryving op de begrooting voor dit jaar te dien einde ter vaststelling aangeboden. Het voornemen bestaat om, wanneer om trent de verbouwing der Gehoorzaal eene boslissing zal zyn genomen, een voorstel in te dienen aangaande de verpachting van het buffet. Gedurende de tweede helft der maand Aug. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld kondon worden Duyverman, mej. J. Mizee, v. Olden, mej. A. Van Overeem, J. S. Vas Dias, Amster dam; Mad. M. Meyenaar, mej. J. Kerq, Van den Berg, 's-Gravenhage; H. Taekema, 's-Her- togenbosch; A. De Brinsse, Ridderkerk; M. B. Van Hasselt, J. P. R. De Groot, wed. Van Straaten, mevr. A. Maronier, Rotterdam P. Ranselaar (3 stuks), Warmond; J. Speel man, niet vermeld. Briefkaarten: Mej. Roos, Amsterdam; Reigerbergen, 's-Hage. Brieven, verzonden geweest naar België: A. M. N. Dekker, mevr. W. G. Van Heem stra, Brussel. DuitscblandJ. Scherfius, Herman, Aken; J. Oelbüttel, Bremen Andie, Frankfurt a./M.R. Wardeck, Maellen. Engeland: C. Dresser, Londen. Afrika: W. J. Hoekveld, Riet Fontein. haren man onaangenaam zou zyn. Maar James en Morrisson kwamen niet ten harent en dus mocht zy hen ook niet geregeld elders ont moeten, zoo lang zy daarvoor niet de toe stemming van haren man bad ontvangen. Het weerzien van Edlth en haren man was enbeschryfiyk hartelyk. Beiden waren zóó be wogen, dat het lang duurde eer zy woorden konden vinden, tot ten laatste Edith er een einde aan maakte, hare tranen droogde en beproefde om den ouden schertsenden toon uit haren meisjestyd aan te slaan. „Nu, laat my je eens goed aankyken," zeide zy. „Ik wil zien, of ik over je tevreden kan zyn." Zy beschouwde hem opmerkzaam en vervolgde toen„Neen, ik ben niet tevre den over je. Men heeft je waarschynlyk te Yokohama honger laten lyden. En dan, hoe komt het, dat ge by deze warmte zoo zwaar gekleed zyt? Gy ziet er uit als een zendeling Dat moet alles tegen vanavond anders. Maar laat ons nu eerst wat eten en dan zal ik eens naar je goed omzien." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1