en dit lieeft den strijd doen ontstaan, welke nu nog voortduurt. Men meent nu te minder het verplichte schoolgeld te kunnen toegeven, omdat de bijzondere school subsidie erlangt; verplicht schoolgeld moet inderdaad gepaard gaan met subsidie aan de bijzondere school, doch daaruit volgt nog niet de noodzakelijkheid van het omgekeerde. Het misbruik, van do onverplichte school geldheffing gemaakt, is niet te ontkennen al moet men hier niet generaliseeren; de provincie Drente mag in dezen werkelijk als voorbeeld gelden; daarom is daar de diuk door 't onderwijs niet zoo zwaar. Van anti revolutionaire z(jde is steeds vol gehouden, dat de ouders in de eerste plaats verplicht zjjn de kosten van het onderwijs dor kinderen te dragen. Had men éóne school, waarmee ieder vrede had, dan ware het anders doch in ons land is de zaak van belang. De autonomie der gemeenten wordt by de schoolwet in alle opzichten beperkt, zelfs de wijze van heffing (bjj ditzelfde art.), welke men wil accepteeren, is eeue inbreuk op de autonomie der gemeenten. De minister heeft geene betere uitdrukking weten te vinden, dan die van „billijk" school geld. Billijk is matig, het sluit onmatigheid uit. B.llijk staat tegenover onbillijkhet mag niet belachlijk laag, maar ook niet te hoog zijnhet mag 't schoolgaan niet bemoeilijken. Alles hangt van de draagkracht der ouders af en die is alleen naar plaatselijke om standigheden t bepalenalgemeens regelen zfju niet te stellen. Het vervallen van de woorden „ter tegemoet koming" wordt door den minister verdedigd, omdat hot overbodig is naast het woord „billijk"; een billijk schoolgeld kan nooit den kostenden prjjs van het onderwijs te bo ven gaan. De Regeering heeft menigmaal bij de Ge meentebesturen aangedrongen op verlaging, niet op verhooging van schoolgeld, doch de Regeering staat door 't amendement in dit opzicht weerloos. Het artikel der Regeering geeft hier verbetering. Hoe zal men nu de gemeente er toe brengen de schoolgelden te heffen? Zeer gemakkelijk, want schoolgeldheffing is geene belasting in ■den zin der gemeentewet. De minister acht ook bij behoud der clas sificatie van de scholen een geSvenredigd schoolgold in dezelfde klassen nog mogelijk. Hij ziet daarin geen bezwaar, geen nadeel voor de zedelijke vorming der kinderen. Voor kinderen uit andere gemeenten zal men bjj •do noodige overeenkomst ook dit punt regelen. Boven geheele vrijheid der gemeentebe sturen blijft de minister de verplichting, bjj dit art. opgelegd, wenschelijk achten en, wel verre van daardoor onrust te duchten in de gemeenten, ziet de minister van 't onge wijzigd art. gevaar in voor eene voortzetting van den strijd. Reeds vroeger heeft de minister zich be reid verklaard om eenige wijziging aan te brengen. Maar het amendement acht de mi nister geheel onaannemelijkhet maakt het vergelijk niet waarschijnlijker. Tot op dit oogenblik had de minister nog geene aan leiding tot verandering der redactie. Heden te 11 uren voortzetting. Gemengd Nieuws. Den 12den September 1839 werd door Burg. en Weths. der stad Leiden aan gesteld tot spuitgast van brandspuit No. 7, Andries Monti, van beroep verver. Daar hij het bij zijne benoeming uitgedrukt vertrouwen, „dat hy in deze betrekking, wanneer de nood zulks vordert, yverig zal medewerken tot blussching van den brand, en de behandeling dor brandspuiten of andere gereedschappen; en daartoe zich zal gedragen overeenkomstig do bepalingen, in de generale en bijzondere brandkeuren en reglementen alhier bestaande, vervat," gedurende zyne 50-jarige dienstvervul ling niet heeft beschaamd, meenden wfj daarop hier te mogen wijzen en het onder de aan dacht te moeten brengen van hen, die van do zaak niets afwisten. Misschien komt dit den yverigen man nog ten goede! Het was gisteravond in den omtrek der Van-der-Werf-straat, waar het „Leger des Heils" zyne oefeningen houdt, weer even onrustig als de vorige avonden. Zy, die toegang verlangden, moesten than3 vooraf van eens kaart voorzien zün. De politie, die enkele punten, welke naar het lokaal leiden, had afgezet, werd genoodzaakt tot handhaving dsr ordo op krachtdadige wyze op te treden 6-ï de leidsters der oefeningen weer naar haar kwartier te vergezellen. In de zaal zelve war het rustig. Ge yk men zich zal herinneren, maakte een bleekersknecht te Lelden, toen hem aan het politiebureel nachtverbiyf was verschaft, van de gelegenheid gebruik om het horloge van een agent te ontvreemden en verkocht hy dit aan een winkelier op het Spui te 's-Hage. Heden stond die bleekers knecht wegens dit feit voor de Haagsche rechtbank terecht. Subst.-off. van justitie oischte tegen hem wegens diefstal drie maan den gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie by dezelfde recht bank eischte heden ƒ15 boete voor eene juf frouw te Leiden, die op 26 Juli een wacht meester van het 3de reg. huzaren uitschold, terwyi het meerder haar telastgelegde, nl. het toebrengen van een slag aan dien wacht meester, niet bewezen werd geoordeeld. In beide zaken uitspraak hedeu over 8 dagen. Het vonnis der Haagsche recht- bank, waarby J. P. Taselaar tot 4 jaren gevangenisstraf veroordeeld werd, wegens mishandeling met doodelyken afloop van De Vreede te Stompwyk, is hedon door het ge rechtshof aldaar bevestigd. Die rechtbank veroordeelde hedenden vader, die te Leiden zyn kind mishandelde, tot 14 dagen gevangenisstraf. De controleur van de bakkery „De Volharding", te 's-Hage, die eveneens de vorige week terechtstond, werd vrijgesproken. Vanmorgen zp van de haring- visschery te Katwyk aangekomenKW. 57 „De Gezusters" van den reeder N. Haas noot Nz.KW. 64, „de Gebroeders" van den reeder P. Haasnoot Nz. en KW. 28, „de Go- broeders" van den reeder P. Haasnoot Pz. Deze drie schuiten zyn voor de tweede maal aan en hobben alle drie het moegenomen zout verbru kt. Met den extra-trein van den Ned. Rynspoorweg voor late- en 2de klasse reizigers van Rotterdam, Nieuwerkerk, Gouda, Leiden, Alfen-Oudshoorn, Zwammerdam, Bode- grave en Woerden naar Ede (resp. Wage- ningen) en Arnhem werden gisteren 333 personen vervoerd. Dinsdag-avond is een nog jeug dig machinist van de Westlandsche Stoom tram, onder de gemeente Naaldwyk, beklemd geraakt tusschen de machine en een per sonenwagen. De ongelukkige, naar het Zieken huis te 's-Hage overgebracht, is dermate gekneusd, dat de doctoren geene hoop geven op behoud van zijn leven. Te Rotterdam werd gistermorgen door een klopper op de trap eener woning aan de Lange Frankenstraat, welke door verschillende gezinnen wordt bewoond, het lyk gevonden van een bejaard man, die met den hals in het koord langs de trapleuning was verward geraakt. Het lyk is naar de loods voor drenkelingen overgebracht. Voor den goedkoopen trein naar Parys, welke heden van Utrecht vertrok, zyn uitgegeven 260 plaatskaarten 2de klasse en 165 plaatskaarten 3de klasse, zoodat door 425 reizigers van den trein wordt gebruik gemaakt. Het plan bestaat spoedig oen tweeden goed koopen trein te laten loopen. Dinsdag was er een buitengewoon groote toeloop van publiek by de zitting Tan het gerechtshof te Arnhem. De zaak van H. Van der W. en zyne huisvrouw S. Van W. te Apeldoorn, door de rechtbank te Zutfen veroordeeld wegens poging tot diefstal en af dreiging, werd in appèl behandeld; maar het was niet zoozeer deze zaak zelve, als wel de voornaamste getuigen, Jannetje Struyk en Anna Kouwyzer, die de belangstelling of lie ver de nieuwsgierigheid hadden gaande ge maakt Ondanks het protest van den verdedi ger, mr. H. H. Van Capelle, werden deze beide getuigen, waarTan de laatste 20 jaren in de gevangenis doorbracht, omdat zy haar kind had vergiftigd, onder eede gehoord. De advocaat-generaal jhr. Sandberg eischte vernietiging van het vennis der rechtbank te Zutfen, schuldigverklaring van beide beklaag den en veroordeeling ondsrscheidenlyk tot 3 en 1 jaar. De verdediger pleitte vryspraak, daarby vooral drukkende op het zeer ongunstige ver leden van de beide genoemde getuigen, die niet geloofwaardig zyn. Uitspraak Dinsdag a. s. Gistermorgen is op het terrein van de gasfabriek aan den Oostzeedyk een man, aangesteld om de voorbygangers te waarschuwen, wanneer de trein over den dyk gaat, door een kolentrein overreden en gedood. Hy was, bij het hek gekomen, op een der wagens gesprongen, viel er echter af en kreeg drie wielen over de borst en langs het hoofd. Boterkoop1ieden in Friesland kregen gisteren uit Londen het volgende telegraphische bericht: „De Vrydag jl. over Huil en Vlissingen afgezonden boter nog niet ontvangen; is nog aan de stations te Huil en elders." Sommigen lyden hierdoor belangryke schade, want de hoedanigheid der boter wordt door de warmte er niet beter op. Weder is, zooals men weet, te Whitechapel een moord gepleegd, volkomen gelyk aan die, welke eenigen tyd geleden zulk een opzien wekten. De moordenaar is weder met de grootste onbeschaamdheid te werk gegaan. De politie beambte, die in dit gedeelte van Whitechapel met de ronde belast is, loopt elk kwartier langs de plaats, waar het lyk gevonden is, terwyi de moordenaar voor de ontleding van het lyk minstens drie kwartier moet hebben noodig gehad. De politieagent zegt niets gezien en niets gehoord te hebbengeen enkele kreet is in den omtrek vernomen. Volgens een later bericht moet de vrouw dan ook reeds vier of vyf dagen dood zyn geweest, vóór men het lyk vond. Geen enkele bloeddruppel was op de plaats, waar het ge vonden werd, te bespeuren, en de overblyf- seleu zagen er uit alsof zy in een zak daar heen waren gedragen. Men seinde onmid- deliyk naar alle politieposten en weldra waren de hoofdcommissaris, de heer Monro, en de wykcommissaris, kolonel Monseun, op de plaat3 aanwezig. De omgeving werd afgezet en men zond geheime agenten uit, die echter tot nog toe niets naders aan het licht brach ten. In de buurt heerscht groote ontsteltenis en in korten tyd was de straat zóó vol men- schen, dat er niemand meer door kon. Pinchinstraat, waar het lyk gevonden werd, is eene zeer arme buurt, dichtby het Leman- street-Btation der Great Eastem-spoorweg- maatechappy en drie minuten van den dichtstby- zynden politiepost verwyderd. Tal van nauwe straatjes en steegjes loopen er op uit. De poort, waaronder het lyk werd neergelegd, leidt naar een afgesloten erf, naast de goe derenloods van den spoorweg. Met het oog op het gewicht en de grootte van het lichaam, vermoedt men dat het uit een huis in de onmiddellyke nabyheid daarheen is vervoerd. Op korten afstand werd nu juist een jaar goleden op 7 September 1888 een even zoo verminkt lyk eener vrouw gevonden. Dit is nu reeds het negende slachtoffer. De voorzitter van de vrijwillige politie agenten uit de wyk, de heer Albert Backert, schryft dat hy door onderzoek overtuigd is, dat de moordenaar in Whitechapel woont of ln elk geval er goed in de achterbuurten den weg weet. „Het is opmerkeiyk," schryft hy, „dat op alle plaatsen, waar deze moorden zyn gepleegd, de huisdeuren zoodanig zyn ingericht, dat iedereen, door enkel aan een touw te trekken, de deur kan openen. De moordenaar schynt dit te weten en gaat na den moord eene dezer woningen binnen. Ik geloof stellig dat de politie, als zy de huizen in den omtrek doorzocht had op het oogenblik dat het lyk gevonden werd, den moordenaar zou hebben betrapt. Er is nog geenerlei aanwyzing gevonden omtrent de identiteit van het slachtoffer, hoe wel personen uit Whitechapel geroepen zyn om het lyk te zien. Eene flauwe hoop op ont dekking van den misdadiger geven eenige door dezelfde hand geschreven brieven, welke der politie dezer dagen in handen kwamen en waarin op een aanstaanden moord werd gezinspeeld. Alle mogelyke pogingen worden gedaan om den schryver te vinden. Iedereen is even verbaasd over het feit, dat de overbiyfselen van het lyk naar de viaduct vervoerd werden, zonder dat iemand het be merkte. De politiebeambte, die de ronde had, is zeker dat zich niemand onder de brug bevond, toen hy er het laatst voorbykwam. Indien één persoon den zwaren last getorst had, zou hy stellig zyn opgemerkt, nog meer, indien hy een wagen gebruikte. Dat twee menschen ln de afschuwelyke misdaad de hand zouden hebben gehad, wil men niet gelooven. De „Times" oppert het denkbeeld, dat de moordenaar het lyk van de viaduct hoeft neergelaten. Er zyn sporen van een touw op het lyk en het is daarom niet onmogeiyk dat hy, gebruik makende van het oogenblik, dat do politiebeambto uit het gezicht was, het lyk heeft laten zakken en daarna het losse touw weder heeft opgehaald. Do ware toedracht is echter nog gehoim. Dc ramp te Antwerpen. Volgens een correspondent is het aantal slachtoffers van de ramp van Antwerpen grooter dan officiéél bekend werd gemaakt, daar de overheid tracht de berichten zooveel mogeiyk in beteekenis te verminderen. Het officiéél rapport constateert dat om trent 106 personen, die 't leven verloren, en 79, die zwaar verwond werden, zekerheid be staat. Men meent nog alt yd meer lyken te zullen vinden, misschien ook in de Schelde. Eone hand is gevonden met zwart glacé handschoen, vermoedeiyk van een vreemde ling, die de dokken bezocht tydens het on geval. In de uitgebrande petroleum-bergplaatsen vindt men hier en daar witte asch, volgens medici verbrande beenderasch; daar moet dus een mensch verbrand zyn. Vlak by de portierswoning vond men half gesmolten sleutels en daarby de witte asch, boven vermeld. Op die plek is dus denkelyk de portier gestorven. Betreffende de oorzaak van de ramp ver keert men nog steeds in het onzekere. De ingenieur van het huis Corvilain, de heer Delaunay, houdt staande dat ze moet gezocht worden in het ontploffen der petroleum- reservoirs, hetgeen hy door tal van bewys- gronde» tracht te staven. Hy beweert dat een brand niet genoeg is, om de patronen gezamenlyk te doen ontploffen; daartoe is noodig een hevige schok. Volgens Corvilain zelf had deze niet meer dan 220 KG. kruit in voorraad en heeft hy in geen opzicht de gestelde voorwaarden over schreden. Op de hem verleende vergunning staat dat deze hem werd uitgereikt „in overeenstem ming met het advies van het Gemeentebe stuur," hetgeen bezyden de waarheid was. 't Blykt een abuis te zyn. Daar het geval zich nooit voordoet, dat in dezen tegen het advies van het gemeentebestuur eene vergunning wordt verleend, kwamen deze woorden gedrukt op de biljetten voor; by het opmaken dacht men er niet aan, deze clausule door te halen. De stadsingenieur Royers, daarnaar onder vraagd, achtte het volstrekt niet onmogeiyk, dat petroleum zonder vuur ontploft, daar het gas door vermenging met de lucht kan ont ploffen als kolengassen in eene myn. Een der tanks werd juist schoongemaakt, en daarby is misschien eene kleine onvoorzichtigheid be gaan. Evenwel - voegt de ingeneur er by een tank kan alleen springen, als by leeg of byna leeg is, want niet de olie, maar de gassen brengen de ontploffing teweeg. Volgens andere berichten heerschte echter verregaande zorgloosheid in de werkplaatsen van Corvilain. Zoo o. a. wordt gezegd dat de bewaarplaats voor het kruit, dat uit de oude patronen verwyderd werd, in den meest verwaarloosden toestand verkeerde. Het kruit werd geborgen in een schip, de „Elevator," waarop zich slechts twee personen bevonden, en het krult werd er by hoeveelheden van 30 kisten, van 20 KG. elk, ingebracht. Op het oogenblik van de ontploffing waren 25,000 K. G. overgebracht. Kruitschepen mogen te Antwerpen niet binnen een zekeren kring worden vastgemeerd en moeten byzondere kenteekenen dragen. Het vaartuig in quaestie was eehter te Austruweel, d. i. ver binnen den bepaalden kring, en wel juist achter de werkplaatsen vastgelegd en was nooit door eenig byzonder sein of teeken te herkennen. Een der hoogste militairen gaf het volgende rapport „De heer Corvilain verzwygt de gevaariyk- ste bewerkingen, welke in-de werkplaats ge schiedden, en wel het drogen en het ledig halen der patronen. Ik heb gezien dat by het fornuis, waarin het lood gesmolten werd, op den 7den van deze maand patronen neerge legd waren om te drogen. Geschiedde dit drogen om het kruit, dat veel geleden had in de vochtige magazynen, weder bruikbaar te maken, hieraan was het nadeel verbonden dat dit veel gemakkelyker ontbrandbaar werd, terwyl ook de zwavelkalk geheel droog by de minste aanraking met een hard voor werp ontploft. „Wat deed men nu in de werkplaatsen van den heer Corvilain? In plaats dat de patroon, waaruit de kogel gehaald was, in het water werd geworpen, zooals dit geschiedt in de militaire inrichtingen, werden de hulzen ge ledigd met eene spadel. Hot is nu zeer wel mogelyk dat dit yzeren voorwerp de percus sie geraakt hooft en de ontbranding veroor zaakte van het kruit, dat reeds op de werk tafels lag en zoo in een oogenblik alles deed

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2