Feuilleton. loosstelling zal worden uitgokeerd van acht jaren traktement, gelijkstaande met f 40,000, aan den oudsten hoofdambtenaar met f 48,000. Lagere ambtenaren, tot aan het salaris van f 2000, kunnen aanspraak maken op eene schadeloosstelling van zes jaren trakte ment. De daaropvolgenden, tot het salaris van f 1500, kunnen beschikken over vijf jaren traktement. Voor allen boven en behalve het aan hen uit te keeren ondersteuningsfonds. De president-directeur zou eeno schadeloos stelling van 10 jaren traktement of f 120,000 ontvangen. De Tweede Kamer heeft heden het School wetdebat voortgezet. (Zie omtrent de middag en avond zitting van gisteren het Tweede Blad.) Aan de orde kwam nu art. 46 (verplichte schoolgeldheffing, behalve voor bedeelden en onvermogenden) met het amendement door don heer De Beaufort daarop voorgesteld, om de heffing facultatief te laten en alleen ter gemoetkoming in de kosten, welke voor rekening der gemeenten blijven. Het artikel word bestreden door de heeren De Beaufort, Groeve, Veegens en Rutgers, als nadeelig en drukkend, alsmede dwang op de gemeentebesturen uitoefenende. De heer Schaepman, Van Velzen en Lohman bestreden het amendement en verdedigden krachtig het beginsel van verplichte school geldheffing. Ook de minister Hackay bestreed verschillende bedenkingen. Het stoffelijk overschot van dr. J. G. Van Ejjken, in leven inspecteur der gymnasia, werd hedenvoormiddag op de begraafplaats „Eik en Duinen", bij Den Haag, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een breede kring van vrienden bevond zich aan de groeve. Dr. A. H. G. P. Van Es, rector aan het gymnasium te Amsterdam, wijdde eenige waardeorende woorden aan de nagedachtenis van den overledene. Een der familieleden bedankte voor de bewezen eer. Gisteren, in den laten avond, werd te 's Hage het bericht ontvangen, dat de hoog- eerw. heer G. F. Drabbe, pastoor van de Nieuwe of St.-Jacobus-kerk in de Parkstraat aldaar, na een smartelijk, doch geduldig lijden, te Valkenburg, in Limburg, is overleden. Pastoor Drabbe werd den 21sten Novembar 1828 te Delft geboren en in het jaar 1854 als priester gewijd. Korten tijd na die wijding kwam hij aan het hoofd van het Seminarium „Hageveld", te Voorhout, en verbleef daar tot hit jaar 1880; daarna ging hy als pastoor naar Schiedam en kwam in 1884 naar 's Hage ter vervanging van den pastoor Rioche. De ontslapene genoot de achting van ieder, die hem leerde kennen, en was by zyne parochi anen als een geliefd herder geëerd en bemind. Bekwaam redenaar, wist hy zyn auditorium steeds te boeien en welk eene bezielende kracht hy in zpne woorden kon leggen, bleek onder anderen nog by de feestrede, door hem uitgesproken ter gelegenheid van het Leo-feest. De overledene was geheim kamerheer van den Paus, kanunnik, deken en president van de Vereeniging voor Katholiek onder- wys en beschermheer van verschillende Ka tholieke vereenigingen in de residentie. De laiigc Hollander. NAAR RUDOLPH LIVDAl. 2ö) Aanvankeiyk had de dokter zich in zekeren zin opgeofferd, toen hy zich vriendschappelyk tegenover Buchner gedroeg. Dit werd echter spoedig anders en nu vatte hy eene eigen aardige genegenheid voor den vreemden man op. Er zyn menschen, die niets behoeven te doen om anderen voor zich in te nemen. Gewooniyk zijn het zachte, goedmoedige, stille naturen, die, om in hunne soort volkomen te zyn, een goed uiteriyk, heldere, eerlyke oogen en eene aangename stem moetan bezitten. Dit alles bezat Buchner. Zyne innemendheid had zich in den laatsten tyd alleen tegenover Edith en Prati geopenbaard. Maar ook den vriendeiyken dokter Jenkins nam hy spoedig voor zich in, wyi hy dezen voor de ontvangst, welke hy by hem vond, dankbaar was en daarom tegenover hem de terughoudendheid aflegde, die sinds zuil ongeluk hem tegenover vreemden eigen wa3 en hem dus onvriende- ïyk deed schynen. Buchnor had de voorzichtige uitdrukkingen, Zyn stoffelyk overschot zal uit Valkenburg naar 's-Gravenhage worden overgebracht en a'daar worden ter aarde besteld. De „Transvaalsche Volksstem" deelt mede dat de heer S. J. Du Toit er in geslaagd is eene maatschappy samen te stellen met een kapitaal van acht millioen pond sterling, voor het ontginnen van eenige goudvelden. Het geheel is op het vasteland van Europa volteekend en Engelsche kapitalisten zyn er ditmaal van uitgesloten gebleven. Er is weder een weekblad verschenen en wel een zeer goedkoop weekblad. Tegen een inteekenprys van f 0.40 voor de drie maanden ontvangt men elke week een nom- mer van „Het Feuilleton"aldus i3 het week blad geheeten. De inhoud van het blad bestaat grootendeels uit novellen en romans, oorspron- kelyk of vertaald. Het wordt te Amersfoort uitgegeven. Door don minister van koloniën is, kracht tens het koninkiyk besluit van 29 Augustus 1883 (Nederlandsch Staatsblad No. 133 en Indisch Staatsblad No. 249), de heer J. De Groot gesteld ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandseh Indië, om in admi nistratieve betrekkingen daar te lande te wor den geplaatst. In den ouderdom van 72 jaren is te Waalwyk overleden de heer Van Heyst, med. doctor en oud-lid der Staten van N.-Brabant. Het stoomschip „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Sept. van Aden. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op 14 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Haarlem, mr. F. Vfillekes Mac Donald, advocaat en procu reur te Haarlem. Gemengd Nieuws. De eigenaar van café „Vondel hoven", aan den Stationsweg alhier, heeft zyne ruime zaal, welke het vorige wintersei zoen reeds veel gebruikt werd en vele diensten bewees, thans geheel in kleuren doen afwer ken. De zaal is uiterst geschikt voor het hou den van byeenkomsten en vergaderingen, in het kort voor al die gelegenheden, waarby veel personen te zamen moeten of willen zyn en ruimte een eerste vereischte is. De lokaliteit kan tusschen de zeven- en achthonderd per sonen bevatte, naar de heer Uljee ons ver zekerde. De byeenkomsten van het „Leger des Heils", in het kleine lokaal aan de Van- der-Werfstraat alhier, welke in den laatsten tyd rustig mochten beginnen, voortgezet en geëindigd worden, kenmerken zich dezer dagen door mindere rust, ja, door rumoerigheid. Zoo bevond zich gisteravond tegen het einde der oefening voor het lokaal eene joe lende menigte, elf de leidsters der vereeniging gevolgd is by het verlaten van het lokaal, De politie hooft echter ook gevolgd, zoodat er verder niets byzonders is voorgevallen. Zaterdag a. s. zal een vyftiental werklieden, verschillende vakken vertegen woordigende en by de Rijnspoorwegmaat- schappy werkzaam, naar Parys vertrekken, welke Jenkins over het bezoeken van de club gebezigd had, dadeiyk begrepen. Hy had er niets op geantwoord, maar zyn leven zóó ingericht, dat hy niet alleen de club, maar in het algemeen iederen vreemdeling in Yoko hama meed. Hy had zich een paard gekocht en eene boot gehuurd en was nu een groot deel van den dag met ryden en varen in den omtrek bezig. Daar hy niemand groette en met niemand sprak, liet ieder hem met rust, want de jongelieden te Yokohama, al waren zy ook tegen hem ingenomen, waren geeno lastige menschen. Nu zy den verdachte ver van zich hadden gehouden, lieten zy hom ook ongehinderd zyn weg gaan. Voor het overige verkeerde Buchner veel met Japaneezen en Chineezen, door wie hy zich over alles liet onderrichten, wat met den handel in Yoko hama in betrekking stond. Des avonds zat hy gewooniyk by Jenkins op de veranda naar de lange geschiedenissen te luisteren, die de dokter gaarne vertelde en waarvoor hy in Buchner een zeldzaam aandachtigon toe hoorder vond. Na eenigen tyd bemerkte de dokter, dat Buchner met eene byna tot gierigheid over slaande spaarzaamheid leefde. Terwyl do jongelieden te Yokohama destyds met het geld om zich wierpen, hoog wedden en speel- ten einde een bezoek aan de tentoonstelling aldaar te brengen. Hoe verslaafd iemand kan zyn aan sterken drank, toonde onlangs eene oude vrouw te Meppel, die op straat hare kousen uittrok, dezen verkocht en de luttele opbrengst aan jenever besteedde. (N. A. O.), Te Vuren is de molen aar J. P. ui t een watermolen gevallen. Met gebroken lede maten en ook verder inwendig zwaar ge kneusd, vond men den ongelukkige, meer dood dan levend. By den kolfwedstryd te Goes, heeft de heer C. Witteveen, uit Haarlem, den eersten personeelen prys behaald met 124 punten. By de gisteren te Amsterdam gehouden koffieveiling was de afloop over 't geheel boven taxatie. Alles werd verkocht. Door een trein zyn tusschen Amersfoort en Hilversum 4 koeien overreden. Drie werden gedood en van de vierde een poot afgereden. Te Bovenknype lydt een kind aan eene vreemde ziekte. De vingers en teenen verhoornen geheel, worden hard en vallen by gedeelten af, zonder dat de zieke daardoor pyn gevoelt. Te ongeveer 4 uren gisteroch tend ontstond, vermoedeiyk veroorzaakt door booibroei, brand by den landbouwer W. v. M., in de buurtschap Wisse, onder Epe. Weldra deelde het vuur van de houtmyt zich mede aan de woning, en hoewel de vry willige brand weer spoedig op de plaats des onheils was, kon zy niet beletten dat alles eene prooi der vlammen werd. Hot huis was verzekerd, de inboedel niet. Gisteravond werd eene vrouw, wonende in de Nieuwehuizen te Breda, door eene andere vrouw aangemaand tot hot betalen van eenige schuld. Eerstgenoemde was daar over zóó verstoord, dat zy naar binnen ging, een mes haalde en daarmede de andere eene snede over den rug toebracht. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Een jongmensch uit het nabuf rige Esschen, zoo schryft men uit Rozendaal, had voor gedachtenis aan de ramp van Ant werpen eenige geladen patronen medegebracht en wilde die gistermorgen met geweld openen. Plotseling echter sprong de patroon uiteen en verbryzelde den onvoorzichtige de rech terhand. Te Lutterharte heeft een hevige brand huis en inboedel van A. Hudepohl ver nield. Niets was verzekerd. Een der grootste Londensche bladen, de „Standard," bericht dat de „Koning der Nederlanden" eergisteren het tooneel der verwoesting te Antwerpen heeft bezocht en ook de gasthuizen, waar de gekwetsten worden verpleegd. Bedoeld wordt natuurlyk de koning der Belgen. In het telegram stond vermoedeiyk the king, zonder verdere aanduiding. Het is wel opmerkeiyk, dat de redacteur, die de aanvulling er by voegde, blyk gaf van zoo geringe bedrevenheid in de aardrykskunde van Europa en dat geen der andere mede werkers, die het bericht aldus onder de oogen kreeg, zich herinnerde dat Antwerpen sedert ruim eene halve eeuw niet meer tot hot koninkryk der Nederlanden behoort. (Hbl.) den, talryke bedienden hielden en het beste aan dure spyzen en dranken nauwelyks goed genoeg voor zich achtten, leefde de lange Hollander als een inboorling van ryst, visch en thee en veroorloofde zich, buiten het paard en de boot, niet de geringste overbodige uit gaaf. Daar nu echter gierigheid volstrekt niet by zyn karakter paste, voor zoover Jenkins hem meende te kennen, vroeg deze hem eens op den man af, waarom hy zoo bekrompen leefde, of hy soms geldzorgen had. Was dit het geval, dan stond diens beurs hem ten dienste. Buchner dankte hem in eenvoudige, be leefde woorden voor zyn aanbod, maar zeide dat hy geene geldzorgen had, maar veeleer van zyn compagnon te Shanghai van tyd tot tyd bericht ontving, dat hunne zaken daar zeer goed gingen. Maar in Yokohama kon hy niet opschieten. De kleine ondernemingen, waarmee hy zich had ingelaten, waren wel niet mislukt, maar haddón toch ook niet veel opgeleverd. Aan het geld, dat in Shanghai verdiend werd, wilde hy echter niet roeren. Hy had nog eenige schulden, welke hem wel niet drukten, maar welke hy toch zoo spoe dig mogelyk wenschte af te doen, terwyl by er ook aan denkon moest, om voor zyne vrouw, ingeval hij mocht sterven, wat na te laten. De „Tim es"-correspondent te Kon- stantinopel meldt, in tegenspraak met andere berichten, dat, luidens door de Porte ontvan gen mededeelingen, tusschen Servië en Bul- garye eene onrustwekkende spanning heerscht. Bulgarye zou aan Servië ophelderingen hebben gevraagd omtrent de jongste wapeningen. Te Bagamoyo, in Oost-Afrika, is eene karavaan van omstreeks 3000 inlanders met eene groote hoeveelheid ivoor en vee aangekomen. Een groot gedeelte vanChina wordt door hevige overstroomingen geteisterd. De dyk der Gele rivier is over eene lengte van 200 voet weggeslagen en het water stroomt ter hoogte van 12 voet het land in. Eene menigte huizen is vernield ei ontelbaar veel menschen zyn verdronken. Men vreest dal het water, dat reeds 10 districten overstroomd heeft, nog verder zal komen. Men herinnert zich, dat-de politie te Londen onlangs in twee clubs een aantal personen die een verboden hazardspel speelden, gevangennam. Weder is een dergeiyk geval voorgekomen. Zaterdag-avond verscheen onverwachts een troep geheime politie agenten in de „New market Club" in de Strand, waar juist een aantal personen bezig was baccarat te spelen. Van hen werden 47 gevangengenomen; het geld en de kaarten nam men in beslag. Enkelen trachtten nog, hoewel vergeefs, door de deur te ontsnappen, maar de meesten waren zóó in hun spel verdiept, dat zo de komst der orerrempelaars niet eens opmer- ten. Allen zyn tegen borgstelling vrygelaten, met uitzondering van den eigenaar der club, Johnstone, die wegens het houden van eene speelbank zal terechtstaan. Een inwoner van Lyon, een zeke ren Lefort, die de Italiaansche hongerlyderi Succi en Merlatti wilde navolgen, is deze grap duur te staan gekomen. Twintig dagen lang leefde hy van niets dan water, maar hy over- s:hatte zyne krachten door zyn marteltyd met nog 5 dagen te verlengen. Ondanks de pogin gen van de geneesheeren om zyne geschokte gezondheid te herstellen, overleed hy. Een Engelschman, de heer T. C. Easton, heeft dezer dagen niet minder dan 5 uren, 43 min. en ruim 18 sec. achtereen in den Theems gezwommen. De wind en het gety waren ongunstig en kort na zyn vertrek kwam de zwemmer te midden van eene vloot van allerlei vaartuigen, die zulk eene beweging maakten, dat de heer Easton nu en dan door de golven geheel onzichtbaar was. Toen hy langs een oefeningsschip stevende, hieven de jongens een harteiyk „hoezeel" aan. Het gety dwong den zwemmer ten slotte naby Grays het water te verlaten. Den heer d'Aleman, officier van justitie te Ribérac (Frankryk) is op een uit stapje naar Biarritz in den trein zyne porte feuille ontfutseld. Dit voorwerp is later ledig by de spoorbaan gevonden. De ranp Ie Antwerpen. Als oorzaak van de ontploffing wordt nu genoemd het broeien van het kruit, dat reed» uit de patronen gehaald was. Deskundigen zeggen: de patronen zyn blykbaar vochtig gjweestis nu het kruit, door de vocht aan getast, niet afzonderiyk gehouden en gedroogd, „Hoe kunt gy, een jonge, krachtige man, aan sterven denken?" vroeg Jenkins. „Ik denk er weinig aan en heb er ook geene vrees voor. Toch zal het my eene ge ruststelling zijn, als men zeggen kan dat myue vrouw ook na myn dood genoeg heeft om van te leven." „Ik heb gehoord dat uwe vrouw bemid deld is." „Dat is zy ook. Maar ik heb my nu een maal in het hoofd gezet, haar, door hetgeen ik zelf verdien, eene rustige toekomst te ver zekeren. Ik leg my geene ontberingen op; ik heb thans slechts weinig behoeften meer, en het is my een genoegen -te zien hoe myne tegenwoordige uitgaven veel kleiner dan vroeger zyn." Dit was nu alles mooi en wel, maar Jenkins was er niet mee tevreden. De gemoedstoe stand van zyn patiënt was sinds maanden niet verbeterd. Buchner was, zonder te kla gen, stilzwygend, nadenkend en treurig. „Verlangt gy misschien naar Shanghai terug?' vroeg hem Jenkins eens. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2