openbare lagere school te Sommelsdyk, ƒ423 J. Akkerman, hoofd der openbare lagere school te Oost-Knollendam, ƒ634. De luit. ter zee 2de kl. J. G. Besier, op zijn verzoek, met 16 dezer eervol uit den zee dienst ontslagen. Tweede Kamer. Schoolwet. Het amendement der heeren Hartogh, Van Houten en Rutgers Van Rozenburg, ter ver vanging van de 43 eerste regels van art. 45, heeft eenige wijziging ondergaan. Het luidt nu aldus: Door het Ryk wordt over elk dienstjaar aan de gemeente eene bijdrage verleend van lo. a. 50 ten honderd van het overeenkom stig art. 26, 2de lid, te bepalen minimum voor elk hoofd eener school, verhoogd voor elk hoofd; van scholen van 91 tot en met 199 leerlingen met ƒ50; van scholen van 200 tot en met 309 leer lingen met ƒ150; van scholen van 310 tot en met 419 leer lingen met ƒ250; van scholen van 420 en meer leerlingen met 350; b. 50 ten honderd van voormeld minimum voor elk der onderwijzers, die het hoofd der school bijstaan, voor zoover die bijstand vol gens art. 24 verplichtend is, verhoogd voor scholen van 91 en meer leerlingen met 50, doch voor elk dier onder wijzers, die den leeftijd van 23 jaren volbracht heeft en den rang van hoofdonderwijzer bezit, voor zoover zulks volgens art. 24 gevorderd wordt, met 150; c. indien het aan de school verbonden onder wijzend personeel het aantal onderwijzers, b(] art. 24 voorgeschreven, overschrijdt: 50 ten honderd van voormeld minimum voor één onderwijzer aan scholen van 90 en minder leerlingen; 50 ten honderd van voormeld minimum, verhoogd met 50 voor één onderwijzer aan scholen van 91 tot en met 309 leerlingen 50 ten honderd van voormeld minimum, verhoogd met 50 per onderwijzer voor ten hoogste twee onderwijzers aan scholen van 310 en meer leerlingen; doch omvat het onderwijs, behalve de vak ken o tot ft, tevens ten minste twee der vakken, onder i, m, ?i, en het vak, onder p van art. 2 genoemd: 50 ten honderd van meergemeld minimum, verhoogd met 50 voor één onderwijzer aan scholen van 90 en minder leerlingen 50 ten honderd van dat minimum, verhoogd met 100 per onderwijzer voor ten hoogste twee onderwijzers aan scholen van 91 tot en met 199 leerlingen, en 50 ten honderd van dat minimum, verhoogd met ƒ100 per onderwijzer, voor ten hoogste drie onderwijzers aan scholen van 200 en meer leerlingen. Nochtans kan in geen geval de bijdrage voor eenig hoofd eener school of eenigen onderwijzer het bedrag van 50 ten honderd van diens werkelijke bezoldiging te boven gaan. Gemengd Nieuwe. Door de welwillendheid van een amateur-photograaf z(jn wij tot ons genoegen in staat onze abonné's zich een denkbeeld te doen vormen van de catastrophe te Antwerpen. Zoo spoedig mogelijk als de photographieéo morgen gereed zijn, zullen deze aan ons bu reel ter bezichtiging worden gesteld, hetgeen ongeveer te twaalf uren zijn zal. Woensdag 18 September zal een goedkoope trein, 2de en 3de klasse, loopen van Rotterdam, Schiedam, Delft, Den Haag en Leiden, naar Haarlem en Amsterdam en terug. Zondag-avond om halfelf isW.B. bij het naar huis gaan van de Vijfhuizen op den Spieringweg door 2 personen achtervolgd, mishandeld en van zt|n gouden horloge met dito ketting beroofd. De veldwachter Pater heeft de daders opgespoord, zijnde H. H. Jr. en F. B., en het horloge in beslag genomen. In de Korte Leidschedwarsstraat te Amsterdam is eene vrouw, die in hare woning op het portaal in een woordentwist was gewikkeld, van de trap geworpen. Z(j is naar het Buitengasthuis vervoerd, waar ver klaard werd dat haar toestand levensgevaarlijk was. Zij kon voorloopig niet gehoord worden. Een deel van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zal tot markthal worden ingericht. Da heer Tbon, die vroeger het plan voor goheele inrichting van het Paleis tot markthal maakte, zal in de zaïl aan het Oosteinde de volgende maand een hal openen, waar o. a. ook dagelijks veilingen zullen worden gehouden. Op eene penningenvei 1 i ng te Amsterdam werd gisteren aan A. Meyer, te Genève, verkocht een thaler van Genève, anno 1596, voor ƒ1600. Te Horsten is de woning van den heer D. Wever geheel afgebrand. Het huis was verzekerd. Gisternacht brak te Overveen brand uit ten huize van den heer Van L. In korten t(jd was het huis eene prooi der vlam men. Niets is gered kunnen wordenook veel gevogelte kwam in de vlammen om. De brand schijnt veroorzaakt te zijn door het vallen van eene petroleumlamp. Naar uit Deventer wordt gemeld, moet de huzaar Van T., die onlangs zonder oor in de kazerne kwam en zeide dat dit het gevolg was van eene vechtpartij met een kameraad, thans bekend hebben, dat hij zich zelf aldus heeft verminkt. De man was scheer baas bij het eskadron en had dus de middelen tot de daad bjj de hand. Te Assen is Zondag-avond een oppassend jongmensch van 17 jaren, smids knecht van beroep, in de Drentsche hoofd vaart verdronken. Het ongeluk had plaats by het stoeien met zyne kameraden in eene schuit. Ook te Vlissingen op den Noord- zee-boulevard en te Temeuzen werd Vrydag de ontploffing te Antwerpen duideiyk waar genomen, niet alleen door den slag als van een kanonschot, maar ook door het rammelen van ramen en binnendeuren. Indertyd is aldus meldt men aan de „Midd. Crt." by de bevoegde autoriteiten aanvraag gedaan om de ladingen kardoezen uit Spanje te Terneuzen te mogen lossen, ter verdere transporteeriug naar BelgiB. Ware dit toegestaan, dan zou Terneuzen misschien het groote gevaar geloopen hebben, waaraan Antwerpen gewaagd is. Het bedacht zaam advies van den majoor der artillerie Scherer, een uitnemend deskundige op dit ge bied, heeft tot de weigering geleid, die dit gevaar van onze Zeeuwsche landgenooten heeft afgewend. Had de Belgische overheid maar een even goed raadsman in dezen gehad! TJit de „Maurice Wood Pit" zyn thans 27 lyken omhoog gebracht. Men heeft het voornemen om de myn dicht te leggen, ten oinde den brand te blusschen, ten uitvoer ge bracht, zoodat de nog achtergebleven lyken voor onbepaalden tyd in de myn zullen blyven. By de deur van een fabrikant te Barcelona is eene bom ontploft, waardoor vry groote schade werd aangericht. Een ver dacht persoon is gevat. De ramp te Antwerpen. Thans wordt algemeen besproken de vraag, wie de verantwoordeiykheid voor de ontplof fing moet dragen. Indien men sommige bladen mag gelooven, i9 de zoogenaamde Bestendige Deputatie, welke den heer Corvilain begunstigde, niet vry van schuld, maar een ander gedeelte der Pers ontkent dit ten sterkste. Het officieuze „Journal de Bruxelles," het orgaan van den minister-president Beernaert, wyst daarom met instemming op hetgeen de „Escaut," een der Antwerpsche bladen, hierover mededeelt. „Toen Corvilain zegt dit blad de 50,000,000 patronen had ontvangen, liet hy ze met toestemming van de douanen opbergen in eene bewaarplaats in den Steenborger- Weertpolder, tusschen de dokken en den Schel- dedyk. Den 30sten Januari 1889 huurde Cor vilain, ook van de stad, eenige loodsen naast de bewaarplaats, om dezen in te richten tot werkplaats, waar de patronen uit elkaar ge nomen konden worden. In Juli was de fabriek reeds in werking. De Bestendige Deputatie, die er over moest beslissen, vernam dit toen eerst en gelastte dat het werk terstond moest worden gestaakt. Het stadsbestuur gaf gehoor aan dit bevel en liet den 16den Juli de werk plaats sluiten. „Intusschen richtte de heer Corvilain een verzoekschrift tot de Bestendige Deputatie, waarin hy verzocht het werk te mogen voort zetten. Hy wees er op, dat van de 50,000,000 patronen reeds 26,657,000 waren losgemaakt, zoodat nog slechts 21,000,000 te bewerken waren. „De Deputatie liet toen de zaak onder zoeken en de uitslag van dit onderzoek was, dat den heer Corvilain gelast werd de noo- dige voorzorgsmaatregelen te nemen. Onder anderen eischto de Deputatie, dat niet meer dan 300 kilogram kruit in de bewaarplaats aanwezig mocht zyn. Ook verlangde de Depu tatie dat de beide andere vertrekken, waar de kogels werden uitgehaald en waar het kruit werd ingepakt, beter ingericht zouden wordenmaar dat dit niet plaats had, is de schuld der stad Antwerpen, onder wier toezicht het werk geschiedde." Aldus komt de „Escaut" tot de slotsom, dat de Deputatie haren plicht heeft gedaan en haar dus in geen geval de verantwoor- delykheid voor het ongeluk kan treffen. Dat de gestelde voorwaarden echter niet zyn op gevolgd, wordt erkend, daar 300 kilo kruit niet eene zoo geweldige ontploffing konden veroorzaken. Nog steeds worden te Antwerpen perso nen, die patronen van de straat oprapen, door het ontploffen der gevaarlyke voorwer pen, gekwetst, en het aantal van hen, die dus doodeiyk gewond werden, bedraagt reeds 15. Als een staaltje van de roekeloosheid, waar mede sommigen te werk gaan, wordt het geval gemeld van een werkman, wiens vrouw eene patroon gevonden had. Juist had hy het voorwerp met behulp van eene schaar ge ledigd en was bezig het kruit te wegen, toen dit in aanraking kwam met eene brandende petroleumlamp. Er volgden eene hevige ont ploffing en een begin van brand; welke geluk kig spoedig gebluscht werd. De man kreeg zware brandwonden en werd in treurigen toe stand naar het gasthuis vervoerd. Op milde wyze wordt in den nood der ongelukkigen voorzien. Koning Leopold heeft aan den burgemeester van Antwerpen eene som van 12,000 fr. ter hand gesteld; de „Cercle de l'Union" te Brussel zond 500 fr. en het dagblad „Le Précurseur" ontving meer dan 25,000 fr. voor de ongelukkige slacht offers. Een 15-tal YJaamsche vereenjgingen zal Zondag te Brussel een groot weldadig heidsfeest geven, en dit voorbeeld wordt zelfs in het buitenland gevolgd. Op denzelfden dag zal te Beriyn in -het „Residenztheater" eene voorstelling ten voordeele van de noodiyden- den plaats hebben, terwyl ook te Parys inza melingen worden gedaan en de „Voltaire" het houden eener weldadigheidstentoonstelling .aanbeveelt. Door de straten van Brussel loopen jonge lieden met eene bus, waarin ieder voorby- ganger zyn penning offert. Ook worden voor hetzelfde doel bedruxte stukjes papier gevent, waarop straatzangers de gebeurtenis in rgm verhalen. Ze worden druk gekocht, al is de poëzie niet van de eerste soort. Volgens de heden door ons ontvangen „Independence beige" bedraagt het aantal lyken en gewonden, naar de ziekenhuizen overgebracht, in het hospitaal Stuyvenberg: 68 dooden, eene massa overblyfselen van lichamen, vormende te zamen een 25 lyken, terwyl 62 gewonden onder geneeskundige behandeling zyn. Bovendien werd nog een groot aantal gekwetsten hier behandeld, om daarna naar huis te worden gebracht. In het hospitaal-Sainte-Elisabeth 8 dooden, eenige overblyfselen, vormende byeengevoegd wellicht drie lyken, en 17 gewonden. De twee lyken van het militaire hospitaal zyn naar Stuyvenberg overgebracht. Op het kerkhof te Kiel werden gis'eren, zeer vroeg, elf kisten met overblyfselen van men- scheiyke lichamen in een groot graf neder- gelaten, welk graf ook de steffelyke omhul sels der overige slachtoffers in zich zal op nemen. Des morgens om negen uren had in het hospitaal-Ste-Elisabeth de ïykdienst plaats, welke gevolgd werd door de begrafenis van vyf personen op het meergenoemde kerkhof. Eene der zalen van het ziekenhuis was in eene „chapelle ardente" herschapen; de doodkisten stonden op den achtergrond, omringd van zeven kandelaren, waarop brandende waskaar sen. Kransen, bloemen en planten waren in die treurige omgeving met smaak aangebracht de heer Gorlé, handelaar in grafkransen, schonk vele kransen tot dit doeleinde. Tal van per sonen bezochten deze zaal. De verschillende autoriteiten werden door de directie van het gasthuis by den ingang> verwelkomd. De koning werd vertegenwoor digd door luitenant-generaal baron Jolly. De treurige tocht van het gasthuis naar den doodenakker werd medegemaakt door eene zwygende, groote menigte. Te drie uren des middags had de begrafenis plaats van 25 andere slachtoffers, uit Stuyvenberg. Twee der wachtzalen zullen er dienst doen als doodenkapel, om daar familieleden der gestorvenen toe te laten Ook de „Précurseur" geeft eenige byzon- derheden omtrent de verwoestingen, in de stad aangelicht. In het Museum op hetj Van-Dyksplein vielen verschillende schilde ryen van den wand; in de „Chien vert," een bekend koffiehuis, werd alles door elkaar geworpen; het „Hooghuis" is ingestort. Alle bezoekers, benevens de geheele familie, zyn gedood; alleen een zoon, die een glas bier bezorgde aan iemand, die buiten de deur zat, is ontkomenby de heeren De Leeuw en Philippson zgn de bureaux als 't ware onderst boven gekeerd. In het douanen-station op het Van-Schoon- bekeplein zyn verschillende verwoestingen' aangebracht, waarby twee ambtenaren ernstig z;jn gewond. In de Van-Arteveldestraat en op het De- Conincksplein zyn verschillende huizen ver nietigd. Een douaan, in dienst aan het entrepot St.-Felix, is door eenen kogel in het hoofd getroffen en dood weggedragen. In de naburige huizen werden de bewo ners als neergesabeld. Niet minder dan 14 dooden werden onder de puinen van eenige kleine werkmanswoningen uitgehaald, waar onder eene vrouw, in zittende houding, die J nog een kousenbrei in hare verkoolde vin gers geklemd hield, (Die huizen zyn de oude pesthuizen.) Een tweejarig kind speelde op het terrein. Zyn lijkje werd op grooten afstand weer gevonden. Men vond eene moeder, met drie kinderen, waarvan het jongste slechts van verleden Zondag oud was. Vier verminkte lyken. En ze zeggen-dat er by dit alles nog dieven rondloopen om de ongelukkige .overledenen kunnen laatsten penning te rooven! In de puinen van een herbergje hebben eenige kerels den toog gevonden en uit de gebersten toog- lade eene som van vyftig franken genomen. Weenende vrouwen met kinderen op den arm vluchtten, terwyl de oudere zoons eenige armzalige meubeltjes, al het overblyvende, op eenen stootwagen voortduwden. Men ver voerde eene vrouw met bebloed aanzicht, be- bloeden hals, en getroffen aan de linker-borst; aan de rechter hield zy eenen bebloeden zuigeling. Een rytuig van den „Tramway Maritime", dat zich op dit oogenblik op de Ankerrui bevond, werd door het geweld der ontploffing als opgenomen. tScheldegalm.) BUITENLAND. rrankryk. De belastingen hebben in de afgeloopen maand Augustus fr. 1,356,000 minder opge bracht dan de raming en 3 millioen minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Op een feestmaal, den Italiaanschen oppo sitiemannen te Parys aangeboden, dronk de voerzitter, de heer Anatole de la Forge, op Garibaldi. Een der Italianen bracht een dronk uit op de Fransche omwenteling en een ander hield eene rede voor de verbroedering van alle Latynsche rassen. Thans staat het reeds vast, dat de Ka mer 107 nieuwe titularissen zal tellen, door dien 95 afgevaardigden, verdeeld over 62 departementen en de koloniën, niet meer in aanmerking wenschen te komen voor het mandaat en de Kamer by de scheiding reeds 12 vacante zetels telde. Rekent men daarby nog het aantal aftredende leden, die niet worden herkozen ondanks hunne candidaat- stelling, dan kan men het aantal nieuwe leden in de Kamer van 576 veilig op 250 stellen. Dultaohland. De dronk, welken keizer Wilhelm eergisteren te Dresden op den koning van Saksen uit bracht, luidde aldus „Ik heb eene groote schuld af te doen. Ge durende vele jaren is Uwe Majesteit in onwan kelbare trouw voor my werkzaam geweest. Myn overleden vader heeft my indertyd by- zonder warm aan Uwe Majesteit aanbevolen, met het verzoek voor my te zorgen, indien hem Iets mocht overkomen. „Uwe Majesteit heeft dit verzoek op edele wyze vervuld. Reeds sedert vele jaren heb ik in u een oprechten vriend en een vaderiy- ken raadsman gevonden. Daarom verheugt het my ten hoogste, dat ik u hier myn warmen dank daarvoor kan betuigen. In Uwe Majes teit eer ik een tydgenoot, die onder leiding van myn grootvader op roemryke wyze by de "nerwinning der oude vryheid en de weder oprichting van het Duitsche ryk hebt mede gewerkt." De koning van Saksen antwoordde op dezen dronk des keizers:

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2