N*. 9069. Woensdag 11 September. A0. 1889. Mt nommer bestaat alt TWEE Bladen. Leiden, 10 September. |ui jouraat wordt dagelijks, met altzondering van (jgfin- en feestdagen, aitgegeven. Feuilleton. De lange Hollander. LEIDSCH DAÖBLAD. PRIJ8 DMUt COURANT: fMi L«iden per 8 UulML.1.19. Itmm per pott.4... l.M. i "fc I 1 rl tJl r Nommen.l.M. De totaal-cyfers van de verschillende hoofd stukken der gemeente-begrooting voor 1890 zyn de volgende Inkomsten. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten Nihil. ■II. Opbrengst van belastingen en heffin- I gen468,037. III. Baten en opbrengsten, spruitende uit go meente-eigendommen en bezittingen 91,604. 3V. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten86,743. V. Buitengewone ontvangsten 129,562. Uitgaven. *1. Huishoudelijk bestuur 66,385. II. Kosten voor werken en inrichtingen, tot openbaren dienst bestemd 62,805. III. Kosten voor eigendommen, welke de ge meente naar het burgerlijk recht bezit, met de deswege verschuldigde lasten 32,845. IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen 12,500. V. Kosten van de openbare veiligheid en de brandweer82,668. VI. Kosten der plaatselijke gezondheids- politie3175. VII. Kosten van het onderwijs en ter be vordering van kunsten en wetenschap pen 301,965- VIII. Kosten voor het armwezen, mits gaders subsidien en bijdragen aan onder scheidene daarmede in verband staande instellingen41,655. IX. Renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der gemeenteƒ119,980. X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen 45,576, XI. Onvoorziene uitgaven 6492. Bi) koninklijk besluit zijn voor het studie jaar 1889-1890 benoemd tot rector magni ficus der Rijksuniversiteit: te Leiden, dr. A. P. N. Franchimontte Utrecht, dr. J. A. C. Oudemans, en te Groningen, dr. P. C. Plugge. Ned. Ger. Kerk. Beroepente Oudshoorn, D. Boonstra, te Zwolle; te Maassluis, W. Rlngnalda, te Harmeien. Aan de beetwortelsuikerfabrikanten is, onder bepaalde voorwaarden, toegestaan om de stroop en melasse, verkregen by de werk- zaamheden m hunne fabrieken, te bewerken naar het stelsel van afscheiding volgen* dr. Stoffen. Aan de gemeente Rozendaal is het genot van particulier entrepot voor geraffineerde suiker en basterden toegekend. De minister van oorlog en die van koloniën vertrokken heden van Den Haag naar Vlissingen om tegenwoordig te zgn by het te water laten van het stoomschip Merapi", aan de werf der Kon. Maatschappy De Schelde" gebouwd, voor rekening van de Rotterdamsche Lloyd. In zake het contract over de overneming van het Rynspoor, wordt aan de ,Zw. Crt." nader het volgende geschreven „Het contract van overneming der Ned. Rijn- en Centraalspoorwegen is gesloten na eene maandenlange, zeer moeitevolle onder handeling. Dit gewichtige resultaat is ver kregen ondanks het afkeurend advies van den directeur-generaal Vrolik, die hoezeer ge neigd om het net der staatsspoorwegen, vooral met betrekking tot Amsterdam, uit te brei den de voorwaarden niet gunstig genoeg acht voor de Exploitatie-maatschappij. Dientengevolge heeft de directeur-generaal zyne ontslagneming aangekondigd, en zal dus eerlang eene nieuwe keuze voor deze zeer belangrijke betrekking moeten geschieden. De lete candidaat op de voordracht, aandealge- meene vergadering in te dienen, zal een sinds lange jaren op verschillend spoorweggebied werkzaam man wezen, wiens naam by de Exploitatie-maatschappy een goeden klank heeft. Aan den heer Vrolik, hoezeer hy meermalen stryd heeft uitgelokt en zyn beleid ontelbare malen tot botsing met de regeering aanleiding gaf, mag do lof van werkzaamheid en geest kracht niet worden onthouden, terwyl ook zyn aftreden o m de overeenkomst, welke zyne goedkeuring niet wegdraagt, eervol getuigt voor de flinkheid van zyn karakter. Het is hierby de plaats om op te merken, wat by de ontworpen regeling is bepaald. Zoo zal b. v. het medegebruik van lynen, in ex ploitatie by ééne der groote maatschappyen, door de andere maatschappy (de dusgenaamde running power) op zeer ruime schaal worden toegepast. De Hollandsche spoorweg zal op meerdere plaatsen de grenzen langs lynen van den Staatsspoorweg overschrijden, dus niet alleen via Rozendaal Esschen, maar b. v. ook via Hengeloo-Bentheim, omgekeerd krygt de Staatsspoorweg hetzelfde recht via Zutfen Winterswyk, enz. De bevordering van de handelsbelangen van Amsterdam is een der hoofdfactoren, die deze regeling beheerschen. Staatsspoor en Hollandscho spoor moeten beiden de hoofdstad met den oostelyken en zuidelyken buurman, onafhankeiyk van elkaar, verbinden, d. i. over iedere lyn van de hoofd stad tot de grens moet het vervoer door slechts ééne maatschappy kunnen geschieden. Ongetwyfeld ligt daarin een element van kracht, mits men nu in Amsterdam maar wakker zy. In verband hiermede is de afschaffing der kanaalgelden een overgroot handelsbelang. Natuurlyk, dat er nog vry wat tyd verloopen zal, alvorens de nieuwe toestand eene practische werkeiykheid wezen zal. De ingrypende finan tiöele verhoudingen, die uit de overneming moeten voortvloeien, zullen niet maar zoo voetstoots tot stand komen. By den langzamen gang van den wettelyken arbeid en de lang dradige beraadslagingen der Tweede Kamer, mag men voor de wettelyke sanctie wel op een langen termyn rekenen." Meer en meer wordt het waarschyniyk, dat de behandeling door de Tweede Kamer van het wetsontwerp tot wyziging der wet op het lager onderwys niet in dit zittingjaar za) afloopen. Nog slechts vier dagen blyven voor de be handeling daarvan over. En zelfs als men, in afwyking van de gewoonte, mocht besluiten om de zitting der Staten-Generaal niet Zater dag a. s., maar eerst den daarop volgenden Maandag te sluiten, zoodat de Zaterdag nog vry zoude blyven voor de behandeling der schoolwet, ook dan nog is er weinig kans, dat de wet in de Tweede Kamer geheel afge handeld wordt. Tal van gewichtige quaesties, als de verplichte schoolgeldheffing, de leer plicht, het subsidiêeren der byzondere scholen wachten nog op behandeling, terwyl het debat over de bydrage van het Ryk aan de gemeen ten ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwys, hoewel het reeds meer dan ééne vergadering heeft in beslag genomen, heden nog in vollen gang was. Met het oog op den omvang, welke de discussie in de afgeloopen week genomen heeft, is het vry wel onmo- geiyk te achten, dat dit alle3 in vier dagen afgehandeld kan worden. Nu vele leden niet meer, zooals by de algemeene beraadslagingen, weerhouden worden om aan het debat deel te nemen, neemt dit zulke afmetingen aan, dat de eindstemming nog vooreerst niet te wachten is. Reeds dadelyk nadat de omvang der ramp te Antwerpen bekend was, zyn by den Belgischen gezant te 's-Gravenhage verschil lende giften ingekomen voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers. FRIJB DUB ADVTEBTUNTTKN: Yin 1—4 regeli 1.06. Iidere rigll mw f 8.1 T^. Grootin l.ttvra nur Voor k«* fc. auiMna buiten 4. itid wordt 0.10 berekmd. Baron d'Anethan verklaart zich volgaarne bereid ook verdere giften in ontvangst te nemen en die over te maken aan de autoritei ten van de geteisterde stad. In verschillende voorname hotels te 's-Gravonhage en te Sche- veningen zyn lysten nedergelegd, waarop men voor elk bedrag ten bate der ongelukkigen kan inteekenen. Twee Siameesche prinsen, vergezeld van den heer E. C. Mackay, consul van Siam, brachten gisteren een bezoek aan 's Ryks marinewerf te Amsterdam, alwaar zy, onder geleide van een zeeofficier, de verschillende werkplaatsen en schepen bezichtigden. Begunstigd door allerprachtigst weer, doch wel wat weinig wind, bezocht gisteren de commissaris dos Konings in Noord-Holland het eiland Marken. Alle botters, welke in de haven lagen, hadden de vlag in top. Zondag-avond overleed te 's-Hertogen- bosch, ten gevolge eener beroerte, in den ouderdom van byna 80 jaren, de heer F. J. M. Rits, notaris, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De overledene was ruim 63 jaren in de praktyk en algemeen geacht. Het stoomschip „Bantam," van Amster dam naar Batavia, vertrok 9 Sept. van Suez de „Borneo," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Sept. van Port Said; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, is 9 Sept. te Padang aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Yrydag 13 Sept. a. s. niet plaats hebben. By koninkiyk besluit is, met ingang van 16 dezer, benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Assen J. De Vries, thans leeraar aan de gemeentelyke hoogere burgerschool te Gorkum. By de dienstdoende schutterij, °P zijn ver- zoek, eervol ontslagen, wegens verandering van woonplaats, te Leiden, mr. H. J. A. Mul der, 2de luit. Benoemd mr. C. H. Beels tot burgemeester van Schagen. Pensioen verleend aanG. W. Teerink, hoofd eener openbare lagere school te Tie), 653C. Klerk, id. te Hauwert (Noord-Hol land), ƒ601; G. v. d. Kam, id. te Hydaard, 550; G. Rokee, zich noemende en schrijvende G. Roker, id. te Leeuwarden, ƒ1300; H: of H. W. Korenstra, ld. te Fluitenberg, 405 Th. Sander, zich noemende en schrijvende Th. Sanders, id. te Nieuw-Schoonebeek Oost- einde, ƒ500; J. W. De Bree, id. te Waalwyk, 10Ó8M. P. J. Lebbe, onderwyzer aan de NAAR RUDOLPH LIVDII 23) „Vroeger verstondt gy u, zooals ik my zeer goed herinner, uitstekend op dit artikel, en als gy uwe tong sparen wilt, weinig rooken en niets scherps drinken, zult gy spoedig in i staat zyn, aan alle eischen te voldoen, welke ik, wat de theezaak aangaat, aan u zou stel len. Ik heb reeds lang naar een deelgenoot omgezien, en daar gy thans vTjJ zyt, vraag ik, of gy uw geluk met my wilt beproeven, wy zyn beiden voorzichtige en zaakkundige mannen, en ik kan niet denken, dat gy als myn compagnon niet evenveel zoudt verdie- dienen dan als Morrisson's boekhouder." Buchner vroeg bedenktyd. Hy wilde er met zyne vrouw over spreken. Deze had weinig kennis van zaken en voerde alleen maar aan, dat, als George zyn eigen meester werd, hy niet weer het verwyt van anderen te hooren had. Dat was een geruststellend vooruitzicht. „Ik zou den voorslag van Prati aannemen," zeide zy en daarmee was de zaak in orde. In Buchner's huis werd een vertrek tot ^antoor ingerichtdaar bracht Buchner voort aan het grootste deel van den dag door in rustigen, weinig inspannenden arbeid, waar tegen hy volkomen was opgewassen en dien hy met belangstelling volbracht. De in- en verkoop, alsmede de verscheping van thee en zyde, bezorgde Prati door bemiddeling van Rawlston en Co. Buchner had zich slechts te bemoeien met de correspondentie en het boek houden, benevens met de taxatie en de waar deering van de thee. De theezaak nam snel in omvang toe en gaf Buchner veel te doen. Op een dag, terwyl Buchner in het kantoor bezig was, bracht Prati een kort bezoek aan Edith, om, zooals hy by zulke gelegenheden byna altyd placht te doen, naar de gezond heid van Buchner te informeeren. „Ik kan u nooit genoeg danken, mynheer Prati," zeide Edith. „Gy bebt hem gered. Een broeder had niet meer voor hem kunnen doen. Gy zyt zyn goede engel. Zyne gezondheid wordt dagelyks beter en zyne ontmoediging, die volkomen zou zyn geworden, begint te verdwynen. Gisteren maakte hy plannen voor de toekomst. Ik dank God daarvoor in myn harte en ik dank u, beste vriend! Weet gy dat hy het rooken geheel heeft opgegeven, en en zy stokte „en het andere ook. Als dat maar duurzaam mag zyn! Och, zou ik myn ouden George weer als vroeger voor my zien!" Buchner's gezondheid verbeterde inderdaad zichtbaar doch slechts langzaam. Ook was hy nog steeds buitengewoon stil en naden kend, terwyl zyne menschenschuwheid na zyne beterschap zoo mogelyk nog was toege nomen. Byzonder scheen hy voor Morrisson en mevrouw Onslow vreeze te hebben en vermeed hy het angstig, met hen in aanra king te komen. Prati, die, zonder weten van Buchner, met een geneesheer over diens toestand gespro ken had en steeds met dezen in geregelde betrekking was gebleven, ontving van den arts tegen het einde van het voorjaar den raad, Buchner gedurende den zomer voor ge- ruimen tyd op reis te zenden. Het zou hem goed doen, meende de dokter, als hy andere menschen zag en eene bekoorlyker landstreek dan Shanghai. Nagasaki was in den zomer te warmhy diende naar Yokohama of Hako- dade te gaandadr zou wel iemand te vinden zyn, wien men kon opdragen over hom een waakzaam oog te houden. Dokter Henkins te Yokohama, by voorbeeld, was daartoe zeer geschikt. Als Prati zulks wenschte, zou hy aan zyn collega schryven en dezen alle ge- wenschte inlichtingen geven. „Is het wenschelyk, dat zyne vrouw met hem gaat?" vroeg Prati. „Beter van niet," meende de dokter. „Zy zou hem te veel vertroetelen en hy met 'nie mand dan alleen met haar willen omgaan. Hy moet weer loeren met vreemden te ver- keeren, en daartoe is het 't best, dat hy alleen naar Yokohama gaat." „Vaar vreest gy niet," vroeg Prati, „dat hy opnieuw zal drinken, als hy niet meer zoo nauwkeurig wordt gadegeslagen als hier?" ,'t Is mogelyk," antwoordde de genees heer; „maar ik heb er geene vrees voor. En is dat het geval, dan kan myn collega tus- schenbeidekomen en met een bericht naar Shanghai dreigen. Buchner heeft besloten zich te beteren, en de energie, welke ky nu reeds zes maanden toont, geeft my hoop, dat zyne genezing reeds zóó ver gevorderd is, dat wy hem kunnen vertrouwen. Gy zegt dat hy thans alleen thee en rooden wyn met water drinkt. Zeg hem dat hy daarmee volhoudt en...." voegde de dokter er lachend aan toe „laat u wekelyks door hem een theebericht toezenden en verlang van hem toezending van monsters en beoordeelingen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1