Politie. Burgerlijke Stand. bclooning van tien procent ABVERTB» TIËN. meter ingezakt. Men vreest dat de geheele dam zal wegzakken, daar de grondslagen in de modder rusten en reeds jaren lang dalen. By mogelijke stijging der rivieren Theiss en Maros wordt deze toestand zeer gevaarlijk. Dc raiup to Antwerpen. Vervolg). Omtrent deze ramp, waarvan de eerste uit voerige berichten in het by dit nommer be- hoorende derde blad voorkomen, is nog het volgende bekend geworden. Het geluid der ontploffing was zóódanig, dat zelfs te Bergen-op Zoom om twee uren een hevige slag gehoord werd, terwijl aldaar voortdurend zware rookkolommen in de rich ting van Antwerpen zichtbaar waren. Zon der dat er nog iets bepaalds bekend was, liepen er al dadelijk geruchten dat er een kruitmagazijn zou ontploft zijn. Des avonds om halftien was aldaar, niettegenstaande het heldere maanlicht, ook de vuurgloed duide lijk zichtbaar. Door den schok werden te Antwerpen in vele huizen de deuren uit de hengsels gelicht. In het Hollandsch Koffiehuis werd de marquise weggoslagen. De scherven der patronen vielen op ver schillende plaatsen der stad en zelfs in de Beurs, welke op dat oogenblik druk bezocht was. Hierdoor ontstond eene hevige paniek. Geestelijken en zusters van liefdadigheid verplegen voortdurend de talrijke gewonden en brengen de lijken weg. Hedenmiddernacht woedde de brand hevig voort. In de ziekenhuizen waren toen, behalve de gewonden, ruim 60 dooden gebracht en men geloofde dat onder de brandende puin hoopen nog ruim honderd personen lagen, doch het zoeken naar hen werd gestaakt wegens de felle hitte en het gevaar. De zeestoomboot „Prins Albert" is uit het eveneens brandende drogedok, gelegen naast de brandende magazijnen, gehaald. De ontploffing is ontstaan in eene bergplaats voor buskruit, door een steenen muur geschei den van het patronenmagazijn. De Antwerpsche correspondent der heden middag door ons ontvangen „Indépendance beige" seint fcet volgende: Naar het hospitaal-Stuyvenberg heeft men 40 lyken overgebracht; in het geheel zijn 6r 80; in het hospitaal-Sainte-Elisabeth9 lyken en 26 gekwetsten. Onder de gewonden is een groot aantal, dat de vreeselyke verminking niet zal over leven. De aanblik, welken de hospitalen biedeD, is waarlijk hartverscheurend. Hier wordt een arm, daar een been geamputeerd, ginds opereert een geneesheer een der slachtoffers of legt een verband. In de wachtzalen hebben verschrikkelijke tooneelen plaats. Snikkende vrouwen komen er inlichtingen vragenhun zoon, hunne dochter, zijn zij onder de dooden of de ge wonden? Zy willen zich daarvan overtuigen, maar men kan dit niet toelaten. Die men- schen zouden do verpleging, de geneeskundige behandeling, de patiënten, de verpleegsters en verplegers in den weg staan, hun het zware werk nog moeilyker maken. En dan keeren die ongelukkigen, wanho pend, met gebroken hart, terug naar hunne woningen, om een oogenblik later reeds weder terug te zyn! Evenals steeds in dergelyke gevallen, wordt melding gemaakt van wonderbaarlyke red dingen. Een meisje van zestien jaren, op een afstand van honderd meter van de plaats der ontploffing geslingerd, kon ongedeerd opstaan. Een ander meisje, op moer dan driehonderd meter afstands geslingerd, brak alleen een arm en is nu vry wel. Zooals zich denken Iaat, zyn steeds dichte drommen by de plaats des oDheils, waar door do taak van politie en troepen nog zwaarder wordt. Men kan echter slechts tot op zeshonderd meter van den vuurgloed nadereD, zóóveel hitte verspreidt die, en anders zou men stikken door den petroleum- walm. De brandende magazynen zyn een vuurbrakenden poel gelyk. De vlammen breiden zich uit over eene lengte van meer dan 300 meter en eene breedte van byna 200 meter, over eene aanzienlyke oppervlakte dus. Geene menschelyke kracht vermag wat tegen zoo iets verschrikkelyks. Men zal de vlammen moeten laten woeden tot zy geen voedsel meer vinden. De nog niet aangetaste petro- leum-magazynen van de firma Rieth, ook in de nabyheid gelegen, loepen nog geen gevaar, dank zy de richting en do zwakheid van den wind. Wanneer de brand, by gebrek aan voedsel, zal eindigen, kan nog niet bepaald worden. Het zal volgens deskundigon nog wel een paar dagen duren, voor men dien geheel meester is. Inderdaad, het is eene vreeseiyke ramp, welke Antwerpen, „de Koningin der Schelde," teistert. De schade in de stad zal misschien wel millioenen bedragen, daar er letterlyk geen straat is, waarin niet eenige gebouwen min of meer geleden hebben. Zoo is het ge bouw waarin zich de waterdrukmachines voor de droge dokken bevonden, en dat ongeveer een half millioen gekost heeft, totaal verloren. ANTWERPEN, 7 September. (Hbl.) De brand in de petroleumbergplaatsen woedt steeds voort. Aan blusschen valt geen donken. In het gehucht Austruweel is letterlyk geen huis bewoonbaar. In het St.-Elisabeth-gast huis wer den tot op dit uur binnengebracht 7 dooden en 19 gekwetstenin het gasthuis te Stuiver? berg 62 dooden en 140 gewondenin het militair hospitaal 2 dooden en in het Yerband- huis 18 dooden en tallooze gekwetsten. De oppervlakte van den brand is ongeveer een hectaro, en nog aanhoudend hebben ont ploffingen plaats van pakken patronen, die by de eerste mtbarsting naar alle zyden zyn weg geslingerd. Aangezien er van vele slachtoffers letterlyk niets is overgebleven, zal eerst later het getal der omgekomenen volledig bekend worden. Zoo werden dezen morgen vele vermink', e lichamen en gedeelten van lichamen in de Schelde dryvende gevonden. Op het terrein was ik to midlernacht nog genoodzaakt over meerdere verkoolde en geheel onkenbare lyken en fragmenten daarvan heen te stappen. Van de 200 werklieden der buskruitfabriek, hoofd- zikelyk jonge meisjes, zyn slechts 2 over. De petroleummagazynen behoorden tan de stad en waren in gebruik door vier firma's, waarvan alleen de hoeren Speth Co. 15,500 vaten verloren, terwyl do geheele voorraad ruim 60,000 bedroeg. Hoe geweldig de ontploffing geweest 's biykt uit het feit, dat zy zelfs te Gent en St.-Nicolaas duideiyk gevoeld werd. De ont steltenis is onbeschryfelyk, terwyl duizer.den vreemdelingen van heinde en verre het vree- selyk schouwspel der verwoesting aan de aangrenzende kaden en dokken komen be zichtigen. ANTWERPEN, 7 September 2 uren. (Van een tweeden correspondent). De brand wordt minder. Het gevaar voor de andere inrichtin gen is geweken. Volgens opgave ter beurze zyn 56,000 vaten petroleum verbrand, terwyl ock een groote voorraad uit de bassins is weggevloeid. De genie soldaten zyn nog yverig aan het werk om de puinhoopen der fabriek op te ruimen en de lyken te voorscbyn te brengen. Heienochtend zyn eerst de meeste lyken gevonden, benevens een groot aantal ver schillende lichaamsdeelen. De schade, welke aan de huizen by de dokken is toegebracht, blykt grooter te zyn, dan men gisteren dacht. Ik-bezocht heden de Cathedraal en andere kerken en zag, dat vele der oude beroemde beschilderde ruiten waren gesprongen. ANTWERPEN, 7 Sept. 2 u. 19 min. (Van een derden correspondent.) De fabriek, die in de lucht is gevlogen, diende tot het ledigen van kardoezen voor de Carlisten, die door de Spaansche regeering in beslag waren ge nomen en aan den heer Corvilain waren ver kocht. Er lagen 40,000,000 dezer patronen in de fabriek. De werking der ontploffing was van boven naar beneden, vandaar de geweldige scbok. Het naburige dorpje Austruweel heoft veel geleden. Daar alleen zyn 70 tot 80 personen gekwetst door de vallende kogels, steenen en balkenvele huizen stortten in of werden door gloeiende kogels in brand gestoken. In de fabriek waren op het oogenblik der outploffing 54 vrouwen en meisjes en 40 jon gens en mannon aanwezig. De eigenaar der fabriek was te Parys en is dezen morgen teruggekeerd. Alles brandt nog. De lichtge kwetsten werden verbonden en na: r hu b gezonden. Gansche zakken met vermitk'é ledematen zyn in de gasthuizen gebracht. De minister Devolder is ter plaatse gewtesti Met den gouverneur der provincie heeft de minister zooveel doenlyk was de gekwetshn onlervraagd. De concerten en andero feeste lijkheden zyn ten teeken van rouw uitgesteld en inteekenlysten ten voordeele der slacht offers zyn reeds van talryke handteekeningen voorzien. Het „Handelsblad van Antwerpen" bevat vandaag de officiëele stukken, waaruit moet blyken dat de stad verantwoordelyk is. ANTWERPEN, 7 September. De bewaar plaatsen voor petroleum branden nog, maar de schepen in de haven zyn tot dusver niot bedreigd, daar de wind waait in de richting naar de stad. Er is oen gerechtelyk onderzoek ingesteld, ten einde uit te maken, wie voor deze ramp verantwoordelyk moet worden gesteld. Tot dusver bedraagt het aantal der dooden 125 en dat der gewonden 200. Telegrammen. MONACO, 6 September. Eene depeche van het kasteel Marchais en heden in Monaco aangeplakt, vermeldt dat de toestand van prins Karei hoe langer zoo meer ongerust heid verwekt. De prins heeft de laatste H. Sacramenten ontvangen. De erfprins, prins Lodewyk en de hertogin van Urach zyn by de sponde van den zieke. BARCELONA, 6 September. Welingelichte personen verzekeren dat de kruiser „Castilla" koers gezet heeft in de richting van Tanger, waar men voor ongeregeldheden beducht is. TANGER, 6 September. De Sultan is hier gisteren aangekomen. De heer Cantagalli, gezant van Italië, ging hem met zyn gevolg te gemoet. PARIJS, 6 September. De regeering zal geen gevolg geven aan het uitgedrukt verlangen van Boulanger om diens zaak te doen be handelen voor een krygsraad of, wat de aan klacht omtrent verduistering en trouweloos heid betreft, voor het hof van appèl. De regeering is niet bevoegd iemands zaak voor een gerechtshof, dat by uitstek wordt ver kozen, te doen behandelen. Tot nu werd op de prefectuur van geene candidatuur van Boulanger en Rochefort mededeeling gedaan. Hot aantal candidaturen voor geheel Frankryk bedraagt thans 900. Het besluit der regeering dat de candi- daatstelling van Boulanger, Rochefort en Dil lon moet worden aangenomen, wordt door de anti Boulangistische bladen streng veroor deeld, als een teeken van zwakte. Het was aan de juristen om uit te maken in hoeverre een veroordeelde van het recht van candi- daatstolling mag gebruik maken, wanneer hem alle burgerlyke en burgerschapsrechten zyn ontzegd en zelfs zyne goederen onder staatsbeheer zyn genomen. LONDEN, 7 September. In de byeenkomst, welke gisteren in Mansion-House is gehouden, werd het besluit genomen de directeuren der dokken aan te sporen het loon der werklieden te brengen op 6 stuivers per uur, te beginnen met 1 Januari. Burns en de andere leiders der werkstakers verklaarden dat zy de werkstakers zullen aanraden dit aan te nemen en den arbeid op de oude voorwaarden tot 1 Januari voort te zetten. LONDEN, 7 September. De „Times" ver neemt uit Durban van 6 Sept., dat de Trans- vaalsche regeering toebereidselen maakt om op te treden tegen de weerspannige stammen in Zoutpansberg, die zich reeds sedert eenigen tyd tegen het gezag der regeering hebben verzet. Generaal Joubert staat met artillerie te Staaffort. KONSTANTINOPEL, 7 September. De Ita- liaantche regeering heeft de benoeming van Vahan-Effendi tot Turksch gezant te Rome goedgekeurd. Muziekprogramma's. MUSIS SACRUM. Zondag 8 Sopt., te twee nron, door hot Stafmuziekoorpe van het 4de regiment in fanterie, directeurde heer J. G. H. Mann. Eerste afdeoling: No. 1. „Souvenir do Rembrandt!" Marohe (late uitv.), C. I.au2. Ouverture znr Opor: „Czar und Zimmerxnann", Lortzing; 3. „Rêverie", Adagio, H. Viouatempa; 4. Fantaiaie übor ncuere Deutsche Lieder, Ed. Strauss. Tweedo afdeeling: No. 5. Vorepiel znr Oper: „die Loroley", Max Bruch; 6. Drei Deutsche Tanze, Beethoven; 7. Fantaiaie eur l'Opéra do Rossini: „Guillaume Teil", Mann; 8. Forsischer Marsoh, Ed. Strauaa. ZOMERZORG. Dinsdag 10 Sept., te kvrart over zevenen, Harmonie-Concert, te geven door het staf muziekcorps van het 4de regiment infantorie, direc teur dc heer J. G. H. Mann. Eerato afdeeling: No. 1. „Souvenir de Rembrandt!" Marche, C. Lau; 2. „Nachkl.ingc von Osuian", Concert-Ouverture, (op verzoek), N. W. Gade; 3. Fantaisio do l'Opéra: „Mireille", Gounod; 4. „Donau-Wellen", Walzer, I Ivanovici; 5. Fantaiaie sur „La Juive", Opéra do Halévy, W. Wieprecht. Tweede afdeeling: No. 6. Ouverture de „Fhèdro", J. Massenet 7. Vorepiel zu Parsifal, (op verzoek), R. Wagner; 8. aGavotte, C. Silas; 6. Toreador et Andalou60,(op verzoek), Rubin stein; 9. Fantaisie aua C. M. v. Weber's „der Frei- schütz", Mann; 10. „Le Fere la Yictoire", Marche populaire, W. v. Erp. Aangekomen badgasten te Katwijk. Grcot BadhotelMej. M. Huls, Castrop (Weetfalenj; mr. J. J. Untwerf Sterling, Utrecht; prof. C. Schmid, Stuttgart; dr. L. Pant, Bockenheim, by Frankfort a d Main; C. Höllcx% Bonn; Th. J. Roest Yan Lim burg, Rotterdam. Hotel du RhinMovr. De Harte Yaortcnmont, H. Yau Hoogstraten, du. G. J. C. Yan Hoogstraten, allen van 's-GravenhagoG. Mitsukri, Tokio, (Japan). Yilla C. Krnijt: Mevr. E. Vcrwoert, Amsterdam; mej. M. C. Strumphler, Haarlem, dr. K. Martin, Leiden; H. Baisch, Karlsruhe; mtj. A. Hogerzoil, mej. D. Breesclioten, beiden van Amsterdam. Hotel Zeeruet: Mej. V. Yan E&ppen, mej. M. v. Kappen, heiden van Amsterdam; mevrouw wed. G. Wilhelmy Damstè, mej. G. Wilhelmy Daxisté, heiden van Leiden. Bij Davidis: Schlichting, uit Charlottenburg. ZOETERWOUDE. Geboren: Leeudort Jacobus Z. van H. Wessel en S. Seger. Ondertrouwd: P. Ramak jm. 26 j. mot M. L. J. Doorsehodt jd. 20 j. Marktberichten. Leiden, 7 Sopt. Heden aangevoerd: Tarwo heotoliter. Wintertarwe -.a ƒ-.Zomertarwu ƒ-•a -.Rogge H. L. Winteirogge a Zomerrogge a f Gerst 5 H.L. Zomergerat ƒ4.— a f4.75. Ohovalior-gerst ƒ5.60 f 6.Havor 7 H. L. Zware Haver ƒ3.50 a ƒ4.—Lichte Haver f 3.— a f 3.50. Maïs H. L. f——f-— Boter: Aanvoor 8080 kg. lste qualit. per 1/* vat f 48.— a f 56.2de qualit. per V4 vat f 40.a ƒ46.lste qualit. per kilogr. ƒ1.20 x ƒ1.40; 2de qualit. por kilogr. ƒ1.— a ƒ1.15. Lange Zwarte Turi 5000 dubb. hectol., 0.18 a 0.21 Amsterdam, 7 September. Bij firma's bier tor stede is bericht ontvangen; dat wegens den brand te Antwerpen aangenomen leveringen van petroleum naar het buitenland achterwege moeten blijven. Thermometer-standgisteravond om 8 uren 15° Celsius 59 Fahrenheit; hedenmor gen om 8 uren 13° C. 55.4* F.; 'e midd. 12 uren 18° C. 64.4° F.; 's namiddags 4 uren 18° C. 64.4° F. VERLOREN OF GESTOLEN 60 stuks 5 pCt. Obligation ieder groot Fr. 500 Franscbe Maatschappy van Venozuel33nsche Spoorwegen (Merida-Spoorweg). Nos. 2821, 3772/77, 4960,10980/81, 25735/38, 26776/88, 28139, 28188/95, 29295/304, 30341/49, 30368/72, BENEVENS 33 Aandeelen ieder groot 100 Roebels in de Fastowo Spoorweg-Maatschappy] als: 3 stuks van een Aandeel No. 46644/46.. 48tuk8 van vyf Aandeelen No. 24981/25000. 1 stuk van tien Aandeelen No. 29421/30. Eon leder wordt gewaarschuwd bovengenoemde fondsen niettekoopen of In beleening tc nemen. Zullende aan hem door wien of door wiens aanwyzingen die fondsen geheel of gedeeltelyk aan de ondergeteekenden worden terugbezorgd, eene daarvan worden uitgekeerd. Inlichtingen worden mede verstrekt door BOOM GOOSZEN, Prinsengracht 751 WESTENDORP de Co., Doelenstraat. Amsterdam, 7 September 1889. In de Advertentie van den lieer L. H. FEENDERS staat als prijs der Gutta- Percha-Regcn mantels ƒ350; dit moet natuurlijk zijn ƒ3.50. Voorspoedig bevallen van eene Dochter A. VREEM, geboren Van der Voort. Leiden, 6 September 1889. Bevallen van een Meisje HENRIETTE M. THIJS-Bakx. Utrecht, 7 September 1889. De Heer en Mevrouw Mr. W. VAN NAUTA LEMKE-Terpstra betuigen hunnen harte- lyken dank aan allen, van wie zy blyken van belangstelling mochten ontvangen by gelegen heid van het huwelyk van hun Zoon G. R. VAN NAUTA LEMKE. Amsterdam, 6 September 1889. Voor de vele en hartelyke bewyzen van deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlyden van onze geliefde Zuster CORNELIA KONING, betuigen wy by dezen onzen hartelyken dank. Noordwijkerhoot, Namens de Familie, 7 September 1889. J. KONING.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 3