tl set Böol had nagtltê®. CvÊondementeii 'voorgesteldlo. om kweekelingon toelating te doen goedkeuren door B. en Ws., en 2o. het vergelijkend examen voor de benoeming aan eono door het Ryk bekostigde school te doen vervallen. Het lste amend. Bool werd verworpen met GO tegen 32 stemmenhet 2de amend.Bool werd aangenomen met 51 tegen 40 stommen. Op art. 33 (eerbiediging van ieders gods dienstige begrippen) stelde de heer Van Houten eene gewijzigde rodactie voor van het tweede lid, met bedoeling om b(] het openbaar onder wijs mogelijk te maken dat geschiedenis en natuurkennis worden geleerd volgens het leer plan, zonder dat de onderwijzer wegens schen ding der neutraliteit aangeklaagd kan worden. In de wot staat: „De onderwijzer onthoudt zich van iets te leeren, te doen of toe te laten, wat strijdig is met den eerbied, ver schuldigd aan de godsdienstige begrippen van andersdenkenden". De heer Van Houten stelde voor het woord leeren uit den zin weg te nomen en een nieuwen zin te doen voorafgaan, luidende: „Het onderwijs wordt gegeven met inachtneming van den eerbied, verschuldigd" euz. Uit de toelichting is nu gebleken dat de Groninger afgevaardigde voor den onderwijzer der lagere school het recht wil gehandhaafd zion om zoowel op het gebied der vader- laudsche geschiodenis als op dat van de kennis der natuur do eenvoudige wetenschappelijk vaststaande feiten mode te deelen. De zooge naamde neutraliteit zou zich dan moeten openbaren in het niet geven van voor andoren krenkende beschouwingen, naar aanleiding der medegedeelde feiten. De heer Van Houten achtte een debat op dit punt noodig, omdat in der tijd bij de quaestie-Poppink door de rechterzijde, met name door de heeren Lobman, Donner, Schaepman en Haffmans, was gecon stateerd, dat op de openbare school onderwijs in de vaderlandsche geschiedenis niet moge lijk was. Deze heeren konden immers, nu onder hunne leiding eene wijziging der wet tot stand komt, geene regeling bestendigen, althans geene interpretatie handhaven, waar door het onderwijs in twee vakken van lager onderwijs onmogelijk zou worden of blijven. De heer Schaepman, die het eerst aan het woord kwam, weigerde thans een debat op dit stuk, omdat op dit oogonblik niet anders aan de orde was dan „de regeling der ver houding van het bijzonder onderwijs tot den Staat." De heer Schaepman stemde toe, dat de onderwijzer der lagere school, indien hij het goedvindt, allo meeningen mag meedeelen, zelfs die van Darwin, Hackel enz., mits als m e e n i n g, en niet worde gezegd dat andere meeningen dwalingen zijn. Dus zou de onder wijzer wel de meening van alle andere men- schon mogen teruggeven, doch niet zijne eigen meening. Do heer Lohman weigerde evenzeor oen debat en zaido dat, indien art. 33 gewijzigd moest worden, er eene andere solutie be hoorde gsvonden te worden dan de heer Van Houten voorstelde, dat nl. de ouders zouden beslissen omtrent hetgeen geleerd werd, terwijl de minister Mackay alleen opmerkte, dat van liberale zijde nog geene klachten van beperking der vrijheid waren ingekomen, en dat eerst, wanneer zulks het geval zou zjjn, eene ver andering der wet in dit opzicht zou kunnen worden ondernomen. De wijziging van art. 33 is thans niet ge- wenscht, nu gezocht wordt naar een modus vivendi. Het amendement zou het voor nog zeer velen totaal onmogelijk maken, de open bare school te bezoeken. Do heer Van Houten heeft akte genomen van de verklaringen des heeren Schaepman, en geconstateerd dat een onderwijzer, die een voudig, overeenkomstig door het schooltoezicht goedgekeurde boekjes en volgens het leerplan, zjjn vak onderwijst door mededeeling van wetenschappelijk vaststaande feiten, niet be moeilijkt mag wordon. Ook de heer Eoijaards sprak in dezen geest. De groote vraag blijft natuurlijk wat wetenschappolijk vaststaande feiten zijn. Hierover liep, hoewel ongenoemd, de strijd in de Kamer, en de onderwijzer zal daaromtrent steeds groote omzichtigheid heb ben te betrachten. Do heer Van Houten constateerde zjjn doel bereikt te hebben, daar wetsuitleggingen als in zake den onderwijzer Poppink niet meer mogelijk zullen zijn, na de verklaringen der overzijde. H(j trok zijn amendement in, nadat de hoer De Savornin Lohman nader zjjne opvattingen bestreden had en de heer Eoijaards verder de relatiovo neutraliteit wilde gehul digd zien. ^^^oai.cssca'a Bij art. 45 (regeling der uitkeorlcg van het EiJk aan de gemeente, ter behandeling waarvan gistormorgen art. 26, betreffende de minimum-traktementen der onderwijzers, werd aangehouden, omdat beide artikelen met elkaar in zoo nauw verband staan), schetste de heer Huber uitvoerig den druk, dien 't ont werp zal leggen op de reeds veel to zwaar gedrukte Friosche gemeenten en achtte hy hulp dringend noodig. Eene hoogere rijksbij drage, eene in de helft der onderwijskosten, kan aldaar niet gemist worden. Een regel voor 't buitengewoon subsidie aan de gemeente te geven, acht spr. onmoge lijk en spr. begrijpt ook de mits niet van den heer Lohman, die onlangs tot dat hooger subsidie bereid was, mits de christelijke school het ook erlangde. Spr. ziet daarin eene wel wat ongerechtvaardigde bevoordeeling. Spr. ziet ook niet in, dat de gemeenten door de oprich ting van vele bijzondere scholen zullen wor den ontlast. Dat is een wissel op de toekomst, waar mee hij niet hoopt de Frlesche gemeenten hier te zien afschepen. Bezuiniging is niet mogelijk in die gemeenten en vermindering van 't aantal openbare scholen evenmin aan 't middel van schoolgeldheffing hecht hij, sedert het vertrek der bemiddelden, geen waarde meer; men zou er de menschen, die reeds te zwaar getroffen worden, door druk ken en buitengewone subsidies ze zijn steeds voor Friesland gedaald en daarin is dus geen verlichting te voorzien. Doch 't is verkeerd om op groote schaal met buitengewone subsidies te werken; het finantiSele lot der gemeenten moet niet in handen van één minister zjjn. Spr. meent dat er niets anders mogelijk is, dan een hoo gere rijksbijdrage, al zijn er gemeenten, die 't niet noodig hebben, omdat ze rijk zijn. Spr. zal geen amendement voorstellen. Maar hij zegt, dat, als de gemeenten geen hoogere bijdragen erlangen, do wet de kiem der ont binding met zich meebrengt. Tuinbouw en Plantkunde. „Rozengeur en maneschijn", die zoetklin kende uitdrukking eener gedachte vol poëzie, kwam ongetwijfeld velen der leden van de afdeeling Leidon en omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op de lippen, to9n zjj zich gis teravond in grooten getale met hunne dames bevonden in „Zomorzorg," ter bijwoning van eene feestelijke bijeenkomst. Rozengeur en geuren van andere bloemen toch vervulden de groote zaal, terwijl - hoe meer de avond viel, des te schooner de zilveren maan vriendelijk door het geboomte nederblikte op de velen, die onder de veranda of in de onmiddellijke nabijheid daarvan in den bloemhof gezeten waren. Daarbinnen, in de zaal, welke een foeste- lijk aanzien had, dank zij de keur van schoone bouquetten, fiere planten en een grooten lossen bouquet, op eene vaas geplaatst, be nevens van bloemtafels en andere voorwerpen, met kamerplanten gevuld, was door het strijk orkest der kapel van het 4de reg. inf., onder directie van den heer Johs. Oostelaar, te zeven uren oen aanvang genomen met het uitvoeren der nommers van de eerste af- deoliDg van het muziekprogramma, welks drie afdeelingen waren samengesteld uit op wekkende compositiën, welke, op waardige wijze ten gehoore gebracht (inzonderheid „Harmonie du Soir," romance voor piston, van den hoer Mann) niet nalieten een gun- stigen indruk op het auditorium teweeg te brengen. Na die eerste afdeeling had, volgende op een welkomstgroet van den voorzitter der afdeeling, dr. H. Boursse Wils, de aanbieding plaats van herinneringsgeschenken en eere diploma's voor vijftig jaren trouwen dienst aan Jan Bakhuizen, boomkweekersknecht bij de firma C. De Vos, (thans Van Wezelenburg) te Hazerswoude, en Jan Bertram, beambte in den Leidschen Academie-tuin. De voorzitter zeide dat het feest van dezsn avond in hoofdzaak was voorbereid en tot stand gebracht tot het brengen eener hulde aan personen, die zoo langen tjjd hun plicht be trachtten op het gebied van plantkunde, aan Bakhuizen, die in Mei jl. zi)n 50-jarig jubi leum mocht vieren, en aan Bertram, bij ons allen bekend, zeide spr., die reeds vroegtijdig eene groote voorliefde voor bloemen en planten had on op 13 jarigen leeftijd als kweekeling den Academie tuin betrad, om later onder de booglooraren Schuurman Stekhoven, Rein wardt, De Vriese, Suringar en don hortulanus Witte z(jn ijver, gyne krachten en talenten aan zjjn arbeid te wyden, aan dien arbeid, waarvan de Varenkas een getuige is. Spr. wees ook nog terloops op de beteekenis van zulko jubileums én voor patroons én voor knechts. Namons de Maatschappij bood by hun een eere-diploma aan, toegang gevende tot alle van haar uitgaande vergaderingen en tentoon stellingen, en de afdeeling voegde daarbij ook een diploma, benevens een geschenk, bestaande in een prachtig gouden horloge met inscriptie en met gouden ketting. De aanbieding dezer bewijzen van hoogachting, dezer voorwerpen ter herinnering, geschiedde onder applaus der vakgenooten en der aanwezige dames, alsmede under fanfares der muziek. Bertram hield eene korte toespraak om, ook namens Bakhuizen, dank te betuigen voor het ontvangene, dat hun ten spoorslag zou strekken om met „lust en ijver", naar het maatschappelijk diploma meldde, werkzaam te blijven. Vervolgens herinnerde de heer Boursse Wils er aan, dat er leden der afd. Leiden en om streken zjjn, die niet enkel de afdeelings vergaderingen opluisteren met keurige planten en bloemen, maar die ook de schoonsten onder Flora's kroost zenden naar tentoon stellingen in andere steden en daar op schit terende wjjze toonen, wat ze op plant- en tuinbouwkundig gebied vermogen, die daar bekroond worden. Onder het: „Aanvaardt deze belooningen, gaat voort op den ingeslagen weg en houdt nog menigmaal de eer der Leidsche afdeeling opdoor den voorzitter uitgesproken, onder de toejuichingen der aanwezigen en de fanfares der muziek, ontvingen de heer Van Wezelenburg, van Hazerswoude, een certificaat, en de heer Kors, van Leiden, twee certificaten en ééne medaille lste klasse (ééne medaille lste kl. had hij reeds erlangd), behaald op de ten toonstelling, te Rotterdam van 20-23 April 1889 gehoudende heer A. J. Kors ontviDg die medailles voor aucuba's en formia's. Toen de tweede afdeeling van bet concert tot haar recht was gekomen en menigeen zich ook nog in de gelegenheid had gezien eene wandeling in den door de maan ver lichten tuin te doen, had de verloting van de voorworpen, zoo straks genoemd, plaats, waarbij de jongejuffrouw Caron de behulp zame hand bood. Was de belangstelling in het uitreiken der geschenken en belooningen groot geweest, nu stroomden bijna allen, die eorst buiten zaten, de zaal in om te hooren of hun naam ook zou weerklinken, of zij soms zouden moeten voorwaarts treden om een grooten of kleineren prijs in ontvangst te gaan nemen. Van tijd tot t(jd gaven Fortuna's geurige of frissche weldaden tot veel opgewektheid aan leiding. Nog langen tyd was men daarna gezellig en ongedwongen bij elkaar gezeten of wandelde men, de meeste dames met ter beschikking gestelde losse bloemen getooid, genietende van het schoone, dat Natuur den mensch, inzonderheid den mensch die op „Zomer- zorg" vertoefde, aanbood. En zoo vloot de schoone avond heen, de avond, welke zeker leden der afdeeling onderling en leden en bestuur der afdeeling bij vernieuwing aan elkander bond, de geDoeglyke avond, welke er op mocht bogen zoovele leden der afdeeling met hunne dames te zamen gebracht te hebben. Gromen^d Nieuws. De 11-jarige L. uit Leiden zal wegens diefstal den 19den September terecht staan voor de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage. Wij ontvingen heden het vol gende landbouwbericht De landbouwers maken zich het schoone najaarsweöer ten nutte om de laatste schooven haver en boonen onder dak te brengen. Door de zware en aanhoudende regens waron de werkzaamheden afgebroken en kon er op het land ook niet veel worden begonnen, wegens het overvloedige water. Het graan, dat het laatst binnengebracht is, heeft dan ook nogal wat geleden, maar toch is de boer over 't geheel zeer tevreden. De quali- teit van rogge, tarwe en haver laat, evenals de quantiteit, weinig te wenschen over. In Haarlemmermeer, waar, dank zjj de stoomgemalen, de waterstand al sedert eenige dagen weer op zomerpeil is, kunnen nu de herfstbezigheden geregeld en goed worden verricht. Voor don aardappeloogst en het rooien der suikerbieten is het droge weder ook zeer gewenscht. De aardappelen geven eene goede opbrengst en do smaak is vooitreffelijk; eene aangename tegenstelling bij die van het vorige jaar. De zuivelboer heeft ook een buitengewoon jaar: veel gras, veel hooi en volop melk en zuivel. Door den overvloedigen regen der laatste maanden is het gras weer opnieuw flink bijgekomen. De handel van het vee is levendiger geworden, nu Engeland weer zijne havens voor den vrijen invoer heeft geopend. Wel is het te hopen dat de landbouwers, gemeentebesturen en veehandelaars met alle behoedzaamheid te werk gaan, opdat geen ziek vee worde verscheept. Daar is in Enge land nog altijd eene machtige party, die dat met genoegen aan de groote klok zou hangen. De boomgaarden beginnen ook hunne renten af te geven. De appelen en de peren zyn dit jaar byzonder goed uitgegroeid en hier is de hoeveelheid ruim. Toch zullen de boomvruchten wel niet goedkoop zyn, omdat er in ons land heel wat streken zyn, waar de boom gaarden byna niets opleveren. Te Warmond had gisteren, onder begunstiging van het fraaiste zomerweer en onder toeloop van eene talryke menigte, de uitgeschreven harddraverij van paarden onder den man plaats, alsmede eenige volksspelen- Het eerst begon men des morgens met de volksspelen, waarvan de uitslag is als volgt r Tonsteken: lste prys K. Beugelsdyk, 2de prys T. Van Styn, 3de prys A. P. Werkhoven en 4de pry3 J. Meskers. Hardloopen met hindernissen voor jongens van 12 16 jaar: lste prys J. Mounier, 2de prys M. Sikking, 3de prys W. Van Duyker en 4de prys H. Meskers. Turfrapen voor jongens van 10-12 jaar: lste prys B. Beugelsdyk, 2de prps B. Kerk vliet, 3de prys C. Van der Uey en 4de prps A. Hekker. Hardloopen voor jongens van 8-10 jaarr lste prys J. Werkhoven, 2de prys G. De Haas, 3de prys G. Van Leeuwen en 4de prps G. Versluis. Na afloop hiervan trok men te ongeveer één uur in optocht, begeleid door de muziek van het Harmonio-gezelschap van Warmond, naar het terrein, bestemd voor de harddravery, waaraan door 16 paarden werd deelgenomen. De eerste prys 75) werd gewonnen door de „Wilhelmina" van J. A. De Lyster, te Pernis, beryder B. W. Schippers, en de premie f 25) door de „Hoepla" van C. Van Rosaum, te Zevenhoven, beryder L. G. Van Rosaum. Ver.-olgens moest nog door paarden van Warmond, welke aan de harddravery deelgenomen hadden, gereden worden om eene fraaie, kostbare zweep, door de heeren H. Van Wessem, J. J. E. Boschloo en P. F. C. Bern- hard, studenten te Leiden, als souvernir aan de Warmonders aangeboden, welke zweep werd gewonnen door den heer J. Van der Voort. Ten slotte werden, onder eene toespraak van den president der commissie, den heer F. Boeker, aan de winners de pryzen uitgereikt en trok men weder in optocht terug naar het dorp, alwaar de stoet werd ontbonden en alwaar ook verder de kermis de menigte tot zich trok. Men kan niet anders dan grooto hulde bren gen aan de commissie, die al het mogelyke gedaan heeft om dezen fesstdag zoo aange naam mogelyk te maken. Alles liep dan ook in de beste orde af en de feestvreugde werd door niets verstoord. Gistermorgen brak een felle brand uit in den hooiberg van den heer J. Barnhoorn te Noordwyk aan Zee. De hooiberg is geheel afgebrand, doch door het flink optreden der brandweer zyn de aanliggende huizen gespaard gebleven. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Een der wagens van den trein, waarin de Schach van Perzië zich bevond, is by Bar, in Zuid-Rusland, ontspoord, waardoor de trein een oponthoud had van drie uren. Zondag is de Schach te Elisabotbgrad aan gekomen. Volgens een ander bericht is het ongeluk evenwel erger geweest. Tusschon Winnica en Zmerinka zakte nl. de spoordyk plotseling in, toen de trein er over reed, waardoor de wagens op en over elkaar geworpen werden. De Schach was genoodzaakt uit het venster te springen en kwam in de modder terecht, waaruit hy weldra ongedeerd door zyn gevolg bevryd werd. Dit is althans het verhaal, dateenteLem- borg verschynend blad, de „Prezgloud", van het voorval geeft. In Spanje heerscht buitenge- wone hitte. Te Madrid stond de thermometer dezer dagen op 105, te Sevilla op 115 en te

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2