9061. Maandag £2 September 1889. §ez» jouraat wordt dagolijks, met uitsondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 31 Augustus. Feuilleton. De lange Hollander. LEIDSCH DAGBLAD. FEUS DEZER COURANT: Voor Leiden por I maonderu1.10. Franco por poot.1.40. ▲£kond»rl£k« Nommora.OAi. PRUS DHR ADVERTJUN TUIN: Tan 1—6 regel» 1.06. Iedere regel raeer/0.17^, Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor bet in- •aeaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De admissie examens voor het Gymnasium alhier zyn vóór de vacantie op 4, 5 en 6 Juli, na de vacantie op 29 en 30 Augustus af genomen. Het geheele aantal geëxamineerden s geweest: voor de 1ste kl. 20, voor de 2de tl. 4, voor de 3de kl. 1, voor de 4de kl. 3 m voor de 5de kl. 2. Toegelaten zyntot de 5de kl. B. W. F. Dagevos; tot de 4de kl. N. Rutgers Van der Loeff; tot de 3de kl. P. ft. Gysman, N. A. M. Sanders en R. De Stoppelaar; tot de 2de kl. P. F. K. Faber en A. Rut gers Van der Loeff; tot de 1ste kl. J. Ten Brink, J. J. H. Burger, J. N. Van Druten, J. Van Duyvenbooden, M. Elion, E. Ch. Gri- vel, J. De Groot, J. Van Heukelom, B. Kievit, P. Ladage, R. Van der Mey, P. Mulder, Chr. Van Oordt, W. J. Oudegeest, P. Planjer en J. J. Reyst. Dezer dagen is met de Nederlandsche Stoomvaartmaatschappij verzonden een prach tig huldeblijk van officieren van het corps genietroepen op fort Willem I in Ned.-Indiê aan hun overste Van Oorschot. Het bestaat in een keurig photographie-album van fijn donker leder, rijk met zilver gemonteerd, dat is ontworpen en vervaardigd in de Kon. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van de hoeren J. M. Van Kempen Zonen te Voorschoten. Aan de voorzijde bevindt zich een medaillon, voorstellende eene tropée van genie-attributen, met de woorden: „Magelang, Atjeh, WillemI" en de data „1884-1888", een en ander van fraai uitgevoerd lauwer- en eikeloof, door de insignia der verschillende ridderorden omgeven. Dit medaillon is geheel uit de hand gedreven, in houten relief en maakt door verschillende kleurschakeering op het donker leder een schoon effect. De hoeken zjjn versierd met fraai zilveren rozetten, terwijl het album gesloten wordt met een smaakvol bewerkt zilveren slot, waarop de inscriptie is aangebracht, luidende: „Ter herinnering aan het Corps Genie troepen, aangeboden aan zjjnen voormaligen Commandant den luit.-kolonel Van Oorschot." Ontwerp en uitvoering kunnen uit artis tiek en technisch oogpunt onberispelijk ge noemd worden, zooals wjj dat trouwens van de fabriek te Voorschoten mogen verwachten. Op de Schoolwet zjjn nog voorgesteld lo. een amendement van den heer De Beaufort en 8 liberalen om de schoolgeldhef fing zóó te regelen, dat, ter tegemoetkoming NAAR RUDOLPH LIXDAU. 13) De vrienden en bekenden van Buchner hadden afgesproken, dat niemand de zitting zou bijwonen. Zy wilden het Buchner besparen, om op de bank der beschuldigden gezien te worden door hen, met wie hij jarenlang vrij en vriendschappelijk verkeerd had en, zooals zjj hoopten, spoedig weer verkeeren zou. Slechts in een hoek zat een enkele heer, die zich zoo klein mogelijk maakte, het gebrilde hoofd gebogen hield en ijverig schreef: de verslag gever van de „North-China-Herald." Het voorlezen van de aanklacht, het ver hoor van den aangeklaagde, dat van de ge tuigen, de pleidooien van den officier van justitie en van den verdediger, het résumé van den president, dit alles vorderde veel tijd. De zitting was om tien uren begonnen; nu was het één uur. Buchner zag er erbar melijk uit: doodsbleek en met koortsachtig brandende oogen. De officier had hem mot verschooning behandeld, maar de president had met nauwgezetheid zijn plicht vervuld, in de kosten, welke voor rekening der ge meente blijven, de bijdrage kan worden ge heven van ieder schoolgaand kind, uitgezon derd bedeelden en onvormogenden 2o. een amendement van den heer Van Delden en 5 liberalen om de Rijksbijdrage aan bijzondere scholen te binden aan de aan vrage door besturen dezer scholen aan Ged. Staten, van wier beslissing beroep is op den Koning 3o. van dezelfden om in eene overgangs bepaling vast te stellen, dat de bijdrage aan gemeenten in de jaarwedde der onderwijzers nooit minder zal zjjn dan volgens art. 45 der bestaande wet, doch in geen geval tot hooger bedrag dan haar deswege in 1889 zon zjjn toegekomen. Door de heeren Goeman Borgesius, Farn- combe Sanders, Van der Kaay, Kerdjjk en Mees is een amendement voorgesteld om in art. 14 te bepalen, dat, onverminderd het be paalde in art. 5 en met uitzondering van de gevallen, voorzien in art. 19 sub a, b, c, d en f, van elk besluit, krachtens deze wet door Ged. Staten genomen, bij den Koning in hooger beroep kan worden gekomen door ieder, die bij de vernietiging of verbetering van het besluit van Ged. Staten belang heeft. Het hooger beroep moet worden ingesteld binnen dertig vrjje dagen, te rekenen van den dag, waarop het besluit openbaar gemaakt of den belanghebbende toegezonden is. Door de Ned. Bell-Telefoon Maatschappij is aan Z. M. den Koning vergunning ver zocht tot het aanleggen eener telegraaflijn met telefoon-toestellen tusschen een perceel aan den Rijndijk in de gemeente Hazerswoude en het Rijkstelegraafkantoor te Boskoop, met een tusschenkantoor in het dorp Hazerswoude. De telefoonmaatschappij wenscht deze ge leiding voor het openbaar verkeer open te stellen, en voor het bezorgen van telegram men, in de gemeente Hazerswoude ter bestel ling opgegeven door het Ryks-telegraafkan- toor te Boskoop, een bestolloon te heffen van 10 cents hef telegram. Gisteravond trad in eene meeting, door den „Rotterdamschen Bestuurdersbond" be legd, het lid der Tweede Kamer, de heer B. H. Heldt, als spreker op om de noodzakelijk heid van leerplicht te betoogen. Hy beriep zich op eene betrouwbare statistiek, waaruit blijkt dat 74,000 kinderen van 6 tot 12 jaar in 1888 verstoken zijn geweest van onder wijs op de openbhre, secte- of bijzondere school, van wie tevens bleek dat zij geen huisonderwijs genoten. door zonder eenige vooringenomenheid alles bij te brengen, wat vóór en tegen de aan klacht sprak, en daardoor was het Buchner voor de eerste maal duidelijk geworden hoe zwaar, ja hoe gerechtigd de verdenking was, welke op hem rustte. Zjjno vrienden, vooral Prati, hadden zijne onschuld behandeld als iets, wat zoo vanzelve sprak, zoodat ook hij er eindelijk toe gekomen was, om zijne vrij spraak te beschouwen als iets, dat aan geen twijfel onderhevig was. Bij de koude, ambts halve opsomming van alle omstandigheden, die Buchner als den dief aanwezen, voelde hy' zich als vernietigd. Wat zou het zijn als bij schuldig werd geoordeeld, schuldig aan diefstal? Hij kon zich daar niet indenken het was al te schrikkelijk. Het gonsde in zjjne ooren, het dwarrelde voor zijne oogen. Hy sloot de oogleden; het werd duister en stil om hem heen. Hoe lang dit duurde, wist hy niet, maar toen hy de oogen weer opsloeg, zag hy zyn advocaat vóór zich, met een vochtigen doek, welke naar ether rook. Buchner voelde eene verfrisschende koelte aan z'jne slapen. Hy keek langzaam, bedaard om zich. De zaal was ledig; de rechters waren in raadskamer. „Kom tot uzelven, mynheer Buclmer; houd goeden moed!" zeido de advocaat. Wy vernemen met zekerheid dat de bouw der H. Maria Magdalena-kerk in de hoofdstad zal worden uitbesteed zoodra do goedkeuring der gemeente aan de plannen geschonken is. Niet openbaar zal de inschry- ving zyn, daar alleen aannemers te Amster dam zyn uitgenoodigd. (Tijd.) By koninkiyk besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in hei arrondissement Assen, ter standplaats Assen, mr. N. Pe- linck, advocaat en procureur aldaar. Aan den burgemeester van Zuidzande, A. J. Borghstyn, toestemming verleend om tot 9 Jnni 1894 te Sluis te blyven wonen. Aan den heer H. H. R. Chapman, prakti- zyn by het hof van justitie in de kolonie Curasao, vergunning verleend tot het aanne men van bet ordeteeken der derde klasse van het Borstbeeld van den Bevryder, hem door den President der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Het „Utr. Dbl." meldt het volgende: De toestand van Z. M. den Koning is sedert ons laatste bericht gelukkig weder verbeterd, zoodat men zich vleien mag met de hoop, dat Z. M. zich weldra weder in denzelfden gunstigen toestand zal bevinden als een dag of tien geleden. Dr. Vlaanderen, die sedert 21 Augustus den Koning ook des avonds bezocht, heeft die bezoeken weder kunnen staken en komt weder alleen des morgens om 8 uren zyn dagelyksch bezoek aan Z. M. brengen. Blykbaar zyn de verscbynselen, welke zich in de laatste dagen voordeden, niet van ernstigen aard geweest, want de overkomst van dr. Vinkhuizen of van prof. Rosenstein, hoewel die door den met de dagelykscho waarneming van den patiënt belasten geneesheer wel geregeld op de hoogte zullen worden gehouden van Zr. Ms. toestand, schynt niet noodig te zyn geacht. Volgens te Domburg loopende geruchten zal onze Koningin met prinses Wilhelmina a. 6. Woensdag aldaar een bezoek brengen aan de koningin van Rumemë en den prins en de prinses Von Wied. De koningin van Rumenië was voornemens aan de schoolkinderen te Domburg eene ver rassing te bereiden ter eere van den verjaar dag van prinses Wilhelmina. De kapitein der art. van het leger in Oost-Indië C. J. Vryberghe de Coningh, aan wien wegens ziekte een verlof van twee jaar is verleend, zal per stoomschip „Semarang" naar Nederland terugkeeren. De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente Dadelyk daarop traden de rechters weer binnen. „Niet schuldig!" Meer hoorde hy niet. Hy verzamelde zyne krachten. Hy wilde niet andermaal zwakheid toonen. „Een glas brandewijn," mompelde hy. De advocaat nam hem in den arm en voerde hem buiten de gerechtszaal. Daar werd hy dadelyk door eene jubelende menigte omringd: „Hoera voor den ouden Buchner!" Twintig handen werden hem toe gestoken Prati, de levendige Italiaan, weende luid en sprak in zyne opgewondenheid Italiaansch. Onder hen allen was er slechts één, die er niet verheugd uitzag: de vryge- sprokene. Deze keek stom en gevoelloos om zich heen en zeide eindelyk zachtkens: „Myn draagstoel." Deze was dadelyk ter plaatseen de vier sterke koelies gingen met hun last heen. „Waarheen, mynheer?" „Naar mevrouw On'slow!" Toen hij door den tuin gedragen werd, die vóór haar huis lag, zag hy op de veranda do jeugdige gestalte van Edith. Zy ylde hem te gemoet, maar bleef eenige schreden van hem afstaan, en werd even bleek als hy. „O, George, George 1 Is hat mogelyk spreek 1 zog, dat ik my vergis!" Maar hy kon niet spreken, 't was hem, als te Mynsheerenland heeft het salaris van den te beroepen predikant van f 2000 op f 1000 teruggebracht. Mej. Juliette Roos, de zooveel belovende jeugdige tooneelspeelster, is gisteren in het huwelyk getreden met den heer Gerard Mul'er, kunstschilder. Zy heeft het tooneel vaarwel De drie-jaariyksche 8childery-tentoonstel ling, te Amsterdam, in hot tydeiyk gebouw op het Damrak, zal voor het publiek geopend zyn van Dinsdag 3 Sèptember. Den dag te voren wordt zy in het byzyn van genoodigden door de commissie geopend. Een tweede druk is verschenen van de „Gids" voor inleggers van de Rykspost- spaarbank en voor hen, die 't wenschen te worden, bewerkt door den heer P. J. F. Du Bois, hoofdcommies ter directie dier bank. Nogmaals vestigen wy er de aandacht op. De minister van koloniën maakt bekend dat, boven en behalve de in dit jaar voor den burgerlyken dienst in Ned.-Indië reeds ter beschikking van de Indische Regeering gestelde personen, nog tien personen, diein de vorige jaren in het groot-ambtenaars examen voor den Indischen dienst geslaagd zyn, naar Ned.-Indië kunnen worden uitge zonden, om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Zy, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, zullen zich ten spoedigste by het departement van koloniën moeten aanmelden met een op zegel geschreven request en daarby moeten overleggena. het examen diploma, waaraan zy hunne benoembaarheid ontleenenb. een bewys van zedelyk gedrag, afgegeven door het dagelyksch bestuur der gemeente, waar de sollicitant het laatst ge woond heeft; c. eene verklaring, afgegeven door den bevoegden commissaris des Konings, waaruit blykt dat de sollicitant aan de wet op de nationale militie heeft voldaan. By het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van eene met de directie der Nederl. Ryn- spoorweg-maatschappy gesloten overeenkomst tot ruiling van gronden, werd door eenige leden met genoegen geconstateerd, dat, in weerwil van de geruchten omtrent de over dracht van Ryn- en Centraalspoorweg aan den Staat, de Regeering niet geaarzeld heeft dit voorstel te doen in 't belang der Mer- wede kanaalwerken. Men meende echter dat de Regeering wel wat al te bereidwillig was geweest in het toestaan van voorwaarden, ten einde een proces te ontgaan. moest hy stikkeD. - „Myne Edith, myne lieve, goede, arme Edith 1" stiet hy er einde lyk uit. Daarop stortte het meisje met een gil ter aarde. Hare onmacht gaf hem zyne krachten terug. Hy nam haar op, droeg haar op de veranda, op hetzelfde oogenblik, dat mevrouw Onslow verscheen. „Vrygesproken 1" zei Buchner kortaf, en daarop wilde hy mevrouw Onslow by de be- wustelooze bystaan. „Laat ons een oogenblik alleen," zei mevrouw Onslow kalm; „dat gaat spoedig voorby. Roep het kamermeisje, dat zy koud water en eau de Cologne brenge." Buchner verwyderde zich schielyk en doed wat hem gezegd was. Van verre zag hy hoe de beide vrouwen met de lydende bezig waren, maar waagde zich niet naby. Het kamermeisje kwam en ging. Mevrouw Onslow draaide hem den rug toe, en onttrok daardoor de voor haar liggende Edith aan zijn oog. Eindelyk keerde zy zich om en wenkte, met een vriendelyken lach, Buchner tot zich. Vóór hem, met losse, vochtige haren en een bleek gelaat, maar met de uitdrukking van innig geluk in de groote oogen, lag zyne verloofde. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9