:.l N«. 9061. Maandag 2 September. A0. 1889. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. - Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Kikcriki. Leiden, 31 Augustus. Feuilleton. De lange Hollander. P2) BLAD. PRIJS DIEER COURANT: Tmt Leiden per 8 mutndta1.10. Prmmoo per poet1.40. 4froa4«rli}ke Nommersa0.06. PRIJS DER ADVERTENTLEN: Tin 1regels 1.G6. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere neer plcttaruirnto. l'oor het ia* «aeoeron buiten de stad wordt 0.10 berokenA 3t Q' Aan de Abonné's daarop, wordt by dit lommer verzonden No. 49 van Kikeriki. Offlcieele Eennisgevingen. Patentbladen. Burgemeester, hoofd Tan het bestuur der ge- nte Leiden, brengt ter kennis van de belangheb- iden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in wijk VI, over bet dienstjaar 1889/90, bij Ij bet College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, vorkrygbaar zjjn op Maandag 2, Dineda g 8, Woensdag 4 en Londordag 5 September e. k., telkens des namiddags van één tot drie nren, terwgl na bet verstreken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter nit- reiking moeten worden gegeven aan de deurwaarders der directe belastingen, die voor hnnne moeite mogeneiscben tien cents zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 31 Aug. 1889. BOOL, Weth. lo. Burg. Heden, 31 Augustus, viert H.K.H. Prinses Wilhelmina haren 9den verjaardag. Hoe ouder het Koningskind wordt, hoe meer de geest drift, waarmede die heuglijke dag algemeen in den lande wordt gevierd, toeneemt. Dit jaar zijn in sommige steden, met name de hoofdstad en de residentie, de toebereidselen voor de viering van dezen feestdag weder grootscher dan het vorige jaar. Te Leiden werd de dag enkel gevierd door het uitsteken der vlaggen van openbare en vele particuliere gebouwen, door de steeds op Zaterdag gebruikelijke bespeling van het carillon en het houden eener parade op het Schuttersveld door de alhier in garnizoen lig gende infanterie, veld-artillerie en cavalerie. De wapenschouwing werd gecommandeerd door den kapitein Rutten en geïnspecteerd door den kolonel Alings; zij werd zoowel op Zomerzorg en Zomerlust als op den singel en in de Aloëlaan gadegeslagen door eene talrijke menigte. Waarschynlyk ten gevolge der warmte, duurde de parade korter dan anders en bleof het derde défilé, in draf, van de bereden troe pen, achterwege. De officieren der schutterij en eenige invaliden waren eveneens hij den staf tegenwoordig. Des namiddags werd door de infanterie- apel in den tuin van Zomerzorg eene muziek- .itvoering gegeven, aan welke, door het fraaie eder, een vrij druk bezoek ten deel viel. Daarenboven zal de dag hedenavond ge vierd worden op de buiten-sociëteit „Amicitia" met een concert der schutterij-kapel, gevolgd door eeu bal. De tuin zal langs het gebouw bij deze gelegenheid met ballons verlicht zijn. De jongens der Kweekschool voor Zee vaart alhier ondervonden ook dat de Kroon prinses heden jarig wasz(j toch maakten, gedeeltelijk per tram, voer een ander deel per stoomboot, een tocht naar Katwijk aan Zee, waar zij hun aanstaand element kalm en rustig, schitterende in de geen oogenblik verduisterd wordende Oranjezon in oogen- schouw konden nemen en zich bereids ver trouwd maakten met de oppervlakte daarvan. Het behoeft niet gezegd te worden dat de jongens zeer in hun schik waren. Het is wel weinig, wat hier plaats heeft, doch alles getuigt niettemin van den zin, waarmede het Noderiandache volk den feest dag herdenkt van haar, van wie, mensche- ljjkerwjjze geoordeeld, ons geheele volksbe staan afhangt. Nauwelijks eenige maanden geleden scheen het, dat het jonge meisje haren negenden jaardag in gansch andere omstandigheden herdenken zou; de kroon zweefde reeds boven haar hoofd. Maar eene ongedachte, verras sende omkeering ten goede redde het leven van haren vader, en onbezorgd leeft Wilhel mina van Oranje hare gelukkige jeugd voort, als Prinses. Dit zeker is de beste wensch op dezen dag voor haar en voor het volk beiden moge Nederland nog vele malen den verjaardag vieren van de Prinseseer zij geroepen zal zijn tot het aanvaarden van do ernstige, zware taak van Koningin. De hoogleeraar Zaajjer alhier is be noemd tot „Membre correspondent étranger de la Société de médecine légale de Bel- gique" en zulks naar aanleiding van zijne geschriften over de bekende Leidsche ver giftigingszaak van vrouw Van der Linden. De Oost- en West-Indische huizen, toe- behoorende aan 's Ryks Ethnograpbisch Mu seum en staande aan de oprijlaan naar de Sterrenwacht, zullen op Zondag den 8sten Sept. a. s., van 12-4 uren, voor het publiek ter bezichtiging zijn opengesteld. In geval van ongunstig weder wordt in plaats daar van de afdeeling Nederlandsch Oost lndië, Hoogewoerd 108, geopend. By de alhier gehouden aanbesteding voor de verbouwing van perceel 11 op de Hoogewoerd (architect de heer D. Veilbrief) was ingeschreven door de volgende heeren Verhoog 1900, J. Blansjaar 2090, P. Peere boom ƒ1860, Van Leeuwen 1795, C. J. De Nie 1775, Haiteveld 1760, Hardeman Nielsen 1746 en J. Bink 1723. Aan laatst genoemde is hst werk gegund. Hedenmiddag ontvingen we per-,Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 07 - 29 Juli en de „Deli Crt.", van 17 27 Juli. Door de bemoeiingen van den heer E. H. Hartog en op initiatief van- de propa ganda-commissie is te Harlingen op Zondag 25 Augustus jl. eene afdeeling gevormd van de „Alliance Israélite universelle" met een 26tal leden. Eerlang kan ook de oprichting verwacht worden van afdeelingen in Zalt-Bommel en Leiden, waar de Utr. propaganda-commissie mede hare pogingen met voorloopigen gun- stigen uitslag bekroond zag. Te Roelofarendsveen zal Woensdag a. s., den 4den Sept., in het gebouw der open bare school het vergelijkend examen ge houden worden voor hoofd der school te Oude-Wetering. Het aantal sollicitanten voor die betrekking, waaraan oen salaris van 775 verbonden is, bedraagt achttien. Eén dezer zal evenwel niet tot het examen kunnen worden toegelaten, wegens nog niet vol brachten 23 jarigen leeftijd. Prinses Wilhelmina ontving hedenochtend een bezoek van hare vier poneys en het rijpaard, vanwege H. M. de Koningin getooidde vier poneys met een dekkleed en het rijpaard met eer, volledig harnachement, vervaardigd by de Apeldoornsche machinale nettenfabriek, van zware zwarte koordzyde, en op elk der mazen georneerd met gekleurde immortellen, daarop onder leiding en toezicht van den heer Max Sprenger, bloemkweeker, aangebracht door meisjes van de fabriek. Rondom zyn ruches in de nationale kleuren aangebracht het geheel, in zyne prachtige en bonte ver scheidenheid, maakt een verrassenden indruk. De heer Okhuyzen organiseert hedenavond by eene kinderparty ten Hove het lievelings spel van het Prinsesje: een groot sneeuw- bombardement met carricatuur-poppen enz. Do telegraaf bracht hedenochtend uit Voorst de onverwachte, treurige tyding van het overlyden van mr. H. A. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye van de Poll, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Reeds tydens zyn jongste verbiyf in de residentie, toen hy de korte zitting der Eerste Kamer presideerde, gevoelde de over ledene zich dngesteld, zoodat hy zich por rytuig van en naar de vergaderzaal liet brengen,- wat zyne gewoonte niet was. Ter stond na afloop der zitting vertrok hy naar zyn verbiyf op den huize „DejPoll" te Voorst, tusschen Deventer en Zutfon, waar hy gis teren is bezweken. De heer Schimmelpenninck vervulde eene bolangryke ambtelyke loopbaan aan het departement van buitenlandsche zaken, waar hy de betrekking van referendaris verschei dene jaren bekleedde en eervol ontslag ver kreeg met den titel van minister resident. Tal van jaren vertegenwoordigde hy de pro vincie Gelderland in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waar by zich deed kennen als gematigd anti-revolutionair, waar hy, vooral by voorkeur by finantiëele aangelegen heden, het woord voerde en waar hy om zyn karakter en verdiensten door zyne medeleden hoog werd gewaardeerd. Na het optreden van het kabinet derrech- terzyde, werd hy benoemd tot president van de Eerste Kamer, in welke hoedanigheid hy zich door eene onpartydige leiding onder scheidde. Herhaalde malen rustte op hem de plicht om de Vereenigde Vergadering der Staten- Generaal voor te zitten, o. a. by de vaststel ling van de Voogdywet en by de opdracht van de tydelyke waarneming van het Konink- lyk gezag aan den Raad van State, zoowel als by de weder aanvaarding van het Konink- lyk gezag door Z. M. Hoeveel prys Z. M. de Koning op den overledene stelde, blykt o. a. uit het feit, dat Z. M. hem de vereerende taak opdroeg om als een van de vier leden van den Raad van Yoogdy, wier benoeming door Z. M. ge schiedde by besluit van 30 Oct. jl., zittingjte nemen in dat college, voor 't geval dat dit dan behoorde op te treden. Koning en Vaderland hadden nog veel ver wachting van den man, wiens levensdraad thans plotseling is afgesneden. Z. M. de Koning heeft, by gelegenheid van den 9den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina, haren onderwyzer, den heer F. Gedeking, hoofd der gemeenteschool aan de Schelpkade te 's-Hage, benoemd tot ridder 5de kl. der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Het stoomschip „Utrecht", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 30 Aug. van Suez de „Koningin Emma" Is 31 Aug. van Am sterdam te Batavia aangekomen; de „Prins van Oranje" vertrok 31 Aug. van Batavia naar Amsterdam. NAAR RUDOLPH LIXDit. In het verloop van tyd was do beambte oortdurend minder zeker geworden; hy had ogmaals over alle bewoners van het huis e nauwkeurigste inlichtingen ingewonnen en lindelyk gezegd: „Myn latyn is ten einde. Isschien is de mensch even onschuldig als of ik." „De mensch" was Buchner en .et werd Rawlston zeer onbehaaglyk te moede, als hy er aan dacht, dat hy „dezen mensch" in het ongeluk gestort en om hem met Edith gebroken had. Toen Prati hem dus vroeg: „Houdt gy Buchner tot een diefstal in staat?" en hem daarby met zyne schrandere oogen scherp aanzag, plukte Rawlston een tydlang aan zyne snor en antwoordde eindelyk langzaam„Het is mogelyk dat gy gelyk hebt." „In het gegeven geval heb ik zeker gelyk," antwoordde Prati met overtuiging. „Onder de fatsoenlijke lieden in Shanghai bestaat daar omtrent slechts ééne meening. - Wat anderen zeggen, doet niets af en raakt u niet „De praatjes der lieden raken my in het algemeen niet. Ik wensch echter werkelyk te doen, wat recht is." „Welnu, mynheer Rawlston, maak dan uw onrecht weder goed; schryf aan uwe zuster of aan Buchner en geef uwe toestemming tot hun huwelyk." „Neen, dat kan ik nog niet doen. Ik moet eerst afwachten hoe het proces tegen Buchner verloopt." „Dat is verkeerd; in de eerste plaats zal uwe houding in dezen op den rechter, hoe onbevangen zy ook zyn moge, van grooten invloed zyn, en dan zullen noch Buchner, noch uwe zuster eene genoegdoening zien in uwe toestemming, wanneer die volgt na zyne ontwyfelbare vryspraak." „Het zou my zeer leed doen, als ik voor altyd met myne zuster oneenig moest blyven maar ik moet my daarover heen zetten, als het de vervulling van een plicht geldt, en ik houd het voor myo plicht, aan de verbintenis van myne zuster met een man, die nog onder verdenking van eene misdaad staat, myne toestemming te onthouden. Veel gewich tiger voor my schynt my uwe eerste beden king. Ik wensch op de rechters op geenerlei wyze invloed uit te oefenen, vooral niet ten nadeelo van Buchner. Maar na alles, wat ge schied is, weet ik niet wat in dezen te doen." Prati dacht eenige oogenblikken na en zeide toen „Gy zoudt aan den rechter van instructie kunnen schryven. Gy behoeft in dien brief slechts te herhalen, wat gy zooeven gezegd hebtdat gy uwe toestemming tot het huwelyk uwer zuster alleen daarom nog niet gegeven hebt, omdat Buchner door een samenloop van ongelukkige omstandigheden in verdenking is gekomen van eene oneerlyke handeling. Gyzelf waart van gevoelen, dat de verdenking onge grond is, en geloofdet, dat ook het hof zich in dien zin zou uitspreken. In elk geval wilde u den rechter er op opmerkzaam maken, dat uwe oogenblikkelyke houding tegenover Buch ner in geen geval verdenking tegen dezen in zich sluit, en dat gy integendeel hoopt, hem spoedig als zwager te kunnen begroeten." „Zulk eon brief zal ik schryven," zei Rawl ston, naar het scheen zeer tevreden, dat hy iets tot geruststelling van zyn gemoed kon doen. „En om u te toonen, dat ik genegen ben geheel in uw geest te handelen, verzoek ik u den brief zelf op te stellen en my morgen vroeg ter teekening voor te leggen. Zyt gy nu tevreden? Gy ziet nu, dat myne hande lingen niet voortspruiten uit eenige vyandige gezindheid tegen Buchner, maar alleen uit eene verkiaaibaro bezorgdheid voor myne zuster!" „U handelt als een man van eer, mynheer Rawlston, en ik had niet anders van u ver wacht. Ik zal u den brief morgenochtend doen toekomen, want er is geen tyd meer te ver liezen. De terechtzitting zal, zooals ik vernam, overmorgen beginnen." De gewichtige dag was gekomen, en Buch ner stond voor de rechtbank, die over zyn lot zou beslissen. Zyn uiterlyk maakte een gunstigen indruk. Zyne kleederen hingen wel wat ruim om zyn vermagerd lyf, maar het waren de kleederen van een fatsoenlyk man en dat Buchner zulks was, zag men dadelyk. Hy trad op zonder vrees of overmoed; be scheiden en ernstig. Zyn gelaat was bleek, de mond gesloten en zyne groote oogen had den een treurigen, maar onbevreesden blik. Hu zag er niet uit als een misdadiger! Dat had reeds de rechter van instructie ge zegd, en in de akten was reeds getuigd van de goede houding van den aangeklaagde ge durende het verhoor; dat zagen nu ook de rechters, toen zy de ledige zaal binnen traden. - De zaal was geheel ledig. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1