Te huur: Faillissement. Receptenboeken Rijtuigen. Geheime middelen Grondig Piauo-oiiderriclit, W. F. ÉGGINK, Hoaieraclit 68. Aanbesteding Lift C. J. 1EITZ ZOON. PlailHe e» Imloüg. voor Fabriek en Handel. De 's-Gravenhaagsclie Hypo theekbank voor Nederland FILTER CHAMBERLAND. Systeem-Pasteur. Gelden op 1ste Hypotheek Lsiden, ter Boekdrukkerij van A. W. 8ÜTB0FF, en 33 karbouwen door den stroom meege sleept. Op de brug van Tjiroetun zakte een pedati, met twee paarden bespannen, in de diepte; alleen de voerman werd gered. Men schrijft van Benkoelen aan 't „Bat. Hand. Dezer dagen werd hier ter plaatse eene treurige geschiedenis afgespeeld. De pas her waarts overgeplaatste dr. Roux, officier van gezondheid der 1ste klasse, was verloofd met eone jonge dame alhier en werd plotse ling zéé ziek, dat hy als deskundige begreep, dat zyne dagen, ja zijne uren geteld waren. Op zijn sterfbed verbond hy zich dus met zyn meisje in hot huweiyk, om onmiddellyk daarna don laatsten adem uit te blazen. De Atjeh-correspondent van do „Sum. Ct." schrpft dd. 6 JuliIn dat weleer zoo eentonige Analaboe ter Westkust was het op den 6den dezer andermaal een en al leven. In den ochtend van dien dag werd namelyk in het klapperbosch, dat op p. m. 500 meters van onze versterking aldaar gelegen is, een geweervuur geopend door de onderhoorigen van het ons bevriende kamponghoofd Toekoo Tjihiq, die slaags waren geraakt met de zich daar genesteld hebbende Atjehsche roovers- bonde. Nadat het gevecht tusschen de Atjehers onderling een uur had geduurd en verschei den kogels in en over onze versterking waren gevlogen, besloot onze militaire commandant aldaar aan dat geschiet een eind te maken. De 2de luitenant A. Walpot ontving last, om mot twintig bajonetten onze bondge- nooten te hulp te snellen. In hot bosch gekomen, werden onze man schappen beschoten uit eene aldaar opgewor pen vyandelyke benting, waarvan onzerzyds nooit te voren het bestaan vermoed word, zoomede uit eene loopgraaf, welke door de bende op p. m. honderd passen vooruitge schoven was. Toen verscheidene schoten ge wisseld waren, bemerkte de colonne comman dant den vyand in de loopgraaf, die, behooriyk gedekt, de onzen bestookte. Hy besloot daarom de vyandelyke Atjehers met de bajonet aan te vallen. Op het commando van voorwaarts, stormde het dappere troepje met onzen moe digen luitenant aan het hoofd, vooruit naar de loopgraaf, alwaar het op een (link ge weervuur onthaald werd. Desniettemin hielden onze mannen stand, mot dit gevolg dat de vyand met kogel en bajonet uit zyne stelling werd verdreven met achterlating in onze handen van zeven dooden. Het moet heel weiDig gescheeld hebben of de luitenant Walpot, die eigenhandig twee der vyanden had neergeveld, had by dozen aanval het leven ingeschoten. Een der vyandelyke voor vechters namelyk willende dooden, kotste zijne revolver, van welke omstandigheid zyn tegenstander wilde gebruik maken om den officier een klewanghouw toe te brengen. De korporaal Braak pareerde evenwel den slag en roeg den Atjeher aan zyne bajonet, welke echter niet zoo spoedig uit 's mans lichaam kon teruggetrokken worden, of deze had uog gelegenheid, om dien korporaal met zyn klewang een slag over de knie toe te brengen. Den luitenant Walpot gelukte het echter den man met een revolverschot vorder onschadelijk te maken. Het aantal dooden en gewonden aan 's vyands zyde is niot be paald op te gevenmaar behalve de zeven hiervoren bedoelde dooden, moet hy meerdere verliezen geleden hebben. Het schitterend succes dezer excursie is voor het grootste gedeelte te danken aan den moed, het beleid en de groote mate van bedaardheid, door den luitenant Walpot daarby aan den dag gelegd. Naar wy uit de beste bronnon vernemen, is do pacificatie van Atjeh een stadium inge treden, dat slechts met veel geldelyke opoffe ringen tot eene bevredigende uitkomst kan leiden. De hoofdvoorwaarden van de leiders der oorlogspartij komen neer op groote geldelyke eischen, die der regoering te exorbitant schynen om daarin maar dadelijk toe te happen. BH.) Van den resident der Oostkust van Su matra is by de Regeering het volgende tele gram ontvangen, gedagteekend Medan 17 dezer: „Eene bende gewapende Atjehers van on bekende sterkte, vermoedelyk circa 60 man, is, volgons ir.landscbe berichton, in Benoden- Langkat by de Soengei Lepan gezien. De noodige maatregelen ter beveiliging van het petroleum établissement en particuliere onder nemingen zyn genomen." Op voorstel van den hoofdonderwyzer Metelerkamp zal de „Loge de Ster in het Oosten" trachten van den Sisten Augustus, den verjaardag van Prinses Wilhelmina, een grooten nationalen feestdag voor kinderen te maken. Het voornemen bestaat eene commissie te vormen uit vrymetselaren en andere burgers, vrywilligS bydragen in te zamelen by de ingezetenen, en uit de opbrengst daarvan in den Planten- en Dierentuin een monsterfeest aan te bieden aan alle schoolkinderen zonder onderscheid. Jam-Bode Volgens hot „Bat. Nieuwsbl." is het voorstel gedaan om de verpondingsbelasting voor erfpachtsperceelen af te schaffen. Door wie en aan wie, staat er niet by. Naar de „Java-Bode" verneemt, is er by het wapen der militaire administratie eene belangryke promotie in den kapiteins rang op til, waardoor de officieren, die in den loop van 1S75 tot 2den luitenant zyn benoemd, allen kapitein-kwartiermeester zullen worden. By de familie van den luitenant De Visser is de telegraphische mededeeling ont vangen, dat deze officier, die in garnizoen was in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, aan hevige koortsen is bezweken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indie zyn do volgende beschikkingen genomen: Civiol Departement. Benoemd: Tot 2don onder wijzer aan de ku-eekacliool voor Inlandeclie onder wijzers te Fort de Koek G. J. F. Biegman; tot con troleure 2do kl., A. E. Immink, L. F. J. Bijckmans, W. J. Tbicme, Tb. Ader, P. G. C. Popta en E. O. Van der Bor; tot opziener Sde klaeee C. C. J. Von Sckukmanntot leeraar in de Nederl. taal, D. Kolling, leeraar in de Engelecho en Fransclie talen en de be ginselen der wiskunde; tot adjunct-ingenieur bij den waterstaat do civiele ingenieur A. SijttiofT. Belast: Mot de waarneming der betrekking van adBpiraut-controleur F. H. Dumas, 0. C. J. A. W. Neijs, E. Van Duijvenbode Varkevisser, G. J. Koopman, F. M. Dekker en B. W. F. Fokker; met do waarne ming der betrekking van commies 2do kl. bij den po?t- en telegraafdienst, C. P. Copper. G o s t e 1 dVoor den tijd van ten boogste C maan den ter beschikking van den voorzitter der landraden te Grisee, Sidajoe cn Lamongan, ten einde belast te worden met griffierswerkzaambeden de lste klerk op het parkot van den officier van juetitio bij den raad Yan justitie te Soerabaia G. A. G. Pietcrs. Ontslagen: Wegens ongeschiktheid, eervol, de opzlenor bij hot bosebwezen op Java en Madura 8de kl. H. Smithop verzoek, ooi-vol uit 's lands dienst, de raadsheor in bet booggereobtsbof van Ned.-Iodic mr. A. J. Imminkeervol uit 's lands dionst, de opz. 3de kl. bij den waterstaat jhr. J. A. F. A. A. Clifford Kocq van Breugel. Ingetrokkon: De verplaatsing van Sumatra's Westkust naar Atjeh cn Ondcrb. van don coutr. 2de kl. F. G. Notacbor, met bepaling dat bij in eerstge noemd gouvernement werkzaam blijft. Verplaatst: Van Sumatra's Westkust naar Atjeh voor huisgezin en werkplaats. 1. Het beroemdo werkCAPAUN KARLOWA, Receptenboek voor werkplaats en huisgezin. Op gemakkelyke, min kostbare wyze vervaardigt men door de middelen in dit Boek aangegevenUitmuntende Lymen, Reuk waters, Oliën, Vernissen, V jrven, Pommades, Blanketsel, Likeuren, Mondwaters, alle moge- lyke Inkten, Zeep, Was en Balsems in elke verscheidenheid, Vuurwerk, Vergulden, Ver zilveren en Polysten, enz., enz., te veel om op to noemen. Het is een voortreffelyk boek, eene goudmyn voor Handel en Nyverheid; in plaats 3.90 voor slechts ƒ1. 2. Dr. H. HAGER, Het chemisch onder zoek. Een handboek bji de beproeving en de bepaling der waarde van allerlei Handels waren, Natuur- en Kunstvoortbrengselen, Levens- en Geneesmiddelen, enz. Bewerkt door G. C. W. Bohnensiog. Met velo platen, 4 groole, zware deelen, in plaats van ƒ17.50 voor slechts ƒ3.90. 3. DE GRAAFF, Da volmaakte Ban ketbakker of grondige aanwyzing tot het toebereiden van allerlei soorten Bonbons, Sui kerwerken, Conserven, Ulevellen en Drops, Essences, enz., het inleggen en glaceeren van Vruchten, de behandeling van de Suiker, omschryving van de noodige gereedschappen en wyze van bewerking, alsmede beproefde voorschriften voor alle vakken der Banket- bakkery, als voor Taarten, Macarons, Bitter koekjes, enz., de smakelykste Pastyen, hot toebereiden van Roomys en Confituurys, Sorbets en Crèmes, de voortreffelykste soorten van Kunstdranken en Chocolade, met de nieuwe Maten en Gewichten, inhoudende circa 700 voorschriften, met gekleurde modellen van Taarten en vele afbeeldingen der nieuwste Machines. In pl. v. ƒ2.50 v. sl. ƒ1. 4. Dr. WITTSTEIN, De geheime midde len. Wyze van samenstellen en werkelyke waarde van alle mogelyke geheime middelen, hierin byna 1000 zoogenaamde Pillen, Wateren, Zalven, Kruiden, Oliën, Pleisters, Tincturen, Extracten, Droppels, om ze te leeren kennen, onderzoeken en na te maken, in plaats ƒ1.50 voor slechts 0.60. 5. Dr. HERM. KLENCKE, Handwoorden boek der vervalseliingen, die in voedings middelen, dranken en andera artikelen van dagelyksch gebruik voorkomen. Met aanwyzing der zekerste middelen om die zelf te kunnen opsporen en echtheid van vervalsching te onderscheiden. 2de druk door A. J. De Bruin. Met eene uitsl. plaat, in plaats van ƒ2.90 voor slechts ƒ0.90. 6. Dr. A. SPIRK, Pracfisch Handboek voor Wassehery, Ververij en Druk kerij, in haren geheelen omvang, Katoen en Zyde, Wolververy enz., uitgebreid Dieuw werk, met platen, circa 200 bladz.; de prys is 2.25, nu slechts ƒ1.-. 7. De Amsterdnmschc Banketbak ker, of gemakkelyke vraagbaak voor Koek on Banketbakkers, Confituriers, Restaurateurs, Koks en Keukenmeiden, bevattende de beste voorschriften tor bereiding van allerlei Ge bak, Cjnfituren, verschillende soorten van IJs, Likeuren, Siropen enz., enz., circa 200 voorschriften, v. sl. 0.60. 8. Honderd Recepten voor het inma ken van Vruchten enz., naar het Engelsch, voor slechts 0.25. 3 Receptenboeken tegciyk genomen Is elk Yo. 25 Cents minder. Franco verkrygbaar tegen toezending van postwissel, waarop vermeldReceptenboeken, benevens de Nos., die men verlangt, by GEBU. E. A M. COHE.Y, Magazijnen van Goedkoopo Boeken, te Arnhem of te Nijmegen. verstrekt gelden ter leen onder lste hypotheeair verband op huizen en landerijen. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat 11a, te 's Graven- hage en by den Heer JT. DE GRAAFF, wonende aan de Sparijaardsbrug, by Leiden. De Rekening en Verantwoording in het Faillissement van H. J. J1IDDEE- DORP, Winkoiier te Leiden, zal plaats heb ben op Woensdag 4 September a. s., des voormiddags om tien uren, in het Gebouw der Arrondissements-Rechtbank te 's-Graven- hage. De Curator, Mr. J. F. HOUWING. volgens de methode der Koninklyke Muziek school, ad f 0.50 «ie les. Adres: Mej. S. M. HYOTTEB, Hooi gracht 109. VOORHANDEN, nieuw of gebruikt: Omni- bus-Brcaeks, Breacken met Zoinerkap, Barouchet je, «Jachtwagens, Tentwa gen, Tilbury's, Karretjes, Kaas- of Vrachtbrikken, Drlewleldekarren, en voor Hitten: Breackjc, Tentwagentje, Tilbury en Koopmanskar, bij J. II. VAX OEX BERG, te Oudshoorn. van Baggerwcrk, zynde het verdiepen van een gedeelte van de Rlngsloot, tusschen den Rooversbroekpolder en den Poelpolder, te Lisse. De voorwaarden liggen, van af 26 Augus tus 1889, ter lezing in de Herbergen van D. RUIGROK, te Lisse, en van J. YAN DER LAAN, te Haarletnmenneer, b\j de greveling. en Onderh. de contr. 2de kl. R. A. J. Yan Delden. Ontberen: Bij de burgeravondschool te Soera baia wegens vertrek, eervol van de vervulling der betrekking van leeraar in de Nederl. taal, J. J. Werst, onderwijzer 2de kl. Departement van Oorlog. Bepaald: Dat de luit.- kol. der inf. P. J. Seibert, geplaatst blijft bij den generalen staf. Belast: Mot de waarneming der betrekking van instrumentmaker bij den inetrumentmakerswiDbel van den topographiscben dienst, J. A. Hamburg. Yerloend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den kapt. der inf. P. L. A. Collard. Overgeplaatst: De majoor der art. P. Bauer, commandant der art. van Atjoh en Onderbooriglieden, als comm. der art. in de 3de mil. afdeeling op Java te Soerabaiado majoor der art. J. J. K. Do Moulin comm. der art. te Soerabaia, als comm. der art. van Atjcb en Onderh. do lste luit. dor inf. W. J. A. Royen van de Znider- en Oosterafd. van Borneo by bet 7de bat. inf. te Magelang; de lste luit. dor genie W. R. De Greve van den geniedienst te Tjilatjap naar Salatiga; do lste luit. der genie L. J. R. Geene van den gonicdienst te Salatiga naar Tjilatjapin bet mil. commandoment van Palembang: naar Tebing Tiugi, de 2de luit. der inf. W. Catb, en naar Labat de 2de luit. der inf. A. H. Yan der Hoeve, beiden te Talembang; de lste luit. der inf. J. W. L. De Rooij van bet subsistentenkader te Batavia (detache ment Billiton) bij bet lste depotbataljon te Meester Cornolis; de 2do luit. der inf. te Semarang bij bet 2de depotbataljon te Magelang; de lste luit. der inf. J. J. Krafft van bet linkerhalf 4de bat. inf. te Kedong Kebo bij .het 5de bat. inf. te Semarang. Departement van Marine. Yerloend: Een twee jarig verlof naar Europa, wegons ziekte, aan den machinesteller bij do fabriek voor de marine en bet stoomwezen te Soerabaia Tb. Bydebeekc. Benoemd: Tot 3den commies bij het marine- établiseement te Soerabaia, J. B. Matberon. Opgediagen: Het bevel over Zr. Me. stoomschip „Bal" te Atjeh aan den lnit. ter zee lste kl. L. J. K. A. Jeekol, commandant van Zr. Ms. et. .^.Bandjer- niasin" aldaar. T ij d e 1 ij k belast: Met bet bevel over Zr. Ms. st. „Bandjermasin" do luit. ter zee 2de kl. G. C. D. baron Yan Hardenbroek. Overgeplaatst: Van het wachtschip te Soera baia a n boord van Zr. Ms. st. „Madura," de off. van goz. lste kl. dr. H. G. Ringeling; van hot st. „Madura" aan boord van bet wachtschip te Priok de off. van gez. 2do kl. A. E. Sissingb. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 17 tot en met 24 Aug. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 17 Aug. 7.15 - 9.15 7 17.0 18 7.15 9.— 8 17.4 19 7.15 9. - 7 1G.7 20 7.15 9.15 8 17.5 21 7.15 9.-— 7 1G.8 22 7.15 9.15 8 IC. 23 7.15 9.15 6 16.4 beschikbaar a i eti 4'/, pCt., tot hoogstens 60 pCt. der getaxeordo waarde van hot onderpand. een REIS, bevattende 3 Kamers, Alkoof, Kelder, Keukon en grooten Tuin. Te bevra gen Nieuwe Ryn 120. Drie deelen vol met Platen, tydelyk by uit verkoop aangeboden voor den onbegrypelyk nietigen spotprys van ƒ1.90 voor het gehoele werk. Wie belangstelt in de konnis van Plan ten en Kruiden, dralo niet met bestellen. Het geldt eene extra-buitengewoon voordoelige aanbieding. H. M. D. VAN RIEMSDIJK. Beginselen der Kruidkunde, verklaard aan de meest voor komende Planten, met voorrede van Prof. F. A. W. MIQUEL, Drio Deelen vol afbeeldingen tusschen den tekst en behalve dat met nog 53 uitslaande Platen, waarop nogmaals hon derden Afbeeldingen voorkomen. Prys ƒ5.55, aangeboden voor slechts ƒ1.90. 't Is een uitstekend werk voor Vakmannen en voor Leeken, een onbetaalbaar werk, on misbaar voor iedereen, die de Plantkunde be oefont. RIEMSDIJK's Kruidkunde behandelt dezen zoo belangryken tak van wetenschap tot in de geringste onderdeelon en omvat uitgebreide alphabetische registers, benevens verklaringen van de gebruikelyke Latynscbe benamingen. Alleen de 53 uitslaande platen zyn meer dan dubbel ƒ1.90 waard. Verkryg baar by D. BOELE. Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang b/d. Visehmarkt, te Rotterdam. Voor beiten franco op ontvangst van post wissel, waarby staat „Plant- en Kruid kunde.''

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6