alleen optreden, on wel op het symplior.ie- coneert van aanst. Vrydag. Naar w(J vernemen, heeft Z. M. onge grond verklaard het beroep, ingesteld door B. Beneker, onderwijzer te Nieuw Beierland, tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dd. 8 April 1889, No. 12, waarbij, krachtens art. 31 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad No. 127), zijn ont slag als onderwijzer aan de openbare lagere school No. 1 te Nieuw-Beierland is uitge sproken. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer by een ontwerp lot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1889 eene verhooging van f 58,000 voorgesteld voor het noodige materieel der a. s. tien jarige volkstelling. De Regeering wenscht nl., in afwijking van de vroeger gebezigde wijze van tellen, gebruik te maken van individueele telkaarten. Dit stelsel heeft deze voordeelen, dat het hoofd van een gezin, voor elk lid van dat gezin eene kaart moetende invullen, er eerder toe geleid wordt, elke vraag voor elk nauw gezet te beantwoorden, en dat meer waar borg bestaat voor nauwkeurigheid bij het opmaken der uitkomsten. Door kaarten van verschillende kleur te nemen, b. v. voor mannen en vrouwen, en voor tijdelijk-aanwesigen, voorkomt men de onnauwkeurigheden, die samengaan met eene luime toepassing van het pointeoring-sys- toem, dat met de vroeger gebruikte gozins biljetten moet gevolgd worden, en met het overschrijven van de tijdelijk, aanwezigen op de „Cartes de dépouillement", hetgeen noodig is om de opgaven betreffende de tydelijk-aanwezigon te zenden naar de ge meenten, tot welker bevolking zij behooren. Ook W6nscht mon bij de volkstelling ge gevens te verzamelen voor eene beroeps statistiek, zooals reeds ton vorigen jare over wogen word. In het bijzonder is het voor net wel slagen van de beoogde beroepstelling, waar vror b(j het dépouillement schifting in vele rubrieken (aard der beroepen, positie in het beroep, leeftijdsklassen enz.) noodig is, van groot belang individueele telkaarten te ge bruiken. De gemeenteraad van Gouda hoeft dr. D. Terpstra, oervol ontslagen rector van het progymnasium, een pensioen van f 16S6 verleend. Tot leeraar in de wis en natuurkunde en do wis en natuurkundige aardrijkskunde aan het gymnasium is benoemd de heer E. J. Grotendorst, te 's-Gravenhage, mot 8 stemmen, terwijl dr. H. A. W. Speekman teGroningtn 7 stemmen verkreeg. Te 's-Hage is overleden de heer De Kort, tuinbaas bij den Koning. De Kort was meer dan 50 jaren bjj de Koninklijke familie in dienst. Kapitein J. Renier, van het 4do reg. inf., is wegens ziekte voorgedragen om op non activiteit te worden gesteld. Het „N. v. d. D." spreekt het minder gunstige bericht over 's Konings toestand tegen. Het stoomschip „Zeeland", van Java naar Rotterdam, is 27 Aug. te Aden binnen- geloopen met verlies van 2 bladen van de schroef; de „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 27 Aug. van Southampton; de „Semarang," van Java naar Rotterdam, ver trok 26 Aug. van Marseillede „Obdam," van Nieuw York naar Kottordam, passeerde 27 Aug. Beachyhead; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, is 27 Aug. te Suez aan gekomen. Gemengd Nieuws. Een der correspondenten van de „Amst. Crt." schrijft het volgendo: „Een ergerlijk schandaal was jl. Zondag middag op den Ouden Rijn te Leiden te zien. De vier alhier vertoevende Arabieren in natio nale kleederdracht wilden de inrichting van do firma Brill bezoeken en liepen daarvoor, kalm hun weg gaande, langs do straat. Maar de lieve straatjeugd en ook grooteren had don beschikt dat die kalmte spoedig zou ein digen, want door de vreemdelingen op hun hoofddeksels te slaan en aan de panden hunner jassen te trekken, noodzaakten zij hen, meer vluchtend dan loopend, eene wijkplaats in genoemde inrichting te zoeken. De volksmo- nigte werd hoe langer hoe grooter; uit stegen en straten kwamen steeds meer personen toe schieten en de bezoekers waren dan ook ge noodzaakt per vigilante den terugtocht te aan vaarden. 'Werkelijk, het is fraai, dat in ons land zoo iets kan gobeuron!" Men schrijft uit Boskoop: De agent van politie R., die Zondag 23 Juni II. het dorp in rep en roer bracht door in dolle manswoede eene geladen revolver tot vijfm; al toe af te schieten op den openbaren weg, midden onder eene talrijke volksmenigte, en daarna niet dan met groote moeite door dsn burgemeester was onschadelijk gemaakt, is, na vijf weken voorarrest, tot veler verbazing teruggekomen, geheel ontslagen van alle rechtsvervolging. Tot veler verbazing, immers, van een gewoon mensch ontvangt het rechts gevoel een knak, als het hoort, dat zoo iets onstrafbaar wordt geacht. HU moet op gezag van de rechtbank door een paar dokters z(jn onderzocht en ontoe rekenbaar verklaard voor hetgeen hij op 23 Juni 11. deed, als lUdende aan vlagen van voorbiigaanden waanzin. Maar dan wordt de verbazing nog niet minder, als men bedenkt, dat dit is geconstateerd 3 weken na het feit, en grootendeels naar aanleiding van verkla ringen van den beschuldigde zelf, zonder dat het noodig is geacht de autoriteiten hier ter plaatse daarover nog eens te hooren. Als men bedenkt hoe flink deze zaak hier ter stond is aangepakt om den woesteling on- scbadolijk te maken, dan is het zeer de vraag, of er verstandig is gedaan, ook om het gezag alhier te steunen, met dit zóó te behandelen. (Ht>.) Door den krijgsraad te 's-Hage is de grenadier B. veroordeeld tot zes maan den militaire detentie, 4er zako van tweede desertie, opgevolgd door arrestatie, en de grenadier S. tot twee maanden van dezelfde straf, wegens het, in vereeniging met anderen, beschadigen van onroorende goederen. Twee tamboers van de grenadiers zullen voor den kriigsraad terechtstaan wegens ver zet en opruien van kameraden, bi) gelegen heid van het afsluiten der Passage voor mili tairen, op Zondag 18 Aug. jl. Zondag-middag is te Scheve- ningon in de duinen, nabij het Hotel Conti nental, eene der dames Lawrence, eene Amerikaansclie, met een ballon opgestegen en met haar valscherm dicht bij de cellulaire gevangenis nedergekomen. De in bijzonderen toestand ver- kserende vrouw van den smid v. D., aan de Molslaan te Delft, viel gisteren door een zolderluik op het portaal en daarna langs de trap, zoodat zU op de straat terecht kwam. Zwaar gewond werd zU in bewuste- loozen toestand opgenomen en overleed binnen oen paar uren. Te Berchem (N.-Br.) ontlastte zich Zondag jl. eene-zware onweersbui, waarbij da bliksem in den toren van de R.-K. kerk sloeg, juist toeii de Hoogmis geëindigd was. Een begin van brand, daardoor ontstaan, kor, nog bijtijds worden gebluscht. In het pakhuis voor spiritualiën van den hoer H. Oostindie, te Monnikendam, ontstond gistermorgen, te ongeveer half zeven, brand. Binnen weinige oogenblikker; sloegen do vlammen aan alle kanten uit het huis. De woning branddo byna gehoel af. De brandspuiten konden het aangrenzend gebouw maar gedeeltelijk voor hetzelfde lot behoeden. Gelukkig was er geen wind. Maandagmiddag had de strooper L. v. B. te Tilburg het ongeluk met zijn geweer in de struiken verward te raken, ten gevolge waarvan het schot afging en hem in don schouder trof. Hü sleepte zich nog een honderd pas voort, doch zakte daarna ineen. Zijn l(jk werd een uur later gevonden. Men schrijft aan de „N. R. C." u i t Harlingen: De werkstaking der werklieden aan de Theems laat zich ook hier gevoelen, daar door doze gröve de van hier komende booten niet geregeld kunnen worden gelost. Twee van hier met goederen gezonden stoom schepen moeten nog, met de lading in, op de Theems liggen. Ook het zenden der goederen over Harwich en Huil helpt weinig, daar ook de werklieden aan de spoorwegstations het werk hebben gestaakt, of ten minste de nog dionstdoenden slechts langzaam met den arbeid vorderen. Als een rechtstreeksch gevolg van deze werkstaking kan worden aangemerkt de daling van de boterpi'ijzen, aangezien dit artikel niet kan blijvon staan, maar van de hand in den tand moet. Het te Danzig lek binnengeloo- i pen Nedorlandsche schip „Susanna," kapt. j "Woudsma, was onder Bornholm in aanvaring gewoest mot oen Russischen schoener. De „Susanna" bekwam daarbij schade aan den boeg aan bakboordzijde. Men meldt uit Bremen, dd. 26 Augustus: Het reddingsstation Wangeroog van do Duitscho maatschappij tot redding van schipbreukelingen telegrafeertDen 26sten Augustus zijn van de hier gestrande tjalk „Gerhardine", kapitein Pollmann, met petro leum van Geestemünde naar Groningen, twee personen door de reddingsboot „Groothertogin Alice van Hessen" gered. Het schip is verloren. Uit Innsbrück wordt geschreven: Bjj Hinterdux zjjn twee alhier thuisbehoo- rende leerlingen van het gymnasium naar beneden gestort. Hunne namen zjjn Anton en Eduard Skorpil. Beiden hadden met een der den kameraad den weg van Schmirn over het Duxer Joch genomen. Terwijl de laatste den rechten weg hield, begaven de twee broeders zich op zijwegen, waarschijnlijk om Edelweisz te zoeken. Daardoor kwamen zij om. De „Neue froie Press e" meldt uit Gastein: Nadat het eenige dagen onafge broken geregend en den vorigen nacht (24 Augustus) sterk geonweerd heeft, viel heden in het dal zeer veel sneeuw en is de Ache aanmerkelijk gewassen. De waterval biedt een zeldzaam grootschen aanblik. Te Temerin, in de nabijheid van Pesth, heeft do grondbezitter Anton Fernbach, een der rijkste Duitschers uit den omtrek, zijne vrouw doodgeschoten en zichzelven daarna het leven benomen. De reden voor deze gruweldaad is tot dusver nog niet bekend. Sedert eenige dagen zyn van Eelgrado naar Sofia getransporteerd tachtig groote munitiewagens en zestien waggons pairden. Uit Embden wordt, dd. 24 Augus tus, gemeld: Volgens loodsenbericht dreef Z. t. O. van den Broraton van de Wester Eoms op 1 Eng. mijl afstands een klein Hol laudsch visschersvaartuig plat op z(jde lig gende. De voorste mast was overboord, doch de achterste was nog aanwezig. Er was nie mand aan boord. Het vaartuig scheen bijna nieuw te zijn. Groote brand in de haven van Nieuw-York. Men bericht uit Nieuw-York van den 27sten Augustus dat drie Engelsche schepen, een Amerikaansch vaartuig en veertig spoorwegwaggons, alle mot graan beladen, door brand zijn vernield. De schade wordt begroot op 600,000 dollars. Van schrik gestorven. De heer Paul B., koffiehuishouder te Montauban, naar Parijs gekomen om de tentoonstelling te be zichtigen, dineerde tegon den avond met zijne huisgsnooton en eenige vrienden in eene restauratie op het Champ de Mars. Plotseling viel een der glazen ballons van het gasorna- ment voor den heer B. Deze schrikte hevig en gevoelde zich weldra ongesteld. Hy ver liet met de zjjnen de restauratie en haastte zich naar zijn hotel in de rue Meslay. Daar liet h(j zich een kop thee brengen en daar hij zich allengs meer onwel gevoelde, liet men een geneeshoer komen. Deze schreef een drank voor, maar was ternauwernood vertrokken, of de heer B. had opgehouden te levon. Lator werd geconstateerd dat by over leden was ten gevolge van bloedsaandrang naar de hersenen, door den schrik veroorzaakt. BUITENLAND. Frankrijk. Te Pavys is gisteravond in den circus Fer nando eene groote meeting van Boulangisten gehouden, waaraan ongeveer 5000 personen deelnamen. Er heerschte groote geestdrift, en de hoeren Laguorre en Laisant vielen de rogeering heftig aan. Buiten den circushoerschte een onboschryfelijk tumult; de politie-agenton moesten van hunne wapenen gebruik maken tegen de menigto, welke met steenen wierp. De republikeinscho garde te paard deed even eens onderscheidene malen charges. Vele per sonen worden in arrest genomen. Reeds vóór de opening van do circus deuren was het op de straat zeer rumoerig. Het bezoek der tentoonstelling is by lange nog niet aan hot afnemen. Zondag 11. werd zy door 238,260 b9talsndo personen bezocht. Het congres der brandweerlieden is gisternamiddag om twee uren in het Troca- drro te Pargs geopend. Op het congres ver schenen de vertegenwoordigers van de brand weer te Amsterdam, Weenen, Londen, Brussel, Atheno, Kopenhagen, Christiania, Genève, Madrid en Straatsburg. Van do Engelsche brandweor waren reeds den vorigen dag 86 personen, en wol 80 mannen en 6 vrouwen, aangekomen. De overige Londensche brandweermannen, met commandant Shaw aan het hoofd, kwa men gistermorgen aan het noorderstation van Pargs aan, waar zy schitterend werden ont vangen. Meer dan drie duizend nieuwsgieri gen wachtten hen op en begroetten hen met geestdrift. Het congres zal ontegenzegiyk een der be langwekkendste zpn, tot heden te Parys ge houden in dit jaar, zoo ryk aan congressen. Dnltaehlniid. In de Noordduitsche havens, welke geene vryhavens zyn, wordt geklaagd dat Nederland en België eigeniyk gezegd groote vryhavens van West-Duitschland zyn. De Duitsche tol-politiok en de Duitsche spoor weg-tarieven zoo redeneert men ont nemen den handel aan de Duitsche zeehavens en geven hem aan de Hollandsche. Vooral maakt men zich beducht dat Delfzyi, dewijl granen en hout vry van rechten in Nederland mogen worden ingevoerd, het grootste voor deel van Dortmund en het Eems kanaal tot zich zal trekken. Ooetenr^Hong.-Monarchie, Aan het gala-diner te Weenen zat de Schach naast de aartshertogin Maria Theresia. Het schynt dat hy die dame niet mooi en jong genoeg vond; althans, toen het diner afge- loopen was, keerde hy haar den rug toe en wilde de jeugdige aartshertogin Josefa den arm geven. Maar keizer Frans Jozef, die het plan merkte, gaf zelf aan Josefa den arm en wenkte den Schach dat by Maria Theresia moest geleiden. De Schach deed alsof hy dit r.iet merkte, waarop er voor Maria Theresia niets anders overbleef dan den arm van haren ongalanten tafelbuurman te nomen. De Schach heeft den minister-president Taaffe zyn portret in briljanten geschonken. Groot-llritauiilë. De werkstakers te Londen hebben opnieuw groote optochten met muziek en vaandels ge houden. De orde bleef echter tot dusver be waard, wat door de openbare moening, welke den werkstakers over het algemeen gunstig gezind is, erkend en gewaardeerd wordt. De „Times" geeft den raad een scheidsrechter te benoemen om uit te maken of de onkosten dor dokmaatschappyen reeds zóó hoog zyn, dat ze niet ten behoeve der werklieden met eene kleinigheid konden worden vermeerderd. Een der voornaamste besluiten, die door de vergadering in „Hyde Park" werden genomen, was dat, waarin de werkstakers hunne oischen omschreven. Deze zyn de volgende: 1. Alle mannen, die voor de graan-vracht- vaarders werken, willen voortaan 6 stuivers per uur nachtwerk (van 7 tot 5 uren) en 8 stuivers per uur overwerk 2. alle sjouwerlieden voor houtwerk, stuwers, enz., willen 8 stuivers per uur en 1 shilling per uur overwork; 3. de werktyd mag niet worden overschreden. De ellende der werkstakers, wier verdien sten, ook wanneer zy werk hebben, zeer onzeker zyn, is reeds groot. Honderden, die geen onderkomen hebben, zwerven 's nachts door de straten. Het „Heilsleger" heeft een winkel van goedkoope levensmiddelen in de Oost Indischo dokken opgeslagen en van andere zydon worden geld en voedsel onder de werk stakers on hunne gezinnen uitgedeeld. Zaterdag kwam een der groote thee-schepen uit China te Londen aan. Lossing van een deel der lading was on- ontboeriyk. Nu togen vyftig kantoorbedienden met zwarte jassen en hooge hoeden aan het werk en arbeidden tot het donker was aan het ophyschen en wegkruien van theekisten. Aan do Engelsche bladen is nog het vol gende ontleend: Door wolbekende mannen van zaken in de City zgn pogingen gedaan om eene schikking tusschen beide partyen te bewerken en de alderman sir Andrew Lusk heeft, uit naam van den lord mayorj betreffende den toestand met de dokbesturen een onderhoud gehad, dat echter weinig opleverde. Van meer belang waren do besprekingen, welke do heer Sydney Buxton, lid van het Parlement, die belangloos voor do oplossing van het geschil yvert, ge voerd heeft mot kolonel Birt, den directeur van het „Millwall-Dock" en met Fillett, een der aanvoerders van de werkstaking, welke conferenties door een aantal vertegenwoor digers der werklieden aan de graandokken werden bygewoond. De heer Birt beloofde dat by het einde der werkstaking voor over werk hooger loon zou worden betaald en bovendien, dat in deze byzondere afdeeling, indien de mannen dat wer.schten, stukwerk by contract zou worden afgeschaft, zcodat

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2