Amazone-Korset G. GRUNERT. De Triumflamp Café „Hollandais", «a: H. F. HOOSEMANS, itooMimrowmi Jenever en Brandewijn: COGNAC: MEE, MMnit 13. THEE-SOORTEN l G. LANGEVELD, Jlare 84. N°. 9055. Maandag SO Augustus. A0. 1889. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 24 Augustus. Heerengracht No. 114. a f2.25. geeft is de beste en goedkoopste in 't gebruik, zuiver wit licht en is zeer spaarzaam. jV Nieuw systeem wordt met garantie verkocht bij Galverdrijvende Delacre-Pillen. Delacre- M. H. VAN WATEREN, LEILSCI DAGBLAD. FBU0 DEZER CO UB ANT: ▼oor Loidon por I moon don.» .77.7m;T77 1.10. Vroneo por pootT7T.7i7r« 1.40. Hkonderljji» Nommoro0.05. PRIJS DEB ADVERTENTTEN: ▼an 1—6 rogelo 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Groetore letter» noor plooteruimte. Yoor hot in- ooaoeeren buiten de «tod wordt 0.10 berekend. Wij ontvingen heden het verslag van de Leidscbe Hulpbank, eene instelling, welke, zooals men weet, aan ingezetenen dezer en in de onmiddellijke nabijheid liggende gemeen ten voorschotten, tot een bedrag van ten hoogste 400, verstrekt, indien twee goede borgen kunnen worden opgegeven. Dat ook deze instelling meer en meer aan eene werke lijke behoefte voldoet, blijkt wel uit het toe nemend bedrag, dat jaarlijks aan de leenenden wordt verstrekt; in 1888 bedroeg dit aan 440 verschillende personen 52,565. De gemakke lijke wijze van terugbetaling - twaalf weken, nadat men de gevraagde som heeft ontvan gen, behoeft eerst met terugbetaling te wor den begonnen zal zeer zeker het hare daartoe bijdragen. Het cijfer der ingevorderde boeten voor niet regelmatige terugbetaling is dan ook percentsgewijs lager dan het vorige jaar, terwijl daarentegen dat der uitbetaalde pre- miën en restitution voor juiste en spoedige afbetaling hooger is dan het voorgaande jaar. De overwinst, welke in de kas der Maat schappij van Weldadigheid wordt gestort, - het kapitaal wordt door haar verstrekt be droeg 1301.72. Van de 440 leenenden woonden er 60 buiten de gemeente, nl. te Leiderdorp 4, Zoeterwoude 6, Voorschoten 2, Noordwijk 1, Katwijk 13, Lisse 1, Noordwtjkerhout 8, Oegstgeest 9, Rijnsburg 8, Sassenheim 3, Voorhout 1 en Warmond 4. Het aantal lee- ners, dat voor nieuwe leeningen niet dan na een zeker tijdsverloop in aanmerking kan komen, bedroeg 34, terwijl voor 6 leeners het bedrag door de borgen word afbetaald. Het verslag kan dus alleszins gunstig wor den genoemd en wij wenschen gaarne dat de werkzaamheden dezer instelling zich meer en meer mogen uitbreiden, overtuigd dat haar doel, het verstrekken van gelden aan personen, daaraan tijdelijk behoefte hebbende, voor velen een middel kan zijn om hunne inkomsten te vermeerderen. Voor hen, die nadere inlichtingen wenschen, wijzen wij er op, dat de zittingen der Hulp bank worden gehouden alléén des Vrijdags van halféén tot halfdrie in het gebouw der Spaarbank op den Ouden Rijn en het bestuur bestaat uit de hoerenP. Beyerinck, H. P. Van Boneval Faure, mr. J. Bredius, C. J. Brusse, D. J. Cocquyt, A. H. Dros, D. Harte- velt HCzn., T. W. Van Hartrop, J. T. Hessels, mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, J. A. Longepee, C. H. Pleyte, L. G. Le Poole, S. J. Le Poole, P. Du Rieu Jr., mr. J. J. Schneither, P. A. W. Schüdel, mr. O. W. Sipkes, G. Henri Sijthoff en W. P. Van Wjjk Tbz. Te 's-Gravenhage is overleden jhr. A. C. Th. Gevers, sedert 1879 directeur der zaken van weldadigheid des Konings. In 1850 als 2de luit. der infanterie de Konink lijke Militaire Academie verlaten hebbende, werd h(j roeds in 1853 overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, waarbij hij in verschillende rangen bleef dienen, totdat hij, ten gevolge van een in dienst opgedaan lichaamsgebrek, in 1870 als kapitein een eervol ontslag moest vragen. Terwjjl hem, gepensionneerd zijnde, de rang van majoor werd verleend, was h(j reeds overgegaan b(j het burgerlijk bestuur en had hü in 1871 de betrekking van burgemeester der gemeente Loenen aanvaard. In 1872 be noemd tot burgemeester van Doesburg, bleef hjj in die betrekking met bijzondere toewijding aan de belangen dier gemeente werkzaam tot in 1879, toen hjj door den Koning aangewezen werd voor de betrekking van directeur der zaken van weldadigheid van Z. M. 's Konings beslissing, waarbij alsnog goedkeuring is verleend aan het door Gedep. Staten van deze provincie niet goedgekeurde besluit van den gemeenteraad van 's-Graven hage, waarbij de jaarwedde van den te be noemen leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium aldaar op 1400 is vast gesteld, berust o. a. op de volgende gronden dat in de door den Raad gemaakte nieuwe regeling eener jaarwedde bjj de benoeming van een nieuwen leeraar, mits het bepaalde bedrag niet onvoldoende is, niets gelegen is, wat met de wet niet zou stroken of tegen de belangen van het onderwijs zouinloopen; dat de opgegeven cijfers genoegzaam aan- toonen dat het onderwijs in de natuurlijke historie aan het gymnasium te 's-Graven hage met de thans bepaalde jaarwedde hooger bezoldigd wordt dan het onderwijs in het zelfde vak aan de gymnasia in verschillende andere steden, waaronder ook dezulke, waar, evenzeer als te 's-Gravenhage, volgens art. 20, in verband met art. 6 der wet op het hooger onderwijs, bijdragen voor het pen sioenfonds worden ingehouden. Ten slotte wordt nog in aanmerking ge nomen dat niet wordt betwist dat zich voor de betrekking van leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium te 's Gravenhage op de jaarwedde van 1400, twee aanbevelens waardige candidaten hebben aangemeld, zoo dat hieruit blijkt dat door de gemaakte rege ling aan de belangen van het onderwijs niet is te kort gedaan. Voor toelating tot den artillerie-cursus en den voorbereidenden practischen cursus der Militaire School gezamenlijk, hebben zich 77 adspiranten aangemeld. Daarvan komen in aanmerking 12 uitsluitend voor den artillerie cursus10 uitsluitend voor den voorbereidenden cursus der Militaire School. Van de overige 55 adspiranten, die zich voor beide inrichtingen hebben opgegeven, hebben 51 aan eene plaatsing bij eerst- en 4 aan eene plaatsing bij laatstgenoemde inrichting de voorkeur te kennen gegeven. Het geneeskundig onderzoek der adspiranten zal den 26sten Augustus a. s. aan het Militair Hospitaal te Delft plaats hebben en voor een deel hunner reeds om 12 uren een aanvang nemen. Het vergelijkend examen, hetwelk den vol genden dag, des morgens om 8 uren, zal be ginnen, wordt eventueel aan de Polytechnische School afgenomen ten overstaan eener com missie, bestaande uit: den luit.-kol. der art. Borel (tevens voorzitter), de kapiteins De Vlaming en Van Nooten en den laten luit. Sprujjt (tevens secretaris), zoomede uit de beeren dr. Van Vliet, Van Nerum, Goedkoop, Van Nelle, Heskes en Mühlenweg, respectie velijk leeraars aan het gymnasium en aan de Hoogere Burgerschool to Delft. Aan de adspiranten, die c. q. bij het genees kundig onderzoek voor den militairen dienst ongeschikt worden bevonden, zal de gelegen heid worden gegeven zich aan eene herkeu ring te onderwerpen en zullen zij, in verband daarmede, desverlangd aan vermeld examen mogen deelnemen. -Men verneemt dat aan de Noorsche regeering door middel van den Nederlandschen consul is medegedeeld, dat onze Regoering met ingenomenheid heeft kennis genomen van de hulde, welke de commandant en offi cieren van het Noorsche oorlogsschip „Nor- nen" onlangs bjj het graf van onzen admiraal De Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam hebben bewezen. De „Nederlandsche Sport" is op de inter nationale Sporttentoonstelling te Keulen be kroond met de gouden medaille. Door den minister van koloniën zijn be noemd tot leden der commissie tot het afnemen van een vergelijkend examen van hen, die ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië wenschen te worden gesteld om te worden benoemd tot opzichter 3de klasse by den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken daar te lande: de heeren P. J. T. N. Beukman van der Wfjck, Oost-Indisch hoofdambtenaar met ver lof, laatstelijk hoofdingenieur 2de klasse bij den waterstaat on 's lands burgerlijke openbare werken, aan wien tevens het voorzitterschap der commissie wordt opgedragen, J. B. P. L. Molenbroek en A. Walland, beiden gepen sionneerd Oost-Indisch ambtenaar, en H. L. Boersma, directeur van do Ambachtsschool te 's-Gravenhage. Naar aan den Haagschen correspondent Slijterij, goedloopend Biljart. Specialiteit in fijne Likeuren. Depothouder der beroemde VAN BIJSTERVELD's Advocaat, per flesch ƒ1.40, per '/2 flesch ƒ0.75. Aanbevelend, II. BOOM. OPNIEUW ONTVANGEN het reeds zoo gunstig bekende BREESTKAAT 103. VOORDEELEN DER Galverdrijvende Plllen. Ds galver drijvende Dela- cre-Pillen zjjn smakeloos, veroorzaken buikpijn noch braking, bevatten geene kwikzouten en brengen bijgevolg geene schadelijke gevolgen teweeg. De galverdrijvende Delacre Pillen worden gemakkelijk met een weinig water genomen, 'tzij 's avonds, 's morgens of 's middags, zonder eenige verandering in de gewoonten te vereischen. Ook op reis kunnen de galverdrijvende Delacre-Pillen genomen worden, indien men de hoeveelheid er van matigt. Prijs i 75 Cts. en 11. 1.50. NADEELF.N PHARaACÜANGLAISEJcCH.DELACnE LJDmontacne de lacouil_s?:: Deze heb- ben gewoon lijk eenen onaangenamon smaak, veroor zaken hevige buikpijn, braking en, indien zij kwikzouten bevatten, veroorzaken zij daardoor meestal de zwaarste stoornissen in het lichaam. Gelijksoortige nagemaakte bereidingen kunnen slechts te huis genomen worden, en vereischen eene gedwongens rust. Daar gelijksoortige nagemaakte bereidin gen slechts tegen een hoogen pr(js te be komen zijn, kost elke dosis onzer pillen slechts eene kleinigheid. Verkrijgbaar bij alle goede Apothekers evi Drogisten en in het hier volgende Depot', te Lelden b(j N. K. SWEMER, Mare. DE POSTHOORN, levert in fijnste qualiteiten, tegen billijke prij zen: Export tVQrzbu rger WUnehc- ner-, Belcrsch-, Pllsener-, Lager-, Be legen Gerstc-, Babbel Gcrstc-, Gerste en Oudbier. Deze bieren worden alleen op fust afgeleverd. ƒ0.80, ƒ0.90 en ƒ1.— per liter. ƒ1.25, ƒ1.50 en ƒ1.80 per liter of ƒ1.—, ƒ1.25, ƒ1.50, ƒ2.— en ƒ2.50 per flesch. Sl||ters ƒ0.69 per 5 Liter. Flesschen, Kruiken en Kruikjes, allen gelald met Cachet der Firma Zeer smakelijk, zeer waterhoudend en voordeelig in 't gebruik ZIJN DE van ƒ1.— en ƒ1.25 per ktlo. VERKRIJGBAAR BIJ

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 9