Leiden, 24 Augustus. A.D VERTENTIËN. ï,»atiia]B Lerasierz.-Bfflt, s 0 Hoofd-Agent. noodi In de beden gehoudan buitengewone vor- gadering der „Plantenbeurs", in het hotel „de la Poste" alhier, werd besloten in Maart 1890 eene tentoonstelling te houden T'.n bloeiende bolgewassen, bloeiende planten, bouquetten enz. Benoemd werden tot com missie-leden de hoeren H. Boekman, W. Van Veen, J. A. De Rooy, C. J. Grullemans en A. De Mooy Jr. In verband met de noodzakelijke samen werking tusschen zee- en landmacht, opent de nieuw ontworpen wet op het militair onderwijs de gelegenheid om officieren der zeemacht de lessen aan do daarby ingestelde Hoogere Krijgsschool te doen volgen. De betrekking van inspecteur van het militair onderwijs welke op 1 Juli 1886 werd opgeheven wordt bij de nieuwe regeling weder in het leven geroepen. De miliciens der lichting van 1889, ingelijfd bij de bereden corpsen van het leger, zijn opgeroepen tot werkelijken dienst tegen 1 Oct. a. s. De Koning zal den Duitschen keizer b(j de aanstaande manoeuvres te Munster, in Westfalen, doen begroeten door HDs. generaal- adjudant Verspyck, aan wien wordt toegevoegd de 1ste luit. der inf. graaf R. J. Schimmel- penninck, ordonnans-officier van Z. M. De minister van koophandel in Amerika, de heer S. A. Quinbjj, is met familie en gevolg in de residentie aangekomen en heeft intrek genomen in het „Hótel Pauloz." Aartshertogin Stéphanie van Oostenrijk, reizende onder don naam van gravin De Grünen, is hedenochtend tegen 10 uren met den Holl. spoortrein uit Zandvoort in de resi dentie aangekomen, vergezeld van eene dame en een heer van haar gevolg. Aan het station stond een tweespannig rijtuig, waarmede de prinses zich naar het „Hotel de Bollevue" begaf, alwaar het gezel schap afstapte. In den voormiddag bezocht de aartsher togin weduwe het „Huis ten Bosch" en ver volgens het „Mauritshuis". In het kabinet van schilderijen bezichtigde de vorstin met bijzondere belangstelling de doeken der mees ters van de oud-Hollandscho schilderschool. De dochter van koning Leopold droeg een zwart, nauwsluitend reiskostuum en jacquette, welke bevallige donkere kleeding haar jeug dig uiterlijk en hare slanke taille bijzonder goed doet uitkomen. De aartshertogin, na tan huize van den gezant van Oostenrijk bij ons Hof het haar aangeboden dejeuner te hebben gebruikt, be gaf zich hedenmiddag naar Scheveningen. De prinsfes is voornemens per trein van 8 u. 42 m. naar Zandvoort terug te keeren. Benoemd is tot onderwijzeres te Graft mej. M. Buijs, te Ter-Aar. Ds. Apeldoorn, predikant te Tzum, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Leiderdorp. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad te Amsterdam werden uitgebracht 7233 stemmen. In de bus werden gevonden 7234 briefjes. Geldige stem men 7218. Volstrekte meerderheid 3610. Daarvan verkregen de heerenmr. J. W. Alting Mees 3673; Paul Str&ter 3860; Hugo Muller 9 en J. A. Fortuyn 155 stemmen, zoodat gekozen is mr. J. W. Alting Mees. De heer Henry Tindal heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Staf en-Generaal, met het eerbiedig verzeek, dat zij by den minister van oorlog aandringe, dat h(j onmid dellijk overga tot het nomen van maatregelen, om Nederland tegen verrassende aanvallen te vrijwaren. Mocht de minister van oorlog om de eene of andere reden niet genegen bevonden wor den onmiddellijk over te gaan om do noodige maatregelen hiertoe te nemen, dan verzoekt adressant eerbiedig, maar zoer dringend, dat de Tweede Kamer der Staten Generaal duide lijk te kennen geve, dat z(j in dit geval geen vertrouwen heeft in het beleid van dien minis ter, wiens 'aanblijven aan het hoofd van het departement van oorlog alsdan een gevaar is voor Nederland. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs, met uitzondering van die voor de Hoogduitsche en Engelsche taal en letterkunde en van de akten van bekwaamheid voor het lager onder wijs in handteekenen, dit jaar in de maanden November en Docember, voor zooveel het tee kenen betreft, ook in de maand October en, zoo noodi jn de maand September zullen worden afgenomen. Z'j,, wier aanvragen op 10 September a. s. b.ot departement van binnenlaadsche zaken niet hebben bereikt, kunnen tot de examens niet worden toegelaten. Sedert verl. Zaterdag wordt te Rotterdam uit de woning harer ouders vermist een 17-jarig meisje. Vermoedelijk is zy geschaakt door een 28-jarig jongmensch, met wien zij sedert eenigen tyd kennis had aangeknoopt. De politie is ijverig in do weer om beiden op te sporen, wat echt» tot dusverre vruchteloos bleef. Maasb Het stoomschip „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, is 23 Aug. Lissabon gepas seerd; de „Schiedam," van de Plata-rivier naar Amsterdam, vertrok 23 Aug. van St.-Vincent; de „Amsterdam" vertrok 22 Aug. van Nieuw- Tork naar Amsterdamde „Gouverneur-Gene raal 's Jacob" is 23 Aug. van Amsterdam te Batavia aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot landmeter 3de klasse van het kadaster A. J. De Groot, thans van de 4de klasse; den eersten luit. J. P. Klobbie, van den staf der genie, is voor den tijd van vjjf jaren gedetacheerd b(j het wapen dor genie van het leger in Noderlandsch Indië. Gemengd Nieuw» De aandacht wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende adver tenties van de 3-October-vereeniging, betref fende 1°. de oproeping voer de levering van brood, haring, bier en tabak 2'. de verpachting der buffetten op het Schuttersveld 3°. de aanmelding op Zondag 8 Sept. tot het verkrijgen van bons voor de te houden uitdeeling (er wordt door de commissie slechts ééne inschrijving gehouden); 4®. de aanmelding van eigenaars van spellen of kramen, welke tot het terrein der kermis vermakelijkheden kunnen worden toegelaten. Evenals eenige vorige jaren, vertoont zich in den Witten Singel alhier en verder in vele sloten van de gemeente Zoeter- woude in dezen tijd weer bruin eendenkroos, dat niet vrij is van vergiftige bestanddeelen, zoodat, naar men zegt, de visschen er het niet in kunnen uithouden en sterven. Enkele maanden later wordt het kroos door den wind weggedreven en verdwijnt het weer geheel. Gelyk men weet, beweren sommigen dat het is voortgekomen van een plantje, door iemand uit het buitenland vroeger in het water geworpen of van den Academletuin daarin geraakt. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 234 zwembaden door heeren en 13 door dames. De temperatuur van het water is 17° Celsius. Ter eere van het geboortefeest van prinses Wilhelmina, zal Zaterdag-avond a. s. vanwege de Maatschappy Zeebai-Scheve- ningen een groot vuurwerk worden afgestoken, opgeluisterd door eene uitvoering van het muziekcorps der Haagsche dd. schuttery, op het terras. De kurzaal, waarin 't gewone con cert en daarna een bal worden gegeven, zal tevens voor deze gelegenheid toepasseiyk wor den versierd. Dit Scheveningen wordt ge meld dat de bomschuit „Sch. 53", reeder P. H. Haaring, schipper Dykhuizen, door den logger „M A 28 Amsterdam" in den grond is gezeild. Het schip is verlorende equipage gered. De Amsterdamsche politie had vermoeden, dat Hon Hon, die eene crediot- instelling aldaar voor 25,000 oplichtte, zich te Parys bevond en verzocht do politie aldaar een onderzoek in te stellen. Men vond zyn spoor en in een hotel een valies met linnen en kleederen, waaronder een werkmanspak en eene doos met verschillende zaken om by vermommingen te gebruiken. Hon Hon had echter twee dagen te voren Jdat logement verlaten, maar is zeer waarscbyniyk nog te Parys. Te Naarden is Donderdag-avond, toen ook over Leiden zulk oen hevig onweder woedde, de bliksem geslagen in een huis, bewoond door den kleermaker A. De Goede, welke woning in korten tyd geheel uitbrandde. Ook het hooi van eene belendende boerdery begon te branden, doch de brandweer slaagde er in dit vuur spoedig te blusschen. Uit Vllssingen wordtgemeld: Het stoomjacht „Osborne" is hedenmorgen om 6 uren in de haven alhier gekomen met de prinses van Wales en twee harer dochters aan boord. Met den gewonen mailtrein is de prinses vervolgens in haar eigen salonrytuig om 7 u. 21 m. naar Kopenhagen over Hamburg vertrokken. De vice consul van Engeland, de heer De Bruyne, was by aankomst en vertrek van de prinses tegenwoordig. Na de ontscheping, vertrok het jacht „Osborne" onmiddellyk weder naar Engeland. Uit Zieriksee wordt aan de „Midd. Crt." gemeldGistervoormiddag ontstond er brand in het gebouw, waar het kantoor gehouden wordt der Zlerikseesche Stoomboot- maatschappy, aan de Kade alhier. De brand scbynt ontstaan be zyn in het benedengedeelte van het porceol, waar mutserds bewaard wer den voor het aanmaken der vuren op de booten. Door spoedig aangerukte hulp der brandweer gelukte het den brand te blusschen vóór hy groote uitbreiding verkregen had. De schade moet echter nogal aanzieniyk zyn. Omtrent don hagelstorm, welke in Horavië gewoed heeft, wordt nader gemeld dat 3 mannen, 2 vrouwen en 3 kinderen naby Pohvlitz dood in het veld zyn gevonden. Waarschynlyk waren ze door de hagelsteenen gedood. De schade, bedraagt meer dan een millioen. Het Benedictyner klooster te Muri, naby Aarau, dat in de laatste twee jaren als hospitaal gebruikt werd, is voor het grootste gedeelte in de asch gelegd. Alle zieken, 200 in getal, werden gered. Gisteren heeft d e „L o u is v i 11 e- Nashville"-spoorwegmaatschappy hare nieuwe ly n van Knoxville naar Cumberlandgap geopend; ongelukkigerwyze ontspoorde de eerste trein, waardoor drie reizigers gedood en 49 gewond werden, onder welke vele doodelyk. (N. R.) De bedienden van kruideniers- winkels te Berlyn, Dresden, Hamburg, Leipzig en Koningsbergen willen eene gemeenschap- pelyke werkstaking beginnen. Maandag a. s. zal die zaak beslist worden. Telegrammea I LONDEN, 23 Augustus ('s avonds). De werkstaking neemt allengs in uitgebreidheid toe. Vele duizenden spoorwegwerkers hebben zich by de werkstakende dokarbeiders aan gesloten en andere werklieden dreigen dit insgelyks te zullen doen. Men begint voor troebelen beducht te zyn. De politie neemt maatregelen -om ten allen tyde gereed te wezen. De directeuren der dok maatschappyen houden telken dage vergaderingen, hetgeen de werkstakers ook doen. Van eene schik king is echter nog geen sprake. De dokken zyn meer dan ooit vol vaartuigen, welke niet vertrekken kunnen. [Eene deputatie der werkstakenden ontving van de commissie uit de dok-maatschappyen het volgend antwoord op de gestelde vragen Toegestaan werd minstens vier uren werk te verschaffen. Geweigerd op elk oogenblik van den dag werk te verschaffen in plaats van tweemalen 's daags. Geweigerd werd het con tract-werk op te geven, doch toegestaan zes stuivers per uur te betalen voor contract-werk, niet voor los werk. Bepalingen zullen gemaakt worden om de slechte behandeling der werklieden door de aannemers van contract-werk tegen te gaan. Geweigerd werd de eisch den contract-arbei ders acht stuivers per uur en 's avonds van zes tot acht uren 60 cents per uur te betalen.] WEENEN, 23 Augustus. De keizer heeft den ex-koning Milan ontvangen en graaf Kal- noky bracht hem een bezoek. PARIJS, 23 Augustus. Volgens eene de- p3che uit Buenos-Ayres heeft de minister van financiën zyn ontslag genomen. Hy zou vervangen worden door den oud-minister van financiën den heer Pacheco. ZANZIBAR, 24 Augustus. Kapitein Wiss- mann is van Dar-es-Salen opgerukt naar Bagamoyo en sloeg de inboorlingen by den Kirgani herhaaldelyk terug. Buscheri, de aan voerder der Arabieren, bevindt zich te Usagara. METZ, 24 Augustus. De keizer en de kei zerin hebben gisteravond de terugreis aan vaard. Toen de keizer naar het station reed, stonden de leden der vereenigingen met vaan dels, muziek en fakkels aan weerszyden van den weg, terwyi de stad schitterend verlicht was. De keizer werd overal met geestdrift toegejuicht. Aan het station namen de keizer en de keizerin afscheid van den groothertog van Baden en den stadhouder graaf Hohenlohe, die naar Straatsburg terugkeerden. LONDEN, 24 Augustus. Volgens telegra- phische berichten heerscht er te Buenos Ayres een zware orkaan, waardoor veel schade aan eigendommen wordt berokkend. Veel van de lading, welke zich aan boord van de lichters bevond, werd overboord geworpen, terwyl ook een groot gedeelte beschadigd werd en er buitendien vele lichters zyn gezonken. INGEaONDEN. Mijnheer de Redacteur t Welk eene teleurstelling gevoelde ik by het lezen van het stukje, ingezonden door een gemeenteraadslid van Leiderdorp in uw blad van heden. Steeds toch was ik van meening, dat men voor gemeenteraadsleden vroede mannen koos, die, vóór zy een onderwerp in het openbaar behandelden of bespraken, eerst wel een nauw keurig onderzoek instelden of zich met eigen oogen overtuigden. Hier, in bedoeld geval, is daar volstrekt geen sprake van. Nooit toch heb ik op myn erf, aan den Heerensingel gelegen, een bord geplaatst of doen plaatsen, waarop de vergunning werd gegeven om grond en puin in bedoelde sloot te werpen. Dit is voor een gemeenteraadslid wel eene zonderlinge vergissing, vooral als men in aan merking neemt dat ZEd. Achtb. wel den naam en het beroep van den valschelyk be schuldigde in het stukje plaatst, doch zyn. eigen naam bedekt houdt. Arme dorpelingenZeker zien de grensbe woners van Leiden met ongeduld het oogen blik te gemoet, waarop zy èn in lusten èn in lasten werkelyk Leidenaars zullen zyn. De gemeente Leiderdorp schynt door yzeren han den geregeerd te worden. Het geachte lid van den Raad dier gemeente toch wil om een erf, waarop de blinde muur eener schuur uitkomt, een yzeren hek doen plaatsen. Misschien nog wel een prachtig be werkt hek met vergulde pieken?'t Zou kranig staan, evenals een vlag op een modderschuit, doch gelukkig is in deze het Gemeentebestuur van Leiden bezadigder dan de onbekende inzender van Leiderdorp. U dankende, Mynheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zyn Leiden, Uw Dienaar 24 Aug. 1889. G. Dinüjan. eben-haEzer. Zoo dr Heere wil en wy leven, hopen onze geliefde Ouders JOHANNES WALLAART rn GEERTRUIDA MAZUREL den 7d#n September a. s. hunne F(Jf- entwlntlgjarlge Eehtvercentglng te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. Leidkn, 26 Augustus 1889. N. STADHOUDER en Echtgenoote bedanken voor de belangstelling, zoo ruim ondervonden met de geboorte van hun 12de spruit. Leidbn, 24 Augustus 1889. Voor de vele bewyzen van belangstelling, by de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wy onzen hartelyken dank. P. M. VAN VELZEN. A. E. VAN VELZEN -Kaiser. Leiden, 24 Augustus 1889. jj£j 1863. Rotterdam. -j Verzekerd bedrag: 15,292,977.45. - - Wiskundige reserve: ƒ4,305,791.92. j--. Verslagen volgens de Engelsche wet. Speciale Tarieven: Indien, Transvaal, enz. Hoofdagent: Q 9. Ii. BOEKSMA, gep. Ind.-Off., lL BARENTSSTRAAT 6, 's-HAGE. V IEMAND, eene dubbele zaak dryvende, vraagt tegen solide borgstelling f SO© ter leen voor één jaar, tegen 5 pCt. rente, mot driemaan- deiyksche aflossing. Franco brieven onder letter O 683 Boekhandel-KOOYKER te Leiden, Te Leiden wordt een Hoofd-Agent ge vraagd voor de Utrechtsche Onderl. Vee- verz.-Mil. Aanb. met fr. br. aan de genoemde M5. Directeur, J. v. OOSTVEEN.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6