Burgerlijke Stand. C2ïEKi<A K S3. ST&sUsarylfc. Volgens een gerucht, hetwelk te Parijs in omloop is, heeft president Carnot den Fran- schen gezant te Berlijn, den heer Herbette, die met verlof in Frankrijk vertoeft, opge dragen den keizer te Metz, waar Z. M. gisteren van Straatsburg aankwam, namens de Fransche regeering te begroeten. Dit gerucht wordt algemeen voor juist gehouden, omdat maar schalk Mac Mahon, president der republiek tijdens hot bezoek van keizer Wilhelm I te Metz, ook den toenmaligon Franschon gezant te Berlijn, Gontant Biron, als zijn afgezant ter begroeting van den Duitschen keizer naar Metz zond. Generaal Boulanger is grootvador gewor den. Een telegram uit Aïn-Draham, in Tunis, waar kapitein Driant in garnizoen ligt, meldt dat de echtgenoote van den kapitein, Marcelle Boulanger, moeder is geworden van een zoon, Henri geheeten. Maandag komt de orde van het Legioen van Eer bijeen. Het vonnis tegen Boulanger, grootofficier, en Diilon, officier dier orde, zal dan worden voorgelezen, waarop beiden zonder discussie uit de orde zullen worden geschrapt. Dnltaehland. Terstond na de aankomst te Metz van den keizer en do keizerin, werd gisteren de eerste steen gelegd voor het gedenkteeken ter nage dachtenis van keizer Wilhelm I. De keizer en de keizorin deden de eerste hamerslagen. De plechtigheid was zeer treffend. Na afloop maakte de keizer met de keizerin een rit door de versierde straten der stad, waar zy overal door de bevolking met geestdrift wer den begroet. Keizer Wilhelm ontving des namiddags den Luxemburgschen minister van Staat, den heer Eyscben, te Metz aangekomen om den Koning der Nederlanden te vertegen woordigen als Groothertog van Luxemburg, en den generaal Vandersmisson, deer de Bel gische regeering afgevaardigd, beiden ter verwelkoming van don keizer by zyne komst te Metz. Ook de burgemeester van Metz werd by den keizer ten gehoore toegelaten. Allen worden daarop aan het diner by Z. M. ge- noodigd. De heer Eyscher. is benoemd tot groot kruis, de generaal Vandersmissen tot ridder der ordo van den Rooden Adelaar, 1ste klasse. Do verloving van don erfprins van Nassau met prinses Margaretha, do jongste zuster van den Duitschen keizer, is nog niet officiéél bevestigd, maar toch achten de Berlunsche bladen het feit zeer waarschynlyk. By voor baat verklaart men zich te Berlyn reeds zeer ingenomen met dit huweiyk, en wel om twee redenen: lo. omdat daardoor de verzoening tusschen het Huis Nassau en de Hohenzollerns wordt bezegeld en 2o. omdat de erfprins naar alle waarschynlykheid eenmaal groothertog van Luxemburg zal worden. Door deze ver- biptenis zou namelyk eene engere betrekking ontstaan tusschen het Groothertogdom en het Duit8Cho ryk, welke, zonder tekort te doen aan Luxemburgs onafhankelykheid en onzy digheid, toch voor Duitschland zeer gewenscht zou wezen. De officieuze Berlynsche „Post" beweert dat men te Berlyn niets van dit huwelijks plan weet, maar de „Rbeinische Kurier", die daarmede het eerst voor den dag kwam, hand haaft de juistheid harer mededeeling. En in dit geval hecht men te Berlyn meer waarde aan het provincieblad, dan aan de „Post", omdat do „Kurier" te Wiesbaden, in Nassau, verschijnt, terwyl bovendien keizerin Frederik mot hare dochters te Homburg woont. Reeds meermalen was dan ook dit blad in do gele genheid particuliere berichten, welke later juist bleken, betreffende het Nassausche hof mode te deelen, en daarom wordt de „Kurier" geloofd, zoolang de officiëelo tegenspraak althans achterwege blyft. Sedert de inlyving van het hertogdom Nassau by Pruisen was de verhouding tus schen de Nassau's en het Pruisische hof zeer onvriendschappelyk. Eerst in het vorige jaar werd de vrede weer gesloten. Gelyk men zich zal herinneren, bracht hertog Adolf den Duitschen keizer, die op zyne reis naar Italië in Baden vertoefde, op het eiland Mainan een bezoek, by welke gelegenheid de oude grieven werden begraven. Uit Ratzeburg (hertogdom Lauenburg) wordt van gisteren gemeld dat de geheime regeeringsraad Yon Moltke, aldaar woonachtig en broeder van dez veldmaarschalk, over leden is. De bakkots to BfSslau weigerden too te geven aan de eischen der workstakende knechts, terwyl zy verklaren dat da algemeane werkstaking niets vermag wegens het aan wezig zyn van buitenlandsche werkkrachten. Het feest, dat keizer Wilhelm te Straats burg in het raadhuis werd aangeboden, slaagde voortreffelyk. De keizer werd by zyne komst op het raadhuis verwelkomd door den stad houder, den burgemeester Back en zyne echt genoote en andere autoriteiten, terwyl de dochter van den burgemeester den keizer oen bloemruiker overhandigde. Er waren omstreeks 1200 gasten, waaronder de groothertog van Baden, de minister van oorlog Verdy du Vernois en de chef van den generalen staf, graaf Waldersee. Het Broglie plein was door meer dan 20,000 gekleurde lampen verlicht en vol menschen. Alle openbare en vele andere gebouwen waren prachtig verlicht. Er is een nieuw deel van prins Von Bismarck's briefwisseling verschenen. H6t zyn voor het meerendeel brieven aan den heer Hermann Wagener, den bekenden redac teur der „Krouz Zeitung," die geruimen tyd leider was van de conservatieve party in Pruisen en een vertrouwd vriend van den iyk6kanselier. Ter kenschotsing van prins Von Bismarck zyn deze brieven zeer belang wekkend. Belg-ta. In te Brussel ontvangen berichten uit den Congo-Staat wordt ten stelligste tegenge sproken, hetgeen door de Parysche „Vol taire" wordt gemeld, dat Tippo-Tib in opstand is gekomen tegen de regeoring van den Congo- Staat. Dit bericht is slechts eene voortzetting van de onwelwillende artikelen, welke door eenige Fransche bladen tegen het beschavings werk van koning Leopold zyn geschreven. Op den Ylaamscben Landdag te Kortryk heeft de heer Du Toit, minister van onder- wys in do Transvaal, de Vlamingen, die emigreeren willen, opgewekt naar de Trans vaal to komen. De te Brussel aangekomen bevelhebber aan de Stanleyvallen, Haneuse, verzekert dat by zyn in April plaats gegrepen vertrek de toestand aldaar zeer bevredigend was en dat de Europeanen zoowel met de inboorlingen als mot de Arabieren op goeden voet stonden. Bij zyn vertrek van het station Stanleyfalls word het bericht ontvangen van de aankomst en het vertrek van een blanke in het noorden van Taboea. Hy kon er echter niet achter komen of die reiziger Stanley soms was. De quaestie van de verdeoling van hot neutrale gebied van Moresnet tusschen Pruisen en België zal in de a. s. zitting van de Bel gi3Che Kamer ter sprake worden gebracht. Te Brussel is op 19 en 20 Augustus, gelyk met weet, op de gewone feestelyke wyze de totstandkoming van België's onaf hankelykheid herdacht. De feestelykheden bestonden grootendeels uit optochten, het afsteken van vuurwerk en uit muziekuitvoerin gen, terwyl tevens een standbeeld werd ont huld voor Francois Anneesens, den deken van een der gilden, die in 1719 op last van den Oostenrykschen stadhouder De Prié werd onthoofd, omdat hy voor do voorrechten der gilden in de bres sprong. De burgemeester Buis hield eene rede by de onthulling, welke met groote plechtigheid geschiedde. Verschillende vereenigingen had den een grooten optocht gevormd. Te Kortryk zyn met veel feestelykheid het standbeeld van den beroemden geneeskundige Palfyn, wiens licht tweehonderd jaar geleden aldaar scheen, en oen borstbeeld van den sehildor Louis Robbe onthuld. Italië. Koning Humbert zot zijne reis in het zuiden van zyn ryk voort. Woensdag is de koning, op zyn jacht en door een eskader begeleid, te Tarente aangekomen, waar hy door eene ontelbare menigte opgewacht en met grooto geestdrift toegejuicht werd. Het gedenkteeken voor Victor Emanuel werd gistermorgen te Lecco, in tegenwoordig heid des konings en van den kroonprins, den minister-president Crispi, de overige ministers, de plaatselyke autoriteiten, de stedelyke ver eenigingen en eene tallooze menschenmassa, welke uit de stad en den omtrek toegestroomd was, onthuld. Den koning werd ook hier op geestdriftvolle wyze hulde gebracht. Volgons de „Riforma" heeft de Italiaan- sche regeering, in verband met het ontploffen der bom op het Colonnaplein te Rome, in allo fabrieken van vuurwapenen een onderzoek doen instellen, waaruit gebleken is dat dezer dagen iemand eene bom besteld heeft, volkomen gelyk aan dis, "welke ontplofte. De verdachte persoon is in hechtenis genomen. Hy moet anarchist zyn. Groot-Brltanniê. Keizer Wilhelm heeft aan lord Salisbury, die als Engelscbman geene buitenlandsche rid derorde mag aannemen, zyn levensgroot por tret in olieverf ten geschenke vereerd. Vierduizend schuitenvoerders hebben zich gevoegd by de werkstakers in de Londensche dokkeD. Talryke schepen konden wegens de werkstaking niet vertrekken. De orde is tot dusver niet gestoord, maar sterke afdeelingen bereden politie waken in de omstreken der dokken. Reeds vraagt een groot aantal daglooners uit alle streken des lands in do plaats van de werkstakers te worden aangesteld en bin nen de gebouwen heeft men bedden opge slagen om hen te huisvesten. Velen echter worden door de dreigende houding der werk stakers afgeschrikt. Enkele stoomschepen verlaten den Theems zonder lading, en sommige stoombootmaat schappijen willen daarom de ladings-operatiën naar Southampton verleggen. Er waren gis teren 6000 werkstakers meer dan Donderdag. De werkstakenden omvatten thans allerlei bedryven, welke niets uit te staan hebben met den arbeid in de dokken, zooals de karre- voerders, de beschuitmakers van Spratts handen-beschuitfabriek, de arbtiders van Pinks jatnsfabriek en ettelyke honderden voerlieden, in dienst van de groote spoorwegmaatschap pijen, die gisteren het werk, staakten quasi om de dokwerkers by te staan. De laatstgenoem den dreigen met eene algemeene werkstaking, en woelen onder de spoorwegbeambten, ten einde door hunne directiën pressie te doen oefenen op de besturen der dokken. Dezen werven steeds uit do provinciën vrywilligers, die, gelyk hierbovon gemeld, binnen de dokken eten en slapen, om elke aanraking met de werkstakers te vermyden. De werkstakers doorzoeken alle wagens, waarin zy vermoeden dat vrywilligers worden binnengesmokkeld. Men herinnert zich dat eenigen tyd ge leden een reporter van een Londensch blad den hertog van Cambridge heeft aangeklaagd, omdat deze hem, by gelegenheid van een oploop, w7aarby zy beiden in het gedrang kwamGn, onzacht in don kraag had gegrepen. Thans is deze aanklager op zyne beurt aan geklaagd door een der teekenaars van „Punch", dien by wel niet by den kraag gegrepen had, maar dien hy toch gedreigd had dat te zullen doen, omdat deze hem in eene caricatuur- teekening bespottelyk had gemaakt. De twee deelen, waarin de Engelscbe vloot zich by haar spiegelgevecht gesplitst heeft, zyn nog steeds tegen elkander aan het manoeuvreeren. Tot nu toe scbynt de vloot, die Engeland verdedigen moet, de overhand te hebben. Ooitenr.-IIong.-Monarohie. Eenig opzien baart de uitspraak van de jury te Weenen, die te oordeelen had over oen Beierschen werkman Gigl, die een Czechischen arbeider doodstak by een twist over de laatste Boheemsche verkiezingen. De jury heeft Gigl vrygesproken, omdat de verslagene den twist begonnen had en Gigl zich in staat van noodweer bevond. Die uit spraak echter vindt zelfs in Duitsche kringen geene onverdeelde goedkeuring, omdat Gigl bekend stond als een man van opbruisend karakter (hy was tydens zyn diensttyd in het Beiersche leger 17-malen wegens onge regeldheden veroordeeld en eenmaal tot 1'/, jaar vestingstraf wegens insubordinatie), zoo dat er alle reden was om te gelooven dat hij de grenzen van wettige noodweer over schreden had. Volgons een bericht uit Weenen aan de „XlSme Siècle", wil de aartshertog Frans Ferdinand, de vermoedeiyke troonopvolger, met prinses Stéphanie, de weduwe van kroon prins Rudolf, trouwen. Maar do gehoele kei- zerlyke familie heeft zich tegen dit plan ver klaard. De Duitsche keizer heeft de uitnoodiging van keizer Frans Jozef, om hem dit najaar weder op de gemzenjacht te vergezellen, aan genomen. De keizer van Oostenryk heeft prins Frederik August van Saksen, oudsten zoon van prins George en kroonprins van Saksen, benoemd tot ridder van het Gulden Vlies. Deze orde, aan wier hoofd de keizer staat en waarvan enkel katholieken lid kunnen zyn, telt 79 ridders, onder wie 22 Oostenryksche aartshertogen. Turkije. Do Porte heeft aan de mogondheden mede deeling gedaan van de laatste depeches, welke zy van Chakir-pacha heeft ontvangen en waarin gemeld wordt dat de toestand op Creta ver betert. Gelyktydig met de beweging op Creta hebben, volgens de „Standard", de Albaneezen zich tegen het bestuur van Turkye verzet, doch de te Bucharest wonende AlbaneGzen hebben in hun blad, de „Skipetari", hunne stambroeders aangemaand niet aan de omwen- telingsgezinden het oor te leenen. De „Skipe tari" is het orgaan van de Albaneesche ver- eeniging „Drita" in de Rumeensche hoofdstad, ter wier bestryding de Russische gezant, de heer Hitrovo, eenigen tyd geleden een ander genootschap hielp oprichten, dat tegen de in het genoemde blad verkondigde beginselen te velde trekt, maar niet meer dan ëO leden telt. Servië. De correspondent der „Standard" te Sofia meldt dat eene sterk bewapende boot te Bel grado is aangekomen, welk feit, gepaard aan d9 berichten van krygstoerustingen in Servië en de anti-Bulgaarsche artikelen, welke onlangs in de Servische officieuze pers verschenen, volgens den correspondent te Sofia eenige ongerustheid wekt. Haïti. De generaals Hyppolite en Legitime, die elkaar zoolang op Haïti den voorrang be twistten, hebben thans, volgens de Amerikaan- sche „Sun", onderhandelingen aangeknoopt, waaraan ook de Engelsche en Spaansche gevolmachtigden te Port-au Prince zouden deelnemen. Volgens het blad zou Légitime zich bereid hebben verklaard, van zyne aan spraken af te zien. Muziekprogramma. ZOMERZORG. Harmonie-concert op Dinsdag 37 Aug.. te kwart over zevenen, door het Stafmuziekcorps van het 4de regiment infanterie, directeur: J. G. H. Mann. Eerste afdeeliug: Nó. 1. Prinsen-Marsch, MaDn; 2. Ouverture zur Oper: „Czaar und Zimmer man, (lsto Uitvoering), A. Lortzing; 3. Souvenir d© l'Opéretto: „Le Petit Faust", Hervó; 4. „Morgen- blatter", Walzer, Strauss; 5. Fantaisie de l'Opérade Bizot: „Carmen", Mann. Tweede afdeeling: No. 6. a. Adayio, Allegro con brio, b. Adagio Cantabile, uit bet Septet L. v. Beethoven; 7. Fantaisie über 4 Lieder von R. Schumann (op verzoek), Mann8. Drei Deutscho Tanze, (lst-e Uitvoering), L. v. Beet hoven 9. Grande Fantaisie sur des Motifs de „Hamlet", Opóra de Thomas, Mann. ZOETERWOUDE. Geboren: Wilhelmina Elisa beth, dr. van C. De Jongb en W. E. Mazurel. Cornelia Gerrit, zn. van H. Mooy en G. M. Yooren. Nceltje, dr. van G. Dorrepaal en F. Van Leeuwon. Overleden: H. Carrce jm. lm. M. H. J. Mentink jm. 14 d. C. Langerak jd. 2 m. M. De Raad, wod. M. Bntterman, 43 j. Gehuwd: A. v. d. Krogt jm. 28 j. met M. Yan der Lugt jd. 23 j. W. Spaargaren jm. 21 j. met W. Wassenburg jd. 22 j. SASSENHEIM. Bevallen: A. Broekhof geb. Bolster z. J. Uyttcnbogaard geb. Zandbergen z. Gehuwd: J. Verhoog 27 j. en M. A. Marbus 25 j. J. A. Bax 26 j. en E. J. Plemp 24 j. VOORSCHOTEN. Geboren: Maria Johanna, dochter van W. Yievcen en van M. E. Blok, Gerarda. Joanna Maria, dochter van P. J. Kuitoma en van J. M. Romeyn. Ovorledon: Willem Johan Berkhuizen, oud 11 maanden. VALKENBURG. Geboren: Lena, dochter van Nicolaas Ouwersloot en Janeje Yan den Eykel. JaD, zoon van Dirk Bol Dz. en Johanna Petronella Schoonenberg. Overleden: Antje, dochter van Hendrik Van der Mey en Arentje Yan der Mey, 7 weken.Anloon Johannes, zoon van Antoon Wogman en Johanna De Groot, 3 maanden. Gehuwd: Gijabert Veerman, jm. 22 j., van Leiden, en Niesje Peet, jd. 24 j. ALKEMADE. Bevallen: A. Hoogenboom geb. Keyzer, dochter. C. Meijer geb. Loos, zoon. J. Akerboom geb. Kozijn, zoon. J- Dobbe geb. Heemskerk, zoon. Ovorl eden: Cornells Elstgeest, ongehuwd, 29 j. Aaageotoauesi fendgasiea te Eatwijk, Hotel Pension: H. Lasch en E. Dücker, beiden van Dïisseldorf. Hotel du Bhin: L. Munthe, Düsseldorf; mevr. wed. E. Vlierboom geb. Schalkwijk, Parijs. Bij Wed. C. Ouwehand: A. H. De Laurier, Amster dam; M. 't Hoen, Rotterdam. Bij Jacob Van Rhijn Cz.: J. A. Tuijking, Utrecht. Bij F. Schaap: L. Tendlau, Wiesbaden. tn de Stcd. Werkinr. zyn opgenomen DATUM. DAGEN. Tolw. pers. Kinde ren. Totaal. 18 Augustus. Zondag 41 10 51 19 Maandag. 58 13 71 20 Dinsdag 69 17 86 21 Woensdag 76 17 93 22 Donderdag 68 17 85 23 Vrijdag 72 17 89 24 Zaterdag. 64 16 80 Correspondentie. ingezonden stuk ken, waarvan do inzenders kun naam niet aan de Redactie bekend maken, worden ongeplaatst ter zijde gelegd.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2