De groote gouden medaille, door den Koning uitgeloofd voor hengsten van inlandsch of gekruist ras, minstens 3 jaar oud, is op de Landbouwtentoonstelling te 's-Bosoh toegekend aan den 7-jarigen, te Doeveren gefokten hengst van A. Maas, te Aalst. Een man, wiens vrouw dezer dagen overleden is, heeft zijne woning in de Bilderdjjkstraat te Amsterdam verlaten en zijne drie kinderen van 10, 7 en 5 jaren onverzorgd aldaar achtergelaten. De kinderen zijn naar het stadsbestedelingsgesticht over gebracht. Uit Nieuwediep schrijft men: De gestrande Duitsche stoomboot „Johannes" is door de hooge zeeën geheel onder water. De masten en de schoorsteen zijn alleen nog zichtbaar. De namen van hen, die de op varenden met de reddingsboot hebben ge red, zijnTh. Rijkers, schipper, A. Kuiper, J. Bjjl, R. Spits, S. Diedenhoven, H. Kuiper Kz., J. Minneboo, G. Huurman, W. Bakker, P. Kramer en A. Yan don Broek. Uit Tessel wordt van 2 2 Aug. gemeldGisteravond, tusschen 7 en 9 uren, brak over ons eiland een geweldig onweder los, dat vergezeld ging van ontzettende plas regens. Het waren echte wolkbreuken, welke s'.roomen water lieten vallen. De bliksemstra len sloegen' op de telefoonkantoren herhaal delijk de electriscbe schellen aan. Een oogen- blik werd een wandelaar, die het ongeluk had op een eenzaam pad te zijn, als 't-ware Terblind. Ongelukken hadden niet plaats. Volgens op Urk ontvangen be richten, zijn in den nacht van 20 op 21 dezer negen vaartuigen van de Urker visschersvloot gestrand, waarvan de bemanning is gered. De juiste berichten ontbreken nog; men is bevreesd voor grooter ongelukken. De commissaris van politie te Helder verzoekt inlichtingen omtrent het den léden Aug. jl. onder Huisduinen aangespoelde en onmiddellijk begraven lijk van een man, met rossig haar en knevel, gekleed met rood hemd, dito onderbroek, eene wollen kous aan het been, 2 steekmouwen aan de armen, op de hand een anker getoekend. Hot ljjk ver keerde in staat van ontbinding. Een 6 Ö-j a r i g landbouwer W. H., uit Helden, is, door de duisternis misleid, aldaar in eene beek gevallen en den volgenden dag levenloos daaruit opgehaald. In don vroegen morgenstond brandde te Vamel de woning af van B., in den zoogenaamden Bolderweg. Door den hevi- gen wind lag het pand spoedig in asch en kon er weinig gered worden. 4 geiten, 8 varkens en ongeveer 70 kippen kwamen in de vlammen om. De rechtbank te "Winschoten veroordeelde het lid van de dd. schutterij dier gemeente, den landbouwer J. H., wegens beleediging van den kapitein-commandant dier schutterij, den heer E. Mellema, tijdens de oefening op 5 Juni jl. aangedaan, tot twee maanden gevangenisstraf. Bij den gisteren te Sneek gehou den zeilwedstrijd werd de prijs voor center boards behaald door den heer G. Schutte Jr., van Amsterdamde premie door gebr. Schou ten, van Gouwsluis. 2de klasse, boeiers en jachten. Pr(jsJ. H. C. Van Kampen, van Amsterdam; premie: J. J. A. H. Clignett, van Aarlanderveen. Bankpapier onder de vodden.— De directie der Algemeene Friesche Levens verzekering-Maatschappij te Leeuwarden, die in April van het vorige jaar aan haren agent E. Sonnenborg te Breda in een aangetee- kenden brief per post eenig bankpapior meende verzonden te hebben, hetwelk even wel bij aankomst te Breda daarin niet werd gevonden en waarvan bij de politie aangifte werd gedaan, is thans op eigenaardige wjjze weder in het bezit van het door haar ver zonden geacht geld gekomen. Het is nl. door de sorteerders in de papier fabriek van de heeren H. C. Huiskamp Co., te Eerbeek, gevonden in een verfrom meld couvert van genoemde Maatschappij, en daar de nummers bleken overeen te komen, aan deze laatste teruggezonden. Het is gebleken dat hot bankpapier abu sievelijk niet m den brief was gedaan, maar met genoemd couvert is terechtgekomen in de papiermand op het kantoor en zoo door verschillende handen in de papierfabriek. Naar de „Haar]. Crt." verneemt, zijn de eer lijke sorteerders ruimschoots beloond. Geljjk men weet, heeft de Ko- ning-groothertog van Luxemburg, den minister Eyschen opgedragen uit zijn naam keizer Wilhelm te Metz te begroeten. Tevens werd er bijgevoegd, dat dit de eerste maal is, dat aan een Duitsch keizer door een buitenlandsch souverein in het Ryksland deze opmerkzaam heid wordt bewezen. Dit is niet juist, want toen keizer Wilhelm I Metz bezocht, ging de toenmalige minister Von Blochausen met den Luxemburgschen gezant te Berlijn, den heer Eyschen, den keizer daar eveneens namens onzen koning-groothertog begroeten. De heer Von Blochausen ontving toen van keizer Wilhelm eene kostbare doos en de heer Eyschen eene ridderorde. AH.) In d o K e ul e c h e k a t o e n spinnery en weverij te Keulen is gisternacht brand ontstaan. Het hoofdgebouw brandde geheel uit. De schade was zeer aanzienlijk. Het werk kon intusschen worden voortgezet. Te Tubire, in België, zijn de vorige week plotseling bij een 50-tal arbeiders, werkende op dezelfde fabriek, vergiftigings verschijnselen waargenomen, welke aan chole rine deden denken en veroorzaakt z(jn door het gebruik van water uit een fabrieksput met bedorven drinkwater. De fabriek, zijnde eene katoenspinnerij, ligt aan den spoorweg Brussel Maas, naby Hen- nugères, en telt 800 werklieden. Een beekje, dat zich in do rivier stort, voorziet den put in de fabriek, waar het werkvolk zjjne water- flesschen komt vullen. Toen het bleek dat de zieke arbeiders zeer uiteen woonden en verschillende soort van voedsel gebruikt had den, deed de behandelende geneesheer, dr. Vanhalen, het water uit dien fabrieksput te Brussel onderzoeken, en bleek dit van slechte hoedanigheid te zjjn en als de oorzaak van de epidemie te moeten worden beschouwd. In Ierland heeft, blijkens nadere berichten, de storm groote schade aangericht. De dalen der Conaclere, Creo en andere groote rivieren in het graafschap Clare zijn onder water gezet, terwijl de te veld staande oogst en het hooi veel geleden hebben. Op verschei dene plaatsen zijn de wegen onbegaanbaar. Door den regen is een deel van Belfast over stroomd. De rivier Callan is buiten hare oevers getreden en nab(j Armaya staan 00 acres land onder water. In verschillende deelen van Moravië hebben buitengewoon hevige hagel stormen groote schade aangericht. Menschen en vee werden gewond door de hagelsteenen, en daken, vensters en de te veld staande oogst, vooral druiven, werden zeer beschadigd. Rondom Pohrlitz alleen wordt de schade op 100,000 florijnen berekend. Te Oberhard, naby Würzburg, is een rijtuig, dat den spoorweg wilde over steken, door een trein aangereden. Het rytuig werd verbryzold, drie personen en het paard werden gedood en één persoon gewond. De baanwachter, die in slaap gevallen was, werd in hechtenis genomen. De pianofabriok van de beroemde firma Becker te St.-Petersburg, is afgebrand. Men schat de schade op f 560,000. Van Patti's jongste reisnaar Buenoe-Ayres wordt gemeld dat zy 32 voor stellingen gaf in het „Politeama" (gemiddelde opbrengst per avond 75,000 fr.) en dat de diva ruim 1 millioen fr. naar huis meenam, behalve een aantal kostbare geschenken. By het opslaan van den circus- Carré op het Schillerplein te Elberfeld is Zaterdag een jeugdig timmerman met een niet behoorlyk bevestigden paal omgeslagen en op do plaats doodgebleven. In de gevangenis te Posen heeft een gevangene een mede-gevangene met een mos doodgestoken. Volgens geloofwaardige mode- deelingen uit Londen, heeft de minister van binnenlandscho zaken in Engeland aan me vrouw Maybrick doen .weten dat op zyn ver zoek de koningin hare straf heeft veranderd in levenslangen dwangarbeid. Men is van oor deel dat deze maatregel over het algemeen niet met ingenomenheid zal bogroet worden. Waarschynlyk zal er eene beweging op touw gezet worden om de invryheidstelling der, wegens vergiftiging van haar man, ter dood veroordeelde te erlangen. Maandag-morgen is er weer een vreeseiyke moord gepleegd te Londen op Mason Hill, Bromley Kent, waar door de politie eene vrouw is gevonden, zeer ernstig aan den hals gewond. Zy is in het ziekenhuis opgenomen en heeft breedvoerige verklaringen afgelegd. Zy constateerde dat zy door een man in den hals gewond was, die haar daarna in een vyver geworpen had. De verwonding gaf aanleiding tot den dood. Zij was vreeselyk mishandeld. Er wordt tevens medegedeeld, dat de moor denaar niet tevreden was dan nadat hy zyn vreeselyk werk voltooid had door het lyk op eene gruwelyke wyze te verminken. De politie stelt alle mogelyke middelen in het werk om den schuldige op te sporen, doch men vreest, dat hy reeds ver weg is. De politie kan nog niet zeggen of do daad overeenkomt met het bloedig werk van „Jack the Ripper". Een Oostenryksch belasting beambte, zoo wordt uit Neisse gemeld, schoot des nachts den boerenzoon Spartel uit Altroth- wasser dood, omdat deze veezout over de grenzen wilde smokkelen. BUITENLAND. Frankryk. De kroonprins van Portugal, thans te Parys vertoevende, heeft gisteren den ministers Tirard en Spulier bezoeken gebracht. Op het feestmaat der maires (er waren in het geheel 13,456 gasten) werden 24,347 flesschen wyn en likeur gedronken. In het geheel kostte het feest, met inbegrip van de verlichting en versiering der zaal, 195,000 fr. Generaal De Négrier, bevelhebber der 14de afdeeling infanterie te Besam;on, is tot commandant van het 11de legercorps te Nantes benoemd, in plaats van generaal De Forgemol, wiens diensttyd is geëindigd. Het aantal vreemdelingen te Parys in hotels was in deze week 230,000, waarvan 176,000 uit de provincie en 54,000 uit het buitenland. De Freycinet, minister van oorlog, heeft eene circulaire gezonden aan de comman danten der legercorpsen, waarin hy dezen in overweging geeft aan diegenen der reser visten, voor de herhalingsoefeningen opge roepen, die candidaat zyn by de verkiezing voor de wetgevende macht, tydens de ver- kiezings periode verlof te verleenen. Dultsohland. Te Straatsburg hadden gisteren de door den keizer bevolen manoeuvres plaats, waaraan door de militairen van alle wapenen werd deelgenomen. Na afloop keerde de keizer aan het hoofd der vaandelcompagnie naar het paleis terug. Langs den geheelen weg werd hy geestdriftig begroet, Voor het paleis zong het volk den „Wacht am Rhein." De koizor en de keizerin verschenen herhaaldelyk op het balkon, van waar zy de hen toejuichende menigte met gebaren dankzegden. Het bezoek van den czaar aan Beriyn schynt nu toch ophanden te zyn. Volgens berichten uit Kopenhagen zou de Russische keizerin met de jongste kinderen aldaar vóór haren gemaal verwacht worden, terwyi, vol gens berichten uit St.-Petersburg, het volkomen juist is dat de czaar met den troonopvolger den 28sten Augustus verwacht moeten worden. De „National Zeitung" weet zelfs mede te deelen dat het bezoek te Potsdam, maar zonder eenig militair vertoon, gebracht zal worden. Op 31 Oct. a. s. zal het Luther-monu- ment van prof. Schaper te Erfurt feestelyk worden onthuld. Oroot-Britannii. Aan het hof te Londen is de mededeeling ontvangen van keizerin Frederik, dat zy eerst in November in Schotland denkt te komen, daar zy de uitnoodigiug heeft aangenomen tegenwoordig te zyn by het huweiyk van hare dochter met den kroonprins van Grieken land, te Athene. De Ieren in het Lagerhuis hebben eene interpellatie aangekondigd betreffende do be handeling in de gevangenis te Derry van hunnen mede-afgevaardigde Conybeare, die, volgens de verklaring van den dokter, in de gevangenis eene huidziekte heeft bekomen, veroorzaakt door do wyze van huisvesting. De regeering, de oppositie der Ieren tegen de buurtspoorwegen moede, heeft aan den afgevaardigde Storey verklaard, dat, zoo de Ieren in hunne oppositie tegen dit wetsont werp volharden, de regeering de ontwerpen voor kanalisatie in Ierland zou intrekken. Luxemburg. Het bericht, dat de erfprins van Nassau, de vermoedelyke erfgroothertog van Luxem burg, verloofd is met prinses Margaretha, de jongste zuster van don Duitschen keizer, werd te Luxemburg slechts door de Duitschgezin- don met vreugde vernomen. In eenige café's ontlastten zich de gemoederen in do kreten „Leve Frankryk!" en „Weg met Duitschland 1" Algemeen wordt gevreesd dat dit huweiyk de samensmelting van Luxemburg met het Duitsche ryk ten gevolge zal hebben, terwijl de Luxemburgsche sympathieën naar Frankryk overhellen. Volgens den Berlynschen correspondent-der „Standard" heeft de formeole verloving van prinses Margaretha op 18 dezer te Künigstein plaats gehad. De erfprins van Nassau is 37, prinses Mar garetha van Pruisen 17 jaren oud. Beiden zyn geboren op den 22sten April. Dit is niet de eerste verbintenis tusschen de Hohenzollerns ca het huis van Nassauin 1885 huwde prinses Hilda van Nassau met den erfprins van Baden. Griekenland. De „Standard" verneemt nog onrustwek kende berichten uit Creta, voornamelyk uit de buurt van Sehno, Retbymno en Heracleon, waar de plunderingen worden voortgezet en een aantal personen gedood is. De Turx- sche inlanders hebben het dorp Prenemia ge plunderd en op het platteland blyft het on rustig. In de steden daarentegen is het over het algemeen rustig. Gunstiger luiden de berichten, welke £o „Times" ontvaDgt. Volgens den correspondent te Weenen van het Cityblad is de toestand beterende. De openbare meening te Weenen waardeert ten zeerste de pogingen, door den Griekschen minister Tricoupis aangewend om dezen goeden uitslag te verkrygen. Voorts verneemt het blad uit Konstanti- nopel, dat eene deputatie van de inwoners van Creta zich gereedmaakt by keizer Wil- helm's komst te Athene, de bescherming van den Duitschen keizer in te roepen. Tnrlilje. Volgens een correspondent der „Daily News" te Tiflis, heeft de Porte aan de gouverneurs van alle Armenische districten een geheim rondschryven gezonden met de opdracht, niets te doen, dat de Koerden zou kunnen kwetsen, maar integendeel hunne rechten te beschermen. De reden, die men hiervoor geeft, is, dat de sultan ingeval van oorlog de dien sten der Koerden zou kunnen behoeven. De gevolgen van dezen stap der Porte zul len, naar men vreest, voor de Armeniërs zeer noodlottig zyn. Telegramnen, DUBLIN, 2-2 Augustus. Er zyn groote voor zorgsmaatregelen genomen met het oog op het proces, dat heden te Clonakiltv (Ierland) moet aanvangen tegen de lersche afgevaar digden O'Brien en James Gilhooly. Infanterie- en cavalerie-macht zullen er heen gezonden worden om het handhaven der orde te ver zekeren. Men denkt dat het geding drie dagen zal duren. WEENEN, 22 Augustus. De „Polit. Corresp." logenstraft, volgens inlichtingen uit goede bron, dat de ambassadeur van Oostenrijk- Hongarye te Madrid der koningin-regentes zou- verzocht hebben haren invloed aan te wenden- om den Paus te beletten in Spanje te komen. ST.-PETERSBURG, 22 Augustus. Volgens een gerucht is graaf Ignatieff, broeder van den vroegeren minister, tot gouverneur-generaal van Kiew benoemd. ROME, 22 Augustus. De bomwerper is nog niet gevondenop last der hooge regeering wordt het paleis der Oostenryksche ambas sade bewaakt door detectives in burgerkleeding. LONDEN, 22 Augustus. De staatssecretaris der koloniën, baron Worms, deelde heden in het Lagerhuis mede dat het eiland La- boean niet afgestaan is aan de Noord-Borneo- maatschappy, maar dat aan deze wel is voor gesteld hot eiland te besturen. Het eiland blyft eene Engelsche kolonie. De minister Fergusson verklaarde vervol gens op eene interpellatie dat hy geene bevestiging heeft ontvangen van de tyding, dat bevel gegeven is do Armeniërs zoowel als de Koerden te ontwapenen. KONSTANTINOPEL, 22 Augustus. De Fran- sche consul te Creta moet aan den hier vertoe- venden Franschen gezant graaf De Montebello bericht hebben, dat er geene noodzakelykbeid meer bestaat dat Fransche oorlogsschepen rondom het eiland geposteerd liggen. LONDEN, 23 Augustus. (Jnd.) De werk staking van de arbeiders aan de dokken duurt voort. Door directeuren der voornaamste maatschappyen is gisteren eene deputatie uit hun midden ontvangen en door die directeuren werd eene verandering aangeboden, welke tot nu toe door de werklieden niet is aangenomen. Andermaal trokken werkstakers, nu ten getale van 40,000, door de straten, met eene banier voorop. De manifestatie droeg een kalm

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2