A°. 1889. $8zs $oarant wordt dagelijks, met uitsondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 23 Augustus. Feuilleton. De lange Hollander. M9. 9Q54. Zatei'clag 2<.4. Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DESBKOGpRANT: ▼ccr Leiden por 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. AAondtrlgk© Nommero0.95. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel moer ƒ0.174. Grootere lottora naar plaatsruimte. !<>or h«4 In- caaseeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Verplaatst zijn da postkantoor-commiezen 3de kl. J. Goedkoop van Amsterdam naar Helder; J. E. A. Post Uiterweer van Leiden naar 's-Gravenhage; W. G. A. Feltzer van Goes naar Leiden en H. J. Huiskes van Am sterdam naar het spoorwegpostkantoor No. 1. Amsterdam; de commiezen 4de kl. A. Van dor Baan van Helder naar het spoorwegpostkan toor No. 1 (standp. Amsterdam)K. A. J. A. Próvót van 's-Gravenhago naar Breda en J. J. Gerlach Giunta d'Albani van Utrecht naar 's Gravenhage. Op het congres dor Duitsebe natuuron derzoekers, dat op 18 September en volgende dagen te Heidelberg zal gehouden worden, zal eene voordracht worden gehouden door prof. A. P. N. Franchimont, te Leiden, over de „inwerking van salpeterzuur op organischs lichamen." Deze voordracht wordt gehouden in de afd. voor chemio, welke in de „Tumhalle" en hoogere burgerschool voor meisjes van 19 tot 21 Sept., des morgens te 9 uren, vergadert. Ter vervanging van het orgel in de Luthersche kerk te Delft, in Let jaar 1766 geleverd door Joh. Mittenreyter, on waarvan de kast en het beeldhouwwerk waren ver vaardigd door Jan Sehaddés te Leidon, wordt thans een ander geleverd door de heeren P. Van Oekolen Zoon to Haren, in Groningen. Op 6 October a. s. zal de inwijding plaats hebben. Bjj de Ned. Herv. gemeente te Leiderdorp' zal de godsdienstoefening op Zondag 25 Aug., des morgens te tien uren, geleid worden door ds. D. A. Van Haseien, predikant te Schip luiden. Ter naturaliseering zijn aan de Tweede Kamer voorgedragen J. F. Young, onderwijzer te Somarang; W. B. De Prairie, luit.-kol. te 's-Gravenhago; W. Birnbaum, handelsagent te Amsterdam; P. J. R. Gisbertz, koopman te Venloo; J. A. Schnabel, slachter to Bocli- holtz; F. C. Nannings, landbouwer te Wou- brugge; J. T. Sclilüter, koopman te Amster dam, en M. H. Hoefnagels, assuradeur te Baarloo. Eenoemd is tot kapelaan bjj do St.- Antoniusparochie to Delftshaven de heer F. W. De Rooij, te Boskoop. Dezer dagen ontvingen de meeste der nog dienende brandmeesters en adjunct-brand meesters van burg. en weth. van 's-Hage eene herbenoeming in hunne functie onder de nieuwe inrichting van de brandweer in die gemeente, welke dit jaar in werking zal treden. De Haarlemsche Zangvereeniging „Cres cendo" zal het volgend jaar haar 60-jarig bestaan vieren mot een grooten zangers wedstrijd. De algemeen geachte gepensionr.eerde vice admiraal jhr. M.W.Van Rensselaar Bowier, van wiens overlijden wij in ons vorig nommer melding maakten, was geboren 16 Augustus 1S22; werd adelborst 1ste kl. 1 Oct. 1843; luit. ter zee 2de kl. 1 Januari 1847; id. lste kl. 1 Oct. 1856kapt.-luit. ter zee 1 Juli 18G7kapitein ter zeo 1 Mei 1874schout bij nacht 19 Februari 1882 en eindelijk op 1 Mei 1886 vice admiraal. Vele zeereizen heeft hy gemaakt; over verschillende schepen het bevel gevoerd; de eer van de vlag helpen ophouden, o. a. te Bali, Atjeh en Samalangan en jnenig oud- gast der marine gewaagt met eerbied en lof van zijn commandant Bowier!^ Zjjne laatste betrekking was directeur en commandant der Landswerf to Amsterdam; door dezen post kwam hij meer met de burgerij in aanraking on de lof, waarmedo het personeel der Werf hem herdenkt, is nog een bewijs te meer, dat het hart hem op de rechte plaats zat. Zjjn stoffelijk overschot zal, zonder militair servertoon, morgen te Utrecht worden be graven. Zjjn naam zal nog langen tjjd bij de marine mot oero wordon genoemd. Volgons hot „N. v. d. D." is de heer S. B. Zeveryn, 6en der directeuren van de Ned. Bank, benoemd tot president van do Java8che Bank. De kapitein der infanterie van hot leger in O.-L, J. F. H. Jansen, aan wien wegens ziekte 2 jaar verlof is verleend, zal per stoom schip „Sumatra" naar Nederland terugkeeren. Het stoomschip „Utrecht," van Rotter dam naar Java, vertrok 22 Aug. van Mar seille; de „Veendam" is 21 Augustus van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „CeTebes," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Aug. wan Genua; de „Borneo," van Batavia na3r Amsterdam, is 22 Augus tus te Colombo aangekomendo „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, is 22 Augustus Perim gepasseerd. Z. M. heeft aan H. Zweije, gewezen bewaarder der 2de kl. in de strafgevangenis te Utrecht, verleend een pensioen, ten laste van den Staat, van f 326 'sjaars; goed gekeurd, dat de burgemeester van Linne, J. H. Meuwissen, is benoemd tot secretaris dier gemeentebenoeifetot dijkgraaf van den polder de Oude- en Nieuwe Uitslag van Putten, prov. Zuid-Holland, D. Oosthoek; tot heemraad van den Eendrachtspolder, prov. Zuid-Holland, W. B. L. Verhoeven. Gemengd Nieuws. Kan men in den laatsten tijd allerwegen Eiffel torens of liever -torentjes zien, men kan nu ook den Eiffel-toren hooren, een wals voor piano namelijk, welke hier ter stede te bekomen is by de firma Kooyker. Gisteren zpzoo meldt men ons heden uit Kat-wyk aan Zee, van de haring- vi3schery aangekomen: „KW 51", van don roedel' B. Parlovliet, met 300 kantjes haring, en „KW. 43", reeder C. Schaddée van Doorn, met 270 kantjes en 7000 stuks steurharing. Do prijzen der haring zijn stygenda. De arrond.-rechtbank te 's-Hage voroordeelde heden den wynknecht, die uit den kelder zyns meesters 14 flssschen wyn ontvreemdde, tot 3 maanden; den kostganger, die zyn kameraad-medekostganger bestal, tot 4 maanden gevangenisstraf. Na op den 25sten Februari 1888 tot drie maanden gevangenisstraf te zyn veroordeeld wegens oplichting, stond heden wederom voor dezelfde arrond.-rechtbank terecht een 26 jarig jonkman, van beroep calligraaf, geboren te Delft en wonende to 's-Gravenhage, ook dit maal beschuldigd van oplichting. Onderopgeven van eene valsche qualiteit-ponningmoester van de Christolyke Jongelings-verooniging 2 Tim. 2 vers 22a en met het vertoor.en van diens kaartje, had hy by een geacht ingezetene to 's-Hage geld weten machtig te worden, een maal voor eene weduwe of oen gezin, een andermaal voor zichzelven, volgens bewering tot het aankoopen van eene volledige vorzame ling der „Haarlemsche Courant." By ontvangst van de gelden had hy daar voor eene quitantie afgegeven, onderteekend met don naam van don penningmeester der Jongelingsvereouiging. Beklaagde bekende hot hom ten laste ge legde. Hot geld had hy ten eigen bate aan gewend tot het betalen van eenige schulden. Het O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewozen en vorderde, met het oog op het verleden van beklaagde, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger opperde eenige bedenkingen tegen de dagvaarding en het ten laste gelegde en beval zyn cliënt in de wel willendheid van de rechtbank aan. Uitspraak heden over 8 dagen. Woensdag-avond, omstroeks acht uren, woedde te Hillegom, gedurende korten tyd, een hevige windhoos, vergezeld van een ontzettenden slagregen. In de Meerlaan, tegen over de buitenplaats „Meer-en-Dorp", werden zes tamelyk zware iepeboomen, welke op eenigen afstand van elkander op ééno ry ston den, omvergeworpen. Door den val werd de weg over eene lengte van zes meters ter halver breedte losgerukt. Daar de weg voor rytuigen slechts moeilyk te passeeren was, werd deze des nachts van gemeentewege bewaakt. Per- soonlyke ongelukken hebben er gelukkig niet by plaats gehad. Men is thans bezig de hoo rnen te kappen en op te ruimen. Het aantal paarden en veulens, aangebracht op de jaarlyksche paardenmarkt te Zegwaard, op 21 Augustus, bedroeg 414. Aldaar is Woensdag-middag een 22-jarig meisje plotseling doodgebleven. Tevens viel een 5 jarig jongetje van de brug in de Schinkolvaart aldaar. Door het lOjarig zoontje van den veldwachter J. R. werd het echter met moeite en levensgevaar nog tydig gered. Te Noordwyk aan Zee is thans de laatste schuit van de vloot voor do eerste reis teruggekeerd. De pryzen der steurharing zijn ryzonde, doordien de aanvoer gering is; de laatst bestede prys beliep 14 voor de 1000 stuks. De a r r o n d i s s e m e n t s-r e ch t bank te Amsterdam veroordeelde gisteren den per soon van v. d. W., knecht op de schuit van zyn broeder, tot eene gevangenisstraf van 5 maanden wegens diefstal van meelden reci divist Theodorus Gorardus Jansen wegens oplichting van den boekhandelaar Stemler, hoek Haarlemmerstraat, tot eene gevangenis straf van 2 maanden, met vryspraak van een deel der aanklacht, en den eveneens vroeger veroordeelden Gfrörer ter zake van diefstal mot inklimming op de villa van den heer Bakker (Naarder hoogte) tot eene gevan genisstraf voor den tyd van twee jaren. Zes werklieden zyn door de commissie te Utrecht uitgekozen om de Paryscho tentoonstelling te bezoeken. Zy hebben opdracht oen rapport uit te brengen omtrent hunne bevinding, en door de commissie is f 25 belooning toegezegd voor het best gooordeolde rapport. NAAR KÏBfMPH I.INHAl'. 3) James Rawlston zeide weinig en liet zich door Buchner nog eons alles nauwkeurig jer- tellen, wat met het verdwenen geld in* ver band stond. Den vorigen namiddag om vyf uren, op het oogonblik, dat Buchnor wilde gaan eten en de andere beambten hot kantoor reeds had den verlaten, was een Chineesche koopman, die veel zaken deed mot bet huis Rawlston, in het kantoor gekomen en had nog tien duizend dollar in gouden baren betaald. De comprador (Chineesche kassier) was ge roepen, had het goud beproefd en gewogen en, alles in orde bevindende, het in do yzorc-n kast gelegd, waar liet tot den volgenden mor gen zou verblyven, om dan, zooals gowoonte was, naar do Bank te worden bezorgd. Buchner had hierop eene quitantie geschrevon, de kast gesloten en was toen ylings vertrok ken, om niet te laat aan tafel te komen. „Hm!" zei Rawlston, „zyt gyi zekordatgy de kast goed bobt afgesloten?" „Ja, heel zekor!" „En eveneens dat gy den sleutel hebt mee genomen?" „Ook daarvan bon ik zeker! Hy is met andere sleutels in een ring verbonden en deze heb ik nog gisteravond in myne woning gebruikt." „En vanmorgen?" „De kast was als gewoonlyk gesloten, en ik opende die zonder eenige moeite." Rawlston ging zitten, geeuwde gedwongen en zoide: „Alles is dus geheel in orde: do sleutel, het slot, de deuren en de vensters. Maar het gold is wegDat is niet in orde." Daarop wendde hy zich tot den comprador en don huisknecht, die tot dusverre stomme en ernstige getuigen waren geweest, en zei: „Gy kunt gaan 1" Toen hij met Buchner alleen was, vervolgde hy„En hoe verklaart gy u de geschiedenis nu?" „Ik breek er mijn hoofd" over." Inmiddels kwamen ook de overige geèm- ploiesrden binnsn, zes in getal. Zy onderhiel don zich hoofdschuddend over het voorgeval lene, dat niemand wist to verklaren. Men ging alle bewoners van ds bezitting in gedachten na, maar op den „hong" (zoo noem^ men de verschillende gebouwen, tot eenzelfde grond- stuk b6hoorer.de)*Voonden alleen beproefde, I vertrouwde liedenalthans, er bevond zich nie mand onder hen, wien men zooveel handigheid kon tooschryven, als noodig was om in het gesloten kantoor door te dringen en daar de yzeren kast te openen, zonder eenig spoor van geweld achter te laten. „Ja, meneer Buchner," zei Rawlston eindo- lyk, „dan moeten wy de zaak by de politie r.angeven, en verzoek ik u zelf zulks te do9n, en te vragen, of men zoo spoedig mogolyk ec-n onderzoek wil instellen, want morgen zal het goud allicht versmolten zijn." Buchner, wien de zaak zaor ter harte ging, riep om zyn draagstoel c-n liet zich dadelyk naar hot politieburoel brengen. Eon halfuur later koorde hy mot oen inspecteur, een ge oefende, oude Londensche beambte terug, die oerst do geldkast en alle toegangen tot het kantoor zorgvuldig onderzocht en daarna alle bewoners van hot huis, de Chineesche dienaren zoowel als de geëmploieerden bij de zaak, een kort verhoor afnam, waarby hy vluchtige aanteokeningen maakte. Allen moes ten de vraag beantwoordenwaar zy van dos avonds vijf tot den volgendon morgen acht uren waron geweest. Hy werkte vlug, maar in don hong woonden een dertig personen, zoodat het vier uren duurde eer het verhoor was afgeloopen. Daarop onderhield hy zich nog eenigen tijd alleen met den heer Rawlston en verwydorde zich. De eerstvolgende dagen brachten nog menige onaangenaamheid voor de bewoners van het huis. De een vóór, de andere na werd voor den rechter van instructie geroepen, om te bowyzen, dat zyne verklaring, bij het eorste verhoor over zyne verblyfplaats in don be- wusten avond en nacht afgelegd, juist was. Buchnor kon niets meer of iots andern tot zyn9 verschooning bybrengen dan de ande ren hy had des middags, in gezelschap met James en Edith Rawlston, by een vriend ge geten en des avonds, na hun terugkeer, nog een uurtje in den tuin van het huis met Edith gewandeld. Onmiddellyk nadat deze hem verlaten had, was hy naar zyne kamer gegaan en daar tot den volgenden ochtend gebleven. Hiervoor kon hy geene getuigen bybrengen. Hy kleedde zich in den regel zelf uit en sliep ook in zyne kamer alleen. Met zijne collega's was dit eveneons het geval. [.Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1