«Sl op te voeren, ook ill het finantiëel belang der afdeeling. Misschien kan daartoe mede werken om in het vervolg b. v. slechts twee spreek avonden te houden en dan de overige vier avonden li te richt6n tot zoogenoemde „Jief hebbers-avonden." De heer Witte stelde voor om den leden niet-kweekers circulaires te zenden, waarin voor hen, wat men wil, duidelijk wordt bloot gelegd, dat op die vier avonden zal gerekend worden naar hunne behoeften, eischen en wenschen. Spreker gelooft dat de inrichting van zulke avonden wel zal gelukken. Leden, die men heeft, moet men trachten te houden door ook hun voor de vijf gulden contributie iets te geven, en hun tevens de overtuiging te schenken dat zij met hunne bijdrage nuttig werkzaam zijn. Op die „liefhebbers-avonden" konden even eens inzendingen van planten uitgelokt worden, met toekenning van certificaten, waarvoor de kosten toch niet zo« hoog loopen. De twee eigenlijke „spreek-avonden" konden gehouden worden in de maanden December en Februari. Blijven alzoo over de maanden October, Novomber, Januari en Maart. Met de in die maanden bloeiende planten konden de „liefhebbers-avonden" doelmatig en nuttig worden opgeluisterd, waardoor de aantrekke lijkheid zeer zou winnen. Misschien ware dit zelfs ook wel een spoorslag voor de kweekers om meer in te zenden dan ze nu doen. Naar des sprekers meening zal zulk eene nieuwe regeling veel bijval vinden. In ieder geval ziu men met de October-vergadering de proef kunnen nemen. De heer J. Couvée Az. geloofde dat dit door den heer Witte zoo duidelijk ontwikkelde denk beeld groote ondersteuning verdiende. Eerstens komt het hem voor, zeer in het belang van den bloei der afdeeling te z(jn, en ten tweede heeft men verleden winter niet minder dan zes gewone en zes buitengewone vergaderin gen, dus twee in de maand, gehad, welke meermalen wel wat aan belangrijkheid te wenschen overlieten. De heer F. S. Van de Pavord Smits, sec-re taris, meende door deze opmerking eenige ver warring in de discussie te zien. Zooals h jj de zaak begreep, was het de bedoeling van den heer Witte om het vroegere aantal ver gaderingen te behouden en Alleen in den aard der buitengewone vergaderingon verande ring te brengen. Uit eene inlichting van den heer Witte bleek dat dit werkelijk het geval was. Het denkbeeld vond algemeenen hjjval, zoo dat werd besloten in do maand October met den eersten „liefhebbers-avond" eene proef te nemen. Gaat de vlieger op, dan volgen ook do anderen. Den heer Witte werd opgedragen de hierbo ven bedoelde circulaire samen te stellen. Ter vergadering waren door de beeren Kors en Vlieland eenige fraaie afgesneden bloemen geëxposeerd, welke in de pauze door de leden werden bezichtigd. Door den voorzitter werd nog medegedeeld dat op do den 5den September a. 8. te hou den vergadering de uitreiking zal plaats hebben der op de Rotterdamsche tentoon stelling behaalde medailles. Dan zal de ver gadering ook twoe gouden jubilarissen der afdeeling in haar midden hebben, welk feit met eenige plocbtigheid zal gepaard gaan. Van dien avond zal dus een feestelijke avond gemaakt worden, met muziek in de zaal, waartoe de leden met hunne dames toegang zullen hebben. Nog een paar punten kwamen ter sprake, waarvan we morgen hopen melding te maken. Gemengd Nieuws. W ij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie van den heer Hünnekens, waarbij hj) bekend maakt dat in zijn café van heden af aanwezig is eene Andreasberger Rondkegelbaan, voor zoover ons bekend met eene te Botterdam de eenige dus danige in ons land. W(j zullen geene beschrij ving van deze nieuwigheid geven. Wie er belang in stelt, ga ze zien. Onze stadgenoot Willem Kui venhoven, oud-militair en onderofficier by de dd. schutterij, heeft zich verdienstelijk ge maakt door het uit de Heerengracht alhier redden van eene 20 jarige maagd, dochter van den melkboer C., die des avonds in die gracht geraakt was bij het spoelen van vaatwerk. Gisteravond omstreeks zeven uren had eene vrouw, die hare handen wilde wasschen en daartoe op een schuitje ge zeten was, het otigeluk in het Levendaal te vallen. Eenige jongens nl. haddon de twijfelachtige aardigheid gehad het schuitje, waarin de vrouw zich bevond, af te duwen, waardoor zij te water viel. De melkboer Van A. kwam weldra met een ander schuitje opdagen en had het genoegen de vrouw behouden', alleen wat nat, op den wal te zetten. Men schrijft ons heden uit Zo e terwoude: Van verschillende inwoners in en bij het dorp zijn in den nacht van 19 op 20 Aug. konijnen door honden doodgebeten. Ver moedelijk, doch niet zeker, is dit het gevolg van kwaadwilligheid van stroopers. Zondag 18 dezer werd D., visscher te Leiden, in de herberg bij den heer K. aan den Heeren- weg komende, door De H., wonende alhier, voor dief en strooper uitgescholden en met de vuist bedreigd geslagen te zullen worden. Hiervan is op zijn verzoek proces verbaal opgemaakt. Uit Koudekerk wordt ons heden geschreven dat eenige dagen geleden ruim honderd ingezetenen dier gemeente, meest allen werklieden, genoeglijk uit zijn geweest met eene stoomboot met muziek, en wel van Koudekerk over 's Molenaars, Woubrugge en Haarlem, waar ruim een uur werd vertoeïl, naar Amsterdam, alwaar Artis en Panopticum werden bezichtigd, 's Avonds te acht uren verliet men de hoofdstad en op den terug tocht werden de varenden aangenaam bezig gehouden met comediestukjes. In dat schrijven wordt hulde gebracht aan de vaartcommissie, aan kapitein en hofmeester van de boot en tevens aan den burgemeester van Koudekerk, wien het wel genoegen zal gedaan hebben allen te halftwaalf zoo opge ruimd te zien thuiskomen, al kon de illuminatie op den stoomer niet branden door den hevigen regen. Naar men verneemt, zal de Ver- eeniging „Rechtuit", te Hoofddorp in de Haarlemmermeer, eerstdaags eon wielerwed strijd houden. Tegen den 10 jarigen J. B. aldaar is proces verbaal opgemaakt wegens het bij herhaling ontvreemden van geld ten nadeele van een anderen J. B. De arrondissement s-rechtbank in Don Haag veroordeelde heden den Scheve- ningschen bierhandelaar, die eene kellnerin be6tal, tot twee maanden, en den man, die wegens grasdiefstal terechtstond, tot zes dagen gevangenisstraf. Te Kamerik, bfj Woorden, is af gebrand de hofstede, genaamd „Bouwina- hoeve," bewoond door P. Myderwijk en toe- behoorende aan den heer E. G. B. Van Voorst van Beest te Arnhem. De schuur bleef be houden. Schipper W. Vrolyk, varende op de bomschuit „Minerva" van den reeder N. A. De Niet te Scheveningen, is Zaterdag avond door een der schepelingen, Wout Pronk geheeten, terwyi hy in de kooi lag, aange vallen en met een dissel aan het hoofd zwaar verwond. De schuit stond op het punt zee te kiezen de schipper is voorloopig te Vlaardingen ver pleegd en zal morgen naar Scheveningen overgebracht worden. Naar men verneemt, bestaat het plan eene stoomtram aan te leggen van Leiden over Alfen naar Woerden. Denoodige stukken en teekeningen zyn reeds gereed. Nadat de adviseur-ingenieur den weg heeft geïnspecteerd, wat eerstdaags zal geschieden, mag men verwachten, dat het plan weldra tot uitvoering zal komen. (V. B. Ct De zoogenaamde .Hartjesdig" is gisteren op de gewone wyze te Amster dam gevierd: voetzoekers en dergeiyke wer den afgestoken, kleine optochtjes van zin gende en verkleede personen gehouden. Zoo als gewooniyk, had de straatjeugd op ver schillende punten, zooals in de Wagenaar-, Oostenburger- en Groote en Kleine Katten burgerstraten, den brand gestoken in hopen hout, enz., welke lustig opvlamden, doch door de brandweer werden uitgedoofd. (ff.) Gisterochtend is op de baan van don Rynspoorweg (lyn Amsterdam-Utrecht) naby Zuilen gevonden het zwaar verminkte lyk van een manspersoon. By onderzoek bleek dat de ongelukkige was Jan De Matroos, naar gissing oud veertig jaren en polderwerker van beroep. Men vermoedt dat hy Zondag avond door den laatsten trein van Amster dam naar Utrecht werd overreden. Te Veendam werd eene oude vrouw, verdacht van het ontvreemden van voorwerpen van een patiënt, waar zy eenige dagen opgepast had, te bed liggende door de Y W -m i.-,- -..V111 -— .v politie bezocht. Wat men ook aanwendde, zy sprak niets, zoodat onverrichterzako moest worden teruggegaan. Eene eenige dochter be merkte eonigen tyd later, dat de oude vrouw niet had kunnen antwoorden omdat zy dood was. Eenige vermiste goederen zyn gevonden. Z o n d a g - n a m i d d a g barstte to Leeuwarden een hevige brand uit in de door stoom gedreven meelfabriek van de firma J. Wybrandi, staande op Olde Gallieën aan de Dokkumer Ee. Ofschoon spoedig verscheidene brandspuiten waren aangekomen, was de brand reeds van dien omvang, dat aan blusschen met viel te denken. De geheele fabriek was dan ook binnen den tyd van een uur in de asch gelegd, evenals de voorraad graan, meel enz. Slechts de muren zyn voor een gedeelte blyven staan. De oorzaak is tot dusver onbe kend. Het gebouw en de voorraad waren ver zekerd. De fabriek werkte met een stoomwerktuig van 35 paardenkracht. Zy was véór omstreeks 12 jaren gebouwd in de plaats van eene door wind gedreven meelfabriek, welke destyds mede door brand was vernield geworden. Uit Zwolle bericht men aan het „Hbl.": De heer B. Morsink ging Zondag morgen met zpne vrouw, zyn kostganger en nog drie kennissen met een zeiljacht esn tochtje maken op de Zuiderzee. Daar het tegen den namiddag hard begon te waaien, liet men het zeil een weinig zakken. Doordien dit echter water schepte en vol liep, sloeg het jacht om. Allen vielen in het water. Vyf der opvarenden moesten zich buiten aan het jacht vastklem men, doch de 29-jarige S. F. Pafhuizen, ver bonden aan de werkplaats der staatsspoorwe gen, hield zich aan den mast vast. Na onge veer een uur in dien toestand te hebben ver keerd, zonk hy in do diepte en verdronk. Een kwartier later werden de vyf drenkelingen opgemerkt door de naar Amsterdam varende raderstoomboot „Stad Amsterdam", kapitein Wigmans, die hen wist te redden en mede naar Amsterdam nam, vanwaar zy Zundag- avond per laatsten trein te Zwolle torug- keorden. In eene der gemeenten van Zuid- Holland prykt dezer dagen voor de ramen van het kantoor der posteryen een brief met het volgende curieuze adres: „Die brief moet naar S.De persoon weet ik niet. Het is een klein boerderijtje van een koe of zeven. Hy behoort aan de zoon. De brievelooper die op S.loopt die zal het wel weten". Naar algemeene gissing behoort degene, die den brief verzonden heeft, tot het schoone geslacht, en is „het kleine boerderytje" iemand, die met eerstgenoemde G.sche kermis ge houden, maar vergeten heeft haar zynen naam te zeggen. Te Schaerbeek, eene der voor- steden van Brussel, is eene bakkerswoning van drie verdiepingen geheel uitgebrand. Het huis werd bewooad door 15 personen, waar van 7 min of meer ernstig gekwetst werden, terwyl eene vrouw onmiddellyk overleed. De echtgenoot van eene der gewonde vrouwen kon niet meer ontvluchten. Zyn lyk is nog niet gevonden. Do brand was in de benedenverdieping ont staan, waardoor geene trap meer begaanbaar was. Alle bewoners, op twee na, moesten daarom door de vensters ontvluchten. Volgens officiééls opgaven be- droeg het getal overledenen aan cholera in Mesopotamia van 14 tot 16 dezer 110. Sedert het uitbreken der epidemie zyn 1050 men seden aan cholera overleden. Te Madrid is bericht ontvangen dat een orkaan uit het zuidwesten te Granada groote schade heeft aangericht, vooral in de tuinen rondom de stad, waar vele prachtige oude boomen geveld of geknakt zyn. De stierencircus is geheel verwoest en ook kerken en huizen leden veel schade. De Engelsche stoomboot „Fanny Berg" is op de kust der Witte Zee, niet ver van Archangel, vergaan. Drie mannen verdronken, doch de kapitein en 10 matrozen werden gered. KOLONIËN. BATAVIA, 16-20 Juli. (Fransche mail.) Naar het „B. Hbl." verneemt, laat onze Regeering zich in de laatste dagen byzonder gelegen liggen aan het vraagstuk van den Mekka gang. Uit een ingesteld onderzoek is reeds ge- bloken dat de meeste pelgrims eerst om streeks het begin van October hier terugkee- ren, zoodat er nog tyd te over is voor het nemen van maatregelen tegen het overbrengt n van besmetting. De voornaamste der betrokken stoomvaart- maatschappyen, o. a. de „Rotterd. Lloyd" en „Nederland", hebben op de vraag, hoe zy thans denken te handelen met het pelgrimsvervoer, nog geen afdoend antwoord kunnen geven. Ook zy schynen, evenals de Regeering, eenigs- zins weifelend te zyn. Met den mailstoomer „Sumatra", com mandant Droogleever Fortuyn, vertrok den 20sten Juli de afgetreden legercommandant, luit.-generaal A. Haga, naar Nederland. De generaal werd met het rytuig van den gouverneur-generaal afgehaald van zyne woning en met zyn adjudant gebracht naar het station op het Koningsplein. Byna alle officieren der land- en zeemacht waren daar aanwezig, evenzoo de raden van Indië, de legercommandant, generaal Van Zyll de Jong, en generaal Gey Van Pittius. De stafmuziek vergezelde den trein naar Tandjong-Priok, waar zy den generaal Haga uitgeleide deed, terwyl op het station Batavia de muziek der d.d. schuttery den vertrekken- den legercommandant begroette. Het gebrüikelyk aantal saluutschoten werd gelost. Er moet te Batavia een particulier be richt zyn gekomen, dat te Soerabaia eene jonge dame is gevangengenomen, die ver dacht wordt de hand te hebben gehad in de bekende vergiftiging. Zy stond tot den heer Greig in nauwe betrekking en zou door jaloe zie tot die booze daad zyn gekomen. Met het oog op de persoonlykheid der dame, zegt de „Java-Bode," komt ons de verdenking waar- schynlyk onjuist voor. Het op het eiland Onrust aanwezige gedenkteeken van wylon den kapitein ter zee P. Melvill Van Carnbee zal worden overge bracht naar het marine-établissement te Soe rabaia. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. V e r 1 o o n dEen 2-jarig ver lof naar Europa wegens ziekte aan het lid van den Raid van Justitio te Batavia mr. H. K. Havinga- Oortwijn en den gouveraements-veearts ter beech k- king van den directeur van hinuenl. beetuur C. N. Schoorel. Benoemd: Tot lid van den Baad van Justitie te Batavia, mr. A. L. E. Gastmanntot voorzitter van den landraad te Blora, mr. P. r. Andreas; lot lid van den Itaad van Justitie te Padang, mr. J. Do Jonge; tot subat.-off. van Justitie by den Baad van Justitie te Padang, mr. M. C. Boggo; tot griffier bij do landraden te Koodocs en Japara do lsto klerk op het ros.-kantoor te Batavia, W. Laurens. Tijdelijk bolast: Met den eiv. gencesk. dienst en het opzicht over de vacc. in de afd. Loemadjang (res. Probolinggo) dr. P. A. C. K. Koefood. Benoemd: Met ingang van 4 Augustus 1889 tot resident van Pekalongsn, do secretaris bij hot dep. van Binnonl. Bestuur, Jhr. L. Th. Hora Siccama. Ontslagen: Eervol nit zijne betrekking wegens ziekte do adsp.-conlrolcur bij het Binnenl. Eestuur op Java en Madura W. F. Van Zutphen. BeDOOmd: Bjj het Binnenl. Bestuur op Java en Madura tot controleur lsto kl. do controleurs 2de kl. F. K. OverdutjD, F. Hoezoo, C. E. Yan Kappen; tot controleur 2de kl. de aspirant-contro leurs W. H. Yrijbnrg van der Hell. J. B Onnen, en J. E. Bijlo; tot adapirant-controleurB J. H. Ziesel.N. A. Yan Bameveld. J. W. E. Wessels, H. A. M. Spaan, de eorsto en vierde burg. ambtenaren, do 2de en 3de ambtenaren voor den burg. dienst, allen ter be schikking van den directeur van Binnenl. Bestuur. Yorloond: Een 2-jarig verlof naar Nederland wegms 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië aan don contr. lsto kl. J. G. Schot. Ontheven: Op verzoek oorvol van de verdere waarneming van den civielen genecsk. dienst en het opzicht over de vaccino ter hoofdplaats Padang, dr. L. J. Do Boock. Bolast: Mot do waarneming van den eiv. gen. dionet en het opzicht over do vacc. ter hoofdplaats Padang, do part. goneeah. aldaar R. G. M. Gloegner. Y o r 1 e o n d Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekto aan de gewtzen onderwijzeres 2do kl. N. G. L. Lamhregets, thans op non-activiteit. Benoemd: Bij het dep. van binn. bestuur tot lston commies do 2de commies 11 E. Martens; tot 2den commies, do 3de commies L. E. De Ccuninck van Capelle. Benoemd: Tot adj.-landmeter Sdo kl. H. F. Kuhr c-n J. S. Hellinga. Ontelagon: Eervol uit zijne botrekking. do lsto klerk bil het dep. van binnenl. bestuur A. Siegel. G o p 1 a a t s tIn hot gouv. Sumatra's Westkust, de wde adsp.-controleur W. J. Kroonin do ros. Palembang, do wde adsp.-conlr. C. J. Yan Yleuten. Bonoomd: Tot onderwijzer 3de kl. A. G. Boes. Geplaatst: Als hoofdonderwijzeres aan de openb. lag. meisjesschool te Semarang, de herbe noemde onderwijzeres der lsto kl. J. E. Yan Oeverer, geboren Van Schaik; als 1ste hulpouderw-ijzeros aan de op. lag. meisjesschool te Djokdjakarta, do ben. onderwijzeres 2de kl. F. M. Sauorbier als hulp onderwijzer aan de openb. 2de lag. 'school te Probo linggo, de ben. onderwijzer 3do kl. A. G. Boce. Overgeplaatst: Van de op. lag. meisjesschool te Djokdjakarta, als hoofdonderwijzeres, naar dio te Banda Ncira (Amhoinaj, do onderwijzeres 2do kl. A. P. L. Yan den Ham: van do op. 2do lag. Bchool te rroholinggo, naar de op. lag. meisjesschool aldaar, do hulponderwijzerea L. C. F. Naessens. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie: tot kapt. de lsto luit. J. B, G. ii Brassard; tot lsten luit. de 2de luit. P. J. Weijers en D. J. Hagcman. Bij de militaire administratie: tot kapitein kwar tiermeester, do lsto luit.-kwartier mr. C. J. T. Smits

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2