fjeze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 Augustus. Feuilleton. n*. 9051. Woensdag $21. -4a.uggu^tus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEEER COURANT: Tmt Leiden per 3 meenden.1.10. Vnutco per poot1.40. Af—nderl^ke Nommere0.00. PR UB DER ADVERTENTIEN: Ven 18 rogele 1.05. Iedere regol meer 0.17^. Grootore lottere naar plaatsruimte. Voor hot in- caeocoren buiten do etad wordt 0.10 berekend. Da schaalcollecte, heden in onze gemeente langs de huizen gehouden ten roordeele van de Unie „Eene school met den Bijbel," bracht op 773.601/1, tegen ƒ714.571/, het vorige jaar; nu dus 58.93 meer. Overtuigd van veler voortdurende be langstelling in het succes onzer Leidsche talenten, volgt hier, wat o. a. thans weer een alleszins bevoegd beoordeelaar, de heer Maurice Hagemain, in zijne critiek vaa de nieuwe „Norma," door J. M. H. Rijken, dezer dagen schreef in „De Muziekbode„De so listen hebben zich dapper gehoudenvooral mej. Wia Dikema verdient hoogen lof voor de uitvoering der partij „Adalgisa." Yeel klank, groote zuiverheid, mooi timbre, warme voordracht en veel dramatisch gevoel vormen een geheel, dat hoogst aangenaam aandoet." De derde halfjaarlijksche vergadering der Leidsehe Coöperatieve Winkelvereeniging „Door volharding verkregen", werd gisteravond in het lokaal-Ephraïm alhier gehouden. Na de openiDg van de vergadering door den president, deed de secretaris voorlozing van de notulen der vorige vergadering, welke, daar er niets op aan te merken was, werden goedgekeurd; dit lot deelde ook het verslag van den penningmeester over het gehouden beheer. De commissie, belast met het nazien der balans over het derde halfjaar, gaf een gunstig rapport van hare bevindingen omtrent den toestand van het gehouden beheer en kon dan ook niet nalaten haren dank te betuigen voor de vele moeite en zorgen, welke het bestuur, en niet het minst de boekhouder, in deze zaak hebben aan den dag gelogd. Daarna gaf de voorzitter verslag omtrent den toestand der Yereeniging gedurende het afgeloopen jaar, waaruit o. a. het volgende bleek Mocht het eerste jaar niet een van de voordeeligste geweest zyn voor de leden, het tweede laat zich aanvankelijk beter aan zien; wanneer men dan ook de ongunstige omstandigheden in aanmerking neemt, waar onder het eerste halfjaar van 1889 begon, kan de toestand der Yereeniging niet anders dan zeer gunstig genoemd worden. Het bedrag der inkoopen was in het 1ste halfjaar na de oprichting 5780, in het 2de 5400 en in het laatste halfjaar 4800, terwjjl dat der verkoopen respectievelijk was 5045, 6255 en 5750, alzoo van halfjaar tot halfjaar stijgende. Aan penningen werden ingebracht in 1888 voor ongeveerj 6000 en in het laatste half jaar voor ongeveer 4600. De penningen, Latour d'Anvergne. Slot.) Hij maakte den veldtocht in Zwitserland met Massina mede, drong als eerste aan de spits van zijne compagnie in Zürich en ver hinderde door zijne vastberadenheid den moord der zich nog in do stad bevindende Russen. Na den 18den Brumaire beriep hem de lste consul in het wetgevend lichaam. Latour sloeg ook deze eer af. Ik kan geeno wetten maken, zeide hijze wel verdedigen. Daar h(j alle eer, ambten en ook iedere gift weigerde, zoo benoemde Napo leon hem tot premier grenadier de France, en als zoodanig viel hij den 27sten Juni 1800 in een gevecht bij Oberhausen. Grondiger berichten omtrent Latours dood ontbroken. Alleen wordt algemeen verhaald, dat rechts en links van de plaats, waar zich nu het „monument Latour" bevindt, daags te voren tegen den morgen zich by de lste huizen van Unterhausen, de Fransche grena diers van de 46ste legerafdeeling bevonden. De Oostenryksche ulanon werden met deze behaald door de verschillende deelnemers op het brood, vertegenwoordigen eene som van 1200. Aan penningen werd dus over anderhalf jaar te zamen Ingeleverd voor 11,800. De zuivere winst bedraagt f186,801/,. Het aantal brooden, door den bakker gele verd, bedroeg 11,324 stuks, waarop eene provisie werd genoten van 56,62, hetgeen eene niet te versmaden winst opleverde. Tot het lidmaatschap trad één persoon toe. Het ledental was op 30 Juni: 154. Hiervan bedankten 6 leden; één lid vertrok naar elders; één lid stierf. Het bestuur heeft het besluit genomen l1/, pet. als dividend op de ingeleverde penningen van de verschenen l'/3 jaar uit te keeren. Dit heeft plaats by inschrijving op de boekjes, aangezien volgens het Reglement thans geen dividend of rentbtnag uitbetaald worden, maar wel met de jaarbalans. De nieuwbenoemde winkelhouder kon, we gens ziekte-omstandigheden, eerst acht dagen na den bepaalden datum in betrekking komen, hetgeen moeilykheden opleverde, welke echter overwonnen werden. Een woord van lof mag in dezen niet onthouden worden aan mej. Wiggers, die, om deze moeilykheden te boven te komen, tyd noch moeite heeft gespaard ter bevordering der Yereeniging. Er werd een beroep gedaan op meer steun van de leden zeiven, daar gebleken is dat zy niet allen gebruik of althans genoeg gebruik maakten van de waren in den winkel. Tevens werd den leden verzocht te teekenen in het registerboek en hunne penningen Dinsdag- of "Woensdag avond in te leveren, aangezien daaraan groote behoefte is. Na het bespreken van nog eenige, op coöpe ratie betrekking hebbende, zaken werd deze vergadering gesloten. Het uitvoerend comité der feestcom missie tot viering van den negenden ver jaardag van Prinses Wilhelmina heeft aan den Haagschen gemeenteraad om subsidie verzocht tot dekking der door haar te maken onkosten, voor zoover de uitgaven hare inkomsten zullen blyken te overtreffen. Het stoomschip „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, is 18 Aug. te Suez aange komen; de „Soerabaia," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 18 Aug. van Marseille; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, is 18 Aug. Gibraltar gepasseerd. Z. M. heeft, met ingang van 1 October a.s., aan J. Hoolboom, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Alke made;—met ingang van 1 Juli 1889 aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen machinist by 's Ryks Magazyn van Geneesmiddelen A. H. voorposten handgemeen en wilden ze terug dringen. Latour yide met versterking daar heen en werd, nauwelyks aangekomen, door een ulaan midden in de borst gestoken. Het mag wonderiyk schynen dat wy van Latours dood zoo weinig weten, maar als men nagaat wie van de vyandon Latour kende Het ge vecht bestond meer in schermutselingen en zoo bemerkten slechts weinigen den dood van den held. Men deed alle moeite om licht op deze duistere zaak te werpen. In het archief te Unterhausen is echter eene aanteekening over Latours dood gevonden, volgons welke Latour alleen en langzaam een papier lezend en aan den voet bloedend door Unterhausen gereden moet zyn. Een keizerlyke ulaan, die hem zag aankomen, moet Latour van achter aan gevallen hebben. Toen gene echter Franschen zag aankomen, moot hy' meermalen om Latour heengereden zyn on hem van achteren een doodelyken lansstoot toegebracht hebben. Latour viel diensvolgens uit het zadel, terwyl de ulaan op zyn wit strydros naar Oberhausen ontvluchtte. Latour werd door de naderende vrienden eerst in eene dorpssmedery en daarna in een sluiswachtershuisje gebracht, waar hy den volgenden dag om 11 uren, le Schols, pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van ƒ406 'ejaars. Tulnboaw en Flnatbuaiie. De afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche Maatschappy voor Tuinbouw en Plant kunde hield gisteravond In de groote zaal van Zomerzorg eene gewone vergadering. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige byeenkomst, ballotage van nieuwe leden en mededeeling van ingekomen stukken, kwam aan de orde een door den heer J. D. Speet ingediend en geheel uitgewerkt voorstel tot het houden in de maand November a. s. eener tentoonstelling van Chrysanthemum's. De voorzitter, dr. H. Boursse Wils, deelde mede dat het bestuur met genoegen van het denkbeeld had kennis genomen en den heer Speet alle mogèlyke ondersteuning beloofde. Nadat deze zyn voorstel nader had toegelicht, waarby hy te kennen gaf dat het reeds lang een lievelingsdenkbeeld van hem was om zulk eene tentoonstelling te houden en hy daarom op de kweeking van genoemde planten zich in het byzonder had toegelegd, werd door de vergadering in beginsel besloten tot het houden van zulk eene tentoonstelling, en wel op Zaterdag, Zondag on Maandag, 16, 17 en 18 Nov. By die gelegenheid zou dan tevens eene vergadering kunnen uitgeschreven worden. Naar de voorzitter opmerkte kon er geen tentoonstelling van begonia's plaats hebben, omdat onze kweekers tot concurrentie met inzendingen van elders op het oogenblik niet voldoende zyn ingericht. Wel zullen de kweekers worden uitge noodigd de Chrysanthemum-tentoonstelling op te luisteren met hunne inzendingen van an dere planten, aan het welslagen waarvan niet valt te twyfelen. De inzending des heeren Speet blijft echter de kern dier tentoonstelling. De ter vergadering aanwezige kweekers verklaarden zich reeds dadelyk bereid hunne medewerking te verleenen of het plan in over weging te nemen. Ook werd het wenscbelyk geacht, daar het reeds spoedig November is, reeds thans eene commissie te benoemen, welke den heer Speet in de voorloopige regeling zou ter zyde staan. Gekozen werden de heeren Vlieland en Hemerik, uit het bestuur, Kriest en Kors, uit de leden, zoodat de commissie, met den heer Speet, uit vyf leden bestaat. Van gedachten werd er ook gewisseld over de vraag wdar de tentoonstelling zox gehou den worden. Daaromtrent was men het niet dadelyk eens. De Stadszaal was, als het ruimste en als midden in de stad gelegen, weend door vriend en vyand, den heldendood stierf. Het Fransche leger eerde het aanden ken van zyn eersten grenadier daardoor, dat sinds dien dag in het regiment van Latour by het appèl altyd eerst geroepen werd Latour d'Auvergne, waarop de oudste grena dier dan naar voren trad en met luider stemme riep Mort pour la patrie sur le champ de bataille (gestorven voor het vaderland op het slag veld). Yoor Latour werd in zijne vaderstad Carhair in 1841 een bronzen standbeeld op gericht en nu wilde de Fransche natie het overschot van haren nationalen held ook eene eereplaats in het Panthéon geven. De Beier- sche regeering heeft het verzoek van Frank- ryk ingewilligd en heeft tot commissaris voor overgave den president van Schwaben en Neu- berg Yon Kopp benoemd, terwyl de Fransche regeering als commissaris den president van het departement Doubs-Craux afgevaardigd heeft. Deze laatste begaf zich Donderdag 11 Augustus om 7 uren met zyn secretaris Barrero en Royer over Ingolstad naar Neu berg a. D., waar zich de heer Von Kopp by aan sloot. Zy gingen naar Unterhausen en kwa men er to 10 uren aan. Men ging dadelijk het best, maar.verbrand. De zaal van het Loge-gebouw bood, vreesde men, geene voldoende gelegenheid aan. Als men over de zaal der buitensociéteit „Amicitia" kon be schikken, waarvan den leden met hunne dames vrije toegang zou worden geboden, zou deze wel doelmatig zyn, maarer kan niet gestookt worden, en de mogelyk- heid bestaat dat dit wel eens noodig zou kunnen zyn, want het kan in November soms reeds vry koud zyn. De planten zouden er dan te veel ïyden. Bovendien vreesden enke len de mogeiykheid dat zy, die lid waren èn van „Tuinbouw" èn van „Amicitia", hun lid maatschap voor het eerste zouden opzeggen, omdat ze nu toch toegang hadden. Niet veel verder ie „Zomerzorg" gelegen, en de groote zaal daarvan voldoet aan de meeste vereisch- ten van licht en warmte. "Wel was men, evenals de heer "Witte, er van overtuigd, dat men de bezoekers in den winter niet te ver naar buiten moet laten loopen, omdat dit vaninvloed op de opkomst is, doch de afstand tusechen „Amicitia" en „Zomerzorg" achtte men niet zóó groot, om de gebreken en de deugden er van daarvoor over het hoofd te zien. Met algemeene stemmen op 1 na werd dus besloten „Amicitia" te doen vervallen en „Zomerzorg" gekozen, waarop de heer Couvée, als eigenaar daarvan, zich bereid verklaarde de inzendingen te ontvangen, indien geene by- zondere omstandigheden inmiddels eene andera plaats wenscheiyker deden voorkomen. Daarna bracht de heer H. Witte enkoie belangryke opmerkingen in het midden be- treifende de aanstaande buitengewone winter vergaderingen. Er bestaat alleszins reden om over de belangstelling der liefhebbers in die vergaderingen te klagen. Ze wonen die haast niet by. Spr. vergeleek hoe het daarentegen in andere landen, zooals Duitschland, België, Engeland enz. gesteld is. Verleden jaar wer den door de Leidsche afdeeling zes spreek- avonden gehouden, waarop door evenveel, meestal goed bekend staande personen ver schillende onderworpen werden behandeld. Niettegenstaande de belangrykheid.word er toch slechts een spaarzaam gebruik van ge maakt. Men schynt te veel te denkon dat zulke voordrachten voor de „liefhebbers" van bloemen en planten niets beteekenen, en tóch is dit wel degelyk het geval. Ook voor hen bieden zulke avonden veel leerryks. Dat schynt men echter niet te begrypen of niet te weten. Als de opkomst zoo klein is, is dit ontmoedigend voor den spreker en voor het bestuur. Yan groote noodzakelykheid is het dus, om die verminderende belangstelling weer naar het monument, waar eene talryke politie-macht het groot aantal toeschouwers terughield. Nadat men na de opgraving knoo- pen enz. gevonden had, bereikte men onge veer een meter diep oene steenon plaat. Nadat men deze verwyderd had, lagen de overblyfsels der vier gesneuvelden bloot, waarvan de eene mot den schedel naar het zuiden lag. Dr. Lauber verklaarde dat het de schedel van een ongeveer 50-jarigen man moet wezen, terwyl de andere schedels van voel jongere menschen moeten geweest zyn. Latour stierf op 57-jarigen ouderdom. De overblyfsels worden in de door de Beiersche regeering geschonken metalen kist gelegd en hot 15de regiment infanterie trok voorby de lijkkist. De heer Mayer gaf den Franschen commis saris de by de lste opgraving gevondene voorwerpen, welke gift met die van den hoer Eder (eene schildery, Latours dood voorstellend) dankbaar aangenomen werd. Zoo vond Donderdag 8 Augustus om 12 uren precies de overgave der ovorblyfseien plaats en nu rusten de ovorblyfseien van Frankryks eersten grenadier op Franschen bodem. G. A. O.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1