R". 9047 Trijdtig Xö Augustus. A°. 1389. $eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Augustus. Femlleton. In liet zomerhuisje. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tnt Ltiden per 8 maanden,.*.7. 1.10. Fr»*oo per poet.Ltó. Afaenderl^ko Hommers0.t5. PRIJS DER ADV2RTENTISN: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer /0.17|. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor hei im- oaeeeerea buit-en de stad wordt 0.10 berekend. Omtrent het bouwen eener kunstzaal achter de Lakenhal, waarvan de openbare aanbe steding Maandag jl. ten Raadhuize plaats vond, doch de gunning werd aangehouden, hebben burgemeester en wethouders thans besloten het werk te gunnen aan de heeren I. Van der Kamp en S. Van Leeuwen, beiden alhier, voor de som van f 10,638. Zooals reeds is gemeld, bedroeg de laagste inschrij ving f 10,380. Maandag 19 Augustus a. s. zal in het lokaal „Ephraïm" alhier de derde halfjaar - lijksche vergadering worden gehouden van de Leidsche Coöperatieve winkelvereeniging „Door volharding verkregen." In verband met het vorige bericht be treffende het voornemen van de Regeering om de militaire strafgevangenis nabij Leiden op te heffen, verneemt het „Vad." nader dat het plan zou zyn de gevangenis te Leeuwar den tot militaire strafgevangenis in te richten. Voor de Ned.-Herv. gemeente te War mond zal a. s. Zondag-oehtend te tien uren optreden ds. J. H. Willebrands, predikant te Oude-Wetering. De door den Raad der gemeente Sassen- lieim voorloopig vastgestelde rekening over 1888, bedraagt in ontvang f 9965.20, in uit gaaf f 9316.07'/, en sluit alzoo met oen batig saldo van f 649.12'/2. In de H.-Willebrorduskork te 's-Hage werd heden op feestelijke wyze gevierd het 25-jarig priesterschap van den zeereerw. heer L. H. Borking, pastoor der parochie. De altaren waren met groen en bloemen fraai versierd en vooral bet hoogaltaar maakte met de verlichting door tallooze kaarsen een uiterst schoon effect. De dienst werd geleid door den jubilaris zelven, bijgestaan door heeren kapelaans der parochie en het mannen-zangkoor, dat de Mis van Cheribini op uitstekende wijze ten gehoore bracht. De eerw. heer kapelaan Bosman, uit Rotter dam, sprak de feestrede uit. Hij koos tot onderwerp zijner rede: „de beteekenis van het priesterambt, 's priesters rechten en plich ten," en vond bij de honderden, die 't gebouw vulden waaronder vele ambtgenooten van den jubilaris een aandachtig gehoor. Met het „Te Deum" van Wilkomm, ge accompagneerd door 't orgel en een gedeelte der Kon. Mil. Kapel, eindigde de plechtigheid. Door burg. en weths. van Amsterdam is eene voordracht ingediend tot het vervullen der betrekking van ontvanger dier gemeente, opengevallen door hot overlijden van den heer L. G. Van Hoorn. Aanbevolen worden de heeren: W. H. Van Hoorn, sub-ontvanger der gemeentebelastingen, en C. Van Dillen, controleur der gemeente belastingen. Tevens is eene voordracht ingediend, waarbij burg. en weths. voorstellen de jaarwedde vast te stellen op f 4500. Wij deelden reeds mede welke medailles lste en 2de klasse aan Nederlandsche schil ders op de tentoonstelling t« Mnnchen z(jn toegekend. Het blijkt nu dat Willem Maris de gouden medaille lste klasse ontving voor zijne schilderij „Aan den oever der rivier"; de gouden medaille 2de klasse F. J. Du Chattel voor zijne schildory „Schemering", en Albert Neuhuys voor zijne schilderij „Lente". Op het Congres voor Stenographic te Parijs werd o. a. ook eene verhandeling voor gelezen van den heer Steger te 's Hage. Bij koninklijk besluit is, voor het tijdvak van 1 Sept. 1889 tot en met 31 Aug. 1890, benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, H. G. Baints, te 's-Gravenhage. Aan Julien Nagant, ingenieur, chef van dienst bi) de Spoorwegmaatschappij Grand C.-atral beige, te Valkenburg bjj Maastricht, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der Leopolds orde, hem door den koning der Belgen ge schonken. Dinsdag vierde men aan het seminarie De Ypelaar, bij Breda, het 50-jarig bestaan dier inrichting. De bisschop van Breda met zijn secretaris en de vicaris-generaal woonden het feest bi), dat met eene pontificale mis in de fraaie kapel geopend werd. Daarop volgden toepasselijke redevoeringen en voordrachten, terwijl ten slotte aan don feestdisch ruim 100 geestelijken aanzaten. De offic. van adm. 2de kl. S. J. A. Deyll, dienende aan boord Zr, Ms. artillerie instructie schip „Aruba", wordt met den 21sten dezer op non-activiteit gebracht en vervangen door den officier van administratie der 2de klasse M. C. De Jong. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 14 dezer is, met ingang van 1 Sept. 1889, aan M. Schinkel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de medische kliniek aan de Rijks-universiteit te Utrecht. De „Maasb." verneemt dat kardinaal Lavigerie den heer M. A. J. Lans, pastoor te Schiedam, benoemd hoeft tot eere-kanunnik van Carthago met het recht het paars te dra gen en den titel van Monseigneur te voeren, en wel als erkenning van de gewichtige diensten, door den pastoor aan de missiën van O. L. Vrouw van Afrika bewezen. In de gemeente Middelstum, prov. Gro ningen, heeft zich het zonderlinge feit voor gedaan, dat de Raad onlangs een wethouder benoemde in de plaats van den overleden heer P. Fontein, zonder af te wachten dat eerst de opengevallen plaats al3 raadslid ver vuld was geworden. Hj) handelde alzoo geheel in strijd met het bepaalde bij het 2de lid van art. 84 der gemeentewet. Door Ged. Staten hierop opmerkzaam ge maakt, heeft de Raad onmiddellijk de gedane benoeming weer ingetrokken. De gemeenteraad van Maastricht heeft het voorstel van het dagelijksch bestuur tot hot bouwen van een abattoir voor het slachten van runderen, klein vee, varkens en paarden met 11 tegen 7 stemmen verworpen. Een talrijk publiek woonde deze vergadering by. Op het kasteel „Oost-Schin-op Geul" by Valkenburg is jhr. Villers de Pité, oud-lid van de Eerste Kamer, overleden. Te Middelburg overleed plotseling de wethouder, thans waarnemend burgemeester, de heer F. Ermerins, in den ouderdom van 66 jaren. De heer T. M. Nobbe, gemeente-archivaris te 's-Boech, heeft wegens vergevorderden leef- tyd eervol ontslag en pensioen aangevraagd. De jeugdige Rotterdammer Max Van de Sandt is benoemd tot leeraar aan het Sternsche Conservatorium to Borlyn, ter vervanging van den overleden dr. Bischoff. Het stoomschip „Conrad," van Amster dam naar Batavia, is 15 Aug. te Genua aan gekomen; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Aug. van Port-Said; de „Prins Willem I," van Suriname naar Amsterdam, is 14 Aug. te Havre aangekomen; de „Zuid Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Aug. van Port Said. Genengd Kieuw». Eene verschrikkelijke, hartroe rende geschiedenis kon men hier dezer dagen hooren vertellen en vond zelfs reeds eene plaats in enkele te dezer stede en elders ver- schynende dagbladen. In eene der minst bevoorrechte, doch meest bevolkte buurten in onze gemeente, in de om geving van de stedelyke gasfabriek, nameiyk, zou de politie eene droevige ontdekking gedaan hebben, op 't spoor daarvan gebracht door de buren. Daar, op de Langegracht, woont eene ongehuwde moeder met drie kinderen, wier eveneens ongehuwde vader, daar hy hier geen werk kon krygen, in onze koloniën heeft dienst genomen. Een der kinderen, van ruim Z'/3 jaar, dat aan Engelsche ziekte lijdt, werd in de laat ste weken door de buren niet meer op straat gezien, terwyi nu en dan 't geschrei van een kind werd gehoord 1 De buren dan maakten de politie opmerkzaam, deze onderzocht de zaak en, zoo werd algemeen als stellig ver zekerd, vond het kind, o gruwel, aan een balk vastgebonden, uitgehongerd en vervuild, terwyl wonden op het lichaam gevonden werden Kan het afschuwelyker? Het arme kind zou nu in het acadomisch ziekenhuis onder genoeskundige behandeling gesteld zpn, terwyl de politie zich ook verder de zaak zou hebben aangetrokken. Wanneer de „ontaarde" moeder zich op straat vertoont, wordt ze door de menigte nagejouwd en ge volgd. Onderscheidene vrouwen hebben zich aangemeld om tegen haar te getuigen. De vrouw moest hebben gehandeld onder den invloed van hare moeder, by wie zy in woonde en die haar by niet gehoorzamen met wegzending uit haar huis dreigde. Niettemin vond men 't onbegrypeiyk, dat de vrouw meer naar die bedreiging dan naar de inspraak van haar moederhart heeft geluisterd. Aldus luidt het verhaal, dat ook ons ter ooren kwam en by de lezing waarvan mis schien menige bravo huismoeder zich tot tranen toe zal bewogen gevoelen. Wy achtten het echter misplaatst van dergelyke, slechts in de verbeelding bestaande, verschrikkelyko geschiedenissen in ons blad melding te maken. Nu echter aan hot ver zinsel door enkele couranten ruchtbaarheid en zelfs een glimp van waarheid, nog met verdere büzonderheden opgesmukt, wordt ge geven, komt hot ons als een plicht voor, te melden dat van het goheele verhaal niets waar is on het ons zonderling vooikomt, dat bladen dergelyke geruchton over zulk eene ern stige zaak zonder nadere informatie opnemen. De zaak toch is een gewoon geval. Het be wuste kind, erg ïydendo aan Engelsche ziekte, kan dientengevolge niet loopen en moet in huis blyven. De moeder gaat uit werken, de grootmoeder past op de drie kinderen. Het bedoelde kind was vroeger onder behandeling van het ziekenhuis, doch nu niet meer. Naa ■U. —LI mre-f Novelle aan.'t Noordzeestrand. 6) De consul talmde mot zyn antwoord, keek op den grond en zei toen op beslisten toon: „Noen." Ik haalde my myne opmerkingen op de boot nog eens goed voor den geest, zijn boos gezicht van toen en zyn gedrag van nu en geloofdo volstrekt niet aan zyn neen. Het meisje leed aan eene ongelukkige liefde; daar van was ik overtuigd, en by een zoo fijnge voelig, zacht karakter als het hare kon zich uit zulk een, op zichzelf roeds volstrekt niet onbedenkelyken toestand oen voortdurend ziele- lyden ontwikkelen. „De ziekte uwer dochter heeft inderdaad eenige overeenkomst met bleekzucht," zei ik. „In dergelyke gevallen doet een huwelijk vaak wonderen," voegde ik er diplomatisch by. „Myne dochter verzet zich tegen elk aan zoek, en elk voorstel, dat ik haar in dat opzicht doe," hernam hy. „Zy is bijna eene mannen- haatster," ging hy, vry onnatuurlijk lachend, voort. „Ik weet iemand, dien zij zeker gaarne zou nemen," dacht ik, maar paste wel op er iets van te zeggen, gedachtig aan den vyandigen blik van den consul, zoodra hy don kapitein was gewaargeworden, en ik kon hier veel bederven door eene onhandigheid. „Nu, eindelyk zal de ware Jozef wel komen," troostte ik den somberen vader. „Ja, als die maar kwam, een knap, ont wikkeld, welgesteld man, die door zyn verstand en beminnelykheid hare liefde won, want daarvoor is zy juist zeer gevoelig," zei hij en zag my daarbij als het ware aanmoedigend aan. Die blik beviel my niet en toch look zulk e9ne verovering my niet onaardig, doch tevens voelde ik dat ik een soort van onrecht pleegde aan de beide gelieven, en in deze verwardo en ver van aangename stemming slenterde ik naast den consul naar huis. Daar nam ik afscheid. De consul drukte mij hartolyk de hand en ook juffrouw Margaretha hield myne hand eene seconde vast on zij zag my daarby zóó zonderling aan, dat het bloed my naar het hoofd stoeg. Den volgendon dag regende het veel en de wind was bard en guur. Donkore wolken en flauwe zonneschyn wisselden elkaar aan den nevelachtigen hemel af. De zee bul derde, beukte en daverde en het strand was weinig bezocht. Myne stemming was geheel in overeenstemming met dit sombere weer. Ik bleef op myne kamer en zeide dat ik moest werken, ten einde r.iet genoopt te zyn den consul beneden gezelschap te houden. Ik wist dat juffrouw Margaretha in hare kamer zat om brieven te schryven. Yoor het raam staande, keek ik naar de natte, door den storm gezweepte boomen en het gras, dat platgewaaid werd en overal kale, grijze plekken vertoonde; daar zag ik opeens over het weiland, dicht langs den zwarten aarden wal, welke het gras tegon het stuifzand beschermde, een knaap naar het huis toesluipen en herkende in hem don scheepsjongen der „Augusta" en, jawel, daar ging onder my zachtjes een raam open. Ik wachtte een poosje, boog voorzichtig voorover en zag eene witto hand, een blanken arm met een bekenden schildpaddon armband uitsteken. Het was juffrouw Walter, die heimeiyk een briefje aannam van den vlug voorbysnellon- don knaap. Dat briefje kwam zeker van den kapitein der „Augusta", en, indien ik nog eenigszins gotwyfeld had aan do verhouding, waarin dat drietal tot elkaar stond, dan was die twyfel thans geheel geweken. Het heimeiyk aannemen van dat briefje deed my onaangenaam aan; ik sloot het venster en ik begon inderdaad te werken. Het vlotte echter niet, maar ik deed my geweld aan om my in het geleerde boek te verdiepen. Den volgenden dag was het weer heel mooi weer. De heer Walter zat, door vele beken den omringd, en Margaretha te middon van een kring vriendinnen, die byzonder aardig voor haar waren. Ik herkende myne droef geestige reisgenoote met meer, haar gelaat was byna blozend, hare oogen schitterden, zij was vroolyk en onderhoudend, ja zelfs geestig en schertste veel alleen vermeed zy steeds my aan te zien of toe te spreken. Dat ont stemde mij. Naast my liep een jongmensch, die druk babbelde en my vertelde dat de con sul millionnair was, een van de moest geziene bewoners van Bremenmaar zyne dochter wa3 overspannen en romantischzy had haren vader al veel verdriet gedaan door hare eigen aardigheden. „Hoe dat?" vroeg ik eensklaps vol belang stelling. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1