De rekening der gemeente Zoetermeor over 1S8S is door den Raad vastgesteldin ontvangst op 12,029 09'/2 en in uitgaaf op f 9707.67, dus met een batig slot van ƒ2321.4272. Beroepen is tot predikant bp de Ned.- Herv. gemeente te Wynjeterp c. a. de heer Y. Bootsma, te Zoetermeer. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, is 11 Aug. te Padang aangekomen de „Utrecht", van Rot terdam naar Java, is 11 Aug. te Southampton aangekomen. Bij koninklijk besluit is aan de volgende personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld: den heer A. P. M. Van Oordt, te Leiden, boekdrukker en uitgever (firma E. J. Brill), Medjidiéorde der 3de kl-, hem door den sultan van Turkije geschonken; dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, te Leiden, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit aldaar, ridder 2de klasse der orde van de Kroon van Pruisen, waartoe hij door den koning van Pruisen is benoemdH. J. Eeuvelink, te Delft, ingenieur by de Rijkscommissie voor graad meting en waterpassing, ridder 4de klasse van de orde van den Rooden Adelaar van Pruisen, waartoe hij door den koning van Pruisen is benoemd. Benoemd T. Tops tot burgemeester dei- gemeente "Waalre; A. Van Baak, burgemeester van Kethel en Spaland, met ingang van 1 September 1889 tot burgemeester der gemeente Oud-Beierland, met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. Voorts benoemd tot burgemeestersvan Voorburg, rar. H. N. C. baron Van Tuyll van Serooskerkenvan Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland, S. H. Binkes; van Stedum, M. T. Marringa; van Margraten, C. J. H. Broers; van Egmond aan Zee en van Egmond-Binnen, P. Pranger; van Laren C. L. Yelthuysenvan Schermerhorn, H. Van Aken, de laatste vier secretarissen dier gomeenten; van Ursem, J. Kos; van Noordgouwe, R. Groeneveld De Kater; van Steenderen, C. D. G. Planten, secretaris dier gemeentevan Heinkenszand, B. Vermande; van Helvoirt, Ph. J. Verster; van Waardenburg, W. "SVijnveldt, beiden secre tarissen dier gemeenten. Met ingang van 1 September 1889 benoemd tot leoraar aan de Rijks lioogere burgerschool te Roermond P. Goedhart, thans leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, uit welke betrekking hij met genoemd tijdstip eervol wordt ontslagen. De officier machinist 2de kl. A. Bruch, met ingang van 1 September a. s., bevorderd tot officier-machinist 1ste kl. Gemengd Nleuw In den Nieuwen Rijn, nabij de Kraaierstraat, vermaakten zich hedenmorgen alhier twee jongens met het bekeyde, echt Leidsche aasjesscheppen. Één hunner verloor bij die vischjesvangst het evenwicht en tuimelde voorover bij de ongevangen aasjes, terwijl de tweede, die zijn mede-visscher wilde helpen, door nommer één in den Rijn werd getrokken. Een voorbijganger, die de scheppers nu in hoogst benarden toestand zag spartelen, aar zelde niet hen na te springen. Hij mocht weldra zijne moeite beloond zien met het op den wal zetten der beide aasjes-„betrappors." In de Leidsche kermisweek, den 24sten Juli 11., werd door den jongeheer Gerard Van Deene, op de Breestraat alhier, opgelaten een gewoon lO-cents-ballonnetje, gelijk alsdan zoovelen te koop worden aan geboden. Hij had er een briefje aangehecht, vermeldende, behalve zijn adres, ook het uur van halfvijf, waarop het ballonnetje naar do hoogte was gestegen. Sedort werd er niets meer van vernomen, tot verleden week aan bedoeld adres alhier uit Terwolde, by Deventer, een brief van zekeren E. J. Bredenoort kwam, meldende dat den 6den Augustus, 's middags om half vijf, het aan den ballon gehecht geweest zijnd briefje in een akker klaver was gevonden, echter zonder den ballon. Het papiertje althans had dus eene aan merkelijk verre reis afgelegd. Hedenmiddag ontstond er een vrp hevige brand onder Oegstgeest in een hooiberg, behoorende tot de eigendommen van den heer Gevers van Endegeest. Op de Sterrenwacht alhier was de brand o. a. duide lijk waar te nemen. Een beschonken kastelein van een koffiehuis aan het Ilooge Zand, te 's-Hage, bracht hedenochtend die straat in rep en roer, door zich telkens half gekleed voor het open raam van zijne gelagkamer te vertoonen, om tegen het volk, dat zich voor zjjn huis had verzameld, allerlei dronkenmans- taal uit te slaan. De politie had dan ook handen vol werk om aan het schandaal een einde te maken en den man met goede woorden te bewegen, zich van het raam te verwijderen. Een varkensmester uitGouda bracht hedenochtend 5 varkens aan de Waag te 's-Hage. Al zeer spoedig bleek dat de dieren niet gezond waren en kort na aan komst in de weeginrichting stierven er drie van de vijf. De Holl. IJzeren-Spoorweg ver voerde hedenvoormiddag met den pleizier- trein 2de en 3d» klasse, van Den Helder naar 's-Gravenhage en Rotterdam, ongeveer 1200 personen. Als eene bijzonderheid kan wor den gemeld dat sedert 24 Mei 11. in de ge meente Zegwaard geene personen zijn over leden. Zondag-namiddag omstreeks 12 uren is te Rotterdam een man te water ge raakt in de sloot aan de Paradijslaan. Bewus teloos opgehaald, beproefde men vruchteloos het leven weder op te wekken. De geroepen geneesheer, die zoo spoedig mogelijk ter plaatse was, kon slechts verklaren dat de man dood was. Gistervoormiddag te omstreeks 10'/, uur viel aldaar eene 53-jarige vrouw, door duizeling bevangen, van de trap harer woning aan de Botersloot en werd deerlijk gekneusd op genomen. In den vroegen morgen van gis- teren is om het afnemen van eene zweep twist en daarna eene bloedige vechtpartij ontstaan tusschen een troep Amsterdammers, die te Haarlem kermishielden, en depothou ders en knechts van de broodfabriek aan de Bakenessergracht. Verschillende personen zijn daarbij verwond; o. a. is een broodbakkers knecht met gebroken arm naar het Gasthuis overgebracht en aan een Amsterdammer is een stuk van een oor afgebeten, terwijl zeven ongeslepen spiegelruiten aan de fabriek zijn verbrijzeld. De politie heeft eenige der belha mels in arrest genomen. B(j gelegenheid van laatsten kennis-Zondag werden alleen per Hollandsche spoor van Amsterdam ruim 8000 reizigers naar Haarlem en Zandvoort vervoerd. De reizigers naar Zandvoort keerden in den namiddag voor het grootste gedeelte naar Haarlem terug, zoodat die duizenden later in den avond zich aan het station aldaar verzamelden om weder naar Amsterdam vervoerd te worden. De laatste trein vertrok te halftwee. Alles liep aan het station in de beste orde af. Van de beruchte serieHBval- sche bankbiljetten van f 25, waarvan er in Mei dezes jaars te Amsterdam en elders ver schillende exemplaren zijn uitgegeven, is er Vrydag te Dordrecht weder een aan het verkeer onttrokken. De heer W. De J., van Dubbeldam, kwam namelyk ten kantore van den ontvanger der dir. belastingen aldaar zyn aanslag van omstreeks f 40 voldoen. H(j legde daartoe twee biljetten van f 25 neder, maar reeds by het opnemen ontdekte de klerk, met do ontvangst belast, aan de dikte van het papier, dat een der biljetten valsch was. De uitgever verklaarde zich terstond bereid, een echt biljet daarvoor in ruil te geven, maar de ontvanger nam daarmede geen ge F.oegen; hy hield het valsche briefje in en stelde het later ter hand aan de politie, die het in beslag genomen heeft. De heer Do J. moet, volgens de „Dord. Crt.", geheel te goeder trouw zyn. Te Borne zyn een rijksdaalder en een gulden met do jaartallen 1847 en 1863, op vermoeden van valsch te zyn, in beslag genomen. Op den Ginnekenschen Steenweg werd Zondag-namiddag het tweejarig kind van den conducteur, dat zyn vader wilde tegemoet- huppelen, door de Bredasche tram overreden en op de plaats gedood. Te Maastricht is Vrydag een man van eene trap gevallen, waardoor hy eene hersenschudding bekwam, aan de gevolgen waarvan hy Zondag is overleden. De zestien bewoners vanUrk, die verleden week door vleesch vergiftigd werden, zyn allen hersteld. De oppasser te Arnhem, die zich de vorige week met het hem toevertrouwde geld van zyn officier verwyderde, heeft zich thans vrijwillig aangemeld. Hy is naar het huis van bewaring overgebracht. Boven de gemeente Groesboek ontlastte zich Zondag een zwaar onweder, go- paard met regen en hagelslag, waardoor in het naburige Wyler eene flinke boerenwoning door den bliksem getroffen werd en geheel in de asch gelegd. Ook werd een dertienjarig meisje zóó getroffen, dat de afloop doode- ïyk was. De socialist R. Van der Laan te Nieuw-Weerdinge, door de arrondissements rechtbank te Assen veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf wegens beleediging, in eene openbare voordracht over sociale toestanden don Koning aangedaan, is Zaterdag in arrest genomen en gisteren gevankeiyk naar Assen overgebracht. Uit Mannheim wordt gemeld: Te Waibstadt, by Sinsheim, zyn 60 gebouwen, woonhuizen en schuren afgebrand. Vele per sonen zyn zonder dak. In het stadje Opalenitza, inde Pruisische provincie Posen, liggen veertien personen, waaronder ook de burgemeester, aan trichinenziekte. De Amerika ansche ingenieur Edison, die de Parysche tentoonstelling komt bezoeken, is met de „Bourgogne" te Havre aangekomen. De bekende Amerikaan werd met byzondere onderscheiding ontvangen. Het bericht in de „Soir" omtrent een incident aan de Fransch-Italiaansche grens, waarvan onder de telegrammen melding is gemaakt, komt op het volgende neer. Den 2den dezer, by het krieken van den dag, naderden drie Bersaglieri de Pransche voorposten by Saorges, verklarende dat zy wilden deserteeren. Kort daarop verscheen een officier dor Bersaglieri met verscheidene manschappen, die van den Franscnen ser geant onder bedreigingen de deserteurs op- eischte. „Indien gy eene bewoging doet, zult ge kennismaken met eene Lebel patroon", ant woordde de sergeant. De officier trok zich tc-rug. „Tot spoedig weerziens te Nizzal" zeide hy en toen hy eenige schreden ver was, knalde een schot en de Franscho jagers ver zekeren dat hun een kogel langs de ooren floot. BÜITENLAN D. Frankryk. In de gisteren door het Hooggerechtshof gehouden zitting heeft de heer Devallée het woord gevoerd over do bevoegdheid van dit hof. De heer Franck Chaveau bestreed de on bevoegdheid, doch de heer Buffet ondersteunde haar. Na schorsing kwam het Hooggerechtshof in geheime zitting byeen om over de bevoegd heid te beraadslagen. Na een antwoord van den heer Trarieux, las de heer Kerdrel, uit naam der rechterzyde, den tekst voor van een besluit, waarby het Hooggerechtshof onbevoegd wordt verklaard, omdat de aangehaalde feiten niet voldoende zyn om het misdryf van aanslag op de vei ligheid van den Staat te staven. By hoofdelyke stemming verklaarde het Hooggerechtshof met 212 tegen 21 stemmen zich tegen dit besluit, omdat zyne bevoegd heid reeds blykt uit het feit zelf van zyne byeenkomst. De rechterzyde verwyderde zich daarop, daar zy aan het debat verder niet wil deel nemen. De zitting werd daarna opgeheven. Na de zitting kwam de rechterzyde byeen, onder voorzitterschap van den heer Kerdrel, en besloot, mot algemeene stemmen, verder geen deel te nemen aan het debat van het Hooggerechtshof, maar geen manifest tot het land te richten, zooals zy.esrst voornemens was. Dnltaobland. De keizer van Oostenryk is, met den aarts hertog Frans en een talrijk gevolg, gister namiddag te 5 u. 10 m., bij prachtig weder, aan het station van den Thiergarten te Beriyu aangekomen. Keizer Wilhelm, al de koninklijke prinsen, prins Von Bismarck, graaf Von Moltke, gene raal Blumenthal en andere generaals, en graaf Herbert Von Bismarck waren aanwezig. De ontmoeting van de twee keizers was zeer harteiyk; beiden waren zichtbaar bewogen. De eerewacht maakte front en de muziek speelde het Oostenryksche volkslied. Nadat keizer Frans Jozef langs het front der eerewacht was gegaan en zoowel prins Von Bismarck als de andere voorname per sonen had begroet, begaven beide monarchen zich in een open, met vier paarden bespannen rytuig naar het paleis. Langs den weg, dien het rytuig aflegde, hadden de troepen der garde zich in rij geschaard. Het publiek, dat by duizenden was opgekomen, hief luide juichkreten aan. In een tweede rytuig had den plaats genomen de aartshertog Frans en prins Hendrik. In verdere rytnigen volg den de koninklyke prinsen, graaf Kalnoky, den Rykskanselier, graaf Herbert Von Bis marck, graaf Von Moltke en generaal Beek, chef van den staf. By de aankomst aan het paleis werd een regiment, dat den naam van den aartshertog Frans draagt, door dezen ge ïnspecteerd. Keizer Frans Jozef werd op het paleis begroet door de keizerin en de keizerin- grootmoeder. Eene ontzaglyke menschenmassa belem merde urenlang het verkeer op straat en begroette den keizerlyken gast mot de warmste manifestatiën. In die manifestatiën deelde ook de Oosten ryksche minister van buitenlandsche zaken, graaf Kalnoky, die begeleid werd door den ouden en jongen Von Bismarck. Als zeker wordt beweerd dat er tusschen de te Boriyn aanwezige Oostenryksche en Duitsche chefs van den generalen staf thans, op grond van het bestaande staatkundig ver drag van alliantie, ook eene militair-tech nische overeenkomst, waarover reeds vroeger gehandeld was, getroffen zal worden. Alle gezantschappen, ook het Russische en Fransche, hebben gisteren gevlagd. Dit is opmorkeiyk, want by het bezoek van den koning van Italië hebben zy dit niet gedaan. Men zegt dat de rykskanselier dit jaar de gewone kuur te Kissingen niet gaat nemen. De „Reichsanzeiger" bevat aan het hoofd van zyn gisteren verschenen nommer een hartelyken welkomstgroet aan keizer Frans Jozef, in wien het Duitsche volk met zijn keizer een vriend en bondgenoot van zyn monarch, een heerscher van een machtig naburig ryk ziet. Met keizer Frans Jozef, aldus gaat hot blad voort, zyn wy door ge schiedkundige overleveringen, door gemeen- schappelyke belangen en door gelyke liefde voor den vrede verbonden. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" brengt aan het hoofd van het blad zelfs een dichterlyken groet van den bekenden dichter Ernst Von Wildenbruch, die in zeven beter gemeende dan poëtisch uitgedrukte strophen het Oostenryksch-Duitsch vredesverbond be zingt. Wildenbruch is, gelyk men weet, legatieraad by het ministerie van buitenlandsche zaken. Het tiende internationale geneeskundige congres zal van 4 tot 9 Augustus 1890 te Berlyn worden gehouden. Alle Nederlandsche geneeskundigen zyn hiertoe uitgenoodigd. Griekenland. Gisteren heeft de politie te Athene een troep uiteengejaagd, welke onder aanhitsing van eenige aldaar gevestigde Cretenzers eene botooging op 't getouw had gezet. Een bri gadier der gendarmen werd daarby gedood en verscheidene personen, die aan de be tooging deelnamen, zyn gekwetst. Velen zyn in hechtenis genomen. Het be toog had ten doel eene audiëntie te vragen aan den heer Tricoupis, om opheldering te verkrijgen omtrent zyne politiek. De rust is thans hersteld. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat Duitschland, Engeland, Oostenryk en Italië den stap van de Grieksche regeering inzako Creta zeer ernstig afkeuren. Zy achten dien in stryd met de souvereine rechten van den Sultan. Prins Von Bismarck is van meening, dat Ti-rkye niet krachtig genoeg optreedt. Groot-BritanniB. De veldtocht in Soedan is afgeloopen. Gene raal Grenfell, do Engelsche opperbevelhebber, heeft de stellingen te Wady-Halfa en Sarras geïnspecteerd en is daarna met zijn gene- ra'en staf naar Kairo vertrokken. Te Zanzibar is een Engelschman op straat door de inboorlingen aangevallen en mishandeld. De Engelsche consul heeft van den Sultan terstond de bestraffing der schul digen geëischt. Bnlgarye. De heer Stambouloff heeft aan de prefecten eene circulaire gezonden, waarin hy hun aan beveelt elke beweging, welke de afkondiging der onafhankelykheid van Bulgarije ten doel heeft, ten strengste te onderdrukken. Telegramraeo, WADY-HALFA, 12 Augustus. Kapitein Sillen heeft gisteren Sarras bezet. De Der- wischen boden slechts zeer zwakken tegen stand. Men herstelt den spoorweg van Wady- Halfa naar Sarras.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2