Naar men verneemt, heeft de Koning bepaald dat door adjudanten of ordonnans- officieren, behoorende tot zyn militair huis, niet meer niag worden deelgenomen aan wedrennen, noch binnen-, noch buitenslands. De nieuw benoemde off. van gez. 2de kl. H. Offerhaus is ingedeeld by het 5de bat. 5de reg. inf. en gedetacheerd by het militair hospitaal te Utrecht. De gemeenteraad van Delft benoemde gisteren tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium voor den cursus 1889/90, dr. M. Nassau Noordewier, aldaar. De 2de luit. der cav. P. Tillema, die den lOden Aug. per stoomschip „Utrecht" naar Batavia vertrekt, wordt by aankomst in Indië ingedeeld by de eskadrons, in gar nizoen te Salatiga. Het stoomschip „Zuid Holland", van Rot terdam naar Java, is 7 Aug. te Marseille aan gekomen de „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, vertrok 7 Aug. van Colombe; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Aug. van Suez. Z. M. heeft E. Vincent benoemd tot bur gemeester der gemeente Hasselt; den luitenant ter zee der 2do klasse A. E. Zim- morman, op zijn verzoek, met 16 dezer, eervol uit den zeedienst ontslagen; den heor C. H. Felix, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van hot leger in Ned.-Indië. dit het Gemeenteverslag. Vavolg.) Over 1888 bedroeg het Rijkssubsidie aan de Kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen 6777.60. De kosten der Kweek school beliopen in 1888 13,570.20'/2. De uitgaven voor do opleiding van onderwyzers en onderwyzeressen bedroegen 7623.66. Bij den aanvang van den cursus 1888/'89 bestond de bevolking der Kweekschool uit: Hoofdonderwijzers en onderwyzers 46. Hoofdonderwyzeressen en onderwyzeressen 41 Adspirant-onderwyzers10. onderwyzeressen23. Mannelyke kweekelingen30. Vrouwelijke 48. Andere personen41. Totaal 239. Bovendien ontvangen nog 6 mannelyke en 1 vrouwelijke adspirant-kweekelingen het voor bereidend onderwijs op de scholen 2de klasse. Door het Ryk wordt by voortduring een jaarlyksch subsidie van 7000 ten behoeve van de Hoogore Burgerschool voor jongens verleend. De cursus 1888/'89 van do Jongensschool ving aan met 156 leerlingen, die van de Meisjesschool met 121 leerlingen. De schoolgeldon bedroegen in 'SS 15,052.50, als8717.50 voor de Jongensschool en 6335 voor de Meisjesschool. In '87 14,017.50, als: ƒ8282.50 voor de Jongensschool en 5735 voor de Meisjesschool. De kosten van het middelbaar onderwys waren in 1888: Jongensschool 35230.59'/, en Meisjesschool 17506.85'/a. In 1887Jon gensschool 35012,33'/, en Meisjesschool 16767.49. In 1888 bedroegen de kosten voor de ge- meenteiyke inrichting tot opleiding van Oost- Indische ambtenaren 11863.57'/2, terwyl aan college geld 1270 werd ontvangen. Armwezen. Evenmin als in vorige jaren behoefden in 1888 buitengewone middelen te worden aangewend, ten einde in don nood der behoeftigen te voorzien. Klachten omtrent gebrek aan werk zyn dan ook niet tot B. en Ws. gekomen. In den regel kon de armen zorg, met uitzondering van de geneeskundige hulp aan de kerkelyke en byzondere liefda digheid worden overgelaten. Intusschen bleek voortdurend de noodzakelijkheid te bestaan om uit de gemeentekas in dringende gevallen eenige ondersteuning te verleenen, waartoe in don regel alleen wordt overgegaan, wan neer door overlyden of afwezigheid van het hoofd hot gezin in hulpbehoevenden staat is achtergebleven. In 1888 moest 1800 worden besteed aan onderstand, vervoer- en vorplegingskosten. Dezo golden strekten voor de verpleging van verlaten kinderen, onderstand aan hulpbe hoevende personen, het verstrekken van nacht- verblyf, voeding van arrestanten, transport kosten van doortrekkende personen, gratifi catiën by gouden bruiloften, terwyl 200 werd betaald aan het Ger. Minnehuls, voor de verpleging van twee personen. Over het jaar 1888 werd in de armbus op het Raadhuis gevonden een bedrag van 134. Genoemd bedrag is onder de arrnbGsturen ver deeld als volgt: A/h. Armbest. der Ned.-Herv. gem. 52.62 77 n R.-Kath. gem 77 47.33 77 i) Walsche-Herv. gem. 1.73 n 7) Remonstr. gem. 0.70 n 77 C.-G. g. (Hooigr.) 2.97 n n C.-G. g.fHeerengr.) 1.82 Geref. gem. n 0.33 n n Evang.-Luth. gem. n 8.69 n a Doopsgoz. gem. V O to 77 n Oud Kath. gem. 77 0.37 a n Ned.-Israël. gem. n 0.56 R. Kath. Par. Armbestuur. 17 16.46 Aan de Israël. "Weezencorporatie 7) 0.21 Te zamen ƒ134.00 De verdeeling van die gelden had plaats naar evenredigheid van het aantal voortdu rend bedeelden door elk der genoemde arm besturen. In het H. Geest- of Arme Wees- en Kin derhuis werden, op machtiging van het college van B. en Ws., 3 kinderen tydelyk ter ver pleging opgenomen, terwijl geene verpleegden wegens wangedrag moesten worden ontslagen. In het getal instellingen, door of vanwege de gemeente beheerd of gesubsidieerd, .ten getale van acht, is geene verandering geko men. Het subsidie aan het H. G. Weeshuis heeft sedert 1885 opgehouden, terwyl de sub- sidiën aan het R.-K. Weeshuis, het Luthersche Weeshuis en de Israëlietische armen in 1888 voor het laatst werden uitgekeerd. Gemengd Nieuw» Het is volstrekt niot onze be doeling ook maar eenigszins vooruit te willen loopen op de beslissing, welko omtrent het gisteren door ons gedane voorstel betreffende het ter bezichtigingstellen der Stadszaal zal vallenzelfs zouden wy er niet meer op terug gekomen zyn, maar van bevriende zyde werd ons nog medegedeeld dat èn de buffetjuffrouw èn het dienstmeisje al haar goed, kleeren, eene naaimachine enz. door den brand ver loren hebben, zonder daarvoor geassureerd te zyn. Zouden nu, indien besloten kon worden de verwoeste Stadszaal ter bezichtiging te stellen, de entrée gelden niet gebruikt kunnen worden om aan haar het verlorene terug te geven Een buitengewoon rookwolkje, opstygendo uit den schoorsteen van den koek bakker B., aan het Levendaal alhier, deed hedennamiddag te zes uren een jong iemand veronderstellen dat er brand was uitgebroken. „Iemand" maakte alarm en eenige personen, alsook de weesburgers met hunne spuit, be nevens spuit No. 6, begaven zich naar het vol strekt niet brandende perceel. Hedennamiddag omstreeks half- vyf viel een jongetje van 10 jaar in de Uiterstegracht en werd gered door S. V., die daartoe in liet water sprong. Omstreeks halftien stond gis teravond een met één paard bespannen voertuig, dat beladen was met aardewerk, aan de Kaarsenmakerssteeg. Een daarop zit tende jongen greep de teugels, stuurde het paard om, met het ongelukkig gevolg dat de kar omviel en van haren inhoud, na ken nismaking met de straatsteenen, niet veel ongedeerd overbleef. Naar aanleiding van het feit, dat by den jongsten brand alhier de stoom spuit eerst laat op het terrein verscheen, omdat de eenige sleutel van het spuitenhuis berustte by den machinist, die uit wandelen was en do bemanning te fatsoenlyk was om de deur in to trappen, zegt de „Arnh. Crt.": „Het komt ons voor, dat de bemanning der stoombrandspuit zich in dit geval maar over de etiquette had moeten heonzetten. „Zeker zullen nu B. en Ws. een tweeden sleutel laten maken, tenzy men de instructie van den machinist in Kamperatyl wyzigt en hem verboden wordt op de dagen, dat er brand uitbreekt, zyne woning te verlaten." Gisteren zyn van de haringvis- schery te Katwyk aangekomen„KW 23", van den reeder F. E. Meerburg, met 320 kantjes„KW 28" en „KW 27," beiden van den reeder P. Haasnoot Pz.de eerste met 270 en de andere met 260 kantjes en 3000 stuks steurharing. De steurharing bracht in publieken afslag op 8.90 per ongepakte ton en ƒ14.30 per 1000 stuks. By W. Timmer, naby Aalsmeer, is een paard, als lydende aan kwaden droes, onteigend en afgemaakt. Gisteren hield de „Harmonie" van Warmond een pleiziertocht met de stoom boot „Aalsmeer" naar Amsterdam. Liet in den morgen het weer zich niet mooi aanzien, het belette niet dat het gezolschap in de beste stemming was, opgewekt door de muziek dier vereeniging, welke hare vroolykste num mers ten beste gaf. Te halftwaalf kwam men te Amsterdam aan, waar de meesten van het gezelschap een bezoek gingen brengen aan het „Panopticum", en te vyf uren werd de terugtocht aanvaard, zooals te begrypen is in niet minder opgewekte stemming dan 's morgens, daar het weer nu ook beter was, en men bovenop het dek kon blyven. Om tien uren was men weer te Warmond, waar ieder den wensch uitsprak een volgend jaar weer zulk een feesttochtje te kunnen maken. Vanwege de afdeeling Alfen, Oudshoorn en Aarlanderveen der Hollandsche Maatsohappy van Landbouw zal op Woensdag 4 September te Alfen eene harddravery worden gehouden van paarden van zessen klaar onder den man. Als pry's is uitgeloofd 200 en eene premie van 75. Op de kermis te Haarlem zijn des nachts uit eene kist, staande by een palingwagen in do Kruisstraat, 14 pond paling, de koperen gewichten en eenige kleine voor werpen ontvreemd. Naar do dader of daders wordt nog door de politie gezocht. In veel deelneming mag zich de a. s. zwemwedstryd te Amsterdam verheugen. Voor de baan van 600 M., te zwemmen op Zaterdag 10 Augustus, 's middags 3 uren, hebben zich opgegeven J. D. W. Lüning, J. J. M. Karis, F. W. R. v. Gilse, te Rotterdam A. W. Slotemaker, J. Dunlop, J. M. Hagenbeek, J. Loopuit, te ArnhemH. Duhmann, ZwolleJ. D. Bloemen, A. M. Harthoorn, A. Vaak, C. J. v. d. Poll, J. H. v. Greuningen, G. J. Lohman, te Am sterdam. Ook de deelneming voor den volgenden dag is zeer grootde voornaamste snelzwemmers uit Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Delft, Arnhem, Kampen en Zwolle hebben zich laten inschryven. Het miltvuur breidt zich onder het rundvee in Noord Brabant steeds uit sedert enkele dagen bezweken te Klundert 2 ossen, te Berkel eene koe, te Ginnekon 2 vaarzen en te Uden 2 koeien, terwijl nu weder besmettelyk zyn verklaard te Ginneken 17 runderen en te Uden 6 melkkoeien en 1 kalf. Door een zeer feilen brand, ontstaan ten gevolge van hooibroei, is te Echten de groote boerenhofstede van den heer J. Kluitenberg in de asch gelegd. Daal de brand zeer snel in omvang toenam, was men niet in staat iets te redden. Een en ander was verzekerd, In den namiddag van 6 dezer ontstond ook een hevige brand in de boerenplaats van J. Roskam, gelegen in de Starnmeer by Ryp en op 7 dezer des morgens braken de vlammen uit in de bouwhoeve, bewoond door J. Rus, gelegen in de Graftermeer. Beide hoeven werden geheel in de asch ge legd; men vermoedt dat hooibroeiing oor zaak is. Uit Oud-Beierland wordt weder gemeld: Door het broeien van hooi is gisterochtend de schuur van C. Hoogenboom J.zoon aan den Grimhoek afgebrand. Door do vlugge werking der spuiten mocht gelukken het vuur tot het hooi te bepalen. De 14 voer, welke in de schuur geborgen waren, zyn byna geheel verbrand. Daar de brand was ontstaan in dat gedeelte der gemeente, waar het meeste vlas en hooi is geborgen, was men in den beginne bang voor ernstiger gevolgen. Eene inwoonster van Heerenveen is Zaterdag jl. in slaap gevallen en nog niet weder ontwaakt. Gisteren is te Liverpool het proces tegen Florence Maybrinck geëindigd, dat zeven dagen duurde. De jury verklaarde haar schuldig aan het vergiftigen haars echt- genoots door middel van rattenkruit, en zy werd mitsdien veroordeeld tot de doodstraf door middel der galg. Zy bleef hare onschuld volhouden. Zy verklaarde dat gewichtige ge tuigenissen aan de gezworenen onthouden waren. Volgens de te Madrid verschynen- de „Imparcial" zyn 19 Spaansche landverhui zers, die aan boord van eene Italiaansche stoom boot van Malaga naar Buenos-Ayres zyn ver trokken, op dit schip van honger omgekomen. Blykens u i t v o e ri g e r bericht en uit Spokane falls is de brand, welke deze stad vernielde, ontstaan in een hotel. Het vuur word door den feilen wind zóó snel en hevig aangewakkerd, dat in de grooten- deels houten stad aan blusschen niet te denken viel. Het geheele gedeelte, waar de handelskantoren waren gevestigd, werd ver nield, doch het overige van de stad bleef gespaard. Het aantal der menschen, die by den brand het leven verloren, is nog niet bekend. Uit Bamberg meldt men: In het bosch bu Unterhaid werden een man en eene vrouw doodgeschoten gevonden. De vrouw had drie schoten, de man één schot in de hartstreek. De gevondenen werden herkend als het dagloonersechtpaar Aumüller van Bamberg. Moord of zelfmoord kan hier in het spel zyn. De overledenen laten een meisje van vyf jaren achter. Volgens „Morgenbladel" is eene boot, waarin zich 4 Nederlandscho matrozen bevonden, gisteren by Christiania omgeslagen. Van het stoomschip „Atjeh," in de naby- heid waarvan het ongeluk gebeurde, werd oogonblikkelyk eene boot uitgezet, terwyl tevens reddingboeien over boord werden ge worpen. Aldus gelukte het drie der matrozen te redden, maar de vierde verdronk. Na eenige uren dreggens werd het lyk opge haald. De verongelukte was matroos 1ste kl. aan boord van de „Atjeh" en heette Larmeiyer. De Engelsche schoener „Black Diamond," welke door een Amerikaansch schip in de Behringzee in beslag werd ge nomen, is aan zyne bewakers ontsnapt en behouden te Victoria binnengeloopen. BUITENLAND. Frankryk. De Schaeh van Perzië heeft aan de „Figaro" het recht verleend, zyn aanstaand gedenk schrift over zyn verblyf in Frankrijk uit te geven. Nasserdin stelt zich voor, aan dit reis verhaal byzondere waarde te geven. Dagelyks dicteert by zyn secretaris de indrukken, die hy ontving van de menschen, waarmede hy in aanraking kwam, van dingen, die by zag en opmerkte en van de gebeurtenissen, waar van hy getuige was. Te Parys loopt het gerucht dat een gewezen ordonnans-officier van generaal Bou- langor, die nog in het leger dient, in hech tenis is genomen, daar hy Boulanger heeft geholpen by het verduisteren van 's lands gelden. De regeering houdt, naar men zegt, de zaak geheim, totdat hot Hooge Hof van Justitie de boraadslagingen heeft begonnen. Het hof van appèl te Bordeaux heeft Déroulède's straf van 100 fr. op 300 fr. ge bracht; die van Laguerre op 100 fr. gelaten, terwyl Laisant werd vrygesproken. Dultsehland. In eene gisteren te Berlyn gehouden ver gadering der bakkersgezellen is tot eene nieuwe werkstaking besloten, welke echter eerst op het uiterste oogenblik zal worden afgekondigd, om te voorkomen dat bakkers van elders worden ontboden, hetgeen de vorige werkstaking deed mislukken. Keizer Wilhelm zal den 23sten te Metz den eersten steen leggen voor het monument ter eere van Wilhelm I's middags zal hij het fort St.-Quenti» bezoeken. Groot-BrltannlS. Do revue over 30,000 man van alle wape nen is gisteren te Aldershot gehouden en door prachtig weder begunstigd. De houding der troepen by het defileeren was uitmuntend. Keizer Wilhelm betuigde den hertog van Cambridge en den generaal Wood, bevelhebber van het kamp te Aldershot, zyne bijzondere ingenomenheid met het voorkomen der man schappen en do juistheid hunner bewegingen. De prins van Wales werd door eene lichte ongesteldheid verhinderd de revue by te wonen. Lord Tennyson, de bekende Engelsche dichter, vierde dezer dagen onder algemeene belangstelling zyn SOsten verjaardag. Het bezoek van den Schach van Perzië heeft aan de Engelsche schatkist 7650 pd. St., d. i. 91,800 gekost. De regeering heeft die som aan het Parle ment aangevraagd. Goschen schat het verlies voor de Engel sche schatkist voor de eerstvolgende 12 maan den, als gevolg van het buiten omloop bren gen van de oude sovereigns, op 50,000 pd. st. BelgIS. Men verneemt uit Brussel dat de finantiëele toestand van den Congostaat verre van roos kleurig is. De inkomsten beloopen jaarlijks 100,000 tot 150,000 fr. en zyn by lange na niet voldoende om de uitgaven, die op 3,200,000 fr. worden begroot, te dekken.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2