Door B. en Ws. van Zoeterwoude is gunstig beschikt op eon in hunne honden gesteld adros van het E.-C. Parochiaal kerk bestuur to Dordrecht, om machtiging tot aan vaarding van een legaat-, groot ƒ100, ver maakt. door wijlen mej. C. Wijnhoven, te _Zoeterwoude. Het aan J. Zandvliet, schoorsteenschou- wor, wonende aan den Weipoortschenweg onder Zoeterwoude, vorleende ontslag als zoodanig, wegens het niet voldoende schouwen van den schoorsteen van Veldhuizen in het West einde aldaar en het daardoor ontstaan van brand, is, ton gevolge van een door hem inge diend schrijven, met gegronde verontschuldi gingen, weder ingetrokken. Bij hot gemeentebestuur van Zoeterwoudo is ingekomen een schrijven van de kerkvoog den der Herv. gemeente aldaar, waarbij dezen verklaren geene vergunning te kuDnen geven tot het leggen van buizen, in gronden, aan de kerk toebehoorende. Hot stoomsehip „Drente," van Java naar Rotterdam, vertrok 2 Aug. van Marseille; de „Gouverneur-Generaal 's Jacob," van Amster dam naar Batavia, vertrok 2 Aug. van Aden de „Leerdam," van de Plata-rivier naar Rot terdam. is 2 Aug. te Havre aangekomen; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 1 Aug. van Hieuw York naar W.-Indië; de „Zaandam," van Amsterdam naar de Plata rivier, vertrok 1 Aug. van Las Palmas; de „Schiedam," van do Plata rivier naar Amsterdam, vertrok 2 Aug. van Montevideo. Bij koninklijk besluit is pensioen ver leend aanA. A. Moors, hoofd eener openbare lagere school te Klein-Linden, 534; J. Krajjevanger, zich schrijvende J. Kraaijvanger, onderwijzer aan eene openbare lagere school to Weill, f 179; M. W. Djjsselhof, onder wijzeres aan id. te Dordrecht, 102B. Clerk, onderwijzer aan id. te Haskerdijk, 152; J. J. Van Droeven, amanuensis bp de pbysica aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, 442; J. E. Rjjnboutt, leeraar aan do Rijks hoogere burgerschool te Sappemeer, 515; Gerardus Hilleke3, oppasser bjj 's Rijks Museum van schilderijen en prentenkabinet te Amsterdam, 107; Tijmon Hooiberg, zich schrijvende Tiemen Hooiberg, amanuensis bij het Ryks Museum van oudheden te Leiden, 734. Do officier van gezondheid 1ste kl. C. J. Kleyn, op zijn verzook, met den 6den dezer eervol uit don zeedienst ontslagen. Met ingang van 16 dezer, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Rijssen, T. J. Meijer, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Akkrum. Gemengd Nieuw*. Men schrijft ons uit 's -Graven- liage, dd. 2 Aug. Nauwelijks had de dag-vorstin hare taak volbracht en wa3 zij met fraaier gloed dan de schitterendste verlichting achter den schijn baren horizon weggedoken, of do feestlichten in de residentie werden ontstoken. De departementen van algemeen bestuur en andere landsgobouwen prijkten met de gewone immer onveranderlijke gas verlichting; het gebouw van buiteniandsche zaken met eene van lampions. Ook voor enkele particuliere woningen en winkels, onder anderen voor den Grooten Koninklijken Bazaar van de firma D. Boer en Zonen in do Zeestraat, waren smaakvolle verlichtingen aangebracht. Doch die sporadische illuminaties konden slechts enkele oogenbükken het oog boeien. „Naar het Haagsche Bosch, naar don Eiffol- torenl" was het wachtwoord on in onafzien bare rjjen spoedden zich duizenden en dui zenden derwaarts. Aan den ingang van het Bosch, waar een muziekcorps vroolijke muziek speelde, was eene fraaie eerepoort opgericht, kwistig met bloemen en nationale kleuren versierd, in het midden waarvan het naamcijfer van H. M. de Koningin was aangebracht, geflankeerd door de jaartallen 1858 en 1S89. Oïer de goheela lengte van do grooto of Jacoba-laan waren voorts aan do hoornen sterren aange bracht en de lichtjes volgende, richtte do stroom zich het eerst naar de bij jong en oud bekende „tent in het Bosch" (do Witte-Socië- teitstent), welke in eene zee van licht prpkte. Maar zelfs deze fraaie verlichting en de schoone'muziek van het regiment grenadiers en jagers konden slechts even den loop stremmen. Voorwaarts ging het weer, voetje voor voetje naar den grooten vijver! Reusachtige drijvende sterren, met ontelbare vetglaasjes, verspreidden op den eersten vijver een schitterend licht over de watervlakte, welke tevens omzoomd was door een fonkelenden en flonkerenden gordel, terwijl nu en dan in schuitjes ben- gaaisch vuur word ontstoken. Op den achtergrond van den grooten vjjver verrees eindelpk de Eilïeltoren, welke, hoe kunstig ook afgewerkt en hoo getrouw na gebootst, wat do verlichting betreft, de hoog gespannen verwachting eenigszins teleurstelde, daar de vip sterke wind in d6n vooravond velo lichtjes had gobluscht. Wanneer evenwel in den top bengaalsch vuur werd ontstoken, maakte het geheel een fantastischon indruk. Op het platform osdor den toron deed een muziekcorps zich hooren. Lang kon men zich evenwel niet in den fraaien aanblik verlustigen, want immer dwong de menschenstroom tot doorloopen. Gewillig werd daaraan voldaan en zoo doende heerschte er eene goede circulatie. Ook op de avond-kermis in het Voorhout was het al leven en vroolijkheid en tot laat in den nacht weerklonken feestliederen. Als de drank is inden man, is do wijsheid in de kan. Een grenadior, die gisteravond in liet caroussel in het Voorhout te 's-Hage was gaan zitten on niet wilde betalen, werd op vrp ruwe wpze door een der carousselmannen er uit gogooid. Dit was voor den landsverdediger toch wat al te kras; hij trok zpne sabel en, geholpm door een tiental zpner makkers, werd het caroussel bestormd. Schilderijen werden stukgeslagen, bran dende lampen over den grond geslingerd, zoodat do linnen overdekking reeds begon te branden. Gelukkig kwamen bijtijds eenige politie agenten toesnellen, die een einde aan het tumult maakten, door een dor militairen naar het politie-bureel op de Haven over te brengen. Te Alfen a/d. Rpn is van de werf van den heer A. Pannevis met goed gevolg te water gelaten het ijzeren Rpnschip, ge naamd „Antonia," groot 215 last, gebouwd voor reken'ng van den heer W. Nuy te Doornen burg. Daarna werd de kiel gelegd voor een ijzeren lichter, groot 40 last, voor rekening van don heer J. Van Laar te Amsterdam. Niettegenstaande de hondenin Den Haag al maanden en maanden lang go- muilband zijn gewoost, heeft men aldaar weder een dollen hond ontdekt en is er van 1 Aug. af de muilkorvenwet weer voor 4 maanden afgekondigd. In do Lange Lombardstraat te 's Hage viel de waschvrouw B. met een emmer heet water achterover van eene trap. Zp brak een arm en bokwam hevige brandwonden. Een dronken snorder aldaar wilde zich gisternacht aan den Boschkant verdrinken. Men was wol zoo goed hem dat te beletten. Te Gouda hoeft eene harddraverij plaats gehad en werd de eerste prijs van f 200 gewonen door „Prins" van P. Van Santen te Rotterdam en de premie van 75 door „La Vitesse" van C. Oudpk te Waddingsveen. Te Berkenwoude werd gisterS morgen eene koe van den landbouwer C. B. door den bliksem gedood. De timmermanswerkplaats van P. Wyte, polderbaas van den polder De Wogmeer, is gisternamiddag totaal afgebrand. Omtrent de oorzaak verkeert men in het onzekere. KOLONIËN. BATAVIA, 24-28 Juni. (Nederlandsche Mail.) Uit Atjeh wordt aan de „Soer. Crt." ge schreven dat omtrent de politieke onderhan delingen geen woord uitlekt; zp, die haar voeren of althans er van op de hoogte zijD, zwijgen als het graf. Dezelfde correspondent zegt dat de expeditie naar Edi voor den radja minder aangename gevolgen zal hebben. Men zegt dat hij zal worden veroordeeld tot betaling der oorlogs kosten, welke geraamd worden op meer dan 50,000 dollars. Vier penghoeloes zjjn weder uit het Bantamsche verbannen en naar hunne be stemmingsplaatsen Timor, Padang en Ter- nato vertrokken, to weten Hadji Mohamad Arsad Toebagoos, Hadji Achmad, Ma3 Hadji Mohamad Arsad Tawil en Hadji Koesin. Eerstgenoemde is de onlangs ontslagen hoofd- panghoeloe van Serang. De geestelijke heeren hebben den 25sten Juni in de gevangenis, met toestemming van don resident, bezoek gehad van den Mufti- badji hoogleeraar dr. Snouck Hurgronja. Het onderhoud heeft lang geduurd. Omtrent het bekende treurige ongeval te Soerabaia wordt thans gemeld dat nage noeg bp niemand meer twjjfel aan vergif tiging bestaat. Dr. Smeding, die lang heeft vastgehouden aan cholera, moot ten slotte zpn gekomen tot hot gevoolen dor doctoren Leuzinger en Hoffman, die beweren dat ver giftiging door arsenicum heeft plaats gehad. Nader is gebleken dat de kokkie van movrouw Moll geld had gevraagd voor de taoen baroe, hetgeen haar was geweigerd. Mevrouw Moll-Snethlage, die om welke i elen is onbekend hare kokkie niet scheen te vertrouwen, had later aan de meid harer zuster gevraagd, of dezo niet vreesde dat de kokkie haar, wegens de weigering, alles slecht zou doen, waarop die meid had ge antwoord dat zij niet zoo djahat zou zijn. Den dag van het diuef echter heeft de kokkie aan de meid van mevrouw Moll Pfeiffer herhaaldelijk gevraagd, wat zij toch in de kouken te doen had, en gezegd dat zp er niets te maken had. Eene andere baboe, die van de ajam kèdoq wilde snoepen, heeft zij toegevoegd: „er zit babi in; eet er niet van." Er bestaat daarom sterk vermoeden, dat de ajam ködoq vergiftigd is geweest. Het onderzoek in de zaak houdt do ge moedoren te Soerabaia, naar men begrijpt, voortdurend in spanning. De gearresteerde kokkie en twee toekangs sepen blijven hard nekkig ontkennen, en de lijkopening heeft geene beslissende resultaten gegeven, wegens to weinig voorzorgen bij het aanbieden der te onderzoeken doelen. Naar het „Bat. Nieuwsblad" van 27 Juni bericht, is aan al de tor dood veroordeelden in het derde Tjilegonsche strafgeding gratie verleend, met verandering van de doodstraf in 20- en 15-jarigen dwangarbeid in den ket ting. In het bedoelde procos stonden 55 per sonen voor do rechtbank van omgang terecht, van wie 42 werden vrijgesproken. 12 ter dood en 1 tot 15 jaren dwangarbeid in den ketting werden veroordeeld. In revisie sprak het hooggerechtshof van die 12 nog 1 vrp, zoodat thans aan 11 man gratie is verleend. Naar de „Loc." meldt, heeft de regeering de residenten telegraphisch aangeschreven om, mot het oog op de in Arabië uitgebroken pest, pogingen aan te wenden bedevaartgan gers zooveel mogelijk van hun voornemen te doen afzien, zonder dat het echter geoor loofd is hon te verbieden naar Mekka te gaan. De berri-berri neemt, naar men aan de „Java-Bode" mededeelt, onder de ketting- gangors alhier erg toe; zoo is er thans weder een twintigtal zieken naar het gesticht te Buitenzorg opgezonden. De gouverneur generaal heeft bepaald dat de „Nederlandsch-Indische Stoomvaart maatschappij" als aannemer voor het onder houden van een geregeldon stoompakket- vaartdienst in den Indlschen Archipel gedu rende de jaren 1876 t/m. 1890 een vasten en geregelden gesubsidieerden twaalfmaande- lpkschen dienst zal openen van Batavia naar Tjilatjap over Karang-Antae (Bantam) en evenzoo terug. Door den gonverneur-goneraal van Ned.-Indië ïijn de volgende beschikkingen genomen Civio! Departement. Benoemd: Tot ree. Tan Krawang E. Keljen; tot onderwijzer 2de kl. P. A. Biegmantot contr. lete kl. J. H. Van der Zweep, H. Kuijp, A. J. C. Schmidt en H. J. "Wijere, tot idem. 2de kl. F. Van der Duaaen, H. A. De Groot, W. H. Hoedt en H. W. Kloostot adsp.-contr. J. De Vogel, A. SebuHz, P. E. W. Kern en F. W-. Steenstra Tous- aaintlot leeraal- in do wis- en natuurkunde aan do H. B.-S. te Soerabaia G. L. Verver; tot ree. van Bcnkoelcn K. F. H. Van Langen; tot eontr. late kt. E. L. M. Kiihr; tot onderwijzeres letc kl. J. E. Van Oeveren, gc-b. Van Scliaik; tot t(jd. macbin. bij den dienst der Staatsspoorw. ter Sumatra's Westkust J. H. De Wijn. Verleend: Een twreoj. verlof naar Europa, aan D. F. Viaser, A. E. Van der Meulen, E. A. Krull. 11 e laat: Met de vaarh, dor betr. van opz. 1ste kl. bij do Staatespoorw-, L. Van der Ploeg Jr., van cipier van 'a lands govangon a t9 Scmarang F. A. Middelkoop; tijd. met de waaru. dc-r betr. van hulp onderwijzer te Sandjermaain (Zuidcr- en Ooatorafd. van Born-o) L. D. Van Capelle. Eervol ontelagen: Op verzoek, uit '8lande dienst, J. H. Heijonemau. Departement van Oorlog. Be v o rd e r d: Tot kapt.- kw-artierm. bij de mil. administratie G. Do Voogt on J. A. 't Hooft. Eervol ontelagen: Op verzoek, uit Zr. Ms. rail, dienet, J. A. Norst en W. T. Van der MijU Dekker, beiden met beboud van reclit op pensioen. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, aan A. W. Van der Meer en J. F. H. Janssen. Departement van k'arinO- Verleend: Een twecj. verlof naar Europa, aan A. Homwijk. BUITENLAND. Fr&nhrjjk. De Fransche regeering blijft streng optre den tegen de Boulangistischo ambtenaren. Volgens de „XIXnio Siècle" is nu ook een aantal ambtenaren b(j de posterijen ontslagen on ook wordt gezegd, dat spoedig do op peil- sioon-stelling van drie generaals wegens Bon- langisme zal volgen, De Fraüecho officier, dezer dagen in het noorden van Italië als spion in hechtenis ge nomen, is weer op vrye voeten gesteld. Heden beginnen te Parys de feesten tot inwijding van de nieuwe Sorbonne. Uit do verschillende staten van Europa en Noord en Zuid-Amerika zijn in het geheel 700 stu denten ter bijwoning der feesten naar Parijs gekomon. Nederland wordt vertegenwoordigd door 35 studenten van de hoogescholen van Leiden, Utrecht, Amsterdam en Groningen. Do Delftsche Polytechnische School wordt niet genoemd. Volgens de „Temps" telt Nederland van alle het grootste aantal afgevaardigden na België, dat er niet minder dan 230 heenzendt. De feesten zullen eene week duren. Behalve de recepties en de plechtige inwijding van het gebouw, staan op het programma eene gala voorstelling in de Opera, een feest op het stadhuis, een bezoek aan het instituut van Pasteur, een uitstapje naar Meudon en ten slotte bezichtiging van de tentoonstelling en de verschillende inrichtingen voor hooger onderwijs te Parjjs. Dultsohland. De Duitsche koloniale staatkunde heeft weer een slachtoffer gevorderd. Luitenant Tappenbeck, de commandant van het Duitsche station in het zuiden van het Cameron-ge- - bied, is aan koortsen overleden. Van 25 tot 29 Augustus zal te Bochum de algemeene vergadering der vereeniging van Duitsche katholieken worden gehouden. In de meeste Beriijnsche bladen wordt, elk op hunne wijze, de meening uitgesproken dat 's keizers bezoek aan Engeland wel niet leiden zal tot eene formeele Engelsch-Duitsche alliantie, maar daaruit toch mag worden afgeleid dat Engeland zich vrijwillig aansluit bjj de vredespolitiek der drie verbonden mogendheden. De „Nordd. Allg. Zeit." zegt, dat in de betuigingen van sympathie der Engelsche natie voor den Duitschen keizer uiting gegeven wordt aan de gemeenschap van belangen van beide landen en volkeren. Met buitengewone eerbewijzen, welke aan de zaak min of meer eene staatkundige beteokenis geven, heeft gisternamiddag om twee uren te Maagdenburg de plechtige over dracht plaats gehad van het stoffelijk over schot van generaal Lazare Carnot aan de Fransche deputatie. Alle officieren en militaire ambtenaren namen doel aan d6n lijkstoet naar het station, terwijl van Berlijn oen hoog geplaatst ministerieel ambtenaar vertrokken vras om de regeering by de plechtigheid te vertegenwoordigen. Namens de Fransche rogeering zyn 1000 M., namens de familie Carnot 500 M. aan de armen van Maagden burg geschonken. Groot-Rrlt-'ioülA Sir James Fergusson verklaarde in de gis teren door het Lagerhuis gehouden zitting dat, volgens by de regeering ingekomen be richten, de ongeregeldheden op Creta te wyten waren aan partytwisten. Wel hebben enkele moorden plaats gehad, waardoor eene paniek is veroorzaakt, maar dit geschiedde in sommige streken, waar de bevolking niet of niet vol doende beschermd werd. Tot dusver schynt oen eigeniyk verzet tegen het gozag van den sultan niet te zijn voorgekomen. Keizer Wilhelm is Vrydag-middag by den vuurtoren van Nab geland. De prins van Wales ontving don keizer en geleidde hem naar Osborne, waar de keizer zou over nachten. Zaterdag revue der vloot by Spithead, Zon dag tweede inspectie der vloot mot den prins van Wales en feestmaal by de koningin te Osborne, Maandag oefeningen der vloot, Dins dag bezoek van den prins van Wales aan het Duitsche eskader en Woensdag wapen schouwing der troepen in het kamp te Alder- schot. Dit is het programma der feestelyk- hedon, hetwelk natuuriyk wordt opgeluisterd door feestmalen 'aan boord der schepen te Osborne. Zweden ozi Noovwegou. Do officiëele „Post Tid", te Stokliolm ver- schynende, moldt: Van de zijdo der genees- hoeren (prof. Bruzelius te Stokhoim en ge heimraad Kuszmaul, uit Heidelberg) is der Zweedscho kroonprinses (prinses van Baden) bepaald geraden den winter in een zachter klimaat te gaan doorbrengen om eene ver ergering van eene chronische longcatarrh, waaraan da kroonprinses sedert jaren lijdende is, te voorkomen. Als het meest geschikte

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6