fes? [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. EEN ADRES. Feuilleton. Droomen der toekomst. Leiden, 3 Augustus. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1/0. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regel* 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letter* n&ar pla&ternimte. Voor het in- caseeeren buiten de at«d wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit noramor verzonden No. 45 van Kikeriki. Moest nog het bewijs geleverd worden, hoe zeer de mensch geneigd is zich op den langen duur te schikken in omstandigheden, waarin het hem aanvankoiyk niet mogeiyk scheen te berusten, we zouden dat ook kunnen ont- leenen aan de geschiedenis van de zoutbolas- ting. Toen de Fransche koningen uit het huis van Valois die invoerden om in de kosten van hun hofhouding en van den oorlog te voor zien, ontmoetten zy overal den heftigsten tegen stand, dien het groote inspanning veroischte, te onderdrukken; de zoutbelasting bleef echter bestaan, en dit middel om aan geld te komen vond ook elders toepassing. In de dagen vóór de Fransche revolutie was die zelfde belasting een van de meest algemeene grieven der bevolking, en opheffing daarvan kwam voor in een aantal van de zoogenaamde cahiers de charge, waarmede do afge vaardigden van den derden stand ter Staten- Generaal werden gezonden, in 1789. En inderdaad klinkt het wel vreemd, dat belasting, en wel oen betrekkeiyk zeer hooge, wordt geheven van een artikel, dat niemand missen kan, en dat in de natuur in zoo ruime hoeveelheden wordt aangetroffen, ofschoon er nog eenige bewerking noodig is om het binnen het bereik van den gebruiker te brengen. Een onmetelyke massa zout in opgelosten toestand omringt de vadorlandsche kusten; maar de strandbewoner, die zekere hoeveel heid dier oplossing mee naar huis neemt om er door koking of door verdamping de onont beerlijke stof uit af te zonderen, zou zich aan wetsovertreding schuldig maken, zou de schat kist benadeelen. In Indië, waar men overal en van alle kanten door de zee omringd is, en waar, dank zy het klimaat, de bevolking op de gemakkelijkste wyze het zout zou kun nen winnen, geheel zonder kosten, daar wordt, alweer ter wille van den fiscus, de aanmaak slechts op een zeer beperkt gebied onder toe zicht van de Regeering veroorloofd, en is een ingewikkeld systeem van verkoop ingevoerd, dat aanleiding geeft tot allerlei kleine kneve- laryon en hot zout voor menigen armen in lander byna tot een artikel van weelde maakt. Onder alle slechte belastingeu, welke het menscheiyk vernuft ooit heeft uitgevonden 8) „Gek? Wat zeg je! Ik dacht dat hy dokter te Amsterdam was." „Dat is hy geweest hij moet zelfs eene aardige praktyk gehad hebben, maar hij is op een mooien dag vertrokken en heeft in het buitenland gezworven totdat men hem naar een gesticht gezonden heeft." „En waarom?" „Ja, waarom wordt een monsch gek 1" ant woordde Sparling, met een half onderdrukten zucht, terwyi hy de kaarten coupeerde. „Het moet toch eene reden, eene aanlei ding hebben." „Men Z9gt dat hy eene moid uit een harem is nagereisd." „Eene odaliske!" riep Van Heiligen ver wonderd. „Weot je nog wel, Sperling, dien avond by.ja, by wien was het ook weer, dat wij proces-verbaal opmaakten van onze huwelyksplannen? Toen heeft Philibert ge zegd, dat hy met eene odalieke zou trouwen." „'t Is waar ook 1 Toen was ik nog tweede lui tenant. Drommels, Van Hoiligen, als ik in dienst was gebleven, zou ik nu zeker majoor wezen." en gouvernementeele vasthoudendheid besten digd, is, gelooven we, de zout- accyns de aller slechtste: althans een nog slechtere schiet ons op dit oogenblik niet te binnen. Men zegt weldaardoor wordt ook de man van kleine middelen, die anders niets bydraagtin de kosten van de staathuishouding, waarvan hy toch ook geniet, tot een offer ten bate van de algomeene middelen genoopt; maar de waarde van dat argument valt weg by de overweging dat die bydrage grooter wordt door het vermeerderen van zyn gezin, dus door het toenemen van zyn behoeften en het verminderen van zyn draagkracht. Het is bovendien geen axioma dat van personen van zóó gering vermogen, dat zy in alle opzichten buiten het bereik der belastingwetten vallen, toch nog iets moet worden gevorderd; het zou geen économische of politieke fout zyn, hen maar geheel vry te laten. In het aangrenzend België is het zout accynsvry. Niet alleen kunnen dus de grens bewoners zich heol gemakkelijk aan de be taling onzer belasting onttrekken, maar zy leggen zich ook met yver en niet zonder succes toe op het smokkelen. Eigeniyk is dat zoowat hun eenig bedryf: zy zyn zoutsmok- keiaars, zooals een ander byvoorbeeld tim merman of boerenarbeider is. Van jongsaf loeren zy dat daarin niets kwaads steekt: alleon, toevallig willen de commiezen het niet hebben, reden waarom men zyn best moet doen om altyd slimmer te zyn dan die heeren. Een legertje van grensbewakers is niet bestand tegen den algemeenen wedloop met zakjes en zakken zout; tegen één smokke laar, die gesnapt wordt, zijn er tien, wien de tocht gelukt. Zien zij onraad, dan werpen zy eenvoudig den voorraad weg; dat verlies is, den lagen pry's van de waar in aanmer king genomen, niet zoo groot, dat het niet door de winsten van een paar volgende mar- schen zou worden opgewogen. Aan het trans port van 25 kilo zout, dat die menschen aan de by hen uitstekend bekende pakhuizen voor circa zes franken koopen, is f 2.25 te verdienengeen wonder dat de jongens daar hot zoutsmokkelen voordeeliger vinden dan het schoolgaan. Als men eens precies kon nagaan, wat de zoutaccyns aan kosten van inning, toezicht in de fabrieken en op de grenzen enz. kost, dan zou blyken dat er van de opbrengst niet zoo erg veel overschiet, eu men zou erkennen dat de afschaffing niet op onoverkomelyke finantiëele bezwaren zou afstuiten. „Aan u, mynheer Van Heiligen," zeide diens partner, die zich in het gesprek niet had gemengd: hy kwam om te whisten en niet om te praten. De bankier speelde zyne kaart uit en vyf minuten lang was aller ziel en zin vervuld met het spel. Toen de dertiende trek was opgenomen en do punten waren aangetee- kond, hervatte Van Heiligen„Ik dacht dat die Philibert te verstandig was om gek te worden." „Men kan 't er zóó naar maken, dat de verstandigste man zyne hersens verliest," sprak Sperling somber, en zyne medespelers zwegen, uit besef dat die woorden in dit ge val oene byzondero bedoeling haddon en in verband stonden mot omstandigheden, waarby Spelling zelf meer van naby was betrokken. Van Heiligen vermeed daarom dit teedere onderwerp verder aan te roeren en het drie tal wydde zich geheel aan het spel. Te kwart voor tienen moest Sperling zyn robber met den blinde nog spelenhij deod echter afstand van zijne kans om zyn verlies te herstellen, verontschuldigde zich dat hij niet langer biy- von kon, betaalde zyn verlies en zyne matige vei tering en stapte met stevigen tred door naar zyne woning, op een dor voornaamste pleinen van de stad. Het speelde tien uren, Het meest drukt de zout-accyns op de be- dryven, die het artikel noodig hebben, inzon derheid als bederfwerend middel voor pro ducten, die, hetzy gedurende zekeren tyd binnenslands bewaard moeten worden, hetzy voor export bestemd zyn. De accyns werkt dan als een uitvoerrecht, zeer ten nadeelo van den buitenlandschen handel en van de productie. Wy hebben hierby voornamelyk het oog op onze zuivel industrie. Opnieuw werd op dit punt de aandacht der Regeering geves tigd door middel van een adres, hetwelk het Bestuur der „Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorder kwartier" tot den Minister van Financiën richtte. By verschillende Koninklijke Besluiten is, ten behoeve van sommige bedryven, vrydom van accyns verleend. De visschery kan, onder inachtneming Tan zekere voorschriften, aan de daarvoor bestemde dépots onveraccynsd zout bekomen. Ook de behoefte aan zout voor de voedering van het vee is door de Regee ring erke.vd. Het is te betreuren dat aan die behoefte niet in veel ruimer mate nog wordt voldaande gezondheid van het vee zou er met weinig door bevorderd worden. De in ons land zooveel schade veroorzakende varkens ziekte, is zoo niet geheel te overwinnen, dan toch zeer te beperken door den dieron altyd, van de geboorte af, met zout vermengd voed sel te geven. Nu is wel hot zoogenaamde landbouwzout verkrygbaar gesteld, maar dat is voor ander gebruik ongeschikt gemaakt door er andere stoffen in te werken. Deskun digen beweren dat dit ook van invloed is op den smaak van het veevoeder: dat is de reden, waarom er zoo weinig gebruik van wordt gemaakt. By de bereiding van boter en kaas heeft men zout noodig van de grootst mogelyke zuiverheid; vermenging, van welken aard ook, is daar geheel niet op haar plaats, zoodat het landbouwzout niet kan gebruikt wor den. De belanghebbenden by dien voornamen tak van industrie zyn volkomen in hun recht, als zy op vrydom van accijns aandringen, ten oinde de concurrentie van hun product op de buitenlandscbe markt te ontheffen van een verzwaring, voortvloeiende uit een be lasting, die de mededingers van elders niet behoeven op te brengen. Voldoening aan dien wensch is evenwel niet mogeiyk, dan door geheels afschaffing van den accyns; het is toch niet doenlyk, om by den uitvoer van botor en kaas resti- toen de knecht de deur opende en de hoer Sperling was dus vóór tienen binnen. Dit faalde nooit; als oud-militair was hy gewoon aan stiptheid, maar het was minder zyne militaire gewoonte, welke hem deze stipt heid in acht deed nemen, dan wel andere omstandigheden. Mevrouw Sperling was er byzoDder op gesteld dat haar echtgenoot om tion uren te huis was en ook thans, nu de pendule reeds een paar minuten over het uur aanwees, verwelkomde zy hem met een blik, welke terstond naar de pendule afdwaalde. „Ja, 't is wat laat geworden," zeide Sper ling, terwijl hjj zich by don haard neerzette „zoo'n robber heeft men niet in zyne macht".... „Wat zet ge daar slykvoeten," antwoordde mevrouw. „Lag er goone mat in de gang?" „Slykvoeten?" vroeg Sperling; „ik? hè, 't is buiten droog." „Zie dan zelf. Juist, waar ge geloopen hobt. Och, schel eensmaar neen, blyf maar zitten, anders komt er nog maar meer vuil in de kamer. Ge kunt toch wel zien, waar gy loopt I" „Wel zeker, wel zeker, - hebt ge de cou rant daar?" „Jawel, pas komt mynheer thuis en hy zou dadelijk de courant gaan lezen, 't Is plei- zierig! geen woord schynt er voor je vrouw te kunnen overschieten." tutie van het bedrag der heffing te geven, dewyl dit een omslag zou veroorzaken, nog bezwarender voor den handel dan de belas ting zelve. Bovendien, om het gebruik van zout voor d# verschillende doeleinden, voor welke het kan worden gebezigd, zoo algemeen mogolyk te maken, moet men het als het ware voor het grypen hebben. Niet iedere boer, die zyn vee gaat voederen, is in de gelegenheid om steeds naar het dépot te gaan, ten einde zich van landbouwzout te voorzienniet ieder, die, ter voorkoming van broeiing in zyn hooiberg, het artikel zou willen aanwenden, kan er zich op het geschikte oogenblik van voorzien, gezwegen nog van het feit, dat de bygomengde stoffen de bruikbaarheid van het hooi ver minderen. Yoor een product van zoo algemeen en veelzydig gebruik behoort overal gelegen heid te zyn het in de voreischte hoeveelheid in te slaan, zonder dat de fiscus eerst het leeuwenaandeel van den prys komt vragen. In het adres van bovenvermeld bestuur wordt ook nog gewezen op het bszwaar, dat de arme door een heffing van 9 cents per kilogram op het zout onevenredig zwaar wordt gedruktnatuurlijk is dat een grond, waarop ieder, van welke maatschappelyke betrekking ook, den aandrang tot afschaffing moet steunen. Maar speciaal op den weg der Landbouw- vereenigingen in ons vaderland ligt het, onver moeid deze zaak te bepleiten op gronden, aan de belangen van het bedryf ontleend. Het is niet te weerspreken, wat in het adres van „Hollands Noorderkwartier" wordt gezegd: „By den kwynenden toestand van den landbouw, in den uitgebreidsten zin genomen, mag voor zeker iedere maatregel, die strekken kan om dezen uit den tegenwoordigen staat van ver val op te heffen en daarin den strijd om het bestaan althans zooveel mogelyk dragelyk te maken, worden toegejuicht en geacht worden te zyn genomen in het belang van 't gansche vaderland, daar zeker door niemand zal wor den tegengesproken, dat de landbouw en de veeteelt hoofdbronnen zyn van 't Nederlandsche volksbestaan." Den gemeenteraad geven B. en Ws. in overweging aan G. C. Vrint, wegens vestiging met Mei jl. in de buurt van de gemeente (Witte Singel, Zoeterwoude) vrystelling te vor- leenen van do betaling van schoolgeld voor zijne dochter, leerlinge der Hoogere Burger school voor Meisjes, over de eerste twee kwar talen van den cursus 1888/89. „Maar, schat. „Noem me nu als-je-blieft geen schat," sprak movrouw Sperling, gepiqueerd. „Je woet dat ik van die aardigheden niet houd." „Zoo," zeide Sperling en keerde zyne weder helft den rug toe. „Dat is beleefd," sprak zy. „Je hebt zeker weer verloren, dat je zoo onaangenaam bent." „Ik weet niet of ik verloren of gewon nen heb." „Weet je dat niet? Nu, dan weet ik het wel. Als je gewonnen hadt, zoudt ge 't wel zeggen. Hoeveel heb je verloren?" Sperling stond op, nam de courant van de tafel en ging lezen. „Nu maak je weer vuile voeton," zeide mevrouw. Geen antwoord. „Bon ik je geen antwoord meer waard? Den ganschen dag zit je op de sociëteit; je komt niet voor 's nachts thuis en als je vrouw wat tegen je zegt, heb je niet eens zooveel beleefdheid voor haar, dat ge baar te woord staat. Als ik alles geweten had!" En als ik alles geweten had!" prevelde Sperling. „Wat zegt ge?"- (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5