ty.vr-n Cii hct deinresitcsorslag. Vervólg.) "Wat betreft de plannen voor osne uitbrei ding van liot pneumatisch rioolstelsel, kan worden medegedeeld dat do voorstellen van den heer Liernur het volgende inhielden: lo. Door den ondernemer wordt geleverd en gebouwd alles, wat tot hot stelsel en zijne inrichting behoort in eene buurt met een door hem overgelegd generaal plan, aanduidende de positie der centraalleiding, districtsreser- voirs en van het pompstation. 2o. Het gemeentebestuur maakt het aan sluiten der privaten en urinoirs verplichtend voor de huiseigenaars. Door den ondernemer wordt het aansluitingswerk verricht voor reke ning van de eigenaars tegen eenheidsprijzen, vastgesteld in overeenstemming met het ge meentebestuur. 3o. Door den ondernemer worden gedurende een zeker aantal, b. v. 35 jaren, alle werk zaamheden verricht, verbonden met den dage- lijkschen ledigingsdienst en de faecale stoffen tot een droog mestpoeder herleid, dat in eigen dom van den ondernemer overgaat. 4o. De gemeente betaalt aan den onderne mer gedurende een zeker aantal, b. v. 25 jaren, 5 porcent per jaar van het kapitaal voor aanleg van het buizennet en toebehooren, terwijl hem kosteloos gemeentegrond wordt in gebruik gegeven voor het pompstation. 5o. Na afloop der concessie gaat de geheele inrichting over in eigendom van de gemeente zonder eenige vergoeding aan den ondernemer. 6o. Wanneer de gemeente na afloop van de concessie niet geneigd is het stelsel voor eigen rekening te exploiteeren, dan wordt den ondernemer de voorkeur gegeven om te blijven exploiteeren zonder eeriige vergoeding aan do gemeente. Den heer Liernur is te kennen gegeven door B. en Ws. dat, naar hunne meening, geen bezwaar zou bestaan om te onderhan delen omtrent aanleg en exploitatie van het stelsel overeenkomstig voorwaarden als boven bedoeld, zonder dat oen der partijen geacht wordt daardoor in eenigerlei opzicht te zijn verbondon. De kosten bedroegen over 1888 f 1693.42' en de opbrengst der verpachte of verkochte faecale stoffen was f 200.73. Het onderhoud der riolen kostte f 9377.64' en de opbrengst der verpachte kolk- en riool- stoffen bedroeg f 101.80. Bjj do in 1888 gehouden verpachting ver kreeg men voor do faecale stoffen van het Liernur stelsel f 0.02'/, voor de 100 kilo; b. voor de kolkstoffen 20 ets. per stèro; c. voor de rioolstoften 20 ets. per stère: Bij de onlangs gehouden aanbesteding voor 1889 werd voor de rioolstoffen f 0.18 per stère verkregen en voor de faecale stoffen Liernurstelsel f 0.021/, per 100 kilo. Voor de kolkstoffen werd niet ingeschreven. b. Do behoefte aan drinkwater. Het aantal gesloten contracten voor levering van duinwater, dat op 1 Januari 1888 3869 bedroeg, is op 31 December van dat jaar tot 4002 gestegen. Aan bohoeftigen werden 3756 emmers kosteloos verstrekt, tegen 5490 in 1887, terwijl de gemeente daarvoor '/2 cent per 15 liter betaalt. Voor de uitbreiding van het buizennet in do wjjken 7 en 8, in de kosten waarvan door de gemeente 20 pet. of f 2200 is gega randeerd, behoefde evenmin ais het vorig jaar te worden bijgedragen. Straatdrinkkranen zijn aangebracht bij do Doezabrng, Blauwpoorts- brug, Havenbruggen, Gepektebrug (over den Ouden Ryn), Harkthuisje by de Nieuwe Bees tenmarkt, Waaggebouw, Gansoordbrug (Water- steeg), Utrechtsche Veer, Van-der-Werfstraat, Gedempte Geerengracht, Langestraat hoek Groene3teeg, Oudo Ryn bij de Hooglandsche Kerkgracht, Politiehuisje aan den Haagweg, 2de Gortestraat bij de openbare school. c. De openbare reinheidsverordeningen. Evenals vroeger werden de betrekkelyke bepalingen der Algemeene Politieverordening streng gehandhaafd en op het houden van varkens, het bewaren van mest enz. een nauwlettend toezicht gehouden. d. De gezondheidspoli tie. Aan de verschillende geneeskundige wetten en verordeningen wordt steeds de hand ge houden. e. De arbeiderswoningen. Het den bouw van woningen, ook in de onmiddellyko nabijheid der stad, werd voort gegaan. Van de openbare zwemplaats voor militairen en minvermogenden, van de bijzondere inrich ting voor warme baden en van de zwem en badinrichting huiten de Morschpoort „Rhyn- zigl" werd wederom druk gebruik gemaakt. Hot ledental van laatstgenoemde inrichting bleef geiyk het vorig jaar; 21 leerlingen, waaronder 3 meisjes, deden examen als ge oefend zwemmer. Het bestuur bestaat uit. 5 commissarissen. Het getal badkamers werd met 20 vermeerderd, waardoor in eene lang gevoelde behoefte werd voorzien. In de badinrichting op de Boommarkt wer den 5000 baden genomen. Gedurende het jaar 1888 werden ten Raad huize aangogeven als aangetast door: Pokken geene. Diphtheritis 38 personen, waarvan 14 overleden. Roodvonk 10 personen, waarvan geen overleed. Typhus en Febris Typhoidea 25 personen, waarvan 2 overleden. Mazelen 2-56 personen, waarvan 6 stierven. Geene besmettelyke ziekten werden epide misch verklaard. In den toestand der begraafplaatsen is geene verandering gekomen. Het aantal lyken, op elke begraafplaats in hot afgeloopen jaar begraven, is als volgt: Algemeene begraafplaatsgeene Afd. bestemd voor de Israëlioton Begraafplaats a/d. Groenesteeg 40 voorrn. Marepoort. 235 v :i Heerenpoort 458 R.-Kathol, begraafplaats303 Totaal 1036 G e in engd IV teu w h. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 603 zwembaden door heeren en 39 door dames. Do temperatuur van het water is 20° Celsius. Men schryft ons uitLisse, d. d. 3 Aug.W. Kok en echtgenoote mogen heden li6t zeldzaam voorrecht genieten in goede gezondheid den dag te herdenken, die hun vóór 50 jaren in het huweiyk verbond. Dat men een nuttig en werkzaam leven als een trouw burgerschap zeer op prys stelt, daarvan getuigden voorzeker do vele bljjken van belangstelling, waaronder vele stoffelijke, namens buren, vrienden en bekenden op dezen dag. Dat hun nog vele jaren gegeven worden, is ongetwyfeld de wensch van alle gemeen tenaren. Door de Rynstoomtram Den Haag-Scheveningen werden in Juli 11. ver voerd 159,515 passagiers. Vermoedelijk z y n te Veondam twee menschenlevens verloren gegaan door het gebruik van vlee8ch van eene zieke koe. Een landbouwer verkocht nl. voor f 4 eene by hem aan koudvuur gestorven koe. De kooper, zijn gezin, eene by hem wonende ventster uit "Winschoten en eene werkvrouw, niet wetend» dat zulk vleesch schadeiyk voor de gezondheid was, aten er van en allen werden kort daarop ongesteldhet jongste kind en de koopvrouw zyn gestorven en de werkvrouw heeft de typhus. Gister voormiddag, omst.reeks halftwaalf, is by het station te Gouda een werkman van de Ned. Rynspoor door eene locomotief overreden, met het treurige go volg, dat by spoedig daarna overleden is. Wanneer het nieuwe station te Amsterdam in gebruik zal zyn, zal slechts toegang tot het perron verleend worden aan hen, die van plaatskaartjes of perronkaarten voorzien zyn. Hot voornemen is, de plaats- kaarton zoowel als de perronkaarten, by het- passeeren van do contiOle vóór het vertrek te knippen. De perronkaarten zullen aan een afzonderlyk bureel in de vestibule van het gebouw worden verkrygbaar gesteld voor 21/2 cent. Door een ongelukkig toeval ge- raakte jl. Maandag te Osc-h een zesjarig kind onder de tram, waardoor het rechterhandje byna geheel werd afgereden. Het trarnrytuig, waarmede het ongeluk ge beurde, behoorde in eigendom aan de firma Simon Van don Bergh; ofschoon noch zy, noch haar personeel hot ongeluk kon ver hinderen, heeft genoemde firma voor hare rekening het kind in 't gasthuis laten opne men, alwaar de hand moest worden afgezet, terwijl zy mede do koston blyft dragen van de verdere opvoeding van het kind. Te Breda ontstond Donderdag nacht te vier uren brand ten huize van den heer J. G. Van Meerendonk, brood- en koek bakker ep de Markt. De brand was ontstaan in een der vertrekken, waar de knechts sliepen. Deze vertrekken stonden weldra in volle vlam, doch door spoedig aangebrachte hulp bleef het vuur hierby bepaald. Onlangs maakten wij melding van do onwettige poging der 10 tappers te 's-Hage, die do patentwet meenden te ont duiken door uit hun midden één aan te wyzen tot het nemen van één patent voor hunne gezamenlyko tnpperyer., terwyl dan de overige negen als diens bedienden 3de klasse werden aangegeven. Thans komt ons op dit gebied een nog veel ernstiger feit ter ooron, dat don fiscus nog onbekend scbynt. Eén drankverkooper nl. exploiteert in ver schillende steden van ons land, en wel onder één naam, te zamen 35 café's met vergun ning, waarvan 6 in Den Haag. Al deze ver schillende vergunningen staan op zyn eigen naam, terwyl by in ieder dier zaken een zetbaas heeft, die door hem in de 3de klasse der personeele belasting wordt aangegeven. „Dit geval staat niet alleen", zegt onze berichtgever, „want enkel in Den Haag zyn verkoopers van sterken drank, die 2, 3 of 4 koffiehuizen op één patent dryven en evenzoo handelen." (Arnh. Crt.) In de maand Augustus worden gewoonlijk vrywat vallende sterren waar genomen. Vooral de avond van 10 Aug. wordt doorgaans gekenmerkt door eene ontmoeting met de zoogenaamde „Perselden," aldus ge noemd naar het sterrenbeeld Perseus, waarin het radiatie-punt dezer meteoren gelegen is. Daar het echter op 11 Augustus volle maan is, zal in dit jaar waarschynlyk het verschynsol zich minder duidelyk vertoonen. Wanneer het den 7den Augustus a. s. helder weer is, dan kan men aan den sterrenhemel eene aardige en slechts zelden voorkomende waarneming doen. Dan wordt do planeet Jupiter des avonds tusschen 7 en 8'/2 uur door de maan bedekt. De maan is dan reeds drie dagen over het eerste kwartier; Jupiter staat eerst links onder de maan, gaat dan achter den donkeren rand heen, en komt aan de rechterzyde, ruim een uur later, weder te voorschyn. De directeuren van den Transkau kasischen spoorweg waren onlangs zoo beleefd, aan een Fransch operetten-gezelschap, dat te Tiflis voorstellingen gaf, vryen overtocht naar Baku te verleenen. Die gunst verwekte oen storm van verontwaardiging in de dagbladen, die beweerden dat de directeuren, als zy galant wilden zyn jegens de dames van het operetten-gezelschap, dit voor eigen rekening moesten zynniet voor het geld van de aan deelhouders en de staatssubsidiën. En de direc teuren waren nu genoodzaakt, uit hun eigen zak 10 plaatskaartjes eerste kl., 18 tweede en 24 derde klasse te betalen, benevens de vervoerkosten van de bagage. Daarenboven zullen zy waarschynlyk nog gerechtelyk wor den vervolgd, wegons misbruik van macht ir. hun ambt. Die galanterie wordt wel duur geboet! Te Essen heerscht eene hevige typhus-epidemie. Het geheele aantal zieken wordt op 1000 geschat, een niet gering cyfer voor eene stad van 75,000 inwoners. De ziekte is echter niet boosaardig, zoodat het cyfer der sterfgevallen gering blyft.. De epidemie is niet te wyten aan het drinkwater, want het water der Roer-waterleiding is onderzocht en volko men in orde gebleken. In d e A r g e n t y n s c h e r e p u b 1 i e k wordt thans de langste en grootste paarden tramhaan der wereld gebouwd. Zy zal een aantal steden met de hoofdstad Buenos-Ayres verbinden en eene lengte uitmaken van 200 Engelscbe mylen. De reden, waarom men paarden en geen stoom als beweegkracht- aanwendt, is daarin gelegen, dat de piys van kolen en hout in deze streken buitengewoon hoog is, terwyl paarden billyk in prys zyn. Voor het comfort is ook zorg gedragen. Vyf slaapwagens van 18 voet lang en ieder met 6 bodden, welke overdag in elkaar ge rold kunnen worden, dienen voor rustplaats. Het overige rollend materieel bestaat uit 4 wagens, met 2 verdiepingen, 20 platvorm wagens, 6 yswagens, 4 wagens voor gevo gelte en slachtvee, benevens twee vérvoerbare kranen om zware lasten op te licht6n en eindelyk 200 gewone goederenwagens. Aanranding op de openbare straat. Din3dag-avond omstreeks halftien, is in de Vaugirardstraat te Parys een krui denier, Tranchant genaamd, door twee onbe kenden aangerand, die hem eene trommel met 20,000 fr. aan aandeelen en obiigatiën ontroofden. Valschhoid van een beer. In Bidels menagerie by de Maillot-poort te Parys heeft Dinsdag-avond een gemuilbande beer, die door een dierentemmer langs den eersten rang werd geleid, zich onverhoeds op een achtjarig meisje geworpen en haar met zijne klauwen al het haar met de schedelhuid af gescheurd. Het arme kind verkeert in baden- kolyken toestand, maar men hoopt het te behouden. In de zaak van den verdwenen deurwaarder te Parys heeft men „lafemma" gevonden. De geheimzinnige indringer schijnt een pakket harer brieven uit de woning van Gouffé ontvreemd te hebben. Eenmaal zoover, zal het verdere licht over deze duistere zaak ook wel opgaan. Eiffel is verplicht de „vervoer- middelen" in zijn toren uit te breiden. "Waar schynlyk zullen de ascenseurs vergroot worden. Blykens berichten uit Hongkong heeft den 27sten Juni te Loochow in China een hevige brand gewoed, welke drie dagen duurde en waardoor 87,000 woningen in do asch zyn gelegd. Het aantal der menschen, dat by den brand omkwam, wordt geschat op 1200, terwijl 170,000 monsclien in de open lucht moesten kampeeren. Velen kwamen toen nog van gebrek om. De brand ontstond 's nachts, en breidde zich door den hevigen wind zóó snel uit, dat vele inwoners tydens den slaap werden verrast en zich niet meer konden redden. In den Caucasus heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. By Potchaugeno is een goederentrein in botsing gekomen met een passagierstrein. Acht waggons werden ver- bryzeld en vele reizigers werden gedood en gewond. Amerikaansch. In een gas t- huis komt een Yankee een vriend bezoeken. De patiënt vertelt dat do dokter hem verboden heeft op de zyde te liggen, daar dit oogenblik- kelyk den dood ten gevolge kon hebben. „Wie zou dat nu gelooven I" „Gelooft ge 't niet? Wat wedt ge? Vyf dollars?" „Aangenomen!" zegt de vriend, waarop de zieke zich omkeert en den laat3ten adem uitblaast. Diep ontroerd haalt de bezoeker vyf dollars voor den dag, legt deze voor het bed van den doode, en gaat heen. IN GEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur t Van tijd tot tyd worden door bewoners onzer Singels verzoekschriften tot den Leid- schen Gemeenteraad gericht om siooten voor hunne woningen te mogen dempen. Worden deze aanvragen toegestaan, dan geeft dit gewooniyk een veel beteren en fraaieren toe stand, zooals reeds menigmaal is gebleken. Soms ook worden die verzoekschriften gewei gerd, omdat ze slechts gedeelten van siooten betreffen, hetgeen aanleiding zou kunnen geven dat de overblyvende gedeelten dier siooten vervuilen. Dat is volkomen juist ge zien, maar zou de Gemeenteraad niet beter doen door al die aanvragen toe te staan? 't Is waar, men verkrygt dan een dikwyls onhoudbaren toestandlangs denzelfden singel zou men nu eens een stuk gedempte, dan weder een stuk stilstaande moddersloot zien. Maar dat is m. i. juist de manier om de onwil- ligen te dwingen ook te dempen. De odeurtjes, welke uit zulk een overblyvend stukje sloot opstygen, zullen de eigenaars wel eieren voor hun geld doen kiezen Myn voorstel heeft wel wat van een paar denmiddel, maar met onwilligen is het slecht hazen vangen. Die siooten zyn nergens goed voor; met duisternis veroorzaken zy vaak ongelukken en wat zouden de Singels er op vele punten niet door worden verfraaid! Een wandelaar. Aangekomen badgasten te Katwijk. Groot-Badhotel: Mevr. C. M. Geldorman, Olden- zaal; F. M. Scbüdel, Amsterdam; dr. F. Van Eeden, BussumAlbert Henschel en Carl Jaeobv, beiden van Berlijn. Hotel dn Bhin: F. Gerlacli, Keulen; F. C. Koelt, P. C. Koek en A. N. J. Van Roasem, allen van Amsterdam. Hotel Zeerust: H. F. Maijer en Carl Kortbaus, beiden van Keulen: mej. M. Bloser, Neuss; wed. J. Bulterman, C. P. Bultorman cn K. W. Tuinzing, allen van Rotterdam. Villa O. Kruijt: J. M. Sanveur, Rotterdam. Hotel de Zwaan: F. W. Köppcrn, Bodelscliwingh (Westfalen). Hotel Pension: Hugo König. Muncheu. Rij D. Weidenaar: Dr. J. D. Daubanton, Rotter dam ds. F. Daubanton, Groningen. B(j Davidis: Mevr. Youllaire, Zeist; dr. Richard Voullaire, Neuwied. Bij J. Schaap: Mevr. H. Bruinsma geb. Van den Berg, Leeuwarden. Bij L. de Best: Freiboir Von Hügel, Stuttgart. Bij P. Aaadewiel: Wed. A. Helderman, Rotterdam. Bij P. Schuitemaker: Mej. J. Van der Sohnijt en mej. M. Van der Schnijt, beiden van Rotterdammej. L. Miedema, Sneek.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2