n\ 9037. M.é landag «5 A0. 1889. •-Courant wordt dagelijks, uitzondering van Eon- en feestdagen, aitgege*'*- •it nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 3 Augustus. Feuilleton. Droonicn der toekomst- LEIDSOH 4.ugnstus. AGBLAD. PEIJB DEB ADVEBTENTIEN: 7ta 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. GrOOlSw letter9 n"r plsslsmimte. Voor hei 1*. eeiseeren bultes de 1 wordt 0.10 berekend. van het Gymnasium ontstaan door do periodieke aftreding van prof. dr. P. L. Ryke en prof. dr. J. E. Yan Iterson, hebben curatoren den gemeenteraad de volgende aanbevelingslijsten van 2 personen doen toekomen, nl. lo. prof. dr. P. L. Ryke en prof. dr. P. Van Geer; 2o. prof. dr. J. E. Van Iterson en Mr. F. Was. Onder overlegging van de betrekkelijke adressen en van de daarop door do com missie van fabricage uitgebrachte rapporten, geven B. en Ws. in overweging: lo. aan de eigenaren van de perceelen, gelegen aan de gedempte sloot langs de Haarlemmertrekvaart, den gedempten grond tot wederopzeggens in gebruik- te geven, als aan D. Pander 40.50 centiaren, IV. R. Verboog 23 centiaren en H. J. Zwetsloot 25 centiaren, mits tot tuin aan te leggon en daarop niet te bouwen, behoorlijk door een ijzeren hek van don weg af te scheiden, onder toezicht van den gemeente-architect en tegen betaling eener jaarl(jksche recognitie van 3'/j cent de centiare, ingegaan met den dag, waarop de grond is in gebruik genomen. 2o. Aan C. E. J. Verhaaff vergunning te verleenen tot het overwulven van een ge deelte der Wittesingelsloot en hem den daardoor te verkrijgen grond tot wederop zeggens in gebruik te geven, mits zulks geschiede op de w(jze en onder toezicht van den gemeente-architect, by de schetstoeke- ning aangewezenvoorts, nadat vooraf de sloot behooriyk uitgediept is en de puin daaruit verwijderd, de grond, die in gebruik wordt gegeven, tot tuin worde ingericht, niet bebouwd en op één meter van do boomenry met een yzeren hek afgescheiden, togen be taling eener jaariyksche recognitie van 3'/j cent do centiare, en na vooraf verkregen toestem ming van het Hoogheemraadschap van Rijn land en van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. 3o. Aan P. H. Smittenaar te kennen te geven dat bezwaar bestaat de gevraagde ver gunning te verleenen tot demping van een gedeelte der Zoeterwoudsche singelsloot, doch dat zijn verzoek in nadere overweging zal worden genomen, wanneer gelijk verzoek wordt ingediend door de eigenaren van de perceelen, gelegen aan genoemden singel tot aan den Heerenweg. De Engelsche mail, met berichten uit Batavia, kan morgen alhier worden verwacht. Ten aanzien van het verzoek om sub sidie door de heeren Van Hoeken en Sille- voldt tot het instellen van een onderzoek naar eene duinwaterleiding voor de omlig gende gemeenten, heeft de gemeenteraad van Rijnsburg gunstig, doch de gemeenteraad van Oegstgeest, evenals die van Noordwyk, afwijzend beschikt. Benoemd is tot hoofdonderwijzer aan eene Chr. school te Leiderdorp (Singelschool), de heer J. De Bruyn Yz., te Hazerswoude. De Algemeene Synode der Nod.-Herv. Kerk zond gisteren het volgend telegram aan Z. M. den Koning: „Op het geboortefeest van Uwer Majesteits doorluchtige gemalin kwijt de Algemeene Synode der Nederlandsch Hervormde Kerk, dezer dagen te 's Gravenhage vergaderd, zich van de aangename taak, Uwe Majesteit, mede namens die Kerk, aan welke het roemrijke stamhuis van Oranje door eene geschiedenis van meer dan drie eeuwen zoo nauw is ver bonden, haren eerbiedigen gelukwensch aan te bieden. Zjj doet dit met de bede, dat de Almachtige in gunst op onze geliefde Koningin nederzie, en haar nog eene lange reeks van jaren stelle tot een rijken zegen voor Uwer Majesteits persoon en Huis en voor het ge- heele volk, dat met zulk een harteiyk "ver trouwen tot haar opziet." DEN HAAG, 3 Augustus. Alhier ontvangen officiöele berich ten uit Atjeh melden dat in den nacht van 25 Juli KottaPohama (een onzer uiterste forten) ernstig met kanon vuur door Atjehers is beschoten. Onze troepen zijn 26 Juli uitgerukt tot vernieling van het vijandelijk geschut. Een kanon werd vernield; de overige vuurmonden zijn door den vijand weggevoerd. Onze troepen namen de versterking in Tjade Kedi- oeroean, waar de vijand hardnekkig standhield, en vonden ongeveer 30 lijken. Onzerzijds sneuvelden de kapi tein van den generalen staf W. T. N. Yon Geusau, de 1ste luitenant der infanterie F. J. T. Veerman, de lste luitenant der genie N. Hageman en 18 minderen; terwijl gewond werden 4 officieren en 87 minderen. Het gedrag onzer troepen was schitterend. PRI.TB DEZEB COUBANT: ▼oor Leiden per 3 maanden...;..1.10. Franoo per post1.40. Afsondcrlijke Nommere,0.05. Officieel© Hennisgeyingon. Burgemeester on Wethouders dor gemeente Leiden brengen bjj deze ter algemeene konnis dat de passage over de Groenebrug, liggondo over het Steenschuur bij den ingang van het Park van 5 Augustus a. e. tot nadere aankondiging voor rij- en voertuigen on vootgangers zal zyn afgesloten. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Aug. 1889. E. KIST, Secretaris. In verband met de aan commissarissen der Stedelijke Gasfabriek noodzakolyk geble ken voorzorgen om in dit jaar grootere hoe veelheden kolen voor de wintercampagne in voorraad te hebben dan anders, zal er tegen October dezes jaars meer bedryfkapitaal voor de gasfabriek noodig zijn dan vorige jaren. Commissarissen hebben daartoe een over zicht van de vermoedelyke kasheweging doen opmaken, waaruit biykt dat eene tijdelijke aanvulling der bedryfsgelden noodig is met 18,000. Commissarissen stellen aan B. en Ws. ook voor do noodige stappen te doen by den ge meenteraad tot het beschikbaarstellen van ƒ22,000 ter verkrijging van een perceel grond met daarop staande gebouwen en loodsen, groot 3500 centiaren, en grenzende aan de geheele breedte van het oostelyke einde der fabrieks terreinen, kadastraal bekend sectie A No. 808 en deels 809. Dezer dagen werd hun de vraag voorge legd of zy wen8Chten te onderhandelen over den aankoop van een groot deel der terreinen, met de zich daarop bevindende perceelen, welke thans het eigendom zyn van den heer W. Banieveld, vroeger de firma D. A. Schret- len Co., alhier. De ligging dier terreinen, welke zich ge heel aansluit aan de gasfabriek en de daarop voorhanden omvangryke loodsen, bieden zulk eene gunstige gelegenheid voor den opslag der grondstoffen enz., dat commissarissen niet geaarzeld hebben, die vraag nader te onderzoeken, met het naar hunne meening zeer gunstige gevolg, dat de terreinen voor de somma van ƒ22000 ter hunner beschik king zyn. Het zal h. i. wel geen betoog behoeven hoe wenscheiyk het is hst terrein der fa briek, thans aan vier zyden volkomen be grensd, aan de oostzyde zoodanig te kunnen rargrooten, dat gelegenheid wordt verkregen 9) „Precies hetzelfde als gy. Als gjj alles ge weten hadt, zoudt ge niet met me getrouwd zyn en als ik alles geweten had, dan.... dan zat je nog achter de toonbank." Mevrouw Sperling rees vol verontwaardiging cp; een heftige uitval zou volgen om haren echtgenoot te doen gevoelen wat hy gewaagd had haar toe te voegen. Maar Sperling zelf stond óók op; hy wierp de courant ineenge frommeld vóór zich, en zonder zyne gade een woord of een blik waardig te keuren, verliet hy het vertrek, de deur hard achter zich dicht trekkende. Een paar krachtige vloekon gaven aan zyne gemoedsstemming lucht, toen hy op zyne kamer was gekomen en zyne schoenen tegen de deur wierp, dat de bedienden in do keuken het hooren konden. ,,'t Is weer mis," zoide de keukenmeid tot hare kameraad, die eerst eemgo dagen in haren dienst was. „Wat?" „Meneer is weer boos naar boven geloopon. Dat gebeurt elke week tweemaal." tot den opslag van ruimere hoeveelheid kolen, welke, met het oeg op den actueelen toe stand van de kolenproductie, dit jaar zeer noodig is, wil men geheel beschermd biyven tegen zeer mogelyke herhaling van eventueele storingen in de leverantie gedurende den winter. De kolenwagens kunnen by aankoop door gedeeltelyke verlenging van het bestaande spoor doorgevoerd worden tot aan de loodsen, welke by aankoop beschikbaar worden. Wordt bovendien later de oprichting van eene nieuwe stokery noodzakelyk, dan zou die thans onmiddeliyk naast de bestaande kunnen verryzen. Overtuigd dat de aanneming van beide boven genoemde voorstellen in het belang van de gasfabriek noodzakelyk is, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging: lo. te besluiten dat het bedryfkapitaal der gasfabriek tydelyk wordt vermeerderd met 18,000, te vinden uit de opbrengst van geld- leening, onder de gewone bepaling dat door de gasfabriek aan de gemeente eene rente van 5 pCt. per jaar zal worden uitgekeerd 2o. te besluiten tot aankoop ten behoeve van de gasfabriek van een perceel grond met daarop staande gebouwen en loodsen, groot ongeveer 3500 centiaren, van den heer W. Bar- neveld, voor de som van 20,000 3o. te bepalen dat de koopsom en de kosten, te zamen geraamd op 22,000, zullen worden gevonden uit de opbrengst van geldleening en dat door de gasfabriek aan de gemeente eene rente van 5 pCt. per jaar zal worden uitgekeerd 4o. vast te stellen den overgelegden sup- pletoiren staat tot verhooging van de be grooting voor 1889 in ontvangst en uitgaaf met 40,000; De benoodigde gelden kunnen worden ge vonden uit het restant van de 31/, pCt. geld leening ad 600,000. Eerst onlangs is door den gemeenteraad besloten bet bevisschen van de singelgrachten niet meer te verhuren en dat het visschen met den hengel en den peurstok ongehinderd door een ieder kan geschieden. Het komt B. en Ws. voor dat er geene aanleiding bestaat om thans reeds van dit besluit af te wyken, zoodat zy in overweging geven om afwyzend te beschikken op het verzoek van A. Toljeur, om het vischwater van den Zoeterwoudschen singel voor vier gulden onder de hand te huren voor het uitzetten van palingfuiken. Ter vervulling van de vacaturen, welke met 1 October a. s. in het College der curatoren „Zyn zo niet goed met elkander?" „Allesbehalve. Meneer is de goedheid zelf, maar mevrouw is eene heks; ze plaagt hem dat hy eindeiyk nog zal wegloopenik zie er nog dingen van gebeuren." „Je zoudt zeggen! zoo'n klein ding!" „Nu, dat kleine ding zou een heel regiment staan. Meneer is vroeger by de dragonders geweest; je hadt hem moeten zienEen knap mensch 1 maar toen is hy verliefd geraakt op mevrouw; of verliefd weet ik zoo juist niet, maar de vader van mevrouw was schatryk, en ze kreeg wel eene ton mee en toen haar vader stierf nog wel tweemaal meer, zegt men. Maar, zie-je, de militairen zyn op hun punt d'honneur gesteld; de officiersvrouwen wilden niet omgaan met mevrouw, en meneer nam zyn ontslag. Dat hinderde mevrouw, die hem genomen had, juist omdat hy officier was. En zóó is 't gekomen." Zoo was het ook inderdaad „gekomen." De jonge luitenant met zijn gunstig voorkomen, die toegang had tot de beste familiën, had zich voorgesteld door een huwelyk in dien stand zyn fortuin en carrière te maken. Er waren jonge dames genoeg en 69ne uniform is verleidelijk. Hy genoot dan ook een paar jaren lang de gunst van verscheidene jeugdige beautés, by wie hy ook weder na verloop van korter of langer tijd in ongenade viel, nu eens omdat hy al te duidelyk zyne voor nemens te kennen gaf, dan omdat hy door anderen werd overvleugeld en op zyde ge schoven. Hy, door wien de dames zich zon der tegenkanting het hof laten maken, is niet juist hy, dien zy tot echtgenoot zouden begeeren, en toen Sperling een paar malen ondervonden had, dat het gemakkelyker was het plan to maken om zich aan de eerste familiën te parenteeren dan dat plan ten uit voer te brengen, werd hy moedeloos en gaf hy de helft van zyn ontwerp op. Hy zag er namelijk van af om eene vrouw te nemen uit don aanzienlyken stand en stelde zich tevreden met oene ryke vrouw. Nu slaagde hy spoediger en bykans zonder het zeiven te weten word hy de verloofde en woldra ook de man van zekere juffrouw Dorothea Minks, de dochter van een handelaar in manufactu ren, die ook „in huisjes deed." Tosn het huwelijk gesloten was, bleek het dat de echtgenooten zyner mede-officieren niet gesteld waren op de conversatie met Dorothea en langzamerhand werd Sperlings positie zoo danig, dat hy genoodzaakt was zyn ontslag to vragen. Hy vroeg het en verkreeg het en van dat oogonbhk af leefde hy geheel van het geld zynpr vrouw, die hem maar al te spoedig dit gevoelen deed. Juffrouw Dorothea Minks had den armen luitenant genomen niet om zijne uitnemende hoedanigheden, maar bepaaldelyk om zyne betrekking, in de hoop nu ook opgenomen te worden in de familiën, waarmede hy converseerde. Toen dit tegen viel, veranderden hare gevoelens ten aanzien van haren echtgenoot geheel en het huwelyk der Sperlings was een der ongelukkigste uit de stad. Eerst had hy zich tegen de heer- schappy van zyne vrouw verzet, maar een welopgevoed man is niet opgewassen tegen eene niet-welopgevoede vrouw en geleidelyk was Sperling onder het juk geraakt van het despotisme zyner gade. De eerste jaren was die toestand ondraaglyk geweest, maar men gewent aan alles en thans beschouwde hy de levenswyze, welke hem beschoren was, als normaal: hy schikte zich in zyn lot; stond laat op; kweekte zyne bloemen, verzorgde zyne vogels, ging naar de sociëteitdineerde, ging weder naar de sociëteit; kwam thuis en ging slapen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1