N#. 9036. A*. 1889. Leiden, 2 Augustus. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Zaterdag: 3 Augustus. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1./0. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommeram 0.05. In de Staatscourant van 2 dezer is opge nomen het verslag van de commissie, te Leiden van 1 Aug. 1888 tot 31 Juli 1889 belast met het afnemen der practisch geneeskun dige en tandheelkundige examina, volgens artt. 2 en 8 der wet van 25 Deo. 1878 (Staatsblad No. 222). In het geheel zyn ge ëxamineerd 104 candidaten, van wie 65 zijn toegelaten en 39 afgewezen. De namen der geslaagden zyn reeds vroeger door ons mede gedeeld. In de Staatscourant van 1 Aug. is op genomen een verslag der commissie van toe zicht aan den minister van binnenlandsche zaken over den staat der Koninklijke Muziek school te 's-Gravenhage gedurende 1888. Het schooljaar opende met 255 leerlingen, van wie 101 mannelijke en 154 vrouwelijke. Na aflegging van het eindexamen, werden van de school eervol met eindgetuigschrift ont slagen: mej. A. G. M. Hartogh Heys, van Assenmej. A. F. De Haas, van Leidende heer C. J. De Munck, van Leiden, alle drie voor piano als hoofdvakde heer G. P. Does burg, van Leiden, voor viool en bazuin als hoofdvakkende heer J. M. J. Jacobs, voor fagot als hoofdvak. De uitkomsten van het onderwijs kunnen over hst algemeen zeer voldoende worden geacht. De uitgaven bedroe gen ƒ25,035.051/,, de ontvangsten 24,998.50, zoodat op de rekening over 1889 een nadeelig slot te boeken valt van ƒ36.551/,. De reke ning en verantwoording voor het pensioen fonds der Koninklijke Muziekschool toont aan dat de renten van het kapitaal, ten name van dat fonds in het Grootboek der 2'/2 pets. Nationale Schuld ingeschreven, hebben be dragen ƒ3100, en dat aan vier pensioentrek- kenden, drie weduwen en den in 1885 ge- pensionneerden ieeraar J. Van Hove werd uitbetaald f 773.47. Voor het overschot der renten en een gedeelte van het saldo aan gereed geld van het vorige jaar is aange kocht f 4000 inschrijving op het Grootboek der 2'/, pet. Nationale Schuld, waardoor het kapitaal thans is gestegen tot 128,000 nominaal. Een saldo van f 2,255,31 bleef in kas. De commissie stelt zich voor eerlang den minister voorstellen te doen tot uitbreiding van het onderwijs. De off. van gez. 1ste kl. by de zee macht H. M. J. Wertenbroek, dienende aan boord Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen," wordt met 1 September a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den off. van gez. der 1ste kl. dr. M. Rutgers Van der Loeff. Met gelyken datum wordt de off. van gez. 2de kl. IJ. Postma, thans dienende by het hospitaal der marine te Willemsoord, geplaatst aan boord van genoemd schroefstoomschip, en de officier van gez. l$te kl. dr. C. T. Humme, dienende aan boord Zr. Ms. artillerie- instructieschip „Aruba," gedetacheerd te Willemsoord, en belast met de waarneming van den geneeskundigen dienst by het Koninkiyk Instituut voor de marine, 's Ryks- werf en het bataljon mariniers te Willemsoord. De „Stand." verzekert dat het bericht van het „Vad.", als zouden de besprekingen van den minister Mackay en de commissie van voorbereiding voor de onderwyswet geëin digd zyn en de bydragen van het Ryk aan de gemeenten voor de toekomst op het tegen woordige bedrag worden bepaald, ten eenen- male onjuist is. Het „Haagsche Dbl." meent te weten dat hetgeen in het bericht als blijvend werd voor gesteld, slechts een tijdelijk karakter zou dragen. De Nederlanders te Brussel zyn voor nemens aldaar een toevluchtsoord op te rich ten voor Nederlandsche werklieden, die geen arbeid hebben. Tot dit doel heeft zich eene commissie gevormd onder voorzitterschap van onzen gezant, baron Gericke van Herwynen, welke bezig is het noodige geld byeen te brengen. Nu reeds hebben zich 80 werklieden aangemeld. Men verwacht dat het kapitaal spoedig ter beschikking zal zyn, zoodat dè inrichting nog vóór den winter gereed kan komen. Ten gevolge van den uitslag van het onlangs gehouden vergeiykend examen der adspiranten voor eene plaatsing als cadet aan de Koninklyke Militaire Academie te Breda, komen voor eene plaatsing by die inrichting tegen 1 September a. s. in aanmerking infanterie hier te lande: J. M. Sluys, H. K. Hardenberg, C. C. De Gelder, H. Van Maaren, A. A. Kiercq, jhr. A. G. Van Nispen, jhr. J. A. Tulleken, A. A. Van Mourik, A. Ferf, P. J. G. Steenberghe, H. Polviiet, W. O. T. Van Oudheusden, J. Tersteeg, N. W. Van Gelder, jhr. E. W. Van Holthe, J. P. Van der Meulen, L. C. Beyen, J. H. I. ie Cocq d'Armandville, H. Meywert, J. P. J. Verberne, R. Haanebeek, K. Koning, H. A. Schadée, E. J. L. J. Jans, jhr. M. C. P. J. De Rotte; cavalerie hier te landeC. F. R. baron Van Hardenbroek van Lookhorst, D. H. Van Moll, C. J. Nierstrasz, J. M. Lagerwerf!, A. Maas Goesteranus, E. L. G. Marcus, L. H. Eberson, G. W. Vreede, G. J. Blokhuis; artillerie hier te lande: J. C. Stuffken, H. J. Van Eyk, J. U. H. Feikema, J. C. J. Kempees, A. E. Kist, C. L. Tondu, M. C. Van Hoboken, H. G. Rambonnet; genie hier te landeT. Bodenhauson, J. C. Van Staden, H. Walaardt Sacré, W. Sturms, L. H. Van Wely; infanterie in Oost-Indië: J. P. De Josselin de Jong, M. J. Nix, A. W. A. Michielsen, T. H. Wefers Bettink, G. J. H. Van Steyn van Hensbroek, A. F. Stemfoort, W. A. Van Aken, A. A. Dyksta, G. L. Heeris, J. H. C. Vastenou, B. B. Visscher, H. A. Van Marie, P. Van Genderen Stort, J. H. A. L. Kruyt, jhr. V. E. A. Boreel, G. B. Noothoven van Goor, J. Canters, W. M. E. Bervoets, J. A. Rouffaer, H. Pek, J. M. Engel, H. A. Mease- maeckers van de Graaff, A. Hoorweg, A. Hartevelt, J. F. Croockewit, A. E. J. Cavaljé. Cavalerie in Oost-Indië: H. C. De Waal, J. De Koningh, J. J. De Wit. Artillerie in Oost IndiëJ. C. Pabst, H. E. Visscher, A. Van Lith. Genie in Oost-Indië: J. I. Goudswaart,W. E. Booghmans. Aan de leden der „Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur" is toegezonden het programma der zestiende tentoonstelling dier Vereeniging, tevens hare vierde groote vyfjaariyksclie tentoonstelling. Do expositie zal worden gehouden in de lokalen der socië teit „Vereeniging" te Haarlem, van 21 tot 25 Maart 1890. De gemeenteraad van Haarlem heeft voor deze zaak een subsidie verleend van f 700, terwyi nog bovendien vanwege de gemeente voor een bedrag van f 300 wordt deelgenomen in een op te richten waarborg fonds. De afdeelingen der Vereeniging bebben ook reeds grootere of kleinere bydragen, al naar den omvang van hare krachten, toege zegd. Aan het hoofd staat de afdeeling Haar lem met eene bijdrage van 450, en voorts volgen de afdeelingen Bennebroek Vogelenzang, Hillegom, Heemstede, Oegstgeest, Zandpoort en Schooten-Velzen, terwyi ook reeds medailles zyn toegezegd door enkele eereleden, donateurs en gewone leden. Daar de kosten der aan staande tentoonstelling belangryk zullen zyn, rekent het hoofdbestuur der Vereeniging er op, dat nog van vele zyden, zoowel van leden als van niet-leden, bydragen zullen ontvangen worden. Het uitvoerig programma bevat de bepa lingen voor de inzenders, omtrent het bezoek enz., in 35 verschillende artikelen vermeld. Er zyn 105 prysuitlovingen, waarvoor in het geheel 16 gouden, 61 zilver vergulde, 100 zilveren en 76 bronzen medailles zyn beschik baar gesteld, benevens f 80 aan geldswaarde, vertegenwoordigende te zamen een bedrag van 3175. In het programma zyn ruim honderd vragen gesteld betreffende hyacinten, narcissen, tul pen, krokussen, orchidaeën, ruikers enz. In de Staatscourant van 1 Augustus is opgenomen eene opgave van onbestelbare of geweigerde voorwerpen der pakketpost, welke nog eene maand na deze aankondiging by het hoofdbestuur der posteryen ter be schikking blyven van de rechthebbenden, om na verloop van dien termyn verkocht te worden. De opgave loopt van 3 Jan. tot 13 Febr. 11. De namen en woonplaatsen der ge adresseerden zynJ. Landau, te Bolecbow J. Bakker, te Amsterdam; mej. M. Storm van 's Gravenzande, te ParysA. Ammann, te AmsterdamH. Van der Heim, te Rot terdam H. H. Van Bentheim, te Lochem D. Van Oers, te Vucht; Scheidt, te En- schedee; L. Van Embden, te Zwolle, en Noppen, te Arnhem. Het internationaal koloniaal congres is op 30 Juli te Parys door den voorzitter, den senator Barbey, geopend met eene rede, waarin hy hulde bracht aan het streven der koloniale mogendheden. De Nederlandsche regeering wordt op dit congres vertegenwoordigd door dr. Th. Ch. L. Wynmalen, die den voorzitter dank be tuigde voor de welwillende woorden, door dezen geuit. Onder de Nederlanders, die de zitting bijwoonden, merkte men op de heeren H. J. Bool, H. D. Levyssohn Norman, leden der Tweede Kamer, den kolonel Van Zuylen en den heer J. Freiwald. Dr. Wijnmalen zal Nederland ook vertegen woordigen op het internationaal geographisch en othnographisch congres, dat van 5 tot 11 dezer te Parys zal gehouden worden. By Kon. besluit zyn benoemd tot ont vanger der registratie en dom.te Dordrecht, J. B. Vroom, thans 'te Alkmaar; te Ooster bout, H. H. Dolk, thans te Beesterzwaag; te Beesterzwaag, N. Koomans, thans surnumerair. CU het Gemeenteverslag. Vervolg.) Als buitengewone werken aan de verschil lende scholen zyn te vermelden Middelbare Scholen. Van de H. B.-school voor jongens werd de stoop vernieuwd, terwyl in de leerkamer voor scheikunde de zuur- kast werd veranderd naar de eischen van hot ondorwys. By de II. B.-scliool voor meisjes werd eene nieuwe brandstof bergplaats gebouwd. Lager onderwijs. In de jongensschool 1ste klasse werd een nieuwe vloer gelegd. De meisjesschool 1ste klasse ontving nieuwe jaloezieën. In de school 3de klasse No. 1 werd een houten gangvloer door een steenen vervangen en werden de daklichten gewyzigd; het ras- terweik aan de plantsoenzyde, dat aanleiding tot allerlei onreinheid gaf, werd weggenomen en vervangen door een net yzeren hek. In de school 3de klasse No. 2 werd weder een door de champignon verteerde vloer ver nieuwd, de bovenlichten werden weggenomen en de ramen verbeterd; ook werden eenige lokalen in tweeën gescheiden, overeenkomstig den wensch van het hoofd dier school. De muren van hot gymnastieklokaal der school 4de klasse No. 1 werden hooger opge trokken om der straatjeugd te beletten op het dak te klimmen en schade te veroorzaken. Bewaarscholen. De zeer bouwvallige houten schutting langs de speelplaats in de Kaarsen makersstraat werd door een muur vervangen. In de school Scheistraat werd door aanbouw van eene gang eene betere communicatie der vertrekken tot stand gebracht. De school aan de Oude Vest werd geverfd. Behalve deze onderhoudswerker, werd be- PRIJS DER ADVERTENTEEN: Vin 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17), Grootere lettere nier pleiternimte. Voor het in- ceeieeren botten de sted wordt 0.10 borekend. sloten tot den bouw van eene nieuwe school der 3de klasse, met gymnastieklokaal, aan de Langebrug, bestemd voor 600 kinderen, en tot de inrichting van een gymnastieklokaal in een aangekocht gebouw tegenover de school 3de kl. No. 2. Gast- en Leprooshuizen. Het onderhoud dor gebouwen, hiertoe behoorende, had op de ge wone wyze plaats. Met het herstel der huisjes in de Vrouwen kerksteeg werd een aanvang gemaakt. Voor zoover tot het opstellen van het ver slag bekend, is gedurende het jaar 1888 be steed aan: Straten en pleinen f 16194.41'/, Wegen en voetpaden 3975.66 Wandelplaatsen en plantsoenen. 2363.51'/, Bruggen12535.55 Pompen en riolen9377.64'/, Havens en kaaimuren 13391.— Spuit- en bonhuizen 6412.95'/, Lagere scholen en schoolmeuhelen, 9135.76'/, Daggelden der werklieden 19918.76'/, Raadhuis en meubelen 3819.98 Gebouwen23072.63 Vaartuigen1565.81'/, Liernursche rioolstelsel 1693.42'/, ■Aanvoer van duinwater 2608.70 Algemeene begraafplaats. Nihil Totaal. ƒ126065.82. Tot de toestanden, welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid, belmoren a. de afvoer der faecale stoffen. Met het verbeteren der riolen werd geregeld voortgegaan, waarvoor, behalve de gewone uitgaven voor het reinigen en onderhouden, op de begrooting voor 1888 en ook als bui tengewoon op die voor 1889 4000 werd uit getrokken. In verband daarmede staat de demping van de slooten langs de buitensingels, waarop uitloozingen bestaan van privaten der wonin gen, aan die slooten onder de aangrenzende gemeenten gelegen en waartoe de vergun ningen gereedelyk worden verleend onder voorwaarde dat een doorgaande duiker de doorstrooming van het water bevordert. De gedempte grond wordt dan ook aan de eige naars dier woningen in gebruik verleend om, behoorlyk door yzeren hekken afgeschoten, tot tuin te worden aangelegd. Voor uitdiepingen werd op de begrooting voor 1888 een bedrag van 3000 beschik baar gesteld en hetzelfde bedrag op de be grooting voor 1889. In de exploitatie van het Liornurstelsel, welke even geregeld bloef werkon als vroeger, kwam geene verandering. Enkele perceelen werden op verzoek van belanghebbenden aangesloten. Gemengd Nieuwe. Men schryft ons uit Oegstgeest, dd. 1 AugustusHedenmorgen omstreeks acht uren rukte de brandspuit der gemeente Oegstgeest, staande in Poelgeest, uit, om hulp te verleenen by broeiend hooi in den hooiberg van den heer J. Huisman aldaar, welk hooi men bezig was uit den berg te verwyderen, daar er gevaar voor brand be stond. Door het flink optreden zoowel van de spuitgasten als van de overige manschappen, die in het hooi werkten, is een groot deel van het hooi bewaard gebleven; het was dan ook voldoende, dat door voornoemde spuit eenige malen water werd gegeven, tydens het al reeds half verbrande en ver koolde hooi uit het hart van de massa werd gehaald. Inmiddels was ook de brandspuit, staande aan het Raadhuis, aangerukt, welke echter, zonder hulp te verleenen, na ongeveer een paar uren op het terrein te hebben klaar gestaan, weder kon inrukken. Omstreeks twaalf uren was het gevaar geweken, zoodat

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5