- Tot de vele congressen, teParys tijdens de tentoonstelling wwflen gehouden, behooit ook een Voor vergelijkende echts wetenschap wsar 0ns land vertegen woordigd is ^eeren Beelaerts van lo^lanr voorzitter der Tweede Kamer, Levy 611 ..ripels. De heer Beelaerts, die tot lid ,vaii heft bestuur werd gekozen, hield eene refie, waarin hij de verhouding der Eerste Kamer ten opzichte der begrooting uiteenzette. Veeartsen, die verlangon benoemd te worden tot assistent aan de Ryksveeartseiiy- school te Utrecht voor het tijdvak van 1 October 1889 tot en met 30 September 1890, op eene bezoldiging van f 1000 'sjaars, ge lieven vóór 1 September 1889, met opgaaf van leeftijd en overlegging van hun diploma van veearts, schriftelijk en vrachtvrij daar van aan het departement van binnenlandsche zaken te doen blijken. Naar wy vernemen, is aan den hoog leeraar mr. C. tV. Opzoomer, tot herstel van zjjne gezondheid, een verlof verleend van een half jaar, en is hij voornemens een ge ruimen tijd buitenslands te vertoeven. (Utr. Dll.) By koninklijk besluit is aan de gemeente Haarlem weder voor den tijd van 5 jaar ontheffing verleend van de verplichting tot oprichting van eene burger-dagschool. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Genua 1 Aug.de „Rotterdam" vertrok 1 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok 1 Aug. van Colombo. Bij koninklijk besluit is de heer F. H. Bohré, arts, met ingang van 6 Augustus a. s., benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. Voor den tijd van vijf jaren, gerekend van 12 Juli 1889, bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht, benoemd tot reserve-officier van gezondheid 2de kl., de arts K. J. Dakema. Gemengd Nieuwe. Hedenmorgen is, waarschijnlijk ten gevolge van het spelen met lucifers door kinderen, ten huize van zekeren L., in de Bakkersteeg, nabjj de Kaiserstraat, een begin van brand ontstaan. Het vuur had reeds de gordijnen, welke voor de ramen hingen, aan gegrepen, doch werd gelukkig door eenige behulpzame handen in zijn voortgang gestuit. Voor de eerste maal in deze maand viel een jongen in de Langegracht en wel om drie uren hedennamiddag. Een timmorman was zijn redder. De man sprang te water, greep den knaap en zette dezen zoo nat als een kat op den wal. De aandacht der bezoekers van Den Haag wordt gevestigd op achterstaande advertentie van den heer J. W. Vogels, be treffende het Verkoophuis in de Nieuwstraat aldaar. De verjaardag van H. H. de Koningin werd in de residentie met groote opgewektheid gevierd. Van heinde en verre kwamen honderden, met overvolle treinen en andere vervoermid delen, aan en vulden de met vlaggen rijk getooide straten, die, dank zij het schoone weder, reeds in den ochtend van wandelaars wemelden. Het carillon van den St.-Jacobstoren speelde onvermoeid de volksliederen, de stadsfonteinen spoten lustig hare stralen omhoog; de stad had een recht vroolijk, levendig aanzien en terwijl een groot deel der vreemdelingen zich spoedde naar 's-Gravenhage's grootste aantrekkingspunt, het zeestrand, ging een ander deel, voornamelijk de „buitenlui," met den stroom mede, die zich tegen 12 uren in de straten vormde in de richting van het Malieveld, waar de groote parade gehouden werd. De paradeplaats bood heden een zeer zonderlingen aanblik. Was vroeger een toe gangsbewijs of geleide van een officier noodig om toegang tot hot Malieveld te krijgen, heden had men het hek eens van den dam genomen en het publiek, dat anders een kring rond het veld vormde, stroomde naar binnen. Blijkbaar was dit evenwel de be moeiing niet geweest, maar om de dringende mjmschen weer buiten de paradeplaats te drill "en dat was althans zonder hard handige m.!<idelen gauwer gezegd dan ge daan. Toen een zelfs maar eene poging deed om de steeds' opdringende menschen terug te doen gaan, gehaakte er ieeds eene dame onder het paard; gelukkig lichtte het beest zeer galant de voetjes over !)H?,f heen en kreeg zjj geen letsel. In de meest vrije voïill6n bewogen zich militairen en burgers door elkaar. Naast een luitenant in groot tenue stond eene moeder met hare zuigeling en deze, ongevoelig voor al de fiaaie mannen, gebruikto kalmpjes hare zuigflssch. Een horoskooptrekker ging zonder schroom iangs de voorste rij en verzocht militair en burger eens hun geluk te beproeven. Elders leverden een paar jongens afwisseling door eene kloppartij. Te 12 uren reed de generaal-majoor Klerck, inspecteur der wapenschouwing, het terrein op, monsterde met gefronste wenkbrauwen het ongewone tooneel en begaf zich vervol gens naar de niet ingedeelde officieren, op den rechtervleugel van wie de cadetten der K. M. A. en adelborsten waren opgesteld. De generaal sprak de cadetten en adelbor sten toe en drukte den wensch uit dat zij nog dikwijls, maar dan in hoogeren rang, de parade zeuden bijwonen. Vervolgens werden de troepen geïnspecteerd en werd daarna gedefileerd, door de grenadiers en jagers in den gewonen pas, door de veld artillerie éénmaal in stap en éénmaal in draf, door de cavalerie in stap en in galop. Gedu rende de parade reed prins Albert van Pruisen rond het terrein. Door het uitsteken der vlaggen van de openbare en de meeste particuliere woningen werd de verjaardag der Koningin te Scheve- ningen herdacht. Na de parade bezochten vele vreemdelingen de badplaats. Het Haagsche Voorhout bood hedenmiddag een bont tooneel aan, Daar was de jeugd arn 't woord, en men weet wat dat zeggen wil. Het was er eene kleine kermis. Men amuseerde zich en de muziek der huzaren, die een vroolijk programma uitvoerde, had moeite om zich boven het gejoel en 't gejank der draaiorgels te doen hooren. Ook in den Zoólogischen Tuin, waar het muziekcorps der dd. schutterij een goedge kozen programma uitvoerde, waren velen bijeen, onder het lommer, dat by de vrij hooge temperatuur een frisch zitje mogeiyk maakte. Schyn bedriegt. Er is geen brand in de Weipoort geweest, maar te Bleiswyk. Aanvankelyk liet de brand zich vry ongun stig aanzien. De geheele hofstede, bewoond door Dogterom, stond in lichterlaaie, terwyl de vlak daarnaast gelegen hofsteden, bewoond door Rutlen en Uitdenbogerd, ernstig wer den bedreigd. De wind was tamelijk stil en zeer gunstig en het spoedig en flink optreden der Bleis- wyksche brandweer stelde de buren weldra gerust. De brand is beperkt gebleven tot Dog- terom's hofstede, welke tot den grond is afgebrand. Zeven paarden, welke op stal stonden, werden nog bytyds losgesneden. De brand moet, naar men zegt, begonnen zyn in een hooiberg. Hoewel de bewoners allen by het uitbreken van den brand te bed lagen, zyn er geene persoonlijke ongelukken te betreuren. Van den inboedel is weinig of niets gered. Van de schuit „Drie Gezusters",' schipper J. Plug, werden 19 ton steurharing te Noordwyk verkocht, welke (zonder het vat) f 9.50 per ton opbrachten. De inbreker te Bloemend-aal, Walsink, is door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf. Uit Ilpendam wordt gemold dat gisternacht de boerenwoning van Schreuder te Broekerschouw geheel afgebrand is. Oor- aiakbroeien van het hooi. Alles verzekerd. Te S t.-M i c h i e 1 s g e s t e 1 (N.-B.) o n t- stond Dinsdag tusschen twee personen een hevige twist, waarby één hunner zóó ernstig werd verwond, dat zijn toestand hopeloos is. De dader is in hechtenis genomen. De twist was een gevolg van misbruik van sterken drank. Tegen een lid van den Bredaschen gemeenteraad is proces-verbaal opgemaakt, wegens het zich in het openbaar vertoonen na het gebruik van te veel „vergunning." De besmettelyke varkensziekte neemt op Tessel toe; byna iederen dag doen zich nieuwe gevallen voor. Op 1 Aug. werd weer een door de ziekte aangetast varken te Oudeschild verbrand. Uit De Lemmer meldt men heden: Heden is eene woning, toebehoorende aan de heer Oosterzee, bewoond door Sierd Klijnsma, afgebrand, ten gevolge van hooibroei. Niets is gered; de woning was vorzokerd. Te Brunswyk, waar dezer dagen prof. Sievers or, zijne dienstbode door bedorven vleesclr vergiftigd werden, is thans W6er een jong meisje onder dezelfde omstandigheden overleden. Uit Loc hem wordt aan de „N. R. C." gemeldDoor een ongelukkig toeval vloog eergisternamiddag een wagen met rogge, welke men bezig was af te laden, in brand. Het vuur deelde zich aan oen blok van acht arbeiderswoningen mede, waarvan zes ver brandden vier van de zes gezinnen, die deze bewonen, waren niet geassureerd. Van een visschersschip by Groen land zyn elf man van de bemanning ver dronken. Te Parys is sedert Vrydag op raadselachtige wyze een deurwaarder ver dwenen, Gouffe genaamd, weduwnaar, en vader van drie jonge meisjes. Zonderling genoeg heeft dien dag's avonds laat een goed gekleede onbekende zich toegang weten te verschaffen tot zyn kantoor, waar hy ongeveer een half uur doorbracht. De concierge, hem wantrouwen-' de, poogde hem te doen vatten, maar hy wist zich even bytyds uit de voeten te maken. In het kantoor scheen alles ongerept gebleven te zyn; zelfs eene som van 15,000 fr. was onaangeroerd. Zekere Picart, te Montreuil, by Parys, 's avonds laat thuiskomende, gleed op de trap uit, viel en raakte met het hoofd tusschen twee spylen van do leuning beklemd. Twee uren lang bleef hy zoo liggen, voordat men hem opmerkte. Om hem te verlossen moest een der spylen worden weggezaagd, waarna de ongelukkige in vry bedenkelyken staat naar het hospitaal, werd gebracht. Alamacher, de letterzetter te Versailles, die beweerde 25,000,000 fr. geërfd te hebben van een Amerikaan, dien hy als jongeling het leven redde, een paar dagen goede sier maakte en toen verdween, is thans als landlooper te Marseille opgepakt, waar- schynlyk om als oplichter gestraft te worden. Te Edinburg heeft een jonge man, die van zyne scbietvereeniging dronken thuiskwam, zyne moeder neergeschotenzy overleed na eenige oogenblikken. Het feit, dat de moeder niet snel genoeg voldeed aan een verzoek om een kop thee, had 'sjonge lings toorn gewekt. Volgens de „Vossische Zeitung" heeft eene Nederlandsche maatschappy der Belgische regeering aanbiedingen gedaan be treffende het aanleggen der beraamde haven werken van Brugge. In Hongarye heeft de vorige week een storm gewoed, die o. a. twee kerk torens en 21 molens verniel i heeft. Vele per sonen verloren het leven. Een bijzonder snelle reis is vol- bracht door de nieuwe Hamburger stoomboot „Columbia," welke in 6 dagen en 19 uren van Southampton naar Nieuw-York is gevaren. Een dokter te Nantes beveelt als uitstekend middel by brandwonden aan eene flesch Seltzerwater over de wond uit te gieten. Niet alleen dat de pyn verdwynt, maar ook de genezing wordt er door bevorderd. Te Parys heeft zekere Delcourt op straat een valies gevonden met waarden aan toonder ter waarde van 800,000 fr., het welk bleek te behooren aan den heer Caze- neuze van de Medische Faculteit en dezeD terstond door den vinder ter hand is gesteld. Vyftig Amerikaan sche werklieden zyn, gelyk men weet, op reis naar de Parysche tentoonstelling. Behalve Frankrijk, zullen ze ook België en ons land bezoeken, ten einde zich een oordeel te vormen van des toestand der werklieden in deze landen. Zekere Herpin, gewezen notaris te Léré (Frankryk) is door 't Hof du Cher tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens 30 gevallen van misbruik van vertrouwen, gepleegd ten nadeele van kleine landbouwers. Twintig gezinnen had deze man te gronde gericht. Een vreeseiyk voorval heeft te Witten, naar de Rh.-Westf. Ztg." mede deelt, plaats gegrepen. De zoon van den schrynwerker H., een groot en sterk persoon, die reeds in dienst is geweest, lydt by tus- schenpoozen aan geestverstoring en zucht tot razen en tieren. In zulk eene bui heeft hy reeds meermalen de huisgenooten, ook zyn vader, mishandeld. Ditmaal werd hy totaal razend en heeft zyn vader, naar het heet, met eene byl zóó geslagen, dat de man des nachts bezweek. Een schoonzoon, die te hulp snelde, moet eene rib gebroken hebben. Na aldus huisgehouden te hebben, moet de woesteling eene kist voor zyn vader zyn gaan vervaardigen, van welken arbeid de politie hem afhaalde. BUITENLAND. Frankryk. Generaal Boulanger heeft zich tot de kie zers gewend met een manifest, waarin hy nadrukkeiyk opkomt tegen de wet betreffende het stellen van candidaturen in meer dan één district. Hy beweert dat in talryke kan tons de burgers in massa voor hem gestemd hebben, zonder dat hy zich daar candidaat had gesteld. Die burgers, zegt hy, hebben daardoor steun gegeven aan de beginselen van den vooruitgang en van de eerlykheid op staatkundig gebied. Indien het welslagen niet algemeen is geweest, dan ligt de schuld niet aan het algemeen stemrecht, dat by de alge- meene verkiezingen het bewys zal leveren, dat hy het vertrouwen der kiezers niet heeft verloren. De zegepraal der organen van het gouvernement zal slechts van korten duur zyn. Hy wacht zonder vrees de algemeene verkiezingen af, want een sterk en herboren Frankryk zal dan uit de stembus verryzen. Nauwelyk8 was de Schach van Perziê te Parys, of hy wiide terstond de tentoon stelling bezoeken. Nasserdin begon met den Eiffel-toren te bestygen en maakte daarna eene langdurige wandeling over het terrein. De Schach deed eene menigte inkoopen. Zoo o. a. kocht hy een fraaien diamant voor 32,000 fr., welke terstond betaald werd. De Hongaarsche dameskapel, welke in een der restaurants speelde, beviel den Schach zóó- goed, dat hy onmiddellyk 200 fr. onder de leden van het orkest liet uitdeelen. Nasserdin was byzonder tevreden over al het fraais, dat hem werd getoond. De heer Wilson, de schoonzoon van den heer Grévy, heeft, naar aanleiding van zyne- nederlaag by de departementale verkiezingen in Indre-et Loire, besloten zich by de aan staande verkiezingen voor de Kamer niet weer candidaat te stellen. Twee hoofdofficieren van het garnizoen te Parys, de majoors Jacquet en Bauche, zjjn door den minister van oorlog op pensioen gesteld, omdat by het proces voor het Hooge Gerechtshof is gebleken, dat zy aanhangers waren van generaal Boulanger. Dultaohlaud. Te Neuburg heeft gisternamiddag de plech tige overgave aan de Fransche commissie plaats gehad van het stoffolyk overschot van generaal Latour, onder deelneming der over heden en met militaire eer. De president Kopp hield eene aanspraak in het Duitsch, welke door den prefect Graux in het Fransch werd beantwoord. De militairen begeleidden de doodkist tot aan het spoorwegstation, waar drie salvo's werden gelost. Te Stuttgart is op 73-jarigen leeftyd overleden de heer Julius Haussmann, de be kende oprichter en leider der democratische party in Wurtemberg. De plechtige opening der tentoonstelling- van kunst en ny verheid te Trier heeft plaats gehad met eene rede, na een welkomstgroet van den voorzitter der tentoonstellingscom missie Müller van Bolxem, door den luitenant- generaal Lentze. De tentoonstelling maakt in haar geheel een besten indruk. Groot-BritannliJ. De toebereidselen voor de ontvangst van keizer Wilhelm in Engeland zyn gereed. De geheele vloot is te Spithead vereenigd voor de revue, welke daar morgen, Zaterdag, zal worden gehouden en in het kamp van Al- dershot zyn 35,000 manschappen byeen voor de groote wapenschouwing. In tal van radicale vereenigingen zy'n reeds protesten aangenomen tegen de houding der nationalisten, die „den toestand van de volksklassen willende verbeteren, en de mee ning van de democratie in Engeland, Schot land en Wales kennende, die eenvoudig heb ben geïgnoreerd." In radicale kringen te Londen toont men zich meer en meer ontstemd over de houding van de nationalisten, die gestemd hebben tegen Labouchère's amendement ten aanzien van de apanages. Oo*tonr.-IIoiig;.-Aïoiii*.E-<' hte. In welingelichte kringen wordt verzekerd, dat Oostenryk geen invloed heeft doen gelden op het besluit van Italië's regeering inzake de ontbinding der irredentisten comité's. Ook zou de reis van Italië's gezant naar Rome niet in 't minst daarmede in verband hebben gestaan, daar deze eerst na den maatregel naar Rome is gegaan. Door de politie is gearresteerd en uit Weenen gezet een beambte van de Oosten-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2