gewenschto gevolg schijnt c-inilulijk bereikt te zullen worden. Naar wy vernemen, is er- een ontwerp tot belangrijke vorlaging dier heffingen in gereedheid gebracht. N,R. C.) De Maandag te Arnhem gehouden alge- meene vergadering van den Nederlarttechen Bond „Maatschappelijk Belang" (waarvan te Leiden eene afdeeling is gevestigd onderden naam van „Leidsche Handelsvereeniging") werd door den voorzitter, den heer J. Nienhuis, uit Delft, geopend met een woerd van wel kom; hi) wees tevens op het toenemend ledental der Vereeniging, maar ook op de lauwheid, welke nog maar al te veel moet overwonnen worden. Het doel, de voorstanders van „Eigen Hulp" te wijzen op de fouten van hun stelsel en de ongelijk drukkende mededinging op te heffen, moge nergens uit het oog worden verloren. Uit het verslag omtrent den toestand en de werkzaamheden van den Bond sinds zijne oprichting bleek dat het ledontal thans on geveer 220Ó bedraagt, verspreid over 16 afdeelingen. Uit de Btaande de vergadering goedge keurde rekening en verantwobrding bleek dat de ontvangsten hebben bedragen 752.50, de uitgaven 427.12'/2. Omdat er met een batig slot van 325 nog niet veel te doen is in het belang van het „groote doel", waar voor duizenden noodig zijn, spoorde de voor zitter ieder lid aan tot de uitbreiding van het ledental in zijn kring mede te werken. Het voorname vraagpunt was thans: „Hoe moet onze houding zijn ten opzichte der -verkiezingen?" De beraadslagingen waren langdurig. Het bleek daaruit dat die vraag gesteld is om aan „Algemeen Belang" een strijdmiddel te verleenen, dat vrees moet aanjagen. De be strijding der verkeerde toepassing van de coöperatie moet blijkbaar hare kracht ont- leenen aan bedreiging. De afdeelingen zullen zich echter als zoo danig niet in de verkiezingen mengen, wel de leden afzonderlijk. Het belang van „Maat schappelijk Belang" brengt mede, dat geen der leden hen steunt, die „Eigen Hulp" be voorrechten en steunen. Wanneer voorstan ders van „Eigen Hulp" candidaat zijn gesteld, moeten de leden van den Bond de kiezorsver- eenigingen inlichten. Vallen verdienstelijke mannen door den invloed van don Bond, dat zal een grievenden indruk maken, het is niets 't is geschied in het belang van don strijd tegen „Eigen Hulp". De afdeeling Utrecht stelde de volgende motie voor: De leden van den Bond verklaren geen politiek programma te aanvaarden, doch geven voor geene enkele verkiezing hunne stem aan een lid van „Eigen Hulp." De motie zelve werd afgestemd, maar eene lezing van den voorzitter, welke slechts eene mildere redactie was, aangenomen. Verder werd de vraag besprokenHoe moet onze houding zijn tegenover de leveranciers van „Eigen Hulp"? De heer P. Van der Vaart uit Den Haag leidde dit vraagpunt in. Spr. wilde makelaars, grossiers en fabrikanten in grooten getale doen toetreden tot den Bond en daartoe eene circulaire verspreiden, waarin onthouding van leverantie aan „Eigen Hulp" wordt gevraagd. Men zal dan een termijn moeten afwachten om daarna te beslissen of de strijd tegen de leveranciers al dan niet moet worden aange bonden. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten, aan het hoofdbestuur op te dragen stap pen te doen in bedoelden zin. „Eigen Hulp" wordt daarbij beschouwd als een particulier, aan wien de grossier of fabrikant niet tegen denzelfden prijs mag verkoopen als aan win keliers. De adelborst der 1ste klasse G. J. Van Gendt wordt met den Sisten dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Helle- voetsluis. De officier van gezondheid bij de marine H. J. Groot zal den 14den Sept. a. s. per stoomschip „Prins Frederik" naar Oost Indio vortrekken en te Genua scheepgaan. De minister van binnenlandsche zaken brengt tor kennis van hen, die het examen tor verkrijging van het diploma van geëxa mineerd en beëedigd landmeter wenschon af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Augus tus a. s. schriftelijk bi) het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. De gerestaureerde groote zaal van „Musis Sacrum," te Arnhem, zal tegen October in gebruik kunnen genomen worden. Het nieuwe concertgebouw met café komt eerst in het voorjaar gereed. Bjj koninklijk besluit is pensioen ver leend aan de volgende rijksveldwachtersJ. E. A. Oonk, ƒ211; A. Beerta, 268; H. A. Germeraad, 367. Aan G. A. G. P. baron Van der Duyn van Maasdam, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Wageningen, en benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Wageningen, O. Temminck, candidaat notaris, wonende te Benen. Aan A. Gordon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsver vanger in het kanton Weert. De kapt. Stokhuyzen, van het 2de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1589 'sjaars. Benoemd bp het wapen der infanterie, tot kapitein, by den staf van het wapen, de 1ste luit. J. B. Van Florenstein, van dien staf, werkzaam b(j de K. M. Academie; bi) het lste reg. de 1ste luit. P. A. v. d. Muelen, van het reg. grenadiers en jagers; tot lsten luit. bjj het 8ste reg. de 2de luit. C. M. Phaff, van het corps. IJlt het Gemeenteverslag. Vervolg.) Geregeld werd voortgegaan met ruimen en herstellen van riolen, loozingen, kolken, enz. de talryke invallen, verstoppingen en andere gebreken, welke plotselinge voorziening ver- eischen, maken echter geregelde vernieuwing van belangrijke riolen zeer moeilyk, zoodat door die werken de passage gewoonlyk veel langer gehinderd wordt dan het geval be hoefde te wezen, zoo een ploeg werklieden daarmede ongestoord kan doorgaan. Over het geheel werden 86 invallen boven riolen en 291 invallen by kolken hersteld; 170 riolen, 443 loozingen, 6685 kolken en 11 beerputten geruimd; 15 riolen, 4 loozingen en 13 kolken hersteld; 26 riolen, 23 loozin gen, 69 kolken en 3 rioolkasten vernieuwd; 32 pzeren kolken werden geplaatst en 18 kolk- steenen door y'zeren roosters vervangen. Onder deze werken behoort de geheele ver nieuwing van het hoofdriool in de Morschstraat en Smidsteeg, zich aansluitende bij de werk zaamheden in Kruis- en Narmstraten in het vorige jaar. Behalve deze, als gewoon te beschouwen werkzaamheden, is als buitengewoon nog te vermelden dat met do vernieuwing van het gewelf der Langebrug werd voortgegaan en eenige urinoir-omkastingen werden vernieuwd. De houten vuilnisbakken, als proef geplaatst in Van-der-Werfstraat en Vrouwenkerkhof voldeden niet; herhaaldelyk ontstond, hetzy door onvoorzichtigheid, hetzy door moedwil, brander zal nu eene proef genomen worden met gemetselde bakken. Intusschen is het treurig te moeten constateeren dat de bewo ners zeer weinig medewerken by dezen maat regel om de reinheid op straat te bevorderen met alleen is het velen te groote moeite den afstand van eenige huizen af te leggen om bp de bakken te komen, doch zelfs wordt vlak naast den bak het vuil nedergeworpen. Uit de kolken werden 444 M3. en uit de riolen 162 M3. mestspecie verzameld, waar van respectievelpk 68 en 30 M3. voor eigen gebruik - werden bestemd, het overige afge leverd aan den pachter. Met het onderhoud der gemetselde wallen in eigen beheer werd voortgegaan. Met het diepen in de grachten en het zooveel mogeiyk schoonhouden werd ook geregeld voortgegaan. De Oranjegracht, Doeleachtergracht en Burg gracht werden geheel uitgediept, terwyl in de meeste grachten naby bruggen en stegen uitdiepen noodig was als gevolg van het voortdurend inwerpen van allerlei vuil; in de Haven werd eene voor de scheepvaart zeer hinderlyke ondiepte weggenomen. De uitgediepte specie werd weder gebruikt om plaatselyke te groote diepten te verminderen. In het water aanwezige metselwerken in den Zoeterwoudschen Singel by de Utrechtsche brug en in den Heorensingel by de Heeren poort werden opgeruimd, terwyi de doorvaart- opening der Kraaierstraatsbrug werd ver ruimd door wegneming der daarin aanwezige overbiyfselen van oude braghoofden. Ook werden by het uitdiepen der Haven talryke overbiyfselen van palen aangetroffen en uit getrokken. By de voormalige Marepoort werd het rem- mingswerk vernieuwd en langs het Singel pad by de voormalige Hoogewoerdspoort werd de bouwvallige houten schoeiing ver vangen door eene nieuwe, bestaande uit yzeren palen met gemetselde vulling. Op de openbare zwemplaats, waar het toe zicht op do gewone wyze werd uitgeoefend, werd eene loods voor het ontkleeden go- plaatst. Door het gure weder werd dezen zomer weinig gebruik van deze nuttige inrich ting gemaakt. De buitendeuren der Naakte Slui3, welke by den overgang van het Delftsche jaagpad aan de Provincie tot de Gemeente waren blyven behooren, zyn nu eveneens door de Provincie overgenomen, waardoor de bediening der geheele Sluis in één hand is gebracht. Het gewone onderhoud der vaartuigen had geregeld plaats. Eene dor ballastpramen en de groote overhaalschouw ondergingen be langrijke rêparatiën. Twee dieperspramen werden aangeschaft. Het duinwaterbuizennet en het aantal aan sluitingen werden geregeld uitgebreid. De straatdrinkwaterkranen werden weder met een tweetal vermeerderd. Vyf nieuwe brandkranen werden geplaatst, te weten Haarlemmerstraat, by de Vrouwensteeg; Janvossensteeg, by de Van-der-Werfstraat; 4de Binnenvestgracht, by de Pakhuisstraat, by de Kraaierstraat eu by de Geeregracht. Het Liernurstelsel bleef uitstekend werken. Eenige nieuwe aansluitingen werden gemaakt. By de gebrekkige toestanden van het gewoon rioolnet doet de wenschelykheid van uitbrei ding der pneumatische inrichting zich steeds meer en meer gevoelen. Afgeleverd werden aan den pachter 253.130 kg. a 31/, cent per 100 kg. en 499.290 kg. a 2'/4 cent; voorts aan particulieren 5780 kg. a gemiddeld 10.5 cent per 100 kg. Gemengd Nlenws. Met den goedkoopen trein2de en 3de klasse, naar Haarlem enz. tot Den Helder loopende, werden heden van hier 150 personen vervoerd. Te Aarlanderveen is een huis gezin in een hoogst gevaarlyken toestand geraakt door het gebruik van vleesch, go braden in een koperen pan, waarvan hot vertinsel was afgesleten en waarin dit vleesch na bekoeling twee dagen bewaard was. Door de hulp van den plaatselyken genees heer, dr. Alberts, is het gezin van een anders wissen dood gered. Eene der patiënten moest do maag uitgepompt en uitgewasschen wor den, om het gif te verwyderen, dat daarna in het uitspoolsel nog kon worden aangetoond. Weer een bewys, dat niot genoeg kan wor den gewaarschuwd tegen slecht getind koperen vaatwerk. Door de arti 11 erie-schu11ery van 's-Hage zullen op 14 en 15 Augustus practische oefeningen met geschut worden gehouden op het strand te Scheveningen, in de richting van Wassenaar en Katwyk. Dezer dagen vertoonde zich te Woerden en in eenige aangrenzende gemeen ten een dolle hond. Drie honden werden door hem gebeten en daarna afgemaakt. Hy is Zaterdag in de buurt van Oudewater dood geschoten. Gistervoormiddag werd een der van Botterdam komende sneltreinen een aanzienlyk eind weegs jtot aan het station Delft geloodst door een 'schuitenjagerspaard. Het dier, uit het land gehaald door een jongen, ontglipte aan zyn geleider en rende voor den trein den weg op. De machinist remde, doch was genoodzaakt door zyne stoomfluit den gang in het paard te houden. Dit duurde tot aan het station Delft, waar het beest links de Buitenwatersloot oprende en daar uitgeput werd gegrepen. Voor den grooten militairen wed ren over hindernissen, te loopen op 16 Aug. a. s. te Clingendaal, zyn ingeschreven„Dr. Franklin", „Theodoric" en „Victoria Cross" van luit. Römer; „Dell" en „Avontes" van X; „Jerusalem" van ritm. v. Baden; „Ban derole" van kapt. Hinlopen; „Kingma" van luit. Van Hoogstraten„Josephine" van kapt. K. D. Punt; „Bronze" van luit. Meteler- kamp, en „Houpla" van ritm. v. d. Mersch. Geiyk men weet, heeft de Stoom- vaartmaatschappy „Zeeland" een pleiziertocht op hot touw gezet om de Fransche haven plaatsen aan de Noordzee te bezoeken en de revue te Spithead by te wonen. Gistermiddag - aldus meldt men uit Vlissingen vertrok dientengevolge de „Prins van Oranje," commandant Boll, met vyftig personen aan boord, onder begunstiging van prachtig weer, naar Havre. Uit Havre wordt bericht: Na eene zeer schoone zeereis kwam hedenmorgen om half- vyf de boot der Maatsch. „Zeeland" ten ar.ker op de reede van Havre. Om negen uren zul len de reizigers met eene extra boot naar Havre en Trouville vertrekken. Alles is wel aan boord. Morgenochtend om vier uren zal het anker gelicht worden en stoomt de boot verder naar de Normandische eilanden. Het weer blyft prachtig. De burgemeester van Varna, de heer Kriasto Iran Mirski, heeft eene vertaling uitgegeven van Shakespeare's „Koopman van Venetië" in het Bulgaarsch. De oogst in Griekenland, welke weldra zal worden binnengehaald, is kleiner dan in- vorige jaren, maar de hoedanigheid van het graan laat niets te wenschen. De Engelsche schoener „Black Diamond" is wegens visschen in de Bering- zee door een Amerikaansch schip in beslag genomen. Te' Elberfeld is op klaarlichten dag by den stadsontvanger ingebroken. Een der lessenaars werd opengemaakt en de 200 mark, welke er in waren, werden weggenomen. Een Duitscher, te Antwerpen woon achtig, heeft zyne vrouw geworgd, en het lyk vervolgens opgehangen, ten einde aan zelf moord te doen gelooven. De politie, van een en ander op de hoogte gebracht, begaf zich naar de woning van den moordenaar, maar by de komst der agenten joeg hy zich twee kogels door het hart, zoodat de dood onmid- deliyk volgde. In den dierentuin te Londen is dezer dagen, by het voederen van de wolven, een dezer dieren over den oppasser heen uit het hok gesprongen en den tuin ingeloöpen. Maar de oppasser pakte, met veel tegenwoor digheid van geest, den wolf by den kop, en na eene hevige worsteling, waarbij hy deerlyk gewond werd aan de hand, wist hy het dier naar zyn hok terug te brengen, waardoor hy eenige kinderen, die daar vlak by speelden, eene nootlottige nadere kennismaking met den wolf van Boodkapje bespaarde. BUITENLAND. Frankrijk. Tot de leden der Fransche Kamer, die by de departementale verkiezingen de nederlaag leden, behoort ook de heer "Wilson, de bekende schoonzoon van den heer Grévy. De heer Wilson had zich candidaat gesteld te Loches, in Indre ot-Loire, bet district, dat hem naar de Kamer afvaardigde, maar werd niet gekozen. De Schach van Perzië wordt heden te Pary3 verwacht. Te Cherbourg wordt Nas- zerdin opgewacht door den Perzischen gezant te Parijs Nazare Aga, die den vorst naar de hoofdstad zal geleiden Aan het station St.- Lazare wordt de Schach ontvangen door pre sident Carnot en de ministers. Zondag a. s. wordt te Parys het con gres voor hygiëne geopend, hetwelk zal wor den bygewoond door 600 gemachtigden, die 25 volken vertegenwoordigen. Londen en Parys zullen, zoo de pogingen slagen, telefonisch verbonden worden. Aan een ingenieur is opgedragen de vereischte proeven te nemen. De lengte van den draad zou 370 KM. bedragen. De minister Spuller, in het kanton Som bernon tegenover generaal Boulanger her kozen, heeft den kiezers dankgezegd in een openbaren brief, waarvan het slot luidt als volgt „Frankryk ziet nu met wien het te doen zou hebben, indien de bende, welke ten onzent neerstreek, kon zegevieren. De hoogste justitie der natie is ingeroepen. Zy zal haren plicht doen. Wat ons, republikeinen, aan gaat, laten wy den onzen weten te doen. Geduld, vertrouwen, eendrachtWy zullen deze horde afvalligen en slaven wel beletten het vaderland te bevuilen. Nogmaals dank en leve de Republiek Dnltaohland. Volgens de „Pesther Lloyd" heeft de Duit- sche Bykskanselier, die onlangs den invoer van varkens uit Oostenryk Hongarye ver bood, eene uitzondering gemaakt ten behoeve van Saksen. Levende varkens, welke per spoorweg uit Steinbruck in Hongarye worden ingevoerd, kunnen na eene quarantaine van 10 dagen en na een streng onderzoek door de veeartsen, over Bodenheim verder ver voerd worden. Ongeveer 8000 katholieken uit de Beier- sche Paltz hielden eene vergadering te Mann heim, waar de Duitsche Rijksdag-afgevaar digde Lieber eene rede hield. De vergadering was belegd ten einde te protesteeren tegen het oprichten van het standbeeld te Rome voor Giordano Bruno.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2