te Holwierdo; jhr. mr. P. Van Foroest, te Heiloo; B. G. v. d. Have, burgemeester van Ouworkerk; en F. B. LöhDis, directeur der Maatschappij van "Weldadigheid, teFrederiks- oord; aangewezen tot voorzitter der com missie dr. J. W. Gunning te Amsterdam, en tot secretaris F. B. Löhnis te Froderiksoord; goedgekeurd dat de burgemeester van Gouds waard, de hoer A. H. Zahn, is benoemd tot secretaris dier gemeente; bevorderd tot generaal majoor der infanterie bp het leger in Nederlandsch Indië den kolonel der infan terie van dat leger "W. H. Van de Pol; den generaal-majoor van het leger in Neder- landsch-Indie A. S. J. Van Kesteren, ingaande op 18 September a. s., op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Uit het Gemeenteverslag. Vervolg Het gewone onderhoud der gemeente-eigen dommen geschiedde als vorige jaren bjj open bare aanbesteding. Belangrijke buitengewone werken aan het Raadhuis hadden niet plaats. De woning van den stadhuisbediende werd verbeterd, de oude atohivariskamer werd tot berging van het nieuw archief (voornamelijk finantiëele be scheiden) ingericht, aan de verwarming door gaskachels werd uitbreiding gegeven, terwijl verschillende goten aanzienlijke reparatie on dergingen. Voor den nieuwen bliksemafleider op toren en Raadhuis werd het materiaal aangeschaft en in orde gebrachtdoor wind on koude was het vastmaken niet goed te verrichten en zal geschieden zoodra het weder het toelaat. Het bestratingswerk had geheel plaats in eigen beheer. In het geheel werd bestraat of verstraat 62810 M*. Hiervan waren voor rekening van Stedelijke Gasfabriek 2714.50 M1. Leidscbe Duinw.-Mjj1143.50 Rott. Tramweg Mp2848.50 Rijnlandsche stoomtramweg 88.50 Particulieren (wegens riolen enz.) 327. Totaal. 7122.- M!. Van het straatwerk word voroorzaakt door Gewone breekgaten1724.50 ML Planten van boomen 285.— Invalgaten boven riolen 614.50 Ruimen en horstellen van riolen en loozingen 3288, Slinken na ontgravingen 3290.50 Uitnemen en plaatsen van wal- en keerpalen209.— Het bijwerken langs ver nieuwde walmuren 763.50 Totaal. 10175.- M1. Meer dan 500 M'. werd verstraat op de volgende stratenApothekersdjjk, Binnenvest grachten, Barbarasteeg, Botermarkt, Bree- straat, Doelengracht, Gortestraat, Galgewater, Groenhazengracht, Havorstraat, Haarlemmer- trekvaart, Hoogewoerd, Houtmarkt, Kort Ra penburg, Lammermarkt, Langegracht, Mare, Morschstraat, Nieuwe Rijn, Oude Heerengracht, Oude Singel, Oude Vost, Rijnstraat, Rapen burg, Rijnsburgersingel, Stationsweg, Stads- timmerwerf, Vestwal bjj de Marepoort, Yan- der-Werfstraat, "Wielmakerssteeg. Qeheol nieuw materiaal werd aangebracht op het begin der Haarlemmertrekvaart, Lam mermarkt, Morschstraat, Nieuwen Rjjn tus- schen Hooigracht en Vischbrug en in de Burgsteeg, terwijl de Vestwal bjj de Mare poort en de Rpnsburgersingel, tot nu toe grindwegen, van eene bestrating met waal klinkers werden voorzien. Op de Lammer markt werd de bestrating gewijzigd overeen komstig het verlangen der veehandelaars. Met de aanschaffing van lava-straatnaam- borden, welke zeer goed voldoen, werd voort gegaan. Bij aanneming werden onderhouden 1°. Zjjldijk met jaagpad. 2°. Leidordorpsche hek met pachterswoning, benevens de kunstwerken in den Lagen Rjjndyk en langs den Zijl. 3'. Spanjaardsbrug en pachterswoning. 4°. Kunstwerken in den wog langs de Haar- lomnrertrskvaart. De overige wegen, waaronder de singels, werden in eigen beheer onderhouden, waartoe do noodige grind bij openbare aanbesteding werd aangeschaft. De voornaamste werken warenvernieu wing van den walmuur aan het begin dor Haarlemmervaart, en der plating daartegen, belangrijke vernieuwingen van schoeiingen en platingen langs die vaart en het maken van schoeiingen aan de sloot langs den Lagen Rpndpk, waardoor de toestand aldaar zeer werd verbeterd. Aan de wegen zeiven werd dit jaar veel gearbeid, veel materiaal werd er op gebracht en zoodoende verbetering verkregen, hoewel dergelijke wegen een deel van het jaar altijd aanleiding tot klachten zullen geven. Van de jonge boomen op den Hoogen Rpn- d(jk konden velen geen weerstand bieden aan de ongunstige omstandigheden van weder en wind; een 180 stuks stierven en werden door andere vervangen. De verschillende plantsoenen worden bo hoorljjk onderhoudende beschikbare gelden dwingen echter in dozen tot een zuinig be heer, zoodat ook niet zoo overvloedig bloe men kunnen worden geplaatst als door som migen wordt verlangd. Het brengen van fijne cokes voldeed goed. Voor rijwegen werd bjj dit materiaal weinig baat gevonden. Het gewone onderhoud van bruggen en overzetveren had plaats in eigen beheer, met aanbesteding der materialen. De voornaamste vernieuwingen of herstel lingen waren: Vernieuwing der ophaalbrug over de Lange gracht bjj de Houtmarkt en van de vaste brug over het Levendaal bjj de Rijnstraat; herstel van de kwaakbrug over het Leven daal aanbrenging van een nieuw windwerk aan de Groote Havenbrug, vernieuwen van tal van brugdekken en hot verven van eenige bruggen. Gemengd Nieuws. De breede rjj van manufactuur- winkels hier ter stede staat wederom, en wel Donderdag a. s., met één uitgebreid te zullen worden, nl. in perceel No. 45 op den Nieuwen Rijn, waarin eertijds de dertigcents- bazaar was gevestigd. De dames Keulemans zullen hare artikelen, te onderscheiden om ze hier op te noemen, nu niet enkel verkoopen a dertig cents, maar ook tegen lageren en hoogeren prijs. De winkel is flink, do arti kelen zijn groot in getal, de stand is voor een# nering zeer gunstig, de prijzen zullen billijk zijn en de bediening zal niets te wenschen overlatenwat is er nog meer noodig om don gezusters Keulemans succes te verschaffen op hare nieuwe onderneming? Een druk bezoek van goed betalende koopsters en koopers ongetwijfeld, waaraan het ook in dit nragaziin wel niet ontbreken zal. "Wij ontvingen heden hot volgende landbouw-bericht: Daar zjjn geen boeren, die nu niet dagelijks naar de lucht of den barometer kjjken. Een voortreffelijke oogst vraagt slechts 3 a 4 weken goed weer, en de boer is geborgen. In de laatste drie weken hebben zich zware regens uitgestort op akker en weide. De akker heeft meer dan genoeg en ook het grasland vraagt geen water meer, maar warmte en droogte. Dan kan het nog een goeden voor raad opleveren. De karwjj is voor een groot deel reeds ge- dorscht. De opbrengst per hectare loopt van 1500 tot 3000 halve kilo's. Maar de prjjs is per 50 K.G. van 12 tot 9 gld. geslonken. Niettegenstaande het misgewas in een groot deel van Rusland, staat dit voor het koren ook te vreezen, maar 't is te wenschen, dat het anders uitvalt, want de landbouwers hebben wel eens een goedjaar noodig! Ook voor den oogst van den kleinen land- gebruiker en werkman (de aardappelen) is droog weder hoogst wenschelpk. Dit gewas belooft veel, al treedt de aardappelziekte, na den zwaren regen, ook hevig op. De qualiteit i3 uitmuntender zijn nu weer kruimige aardappels. De gezondheid van het vee laat weinig te wenschen over, uitgezonderd bjj de varkens, waarvan velen aan de „vlekziekte" sterven. Dat er van alle gevallen behoorlijk aangifte gedaan wordt, is op goede gronden te be twijfelen. In Den Haag mag men in 't vervolg wel wat meer achtslaan op de uitvoering, die bij vele voorschriften onmogelijk is in uitge strekte gemeenten. Mon schrijft ons heden uit Zoe- terwoudo: Onlangs werd door den onbezol- digden rijksveldwachter Vlasveld alhier proces-verbaal opgemaakt wegen3 het niet strijken der zeilen van een schip als er een paard met of zonder voertuig langs den weg gaat. Gisternamiddag ondervond eenlandbou- nsgffg1 ty- wer met eon paard niet ver van de Lamme- brug het gevaarlijke van die wetsovertreding, daar zijn paard schrikte voor de gespannen zeilen van oen schip, zoodat de landman veel moeito had om het dier in bedwang te houden. De gewone jaarlijksche paar- denmarkt to Voorschoten had gisteren plaats. Er waren ruim 900 paarden aan de l(jn. De handel was zeer levendig en er worden flinke prijzen besteed. Veel paarden werden er voor buitenlandsche rekening gekocht. Alles liep zonder ongelukken of ongeregeld heden af. Men meldt uit Katwijk aanZee, dJ. 29 JuliHedenochtend kwam de eorste haringschuit terug: reeder Meerburg, schipper Jacob Haasnoot, met 315 kantjes. Heden middag volgde eene schuit van reeder Taat, schipper C. v. d. Oever, met 300 kantjes, doch met gebroken mast. De arrond.-rechtbank te 's-Hage veroordeelde hedenden man, die van eene uitstalling in de Schoolstraat aldaar eene rol katoen wegnam, tot 3 maandenden persoon, cie eene schippors-vrouw uit 's Gravenzande oplichtte voor een mandje aardappelen, een boezeroen en een paar kousen, tot 6 maanden gevangenisstraf. Zondag a. s. zullen wederom groote internationale wielerwedstrijden worden gehouden op de Scheveningsche baan, welke, naar wij vernemen, zeer geleden heeft door de jongste stortbuien. Het bestuur heeft echter goene kosten gespaard om de baan de noodige bewerkingen te doen ondergaan en zoo is deze weer in goeden staat teruggebracht. Ten tweeden male is door de politie te Schoveningen proces-verbaal opge maakt tegen de schenkster van vergunning „zonder vergunning" in de kiosk tegenover Hótel Garni aan 't strand. Op hetorf van den reeder A. De Niet, aan de Badhuiskade te Scheveningen, is hedenmorgen een knecht van een wagen, waarop netten uit den taanbak werden ge laden, op den rand van den bak en van daar er in gevallen. Door den val in dezen twee meter diepen bak, scheen de man dadelijk het bewustzjjn te hebben verloren; althans (zjjne afwezigheid was niet terstond opge merkt), toen men hem later in dien hache- Hjken toestand vond, was bij nog bewusteloos. Uit den bak gehaald, bleek dat hjj aan den slaap eene gapende wonde had gekregen, welke door dr. De Niet, zoon van bovengenoemden reeder, heelkundig werd behandeld, nadat de patiënt was bijgebracht. Hierop is hij ter verdere verpleging naar zijne woning vervoerd. Van den reeder G. Den Duik zijn Zondag en Maandag van zpe 13 haring schepen 6 te Scheveningen en te Ylaardingen aangekomen, allen met flinke lading haring. De luchtreiziger Russett zal morgen, Woensdag, op het terrein achter het Hotel Continental te Scheveningen met eene gas-ballon-parachute opstijgen en neder dalen. Bij invallend ongunstig weder zal de opstijging Donderdag 1 Aug. plaats vinden. Gisterochtend is een jongmens.ch, op Katenlrecht woonachtig, die met zijne zuster per tandem aan den clubtocht van de R.-W.-V. wilde deelnemen, van de kade in de Wijnhaven te Rotterdam gevallen. Met veel moeite werden zjj door schippers gered. De dame bekwam eene wonde aan het hoofd. Eenekleine vergissing! Eene vrouw, die in een Ijjk, op 10 Juli jl. opge haald uit de Handelskade te Amsterdam, haren man had meenen te herkennen, heeft thans aan de politie verklaard zich vergist te hebban, daar zij haren man op straat had gesproken 1 By eene ontmoeting meteen wildstrooper heeft Zondagavond de gemeente veldwachter te Meersen van zpn schidwapen gebruik gemaakt en den strooper zoodanig getroffen, dat men voor diens behoud vreest. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. (N. R. C.) Een arbeider van de staatsspoor is gistervoormiddag nabij Hillesluis by ongeluk door een goederenwagen overreden en was oogenblikkoiyk dood. Hy was gehuwd en vader van een kind. To Port-Said is een Engelschman, in dienst by de Suez-maatschappij, in zpn huis vermoord. De aanleiding tot. deze mis daad en de dader zpn nog niet bekend. Te Chicago woedde den 27sten Juli een hevige storm. Een huis in aan bouw stortte in en verpletterde het naburige huis, waardoor acht menschen, die zich daarin bevonden, het leven verloren. Volgens nadere berichten uit Rio-Janeiro is de man, die een aanslag -ri-r^aia'^'.--.ygiwtas.g^a3a pleegde tegen liet levou van. keizer Pedro, een Portugees, dio als handelsreiziger in Brazilië werkzaam was. De man bekende dat hij tot der aanslag was aangezet door eenige republikeinen. Op het meer van Genève gingen acht ingezetenen dier stad in een bootje roeien. Het bootje sloeg om en allen ver dronken. Een droevig ongeluk heeft ook op het meer van Murten (Zwitserland) plaats gehad. Een vrederechter, Dubois genaamd, twee onder- wpzers, Clerc en Mayer, en een Fransch han delsreiziger Felalini, zpn mot hunne zeilboot omgeslagen en allen verdronken. Een ander onderwyzer en de schipper werden gered. Te Weenen heeft het lid van den Ryksraad Heinrieh Klinkosch een einde aan zyn leven gemaakt, wegens groote ver liezen, welke zgne firma op do Beurs geleden heeft, waarby bankiershuizen te Berlpn, te Londen en te Parps betrokken zpn. Hij moet te Parps in Spaansche effecten, te Beriy'n in granen en in Oostenrykscho fondsen gespecu leerd hebben, en te Weenen ongeveer 600 crediet-actiën, even zoovele aandaolen Zuider spoorweg en een kwart millioen Hongaarsche rente schuldig zpn. BUITENLAND. Frankryk. De uitslag der verkiezingen voor de depar tementale raden is van 1421 kantons bekend. Gekozen zpn 752 republikeinen en 497 con servatieven het aantal herstemmingen be draagt 160. Boulanger is slechts in 12 kan tons gekozen. De republikeinen verliezen 26 zetels. Te Parps wist men Zondag-avond reeds, al was toen do uitslag der verkiezingen nog slechts gedoeltelpk bekend, dat Boulangers plebisciet volkomen was mislukt. De Bou- langisten, die reeds eenige betoogingen hadden op het getouw gezet, lieten deze varen, omdat Boulanger 's nachts om twaalf uren nog slechts in drie kantons was gekozen. In de straten heerschte natuuriyk groote drukte en de buitengewone uitgaven dei- couranten vonden koopers genoeg. Hier en daar, o. a. te Montmartre, moest de cavalerie de al te erg opdringende menigte uiteendrp- ven, maar overigens werd nergens de orde gestoord. Met eenige inhechtenisnemingen, wegens verzet tegen de politie, eindigde de verkiezingsdag te Parps. De nog levende familieleden van La Tour d'Auvergne weigeren hunne toestem ming te geven tot het overbrengen van zpn stoffelpk overschot van Neuberg naar het Panthéon, op grond dat dit eerbewps niet strookt met het eenvoudige karakter van Frankrpks eersten grenadier. De Fransche regeering verklaart echter zich daaraan niet te kunnen storen, daar eene dergelpke wei gering, wil zp helpen, moet worden kenbaar gemaakt vóórdat de Kamers de overbrenging naar het Panthéon hebben goedgekeurd. De familie wil nu procedeeren. Groot-Brita unie. In de gisteren door het Hoogerhuis gehou den zitting werd door lord Strafheden en lord Cambden de aandacht gevestigd op de corres pondentie betrekkelpk Bulgarpozp vroegen nadere inlichtingen in verband met de Ooster- sche quaestie. Lord Salisbury antwoordde dat hp de som bere voorspellingen van genoemde leden om trent de toekomst der staten in het Oosten niet deelde. De Engolsche bladen bevatten uitvoerige lipzonderheden over het huwelpk van prinses Louise van Wales met graaf Fife, hetwelk, gelpk men weet, Zaterdag met groote praal in de kapel van het Buckingham-paleis werd voltrokken. Ongeveer 200 gasten waren genoodigd, waaronder Lord Salisbury, Lord Granville, Lord Hartiugton en de heoren Gladstone, Go- schen en Rosebery, maar slechts enkelen konden toegang verkrijgen tot de kapel, daar deze geene voldoende ruimte aanbood. De overigen moosten zich tevredenstellen met eene plaats in de aangrenzende vertrekken, van waar zp den voorbpgaanden bruiloftsstoet konden zien. Voorop ging de aartsbisschop van Canter bury en toen volgde do prinses van Wales met hare beide zonen en hare beide broeders, den koning van Griekenland en den Deenschen kroonprins. De koningin kwam later in de kapel, aan den arm van haren schoonzoon, groothertog Lodewpk van Hossen, en gevolgd door de leden van het koninklpk Huis. Ein-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2