N9. 9033 Woensdag 3A Jnïi. A°. 1889. insurant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 Juli. Feuilleton. Droomen der toekomst. ii PRIJS DEZER COTJRAJNT: Toor Leiden por 3 maanden1.10. Franoo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Officieel© Kennisgeyingen. JACHT. Do Commissaris des Konings in do Provincie Zuid- Holland, Gezien hst besluit ran de Gedeputeerde Staten dier Trovincie van den 15den Juli 1889, No. 85; Gelet op art. 11 der wet van den 13don Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit. lo. de opening der jacht op klein wild, vermeld n do 2de zinsnede van art. 17 der wet van den lSden Juni 1857 (Staatsblad No. 87), voor dit jaar in do Provincie Zuid-Holland is vastgesteld op Zaterdag don een en "dortigsten Augustus aanstaande met zons opgang; met uitzondering van de jacht op fazanten, waarvan de opening is vastgesteld op Dinsdag den eersten October aanstaande; 2o. van die opening voorts is uitgezonderd do uit oefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet; 3o. de korto jacht dagelijks en de lange jacht slechts *riemalen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags, n Zaterdags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, word on afgekondigd on aangeplakt, waar zulks te doen ge- ruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in c Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. '8-Gravenhage, den 19dcn Juli 1889. De Commissaris dos Konings voornoemd, FOCK. Bp de hedon gehouden herstemming tot verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier worden ingeleverd a. h. Ie bureel (Raadhuis) van de 733 k. 539b. 2o (Burcht) 773 559 3e (Mare) 864 669 In het gebeel dus van do 2370 k. 1767 b. B(j de vorige stemming, op 16 Juli, werden ingeleverd: aan het Isto bureel 494, aan het 2de bureel 496 en aan het 3do bureel 572, te zamen 1562 stembiljetten, f» Er kwamen dus heden 205 kiezers meer op, nl. Raadhuis 45, Burcht 63 en Mare 97. De bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst is op plechtige wyze uitge reikt aan den wachtmeester Lambermont van liet depot eskadron 3Je reg. huzaren alhier. Voor het Nedorlandsch Museum is ttn geschenke ontvangen van dr. W. Pleyte te Leideneen raam mot in lood gezette ruitjes. Gildeproef van liet St.-Lucasgild te Leiden. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Bjj het examen in het Engelsch, lager onderwjjs, zijn te Utrecht geslaagd de dames A. C. Hofman, van Leiden, en M. P. H. Kuyl, van Leidschendam. De heer A. C. Hendriks, te Haarlemmer neer, is geslaagd voor het examen in de tymnastiek, lager onderwijs, en de heer B. A. E. Van Dijk, van R(jnsburg, voor do akte Fransch, lager onderwijs. De Rijnlandsche Stoomtram vervoorde in de maand Juni 11. tusschen Leiden en Katwijk 34,580 personen, met eene opbrengst van 5923.20'/,het goederenvervoer en diversen bracht 425.75 op; totaal ƒ6348.951/,. Van af 1 Januari toten met uit0. Juni 1889 bedroeg het aantal vorvoerde reizigers 146,146, met eene opbrengst van 22,37^.17het goederen vervoer en diversen bracht ƒ2220.181/, op, totaal ƒ24,597.35'/,, zijnde per dagkilometer ƒ15.10. Te Arnhem is Maandag de algemeene vergadering gehouden van den Nederland- schen Bond „Maatschappelijk Belang." Als leden van het hoofdbestuur worden ge kozen d» heeren mr. L. H. J. Lamberts Hur- relbrinck, te Leiden; J. J. Grootendorst, te Gouda, en J. Van Rees te Zwolle. De volgende algemeene vergadering zal te 's-Gravenhage plaats hebben. Ter jongste raadsvergadering van Noord- wijk werd afwijzend beschikt op hrt verzo k van de heeren Sillevoldt én Van Hoeken te Oegstgeeet, om subsidie in de k sten van een roorloopig onderzoek voor eene drinkwatei- leiding voor Noordwijk en omliggende ge meenten. Algemeen was men van gevoelen dat aan eene dergelijke inrichting aldaar geen behoefte bestaat. Voorts werd den heer M. Silmons te Rotter dam tot 15 Sept. a. s. verlenging verleerd voor de aanvaarding der concessie eener water gasfabriek. Men schrijft aan het „N. v. d. D." uit Pyrmont, dat Zaterdag de kerkelijke beves tiging der prinses Elisabeth op de gebruikelijke wijze heeft plaats gehad in de kleine Oes- dorferkork, de lievelingskerk van de overleden moeder der prinses, vorstin Helene, welk een voudig bedehuis feestelijk met groen en bloe men was versierd. Ter gelegenheid van de eenvoudige, maar treffende plechtigheid waren verscheidene bloedverwanten der jonge prinses overgeko men, o. a. koningin Emma der Nederlanden, de hertogin van Albany, de erfprinsos van Bentheim, de erfprins Frederik van Waldeck, hertog Adolf van Nassau, de aanstaande groot hertog van Luxemburg, die dezer dagen 72 jaar is geworden en er prijs op stelde die plechtigheid van zijne nicht bij te wonen. Onze koningin, die ook in haar ge'ooortoland nog steeds zeer bemind is, word door de talrijke menigte in de straten met geestdrift „Ze heeft zelfs een naam, ze heet Alette, en haar vader heet zooals de mijne. W(j zijn germaia neof en nicht." „Mag dat?" vroeg Gerlof. Na bekomen „lioogero goedkeuring," ant woordde Pliilibert. ,Dat is er weer een voor Philibert. Wat he9ft „hoogere goedkeuring" er mode te maken?" „Zoo; niet? des to beter. En hebt ge je nichtje gevraagd?" „Neen." „Dan zal ze je wel een blauwtje laten loo- pen, als zij naar je informeert. Of houdt ze van je?" „Dat moet nog komen." „Dan zou ik me maar geen illusies maken, Sam. Hoe oud is ze?' .Vijfjaren," zeide Van Heiligon, weder mot hetzelfde onbeweeglijke gelaat. Een luid gejuich beantwoordde deze con fidence. „Dus heb je nog wat tijdmerkte Frits op. „Juist, ik wensch me niet te haasten. Ziet eens, heeren," zeide Van Heiligen, zich met zekere gemaaktheid achterover in zjjn stool werpende, terwjjl by zjjne sigaar aanstak, „trouwen is heel goed en wel, maar waarom zou men zich haasten? Het is tijd genoeg, wanneer men verzadigd is van de wereld. Ik ben nu drie en twintig. „Wat zeg je, Fïans! Ik dacht dat jetwee en twintig waart en op je meerderjarigheid wachttet om in de zaak van je vader te komen!" „Nu ja, twee of drie en twintig maakt zoo'n verschil niet. Ik wilde maar zeggen, dat men op mijn leeftijd de zaken wat anders inziet." Een homerisch gelach was het antwoord op die wóórden. Frans Van Heiligen meende eerst boos te worden, maar hij koos da partij, welke men op dien leeftijd nog kiezen mag; onder volwassenen zou de onbeschaamdheid om iemand in het gezicht uit te lachen eene heftige scène hebben uitgelokt en blijvends reden van vijandschap geweest zijn; in het tijdperk, waarin het zevental verkeerde, was liet eene voorbijgaande gebeurtenis, waaraan den anderen dag niemand meer denken zou. Om afleiding te geven, vroeg Gerlof aan Jan sen hoe deze er over dacht. „Waarover?" vroeg Jansen. „Jansen vraagt waarover?" zeide Sperling droog. toegejuicht, toen zj), naast haren vader ge zeten, naar de kerk reed en van daar terug keerde. De gewezen koningin van Spanje en gevolg brachten Zaterdag-avond oen bezoek aan het Kurhaus te Schevoningen, vergezeld door den Spaanschen gezant. H. M. bezichtigde o. a. de geheele inrichting van het Kurhaus en verklaarde stellig te zullen terugkeeren te Scheveningen, waarvan zij de beteekenis als badplaats eerst nu had leeren kennen. Ook het strand en zijne omgeving vond z(j zeer fraai. Na in den voormiddag de godsdienstoefening in de H. Theresiakerk te hebben bijgewoond, bracht H. M. Zondag een bezoek aan Delft. Des avonds bleef H. M. In haar Hotel „den Ouden Doelen" en ontving aldaar nog oenige personen in afscheidsgehoor. Gisternamiddag vertrok H. M. per Hollandscho spoor naar Rotterdam. Z(J deed er oen rijtoer door de stad, een watertochtjo op de rivier en bezocht ook do Diergaarde. Te zes uren is H. M. naar Amsterdam vertrokken. Aldaar kwam zjj met den trein van 7.32 aan, incognito reizende onder den titel van gravin De Toledo. Het hooge gezel schap werd in open gala rijtuigen naar „Brack's Doelonhotel" gebracht, waar eene reeks van negen vertrekken in den rechtervleugel waren besteld. Voorloopig is bepaald dat H. M. daar ter stede drie of vier dagen zal vertoeven. Bi) gunstig weder zou hedenvoormiddag een rij toer worden gemaakt en de namiddag worden bestesd aan een bezoek in „Artis." Van Amsterdam zal H. M. zich naar Kleef begeven. Door den heer I. J. J. Vorstman te Boekit Gompang (Padang) is aan de Rjjks- landbouwschool ten geschor.ke aangeboden eene zeldzame verzameling van schedels van dieren, behoorende lot do Nedorlandsch In dische fauna. Aan den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Naar aan het „Hbl." bericht wordt, is bij de Regeering in bewerking oen wets ontwerp tot wijziging der wet op het middel baar onderwijs, in het bijzonder wat betreft de eind-examens der Hoogere Burgerscholen. Volgens dit ontwerp worden die examens voortaan door de leeraren der school ten overstaan van gecommitteerden afgenomen en tot een minimum van tijd beperktvoorts worden uit het examen-programma geschrapt de volgende vakkenstaathuishoudkunde, „Over een huwelijk," verduidelijkte Gerlof. „O oen huwelijk? Daar denk ik niet over. Ik geloof niet, dat ik ooit zal trouwen." „Niet?" zeide Philibert: „niet? En waarom zou jij niet trouwen? Eon lands ambtenaarI Een man, die maar lang behoeft te leven om secretaris-generaal en de hemel weet wat meer te worden!" „Ja," zeide Jansen, „zie je; eer ik zooveel traktement heb, dat ik eene vrouw zou kunnen onderhouden, zou ik al te oud wezen, om er eene te kunnen krijgen, zooals ik verlang. Ik heb nu juist genoeg voor mijne kleeren en mijne sigaren, en ik begrijp ook niet wat jelui beweegt om volstrekt eene vrouw te willen nemen." „Jansen heeft groot gelijk," zeide Philibert. „Ik denk er over zooals hij." „Philibertdie elke week verliefd is op een ander." „Verliefd zijn is geen trouwen. Dat is eon tijdverdrijf als elk ander." „De mug vliegt zoo lang om de kaars tot zij hare vleugels zengt," merkte Frits op. „Gy zijt misschien nog hot eerst van ons allen père de famille." Philibert schudde het hoofd. „Aan wie maak je tegenwoordig het hof, Philibert?" y PRIJS DER ADVERTENTIDN: Van 16 regels'/ 1.05. ledore regel weer ƒ0.174. Grootore lettere naar plaatsruimte. Toor he4 ia- caesceren bnitsn de stad wordt 0.10 berekend. staatsinrichting, cosmographie, boekhouden en teekenen. Aan hetzelfde blad wordt bericht dat bij den minister van binnenlandsche zaken het voornemen zou bestaan om de kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch naar Nijmegen over te broDgen, in de gebouwen van de aldaar opgeheven kweekschool voor onderwijzers. Naar de „N. Gr. Crt." verneemt, zal ook van uit Groningon gevolg gegeven worden aan de uitnoodiging van de „Association générale des étudiants" te Parijs. Eenige studenten van daar stellen zich voor de in wijding van de nieuwe Sorbonne te gaan bijwonen, terwijl het studentencorps op meer officiëele wijze zal vertegenwoordigd worden door de heeren Teilegen en Sanger. Ook de leden van het Delftscho Studenten corps zijn uitgenoodigd de Sorbonne feesten bij te wonen. De adelborst 2de kl. voor de mariniers J. Van der Kop heeft voldaan aan het prac- tisch eindexamen, er. is met verlof vertrokken, in afwachting zijner benoeming tot 2den luit. der mariniers. Door den minister van oorlog is per telegram aan den commandeerenden officier der artillerie te Roermond bericht dat de stem gerechtigde officieren, voor zoover de dienst het toelaat, heden by de herstemming tegen woordig kunnen zyn, doch te zorgen hebben, dat zij den 30sten 's avonds in het kwartier te Rheden de batteryen, die hedenmorgen vroeg naar do legerplaats bij Oldebroek ver trokken, zullen inhalen. Het stoomschip „Gouverneur-Generaal 's Jacob", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 28 Juli van Suez; de „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, is 29 Juli Dungeness gepasseord; de „Noord-Brabant", van Rotterdam naar Java, passeerde 28 Juli Porim; de „Schiedam" vertrok 29 Juli van Buenos-Ayres naar Amsterdam. Z. M. heeft met ingang van 1 Augustus a. s. benoemd tot directeur van hot Ryks- landbouwproefstation to Groningen, dr. A. F. Hollemante Hoorn, C. J. Van Lookeren Campagne, en to Breda, dr. A. Swaving; voorts benoemd tot leden der commissie van toezicht op de Rykslandbouwproefetations: dr. J. W. Gunning, hoogloeraar aan de universiteit te Amsterdamhoogloeraar dr. Adolf Mayer, leoraar aan de Rykslandbouwschool te Wage- ningen; L. F. H. C. Ruland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Qeneraal, te Vaals; TV. Hofman, lid van G9d. Staten van Groningen, „Op dit oogenblik aan haar," zeide de student, en hy zag naar de odaliske aan den wand. „Als je dan op wederliefde wacht, kan er een heele tyd voorbygaan, eer je engagement er door is." „Ik heb geduld; ik vind een huwelyk zoo vreeselyk prozaïsch, zoo kinderachtig, zoo alledaagsch, dat ik my onmogelyk met een Mietje, een Belje, een Klaartjo ofeenLeentje voor altyd zou willen veroenigen. Al tyd, myne heeren, vergeet het niet; altyd! Die Mietjes en Betjes, die Klaartjes en Leentjes zyn allemaal gewone menschen zooals gy en ik, met wat minder physieke en wat minder inlellectueele kracht, met wat mooier gezicht en wat fijner huid, eenigszins anders gsschapen en zich eenigszins anders klee- dendo, maar menschen zyn ze, zooals wy allen. Als men op haar verliefd is, denKt men dat ze wezens van hoogere natuur zyn, maar, is men met haar getrouwd, dan blykt liet, dat ze evenvoel gebreken en zwakheden hebben als ieder van ons, dat zy erg alle daagsch zyn en daar moet men dan zyn gansche leren mede slyten!" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1