f gedetacheerd by het mil. hospitaal 1ste kl. te Utrecht. „De Wageninger" kan met zekerheid mededeelen, dat het bericht, als zou de heer De Geer voornemens zijn als lid der Kamer af te treden, „minst genomen zeer voorbarig moet heeton." Het stoomschip „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 27 Juli Kaap Rocca; de „Semarang" vertrok 27 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Bantam," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 27 Juli van Genua; de „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw York, is 28 Juli Lizard gepasseerd; ale „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, is 28 Juli te Suez aangekomen; •de „Prins Frederik," van Batavia naar Am sterdam, passeerde 28 Juli Ouessant; de „Prins -van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, is 29 Juli te Padang aangekomen; de „Yeen- dam," van Nieuw-York naar Rotterdam, is 28 Juli Prawlepoint gepasseerd; de „Zaandam," van Amsterdam naar La Plata, is 28 Juli •van Lissabon vertrokken. Z. M. heeft aan den gewezen licht- 'wachter by 's Ryks kustverlichting te Yeere, J. H. Kranevoet, ter zake van lichaamsge breken, boven het hem by Zr. Ms. besluit van 4 Juli 1868 toegekende militaire pen sioen ad 150 's jaars, met ingang van 1 Juni ji. een twoede pensioen toegekend, ten bodrage van ƒ128 's jaars; aan de hier onder vermelde officieren van het leger op non-activiteit, met ingang van 1 Augustus 1889, pensioen toegekend, als: C. M. B. W. Redemagni, luit.-kol. dor artill., ƒ1800; G. A. Brünings, eersten luit, 900; C. A. L. Rxlelsturtz, offic. van gez. 1ste kl. van het personeel van den geneeskundigen dienst der lardmacht, 1560; G. J. Meyer, kapt. der jnf., ƒ1134; P. G. Asmus, kapt.-kwartierm. van het personeel der milit. adm., 1223. Vit het Gemeenteverslag. Vervolg.) De rekening en verantwoording der inkom sten en uitgaven van de gemeente, over den dienst van 1887, werd den 30sten Juli 1888 aan den Raad overgelegd en den 30sten Augustus daaraanvolgende door den Raad voorloopig vastgesteld in ontvangst tot 747,759.67 en in uitgaaf 679,057.58, alzoo met een batig saldo Tan 68,702.09, behalve in nog te verhalen posten voor ƒ1987.69, terwyl oninbaar is verklaard voor ƒ5808.46. Van dit batig slot werd 37,797.09 op de begrooting voor 1888 overgebracht wegens uitgaven over 1887, welke nog moesten plaats hebben, zoodat eene som van 30,905 als eerste post van ontvangst op de begrooting van 1889 moest worden uitgetrokken. De begrooting der inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1889 werd den 25sten October 1888 door den Raad vastgesteld, de inkomsten tot 766,559, de uitgaven tot ƒ766,559. Onder de plaatselyke inkomsten zyn begre pen de volgende belastingen, welke over 18S8 de daarby vermelde sommen hebben opge bracht, als40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de ongebouwde eigendommen, ƒ26,264.60; 50 opcenten op de hoofdsom der personeels belasting, 67,414.17 plaatselyke directe be lasting 135,456.98; uitkeering van het aan deel der gemeente in de personeele belasting ƒ118,843.68'. Verschillende heffingen hebben opgebracht in 1887 en 1888 als volgt: 1887. 188S. Groentemarkt 106.30 92,60 Wekel. markt 670.60 615. Bloem en boommarkt 65.10 62.20 Korenmarkt 13.25 9.65 Uitdraagsters 44.85 29 C6 Kermis 981.60 1526.05 Ooftmarkt 67.85 59.85 Zeevischmarkt. 155. 146.60 Riviervischmarkt 83.20 83.20 Beestenmarkt 6329.50 6371.05 Aardappelenmarkt 244.50 249.95 Liggeld van vaartuigen 574.50 503. Weegloonen 1719.52' 1714.35 Leges ter pl. secretarie 1172.67' 1438.85 Belasting op de honden 2240.25 1911. Bruggelden 8289.50 8497.45 Museum van schilde ryen in de Lakenhal 358.55 404.60 Totaal ƒ23,170.50 ƒ23,714.45 Onder dezen laatsten post is begrepen de opbrengst van den verkoop van catalogi, welke over 1887/88 heeft bedragen 19 (38 a 50 cents). Behalve de gevestigde schuld van twee onlosbare renten, ieder groot 200, verschul digd aan het St.-Anna-Aalmoeshuis te Leiden, bestaat er ten laste der gemeente eene geld- leening, groot 600,000 a 3'/j pet., waarmede zyn afgelost de geldleeningen van ƒ125,000 a 4'/j pet., waarvan op 1 Juli 1888 was overgebleven 23,000, die van 500,000, waarvan op 1 Juli 1888 was overgebleven 464,000. Die geldleening was aangegaan door tusschenkomst der firma "Wurfbain Zn. en Consorten te Amsterdam, tegen den koers van 96 percent. Genieagd Nleuwa Hedenmorgenontdekte men dat in de pup, welke in den singel by de Doeza- brug ligt en het duinwater in de gemeente Zoeterwoude brengt, een lek was. Het op borrelend water gaf daarvan de duidelykste blyken. Om dit lek te verhelpen, werd in den vroegen morgen de leiding aan de Boisotkade afgesloten. Men zal nu door eene nieuwe leiding, in de nabyheid van de oude, de Heerenstraat enz. van water voorzien. Te zes uren zou men, naar berekening, a'diar weder water kunnen leveren. G i sternamiddag werd op den Kanaalweg, naby Scheveningen, een man door eene vélocipéde overreden. Hy brak daardoor een been en moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. Donderdag-morgen te zes uren gingen twee Scheveningsche knaapjes in do duinen braambessen zoeken. Noch dezen dag, noch 's nachts keerden zy weder. De ouders verkeerden in groote ongerustheid. Eindelyk werden de kinderen Vrydag tegen den mid dag te Katwyk gevonden. Den nacht hadden zy onder den blooten hemel doorgebracht. Volgens to Scheveningen ontvan gen telegraphisch bericht uit IJmuiden, is daar de kotter van schipper G. Groen te Scheve ningen met nog drie schokkers door eene uitgaande stoomboot aangevaren en zyn al de vaartuigen verloren. Menschenlevens zyn niet te betreuren. De naam enz. van de stoomboot is bekend. Bedoelde kotter was in het begin dezes jaars te Lowestoft gekocht en had nog slechts drie maanden de visschery uitgeoefend. Uit Scheveningen meldt men aan de „N. R. C.": De wind, welke lang W.-Z.-W. was, liep Zaterdag tegen den vloed in het N.-W., waar door de golven hoog aan het strand werden opgedreven en men aan het Kurhaus ver plicht was, al het badmateriaal naar de hoogte te brengen en op te bergen. De aan het strand staande kramen hadden veel te lyden. Het water liep tot aan de aan het strand staande schuiten. Vier loggers liepen Scheve ningen voorby, doch moesten een rif in het zeil houden. Zaterdag-namiddag geraakte op don Burgwal, by de Hagestraat te Haarlem, eene tilbury, waarin twee kinderen, te water. Het voertuig werd bestuurd docr een jongen van ongeveer twaalf jaar, wien was opgedragen geworden het paard vast te houden. In af wezigheid van den eigenaar werden de beide kinderen van den stukadoor J. H. Martens in de tilbury geplaatst en de jongen reed er mede weg. Naar men zegt, schrikte het paard ten gevolge van eene trap, tegen een der huizen gezet. Hierop sprong de jongen van hot rytuig, niet by machte zynde het paard te bedwingen. Een onbekend werkman begaf zich gekleed te water en redde de beide kinderen. Ook paard en tilbury werden op het droge gebracht, de laatste niet zonder aanmerkelyke schade. (ff. C.) Op de terreinen achter het Ryks- Museum te Amsterdam werden Zaterdag de door 'de „Amsterdamsche Sportclub" uitge schreven nationale wedrennen gehouden. Het buiige weder was zeker oorzaak, dat de op komst te halfdrie nog op alle tribunen zeer slecht was. Het" rencomité bestond uit de heeren Van Brienen van de Groote Lindt, Van Heeckeren, De Salis en Hinlopon. De uitslag was als volgt: I. Welter Handicap, wedren op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Af stand 2400 M. 1ste prys 325. „Bnveuse" van luit. Metelerkamp2de prys „Fire Queen II" van ritm. Van Raden, 3de prys 25 „Messa line" van luit. Brondgeest. II. Militaire sportprys, wedren over hin dernissen 1ste serie voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2400 M. (kleine baan). By den eersten rit viel jhr. Van don Bosch over den eersten hurdle; hy kreeg eene lichte hersenschudding en kleine wonde aan het been. De heer Hinlopen met „Banderole" viel mede, doch bezeerde zich niet; de prys werd gewonnen door „Ready" van luit. Van Altena. Later werd de heer Van den Bosch per brancard vervoerd. Zyn toestand was naar omstandigheden redelyk. III. Jachtryden (handicap:, wedren over hindernissen voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 3200 M. (groote baan). Door de glad heid der baan viel de heer Altes by een proefrit; daarna werden de hurdles wegge nomen. 1ste pr. ƒ350, „Bronze" van Mete lerkamp, met ééne neuslengte; 2de pr. 50, „Avonbridge" van J. J. Korthals Jr.; 3depr! 25, „N. N." van kapt. Punt. IV. Troost-handicap, wedren op de vlakke baan. Afstand 1400 M. Prys een kunstvoor werp, door „Banderole" van luit. Meteler kamp, tweede aangekomene „Messaline" van lu t. Brondgeest. Het weder was doorloopond zeer slecht, zoodat er niet veel animo was. Het schildery van Tony Offermans „De Beestenmarkt te Leiden", dat op de Parusche tentoonstelling eene 3do medaille verwierf, is door een Amerikaan aangekocht. Te 's-Hage zal, waarschyniyk 15 Aug. a. s., een vélocipède-pakketdienst worden geopend. Het hoofdkantoor zal in het Halstraatje worden gevestigd, terwyl by ver schillende winkels dopots zullen zyn, waar men pakjes ter bezorging kan afgeven. Op de Haarlemsche paardenmarkt waren Zaterdag 728 paarden aangevoerd, waaronder vele schoone. De buitenlandsche handel was zeer levendig. Er waren Fransche en Duitsche kooplieden. De pryzen liepen tot ƒ900. Te Deventer is Donderdag-morgen een beerput ingestort, waarboven zich eene bedstede bevond. De man en de vrouw, die er in sliepen, waren juist opgestaan en zagen nun bed in de diepte wegzinken. Waren zy een oogenblik langer in bed gebleven, dan zouden ook zy in de diepte zyn verdwenen. Zy wisten niet dat zy boven een beerput sliepen. Toen in het atelier van den Staats spoorweg, in de nabyheid van het locaalstation te Vlissingen, gezocht werd naar een lek in een der gasresorvoirs van een Oostenryksch spoorrytujg, sprong eensklaps het gasreservoir met een hevigen slag, zonder dat men de oorzaak daarvan weet. De beide bankwerkers, met de reparatie bezig, werden deeriyk in het aangezicht en de handen gewond. In het bosch by Langedy ke(Friesl.) is het lyk gevonden van zekeren Geertsma uit Appelscha, die sedert 7 Juli vermist werd. Verleden week vierde de ondste ingezeten der gemeente Elburg, de heer L. J. Cohen, zyn 96sten geboortedag. Onder de vele blyken van belangstelling, welke den jubilaris by die gelegenheid ten deel vielen, behoorde ook 't bezoek van den ruim 94-jarigen P. Veld hoen, die hem perBooniyk zyne gelukwenschen kwam aanbieden. Beide personen, te zamen 190 jaren tellende, brachten, naar 't „Elburger Weekblad" zegt! eenige genoeglyke oogenblikken door en ver-' lieten elkaar met een warmen handdruk niet alleen, maar tevens met den wederkeerigen wensch: „nog vele jaren!" Te Groningen is eene oude vrouw van 76 jaren by ongeluk ia de Oosterhaven geraakt en verdronken. Haar lyk is door een schipper opgevischt. Volgens eene depeche uit Kon- stantinopel, door de „Agenzia Stefani" open baar gemaakt, zou aldaar een telegram uit Canea ontvangen zyn, waarin gemeld wordt dat de stad Candia door de Muzelmannen is oveirompeld; dat te Canea volslagen anarchie heerscht en dat de consuls hunnen regee ringen verzochten, oorlogsschepen te zenden. Volgons berichton uit Shan- gaï is de Gele Rivier weer buiten de oevers getreden, nu te Shantung, 50 myien boven den mond. Groote verwoestingen zyn door deze overstrooming aangericht en vele men seden kwamen er by om. Te Hoogstraten (Belgig) zyn 5 personen, die onder een boom schuilden, door den bliksem gedood. By Sparta is eene tombe ontdekt, waarin de overblyfselen werden gevonden van een vorst, die vermoedelyk 3500 jaar geleden regeerde. O. a. vond men eene kroon in het graf. De onderzoekingen te dier plaatse wor den voortgezet. Het stoomschip „Fya u", van Melbourne naar de Nieuwe Hebridon, heeft by Tauna op eene klip gestooten en werd, gedeeltelyk vol water, verlaten. De uit vyf en dertig koppen bestaande bemanning moest de toevlucht op het eiland nemen, dat door bloeddorstigo kanibalen werd bewoond. Deze spoedden zich, met de boste geweren gewa pend, naar het gestrande stoomschip, om het uit te plunderen. Eer het schip verlaten werd, had de gezagvoerder alie sterke dranken in zee doen werpen, om den wildon te verhinde ren zich te bedrinken, in welken toestand zy tot alles in staat zyn. De schipbreukelingen bleven verscheidene dagen op het eiland Tauna, doch, dewyl de wilden te veel te doen hadden om het wrak te plunderen en te sloopen, werd aan de bemanning geen overlast aangedaan. Een handeldryvendo schoener lag tevens in de nabyheid, om hen desnoods te beschermen. Ten slotte werden zy door het stoomschip „Tenterden" opgenomen en naar Sydney vervoerd. BUITENLAND. Frankryk. Alweer' een nieuw schandaal te Parys! De „Cocarde," het bekende Boulangistisch orgaan, dat onder leiding van de heeren Mermeix en Morphy te Parys verschynt, begon Zondag met de openbaarmaking der getuigenverhooren voor het Hooge Hof. Het blad had zich in het bezit gesteld der ge heime stukken en begon met het verhoor mede te deelen van generaal Ferron, Bou- langers opvolger als minister van oorlog. Onmiddellyk na de bekendmaking van dit stuk, onderzochten de politie-commissarissen Clómenz en Dulac de kantoren der „Cocarde". De huiszoeking duurde 2 uren, maar men vond alleen een afschrift, daar het oorspron- kelyke blykbaar vernietigd was. De rechter van instructie Auquetil en de subsituut van den procureur der republiek Madier woonden het onderzoek by, waarby 20 politie-agenten hulp verleenden. Het bleek dat de stukken gestolen waren op de drukkory van den Senaat door eene werkster, die ze voor eene som gelds aan den redacteur der „Cocarde" verkocht. Deze vrouw werd terstond in hechtenis genomen wegens diefstal, terwyl de heeren Mermeix en Morphy eveneens gearresteerd werden wegens hst helen van gestolen voorworp' n. Diiltnoliland. De Duitsche bladen biyven klagen over Engeland8 tegenwerking op Afrika's West kust. Nieuwe stof hiervoor geeft een brief van dr. Peters, den commandant der Duitsche Emir-Expeditie aan de „Hamb. Corresp.," waarin by alle moeilykheden, hem door den Engelschen admiraal in den weg gelegd, mede deelt. Ondanks de poging der Engelschen om dit te beletten, gelukte het Peters te Hindi te landen en daar een legerkamp te vestigen. Do expeditie, bestaande uit 20 Somali's, die als soldaten dienst doen en 100 dragers, zal volgens berekening in het einde van October by Emin-Pacha aankomen. HetEmin Comité zal nu weldra byeenkomen, ten einde de zaak te bespreken, maar dit zal evenmin baten als de klachten der pers, want de Duitsche regeering weigert op dergeiyke berichten af te gaan en wil niets doen, voordat het officiéele rapport van haren consul te Zanzibar is ontvangen. Keizer Wilhelm is uit Bergen vertrok ken en kwam Zaterdag morgen om kwart over elven aan boord van de „Hohenzollern" in goeden welstand te Wilhelmshafen aan. Keizerin Victoria Augusta was uit Berlyn naar deze haven vertrokken, ten einde haren gemaal te verwelkomen. De ter reede liggende schepen en de strand-batteryen brachten het keizerlyk saluut, de eere-compagnie presen teerde het geweer, de kapel speelde het volks lied en eene talryke menigte begroette den keizer, alles onder begunstiging van schoen weder. Uit het ingestelde onderzoek is thans gebleken dat de kwade praktyken der in hech tenis genomen marine ambtenaren te Kiel voornamelyk hierin bestaan hebben, dat eenige jaren geleden eene lading teakhout, welke voor den marine scheepsbouw in Engeland aangekocht was, op reis naar Duitschland spoorloos verdwenen is. De voornaamste schul dige schynt de hoofdingenieur Pannecke te Kiel te zyn. Oo»tenr.-Hong.-Monarchlo. Uit officiéele rapporten blykt dat de oogst I in het grootste gedeelte van Galiciê zeer

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2