DAGBLAD. N°. 9030, Zaterdag 27 «Juli. A0. 1889. $322 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Fit nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 Juli. Feuilleton. De Dalmatisclie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per S maanden1.10. Frarico per post1.40. ▲laonderlijke Nommerea 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootoro lettere naar plaatsruimte. l'oor het in- caeeeercn buiten de etad wordt 0.10 berekend. Offlcieele Kennisgevingen. Admlssie-examen Hoogere Burger school Toor Jongens. Burgemeester en Wethoudera der gemoente Lei den brengen ter kennis van belanghebbenden dat het tweedo a<lmissie-examen voor de Hoogero Burgerschool voor Jongens, cursus 1889/90, zal plaats hebbon in het gebouw aan de Pieterskerk gracht op Dinsdag 27, Woensdag 28 en Don derdag 29 Augustus a. s. Burgen eeater en Wethouders voornoemd, Leiden, DB KA.NTEB, Burgemeester. 26 Juli 1889. E. KI8T, Secretaris. Burgomeestor en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis, dat de rekening en verant woording van de inkomsten en uitgaven dezer ge- meonte, over het dienstjaar 1888, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeenteraad op heden is overgelegd, tegoljjk voor een ieder, gedu rende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de secretarie dozer gemeente en in druk, tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lei don, DE KANTER, Burgemeester. 25 Juli 1889. E. KIST, Secretaris. In het verslag der gemeenteraadszitting van gieternamiddag komt eene onduidelijkheid voor wat betreft hetgeen de heer De Goeje zou gezegd hebben in het belang der eervol ontslagen 85-j»rige stads-vroedvrouw de wed. Veldhuyzen. Hy stelde voor om op haar ver zoek om eene jaarlyksche toelage, waarom trent door B. en Ws. afwijzend was geadvi seerd, nog geene beslissing te nemen, maar omtrent hare maatschappelijke positie eerst een onderzoek in te stellen. Adressante heeft te lange diensten aan de gemeente bewezen om haar nu mogelijk geheel hulpbehoevend te laten. Prins Albert van Pruisen bracht gister- namiddag ook een kort bezoek aan den Burcht, na vooraf te zijn geweest bij den heer M. Van Rossum Du Chattel, in anti quiteiten, »p de Haarlemmerstraat over de Donkersteeg, bij wien Z. K. H. eenige aan- koopen deed, alsmede bij den heer N. Van Rossen, Haarlemmerstraat 145-147, in wiens magazijnen van nieuwe en gebruikte meubelen en verdere oudheden de Prins insgelijks ver schillende aankoopen heeft gedaan en er ongeveer een uur heeft vertoefd. Beroepen is by de Ned.-Ger. (doleerende) gemeente alhier, ds. P. J. W. Klaarhamer, predikant te Middelburg. Na afgelegd examen zyn te 's-Hage ge- slaagd voor de akte van hoofdonderwijzer de heeren C. Huge, J. J. Menkema en A. J. J. Verbrugge, allen van Leiden. Naar a n verneemt, zullen een aantal Leidsche studenten gebruik maken van de uitnoodiging der „Association générale des Étadiants de Paris," tot bijwoning van de feestelijkheden ter opening der nieuwe Sorbonne te Parijs. Het Collegium Supremum zal door de heeren Coster, praeses, en Van der Schalk, at-iictis, worden vertegenwoordigd. De ex-koningin Isabella van Spanje is hedenvoormiddag te 10.41 per Holl. spoortrein in de residentie aangekomen, vergezeld van den grootmeester van Haar Huis, markies De Villasagura ,en van de grootmeesteres, hertogin De Hyax, benevens eenig dienstpersoneel. De gezant van Spanje, markies De Villau- ritia, de secretaris en attaché der Spaansche legatie te 's-Hage, hebben gravin De Toledo, onder welken naam H. M. incognito reist, aan het spoorwegstation begroet. De minister van Spanje bood der koningin den arm aan en geleidde haar naar het ge reedstaande rijtuig, waarmede zU zich naar het hotel „den Ouden Doelen" begaf. Naar wy vernemen, heeft mr. J. H. J. Hoek, thans wonende te Freiburg a/B., zich in Baden als Duitscher doen naturaliseeren. De minister van marine, de heer Dyse- rinck, bevindt zich tot herstel van gezond heid te Bad-Soden. Men meldt uit 's-Gravenhage, dd. '25 Juli: Ten huize van mr. F. baron Van Ho- gendorp heeft heden eene bijeenkomst plaats gehad van een dertigtal ingezetenen der resi dentie, ten einde de wenschelijkheid te be spreken, om den aanstaanden verjaardag van prinses Wilhelmina feestelijk te Tieren. Van die wenschelijkheid waren allen overtuigd in tot uitvoerend comité werden gekozen de heeren: mr. Roest, burgemeester, eere-voor- zittermr. C. J. E. graaf Van Bylandt, voor zitter jhr. mr. Humalda van Eysinga, onder voorzitter; jhr. W. Röell, penningmeester; Nieuwenhuysen, iste secretaris; A. Mulder Jr., 2de secretaris; en L. P. M. H. baron Michiels van Verduyuen id. De feestviering zal bestaan: 1°. in eene vocale- en instrumentale uitvoering op den avond van 30 Aug. voor het monument op het plein 1813; 2°. in eene aubade door schoolkinderen ter eere van het prinsesje voor het koninklijk paleis op den verjaardag 3°. in het orgamseeren van gymnastiek-, kinder- en jongelingsspelen, waarbij ®sn vliegerwedstrijd in het Malieveld en 4'. in het doen plaats hebben van een fee-Jconcert, benevens plastische groepen, in een of ander publiek gebouw op den avond van 31 Augus tas. Voor de vocale uitvoeringen zou aan verschillende hier ter stede bestaande zang- vereenigingen medewerking worden verzocht. De vergadering benoemde daarop de vier volgende commission: voor de versiering de heeren J. Van der Laan, Warnars, Damen en Dili; voor de muziek-en zanguitvoeringen de heeren S. Lankhout en J. J. Schmidt; voor de gymnastiek- en jongelingsspelen de heeren E. M. S. Van Santen, Joh. Heynen, J. E. Wassenaar, Wolfson Jr. en Van Soest, en voor de feestviering, waaraan de school jeugd zal deelnemen, de heeren dr. J. Th. Mouton, G. C. F. Van der Laan en H. A. N. Sar. Aan deze ftestcommiasie zal nog een viertal werklieden worden toegevoegd. Besloten werd om, evenals by vroegere feestvieringen geschied is, eene circulaire te richten tot de ingezetenen om bedragen. Heden is te 's-Hage in byna 69-jarigen ouderdom overleden jhr. H. P. De Koek, schout by nacht titulair, eerst onlang6 afge treden als chef van de afdeeling Loodswezen enz. by het departement van marine en inspec teur-generaal over het loodswezen, de beton ning, bebakeniDg en verlichting. De overledene, die in de hooge ambtenaars wereld evenzeer als in de beste kringen der residentie zeer gezien was, vervulde zyne belangrijke betrekkingen met den meesten yver en toewyding. H(j was o. a. ridder van de orde van den Nederl. Leeuw en officier van de Belgische Leopoldsorde, verworven als permanent commissaris voor het gemeenschap pelijk toezicht op het loodswezen op de Schelde. Het onderscheidingsteeken van 25 jarigen dienst als officier versierde zijn borst. De uitslag van het gisteren te Utrecht gehouden examen ter verkryging van de akte voor Engelsch (L. O.) is als volgt: Geéx. 11 vrouw. cand. Niet opgekomen 1. Toegelaten de damesA. L. Meyners, van LeidenJ. Wat son, van Rotterdam; A. W. Kuipers, van HaarlemH. A. G. Dorlas, van Oosterbeek C. H. J. Moulin, van Dordrecht, en D. M. J. Mahne, van Dordrecht. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nyverheid zal op 27 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik" is 25 Juli van West-Indië te Nisuw-York aan gekomen de „P. Caland" vertrok '25 Juli naar Amsterdamde „Rotterdam" is 25 Juli van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Zaandam", van Amsterdam naar Buenos- Ayres, is 24 Juli Ouessant gepasseerd; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 25 Juli van Marseille. Z. M. heeft tot burgemeester der ge meente Waddingsveen benoemd den heer P. Rupko, wethouder dier gemeenteden hoer E. A. Kingma, met ingang van 1 Aug. 1889,. benoemd tot burgemeester der gemeente Wil- dervank, met gelyktydige toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Vlagtwedde; met ingang van 16 Aug. 1889, bevorderd tot officier van gez. Iste kl. de offc. van gez. 2de kl. J. J. Sterk, D. W. C. Van Dort Kroon, H. G. J. Van Doesburgh en J. A. Rademaker; by het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl., de student in de geneeskunde (arte) H. Offerhaus; te rekenen van Juli 18S9, aan den surnumerair der posterpen W. Witsen Elias, op zyn ver zoek, ontslag verleend uit dis betrekking. Gemengd Nieuws. Het waa een waar genot gister- avond den heer Orelio als „Hamlet" in de Hoilandsche Opera te zien en te hooren. De verwachtingen waren hoog gespannen, want de Schouwburg was op alle rangen dicht bezet. En het herhaalde applaus zal wel als het beste bewys er van mogen worden beschouwd, dat die verwachtingen niet beschaamd werden. De heer Orelio vervulde zyne sympathieke rol op eene wyze, welke boven eiken lof is verhevenzoowel zang als actie waren voor- treffeiyk. Hy werd uitstekend ter zyde gestaan door zyne echtgenoote mevr. Orelio Van Zant in de even sympathieke rol van Ophelia. Vooral in het vierde bedryf muntte zy uit en toen betreurden wy het te meer, dat in het begin van hst tweede bedryf eene coupure had plaats gehad. Mevrouw Van Ophemert Schwencke en de heer Joh. Schmier deelden met het echtpaar Orelio het succes van den avond. De warme toejuichingen zullen hun mede de overtuiging hebben geschonken dat het Leidsche publiek het Hoilandsche Opera-gezelschap een warm en dankbaar hart toedraagt. Die overtuiging, gevoegd by het feit, dat de Schouwburg hedenavond weder tot de nok gevuld zal zyn, hebben de directie zeker aanleiding gegeven om het bezoek aan Leiden met nog twee dagen te verlengen, hetgeen ongetwyfeld door velen onze lezers met ge noegen zal worden vernomen. S Stof.) „Zyt gy een Montenegryn?" „Zeker, wie zou ik anders zyn?" j Zorka liet, door een plotselingen schrik aangegrepen, verbleekend het hoofd hangen. „Wat scheelt u, meisje?" „Niets; niets." Zy zag hem weer aan en dezen keer werd zy rood. „Vaarwel," murmelde zy. |„God zy met ul" „Neen, zóó mogen wy niet scheiden," sprak jde jager; „noem my voor alles ook uwen naam en dien van uwen vader." „Ik ben Zorka, de dochter van Dragolitsj uit Mladoska." Zy zeide het met neergeslagen oogenanders zou zy bemerkt hebben, dat hy dezen keer van kleur was veranderd. „Gy zyt schoon, Zorka!" riep hy, in het volgende oogenbiik, weer volkomen hersteld, „even schoon als het morgenrood, als de bloeiende roos, als de maan in haar zilveren bruiloftskleed. Ik bemin u en laat u niet zoo gaan!" „Wat wilt gy?" vroeg zij bevende. „Ik wil u tot vrouw nemen." Zy schudde treurig het hoofd. „Wat hebt gy tegen my?" vroeg hy, ter- wyi zyn sterke arm hare slanke taille omvatte „bemint gy my niet?" Zy hief de oogen vol tranen naar hom op en knikte met het schoone hoofd. „Gy bemint my?" „Ja. „Waarom versmaadt gy dan mynehand?" „Ik veracht u niet," antwoordde Zorka; „hoe zou ik dat kunnen Maar laat my 1 Het ligt zwaar genoeg op myn hart." „Gy meent dat er eene smet op uwen naam rust „Ja, zoo i3 hst." „Nu, goed," gaf hy trotsch ten antwoord, „laat het dan myne taak zyn, hem weer in eere te herstellen. Vaarwel, gij zult van my hooren „Vaarwel!" Zy zag hem aan en vatte hem met hare door de zon gebruinde handen bij de zwarte lokken, kuste hem en ging heen. „Zorka!" riep hy haar na. „Wat wilt gy?" „Geef my den ring, dien gy aan den vin ger hebt." Zy bleef staan. Hij kwam by haar, trok haar den zilveren ring van den vinger en deed er een gouden om. „Dus zyn wy verloofd," murmelde hy. Zij zag hem nog eenmaal aan, met een blik vol teederheid, en daarna scheidden zy. Toen zy elkaar den volgenden keer ont moetten, had hy juist een adelaar geschoten. Zy zaten op eene zachte helling in de schaduw van een pynboom, welke eenzaam op de hoogte stond, met zyne wortels het gesteente om vattend, zyne donkergroene twygen in het zonlicht badende. Hy hield haar in den arm en fluisterde haar zoete, vleiende woorden toe, terwyl hare kudde in de nabyheid graasde. Plotseling hief Zorka het trotsche hoofd op, en de donkere oogen op zyn door de zon gebruind gelaat gericht, sprak zy: „Beloof my iets, geliefde." „Alles wat uw hart begeert." „Breng my als bruidsgeschenk het hoofd van Lazar Valentak!" „Dat zult gy hebben", antwoordde hy glim lachend „het zal aan uwe vosten liggen, want ikzelf ben Lazar Valentak Zorka maakte zich los en sprong op. „Gy hebt my dus bedrogen?" „Ik heb u een vreemden naam genoemd," antwoordde Lazar, „omdat myn hart u van het eerste oogenbiik af toebehoorde. Is er niot genoeg bloed gevloeid tusschen ons? Zoo God wil, zal er voortaan vrede heerschen." „Nooit!" antwoordde Zorka bleek en som beraan uwe handen kleeft het bloed van myn broeder. Alleen de dood kan ons verzoenen." „Op u rust niet de plicht, bloedwraak te nemen, Zorka!" „Ik zal u toch dooden, zoo gy my niet doodt." „Omdat gy my haat?" „Neen, Lazar, ik heb u lief," gaf Zorka treurig ten antwoord, „maar tusschen ons staan de schaduwen van allen, die als offers van den ouden haat gevallen zyn. Wy kunnen nooit gelukkig zyn." Lazar liet het hoofd hangen. „Gy hebt ge- lyk", sprak hy vervolgens; - „dood my dus." „Dat wil ik," murmelde Zorka. Hy overhandigde haar zelf het pistool uit zyn gordel. Zy legde aan op zyne borst en zette weer af. „Ik kan niet," zeido zy bevende. „Laten wy dan te zamen sterven!" riep hy; „wilt gy?" „Ja, ik wil." Lazar nam haar in zyne armen, drukte nog eenmaal zyne lippen op de hare en hief toen de sabol op.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1