vnK.-n&X<K<--:rX:2'T^S<^r£Vr*~érk±Z-ï--Xï. ^=V23>i^'Jir3»V.VP5S537 Do vlugheid, wairmede zy zich over hot too neel beweegt, hare goed gevatte mimiek, verraadt de talentvolle actrice. Ket orkest, onder directie van den heer Van der Linden, den componist dezer opera, werkte goed mee, hoewel het zoo nu en dan oventjes tot kalmte moest aangemaand worden. Velen begaven zich ook andermaal naar de tent van de heeren Van Lier, om daar de opvoering bij te wonen van „Een dolle streok", warvan de inhoud op het volgende neerkomt: Man, vrouw en dochter gaan plotseling op reis door den argwaan des mans; een neef (toekomstige echtgenoot der dochter) wordt aangesteld als huisbewaarder, doch heeft geen geld genoeg om een wissel, welke op hem vervalt, te betalen. Ten einde nu aan geld te komen, verhuurt h(j, op aanraden van zjjn huisknecht (een waar type), de verschillende kamers No. 1 aan iemand, die zich verbeeldt com ponist te zjjn en niet het minste leven ver dragen kan. No. 2 aan een heer, die door schuldeischers achtervolgd wordt en hier eene schuilplaats zoekt. No. 3 aan eene operetten-zangeres. No. 4 aan eene familie, bestaande uit vader, moeder en dochter. De dochter wordt het hof gemaakt door den z. g. heer des huizes, de vader knoopt amourettes aan met de zangeres en hierdoor zal eene echtscheiding plaats hebbsn met zjjne wettige echtgenoote. Plotseling ontvangt de neef een telegram, dat zijn oom, eigenaar van het huis, terug komt. Natuurljjk moeten nu alle huurders verhuizei. Maar hos? Voordat deze vraag opgelost is, komt de familie terug, waaruit verschillends komische voorvallen en verwarringen ontstaan. Tot slot trouwt de nicht met een ander en haar nei f met de beminnelijke kamerbewoonstor wier ouders, nog vóór de echtscheiding heeft plaats gehad, weder verzoend zijn. Dit zjjn allen do gevolgen van „Een dolle streek", uitgevonden door den huisknecht, Wat het spel betreft, dit was onverbeterlijk. Allen waren volkomen voor hunne taak be rekend. En het geheel was eene aaneenscha keling van vroolyke gezegden, kwinkslagen, en aardige intermezzo's. Geen wonder dus dat menigeen in aangename stemming de kermis, welk9 intusschen weer geen gebrek aan hemelwater had gehad, nog eens ging bezoeken. De Stadszaal was al spoedig, zoowel boven als beneden, geheel bezet, lang nog voordat het optreden der leden van het gezelschap des heeron Frits Van Haarlem een aanvang nam. De achter in de zaal door den heer Duyser aangebrachte verhevenheid doet uit stekende diensten. Men heeft daardoor overal een vrij goed gezicht op hot tooneel. De op tredenden behaalden andermaal een uitbundig succes. Sommigen der acrobaton werden wel vier- of vjjfmaal teruggeroepen om nog iets ton beste te geven, aan welk verzoek zjj dan ook bereidwillig voldeden. Daardoor verkreeg men veel 'meer dan een dubbel programma. In café „Vondolhoven" is eiken avond ge durende de kermis gretig gebruik gemaakt van de gelegenheid om te dansen. Ook do nog overige kermisavonden zal die gelegen heid böstaan. Do zaal is ruim, een eerste vpreischte voor oen bal. Door de Haagscbe rechtbank is een alhier wonend persoon tot 7 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hy een onder officier in functie tijdens de parade op den 22sten Mei jl. beleedigd heeft. Door de politie alhier is proces- 'verbaal opgemaakt tegen twee personen, die, met een kastelein quaestie hebbende over nog bestaande schuld, hem aan het hoofd ver wond hebben. Een der specialiteiten, die de Leidsche kermis dit jaar met een bezoek ver eeren, deed, na gisterochtend in de feestvie rende Sleutelstad nog lustig rond- en voort- gedraafd te hebben, des avonds een uitst'jp-e naar de beide Noordwjjken. TeNoord-^,^ aan Zee genoten do badgasten in hun' af„or,derine het voorrecht d,n hardly kostuum, met; schelkVmkende bel, zich te zien voortspoed^® gn zjl ontzagen zich niet, even als de johto ','JrpSbewoners, mans visite te 0Ü" .a met gaven op of in het altaar der liefde, in casu een blikken bakje, dat door 's hardloopors gade werd gepresenteerd. De door de af d. Sloten-Osdorp der Onderwfls-vereeniging aangewende po gingen om een feest te geven aan de trouwe schoolbozookers zijn met den besten uitslag bekroond. Dinsdag maakten ongeveer 200 leorüngen, onder goleide der onderwijzers en van de feestcommissie, een boottocht naar Katwijk aan Zee. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de kinderen volop genoten. Aan de noodige versnaperingen ontbrak het niet, dank zjj der medewerking van de ingezetenen, die tot dat doel ruim f 200 bijeengebracht hadden. Gisteren werden de pas ten school gekomonen onthaald, terwijl aan die leerlingen, welke minder dan 5 school tjjden verzuimden, van gemeentewege een prijs zal worden uitgereikt. De gepasporteerde Indische mi- litair te Sas-van-Gent, die door de Middel- burgsche rechtbank tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld werd wegens oplichting van den betaalmeester te Sas-van-Gent voor f 25, als pensioen over het lste kwartaal van 1889, is gisteren voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage daarvan vrijgesproken. Uit Schoveningen wordt aan de „N. R. Ct." gemeld: De kindermeid van ds. L. alhier liep Dinsdagavond laat, bij het naar bed gaan, met eene brandende petroleumlamp door de gang. Bij ongeluk stootte zjj de lamp en kreeg het bovengedeelte met den inhoud over het ljjf, waardoor zij in een oogwenk in lichterlaaie stond. Op haar hulpge schreeuw snelden de agenten van politie De Goede en 'Willemstein toe, die de vlam zoo spoedig mogelijk bluschten. Het meisje had evenwel zulke zware brandwonden bekomen, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Haar toestand is ernstig. Men za 1 zich herinnoren datin den nacht van 1 op 2 Juli te Rotterdam, ten nadeele van den heer F. B. 's Jacob in de Westerstraat, een groot aantal zilveren voor werpen, benovens eene hoeveelheid geld ont vreemd is. Het is aan de Amsterdamsche recherche, bijgestaan door een onder-inspecteur uit Rot terdam, gelukt, te Amsterdam, in het echt paar F., logeerende boven een tapper op de O. Z. Kolk, de vermoedelijke bedrijvers van den diefstal te ontdekken. F. en zijne vrouw de man is schilder van z(jn vak woonden-, tijdens het plegen van da daad, te Rotterdam en verdwenen, zonder dat mon wist waarbeen, na de 2de. Z:j waren toen met de buitgemaakte voor werpen naar Nijmegen gevlucht. Hier word echter de nieuwsgierigheid van eene buur vrouw, die wilde weten wat zich in een haar toevertrouwd koffertje bevond, waarin, volgen» het zeggen van F., „papieren" waren, doch dat zich nog al tamelijk zwaar optillen liet, de oorzaak, dat de politie werd gewaarschuwd. De buurvrouw namelijk had in afwezigheid van F. het koffertje met sen op het slot pas send sleuteltje geopend, en bevonden dat er geen „papieren", maar voorwerpen van. waarde in waren. Toen zfl evenwel de politie van het verdachte der zaak is. kennis gesteld had, waren de vogels (met het koffertje), gevlogen. Door de genoemde Amsterdamsche politie beambten is evenwel de verblijfplaats van. het echtpaar opgespoord. Het koffertje was gevonden, doch de inhoud was, op een zilveren, meshecht na, verdwenen. F. en zjjne vrouw ajjn in hechtenis. In den Ho utrakpolder, nabij Half weg, brandde gisteren eene boerderij, bewoond- door den landbouwer Visser, tot den grond t)e af. Een paard is in de vlammen omge komen. Vermoedelijke ooraaak: broeien van het hooi. Het Fransehe adviestransport- scbip „l'AUier" wordt op zjjne reis met-de adelborsten van het Fransehe marine-instituut in het begin van de volronde maand te Am sterdam verwacht. Gisteravond vergaderde te Am sterdam de coni'iuissie voor de uitzending der werklieden naar de Parijsche wereldtentoon- ^"''g, onder leiding van haren eere-voorzitter, den burgemeester der hoofdstad. Eene sub commissie werd benoemd om uit de talrijke aanvragen van werklieden en aanbevelingen van patroons het comité te praeadviseeren, dat daarna eene keuze zal doen. Ofschoon reeds ruim f 5000 voor het doel is ingekomen, is dit bedrag op verre na Diet toereikend om de uitzending op ruime schaal te doen ge schieden, welk plan steeds bij het comité hoeft voorgezeten. Een beroep op vermogende ingezetenen en industriëelen zal gedaan wor den. De directie van eene bloeiende zaak ging goed voor, door f 1000 toe te zeggen. In de Goeden Negen huiten den Noordenberg te Deventer is eene kroonslang gevangen ter grootte van l'/i meter. B ij den landbouwers., to Waal wijk, vond mon dezer dagen een kindje van 11 dagen dood in het bed. Gisterochtend vond men het ljjk van de moeder van het kind in het achterhuis; deze had zich den dood van haar kind zoo sterk aangetrokken. Ten gevolge van een en ander, verkeert de man in een toestand van krankzinnigheid. Te Muiderberg werd gistervoor- middag tegen 11 uren een jongen, die tegen den herigen regen eene schuilplaats had ge zocht onder een afdak, door den bliksem gedood. Een gedeelte van het hoofdhaar werd ge schroeid, en beide banden waren bruin ge worden. Bj) het kort, maar hevig onwe- d ?r, dat zich gisteravond boven Elden (Betuwe) ontlastte, sloeg de bliksem in eene schuur, staande by het huis, bewoond door G. Doele- raan. Twee varkens, eene geit, benevens eene party hooi zyn eene prooi der vlammen ge worden. Door het yverig optreden der brand weer bleef het woonhuis gespaardde schuur brandde echter geheel uit Alles was tegen brandschade verzekerd. Uit Hongkong is te Paryshet bericht aangebracht, dat in twee districten van Opper-Kolangson door een hoos groote schade is aangericht. Vele dorpen zyn geheel vernield. Zes duizend personen zyn daarby omgekomen, en 10,000 zyn van onderkomen beroofd. Het stoomschip „Roslin Castle," van Donald Currie Co., heeft de reis van de Kaap naar Engeland, via St.-Helena en Madera, in 17 dagen en één unr afgelegd. Dit is de snelste reis, welke tot heden van daar werd gedaan. Het jongste socialistencongres te Parys Is zeer duur geweest. Alleen voor de 82 afgevaardigden uit Duitschland moest tydens bun verbiyf te Parijs 24,000 fr. wor den betaald. Men maakt daaruit op, dat de sociaal democratische vereenigingen nog zem-'n slechte kas niet hebben. De berichten uit Madras over den hongersnood in Ganjam luiden gunstiger. De nood begint af te nemen, maar toch stier ven van 13 tot 20 Juli nog 740 personen aan de cholera. Uit Keulen word tv an den 24 sten Juli gemeld: In den afgeloopen nacht om twee nron vond een nachtwacht in de Tempelstrasze te Deutz eene vrouw in haar bloed badende op de straatstoenen liggen. De vrouw was dood. Aan het voorhoofd vertoonde 2ich eene gapende wondo. Zy was goed gekleed, maar bad geen hoed opzy had een trouwring aan hare linkerhand. Te Londen zyn telegrammen uit China ontvangen, waarin gemald wordt dat in de stad Lu-Tcheu een brand is uitge barsten, waardoor 85000 woningen vernield en 1200 personen in de vlammen omgekomen zyn, terwyi omstreeks 400 personen aan brand wonden zyn overleden. Omstreeks esn paar honderd duizend Chineezen, van dak verstoken, kampeeren op het omliggende land. De honger en ziekten richten daar verwoestingen onder hen aan. Gemiddeld sterven dagelyks een honderd hunner. O emeenteraad. In de bedemiamiddag gehouden zitting van den gemeenteraad waren tegenwoordig de heerenDe Kantor, voorzitter, Bool, Knappert, Van Buttingha Wicbers, Zilleseu, Alma, Dn Rieu, Van Reenen, Le Poole, Verster Van Wul- verhorst. De Sturier, Cock, Tieleman, Koetser, Zaalborg, Hasselbacb, Do Goeje, Kaiser, Was en Driossen. Later de heer Juta. Afwezig met kennisgeving de heeren Van Hamel, Van der Hoeven, Sohneither, Fockema Andre® en Zaayer. Door den Voorzitter werd medegedeeld dak o. m. waren ingekomen eenigo bezwaarschrif ten tegen den aanslag in de plaatselyke dirocte belastingeen adres van Toljeur tot pachting van het vischwater; verzoeken van een drietal bewoners aan de Haarlemmertrekvaart tot bekoming in gebruik van gemeentegrond al daar en van een ander tot demping van een gedeelte van de sloot aan den Zoeterwoud- schen Singel. Verder werd bericht dat weer f 20,000 by de Leidsche Bank in prolongatie zyn ge geven, zoodat thans aldaar f 40,000 zyn belegd. Benoemd werden: tot derde onderwyzeres aan de school 3de klasse No. 4 mej. H. M. Van der Heyde, onderwyzeres te Hoorn, mot 18 stemmen (2 bilj. waren in blanco), en tot leeraar in de geschiedenis en aardrykskunde aan het gymnasium do heer K. Wieringa, leeraar aan hei gymnasium te Gorkum, met 19 stommen (1 bilj. was blanco). Aan mej. J. M. Van Wyk, wed. Veldhuy- zen, werd, by acclamatie, op haar verzoek, eervol ontslag als stads-vroedvrouw verleend, met ingang van 1 Augustus a. s. Wat betreft haar verzoek om een jaarlyk- sche toelage, vroeg de heer De Goeje of daaraan niet kon worden te gemoet gekomen. De heer Du Rieu wees eveneens op den hoogen leeftyd, 85 jaren, tot waarop de adressante hare functie vervulde. De Voorzitter wees er echter op dat in de verordening geen sprake is van persoonlyke toelage of pensioen aan hen, die niet in het pensioenfonds deelnemen. Hy is ook niet op de hotgte van de maatschappelyke positie van adressante. De heer De Goeje stelde daarom voor om op dit gedeelte van het verzoek nog geene beslissing te nemen, maar ontkende ten laatste een onderzoek in te stellen. Adressanto heeft te lange diensten aan de gemeente bewezen, om haar nu moeilyk geheel hulpbehoevend achter te laten. J£De motie werd voldoende ondersteund en aangenomen met 14 tegen 7 stemmen. Verder werd zonder hoofdelyke stemming gunstig beschikt op de punten 4 8,10 on 11. Het voorstel betrekkeiyk eene tydelyke rege ling van het onderwys in de handwerken en het Duitsch aan de hoogere burgerschool voor meisjes werd aangenomen met algemeens stemmen op één na die van den heer Du Rieu. De rekening over 1888 van het Gereformeerde Minne- of arme oudemannen- en vrouwenhuis werd met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat de heer Juta, als regent van genoemd gesticht; zich tydeiyk uit de zaal had begeven. Niets meer aan de orde zynde en niemand meer hst woord verlangende, werd deze korte zitting gesloten. BUITENLAND. Fronlofflh. Zaterdag a. s. is de termyn verstreken,, binnen welken generaal Boulanger op de dag vaarding van het Hooge Hof moet antwoor den. Volgens de „République franqaise" zui len dan reeds terstond de goederen der heeren Boulanger, Rochefort en Dillon verbeurd wor den verklaard en dan vervallen tevens hunne burgerlyke rechten. In dit geval zou generaal Bouianger Zondag niet verkiesbaar zijn. De-juistheid dezer uitlegging wordt echter bestreden door een der andere bladen, die be weert dat na Zaterdag nog een termjjn van 10 dagen moet worden toegestaan, voordat van het vervaüfcn der burgerlyke rechten sprake kan wezen; In dit geval zou Boulanger a. s. Zondag wel verkiesbaar zyn. Elgenlyk doet deze quaeetie al zeer weinig ter zake, want de geheels beweging is toch niets dan eene proefneming voor het plebisciet. Vandaar dan ook, dat do- 80- plaatsen, waar Boulanger als candidaat optreedt, uit alle deolen dee lands zyn gekozen. Met grooter ijver zyn de-Boulangistcn-overal- in d6- weer om de trom voor hunne leiding-te roeren, maar ook de republikeinen zitten niet stil. De minister van financiën Rouvior is in het zuiden werkzaam. Be heer Rou-vier moet de inwyding van het kanaal te Tbulon bij wonen en maakt van ie gelegenheid gebruik om overal toespraken, te houden,, ten einde de republikeinsche kiezers tegen de vyanden der republiek ten st.-yde te roepen. Hetzelfde deed de heer De Freycinet te Saatnur, tscwyl de heer Floquet te Chauny eene politieke rede hield. De heer Floquet waarschuwde vooral ernstig togen het gevaar, hetwelk Fraakryk bedreigt, indien de monarchisten de overwinning beha len; want het onvermydeiyk gevolg daarvan zou wezen een oorlog, die zsowel den dictator als het land ten gronde aal' richten. Terwyi de heer Floquet dit zeide, viel toevallig eene der vlaggen, waarmede de zaal versierd was, naar beneden en kwam dicht by den spreker neer. Bygeloovige mensehen zouden dit als een ongunstig voorteeken voor do republiek heb ben beschouwd, maar nu riep de afgevaardigde Hanotaux uit„Zie, Frankryks vlag ontplooit zich reeds voor u!" hetgeen door alle aan- wezigon met groote geestdrift werd toegejuicht. Duitachhmd. Uit Koningsbergen wordt dd. 24 Juli ge meld Volgens eene in do dagbladen voor komende mededeeling zeide de bevelvoerende generaal van het eerste legercorps, Bronsalt- Schellendorf, in eene dezer dagen aan een feestmaal gehouden redevoering, dat by by-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2