en voor het onderwijs in de Engelsche taal de heer J. G. De Vries, hoofdonderwijzer aan het instituut voor doofstommen te Groningen. B(j koninklijk besluit is aan den heer J. A. Keun, laatst zaakgelastigde, met den persoonlijken titel van minister-resident, to Bucharest, een pensioen verleend van 477 's jaars. Aan jhr. mr. W. M. Van Woede, Zr. Ms. minister-resident bij het hof van Rumeniö, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der 3de klasse der orde van den Boodon Adelaar en der tweede klasse der orde van verdiensten, hem onder scheidenlijk door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, en den vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Aan den secretaris van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, jhr. J. C. W. Strick Van Lin- schoten, toestemming verleend om te Haarlem te wonen. Verleend de volgende pensioenen, als aan P. Coppens, brievengaarder te Gilze, ƒ111; J. P. Van Biemen, brievenbesteller te Vlis- singen, 400. Gemengd Nieuw». De pontonniers kwamen Woens dagmorgen, onder commando van den kapt. J. Naeff, om halfnegen te Alfen aan. Daar de brug by de Gonwsche sluis niet door voertuigen mag bereden wordeD, welke zwaar der zijn dan 1250 KG., worden de wagens voor die brug afgeladen; van het materieel werden vakken gemaakt en hiermede eene brug geslagen in het pontveer. De ledige wagens reden over de brug en werden later weer opgeladen. Vervolgens werd vertrokken naar Zwammerdam en daar weer eene brug geslagen. Te 4 uren kwamen de troepen in Bodograve; door den hevigen regen, welke den geheelen dag viel, waren menschen zoowel als paarden doornat. Door de goede behandeling van de zijde der inwoners van Bodegrave, zoowel als van Oudshoorn, was het leed spoedig vergeten. Donderdag werd overbrugd te Bodegrave, waar „geen oud vrouwtje achter het spinne wiel bleef' om de oefeningen te zienvervol gens overbrugd te Wierickerschans en daarna vertrokken naar Woerden, waar men te 5 uren aankwam. Gisteren werden eenige oefeningen gehou den in de nabyheid van Woerden en vertrok het detachement veld-artillerie, onder den lsten luit. Van Haeften, naar Utrecht. Hedenmorgen vertrokken de pontonniers per extra-trein naar Dordrecht, alwaar zy te ruim kwart over éónen aankwamen. Men schrijft aan de „N. R. C." uit Delft: De laatste der vele grootebuitenplaat sen, welke in vroeger jaren den 's-Graven- haagschen straatweg tusscben Delft en de Hoornbrug opluisterden en tot een aangena men rij- en wandelweg maakten, zal eerst daags gesloopt worden. De plaats „Pasgeld" toch is voor een groot deel onteigend ten behoeve van do Taartverbetering tusschen Rijn en Schie. Deze buitenplaats ontleende haron naam in den goeden ouden tyd aan de gewoonte der veerschippers, dio om het halfuur met hunne trekschuit van Delft naar 's-Hago voeren, om op die hoogte het ruim der schuit binnen te gaan met hun „morgen" of „avond vrinden, pas je geld af, aan De Ruit er uit", (de buitenplaats „De Ruit" lag toen aan de overzijde). In de zalen v a n h e t feestlokaal in de Willemstraat te 's-Gravonhage waron gisteren vele rappe handen aan den arbeid om sierplanten en bloemen te schikken voor de tentoonstelling, welke hedennamiddag te twee uren vanwege de afdeeling 's-Graven- hage en omstreken der Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde aldaar zou geopend worden. De achtergrond en de zijwanden in de groote zaal pryken met talrijke sierplanten, van do breedgetakte fiere palmen tot het fijnste groen, terwijl op de tafel, in het midden der zaal, een kleur van bloemen is gerangschikt. In de kleine zaal zijn bloembedden aange bracht, waarvan eene zeldzame verzameling Begonia's het middelpunt uitmaakt. Voorts treft men daar verschillende soorten van Acacia's en andere sierplanten aan, zoomede een tafeltje met verschillende soorten van bossen. Eenige tuingereedschappen en teeke- ningen van serres vullen het geheel aan, dat voor liefhebbers van tuinbouw en plantkunde oen kijkje overwaard is. We lazen heden met veel instem ming een ingezonden stuk in het „Vad." Wanneer zy, die ons Hollandsch strand en duin kennen, Scheveningen bezoeken, ver wonderen ze zich steeds over de verwoesting der vroegere duinbeplanting. Helm en het gras, dat er tusschen groeit, is de eenige voldoende bescherming van zand tegen wind en plasregen, maar helm werd vervangen door de lieflijke, schilderachtige glooiingen van keien, klinkers en cement! En wat is het gevolg? Men oordeele „Ieder heefc kunnen zien, welke verwoes tingen de jongste regens in de duinen bjj het Kurhaus hebben aangericht. Ik acht het niet twijfelachtig dat dit uitsluitend het gevolg is van de plaatsing der bevallige en smaakvolle steenglooiingen, in verband met het uitroeien der beplanting. En wanneer wjj verder bedenken, hoeveel onze smalle duinrand aldaar van de winter stormen heeft te lijden gehad, dan wordt de vraag rjjp: is het nog geen tijd dat de be voegde overheid zich eens met onze zeewering daar ter plaatse ga bemoeien? Ter wille van de badplaats Scheveningen mogen de Hagenaars reeds het rioolwater hunner grachten niet ververschen, bet kan niet in de bedoeling liggen dat Den Haag zich om dezelfde reden aan eene doorbraak der zee moet blootstellen." Andere zeeplaatsen mogen zich wel aan het voorbeeld van Scheveningen spiegelen. Voor Hollandsche helm en Hollandsche muziek is werkelijk in eene Hollandsche badplaats wel iets te zeggen. (Hbl.) Niet onvermeld mag blijven het manmoedig gedrag, door een paar werklieden van den Stadsreinigingsdienst betooDd b() den op het Damrak te Amsterdam gewoed heb benden brand, welke drie slachtoffers eischte. Nog vóór de brandweer was aangerukt, hebben de commandeur J. Van Wattingen en de veger F. Dirks bij dien tak van dienst, een man, wiens kleeren reeds brandende waren, van de eerste verdieping van het brandend perceel gehaald, terwijl van de tweede ver dieping door den veger P. Dijkstra twee kin deren uit het bed gered werden. Een woord van lof mag- dezen wakkeren mannen, die, met gevaar van eigen leven, dat van hun medemensch redden, zeker niet ont houden worden. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het omvallen van eene petroleumlamp op eene der woningen, waarvan de bewoner Iaat thuiskwam. Den 15den Juli 11. is door den heer M. Tolens Hz., commissionair in effecten te Uithuizen, aldaar op de po3t bezorgd oen aangeteekende brief inhoudende eene waarde van pl. m. ƒ7000 aan effecten en coupons, en geadresseerd aan de heoren Van Harpen en Rodenberg, te Amsterdam. Bij de opening van het pakket aan het postkantoor te Onderdendam werd de brief met het bybehoorend advies vermist. De politie is met de zaak bekend en doet ijverig onderzoek. De landbouwer J. W. was Woens dag met zijn zoon te Posterholt bezig met het reinigen van een put. Eensklaps had er eene aardverschuivingplaats, ten gevolgo waarvan de zoon geheel en de vader tot aan de knieën bedolven werd. Alhoewel spoedig hulp kwam opdagen, was het voor den zoon te laat; h(j werd dood opgegraven. Op de kermis te Utrecht hooft een metselaar een burger, die rustig voor eene tent stond te kjjken, in koelen bloede met een mes zware wonden aan hoofd en aange zicht toegebracht. De toegesnelde politie bracht den onverlaat in verzekerde bewaring. De cem entmolen van den heer J. Dil, te De Rijp, is tot den grond afgebrand. Oorzaak onbekend. Zuid-Limburg wordt in de laatste dagen door eene zwarte bende bezocht; kerk en andere diefstallen zijn aan de orde van den dag. Gisternacht hebben weder dieven inge broken by den herbergier Jongen, te Gulpen, in de onmiddellijke nabyheid der marechaussee kazerne. Ongeveer 12 werd uit de buffet lade ontvreemd. Do Parijsche tentoonstelling werd Maandag bezocht door 309,650 betalende personenHet gedrang was 's avonds ont zettend, vooral b(j de fonteinen. 17 kinderen raakten zoek en 4 menschen vielen flauw. Eergisteravond zag men inde buurt van Belgravia, te Londen, eon troep muzikanten en zangers, die, met begeleiding van mandolines en guitaren, Italiaansche liedjes zongen en van de voorbijgangers giften inzamelden. Het waren een aantal heeren en dames uit de eerste standen, die éóus in het jaar, aldus verkleed, collecteeren voor het Hospitaalfonds. De kapitein van een loodskotter heeft op omstreeks 150 mijlen ten oosten van Atlantic-City, New Yersey, een luchtbal lon in zee zien drijven. Voordat lijj het ge vaarte kon bereiken, barstte de ballon, zoodat het schuitje onmiddellijk zonk. Men vermoedt dat dit de ballon is van den luchtschipper Hogan, die Dinsdag jl. te Brooklyn opsteeg in een nieuw soort luchtschip, dat, naar de uitvinder beweerde, door den reiziger goed kon worden bestuurd. Hogan was reeds 400-maal opgestegen en was 32-maal met een valscherm neergedaald in de 28 jaren, gedurende welke hy als lucht reiziger werkzaam is. De Nieuw-Yorksche luchtvaartmaatschappij is voornemens een soort van luchtschip te laten maken, dat 250,000 dollars moet kosten en plaats aanbiedt voor 200 personen en 50 ton bagage. In de buurt van Whitechapel heerschte Donderdag den geheelen dag begrij pelijkerwijze reeds groote opschudding. Nog tot laat in den avond waren vele menschen op de been, die in groepjes over den moord van Castle-Alley stonden te praten. De politie werd aanmerkelijk versterkt en doorzocht de ge- heele wyk, zonder echter iets te vinden. Blijkbaar is de moordenaar in zjjn werk gestoord en heeft hij slechts even den tyd gehad om te ontsnappen. Er werden twee per sonen in hechtenis genomen, omdat hun ge drag aanleiding gaf tot verdenking, maar hunne schuld is nog niet gebleken. Eén van hen werd op straat door een ander voor „Jack the Ripper" uitgemaakt en toen terstond door de politie meegenomen. Nader wordt uit Londen gemeld, dat op 19 dezer nog een Engelschman van hooge gestalte, blond van uitzicht en met het voorkomen van een militair, is gevat. Hy bekende schuldig te zijn aan den moord op Alice Mackenzie, die by met een gewoon mes ter dood had gebracht. Deze persoon beweert geen onder komen te hebben, en eerst kortelings uit het buitenland te zyn teruggekomen. Geen enkel wapen werd by hem gevonden. Zyn zonderlinge gedragingen doen veronderstellen, dat hy niet in het volle bezit zyner verstandelyke ver mogens is. Omtrent den monsterachtigen moordenaar verkeert de politie dus nog volslagen in het duister. Het eenige, wat zy bewyzen kan, is, dat zij schier onmiddellyk vóór en na den moord tor plaatse aanwezig was. Golyk van zelf spreekt, neemt het publiek met deze verzekering geen genoegen. De pers ontziet zich dan ook niet, den nieuwen hoofdcom missaris, Monro, hard te vallen, en dit te meer, daar hem sedert weken reeds schrif telyke wenken moeten zyn toegezonden, die hem op een hernieuwen der gruweldaden in Whitechapel omstreeks half Juli hadden kun nen doen voorbereid zyn. Thans klampt de politie zich vast aan het verleden jaar reeds geopperde vermoeden, dat de moord naar een zeeman, en wel meer bepaaldelyk een scheepskok of scheepsslachter moet zijn, die min of meer geregeld na het volbrengen eener reis te Londen terugkeert. Mot het oog op deze waarschijnlijkheid, is er bevel gegeven tot het instellen van een streng onderzoek aan boord van al de veebooten, welke de Theems verlaten naar Oporto, Spanje en Zuid-Amerika. Dit bevel wordt thans reeds uitgevoerd. Ook op allo uitvarende passagiers schepen worden de opvarenden door de politie gemonsterd. Ook te Bonn is thans in eene der volksscholen eene badinrichting tot stand gekomen. Dagelyks, zoowel in den winter als gedurende den zomer, vinden de kinderen gelegenheid tot het nemen van een bad, en zulks geheel kosteloos. Zy zyn echter niet verplicht zich te baden. De geheele in richting kost slechts 4000 mark, die uit do gemeentekas betaald worden. De schoenmaker Hoffman te Berlyn snelde Donderdag op den achter zyn buffet staanden bierhuishouder Betghe toe, hief eene revolver op en riep: „Ellendeling, je laatste uur heeft geslagen I Je moet sterven B., een man, voor geen klein geruchtje ver vaard, ontwaarde dadelyk dat hy met een krankzinnige te doen had, en had de tegen woordigheid van geest luid te lachen en te zeggen„Jawel, ik moet sterven, maar drink toch eerst dit glas bier op!" Tegelykertyd hield hy hem een gevuld glas Toor. De krankzinnige was een oogenblik overbluft en aarzelde wat hy doen moest. - Thans echter was de stevige knecht van den bierhuishou der toegesneld; by pakte den krankzinnige van achter beet en wierp hem na eene korte worsteling op den grond, waarby het wapen afgingdo kogel vloog echter, zonder eenig nadeel te doen, in de zoldering. By het afgaan van het schot waren de aanwezigen een oogenblik achteruitgegaan en hiervan maakte de krankzinnige gebruik om op te springen en de vlucht te nemen. Toen men hem na zette, was hy reeds verdwenen en tot nog toe is hy niet teruggevonden. In de revolver bevonden zich nog drie scherpe patronen. De Duitsche Keizer in gevaar. Dinsdag kwam een heer een commissariaat van politie te Brussel binnenstormen. „Waar is de commissaris? Ik moet den commissaris spreken!" schreeuwde hy met een sterk Duitsch accent. De agent bracht hem in het kantoor van den adjunct-commissaris. De heer begon toen te verhalen, hoe vree- selyke spoken hem 's nachts kwamen op zoeken en hem aan de beonen trokken. Alle ongelukken troffen juist hem, omdat de oude Duitsche keizer niet eene belofte had gehou den, welke hem vóór diens dood was gedaan. „Hy had my 500,000 mark beloofd!" schreeuwde hy. „Tevergeefs heb ik er zyn zoon en Wilhelm II om aangesproken. Zij hebben zich doof gehouden, doch ik ben niet gewoon zoo zaken te doen. Ik laat beslag leggen op de civiele lyst van den keizer!" Het bleek duidelyk, dat de ongelukkige het verstand had verloren. Hy word in een rytuig geleid en naar een krankzinnigen gesticht gebracht. Uit Alexandrië wordt gemeld dat de lading van de by Aden gezonken stoomboot „Anadyr" o. a. bestond uit 174 kisten zilver, ter waarde van 800,000 gulden, welke bestemd waren voor de Indo China- Bank, 12.3 kisten gouddraad voor Madras, 113 kisten horloges, eenige kisten juweelen voor Saigon, kostbare geweven goederen voor China, 800 kisten Bordeaux en 100 kisten Champagne. Deze schatten liggen nu op den bodem der zee, ter diepte van zeven vademen In het Westend, te Londen, is het groote International-Hotel grootendeels door een hovigen brand vernield. De brand weer, welke mot een groot aantal stoom spuiten werkte, had drie uren noodig om het vuur meester te worden. Te Parijs is eene Hollandsche vrouw in hechtenis genomen, beschuldigd haar 11-jarig dochtertje Marie vermoord te hebben. De vrouw leefde sedert zes maanden gescheiden van haren man, een koetsier. Op het lykje van het kind werden verschillende verwondingen gevonden en de twee andere kinderen van vrouw Stakenburg hebben ver klaard dat hunne moeder Marie dikwyls sloeg en in een aanval van woede het kind aan eene kruk van een raam had opgehangen. Een uur later was Marie gestorven. De kellners ter Parysche ten toonstelling dreigen met eene werkstaking. Zy zyn in dienst genomen tegen een klein salaris, daar de opbrengst der fooien hun voldoende winst zou opleveren, maar de fooien vallen niet meo en daarom verlangen zy verhooging van loon. Eene deputatie der kell ners doelde dat aan de patroons mede en bracht het tevens ter kennis van den heer Berger, don directeur dor tentoonstelling. Te Kreuznach wordt heden oen gelegenheidsstuk opgevoerd, een „Festspiel" van Bungert, naar aanleiding van de oprich ting van het Hutten-Sickingen-monument. Het wordt o. a. bygewoond door den prins Von Wied en zijn gezin, don hertog van Nassau, de koningin van Rumeniö en den kroonprins van Zweden. De nog minderjarige Viscount Dunlo, oudste zoon van graaf Clancarty, een der oudste pairs van Ierland, is te Londen getrouwd met eene zangeres uit een café- chantant, Bella Bilton. De jongelui zullen naar Australië gaan. Do „P o 1 i t. C o r r." zegt dat het geheimzinnige bezoek aan Rumeensche havens door vyftig Russische officieren, waarvan onlangs melding werd gemaakt, wel be schouwd niets te beduiden had. Het waren slechts 35 jongo Russen, waaronder eenige officieren en studenten in uniform, die een uitstapje naar Bulgarye maakten en van een oponthoud te Braila gebruik maakten om de stad eens te bezien. Het blad meldt echter tevens dat er voort- durend verdachte elementen naar Servië stroomen.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 10