N\ 9024 Zaterdag 20 ,ïuli. A0. 1889. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 19 Juli. Feuilleton. DONKERE UREN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......f 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Noxnmere0.05. PRIJS DER ADVERTBNTIEN: Van 16 regele 1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootore letters naar plaatsruimte. 1'oor het in- cas8eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. By da door de directie der marine te Amsterdam gehouden aanbesteding, is o. m. gegund de levering van vlaggendoek aan de firma Van Hartrop en Zn., voor f 3214.25; van poortlaken aan de firma Jac. Scheltema Jz., voor f 981van blauw katoen voor debarke- mentsbroeken aan de „Leidsche Katoenmaat- schappi)", voor f 285van vaatwerk aan J. D. Lafeber, voor f 1954.46, allen te Leiden. Maandag 22 Juli a. s. zal er weder eene processie van hier naar Den Briel vertrekken. Er is weder eene aflevering verschenen van het „'Woordenboek der Nederlandsche Taal", de veertiende van de derde reeks. Zy loopt van „Gewicht" tot „Gezond" en ie be werkt door drs. A. Beets, A. Kluyver en J. W. Muller. De heer J. Hemmes, hoofdonderwijzer te Aalten, heeft de benoeming tot hoofd der Chr. School te Delft aangenomen. Aanstaanden Zondag, 21 Juli, zal de godsdienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade aanvangen des voor- middags te halftien, en geleid worden door den weleerwaarden heer Sanders, predikant te Woubrugge. Als leden van den Baad der gemeente Zegwaard zjn herkozen de heeren A. Visser en J. Van Leeuwen, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. J. Van ReeuwtJk, aftredend lid, on P. Van Beek. Te Zoetermeer is de heer L. A. Verhoeff herkozen, terwijl ter vervulling der vacature, ontstaan door het aftreden van den heer M. Van der Helm, die niet herkiesbaar was, herstem- ming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Scheer en J. Vollebregt Jz. Het aantal kiezers te Rynsburg bedraagt 169. Geldig uitgebracht werden 96 stommen. Aftredende leden warenHendrik Van Eg- mond en Anthonie Van den EUkel. Herkozen Hendrik Van Egmond met 87 en Anth. Van den Epkel met 86 stemmen. Verder hadden A. Uitenbogaard 5, A. v. d. Eykel Az. 4, G. Den Haan 3, J. Van Iterson 3 en enkele anderen ieder 1 stem. Te Noord wykerhout is herkozen do heer P. De Kan. Voor den heer Th. Van Haaster, die niet meer in aanmerking wilde komen, werd gekozen de heer H. Oostdam Ez. Van de 132 kiezers waren uitgebracht 107 stemmen, waarvan de heeren P. De Kan er 67 en H. Oostdam er 57 verwierveD. Nog werden uitgebracht op B. Houwaart 44 en J. Heemskerk 28 stemmen. Blijkens een particulier telegram is de lste luit.-adj. van het leger in O.-I. H. P. J. Bode, bevorderd tot kapitein. De nieuwbenoemde officieren van ge zondheid 2de kl. by het leger in Oost-Indië, P. Wyn en M. Kievit, zyn by het koloniaal werfdepot in functie gesteld. De heer H. J. C. De Charro te 's Gra- venhage heeft verklaard dat hy zich, by de herstemming voor een lid van den ge meenteraad, tegenover mr. J. P. Vaillant niet beschikbaar stelt. Beiden zyn liberaal. Men verneemt dat de heer Salverda de Grave, doctor in de letteren te 's Hage, is belast met het onderwyzen van prinses Wilhelmina in de Fransche taal- en letterkunde. Eene voordracht is ter visie gelegd om den borgtocht van den te benoemen gemeente ontvanger te Amsterdam te bepalen op f 60,000. De gemeenteraad van Rotterdam heeft in zyne gisternamiddag gehouden zitting by acclamatie aangenomen het voorstel, regelende de grenswyzigingen tusschen Rotterdam en de gemeenten Charlois, Ouwerschie en IJsel- monde. Burg. en Weths. zyn gemachtigd, by Gedep. Staten dezer provincie de noodige stappen te doen, om bedoelde grensregeling aan de Regeering voor te dragen. In dezelfde zitting werd goedgekeurd om het subsidie aan de Doofstommen-inrichting met f 1500 te verhoogen en te brengen op f 5000. Burg. en Weths. hebben den gemeenteraad nog voorgesteld een adres aan Z. M. den Koning te zenden, houdende flnantiëele bezwaren tegen het wetsontwerp betreffende het lager onderwys. Ingekomen was verder nog een voorstel tot opheffing van het Ziekenhuis aan de Hoogstraat. De heer Van Heukelom interpelleerde B. en Ws. over mishandeling, welke, volgens inge zonden stukken in de „N. Rott. Ct.", in het krankzinnigengesticht zou hebben plaats ge had. Een ingesteld onderzoek en een door den burgemeester overgelegd rapport van twee zaakkundigen toonden echter aan, dat die ge ruchten goheel ongegrond waren. Naar de „Amst. Crt." verneemt, zullen de drie in de hoofdstad aftredende wethouders, na het votum van wantrouwen, door de kie zers tegen hen uitgesproken, zich niet weder herkiesbaar stellen. Door den minister van koloniën is de heer T. J. W. Van Rossum gesteld ter be schikking van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot adspirant-ingenieur by den waterstaat en de burgeriyke openbare werken daar te lande. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Juli van Genua; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 19 Juli Dungenessde „Oranje-Nassau," van West Indië naar Amster dam, is 18 Juli te Hüvre aangekomen; de „Veendam" vertrok 18 Juli van Nieuw-York naar Rotterdamde „Utrecht," van Java naar Rotterdam, is 18 Juli te Marseille aangeko men de „Drente," van Java naar Rotterdam, vertrok 17 Juli van Aden. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Druten, mr. Th. J. A. Duynstee, thans griffier by het kantongerecht te Sittard; tot griffier der arrond.-rechtbank te Assen, mr. A. W. baron Van Imhoff, thans griffier by het kantongerecht aldaar; benoemd G. J. Steenbeek, met ingang van 1 Aug. 1889, tot leeraar aan de Ryks h. burgerschool té Sappe- meer; aan Ernst Heuss, geboren te Chur, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hy de wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelyk nakome. Gemengd Nieuws. „Elk wat wils" kan men gerust zeggen van het programma, dat de heer Frits Vau Haarlem telkens gedurende de kermis met zyn gunstig bekend variété- en specialiteiten-gezelschap het Leidsche publiek in de Stadszaal aanbiedt. Niet alleen door ryke verscheidenheid, maar ook door nieuwheid en aantrekkeiykheld munt het voor de vol gende week aangekondigde wederom uit, o. a. de buitengewone acrobatische werkzaamheden der brothers Wilson, het tableaux-vivants ge zelschap, dat in Amsterdam ongeëvenaarden by val verwerft; Rodo Leo Rapoli in zyne nooit voorheen vertoonde exercitiën op eene geheel vrystaande 25 voet hooge ladder, waarvan de aanplakbiljetten eenig denkbeeld doen vormen; Chretienni, de populaire couplet zanger, door zpn beschaafdheid en uitgezocht repertoire de gunsteling van het publiek. Voor turners: The 3 American Stars, onna volgbare exercitiën aan het drievoudig rek. Eindeiyk de plastische marmerbeeldengroepen, die overal een storm van toejuichingen be- werkten. Om kort te gaanmen kan den bezoekers der Stadszaal weder een zeldzaam amusement voorspellen, zoodat het niet te verwonderen zal zyn, zoo de ruime zaal nog dikwyls te klein zal blyken om de belang stellenden allen eene zitplaats aan te bieden. Zy, die naar Parys gaan, kun- nen aldaar den echten Eiffeltoren aanschou wen. Hun, wien dat voorrecht niet is be schoren, wordt daarvoor, zoo door afbeelding als anderszins, eenige vergoeding verstrekt. Hier ter stede kon men reeds vóór geruimen tyd by den beer Sleyser op de Hoogowoerd een houten Eiffeltorentje zien en thans is dat ook het geval in het tabak- en sigarenmagazyn des heeren Walle, in de Vrouwensteeg, waar een derg. toren van tabak wordt tentoongesteld. Tevens vindt men iu de daarvoor bestemde winkels ook wandelstokken, waarvan de knoppen Eiffeltorens, in horizontalen stand, voorstellen. Er is eene nieuwe commissie voor de feestviering van den Prinses-Wilhel- minadag te 's-Hage in wording. Binnen enkele dagen zullen de namen der leden worden be kend gemaakt. Inmiddels is men met de toebereidselen voor den verjaardag der Koningin, op 2 Augus tus, reeds druk bezig, o. a. voor de illuminatie in het Bosch en op de vyvers aldaar. Als eene byzonderheid kan wor den gemeld, dat sedert 24 Mei 11. in de gemeente Zegwaard geen personen zyn overleden. Hedennacht ontstond te Amster dam brand in het huis Damrak 12, een hoek huis en van zeer oude en zeer ingewikkelde bouworde. Onderaan wordt eene tappery ge houden en het vuur heeft daar weinig of byna geene schade kunnen aanrichten. Boven de tappery is eene bepaalde bovenwoning, doch van den zolder is eene tweede boven woning gemaakt, welke verhuurd was: vóór aan het bejaarde echtpaar Visser met de kleindochter, en achter aan de weduwe Loeve- stein, ook eene bejaarde vrouw. Op de andere verdieping woonde o. a. een kartonwerkers- gezin en op deze verdieping is do brand, welke zulke rampzalige gevolgen had, door eene onbekende oorzaak ontstaan. In het holst van den nacht waren alle be woners reeds te bed en waarschjnlyk in rust, toen de brand zich openbaarde. De bewoners van de onderste verdieping en do weduwe Loevestein konden zich langs de nauwe en kronkelende trap redden, doch vóór de familie Visser was gewekt, was de uitgang langs de trap afgesneden, daar het vuur in zeer korten tijd het geheele bovenhuis had ingesloten. Naar het Duitsch van EUGEN SCHMITT. 2) Niet dan met de grootste spaarzaamheid kon de huishouding gevoerd worden, en Marie zag weldra naar een verdienste om, waardoor zy ten minste gedeelteiyk de kosten der huis houding kon bestrpden. Met de zaak wilde het niet recht vlotten. Dikwyls nam zy een zeer goeden aanloop, zoodat men eenige hoop kon scheppen, maar dan kwamen ook weer terugslagen. Dit wankelen tusschen hoop en zorg, tus schen vooruitzichten op de toekomst en onaangename incidenten, putte de jongelieden uit, het verlamde Spaldings werkkracht, maakte hem onzeker in zyne zaken, en op zekeren dag stond hy voor het faillissement en was gedwongen, datgene weer te worden, wat hy vroeger geweest wasknecht in eene groote inrichting. Deze afhankolyke positie behaagde hem natuurlyk niet, nadat hp zyn eigen meester was geweest; ook kreeg hy niet dezelfde goede betrekking terug, welke hy vroeger ■ekleed had, en weldra maakte zich van den man eene ontevredenheid meester, welke zyne ongelukkige vrouw van dag tot dag zag toe nemen. Zy had tot nog toe alles moedig ge dragen, maar zy bemerkte spoedig, dat haar man allen werklust en zedelyke kracht begon te verliezen, en maar al te spoedig werd het haar duidelyk, dat hy zich aan den drank had overgegeven. Tevergeefs wendde zy alles aan, wat de liefde en het verstand eener vrouw vermogen, om hem weer af te brengen van het verschrikkelyke pad, dat hy betreden had. Hy beproefde wel, zich te vermannen, hy trachtte te werken, maar de drankduivel, de ontevredenheid en de moedeloosheid, welke zich van hem hadden meester gemaakt, waren hom te sterk. Hy dronk steeds meer, hy moest zich telkens met mindere bezigheden tevredenstellen, totdat niemand hem ten slotte meer wilde hebben. Daarmede verloor de ongelukkige het laatste zedelyke houvast. Hy schaamde zich niet, door zijne vrouw onderhouden te worden, hy schaamde zich niet, het geld te verdrinken, dat zy met opof fering van hare gezondheid, van hare nacht rust en van elke vrye minuut door naaien verdiende. Elke vonk van eer- en schaamte gevoel scheen in hem uitgedoofd; ook be handelde hy zyne vrouw van dag tot dag slechter. Wie zou het kunnen beschrpven, wat in Marie's bart in de laatste maanden was om gegaan? Den man, dien zy oprecht bemind had, zag zy, trots hare inspanning, den weg des verderfs opgaan. Zy beschouwde het daarby in 't geheel niet als eene onrecht vaardigheid, dat zy arbeiden en hem onder houden moest; zy had altyd nog gehoopt, hem door goede woorden, door vermaningen op het rechte pad terug te brengen. Zy had het, toen alles niets hielp, met een soort zedelyk dwangmiddel beproefd, door te verklaren, dat zy hem verlaten zou, indien hy zyn levensgedrag niet veranderde. En toen hy toch weer beschonken te huis kwam, had zy hare bedreiging tot waarheid gemaakt. Marie was handig en flink, en het was haar gelukt, verkoopster te worden in eene groote zaak. Zy was vervolgens by eene bloedverwante gaan wonen, terwyi zy haren man de mededeeling achterliet, dat zy liever alleen wilde wonen, omdat hy haar dagelyks nieuw verdriet berokkende, en zyn ondergang onvermydelyk was. En toch schenen in dezen bedorven man nog liefde en genegenheid voor zyne vrouw te wonen. Hy schreef haar eerst smeekende brieven; vervolgens ging hy naar haren win kel en liet haar naar buiten roepen, om haar te verzoeken, weer by hem te komen, eu toen zp weigerde, ging hy als een wanhopige heen, om zich opnieuw te bedrinken. Toen keerde hy weer terug en maakte zulk een schandaal in den winkel, waarin zyne vrouw als verkoopster was aangesteld, dat hare be trekking daardoor onmogelyk werd gamaakt. Haar principaal ontsloeg haar terstond, en zy ging naar haren man terug, nadat hy haar met duizend eeden beterschap beloofd had. En toch bleef alles by het oude. De beter schap duurde maar een paar dagen en toen begon hot oude lied weer opnieuw, en Marie gevoelde zich ongelukkiger dan te voren. Zy zag in, dat haar ook de laatste mogelykheid ontnomen was om zich te onttrekken aan de slaverny van haren man, die eiken stap verpdelde, welken zy deed om van hem ver lost te worden. Daardoor ontstond echter ook by haar eer.e verkoeling, eene ontnuchtering. Menigmaal verschrikte zy, als zij er aan dacht, welke gedachten zy over haren man koesterde, welke hardvochtigheid zy jegens hem betoonde, en toch kon zp niet anders. Zy gevoelde, dat haar bitter onrecht geschiedde; zy gevoelde zich ongelukkig en zag geene redding. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1