2de premie: Diploma raet'oföhzon medaille J. E. Smits, uit Arnhem, in 1 m. 30'/s sec. Afdeeling C. - huiken. I. Deden beneden 17 jaar. Diepte 2'/2 meter. In'/ogchrevon g personen. ^r'vs: Diploma m6t kleine zilveren medaille: Sala, in 1 m. 8'/s sec. II. Leden en liefhebbers. Diepte 3'/i meter. Ingeschreven 12 personen. PrijsDiploma mot verguld zilveren medaille en een extra kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer H. J. Van Nouhuys: A. M. Hart- hoorn, uit Amsterdam, in 29 sec. lste premie: Diploma met zilveren medaille C. G. Slot, uit Rotterdam, in 49 sec. 2de premie: Diploma met bronzen medaille: B. Van Mussc-henbroek, uit Delft, in 58 sec 3de premieH. D. Sala, uit Leiden, voor het by na naar den kant brengen van het opgedoken voorwerp. De wedstrijd, waarvan de nummers met eenige muziok werden afgewisseld, werd be sloten met enkele waterspelen in allerhande kostumes, soms zoo potsierlijk mogelijk. Moeder Natuur scheen er zelf schik in te hebben, want toen de deelnemers boven op den hoogen springstoel tal van passen en dansen uitvoerden, deden zjj dit terwijl de zon weer kwam doorbreken, zóódanig zelfs, dat vele toeschouwers, die hunne parapluie eerst tegen de stortregens hadden gebruikt, zich nu met dit instrument tegen de felle zonnestralen weerden. Voor don gekostumeerden zwemwvJstryd met hindernissen werden prijzen toegekend aan de hoeren E. C. P. Nicola en W. A. Groen, die de hinderpalen overwonnen, resp. in 1 m. 41 sec. en 1 m. 45 sec. De jury bestond uit de heeren D. Vrijdag en M. TV. Brandts, uit Amsterdam; J. Th. Cattie, uit Arnhem; C. J. De Bruyn Kops en C. A. Bader, uit Leiden. Des avonds had de uitreiking der ver wonnen bekroningen plaats. De ruime voor tuin van „Rhynzigt" was daartoe rijkelijk met ballons in allerlei vorm en kleur geïllu mineerd. Ook nu waren er dames, die het feest met hare tegenwoordigheid opluis terden. Nadat men er eenigen tijd gezellig bijeen was geweest, richtte de president der Ver eening tot de oveiwinnaars een hartelijk woord, waarna hjj den president der jury, den heer Cattie, uitnoodigde de prijzen te over handigen, waaraan deze op zeer onderhoudende wijze voldeed, tot ieder in het bijzonder toe passelijk het woord voerende, afgewisseld door schitterendo fanfares, waarna ook de heeren Vrijdag, Harthoorn en anderen het woord voerden om aan de aangename ontvangst, gastvrijheid en regeling van het feest der „Leidsche Z wemclub" alle hulde te brengen, als mede dank aan de dames, die, door regen en wind te trotsoeren, niet waren achtergebleven van hare warme belangstelling in deze Club te doen blijken. Bjj zulk eene belangstelling kan het niet anders, of het moet de Ver- eeniging steeds wél gaan. Even na vieren werd er gister- namiddag op de Heerengracht, voor het kerk gebouw der Ned.-Geref. gemeente, deels staande, deels liggende, met allen ernst en zeker wel om de eene of andere gewichtige reden, geworsteld tusschen een jong militair, een „vier", in groot tenue, en diens stiefvader. Zoon van Mars zoowol als stiefvader legden voor de breede schare van toeschouwers be vredigende proeven af van bekwaamheid in het uitdeelen van klappen. Ook werd door de strijdenden onder hun bedrjjf „gesproken". De tegenwoordigheid eener vrouw, als moedor des geuniformden jonge- lmgs en als gade des stiefvaders in de zaak betrokken, verhoogde het indrukwekkende, dat het tooneel voor velen scheen te bezitten. Bloed stroomde er niet, ten minste niet op den grond, wel in de aderen. Het verlies aan de zijde des stiefvaders bedroeg: een bril, welke brak, en een hoed, waarmede ooggetui gen aan den haal gingen. De militair scheen .niets verloren te hebbenmisschien had hij v-el iets gewonnen blauwe plekken, schram men, 6DZ- Het o uweder, dat hier Zaterdag avond boven de' etad en hare omstreken woedde, ontlastte zich ook te Wassenaar. Iedor onzer, zoo sc'^njtt 111611 0113 van daar, herinnert zich gewisselyk dien oenon, bijzonder vreeseljjken slag en dacht: /die slaat bepaald ergens in." Dat deed hij dan ook. Hjj trof nl. de woning van H. Gordijn, in de Berkheid6- straat te Wassenaar. Gelukkig evenwel kwa men de bewoners met den schrik vry en was da aangerichte schade gering. Uit Zoeterwoude schrijft men ons: By de hevige onweersbui, welke Zondag voormiddag boven deze gemeente woedde, werd een één jarige stier van Th. Straathof in het weiland aan den Weipoortschen weg door den bliksem gedood. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons: Zaterdag namiddag woedde boven deze ge meente een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen. Van een vlaggestok op het „Hotel du Rhin" sloegen eenige splinters, zonder dat verder eenige schade werd aangericht. Hetzelfde onweder heeft te Scheveningen nogal schade aangericht. Zoo sloeg de bliksem in de Duitsche kerk aldaar, doch werd geluk kig afgeleid op een der op het gebouw aan wezige floretten, welke stuksloeg. Voorts heeft het overvloedige hemelwater groote verzak kingen veroorzaakt in den straatweg vóór het Kurhaus. De tent van den badmeester en meerdere aan den zeedijk geplaatste gebouw tjes zijn gedeeltelijk ingestort. Men heeft alle mogelijke middelen aangewend om die ge bouwtjes te stutten. Ook te Amstordam doorkliefden felle bliksem stralen, ware lichtbundels, het zwerk, 't Was of er vuur viel en vonkenzwermen vlogen; zware slagen volgden elkander op. Er was bjjna geen wind. Van een schoorsteen van den Circus-Carré werd een hoek afgeslagen. De steonen ploften in een boom aan den Amstel on rukten een tak af. Bij den kastelein in de kamer, waar de schoorsteen uitkomt, werd de stop der kachelopening weggerukt en in de kamer ge slingerd, welke in een walm van roet stond. Overigens werd geene schade aangericht. Te Oude Pekel-A is de huizinge van T. Hin- driks door den bliksem in brand geraakt en geheel afgebrand. Alles, ook de inboedel, was verzekerd in de Maatschappij „Concordia" te Zwolle. Eveneens woedde te Gulpen een fel onweder. De regen viel bjj stroomen neder. De rivier de Gulp trad buiten hare oevers. De hoofd straat stond onder water. De toegang tot het post- en telegraafkantoor was door het water gestremd. Vrijdag namiddag, omstreeks halfzes, is ook boven Brussel een kortstondig, maar hevig noodweer losgebarsten. In het Park, het Bois de la Cambre en in don Botani- scheu tuin heeft de stormwind zware boomen geknakt of ontworteld; aan verscheidene huizen hebben wind en hagelslag groote schade toegebracht, terwijl in de lager ge legen gedeelten der stad een aantal kelders ten gevolge van den slagregen onder water werd gezet. Van persoonlijke ongelukken wordt geene melding gemaakt. BinneD het halfuur was de storm bedaard en het weder weer zoo schoon als kort te voren. Te Scheveningen had Zaterdag eene aanvaring plaats tusschen de afvarende Zandvoorder schuit „Zv. 3," stuurman W. Van Duynen, en de Scheveninger bom „Sch. 6," welke ter haringvisscherij wilde afvaren. De Zandvoorder schuit stootte op de Scheve- ningsche en bekwam daardoor vier gaten, waardoor ze volliep. Alle maatregelen werden genomen om de schuit te behouden. Persoon lijke ongelukken zijn niet te betreuren. De Goudsche harddraveryver- eeDiging „Eendracht maakt macht" zal Don derdag 1 Aug., des namiddags om 1 uur, eene harddraverij doen houden door paarden van zessen klaar, van inlandsch ras, onder den man. Prys f 200, premie f 75, in contanten of in zilver, naar keuze der winners. Een man, die krankzinnig bleek te zijn, wierp op het Oude Delft te Delft met. een steen eene groote spiegelruit in. Hij werd naar het gesticht St.-Joris overgebracht. Er bestaat plan, om te Amster dam een bouillonhuis op te richten, waar men staande, als aan de Engelsche bars, soep en evenzoo vleesch en groenten tegen zeer lagen prijs kan gebruiken. Als de onder nemer, de heer B. J. Smits, door zeer spoedige plaatsing der nog beschikbare aan- deelen in staat wordt gesteld deze inrichting tot stand te brengeD, vleit hij zich daarmede tevens bij te dragen tot het beteugelen van misbruik van sterken drank. De tramkoetsiers en -conduc teurs te Amsterdam hebben zich schriftelijk tot het bestuur der Amsterdamsche Omnibus maatschappij gewend met verzoek om ét'n vrijen dag in de week. Twee personen hebben den onderwijzer J., te Opeinde, zóó mishandeld, dat hy te bed moet blijven. De daders zijn b;kend. Uit Tilburg wordt van 13 Juli gemeld Het meisje, dat sedert gistermorgen 6 uren was vermist, is tegen den avond, bijna op 1 uur afstands van het punt, waar hare kloe- deren waren gevonden, door een landbouwer gezien, op zijne kar genomen en naar hare woning gebracht; zy zegt door een viertal personen te zijn aangerand. De justitie uit Breda is nog in den laten avond van giste ren tot onderzoek hier aangekomen. Tegen den aanrander van drie dames uit Meppel is acht jaar gevangenis straf geêischt door de rechtbank te Zwolle. Bedoelde dames B. werden onlangs op eene wandeling even buiten de stad door iemand uit Staphorst, zekeren J. Bloemert, aangeval len, door wien haar geld werd afgeperst. Uit het onderzoek in zake de raijnontploffing van St.-Êtienne schijnt te blij ken, dat het ongeluk aan de onvoorzichtigheid van eenige arbeiders te wjjten was, die in den schafttijd hunne lampen ter zijde haddon ge hangen en niet bemerkten, dat het metalen deksel, ten gevolge van de aanwezigheid van mijngas, begon te gloeien. In een gedeelte van de mijn is de brand verergerd, waardoor het opgravingswerk weer eenigen tijd gestaakt is moeten worden. Het begraven der slachtoffers wordt voortgezet. Do werklieden, die met het vervoer der 1 ijken hunner makkers belast z(jn, hebben een zwaar en treurig werk. Velen hunner konden het schouwspel der verminkte lijken niet ver dragen en moesten hunne taak opgeven. D e „W allfahrtskirche" aan den Rochusberg bjj Bingen, is, waarschijnlijk ten gevolge van het inslaan van den bliksem, geheel uitgebrand. Slechts de naakte muren zijn blijven staan; de prachtige nieuwe glas schilderingen zijn verwoest, doch de voorwer pen van het altaar en andore kostbaarheden zjjn gered. De kerk was in 1666 opgericht, in 1795 door de Franschen verwoest, doch in 1814 herbouwd. Uit St. - Petersburg wordt ge meld dat de helft van de stad Fachkend ver nield is door eene aardbeving. Aan de zuidzijde der Sudeten heeft, naar uit Hirschberg, in Silezië, wordt gemeld, des avonds eene wolkbreuk plaats gehad, welke vergezeld ging van een hevig onweder en hagelbuien. De schade moet groot zijn. Verscheidene personen werden door den bliksem gedood. BÜITENI-.A.NÜ. Frankrjjk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Viette Zaterdag een wetsvoorstel inge diend omtrent de candidatuur van denzelfden p-rsoon in meer dan één kiesdistrict. Het werd van dringenden aard verklaard. De heer Le Hérissé stelde als tegenontwerp voor, dat aan generaal Boulanger zou ver boden worden zich, in welk kiesdistrict ook, candidaat te stellen. (Gelach.) Bjj de voortzetting zijner rede uitte de heer Le Hérissé beleedigende woorden tegen de regeering, ten gevolge waarvan een geducht rumoer ontstond en de censuur met tijdelijk verbod tot bijwoning der zittingen op den spreker werd toegepast. De zitting werd tevens geschorst. Onmiddellijk na de hervatting der zitting, gaf de voorzitter last den heer Le Hérissé, die zich nog steeds op de tribune bevond, uit de zaal te verwijderen. De commandant van het paleis kwam de zaal binnen, aan het hoofd van een peleton soldaten, beklom de tribune en noodigde den heer Le Hérissé uit, zich te verwijderen. Deze laatste verklaarde dat h\j slechts voor de overmacht zou bukken. Do commandant legde daarop de hand op den schouder van den heer Le Hérissé, die toen volgde en de zaal verliet. Te vyf uren werd de beraadslaging hervat en, nadat het woord aan den heer Susini was geweigerd, art. 1 van het voorstel- Viette met 295 tegen 237 stemmen aan genomen. In den verderen loop der zitting werd het ontwerp in zyn geheel goedgekeurd met 304 tegen 229 stemmen. Het bepaalt dat voortaan slechts candida- turen van denzelfden persoon zullen geoor loofd zyn in één enkel kiesdistrict, tegen ver beurte eener boete van 10,000 fr. De Senaat zou nog denzelfden avond te halftien byeenkomen, om het ontwerp te behandelen. Het „Journal des Débats" meldt dat generaal Boulanger naar het hooggerechtshof zal worden verwezen, onder beschuldiging van aanslag tegen de veiligheid van den Staat, complot en verduistering van 252,000 fr. De heeren Dillon en Rochefort zgn evenzeer naar het hooggerechtshof verwezen als mede plichtigen. De afgevaardigden Laur en Thomson hebben, naar aanleiding van de vechtparty in de zitting der Kamer van 12 dezer, ge duelleerd. Er werden twee schoten gelost, maar geen der vechtenden werd gekwetst. Te Pargs zyn aangekomen eenigen der talrijke afgevaardigden, die het internationale socialisten-congres aldaar zullen by wonen. De „Revue socialiste" had ze te dineeren gevraagd by haren administrateur den heer Daumas, lid van den gemeenteraad. Een aan tal Franschen, behoorende tot onderscheidene socialistische vereenigingen te Parys, woonde de byeenkomst by. Bovendien merkte men er op de heeren G. Defret, Bebel, afgevaar digde ter Duitschen Ryksdag, Costi, afgevaar digde van het Italiaansche Parlement, Domela Nieuwenhuis, enz. De byeenkomst was zeer „broederiyk". De heer Lenglet, oud-afgevaardigde der Haute Garonne en Boulangist, leidde als voor zitter te St.-Fargean het feestmaal, hetwelk daar door de Boulangisten was aangericht. De heeren Laguerre en Déroulède hielden redevoeringen, welke byzonder heftig waren en luide werden toegejuicht. Duitsoliland. De te Berlyn verscbynende dagbladen vermoeden dat de sensatiemakende zelfmoord van lady Acton in het Tegernmeer samen hangt met den gelyktydigen zelfmoord van den Pruisischen militairen attaché graaf Wal- demar Blumenthal te Miinchen, die zich Yrydag doodschoot. Ofschoon te Berlyn eene groote algemeens werkstaking van alle bakkersknechts was geproclameerd geworden, werkt ongeveer de helft der Berlynsche bakkersknechts nog rustig voort, daar de volslagen nederlaag der jongste werkstaking van werklieden by het bouwvak hen tot voorzichtigheid aanmaant. Spanje. De ongeregeldheden te Barcelona wegens het dooden van een smokkelaar door de commiezen duren voort. Zaterdag zyn nog zestien personen gearresteerd en krachtige maatregelen zyn genomen om verdere storing der orde te beletten. In de Kamer heeft opnieuw een schan daal plaats gehad. Nadat de heer Sagasta de leiders der oppositie op welsprekende wyze had beantwoord, werd hy door de regeeringsparty en het publiek luide toe gejuicht. Eenige leden der tegenparty werden toen zóó opgewonden, dat één hunner leden, markies Sardoal, dreigde persooniyk voldoe ning van den eersten minister te vragen. In een der byiokalen ontstond eene hevige woordenwisseling tusschen den markies, den minister van financiën en verschillende afge vaardigden. Bedreigingen worden gewisseld en weldra heerschte er een oorverdoovend rumoer. Niet dan met moeite wist men eene ontmoeting tusschen den minister president en den markies te verhinderen. Men ver wacht dat de Cortes reeds nu zullen worden gesloten om herhaling der schandalen te voorkomen. O en 1:1 nd. Uit Athene wordt gemeld dat do samen scholingen van gewapende troepen op Creta vermeerderen. Binnenkort worden in de wateren van het eiland drie Engelsche pantserschepen en één Russisch oorlogsschip verwacht. Ooat«nr.-I Ïoug.-Monii rchle. In de door de Hongaarsche delegatie go- houden zitting heeft de heer Kallay, uit naam van den keizer, de leden bedankt voor de aanneming der aangeboden ontwerpen en voor den betoonden y ver. Graaf Zichy sloot daarop de zitting met eene rede, welke van innige vaderlandsliefde getuigde. Volgens bericht uit Belgrado wekt aldaar de aanwezigheid van den OostenrykBchen monitor de „Möros" te Semlin groot opzien. Aan boord zyn tal van hoofdofficieren van den Oostenrykschen staf om verkenningen te doen. Telegrammeii. MARSEILLE, 14 Juli. Ten gevolge van eene pers polemiek tusschen de „Petit Provencal" en het „Bulletin officiel" van het horzien ings- comité, heeft eene wisseling van getuigen,

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2