RESERVOIR-BADKACHEL Gas of Vuur. Leidsche Nijverheid, Likdoorn-Tinctuur TENTOONSTELLING CREYGHTON. GEOPEND od VriiflaE van 10 nren 's morons 110 urm 's avonds Gevraagd, Verhuisd: M-flaati Jenever en Brandewijn: COGNAC: KLIEEE, [nierstraat 13. Vermist: I. M. I cu S. CAL1SCH, Zaterdag van 10 uren 's morgens tot 2 uren 's namiddags. Burgerlijke Stand ran Leiden, In 15 minuten een warm Bad. Birma J. B. CJRElTGHTOJSr, A.almarkt 25, Leiden. „Uit de Remonstrantsche Broederschap". Tijdschrift onder Redactie van Gymnastieklokaal op de Pieterskerkgracht. JEntree 0.25. M. H. VAN WAVEREN, „ZUID-HOLLAND", EEN ZWARTE DOESHOND, LxiDiif, ter Boekdrukken] van A. W. SUTEOFF. ding werd bii ons uitgesproken, dat het hoofdbestuur geene voorstellen bij deze alge- meene vergadering heeft gebracht omtrent die inrichting, voor het vervolg, na afloop van het thans loopende proefjaar. Hoe zal het tijdschrift met 1 Januari 1890 worden ingericht? Het bedrag der kosten laten wij daar; uwe commissie zoude zelfs veel meer voor het tijdschrift wenschen uit te geven, mits het aan rechtmatige en billijke eischen voldeed. Sprekende bewijzen werden aangevoerd dat dit het geval thans niet is. Dat onze Maatschappij daardoor groote ver liezen in haar ledental zal lijden behoeft geen betoog. Uwe commissie spreekt daarom den wensch uit, dat het tijdschrift zoo interessant moge lijk worde gemaakt, desgevorderd met ver hooging van kosten. Eene commissie van redactie acht zij daartoe onvermijdelijk. On mogelijk is het toch van onzen algemeènen secretaris, algemeenen penningmeester, direc teur van het Koloniaal Museum en directeur van het Museum van Kunstnijverheid te ver gen dat hij op elk gebied, waarop onze maat schappij zich behoort te bewegen, voldoende op de hoogte is, om daarover zóó te schrijven, dat het onder de oogen onzer leden mag komen. Bovendien wenscht uwe commissie dat in de departementen behandelde zaken van eenig belang in korte trekken in het tijdschrift worden vermeld, opdat er voeling en samenwerking tusschen de departementen onderling kan ontstaan. Wij wenschen dus overeenkomstig het voor stel van het hoofdbestuur de som van 3000 voor het tijdschrift onveranderd te behouden maar het hoofdbestuur uit te noodigen maat regelen te nemen tot eene spoedige reorgani satie, al moet daardoor ook eene hoogere som worden besteed. De posten 8, 9, 10 en 11 gaven ons geene aanleiding tot opmerkingen, wel de post No. 12, buitengewone en onvoorziene uitgaven. Ge woonlijk worden b(j andere administraties de buitengewone en onvoorziene uitgaven ieder afzonderlijk uitgetrokken, wat ons zegt de commissie aan het slot van hun rapport rationeel schijnt." Nu de wet het model voor de begrooting aangeeft, kunnen wij daartegen geene bezwaren maken, maar zeer lichtvaardig zou het zijn, indien bi) eene administratie, wier jaarlijksche ontvangst en uitgaaf bijna dertien duizend gulden bedraagt, de buitengewone uitgaven en de onvoorziene uitgaven, zooals in het ontwerp, geraamd worden op 48,57. Resumeerende, moeten wij u adviseeren: lo. De post No. 3, bijdragen voor de musea, uit te trekken op ƒ2000. 2o. Post 5, prijzen en belooningen, te bren gen op 500. 3o. Post 12, buitengewone en onvoorziene uitgaven, op 323.57, en alzoo de begrooting vast te stellen in ont vangst en in uitgaaf op een gelijk totaal be drag van ƒ12,830. 4o. Het hoofdbestuur te machtigen, indien het onder 2 en 3 voorgestelde niet of slechts gedeeltelijk wordt gebruikt, het daarvan over blijvende, indien dit noodig is, te besteden ten bate der musea. Gemengd Nlenwa. Yoor het gerechtshof te 'söraven- hage (Yacantiekamer) verscheen gisteren de bekende „millioenenheer" uit Leiden, zich noemende „jhr. R. Broekhoff Jzn. de la Bour geois", in hooger beroep gekomen van het vonnis der Haagsche rechtbank van 20 Mei, waarbij hij wegens de bekende feiten, vormende 5 gevallen van oplichting, tot 2 jaren gevange nisstraf werd veroordeeld. Nadat bekl. bij zijne in eersten aanleg af gelegde bekentenis had volhard, wees mr. L. W. Van Gigch, van Amsterdam, op het hoogst treurige van deze zaak, waardoor eene achtens waardige familie in rouw is gedompeld. De levensloop van bekl. werd door pleiter nage gaan. Bekl. was altijd zwak van geest; lang zamerhand heeft zich bij hem gevormd een idóe fixe, meer en meer ontaardende in hallucinatiên. De tjjd was nog verre meende pl.— dat men in de rechtszaal eene plaats zou inruimen aan de psychiatrie; dat men, zonder ongeloof te ontmoeten, zou kunnen spreken van afwijkingen des geestestoch meende pl. dat hier een zoodanig geval aanwezig was. Het reeds niet normale brein van bekl. werd door kwade invloeden verkeerd geleid hijzelf werd het slachtoffer van een sluwen oplichter. Oplichting had bekl. voorzeker in enkele der bedoelde gevallen - niet gepleegdimmers, daarvoor was kwade trouw nooligen die be stond bi) bekl. niet. Welk arrest het Hof dan ook wijzen zou, betwijfelde pl. niet. De procureur-generaal, mr. Bjjleveld, kon zich met deze beschouwingen niet vereenigen. De ontwikkeling van het geheele weefsel van verdichting en bedrog vond zijn grond in bekl.'s zucht naar grootheid, lotsverbetering. Hü handelde met sluw, kalm overleg. Ook in die gevallen, waarin hij niet direct manoeuvres frauduleuses gebruikte, deed hjj dat indirect door het verspreiden van valsc-he geruchten. ZEdelA. vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak Woensdag 24 Juli. Voor het gerechtshof te 's-Hage stond gisteren, gelijk we reeds meldden, in appól terecht een ruim 60-jarig persoon uit Leiden, door de rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het op zettelijk aanranden van do eer en den goeden naam van een predikant der Ned. Herv. gemeente, door dezen te betichten van allerlei handelingen, welke moeilijk zjjn te noemen. Bekl. handhaafde zijne in eerste instantie afgelegde bekentenis. Mr. Ph. A. Haas, van Amsterdam, noemde deze vervolging eene wrange vrucht van het nieuwe strafwetboek, waartegenover het sys teem van den Code Pénal hem zooveel beter toescheen. De feiten releveerende, meende pl. dat nóch overtuigend, nóch wettig het bewijs was geleverd voor animus injuriande en de bedoeling om aan de beleediging ruchtbaar heid te geven. Ook vroeg pleiter wat bekl. kon bewogen hebben den predikant schan delijke daden ten laste te leggen. Mocht het Hof den bekl. niet vrijspreken, dan moest toch volgen het opleggen eener lichtere straf, zoo mogelijk van eene geldboete. Proc.-gen. mr. Bijleveld wist geen motief aan te geven voor bekl's. beleediging, maar dat er een was, stond z. i. vast- Het doel om te beleedigen en ruchtbaarheid te geven aan de beleediging, beide elementen van het misdrijf achtte Z.E.G.A. aanwezig. De proc.-gen. verderde dus bevestiging van het vonnis. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 24 Juli. Uit Vlissingon wordt van 10 Juli gemeldEene zware onweersbui bracht ons in den afgeloopen nacht een flinken regen, waarnaar zeer verlangd werd, doch zjj ging met eenige ongelukken gepaard. Op korten afstand van de stad werd eene koe van den landman Brielsman gedood. Slechts op korten afstand daarvan sloeg de bliksem in eene boerenhofstede van den landman J. Aarnoutze, vermoedelijk door den schoorsteen, en kwam in eene bedstede terecht, waarin twee dienst meisjes en een kind lagen te slapen. Het meisje, dat tegen den muur lag, werd in haren slaap gedood. De andere meid en het kind werden slechts weinig geschroeid en kwamen overigens met den schrik vr(j. De van Koude kerks ontboden geneesheer kon niet anders dan den dood van het 15 jarige meisje con- stateeren. De bliksem heeft in eene kast alles stukgeslagen, doch geen brand veroorzaakt. Te Swittau, in Moravië, waar eene bloeiende weverij-nijverheid bestaat-, zijn werkstakingen uitgebroken. Te Bielitz, in Silezië, en in de ijzerwerken van Stiermarken verwacht men dat de beweging zich zal uit breiden. Algemeen houdt men de socialisten voor de aanstokers der beweging. De orde is tot nog toe niet gestoord. van 3 tot en met 10 Juli. BEVALLEN: J. A. Maèrtens geb. Rinliler Z. J. W. Van Leeuwen geb. Kok 1). M. C. Van Beelen geb. Van Rijn Z. N. Koronboff geb. Bakker D. M. A. Scliütte geb. Schimmel Z. C. T. Sassen geb. De Kaper Z. S. M. Bavelaar geb. Kramer Z. C. Eikerbout geb. Cornet D. J. Nieuwenhuizen geb. Zaalberg Z. E. C. Bonter geb. Krofft Z. A. G. Marks geb. Voorzaat Z. M G. Koelewijn gob. Van Velzen D. M. Van der Putten geb. Momberg D. A. Van Nood geb. Langhout Z. W. Louwrier geb. Vinkvert D. D. (tweeling) E. Van der Steen geb. Louwrier Z. M. C. Van Galen geb. Laaken Z. M. DeFeijgeb. Melet Z. H. Penseel geb. Welling D. A. A. Berg geb* De Jong D. A. Schucbbard geb. Ginjaar D. - F. E. Servaas geb. Vilders D. S. O. BI ij leven geb. Van Zijp D. J. Van den Berg geb. Bodry D. J. Geenjaar geb. Kreft Z. J. J. M. Marks geb. Cornelisse Z. GEHUWD: J. B. Van Duuren jm. en C. M. Vlas veld jd. P. D. Schouten wedr. en W. Zwets jd. P. Peerenboom jm. en J. U. Osinga jd. OVERLEDEN: H. G. Cornelissen D. 11 w. C. Bavelaar Z. 5 j. A. A. Dame D. 6 w. F. W. Meyers geb. v. d. Veen V. 49 j. J. v. d. Kasteden Z. 39 j. J. J. Stikvoort Z. 1G m. D. W. Lub bert Z. 4 j. M. Wassenburg geb. v. Heijst W. 73 j. P- Kooreman D. 4 m. E. De Groot Z. 2 m. W. R. Bonte D. 1 m. J. M. Ovérvliot D. 11 m. B. Verhoeven Z. 5 m. M. Jansen D. 5 m. W. C. Goejee D. 3 j. J. C. Hemerik D. 16 j. E. C. Pettinga geb. Vinkostijn V. 42 j. FABRIKAAT- Alle soorten van baden, voor eiken leeftijd. Eventueel niet voorradig, worden zij in 8 dagen of korter gemaakt. Verschenen bij- H. TEN BRINK, te Meppel, en bij de meeste Boek handelaren voorhanden, de lste Aflevering van Dr. J. A. BEI JE RM AN EN W. M. DE VRIES. Vier afleveringen verschijnen voorloopig per jaar, in groot 8° formaat van minstens 82 bladz. druks. Prijs per afl. f 0.3J'/2. Zie verder het Prospectus ter verwijdering van Likdoorns, Wratten, Hoornhuid, enz. Per flacon met penseel 0.25, bij den Depothouder A. J. GROEN P.Jzn., Haar lemmerstraat over de Vrouwensteeg. Nieuwste en goedkoopste Woordenboeken VAN Franr.ais-Neerlandais. Neerlandais-Francais. Quatrième édition, revue, corrigée et augmentóe. Gebonden ƒ2.90. Deutsch-Hollandisch. Hotldndisch-Deutsch. Vierte Auflago, durchgoseken, verbessert und vermehrt. Gebonden ƒ3.90. Verkrijgbaar by den Uitgever A. W. SIJT- HOFF te Leiden. VAN IN HET EN OP in den omtrek der Kazernen en het Militair Hospitaal, twee goed gemeubileerde, ruime Kamers (maandkamers). Aanvaarding Augus tus e. k.: franco brieven Firma J. WEDDING, Harderwijk. DE POSTHOORN, levert in fijnste qualiteiten, tegen billijke prij zen: Export-, MUnchener-, Belcrsch-, PUsencr-, Lager-, Belegen Gcrste-, Dubbel Gerste-, Gerste- en Oudbier. JAC. KLOOS, Boekbinder, van Raamsteeg naar Kabeljauw-steeg Nl°. 1 (Breestraat), ba het Noordeinde. Speciale inrichting voor emballeercn en transporteeren van IXBOEBELS. Per as of schoepsgelegenheid met gesloten Linnenkisten, Bedzakken, enz. Aanbevelingen ten dienste. Bloemtobben, Tuinstokken, Postpakket kistjes in alle afmetingen. KOORENIIOFF, v/d. Werfstraat, by de Bakkersteeg en Haarl.straat 156. gevestigd te Yianen, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 21 Juni 1881, No. OS. Commissarissen: J. G. AIKEMA, te Amsterdam W. HARMENS Oz., te Harlingen L. A. Baron VAN ITTERSUM, te Yianen. Directeur: Mr. II. W. WAVUDEXBlItG. Levens-, Uitzeten Keepitaalsverzekeringen ƒ0.80, ƒ0.90 en ƒ1.— per liter. 1.25, ƒ1.50 en ƒ1.80 per liter. ƒ1.—, ƒ1.25 en ƒ1.50 per flesch. Flesschen, Kruiken en Kruikjes, allen gelakt met Cachet der Firma reu, geschoren, met Halsband, waarop naam van den eigenaar. Tegen belooning terug te brengen: Oude Heerengracht 20, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 6