N°. 9017. "Vrijdag 13 Juli. V. 1889. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van >§pn~ en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 Juli. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1/0. Franco per post1.40. Afzonderlek® Nommera0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regela ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. A. De Jonge, geb. te Roterdam, met academisch proefschrift, get.„Van het gezag der ouders ton opzichte van de goederen hun- nor kinderen"do heer C. P. Zaayer, geb. te Dirksland, na openbare verdediging van een academisch proefschrift, get.Dading ^paar Nederlandsch recht" en dezelfde tot doctor in de Staatswetenschap, na openbare verdediging van „Stellingen"en de heer A. L. Pabst, geb. te 's Gravenhage, met academisch proef schrift, get.„Staatstoezicht op levensverze kering." Aan dezelfde universiteit zyn door de vol gende heeren examens afgelegdC. A. De Bruin, cand. in de godgeleerdheid 1ste ge deelte; C. D. Sax, cand. in de godgeleerdheid 2de gedeelte; J. C. Crucq, het natuurkundig examen; P. G. J. Steenmejjer, voorbereidend examen in de geneeskunde; J. B. W. H. M. Hugenpoth tot denBeerenclaauw, doct.-examen in de rechtswetenschap. In de maand Juni zyn binnen deze ge meente geboren 129 kinderon, als76 zoons en 53 dochters; overleden 84 personen, (waarvan 7 elders woonachtig) als: 16 mannen, 12 vrouwen, 29 zoons en 27 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 30 paren. De Algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk zal Woensdag 17 Juli te 's-Gravenhage hare gewone jaarlykscbe vergadering aan vangen. Zy is samengesteld uit de volgende ledenPreadviseurs, de kerkelijke hoog leeraren dr. J. Offerhaus Lz. te Leiden, en dr. T. Cannegieter te Utrecht; adviseerende leden, de heeren L. Overman, secretaris dor Synode te 's-Gravenhage, en voor de finantiëele aan gelegenheden de heer P. Mom te Amsterdam, quaestor-generaal; voorts uit 30afgevaardigden van de provinciale ressorten; Gelderland de heeren jhr. W. F. Trip van Zoutlandt, predi kant te Hattem, en mr. J. baron Pallandt van Neerynen, ouderling te Neerijnen; Zuid-Holland: dr. G. J. Van der Flier, pred. te's-Gravenhage en mr. J. Bredius, ouderling te LeidenNoord- Holland: A. G. Jans, pred. te Westzaan, en A. Maagh Kniphuizen, pred. te Abbekerk; Zeeland: J. H. Geselschap, pred. te Vlissingen, en J. Dieleman, oud-ouderling te Ter-Neuzen Utrecht: H. A. E. Heinecken, pred. te Ame- rongen, en E. baron Van Lijnden van den Cannenburg, ouderling te UtrechtFriesland dr. J. Van Loenen, pred. te Hardegarjjp, en mr. J. Hinnema Buma, ouderling te Leeu warden; Overysel: E. Janzen, pred. te Heemje, en J. D. Buys Hz., oud ouderling te Dederas vaart; Groningen: dr. J. Pelinck, pred. te Farmsum, en H. R. Warmolts, pred. te Eexta Noord Brabant met Limburgdr. W. H. C. J. Van Heel, pred. te Roermond; Drente: P.H. Roessingh, pred. te Emmen; de Waalsche commissie: M. A. Perk, Waalsch pred. te Amsterdam. Aan do Staten dezer Provincie is door de uit hun midden benoemde commissie ge adviseerd, zich te veroenigon met het voorstel van Gedeputeerde Staten, „om ten behoeve der door het Nederlandsche Landbouw-Comité beoogde inzending op de Internationale Land- bouw-tentoonstelling te Buenos-Ayres, een waarborg te stollen van 3000, onder voor waarde, dat ten behoeve dier onderneming een crediot worde verleend van 25,000 en de waarborgstelling gezamenlijk het bedrag van 50,000 bereike."® Tevens is aan de vergadering voorgesteld: a. De voorgedragen ontwerp besluiten be trekkelijk de wijziging van het reglement van Delfland en van de bijzondere reglementen voor de polders Nieuwenhoorn en Nieuwe Gote, aan te nemen; li. Aan de gemeente Leiderdorp, ten behoeve van het leggen eener klinkerbestrating op den Lagen Rijndijk over eene lengte van on geveer 1250 M. en wel van af de Konings- brug tot ongeveer 110 M. ten Oosten van de Pothuisbrug, een subsidie te verleenen uit de provinciale fondsen ten bedrage van de helft der kosten, geraamd op 12000, tot een maximum van 6000, onder bepaalde voorwaarden. In eene gisteravond te Sassenheim ge houden vergadering van de afdeeling „Sassen heim" der centrale liberale kiesvereeniging „Volksbelang" is besloten voor de a. s. ver kiezing van 2 leden voor den gemeenteraad aldaar slechts één candidaat te stellen. Tot candidaat werd gekozen dr. A. G. Metzlar, die de candidatuur heeft aanvaard. Als Raads leden moeten aftreden de heeren C. Meijne, Katholiek, en T. Bergman, antirevolutionair. Aan het „Instituut-Schreuders" te Noord- wyk-Binnen werden in de afgeloopen week de overgangs-examens voor Grieksch en Latijn gehouden in de afdeeling A (gymnasiaal onder wijs). De heeren dr. Hartmann en dr. Damsté van het Leidsche Gymnasium verleenden daartoe hunne welwillende medewerking. Bevorderd werden van de 1ste in de 2de kl. M. C. Van der Haer en C. Smissaert (voorw.); van de 2de in de 3da kl. L. Reeser; van de 3de in de 4do kl. J. C. A. Everwijn, E. Dozy en L. Haeks (voorw.); van de 4de in de 5do klasse J. W. Pompe Van Meerdervoort en J. Kakebeeke. Deze week zullen de examens in afd. B (middelbaar onderwfis) plaats hebben. Ter vervanging van den tot kolonel be noemden luitenant-kolonel R. T. Muschart, zal de kapitein A. J. Prins tydolyk optreden als chef van den staf by de 1ste divisie infanterie te 's Hage. Met zekerheid wordt gemeld, dat het Ryksproefstation te Groningen, directeur dr. G. Holleman, thans leeraar aan de Zuivelschool te Oudshoorn, op 1 Nov. a. s. geopend wordt. De minister van financiën heeft bepaald dat zy, die by het examen voor deurwaarder der directe belastingen geschikt zyn bevonden en zich voor de vervulling van openvallende districten aanmelden, voor zoover zy overigens benoembaar zyn, in aanmerking zullen komen naar hun diensttyd, en, by golyken diensttyd, naar het by het examen verkregen nommer; een en ander mot dien verstande, dat sollici tanten, die by een vorig examen geslaagd zyn, steeds aan die van een later examen zullen voorgaan. Dinsdag heeft het 3de diner plaats gehad by den Commissaris dos Konings in Zuid Hol land, mr. C. Fock, aangeboden aan do leden der Provincialo Staten. Zy, die in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van assistent by de van Rykswege op te richten landbouwproefsta tions, worden uitgenoodigd zich vöór 1 Augus tus a. s. by gezegeld adres te wenden tot het departement van waterstaat, handel en ny verheid, met opgaaf van naam, voornamen, woonplaats en leeftyd en overlegging van zoodanige bescheiden, welke tot aanbeveling kunnen strekken. Aan do betrekking zal ver- moedelyk eene jaarwedde van 1200, bene vens eonige emolumenten, verbonden zyn. Naar onze correspondent te Parys seint, zyn op de internationale tentoonstelling nog vyf medailles aan Nederlandsche schilders toegekend, nl. aan mevr. Mesdag Van Houten en aan de heeren Duchatel, Klinkenberg, Van der Marei en Termeulen. (N. R. C.) De kapitein der infanterie van het O.-I. leger L. J. Smits, met verlof h. t. 1., en de 2de luit. der cavalerie B. Tillema, mede van het O.-I. leger, zullen den lOden Aug. a. s. per stoomschip „Utrecht" naar Indië vertrekken. Aan hot overgangsexamen van het 1ste naar het 21e studiejaar hebben aan den Kamper hoofdcursus voldaan de volgende onder- officierert InfanterieBerenschot, Bruyu, Eckenhausen, De Klein, Maas, Moll, Van Nieuwland van Nisielrooy, Spoel, Timmer, Vorstman en Wes- selink. Adm. h. t. 1.Ankersmit, Harsveldt, Hen- drikx, Muysen, Van Rantwyk en Ruyter. Adm. in O.-I.Blok, v. d. Bosch, Bovens, Brouwer, Van Ingen, Maronier en Tergau. Afgewezen voor dit laatste 2. Met het stoomschip „Noord-Brabant" van de Rotterdamsche Lloyd, hetwelk 6 dezer van Rotterdam naar Ned. Oost Indië is ver trokken, zal Dinsdag 16 Juli a. s. met den trein van 5 u. 33 m. 's avonds van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Marseille, mode eene verzending naar Atjeh geschieden. Op de toetreding door den Nederlandschen politieken agent te Caïro tot het voorstel der Egyptische regeering om den proeftyd voor de gemengde rechtspraak in Egypte opnieuw te verlengen, is wettelyke bekrachtiging gevraagd. Eene resolutie van het departement van financiën bepaalt dat winkeliers wegens verkoop in het klein van koek en andere koekbakkerswaren geen afzonderlyk patent verschuldigd zyn, mits by de regeling van hunnen aanslag ook op dien verkoop zooveel noodig worde gelet. De voorschriften betreffende de zekerheid van ontvangers zyn in dier voege gewyzigd, dat voortaan tot het stollen der hoogste zekerheid met het verbinden eener inschry ving op het Grootboek der 2'/i pets. nationale schuld van 35,800 kan worden volstaan. Z. M. heeft benoemdtot commies by het departement van justitie mr. J. A. baron De Vos van Steenwyk, thans adjunct com mies, en tot adjunct-commies by dat depar tement mr. G. F. M. baron Van Hugenpoth tot Aerdt, advocaat en procureur te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.- rechtb. aldaar. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. D. L, De Leao Laguna, thans kantonrechter in het 3de kanton te Amsterdam. Aan mr. A. J. J. baron Van Styrum, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Zieriksee, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en benoemd tot lid van gemeld college van regenten W. A. Ochtman, koop man en wethouder der gemeente Zieriksee. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Utrecht, ter standplaats de gemeente Utrecht, C. A. A. A. Benit, candidaat notaris aldaar. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerio by de kantongerechten in het arrondissement 's Hertogenbosch voor de kantons 's Hortogenbosch, Oss, Heusden en Waalwyk, ter standplaats 's-Hertogenbosch, mr. H. G. Van Sonsbeeck, advocaat en pro cureur aldaar. NccleiTnndsclie aa (schappij tot bevordering van Nijverheid. Door de commissie, gecommitteerd om te advisreren omtrent de rekening over 1888 en de begrooting voor 1890 werd in de heden gehouden algemeene vergadering het volgende ripport uitgebracht: „De afgevaardigden der departementen Gro ningen, Schiedam, Amsterdam, Middelburgen Breda, gecommitteerd om te adviseeren omtrent de rekening over 1888 en de begroo ting voor 1890 van de Nederlandsche Maat schappy ter bevordering van Nyverheid, heb ben de eer uwe vergadering het volgende mede te deelen en voor te stellen. De rekening met de bewysstukken zyn door" ons nagezien en in volkomen orde bevonden, zoodat wy daaromtrent niets hebben op te merken en voorstellen die rekening, sluitende in ontvangst met een totaal bedrag van ƒ12,905.13, in uitgaaf met ƒ13,741.565 en alzoo met een nadeelig saldo van /S36.435, goed te keuren, onder dankbetuiging aan hot hoofd bestuur en den algemeenen secretaris-penning meester voor het gevoerde beheer. Niet zoo eenvoudig hebben wy de begroo ting kunnen afhandelen. Het kan niet anders of in den toestand, waarin de Maatschappy verkeert, moet eene begrooting van ontvangst en uitgaaf voor het volgende jaar tot ge wichtige beschouwingen en opmerkingen aan leiding geven. Allereerst in ontvangst, de contributies van leden, donateurs en donatrices. Die ontvangst bedroeg in 1888 ƒ8850, en is voor het volgende jaar geraamd op 8770. Zal de nog steeds voortgaande vermindering van het getal leden, dat nu in 1888 reeds belangryke schade heeft berokkend, in 1890, dus twee jaren later, niet meer dan ƒ80 be dragen Wy hebben ons die vraag gesteld, zonder daarop antwoord te geven. Tot de uitgaven overgaande, gaven post 1 en 2 geene aanleiding tot beschouwingen; post 3, bydragen voor de musea, des te meer. Die post is in de begrooting uitgetrokken tot een bedrag van ƒ2775. Hebben de musea die som noodig? Om dit te beoordeelen, vroegen wy aan den hoofdbestuurder, den heer Hamel berg, en den algemeenen secretaris-penning- meester inzage van de begrootingen van de musea voor 1890. Helaas! die begrootingen worden eerst in November opgemaakt, dus na het vaststellen van het subsidie onzer Maatschappy. Het behoeft geen betoog, Myne Heeren, dat dit een toestand is, dien men nergens zal vinden en die ook nergens zou worden gedoogd. Immers, al hebben de musea die sommen niet noodig, gobruiken kan men dat geld altyd wel, en nu de subsidies zyn vastgesteld op eene zekero som, worden do begrootingen der musea daarnaar ingericht. Hoe licht kan het gebeuren, dat de sommen, door ons toe gestaan, te gering zyn; hoe licht ook omge- keerddat het vastgestelde bedrag niet noo dig is. In beide gevallen hebben wy blindelings en zondor te kunnen oordeelen eene som vastgesteld, en dat, terwyl art. 57 der wet aan de Maatschappy de verplichting oplegt, niet om de musea ta,subsidiëaren, maar haar te onderhouden, zoodat zy kim noch mag op treden als een eenvoudig subsidiegever. Wy moeten u dus ernstig ontraden in het vervolg ooit eene subsidie vast te stellen vóór en aleer de begrooting te kennen. Ernstige bedenkingen heeft uwe Commissie tegen bet voor memorie uittrekken van post 5, pryzen en belooningen. Er kunnen in het volgende jaar op twaalf vragen antwoor den inkomen, welke, wanneer zy voldoende worden bevonden, met 12 gouden medailles en met 300 in contanten moeten worden bekroond. Dit zou eene uitgaaf veroorzaken van 2000. Aangenomen, dat slechts drie antwoorden in 1890 bekroond worden, een cyfer, dat meermalen ook in de laatste jaren is bereikt, dan zal daarvoor toch altyd onge veer 500 benoodigd zyn. Uwe commissie moet u dus voorstellen die som daarvoor op de begrooting to brengen. Men spreke van het modernisoeren der Maatschappy, men achte het bekronen met papieren medailles, wat onze wet nog niet toelaat, overeenkomstig de waardigheid van onze instellingen, maar gouden medailles, welke men niet betalen kan en geld, dat niet beschikbaar is, uit te loven, dat achten wy de moderniseering onzer oude waardige Maat schappy, onder bescherming van Z. M. den Koning, wel wat ver gedreven. Met niet minder ernst is besproken de post 7, tydschrift a 3000. Gewichtigo be denkingen werden er in uwe Commissie te berde gebracht tegen de huidige inrichting van het tydschrift, eene inrichting, die voor dit eene jaar slechts als proef dient. Bevreem-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5