Burgerlijke Stand yan Leiden. talenten wijdde, was vertegenwoordigd door commissarissen do president-commissaris, de heer J. Snijder, was door uitlandigheid verhinderd, den bekeerenden vennoot on door leden van de redactie; de pers door eenige journalisten en den directeur van „het Vaderland", den heer Van Vliet. Van het Anti-Dienstvervangingsbond, waar van de overledene tweede secretaris was, was eene deputatie aanwezig, terwijl, behalve enkele letterkundigen, een aantal gepension- neerde hoofdofficieren werden opgemerkt, o. a. de oud-ministers Weitzel on Engelvaart. De lijkwagen was versierd met een aantal prachtige kransen, een zeer fraaie van het blad, waarvan hij redacteur was, en een kruis van bloemen. Bij het graf werd slechts een enkel woord gesproken, door den heer Roëll, namens den president van den Anti-Dienstvervangingsbond, den heer Mac Leod. Na diens korte rede werden de kransen op het graf neergelegd en nadat een broeder van den overledene de aanwezigen had bedankt, werd de groeve gesloten van een man, wiens bijzonder talent als schrijver hem in de ge schiedenis dor Nederlandsche letteren eene plaats der eere waarborgt. Overeenkomstig het programma, had Zaterdag-avond ter viering van het 60-jarig bestaan van het regiment grenadiers en jagers op hot achterplein der grenadiers-kazerne te 's-Hage, het feestconcert plaats, aangeboden door de K. M. kapel, onder directie van don onder-kapelmeester. Het was er recht feeste lijk versieringen en illuminatie |voldeden uit stekend. Kolonel Greve sprak de feestvieren den toe en wijdde een dronk aan den Koning, diens gemalin en diens dochter. Hjj bezegelde den dronk met een „Leve de Koning 1" hetgeen door alle aanwezigen driewerf werd herhaald. Daarop werd met het bal aangevangen, v Hedenmiddag had op het Malieveld de voor genomen parade plaats. Het corps stond onder bevel van zijn commandant, kolonel Greve, die den divisie-commandant, gen.-maj. jhr. Klorck, met diens staf, langs het front der troepen leidde. In de vacature van onderwijzeres, ont staan aan de openbare school te Voorschoten door het vertrek van mejuffrouw H. Teupken naar Haarlem, is voorzien door de benoeming van mejuffrouw S. H. Boer, te Amstelveen, gemeente Nieuwer Amstel, nadat mejuffrouw J. P. De Jongh, te Koog aan de Zaan, die de eerste op de voordracht stond, had bedankt. Ds. C. J. Lammerink, pred. te Schevenin- gen, heeft voor het beroep naar Haarlem bedankt. Bjj koninklijk besluit is de heer R. C. Kroesen, thans gouverneur van Sumatra's "Westkust, benoemd tot lid in den Raad van Nederlandsch Indië. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het Nederlandsch Tooneel verbond werd besloten, dat de voor bereidende school aan de Tooneelschool ver bonden zal blijven. In de afdeeling Nederland op de Parijsche tentoonstelling is ééne eerste medaille voor beeldhouwkunst toegekend, en wel aan den heer Leenhof!. Het aantal aangiften voor den nieuwen cursus der Rijkslandbouwschool te Wagenin- gen is aanmerkelijk grooter dan vorige jaren. In het geheel hebben zich 36 candidaten aan gegeven, w. o. 15 voor de afdeeling A. Do Amsterdamsche gemeenteraad besloot Zaterdag aan de Duinwatermaatschappij aldaar voor hoogstens twee jaren toe te staan, om de Vechtwaterleiding, in de woningen te bren gen, uitsluitend te bezigen voor huiselijk ge bruik, doch niet voor drinkwater of voor spijsbereiding. Verier besloot de Raad van de Maatschappij tb eischen aan geabonneerdtn gratis duinwater te verschaffen en inmiddels aan eene commissie van zeven deskundigen (geene gemeente-ambtenaren) op te dragen een onderzoek in te stellen naar de techni sche middelen van duinwateraanvoer der Maat schappij en om daarover rapport uit te bren gen, met aanwijzing van de verbeteringen, welke daarin zijn aan te brengen. De dirigeerende officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. Van Lith Harrebomée, uit Oost Indiê in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer J. Scholten gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer der derde klasse voor den dienst daar te lande. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 11 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Batavia," van Rotter dam naar Java, is 6 Juli Sagres gepasseerd; de „Prinses Amalia" is 6 Juli van Amsterdam te Batavia aangekomen; de „Prinses Wilhel- mina" vertrok 6 Juli van Batavia naar Am sterdam; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Juli te Southampton. Gemen gd Nieuw» Omstreeks kwart over zevenen gisteravond ontstond in de Janvossensteeg alhier bij den vleeschhouwer Van G., die aldaar perceel 30 bewoont, een vrij hevige binnenbrand, welke zijne rookwolken ook langen tjjd naar buitenshuis dreef. Eenige spuiten en reddingladders waren spoedig vóór en in de steeg aanwezig. Door middel van water uit de Oude Vest was men den brand weldra meester, zoodat de brandklok niet behoefde geluid te worden en het brandpiket der schutterij geen dienst behoefde te doen. Wel was er eene militaire wacht tot afzetting van het terrein aanwezig. Terwijl het vuur zich trachtte uit te breiden, werd de inboedel uit het perceel verwijderd en in nabijgelegen woningen binnengedragen. Het huis draagt uitwendig zeer weinig sporen van het onheil, waardoor hot bedreigd word eene gebroken ruit strekt hen, die weten willen waar de brand wilde woeden, tot gids. By de Brusselsche Brandwaarborg-Maat schappij (agenten de heeren J. A. G. Proot en Zoon, alhier) is het huis verzekerd. Het 3'/j- jarig kindje, in de 1ste Ha verstraat alhier, dat Vrijdag jl. het ongeluk had in een pot met heet water te vallen, is Zaterdag avond omstreeks elf uren aan de daardoor bekomen brandwonden, na een smar telijk lijden, overleden. Zaterdagavond is de tram van Voorschoten naar Den Haag niet ver van den Veurschen tol in aanraking gekomen met eene losse machine. Gelukkig hebben er geene persoonlijke on gelukken plaats gehad. Alleen is er schade aan materiëel. De dienst werd slechts een oogenblik vertraagd. Sedert eenigen tijd werd door den pachter der buffetten van het stoomtram station van de Rijnspoorweg Maatschappij te Scheveningen, herhaaldelijk geld uit de toon bankladen gemist. Aan do politie gelukte het Zaterdag den dader een minder beambte van voornoemde Spoorweg maatschappij op heeterdaad te betrappen. De hoofdagent van het posthuis nabij het station, had zich gedurende den nacht in de wachtkamer verborgen en be trapte den dief toen deze de lade wilde lichten, na door het raam binnengeklommen te zijn. De beambte zag dus zijne moeite wel beloond Te Nijmegen is het driejarig dochtertje van den kleedermaker v. H., dat van huis was afgedwaald, al spelende in de Waal gevallen en verdronken. Het lijkje is kort daarna opgevischt. Men meldt uit Miinchen van 7 JuliDe expres trein Keulen-Frankfort, welke alhier des morgens om acht uren moest aan komen, is bij het station Rhoermoos ontspoord. Volgens het officiëele rapport zijn acht per sonen gedood en elf gewond. Nader wordt gemeld dat de wissel ver keerd gesteld was, zoodat de trein op een zijspoor kwam, waar drie waggons stonden. Van de acht personen, die gedood werden, z(jn zeven uit Eisenstock, in Saksen. Vijf gewonden werden per ziekentrein naar het hospitaal te München gebracht. Köpings machinefabriek te Stokholm is door brand vernield. Een groot deel van de stad El- lensburg, in Washington, is door brand ver nield, waardoor een groot aantal menschen zonder dak is. Te Hankow, in China, zijn opnieuw gewelddadigheden tegen vreemdelingen ge pleegd. Uit Korea wordt aan de „Standard" ge meld, dat eene afdeeling der Chineesche vloot de beweging der Russische schepen op de Oostkust bewaakt. Te Sevul zouden onge regeldheden zijn uitgebroken en de kanon neerboot „Espoir" is naar Chemulpo ge zonden om de Britsche belangen te beschermen. Omstreeks 26 dagen geleden werden 22 inwoners van Avignon door een dollen hond gebeten. Twee hunner, een jongen van 12 en een jonkman van 17 jaar, stierven dezer dagen aan hondsdolheid. De anderen zijn dadelijk naar het instituut Pasteur gezonden. Do handelswijk der stad Harley (Idaho) is afgebrand. De schade bedraagt een '/2 millioen dollars. Door de verloving van de oudste dochter van den prins van Wales, zegt de „World," is een zjjner langgekoesterde wen- schen vervuld, daar nu ook zijne overige dochters uitgehuwelijkt kunnen worden. Het blad meent te weten dat er sprake is van eene verloving met tweo buitenlandsche prinsen en niet met EDgeleche edellieden. Men zou daar op do bruiloft der oudste zuster zoo niet reeds vroeger alles van hooren. Ofschoon lord Fife eenige voorwaarden heeft gesteld, o. a. dat zijne vrouw lady Fife en geene prinses genoemd zal worden en er ook geene hofdames op na zal houden, zegt do „Truth," blijft zjj toch de oudste dochter van den troonopvolger en als haar vader den troon bestijgt, is zij uit den aard .der zaak „princes royal" van Groot-Britanië. De rechtbank van Djjon heeft twee Indische kwakzalvers tot een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. Deze heeren, Theoula en Pakeroule genaamd, waren naar Europa gekomen om een wondermiddel te 6xploiteeren, eene zalf, waarmede bijzienden genezen en stekeblinden ziende gemaakt wer den. De samenstelling was hun geheim maar het hoofdbestanddeel was een diamant ter waarde van ten minste 400 fr., door den patiënt te leveren en die door hen met meel, oliën enz. tot de wonderzalf werd versmol ten, in een hermetisch gesloten ketel en in een oogenblik tfjds. De rechtbank was ver blind genoeg om in deze weldoeners der menschheid goochelaars en oplichters te zien. Een gevaarlijk varken. Ver leden week waren twee mannen op eene boerderij te Willesden, in Engeland, begonnen eenige varkens te voederen, toen eensklaps een mannetjesvarken zich op één hunner wierp, die echter nog tijd had op eene ton te springen. Terwijl hij daar met moeite de aanvallen van het woedende dier afweerde, wierp zijn kameraad het varken met steenen. Het keerde zich nu tegen dezende onge lukkige wist niet te ontsnappen en hem werden door het woedende dier 29 wonden toegebracht. Tevergeefs beukte de eerst- aangevallene het varken met eene ijzeren staaf op den rug; het liet zijn slachtoffer niet los. De man is aan zijne wonden reeds overleden. De nieuwe verjongingskuur. Men herinnert zich de opzienbarende ontdek king van den bejaarden Franschen geleerde dr. Brown-Séquard, die verklaarde zichzelven tien jaren verjongd te hebben met onder- buidsche inspuitingen van levende cellen, verkregen door zekere doelen van konijnen of marmotten te vermalen en in gedistilleerd water te verdunnen. Uit achting voor den geleerden bewaarden velen het zwijgen op deze mededeeling en aan ongeloovige spot ters heeft het in en buiten Frankrijk niet ontbroken. Thans echter behelst de „Figaro" breedvoerige mededeelingen van dr. Variot, die de ontdekking in een hospitaal met de verrassendste uitkomsten heeft toegepast op drie volkomen verzwakte werklieden. Het eerstvolgend nummer van het „Bulletin de la Société de Biologie" zal daarvan een weten schappelijk verslag openbaar maken. Eerste huwelijksafkondiging van 7 Juli. D. Yan der Steeg jm. 32 j. en M. J. Verhaar jc"V 24 j. J. v. Zonneveld vredr. 76 j. en A. Use wed. 72 j. P. Horstmann jm. 23 j. en A. G. Sierat jd. 25 j. M. C. Laman jm. 22 j. en L. Beij jd. 18 j. J. C. Poptie jm. 22 j. en P. C. Suzan jd. 25 j. D. H. Jedeloo jm. 27 j. en M. J. Kraij jd. 27 j. A. Carton jm. 22 j. en K. De Boer jd. 20 j. P. Yan den Broek jm. 23 j. en E. A. Raar jd. 22 j. D. Hartevelt jm. 26 j. en H. G. Groskamp jd. 22 j. C. Yeilbrief jm. 27 j. en J. C. E. Recter jd- 37 BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft be raadslaagd over het voorstel betreffende den Zuiderspoorweg. De heer Montaud stelde als amendement voor, dat de werken door den Staat zouden uitgevoerd worden. Hiertegen verzette zich de heer Cochery, die betoogde dat bij den ijver, aan gene zijde der Alpen betoond, men den aanleg van dezen spoorweg niet mag vertragen. Het amendement van den heer Montaud is daarop verworpen. DnltaoUiind. De Berljjnsche „Post" bevat op eene in het oog vallende plaats eene nota, welke zeer de belangstelling wekt Van eene zijde, welke goed onderricht is en vertrouwen verdient, wordt aan het blad gemeld, dat hot gevoelen des keizers omtrent hot geschil met Zwitserland met juistheid is uitgedrukt in het bekende Karlsruher arlikel van de „Köln. Zeitung." De keizer heeft ook te Stuttgart en Sigmaringen aan voorname personen verklaard, dat hij stellig rekende op eene spoedige bijlegging van een geschil, dat hjj betreurde. Door eene reorganisatie van het politietoezicht op de vreemdelingen, zoo als Zwitserland zich die voorstelt, kan het drie keizerrijken tevreden stellen. Hjj wenschte vurig, dat de opgewekte openbare meening tot bedaren mocht komen, en dat ook in deze quaestie mocht erkend worden, hoe bijzonder vredelievend de strekking der Duitsche poli tiek is. Deze nota schijnt de reeds verspreide mee ning te versterken, dat de opvatting des kei zers omtrent de Zwitsersche quaestie afwijkt van Von Bismarck's gevoelen, en de open baarmaking er van schijnt dan ook werkelijk ten doel te hebben dit in het licht te stellen. Zwitserland. Hetzij het bericht eener onderhandsche waarschuwing vanwege den Bondsraad onwaar is geweest, hetzij de prins zich daaraan niet gestoord heeft, zeker is het, dat van ver schillende kanten de aankomst van den graaf van Parijs met prinses Hélène van Orleans te Yevey gemeld wordt. Volgens de „Figaro" heeft de prins Zaterdag delegatiën ontvangen uit de departementen Ain, Isère, Savoye, Opper-Savoye, Rhone, Gard en Ardèche en toonde hij zich vol ver trouwen ten aanzien van den uitslag der aanstaande verkiezingen. BelfflB. Graaf Van der Straten-Ponthoz, grootmaar schalk van het hof te Brussel, is op 81- jarigen leeftijd gestorven. Hij was in 1831 in den diplomatieken dienst getreden en droeg bjjna alle grootkruisen van Europa. Prins Boudewjjn zal waarschijnlijk vóór de groote manoeuvres de Parijsche tentoon stelling gaan bezoeken. Hij zal incognito reizen. Ooitenr^Hong-MonnrohlK. De „"Wiener Zeitung" meldt de benoeming van den heer Deburian tot diplomatiek agent en consul generaal eerste klasse te Sofia. De Hongaarsche delegatie heeft in eene voltallige zitting de rijksbegrootingen voor marine en financiën, en het gewijzigde bud get van 1887 goedgekeurd. Volgens de tusschen de ministers van financiën in Oostenrijk en Hongarije over eengekomen schikkingen, zal de enquête voor de regeling van den koers van den florijn niet plaats hebben vóór den aanstaanden herfst, en misschien zelfs nog later. Spanje. In de Spaansche Kamer heeft een rumoerig tooneel plaats gehad. Toen de minister van buitenlandsche zaken, markies De Vega de Armijo, opstond tot weerlegging eener rede van den voormaligen president, den heer Martos, waarin de regeeringspolitiek heftig werd afgekeurd, maakten de leden der oppo sitie, geholpen door het publiek op de tribune, zulk een gedruisch, dat geruimen tjjd den spreker belet werd, zich verstaanbaar te maken. Ten laatste werd de orde hersteld, waarna de minister zijne rede kon voortzetten. Servlï. Volgons de jongste berichten vertoeft de gewezen koningin van Servië, Nathalia, nog steeds op haar afgezonderd winterverblijf te Yalta, waar zij echter voortdurend briefwis seling met Belgrado onderhoudt. De corres pondent der „Standard" te Odessa gelooft echter, dat dit rustige leven niet lang meer zal duren, daar Nathalia haar geheele huis houden zóo ingericht heeft, dat z(j zeer spoe dig vertrekken kan. Haar mogelijk besluit, Yalta te verlaten, zal dus zeer snel door haar gevolgd worden. Volgens den correspondent wordt de gewezen koningin scherp door Oos- tenrjjksche agenten bewaakt. Deze week komt de heer Milan Obreno- vitsch te Belgrado. De gewezen koning heeft, evenals aan zijn zoon, ook aan het regent schap een telegram gezonden naar aanleiding van de zalving van koning Alexander, waarin hjj den wensch uitdrukt, dat zijn zoon lang regeeren zal en belooft, steeds een trouw onderdaan te zijn. Volgens den correspondent der „Times" te Belgrado had de Russische gezant Persiani reeds eenigen t(jd geleden toebereidselen ge maakt tot bijwoning van de zalvings-plech-

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2