Na. 9014 Dinsdag O Juli. A°. 1889. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (2jpn- en feestdagen, uitgegeven. Inzenders van Advertentiën Leiden, 8 Juli. Feuilleton. Bant not en-papier. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.l7$t Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. worden opmerkzaam gemaakt, dat bij de Advertentie steeds moet gevoegd worden een verzoek tot plaat sing-, met duidelijke onder- teekening. Heden zyn aan de universiteit alhier bevor derd tot doctor in de rechtswetenschap j de heer J. Oostwoud Wydenes, geb. te Abbe- kerk, met academisch proefschrift, get.„Over vermenging, en in 't bijzonden over de vraag Gaat hypotheek, op vruchtgenot gevestigd, te niet, wanneer het vruchtgebruik, door ver menging, met den eigendom vereenigd wordt?" de heer W. H. Hoijer, geb. te Rotterdam, met academisch proefschrift, get.„Iets over de kosten in het burgerlijk proces" ra de heer C. P. Burger Jr., geb. te Gouda, met academisch proefschrift, get.: „De be perkte aansprakelijkheid van den schuldenaar ic hot hedendaagsche en in het oude zeerecht". Aan dezelfde universiteit zijn de volgende ■examens afgelegd door de heeren H. Mulder •en M. J. Rykmans het eerste natuurkundig examen; door den heer P. Bakliujjsen het voorbereidend examen in de geneeskunde; door den heer H. W. R. E. Van don Bergh van Eijsinga hert cand.-examen in de godge leerdheid, eerste gedeelte. 9 Men deelt aan de „N. R. C." mede dat door den minister van binnentandsche zaken, ter benoeming van een hoogleeraar in het Romeinsch recht aan de universiteit te Leiden, aan Z. M. den Koning voorgedragen zijn: lo. mr. Th. Heemskerk; 2o. mr. Witsius de Savornin Lobman. Dondordag-middag deelde de burgemeester, de heer De iLaat de Kanter, vóór den aanvang van de gemeenteraadszitting mede, dat de ge ruchten, welke op dat oogenblik liepen, zeker heid behelsden, dat curatoren der universiteit collectief hun ontslag zouden nemen- Die ge ruchten schijnen thans waarheid te zullen worden. Op de voordracht van ceratoren kwamen de genoemde heeren niet v«or. ■Tot zoover de „N. R. Crt." fNaar aan leiding van .op onze information verkregen inlichting, kunnen wij echter stellig mededeelen dat het beriobt geheel in strijd met de waar heid is. Bij de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen: ƒ42, ƒ21.50, ƒ4.40 en 2.20. In de Róunion des Députés des Églises Wallonnes, welke dezer dagen te Amsterdam is gehouden, werd het jaarverslag over 1888-1889 uitgebracht door de commissie, die zich, zooals bekend is, sedert eenige jaren onledig houdt met het bijeenbrengen der bouwstoffen voor de geschiedenis van het Waalsche kerkgenootschap. De „Haarl. Crt." werd in de gelegenheid gesteld het volgende uit dat rapport mede te deelen De commissie verloor tot haar diep leed wezen haren voorzitter, den heer F. H. Gagnebin, die wegens zjjne gezondheid zijn ont slag nam en nu eere-president werd als huldo voor de vele diensten, aan de commissie be wezen van hare oprichting af. In zijne plaats werd de heer E. Bourlier te 's-Gravenhage benoemd tot voorzitter en mr. A. J. Enschedé tot vice-president. Een harer correspondee- rende leden, de heer Henri Bordier te Parijs, ontviel haar door den dood, de onvermoeide bewerker der 2de uitgaaf van de France Protestante. Evenzoo de emeritus-predikant dr. P. J. J. Mounier te Amsterdam, die, zooal geen lid is geweest, toch in zekeren zin de ontwerper was van de taak der commissie, en nog laatst in de November-vergadering met zijne kennis en ervaring haar had voor gelicht, toen de ondersteuningen, aan de Waldenzen verstrekt, werden besproken. Hij vermaakte haar al, wat hij had opgeteekend over den oorsprong -der Protestantsche Kerk in de 'Zuidelijke Nederlandenvan welke bij dragen de commissie een goed gebruik hoopt te maken. Een woord van dankbare waardee ring werd gewijd aan den verdienstelijken heer Mounier. Als gewoon lid werd aan de commissie toegevoegd de heer P. Du Rieu Jr. te Leiden, die sedert eenige jaron haar op verschillende wyzen krachtdadig had bijge staan. Wat de iaatet verzamelde bouwstoffen be treft, werd genoemd eene aanvulling in de reeks der archiefstukken van de kerk te Naarden en van die te Voorburg, terwijl een onderzoek na3r de Walen te Amersfoort had bewezen, dat «y een tijdlang hun -eeredienst verrichtten in eene kapel naast den grooten toron aldaar. Verder werden de requesten onderzocht, die door de Fransehe vluchtelin gen aan Hop, gezant der Staten te Phrijs, waren ingediend en nu op 's Rijke archief bemeten. In decs, ofschoon vruchtelooze po gingen om hersteld te worden in het bezit hunner verbeurdverklaarde goederen in Frank rijk zjjn tal van geschiedkundige merkwaar digheden bewaard omtrent deze om hun geloof zoo wreed vervolgden. De Collection des Fiches of afschriften van doop-, trouw- en begrafenis akten uit de kerk registers maakte steeds het onderwerp uit der zorg van eenige leden. Deze duizenden strookjes zijn allen doorgezien en beter geor dend, terwijl er eene lijst der daarin voor komende familienamen werd vervaardigd, waarbij de verschillend gespelde namen der leden van dezelfde familie beter bij elkander konden geschikt worden. Dit kostbare en moeitevolle werk wordt zeer gewaardeerd door de velen, die voor genealogische onder zoekingen deze keurige verzameling raadple gen, hetgeen zeer druk plaats vond. "Wat het Bulletin aangaat, achtte de com missie het zeer gelukkig, dat de heer Gagnebin zijne uitvoerige lijst der predikanten van alle bestaande en opgeheven Waalsche kerken nog had mogen voltooid zienhet nut daarvan wordt door do nauwkeurigheid der tallooze gegevens niet weinig verhoogd. De belangrijke inhoud, toegezegd in do volgende afleveringen, moge het getal der inteekenaren doen toenemen. Aan belangstelling der buitenlandsche zuster- genootschappen had het niet ontbroken. Drukke briefwisseling was onafgebroken gevoerd door den secretaris, dr. W. N. Du Rieu te Leiden. Aan het rapport over de Wale Bibliotheek, te Leiden, eene instelling, welke met hot doel oni eene geschiedenis der keTken te vervaardigen, reeds veel vroeger was opge richt, is liet volgende ontleend: De archiefstukken van de Leeuwarder kerk werden na de opheffing van die gemeente geplaatst in de verzameling; had dit in vroe ger eeuwen ook kunnen geschieden by de opheffing van de vele kleinere Waalsche kerken, zeker waren niet zoovele registers verloren geraakt, die men nu bjj het schrijven der geschiedenis van die kerken zoo noodig heeft Met dank werden de geschriften vermeld, door de predikanten der Fransehe kerken aan -de Bibliotheek geschonken, ais: door do heeren Chavannes, Dardier, Daubanton, Gagnebin, Lacheret en Perk, terwijl de heer Mounier eene zorgvuldig bijeengebrachte ver zameling geschreven en gedrukte stukken van de Waalsche Synodes en Réunions heefc vermaakt aan deze inrichting. Van de geschenken werd o. a. Beattie's Waldenses genoemd, de met tal van fraaie Engelsche staalplaten versierde beschrijving van hunne valleienvoorts eenige Hollandsche vertalingen van indertijd veelgelozene werken van Wale predikanten, waardoor hun invloed duidelijk blijkt, als L. de Dieu, Tractaet tegen de gierigheyt, door A. Heydanus; L. Drelin- court, Christelijke klinkdichten, door P. De1 RueErmans preek bij het huwelijk T Willem V, door J. P. I. Du Bos; P. J" Serre, Stichtelijke werken, door J. H. QUze- - maker; verder Mornay, Gesprekken jVeE het leven en den dood in onuitgegeven b .andsohrift van een Tijdgenoot. Een afschrift van jurieu, Dévotion et deux sermons sur ie 1 persévciram'O, werd aangekocht, en door t ,emjddeHng- van. den archivaris mr. Ch. Dozy werd jn bruikleen afgestaan eene Fransehe ,6rta;ing van Aldei- kerke's Beleg van Leid' door j guyot vöP*' vaardigd en met drr j.ietter3 zeer net afge schreven. De portefeuilles met p]aten, portretten, ker ken en familiewap ^n8 van -y^aien werden weder aangevuld, eve Jalg aan de verzameling ge denkpenningen A vrerd toegevoegd de zilveren bruiloftspenr jing yan p F Qli^nett en S. Yan Gangelt, c1 e bronzen penning op het afbreken der Prot jstantgche kerken door Bodewijk XIV en eer 1 koperen Avondmaaispenning van do kerk Vlissingen, die, zooal» bekend is; hij' het huisbezoek aan hen werden' gegeven, die- a an die plechtigheid mochten doelhemen. Ten slotte werd vermeld het drukke gebruik, door verschillende geleerden hier te lande en' daarbuiten gemaakt van deze Bibliotheek. Ter voorziening in de vaceerende betrek king van ontvanger der gemeente Valkenburg: is door B. en Ws. eene aanbevelingslijst op gemaakt, bestaande uit de heeren J. Senffte Valkenburg en Th. Van W(jk te Leiden. De markies De Malaspina, secretaris bij de Italiaansche legatie te 's-Hage, is van zjjn buitenlandsch verlof in de residentie terug gekeerd. De nieuwbenoemde secretaris van de Spaansche legatie bij ons Hof, graaf E. De Otal, is te 's-Hage aangekomen en afgestapt aan het hotel „den Ouden Doelen." Na-eene langdurige ongesteldheid is te 's-Hage in bijna 57-jarigen ouderdom over leden mr. A. Wm. Jacobson, advoc.-procureur bij den Hoogen Raad. De laatste hulde, aan den heer P. F. Brunings gebracht, kenmerkte zich door grooten eenvoud. Op de algemeene begraaf plaats te 's-Hage, waar hedenochtend zijn etoffelijk overschot ter aarde werd besteld, hadden zich vele vrienden vereenigd. Het blad, waaraan h(j in de latere jaren zijne 5) Ik vergat geheel en al, dat ik de rol van particulier secretaris moest spelen, en zeide eanigszins scherp: „Ik zou u, heer kassier, raden, u met uwe eigene zaken te bemoeien en u om de mijne niet te bekommeren. Ik gal om met wien ik wil en laat mij daarin door niemand voorschriften geven." Ik trachtte de arme vrouw zooveel moge lijk gerust te stellen, ja, ik liet mij zelfs zóó ver vervoeren en beloofde haar, handelend op te treden voor hare belangen. Ik had den volgenden morgen dan ook het vaste voornemen, met den heer Römer over deizaak te spreken, maar het scheen mij toe, dat ik daarmede mijne bevoegdheid te buiten ging. Ik moest hem over dienstzaken spre ken, en ik zou misbruik hebben gemaakt van mijne positie, indien ik mij in zijne zaken had willen mengen. Ik moest du3 eene ge legenheid afwachten en wenschte van harte, dat zij Bpoedig mocht komen, opdat ik den heer Römer over zijn vroegeren beambte Glaser zou kunnen spreken. Deze gelegenheid zou vroeger komen dan ik meende; aanleiding daartoe gaf de boer Brettsehneidor zelf. Indien op dit oogenblik de bliksem in het kantoor ware geslagen, dan had de algemeene verbazing over deze terechtwijzing niet groo- ter kunnen zyn. Ik keek om mij heen en zag blijde gezichten. Al deze oudere en jon gere beambten, die onder de tucht van den kassier leden, dankten mü ten minste met hunne oogen, dat ik het waagde hem de waarheid te zeggen. De heer Brettschneider beet zich op de lip pen en zeide: „Gij schijnt zeer zonderlinge begrippen van discipline te hebben. Ik maak u er opmerkzaam op, dat ik de oudste be ambte en, by verhindering van den heer Römer, diens plaatsvervanger ben." „En ik verklaar u," zeide ik, „dat ik de persoonlyke particuliere secretaris van den heer Römer ben, dat ik met de zaak niets te maken heb en dat ik my door u nu en nooit voorschriften laat geven." Ik maakte rechtsomkeert en ging naar het bureau van myn principaal terug, waar ik zeer misnoegd by mijne tafel ging zitten. Ik beken nu, dat myne ergernis en myne opge wondenheid zeer dwaas waren, want ik ver wisselde immers myne werkelijke taak en mijne rol, welke ik hier speelde, maar een politie-beambte is toch ten slotte ook een mensch, en ik heb van kinds af een onover- komeiyken afkeer gehad van alle lieden, die hunne positie misbruiken om andere men- schen te benadeelen. De heer Römer kwam toevallig onmiddel- lyk daarna in het bureau, en daar hy zag, dat ik opgewonden was, deed hy eene vraag in dien geest. Ik maakte natuuriyk terstond gebruik van deze gelegenheid. „Misschien bega ik eene fout, mynheer Römer, en het is dwaas van my, my met uwe zaken te bemoeien, maar ik ben hier gekomen om waarnemingen - te doen, en ik kan u op myn woord verzekeren, dat al uwe beambten, ja, ook uwe arbeiders in voortdu rende opgewondenheid verkeeren, omdat zy ontevreden zyn over de chicanes van uwen kassier. Gyzelf wordt algemeen door hen ge acht, maar, naar men zegt, vertrouwt gy te veel op den heer Brettschneider, die een vriend uit uwe jeugd is. Gelooft gy niet, dat dat voor my van gewicht is Een perso neel, dat zoo verbitterd is als het uwe, zal zich zeer gemakkelyk tot onregelmatigheden verleiden laten. Toen ik hier kwam, had ik geen vermoeden van de verhoudingen, maar nu kan ik u zeggen „Niemand van uwe lieden is be trouwbaar, die ontevreden is met zyne positie." „Gy maakt my verschrikt," antwoordde de heer Römer. „Myn Hemel, Brettschneider is van kinds af myn vriend, en ik heb altyd veel van hem gehouden. Hy is wat knorrig, want hy is ziek; hy is een hypochonder, maar ik heb nooit geloofd, dat hy zyne positie misbruikt." Ik was nu eenmaal aan den gang, en nu kwam het my op een paar woorden meer niet aan. Ik schilderde de chicanes van den ouden kassier tot in de kleineto byzonder- heden, en haalde het gev^t van Glaser aan, by welks bespreking de heer Römer zich zeer opgewonden toonde. Hy beweerde dat Brettschneider in dit ge val in zyn volste recht was geweest. Toen ik hem echter mededeelde, hoe slecht het den armen man ging, toen ik hem vertelde, dat diens vrouw daags te voren by my geweest was en my haren wanhopigen toestand ge schetst had, toen werd de oude heer ge roerd; hy dankte m\j voor myne mededee- lingen en zeide dat ik weldra van hem hooren zou. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1