DAG-BLAD. H*. 9013 Maandag; 8 Juli. k\ 1889. feze {jourant wordt dagelijks, met uttzoadering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Sic transit gloria mundi (zoo gaat „de roem der wereld", in deze: van fatsoenlyke positie, verloren) kan met recht gezegd worden van een 42-jarig man - ont slagen portier in een hotol te 's-Hage -die gisteren voor do rechtbank daar ter stedo verscheen. Yaii Nederland naar Transvaal. Reis indrukken, van een Lcidenaar. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per t maanden.1.10. Franco per poet.1A0. Aizonderlpke Nommea0.01. tmr.TH DUB ADTEBTENTTEN: Tui 1—. regel. 1.05. Iedere regel meer 0.174. Groofcere letter, uur pUeteruimte. Toor het 1*- Ma.Mr.ti bollen d. il*4 voedt 0.10 berekend. Gemengd Nieutr. Do Haagsche rechtbank reroor deelde gisteren den Leidschen schoenmakers knecht, die ten nadeele van zyn b£as een stuk zoolleer had ontvreemd, tot 45 dagen gevangenisstraf. De Leidsche sociéteitsbediende, die by de jongste verkiezing te L9iden voor leden van de Provinciale Staten namens een ander was gaan stemmen, werd vrygesproken, op grond dat niet is bewezen dat hy zich als kiesge rechtigde heeft voorgedaan. Door den Zoeterwoudschen go- meente veldwachter La Rie is in beslag ge nomen oen palingfuik, ontvreemd by den heer Stallinga, te Leiden. Van een en ander is door den burgemeester proces-verbaal op- gemaakt. Het vischwator onder de ge meente Zoeterwoude is door dr. Richelle aldaar gepacht voor de geringe som van f 10. Men schryft ons uit Zoeterwoude, dd. 6 Juli De landbouwers alhier hebben alle reden tot dankbaarheidhet wei- en hooiland staat uitmuntend; men is eene maand vroeger met het hooien begonnen dan het vorige jaar; de hoedanigheid van het hooi is zeer goed en de hoeveelheid is boven verwachting. Rogge wordt hier weinig verbouwd. In den Georpollor staat ze vrij goed. De haver, welke hier ook weinig aange troffen wordt, heeft veel door de droogte geleden. Hy had eeno goede opvoeding genoten, een kapitaal van 80,000 bezeten, en stond nu terecht omdat hy negen gulden op eene qui- tantie, hem door zy'n meester gegeven, ont vangen en ten eigen bate aangewend had. Het O. M. vorderde 2 maanden gevange nisstraf. De „Haagsche Courant" deelt mede dat met Augustus de werkzaamheden der meubelmakers in de fabriek „Hoilandia," te 's-Gravenhage, zullen gestaakt worden wegens gebfek aan werk. Te Haarlem zal 20 dezer een vliegerwodstryd worden gehouden. Er zyn keurige pryzen uitgeloofd. Er zal by de be oordeeling worden gelet op: grootte, vorm, sieriykhoid, doelmatigheid, netto uitvoering, rustigen stand, eigen fabrikaat en vreemd soortigheid. Gisternacht, ongeveer t-ehalf- twee, werd door iemand, die voorgaf af komstig te zyn uit Deutichem en van beroep handelsreiziger, ingebroken in het buiten van don heer Bispinck te Bioemendaal. De dief had eene buitenjaloezie weten open te krügen, had daarna eene ruit ingeduwd en was zoo 't huis binnengekomen. Voorzien van een taschje, waarin groene zeep, glazenmakers diamant en breekwerktuigen, had hy een kaars opgestoken van eene der candolabres cn toog toen aan het werk. Twee kistjes werden opengebroken, doch niets daarin vindende wat bruikbaar voor hem was, be gaf hy zich naar de keuken, stak eene lamp aan en wilde nu zpn onderzoek aldaar voort zetten. De heer B., juist te bed gaande, zag licht in de keuken; hulp werd er gehaald en spoedig had men den geslepen inbreker te pakken. Eene goede vangst zeer zeker, want 't schy'nt een inbreker van professie te zyn. Te Weerdingermond id eene vrouw, die op een boerenwagen zat, welke door haren zoon bestuurd werd, ten gevolge van een zysprang van hot paard, waardoor de wagen een schok kreeg, daaraf gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat zy, zwaar gekneusd en hevig bloedende (zy was op een paal terechtgekomen), in eene woning gedragen moest worden, alwaar zy, nog vóór de dadelyk ontboden dekter was aan gekomen, door bloedverlies is overleden. Door eene onbekende oorzaak zyn te Hedel (Betuwe) 2 woningen, met al wat er zich in bevond, eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Te Zevenbergen komen in de laatste weken in wyk C herhaaldeiyk geval len voor van febris typhoïdea, hetwelk men tooschryft aan het slechte drinkwater, daar de meeste bewoners van die wyk zich moeten behelpen met slootwater. Als een bewys, dat de schade, door den hagelslag te Dinteloord (N.-B.) aan gericht, zeer aanzieniyk is, kan dienen, dat, volgens schatting, de heer E. Van Loon, te Rozondaal, op zyno landeryen aldaar, eene schade heeft van ruim f 7000. De oogsten van de landbouwers van de Wygert en Goordo zyn geheel vernield en vele anderen hebben groot verlies geleden. Maandag werden 13 éénjarige volbloed veulens uit de hertogeiyke stoetery te Harzburg (Brunswyk) in het openbaar verkocht voor niet minder dan 59440 mark. Verleden jaar werden voor 14 dorgolyko veu lens 56000 mark betaald. De stoombooten, te Barcelona uit Manilla aangehouden, zyn door de over heden naar Mahon gezonden; het hospitasL aldaar zal de passagiers in quarantaine op nemen, terwijl by het lossen der schepen alle voorzorgsmaatregelen getroffen zullen worden om de cholera niet naar Spanje te doen overslaan. Eene brandende danseres. - Verleden week geraakten geurende de op voering van het ballet „Irene" in het Alhambra- tbeater te Londen de kleederen der Prima Ballerina, signora Angelina Spotti, in brand. Spoedig was de ongelukkige danseres geheel in de vlammen gehuld. Onder luid angstge schreeuw liep zy als waanzinnig het tooneel op en neer, dat in een oogwenk door al hare collega-danseressen was verlaten. Ook het publiek, begon ongerust te worden en drong reeds naar de uitgangen, toen de kapelmees ter de tegenwoordigheid van geest had, een wals te laten spelen. Deze muziek werkte kalmeerend op het publiek, dat naar zyno zit plaatsen terugkeerde. Op het tooneel was intussc-hen hulp komen opdagen; men had de brandende kleederen der danseres gebluscht en geneeskundige hulp ingeroepen. Signora Spotti lydt vreeselyko pynen. Men hoopt evenwel, haar in 't leven te behouden. De tweede dagderverkooping van de Parysche schilder yen verzameling Secrétan was minder druk dan d? eerste. Er werd voor 1,900,000 fr. verkoch waarby 260,000 fr. voor een Coypel, dat na veel bieden den Amerikaanschen spoorwegkoning Vanderbilt werd toegewezen. Voor hem ook werd een schoon portret door Frans Hals, waarvoor de heer Ant. Proust 110,000 fr. had geboden, voor 500 fr. meer gekocht. Vele doeken gingen echter tegen lagere pryzen dan verwacht was. Zoo behaalde Gerard Dou's „oud vrouwtje, kleinoodiën beziende", tot groote verbazing der kenners niet meer dan 10,000 fr. Men verwachtte dat de derde verkooping 6,000,000 fr. zou opbrengen. Bovendien zyn nog 17 schilderijen, van Hobbema, Ostade, Van de Velde, Wouwerman, Perugino, Decamps, Delacroix, Millet en Troyon te Londen, welke daar op 13 dezer zullen worden verkocht on vermoedelyk 1,000,000 fr. zullen opbrengen. Ziehier ten slotte nog eenige pryzen, voor het meerendeel voor Hollandscho schilderstukkon besteed:: Een Frans Hals, portret van Pieter Van den Broeke, den stichter van Batavia, werd toegewezen voor 110,300 fr.de por tretten van Scriverius en zyne vrouw, door denzelfde, voor 90,000 fr.; een Hollandsch Binnenhuis van Pieter De Hooghe voor 276,000 fr.een Van der Meer, van Delft, Voor 75,000 fr.een Metzu „Het ontbyt", voor 80,000 fr.Rubens, „David en Abigail", voor 112,000 fr. Dit waren de hoogste pryzen. Van vier stukken van Rembrandt, haalde een portret van .zyne zuster 29,500 fr.de overigen brachten nog minder op. Millet's „Angelus," dat door de Fransche regeoring gekocht werd, zal op het Champ de Mars worden tentoongesteld. Den derden dag van de verkooping werden de kunstvoorwerpen onder den hamer ge bracht. Er was een veel kleiner publiek dan de vorige dagen. Twee bronzen beeldjes uit den tyd van Lodewyk XVI werden verkocht voor fr. 1000, een kleine ronde kop, volgens een daarop aangegeven jaartal van 1584, be haalde fr. 2350, eene bronzen groep (17de eeuw) de ontvoering van Deyaniva door den centaur Nessus voorstellende, fr. 1450, een bronzen ruiterstandbeeld fr. 1760, enz. De veiling-Secrétan is thans afgeloopen. Den laatsten dag kwamen o. a. 5 prachtige gobelins uit den tyd van het regentschap onder den hamer en werden voor 85,000 fr. verkocht. De verkooping hoeft in het geheel 6,044,715 fr. opgebracht. Een groot aantal kunstwerken, die den heer Secrétan behoor den, zyn nog op de tentoonstelling, zoodat in November eene tweede verkooping zal plaats hebben, behoudens de aanstaande veiling te Londen. Gisteren word in de Fransche Kamor hot voorstel aan de orde gesteld voor een krediet van 660,000 fr. voor Millet's „Angelus" en Courbet's „La Remise des Chevreuils," voor den aankoop waarvan een aantal kunstvrien den het bonoodigde bedrag byeenbracht. Wat er alzoo in de Seine ge vonden wordt, verhaalde onlangs een Fransch blad als een bemoedigend woord tot de Pary- zer.aars, die door gebrek aan drinkwater be dreigd worden, weldra uit de rivier te zullen moeten drinken. In den loop van een jaar werden, behalve de menschenlyken, uit het water gevischt de overblyfaelen van 2021 honden, 977 ratten, 2257 katten, 507 kippen en eenden, 3066 kilo vleeschafval, 210 kony- non, 10 schapen, 2 veulens, 66 speonvar- kentjes, 5 varkens, 27 ganzen, 27 kalkoenen, 009 verschillende vogels, 3 vossen, 2 eekhoorn tjes, 3 stekelvarkens, 1 papegaai, 130 duiven, 3 ezels, 2 pauwen en 1 zeehond. De werkstakende matrozen en stokers te Liverpool zyn tot baldadigheden overgegaan. Glazen werden ingeworpen en een herbergier werd mishandeld. De bereden politie heeft de orde hersteld. Op de werven van den heer Lemarchand, te Havre, brak, gelyk reeds werd gemeld, brand uit. Een groot aantal schuren met levensmiddelen en oen jacht, dat den volgenden dag van stapel zou loopen, werden geheel vernield. Twee soldaten werden ernstig gewond en eenige andere personen bekwamen eveneens min of meer ernstige brandwonden. De schade wordt op 300,000 tot 400,000 fr. geschat. Er gaat toch ma ar niets boven veelzydige ontwikkeling, en wat wy, Euro peanen, in dit opzicht nog van de Tankees kunnen leeren, blykt wel eenigermate uit de volgende opmerkenswaardige aanbieding onder de advertentiên in de „New-York He rald" „Een jongmensch, die eene vryzinnige opleiding heeft gehad en in verschillende be drijven practised geoefend is, wenscht plaat sing, waar hy in zyn onderhoud geheel kan voorzien, en waar energie en werkzaamheid hom verbetering van positie verzekoren. Hy kan naaien, vegen, spoelen, laarzen-poetsen, verstaat Latyn, Grieksch en de moderne talen, is bekend met de Engelsche literatuur en acht zich in staat om over verschillende onderwerpen van burgerlyke en staathuis houdkunde vloeiend te schryven. Als maitre d'hotel, kellner of ook als privaat-secretaris zou hy dus niet onbelangryke diensten kunnen bewyzen." Des eenen dood, des anderen brood. Te Chicago heeft de eigenaar van een museum het witte paard, het ry'tuigje, den bebloeden koffer en den wagon, waarin deze vervoerd werd, welke uit de geschiede nis van den moord op dr. Cronin bekend zyn, machtig weten te worden en stelt ze ter be zichtiging voor 25 ets. de persoon. Eene menigte volks stroomt toe. De villa, waarin de moord plaats had en waar de bloedsporen zichtbaar zyn, trekt ook geheele scharen nieuwsgierigen; verleden Zondag werd er /'240 aan toegangsgelden ontvangen. De eigenaars en hunne agenten krakeelen over de opbrengst. Myn eerste nacht op zeo, n. 1. van Rotter dam naar Harwich, was, denkelyk bywyze van beproeving, tameiyk onstuimig. Neptunus, als god van het water, heeft naar het schy'nt, zyne ondervinding te mynen opzichte, tele- graphisch aan zyne collega'3 medegedeeld, als zynde onvatbaar voor zeeziekte en andere zeekwalen; ton minste nóch van den wind, noch van zon of regen heb ik veel last ge had. Zelfs in de beruchte Golf van Biscaye gevoeldon wo wel een weinig schommeling, maar toch niet zóó, als er roep over is. Ook de linie toonde zich zoor genadiglyk te onzen opzichte, want toen we haar pas seerden, zaten er meer met- dan zonder over jassen op het dek. Ik heb van alles dan ook zooveel genoten, als er voor een leek in reizen, by zoo'n gelegenheid, te genieten valt. Maar ik dwaal van myn apropos en zit reeds voorby de linie, terwyl de boot nog tusschen Holland en Engeland inzwalkt. Tusschon deze twee landen in, ik moot het eerlyk bekennen, heb ik niet al te veel geslapen; niet alleen door hetvreeselyk schommelen der boot, waardoor zelfs het loopen onmogelyk was; ook niet door het misselyke (p. m.) gezicht van het aantal tolbetalers, aldaar aanwezig en die het on- doenlyk maakten om in de hut te verblyven, zoodat ik don nacht maar achter de machine en onder myn reisdekens heb doorgebracht met twee landgenootenmaar voornamelyk door de ideeön by my en ons opgewekt door het denken over het onbekende en het door ons verlaten vaderland, hetwelk wy by den Hoek van Holland verlieten mot een „Wien Neerlandsch bloed" en een „Wilhelmus", door ons drieën uit volle borst op de achterplecht gezongen. Deze ideeèn verlieten ons evenwel zoodra we Harwich en daarmee het voor ons vreemde in het gezicht kregen. Do reis is zoo gemak- kelyk mogelyk ingericht. In Harwich wordt men als hot ware van uit de boot in het spoor overgeladen, welke ons in ylende vaart naar Londen brengt. Hier moet men over stappen. Ook hier evenwel geen nood. Een bediende van een hotel, hotwelk hiertoe een contract met do boot heeft gemaakt, staat met een papiertje in de hand, waarop uwe namen voorkomen, in gebroken taal deze laat sten af te roepen. Hebt gy hem dan aange roepen en uwe ticket getoond, dan wordt ge met bagage en al in eene cab geduwd en in vliegende vaart uit het kolossale station, door Londens City en andere straten, naar het nog grootore Waterloostation govoord, byna niet de tijd gegund wordende om op te merken, hoe het zelfs voor een Rotter- of Amster dammer onmogelyk is zich de drukte van

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 5