i.'FjGVi&iSf&l£**Xi3L Met ingenomenheid en met erkentelijkheid aan ons Dagclijksch Bestuur zal men vernemen dat voetgangers nu weder de brug in quaestiè kunnen overgaan. Men heeft namelijk oene hulpbrug gelegd o ver het oude, thans slechts fienigszlns, ell dus nlot'meer geheel opstaand^ dek der brJUg, ónder welke hulpbrug nu. do werkzaamheden worden voortgezet. Velen zullen door dezen maatregel gebaat worden. Hedenmiddag te kwart over tweedn is een gedeelte van den wal der in herstelling zijnde brug, waarop een man werkzaam was, inge stort, met het gevolg dat deze in het water viel. Gelukkig kwam hij met den schrik en een nat pak vrij. In h6t ouderlijke huis, in de lste Haverstraat alhier, liep hedenmiddag een driejarig meisje in het keukentje achteruit en kwam zoodanig in aanraking met een pot kokend water, dat het zware brand wonden ontving. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem Leiden bedroeg in Juni 1889 9384.82'/2 en in Juni 1888 6823.45. Sedert 1 Januari 1889 ƒ45,618.45, tegen 37,585.22 over het zelfde tijdvak in 1888. Gisternamiddag zijn ter haring- visscherij van Katwijk aan Zee afgevaren „KW. 9", schipper Jacob Guit, en „KW. 10 schipper C. Den Haas, beiden van den reeder F. E. Meerburg. Door slechts zeven schuiten wordt de kant- visscherij nog uitgeoefend. Dank z(j den vroegen en warmen zomer, hebben de boeren in Lisse over het algemeen slechts lof over den stand der ge wassen. Op het gebied van tuinbouw even wel is die lof niet onverdeeld. Door de lang durige droogte is de vroege pluk der aard beien grootendeels misluktdeze vruchten geven niet de helft van andere jaren. Ook andere tuinvruchten, vooral die, welke op hooger gelegen grond worden geteeld, kwijnen door gebrek aan water. Alleen de aardap pelen tierendo gevreesde ziekte richt, zooals gewoonlijk in droge zerners, weinig of geen verwoesting'aan en algemeen verwacht men een flinken oogst van goede vruchten. De bloembollen geven veel teleurstelling. De tulpen zyn geheel mislukt; de hyacinten, hoewel hier en daar tamelijk goed, zijn slechts voor de helft geslaagd. Ook het krokusgewas valt niet mede. Het is te verwachten dat door de schaarschte der bollen de prijzen aanmerkelijk zullen stijgenvoor de verzenders, die volgens prijscourant van het voorjaar moeten af leveren, is dit schadelijk, maar de kweekers zullen hierin eenige vergoeding vinden voor den schralen oogst. AE.) Uit Terschelling wordt, dd. 3 Juli, gemeld: De landbouwer Pais alhier was met zijne vrouw en hun kindje bezig te hooien en was op 't punt naar huis te rijden, toen de paarden op hol geraakten. Hijzelf kwam met den schrik vrijde vrouw, die met het kindje op het voer hooi zat, wierp de kleine op een hooiberg, zoodat het geen letsel bekwam, en wist toen beneden te komen en de teugels te grijpen. Doch de hollende dieren sleepten haar van den wagen, welke over hare beenen reed en deze ernstig kneusde. De wakkere moeder had echter haar kindje gered. Te Vries is het huis van den land bouwer K. Tissing, met den goheolen inboedel, afgebrand. Niets was verzekerd. Gisteren word te Raalte aange houden en onder politiegeleide getransporteerd de voortvluchtige commies der posterijen V. D. van het postkantoor Den Helder. Volgens het „Vad." moet hij een aanzienlijk tekort in kas hebben. Omtrent d e m ij n o n t p 1 o f f i n g e n by St. Ëtienne wordt nog gemeld dat thans blijkt, dat 157 mijnwerkers des morgens in de schacht gingen. Het reddingswerk wordt belemmerd, door dat een der mijnen overstroomd en eene andere door het brandend binnenwerk versperd is. Zestig paarden zijn verbrand. Twee mannen, die onmiddellijk na de ont ploffing in de mijn daalden, om hunne onge lukkige makkers te helpen, werden bedwelmd door het mijngas en bekwamen ernstige brand wonden. Vooral één hunner, Buisson, werd ernstig gewond. Reeds in den eorstvo1genden winter zullen de Egyptenaren van Kaïro naar de oude en eerwaardige pyramiden per stoom tram kunnen komen. De Khedive heeft althans vergunning voor den aanleg daarvan gegeven, "^yan 22-29 Juni 719 cholerage vallen in Ganjam (Madras), Br je regen ge vallen en de vooruitzichten zijn daardoor iets guf.cclger. De zfi ven personen, die bij de ontploffing te Aubervilliers het leven verloren, VWten allen vrouwen, werkzaam in de vuur werkfabriek. De lijken werden gruwelijk ver minkt gevonden. De oorzaak van de ramp was, dat de zeven vrouwen na het ontbijt aan het stoeien waren gegaan en een vat met chloraat van potasch hadden omverge worpen. Vier van de gebouwen der fabriek zijn letterlijk in puin. Om de eer der brandweer van Lugau te redden, zoo wordt uit Chemnitz gemeld, welke brandweer reeds in langen tjjd geene gelegenheid had gehad een grooten brand te blusschen, staken, volgens hunne onbewimpelde bekentenis, twee leden der vrijwillige brandweer te Lugau een boerderijtje aldaar aan, dat geheel in de asch werd ge legd. De bewoners konden niet dan met grooto moeite ontkomen en verloren hunne have, welke niet verzekerd was. Voor deze wjjze van eerredding werden de beide brand weermannen veroordeeld tot vier jaren tucht huisstraf ieder. Te Chicago is eene groote open bare bijeenkomst gehouden onder leiding van eenige der voornaamste burgers. Er werden moties aangenomen, waarbij de vergadering hare verontwaardiging uitdrukte over den moord op dr. Cronin en aandrong op het ne men van doortastende maatregelen om de samenzweerders te straffen en van vereemgin- gen als de broederschap van Clan na-Gael, eane „Vereeniging van moordenaars", het land te bevrijden. DeKopenhaagsche „Politiken" meldt dat koning Oscar van Zweden dezer dagen plechtig verklaard heeft, dat er tusschen Duitschland en Zweden geene mondelinge noch schriftelijke politieke overeenkomst be staat. De Russische rogeering heeft het voornomen de van vreemde schepen in Russi sche havens geheven rechten te verlagen. Vóór eenige dagen hielden v ij f- tien manschappen der reserve met een sergeant op dè Isar. tusschen Bogenhausen en Obtr- föhring (Beioren) oefeniDgen in eene bootop eene plaats, waar de stroom bijzonder sterk was, sloeg deze om en de sergeant en twee anderen verdronken. Onbeschaamd. Het hoofd der Zoodagsschool, wier leerlingen het noodlottig uitstapje van Armagh naar Warrenpoint maak ten, dat door de bekende spoorwegramp zoo allerdroevigst gestoord werd, ontving dezer dagen van de Spoorweg-Maatschappij eene rekening van ongeveer 40 pd. st. wegens 941 kaaltjes, die door hem voor zijne leerlingen genomen waren. H(j achtte dit eene onbe schaamdheid en heeft do betaling geweigerd, daar de Maatschappij, in plaats van z(jne leer lingen naar Warrenpoint te brengen, hen maar een paar mijlen ver had gebracht en toen door schaodelijke onbezonnenheid een ongeluk had veroorzaakt, dat aan 76 hunner het leven gekost en aan 400 wonden en kneuzingen berokkend had. Een handelsreiziger te Elberfeld heeft bij het openmaken van eene fiesch mineraalwater de kurk, welke daarvan afvloog, in het rechteroog gekregen. Het netvlies werd daardoor geheel verscheurd en de ongelukkige is voor altijd aan dat oog blind. In het district dor Bongalas (B e- neden Congo) hebben de inboorlingen hier en daar brand gesticht. De troepen moesten vuur geven en doodden verscheidene zwarten. Te Berljjn is een Grleksch kolonel aaugekomen, die zich verheugt in den zeker niet alledaagschen naam van Pappadiamanto- popoulo. Een zonderling avontuur is overkomen aan een douanier van Palud, arrondissement St.-Claude. Deze douanier, Cauthez Didot genaamd, had eene verkenning gedaan en keerde naar zijn post terug, toen hij, langs eene slechte brug over de rivier Tacon gaande, eensklaps in het water gleed en door den stroom werd meegerukt. Vruch teloos trachtte hy er uit te gerakenhy werd modegesleept, zonk verscheidene malen in de diepte en werd eindeipk met geweld op eene rots geworpen. De ongelukkige klampte zich zoo goed mogelijk vast, maar hy was ten einde zyner krachten en deeriyk gekwetst. Met zyne rechterhand kon hy zyne revolver grypen en hy loste de zes schoten, in de hoop dat iemand hem zou hooren. Alles was echter tevergeefs, en eerst drie dagen later werd Cauthez teruggevonden. Door middel van I koorden werd de ongelukkige tiog levend naar boven gebracht. Cauthez heeft dus drie dagen lang vast geklampt aan eene l'ots en met de helft van het lichaam in het water doorgebracht. Zjjn toestand is zeer erg, maar men heeft toch nog hoop hem te redden. BUITENLAND. Frankrijk. De negende rechtskamer te Parys heeft zich bevoegd verklaard uitspraak te doen in de zaak van den hoofd procureur der repu bliek Quesnay de Beaurepaire tegen de bladen „Éclair" en „Cocarde" en erkend dat Quesnay de Beaurepaire in de artikelen dier bladen niet als ambtenaar, maar als particulier wordt aangevallen. Het programma voor de ontvangst van den Schach in Frankryk is thans ook vast gesteld. Eene Fransche boot zal hem van Dover afhalen en het geheele Kanaal-eskader hem tot Calais begeleiden. Daar wacht hem een brigade-generaal, om gedurende zyn verblyf in Frankryk adjudant ter zyner beschikking te biy ven. Uit Calais gaat hy met een salon- trein naar Farys, waar de president der repu bliek, de ministers en de commandant van Parps hem aan het station opwachten en hem vergezellen naar het paleis in de Rue Coper- nic, dat ter zyner beschikking gesteld is en waar mevrouw Carnot hem verwelkomen zal. De deken der Parysche advocaten heeft den heer Laguorre voor 3 maanden als advo caat geschorst. De redenen daartoe zijn, vol gens de „Paris," dat de heer Laguerre den procureur-generaal had belasterd en vervolgens dat hy, in stryd met de wet, die aan advo caten het eigendom van een dagblad verbiedt, het Boulangistiseh blad „La Presse" heeft gekocht. Duitschland. In een blykbaar officieus artikel van de Belgische „Post", dat ten doel heeft op de waarde van Russische fondsen af te dingen, wordt betoogd dat door sommige bladen mid delen worden aangewend om optimisme en blind vertrouwen in Russische fondsen kunst matig gaande te houden. Het is een feit, zegt het blad, dat de gedurende de twee laatste dagen verspreide geruchten omtrent een spoedig bezoek van den czaar en eene byeenkomst van dezen met den keizer van Oostenryk, niets anders zyn dan verzinsels. Dat het bezoek -van den czaar wellicht later zal plaats hebben, schynt de „Post" evenwel niet te bestryden; nog geen zeven dagen geleden maakte het blad zelf er officieus melding van. Hetzelfde blad zegt dat hot bericht der verloving van den oudsten zoon van den prins van Wales met prinses Victoria van Pruisen, van allen grond is ontbloot. Ook wyst het blad op het langdurig ver blyf te Beriyn van den Engelschen gemach tigde ter Samoa-conferentie, en vermoedt dat dit in verband staat met onderhandelingen over de quaestie van het machtsgebied. Te Berlqn is bericht ontvangen betref fende do geschillen tusschen Christenen en Mahomedanen in Macedonië, die veront rustende afmetingen aannemen. Men vreest elk oogenblik dat een gevecht zal plaats vinden. De Turksche overheid schynt intus- schen besloten alle ongeregeldheden met groote gestrengheid tegen te gaan. Uit drie nota's, welke door den Ryks- kanselier aan den Duitschen gezant te Bern, Von Bülow, zpn gezonden en gisteren in de „Reichsanzeiger" voorkomen, verkrygt men den indruk dat de diplomatieke onderhande lingen tusschen Duitschland en Zwitserland afgeloopen zyn. De bedoelde nota's zyn ge dagteekend 5, 6 en 25 Juni. De beide eerste strekken tot toelichting van de houding der Zwitsersche overheden tegenover Duitschland met betrekking tot de revolutionaire party, en tot omschryving der onzydigheidsverhou- ding van Zwitserland; in de derde nota wordt betoogd dat de Zwitsersche regeering art. 2 van het verdrag van 27 April 1876 (over de vestiging in Zwitserland) eenvoudig niet na komt; dit biykt uit de nota van den heer Droz aan den Bondsraad, d. d. 15 Juni jl. Duitschland zal nu genoemd verdrag op zeggen, dat na een jaar afloopt, en geene poging doen om eene andere overeenkomst daarvoor in de plaats te stellen, wanneer de Zwitsersche regeering de bekende wenschen van Duitschland niet vervult. Van represaille maatregelen is geen sprake. Alleen wordt Verklaard dat Duitschland het toezicht op de vyandige kuiperjjen der revolutionairen zal verleggen naar de Duitsche zydo der grenzen, ofschoon dit slechts tot groote schade voor de vredelievendgezinde bevolking van beide landen kan geschieden. De verdere inhoud der nota's is reeds he kend geworden uit de in den laatsten tyd verschenen officieuze artikelen. De geheime „Justizrat" van het „Kam- mergericht" te Beriyn heeft prins Albert van Pruisen veroordeeld om een lovenslang pensioen van 75 mark 's maands uit te keeren aan een gewezen „Postdiator, die, ten ge volge van een val op de gladde straat voor 's prinsen paleis, onbekwaam was geworden voor zijn werk. De voormalige afgevaardigde naar den Ryksdag Hasenclever is overleden. Italië. De Italiaansche pers bespreekt nog steeds het vermoedelyk behandelde op de geheime kerkvergadering op het Vaticaan en meer en meer gelooft men dat de Paus voornemens is, Rome te verlaten. De heer Crispi zou gezegd hebben dat niemand zich tegen 's Pausen vertrek zou verzetten, doch dat Z. H. met koninklyke eerbewyzen en, zoolang hy op Italiaansch gebied was, onder bescherming uitgeleide zou worden gedaan. Er schpnen, volgens den correspondent der „Standard" te Madrid, onderhandelingen te hebben plaats gehad tusschen de Spaansche regeering en het Vaticaan en eerstgenoemde zou geen bezwaar hebben dat de Paus zich Valencia tot toevluchtsoord koos, hoe weinig dit voigens veler oordeel ook met de belangen van het Pausdom of van Spanje overeen zou komen. Offlciëel is dit bericht nog niet be vestigd. Het is zoo goed als zeker, aldus wordt uit Rome aan de „Daily News" geseind, dat keizer Wilhelm op zyne reis naar Athene een paar dagen te Monza de gast zal zyn van den koning en de koningin van Italië. Belgis. By de regeering te Brussel is eene depeche ontvaDgen, waarin wordt gemeld dat de Bel gische paketboot „Princesse Henrietta", gis termorgen naar Dover vertrokken, naarOstende is teruggesleept, wegens een gebrek aan de machine. Persoonlyke ongelukken hadden daarby niet plaats. Omtrent genoemd stoomschip wordt nog uit Ostende gemeld dat het op de hoogte van Ruytlingen moest stoppen, omdat het deksel van den cylinder was gesprongen. Op het ontvangen van het bericht vertrok het Bel gische stoomschip „Prince Baudouin" onmid- dellyk, om de „Princesse Henrietta" op sleep touw te nemen. De Engelsche stoomboot van 2500 ton „Lualaba," van Liverpool, welke op 18 Mei uit Antwerpen vertrok, is de Congo tot Matadi opgevaren. Deze plaats zal daarom als een der eindstations voor den Congo spoorweg worden gekozen. Oo«tenr.-Iïong.-Monarcii Ie. De begrootingscommissie van de Oosten- ryksche Delegatie heeft de overige posten van de buitengewone oorlogsbegrooting goed gekeurd en maakte toen een aanvang met de beraadslaging over de gewoDe begrooting voor het leger. Met betrekking tot de aan schaffing van veertien zware batteryen ver klaarde de minister van oorlog dat hetnood- zakelyk is de sterkte der Oostenryksche artillerie gelyk te doen zyn aan die van andere groote mogendheden; vooral in dit opzicht kon meD, zonder ernstig gevaar te loopen, niet achterblyven. De minister be toogde verder de noodzakelykheid der op richting van een derde bataljon by het regi ment voor spoorwegen en telegraphie. Wat betreft de regeling der proces orde in militaire strafzaken tusschen de verschillende departe menten van den openbaren dienst, kon de minister geene definitieve voorstellen in den naasten tyd doen, omdat dienaangaande nog verschil van meening bestond. Zuld-Afrihn, Een telegram uit Durban meldt dat per post aldaar de volgende beschryving is ont vangen van hetgeen er aan den Delagoa- Baai spoorweg is voorgevallen „Na verschillende vruchtelooze pogingen om de lyn vreedzaam in bezit te nemen, omdat de beheerder, die tevens fungeerend vice-consul is, weigerde den spoorweg over te geven zonder instructiên uit Londen, heeft de Gouverneur eene byeenkomst belegd van de voornaamste ingezetenen, en aan dezen den stand van zaken medegedeeld, alsmede

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2