N°. 9011. Vrijdag 5 Juli. A0. 1889. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Juli. Pemlleton. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nomraors0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedore regol moer/0.17J. Grootcre letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseoren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OlHcioele Kennisjjeyingen. KATIOMLE MILITIE. De persoon JAjV GKRA.Il® GIE8- KENS, winkelbediende, waarschijnlijk ver blijf houdende te Leiden, wordt in zijn belang opgeroepen om zich ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer H. J. Coster. Bp beschikking van don minister van binnenlandsche zaken zyn in de commissie, belast met het afnemen der examens in de Fransche taal, voor zoover betreft de in de maand Augustus en des noodig ook in het laatst van Juli door haar af te nemen examens, alsnog benoemd tot leden de plaatsvervan gende leden A. Sunier, leeraar aan het gym nasium te RotterdamA. H. W. De Bock, leeraar aan de hoogere burgerschool met vyf- jarigen cursus te 's-Gravenhageen tot plaats vervangende leden: P. Werkman, leeraar aan de hoogore burgerschool te Leiden; en A. D. Leeman, hoofd oener school voor lagor onder- wys te Rotterdam. In de gisteren gehouden algemeens ver gadering van aandeelhouders in de Noordwyk- sche stoomtram v.og-maatschappy werd ver slag uitgebracht over 1888; de balans met winst- en verlies rekening werd overgelegd en een en ander werd goedgekeurd. De hoerC. J. M. Dykmans werd horbenoemd tot lid van den raad van bestuur. Ton slotte werd besproken eeno eventueele verandering in de wyze voor exploitatie, ter wijl door enkele aandeelhouders grieven wer den geuit over den onoogly'kon staat van onderhoud van hot materiëel, bohoorendo aan de H. IJ.-S.-Mij., en over de gebrekkige en gevaarüjko wiize van overstappen te Ryns- burg. De wyze van exploitatie kon ook veel verbeterd worden. Een wetsontwerp is bp de Tweede Kamer tier Staten-Generaal ingediend tot verhooging van 3 artikelen van de Marine- begrooting voor 18S8, tot een gezamenlpk bedrag van f 100,500 en tot vermindering van twee andore artikelen, waarop werd overgehouden, zóó, dat het oindcyfer der be grooting onveranderd blyft. De vermeerdering ontstond: lo. doordien de betaling van den 4den tormijn 'oor do torpedoboot „Stabang," ad f 28,300, moest worden overgebracht op den dienst 1888; 2o. door meerdere bewe gingen van schepen en oene buitengewone uitgaaf wegens hst slepen van het oplei- Het eerewoord van een eenvoudig soldaat. Slot.) By dezen zonderlingen wedloop behaalt de lste luitenant C E. j. Sweyss de overwin ning; hy palmt zich langs een arènboom naar bovenop den muur staande, zwaait hy met zyne sabel, roept den kapitein Van Lier toe dat hy nog veie vyanden ziet vluchten, springt daarna, door eenige soldaten gevolgd, naar binnen en verdrijft den vyand, die zich hard nekkig blyft verweren, met geweer en revolverschoten; van alle kanten dringen onze troepen, aan de zuidzyde door den dapperen kapitein J. H. Huyer aangevoerd, den tempel binnen, maar door de vreeselyke hitto kon men het in dat brandende gebouw niet uit houden. Velen zegen neder en daaronder enkelen om niet meer op te staan. Daar ontdekte men putten met water en de dorst, de behoefte om het droge gehemelte te bevochtigen was zóó groot, dat, niettegen staande de vrees, welke er bestond, dat het water vergiftigd of verontreinigd kon zijn, dingsschip „Anna Paulowna" van Amsterdam naar Rotterdam; 3o. door de hoogere uit- keering van loodsaandeelen, ten gevolge van de meerdere opbrengst van loodsgelden. - De vermindering kon gevonden worden op de kosten voor schafting der equipages en voor kosten van transport voor offieftren enz. De kapt. van het 4de reg. inf. te Delft A. J. Prins wordt, tot zyne definitieve over plaatsing by den generalen staf op 1 Oct. a. s., reeds nu te 's Hage gedetacheerd om werk zaam te zyn onder de bevelen van den chef van dien staf. Aanstaanden Zondag, 7 Juli, zal de gods dienstoefening in de kerk der Ned.-Herv. gemeente te Hoogmade aanvangen des voor middags te halftien, en geleid worden door den weleerw. heer Sanders, predikant te Woubrugge. De heer H. Van Hall, ridder van het Metalen Kruis, is te Zwammerdam in den ouderdom van 85 jaar overleden. Uit de jongste verslagen, door den Nederlandschon consul te Buenos Ayres uit gebracht, blykt hoe in de laatste jaren do invoer van Nedorlandsch vee naar de Argen- tynsche Republiek toegenomen is. Voorts is gebleken, dat de pryzen, welke het Neder landsche vee in 1887 in Argentinië opbracht, de hooge transportkosten kunnen goedmaken. Inderdaad kan dus meerdere bekendheid met hot Nederlandsche vee, welke de inzen ding op de tentoonstelling verzekeren zal, er toe medewerken in een land als Argentinië, dat blykbaar eene groote toekomst te gemoet gaat, een débouché voor ons rundvee te vinden. De wakkere poging van het Nedorlandsch Landbouwcomité, welke landbouw en scheep vaart ten goede kan komen, verdient daarom, naar het oordeel van Gedep. Staten van Zuid-Holland, allen steun. Zy geven Provin ciale Staten daarom in overweging om don gevraagden waarborg van ƒ3000 te stollen evenwel met de daaraan verbonden voor waarde, dat ten behoeve dezer onderneming een krediet verleend worde van ƒ25,000 on de waarborgstelling gezamenlyk het bedrag van 50,000 hereike. Zonder dat toch, ware, naar de meening van het Landbouw-comilé zelf, de zaak niet op solide wyze uitvoerbaar. Te Nymegen is op den hoogen leeftijd van 92 jaar overleden de heer H. F. Fynje Van Salverda, oud-hoofdinspecteur van don waterstaat, ridder van don'Nederl. Leeuw. Het stoomschip „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, is 3 Juli te Port Said aangekomen; de „Utrecht," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 3 Juli van Ad6n; de toch velen, zonder eenig onderzoek af te wachten, onder den uitroep: „al weot ik ook dat ik vergif drink, ik moet en zal drinken 1" op het water aanvielen en hun dorst lesch- ten. De uitkomst bewees later dat het water niet vergiftigd noch nadeelig voor de gezond heid was. Onderwyi brandde het gebouw af, de hitte verminderde langzamerhand en er konden maatregelen genomen worden om, wanneer do vpand tot een „retour offensif" mocht overgaan, de puinhoopen te verdedigen. Dit was alleszins noodig, want niet lang werd onzen soldaten rust gegund. De vpand, waarschynlyk door versche troepen uit den kraton versterkt, trachtte zyn verloren heilig dom te hernemen en om halfzes was do toestand zóó onhoudbaar geworden, dat het bevel van den generaal kwam, om donMissi- get' te ontruimen. Een kwartier later marcheerden do eerste troepen door de westzijde, den ringmuur uit. Van èen overhaasten terugtocht was evenwel geen sprake; zwygend on ernstig voor de pzeren noodzakelykheid buigende, had de aftocht in geregelde orde plaats. De kapitein Van Lier, die des middags mot zyne com- „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 4 Juli van Port-Said; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, is 3 Juli te Genua aangekomen. By koninklyk besluit is benoemd by het wapen der genie, by den staf van het wapen, tot kapitein de eerste luit. R. Scheffer; tot eersten luit. de tweede luit. J. S. Bax, beiden van dien staf, eerstgenoemde werkzaam by de Koninklyke Militaire Academie. De heeren P. JVjo en M. Kievit, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van ge zondheid 2de kl. by het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Neder- landsch-Indië. Gemengd Nieuws. Het bruidspaar was gisteren ten raadhuize alhier burgeriyk getrouwd. Het kerkeiyk huweiyk moest daarop volgen. Men had evenwel nog ai den tyd, ja te veel tyd om zich terstond naar de kerk te begeven. Besloten werd „het Leiderdorpsche hek om te ryden." Alles ging goed, de vier rytuigen reden netjes achter elkaar voort, tot op het midden der Haven nadat 't hek „omgereden" was één der twee paarden van het getuigen- rytuig een zysprong maakte, zyn collega tot medespartelen verleidde en tuig en strengen braken. Groote ontsteltenis maakte zich meester van de getuigen, die in het rytuig gezeten waron, zonder dit te kunnen openen zp warden doodsbleek en niet ten onrechte, want byna lagen zy met hun rytuig te water. Een krachtig persoon had echter de paarden gegrepen. Zy, die het meest verschrikt waren, dronken bp bloedverwanten van den stal houder, van wien het spannetje was, en voor wier woning het ongeluk plaats had, eenige glazen water. Daarop ging men kerkwaarts, waar naar het viertal reeds reikhalzend werd uitgezien. Gelukkig dat het paar reeds man en vrouw was; anders had het misschien nog bruidegom en bruid moeten blyvon, door te lang oponthoud der getuigen. Zoo ziet men: by een ongeluk is toch altyd een geluk! De politie alhier heeft proces verbaal opgemaakt togen oen pakhuisknecht, die, vroeger reeds voor oplichting veroordeeld, nu weder met briefjes, van eens anders naam voorzien, getracht heeft by dezen en genen geld te bekomen. In do gemeente Haarlommer- rneer komen weder enkele gevallen voor van besmettelijke vlekziekte onder varkens. In do gistermiddag gehouden vergadering der afd. 's-Gravenhage van de Holl. Maatschappp van Landbouw is besloten paguie het eerst binnen de muren was ge weest, verzocht thans de veroverde stelling het laatst te mogen verlaten, welk verzoek natuurlijk werd toegestaan. Do huilende en tergende kreten der Atjehers, die weder zoo spoedig mogoiyk van hun heiligdom bezit hadden genomen, werden door hen met luide hoera's begroet. Met de grootste kalmte en in den gewonen pas, waarin men de stem van den plicht hoort dreunen, marcheert die dappere schaar naar het bivouac in de sawah. De gedunde gelederen bewüzen het, hoe zy dien dag, onder hot oraDje-vaandel, hun zwaar hand werk hebben verricht. Daar naderen de voor ste soldaten het bivouac; allen zyn opgerezen om hen te verwelkomen; de muziek plaatst zich aan hot hoofd, de gryze bevelhebber trekt zyne sabel, en brengt een koninklyk saluut aan die keurbende, welke voor hem defileert. Eene eer, door de soldaten diep gevoeld, door hen ten hoogste op prys gestold en ook ten volle verdiend! Twee dagen later werd de rul'ne van den Missiget hernomen, by welk gevecht de geno de harddravery met paarden van zessen klaar, gespannen voor tweewielige rytuigen, te hou den in het Malieveld, op Dinsdag 0 Aug. a. s. De afdeeling stond het bestuur een krediet toe van f 500 tot dat doel. Dinsdag-avond, omstreeks elf uren, ontstond brand in de brandery „de Postduif," van de firma Van Meerten Zn., aan de Buitenwatersloot te Delft. Het vuur had reeds in den beginne een zeer dreigend aanzien, zoodat er van 't bedwingen daarvan geen sprake was. Door de belendende ge bouwen voortdurend nat te houden, heeft zich het onheil tot de brandery bepaald en omstreeks halftwoe was allo gevaar geweken. Men schryft het ontstaan van den brand toe aan het afspringen van den helm van een der distilleerketels. Een der arbeiders, die daaraan werkzaam was, heeft erge brand wonden aan arm en gelaat bekomen. Door de vrywillige brandweer werd het eerst water gegeven; ook de stoombrandspuit van de Ned. gist- en spiritusfabriek heeft uit muntende diensten bewezen. De brandery is op beurspolis verzekerd. Uit de bovenverdieping van een pand in de Schotschesteeg te Rotterdam viel een 3 jarig kindje, ten gevolge waarvan het inwendig ernstig werd gekwetst en in be- denkeiyken toestand verkeert. In den nacht van lop2Juliis ten nadeele van don lieer F. B. 's Jacob, in de tVesterstraat te Rotterdam, eeno belang- ryke hoeveelheid zilveren voorwerpen, bene vens eenig geld, gestolen. De commissaris van politic dor 4de afdeeling verzoekt opsporing, aanhouding on bericht. Te Emm on zyn door eon feilen brand twee flinke boerenhofsteden vernield. Iïooibroei is do oorzaak. De rechter 1 ijke instiuctioomtrent den broedermoord te Blesse is geëindigd. Uit goede bron verneemt men, dat de vermoede- lyke dader zal terechtstaan wegens mishan deling, welke den dood ton gevolge heeft gehad. Te Eist, by Reenon, is gister nacht een huis, bewoond door de wed. Renes, afgebrand. Van den inboedel werd byna niets gered, en mede werd 50 vimmen hout ver nield. Het huis was verzekerd, do inboedel niet. To Made, by Breda, is deze week de bliksem geslagen in het huis van den herbergier Melissen, terwyl deze mot zyne kinderen en een bezoeker in de golagkamer zat. Alles werd daar letterlijk vernield, zonder brand te veroorzaken. De herbergier en een in do wieg liggend kind vielen bewusteloos neer, doch kwamen spoedig weer by. De be zoeker zat voor bet geopende raam do courant raal-majoor Kohier sneuvelde. De strydkrach- ten en verdedigingsmiddelen van Atjeh waren grooter dan men verwacht had; de vrees, dat by het invallen van den kwaden moesson, de gemeenschap met den wal zou verbroken worden, was oorzaak dat wy Atjeh tydelyk verlaten hebben. Bekend is het verder, dat de generaal Van Swieton by de 2de expedi tie den grond legde voor onze tegenwoordige macht op de Noordpunt van Sumatra. Onder zyn bestuur werd reeds een aanvang gemaakt met het bouwen van een vuurtoren op Poeloe- Bras, het moest noordeiyk eiland, by de reede van Atjeh gelegen. Doze was in 1875 vol tooid. Het witte licht wyst thans den ver doolden zeeman hoedanig hy zijn koers moet richten, maar tevens staat ze daar als eene eerezuil, opgericht voor don moed, den trouw en de volharding van hot Indische leger en de marine, met het opschrift: Beslicht in oorlogstijd ilen vrede gewijd, en ter herinnering aan al de dapperen en braven, welke, ter bereiking wan dit doel, hun bloed en leven ten offer gaven. Leiden. C. J. Lekndektz.

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 1