tot id. van de Generals Dykagio ran Stellen dam, M. Breen; tot ged. van den polder Oud en Midden Kjjveland of hst Binnen-Kyveland, G. Vermaat Hz.; tot dykgraaf van hot heem raadschap Nieuw-Mathenosse c. a., P. I. Van Dyk van Matenesse; tot id. van den Gabriël- linapolder, J. Bosschieter; in het bestuur van den polder Oud-Beierland, Moerkerken, Crom- stryen en de Group, tot dykgraaf mr. A. Van Weel, en tot heemraad A. Den Hartigh; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap Rijnland, jhr. mr. J. P. A. Teding van Berkhout. Provinciale Stalen van Zuid-Holland. Zitting van Woensdag 3 Juli. In de eerste plaats wordt overgegaan tot de verkiezing van vyf leden van. het college van Gedeputeerde Stater^ CQr voorziening in de vacaturen, f^u gevolge dor periodieke af treding van de heeren jhr. mr. H. A. C. De la Bassecour Caan, mr. G. J. Goekoop en mr. D. Van Weel; en wegens aftreding als leden der Provinciale Staten van de heeren mr. P. L. F. Blussó en mr. C. J. E. graaf Van Bylandt. Herkozen werdin de heeren De la Bassecour Caan, met 48 st., Goekoop, met 47 st., mr. D. Van Weel, met 47 St., mr. P. L. F. Blussé, met 48 St., en mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, met 49 st. "Allen namen de benoeming onder applaus, aan. Daarna weid tot buitengewoon lid van Gedeputeerden (ingevolge art. 89 der Prov. Wet) herbenoemd de heer W. C. M. Begram, met 47 stemmen, tegen 18 op den heer W. A. Hoogeveen. Er werden 4 briefjes in blanco uitgebracht. De heer Begram verklaarde, dankbaar voor het vertrouwen, de gedane keuze te aanvaarden. Vervolgens werden de afdeelingen getrokken. Overeenkomstig het adres van Ged. Staten, werd door de vergadering afwyzend beschikt op het adres van L. Steenhoek, te Maasdam, om hom de gelegenheid te openen tot het verkrygen van abonnement voor de passage over de brug over de Oude Maas. Deze afwyzing is gegrond op de omstandigheid, dat het tarief nog to kort in werking is om daarin reeds nu verandering te brengen. In handen van speciale commissiën werden gesteld de volgende stukken, als: lo. de ontwerp-besluiten tot wyziging van het reglement voor het hoogheemraadschap van Delfland en van de byzondere reglementen voor do polders Nieuwenhoven en Nieuwe Gote, in handen van de heeren Vaillant, Duynstee, Korteweg en Eerstens, (met den heer Van Bylandt voor Gedeputeerden); 2o. adres van het gemeentebestuur van Leiderdorp om provinciaal subsidie in de kosten van bestrating van een gedeelte van den lagen Ryndyk, - als voren; 3o. het nader adres van den Baad der ge meente Schoonhoven, in verband met de aan vraag om verhooging van het provinciaal subsidie, voor den aanleg van een spoorweg tusschen Gouda en Schoonhoven, in handen van de heeren De Jonge, Buys, Lasonder en De Monchy (met den heer Caan als lid van Gedeputeerden 4o. het adres van het bestuur van het Nederl. Landbouwcomité om eene provinciale bydrage in het waarborgfouds voor de Land bouwtentoonstelling te Buenos-Ayres, in han den van de heeren De Bie, P. Smit, A. Knyff, Begram, v. d. Weyden en Roodenburg (met den heer Goekoop als lid van Gedeputeerden). In afwachting van de rapporten over de verschillende ontwerpen, is de vergadering daarop verdaagd tot Vrydag 13 Juli, te 11 uren 's voormiddags. Gemengd Nieuw*. Naar men weet, zal de volgende week, tydens de Algemeene Vergadering en het Congres der Nederl. Maatschappy van Nyverheid, in het gymnastieklokaal op de Pieterskerk gracht alhier eene tentoonstelling worden gehouden van voortbrengselen op het gebied van Leidsche nyverheid. Aan genoemd gebouw brachten wy heden middag een bezoek en het bleek ons toen dat vele handen zich onledig hielden om n de noodige stellingen en toepasselyke versie ringen aan te brengen. Reeds was door de decoratiën met het dun doek in de nationale en Leidsche kleuren het lokaal zoogoed als onherkenbaar gewor den, terwyl ook de door de Koninkiyke Neder- landsche Grofsmedery „ter opluistering" ge zonden kleine en groote anker- en andere kettingen uitstekend aan dit hun doel beant woorden en met do zware ankers zeiven zeker de aandacht zullen trekken. Dat bij deze Leidsche tentoonstelling ook de Leidsche wapens en die der provincie, maar ook 's Konings buste (eerst in de laatste jaren vervaardigd) niet mochton ontbreken, spreekt vanzelf. Alles doet zien dat men morgen op de ontvangst der verschillende toegezegde inzen dingen zal zyn voorbereid. Naar het Zendingsfeest op „Nim- merdor" vertrokken hedenmorgen p9r Ryn spoor van hier 300 personen. Hedennacht, te drie uren, werd door den suiveilleerenden veldwachter Willemse bemerkt dat zich in een onbewoond pand nab^j (je yoorm, Wittepoort een paar jongens begeven hadden, blykbaar met geene goede bedoelingen, zooals hem bleek nadat hjj ge- ruimen tijd hun doen en laten bespied had. Blykbaar was het hen te doen om vandaar in den tuin van den heer Pape, gemeente Zoetorwoude, te komen. Op een goed oogen- blik echter kwam de veldwachter W. nader en arrestoerde een der jongens, toen deze zich door het keukenraam wilde verwyderen. Twee der jongens, nl. F. N. en J. v. d. B., wonende te dezer stede, zyn ter beschikking der justitie gesteld. De zaak van Taselaar, beschuldigd van mishandeling, welke den dood ten gevolge heeft gehad, op den persoon van V., te Stomp- wpk, zal Vrydag 12 Juli voor de Haagsche rechtbank dienen. Als verdediger is den bekl. toegevoegd mr. M. P. G. Kappeyne Van de Coppe'.lo. De heer Servaas Van Rooyen doelt in een breedvoerig schryven aan het „Vad." mede, dat de tong van Jan De Witt en een teen van Cornelis De Witt in het Gemeente-Museum te 's-Hage berusten. Zy werden aangeboden door den heer D. J. Cockuyt te Leiden. Naar men verneemt, hebben zich voor de vaceerende betrekking van ontvanger der gemeente Valkenburg (jaarwedde f 112) aangemeld 15 sollicitanten. Op het IJ is een zeilschuitje omgeslagen. Do daarin zittende personen heb ben zichzelven gered. Tegen Hendrik Visser, beschul digd van een moordaanslag op zyne vrouw, den 20sten Mei in de Wyngaardstraat te Haarlem, is door het O. M. by de rechtbank aldaar, wegens poging tot doodslag, huisvre debreuk en het dragen van eene revolver, 1 jaar gevangenis en 5 gulden boete geëischt. De toegevoegde verdediger, mr. Macdonald, verzocht vryspraak. Het vonnis zal 11 Juli gewezen worden. Een moordaanslag in de Czaar- Peter-straat te Amsterdam. Het knallen van een pistoolschot deed Maandag avond te ongeveer halfzes onderscheidene bewoners van de Czaar-Peter-straat, tor hoogte van de Leeghwaterstraat, verschrikt hunne wonin gen uitsnellen. Wat was er voorgevallen? De kapitein van de Hulscbe stoomboot „Osborne" was aan het einde van de Czaar- Peter straat aangesproken door den sjouwer man Pool, die hem verzocht om uitbetaling van achttien gulden loon. Do kapitein ant woordde daarop dat uitbetalingen niet door hem werden gedaan, maar dat Pool zich daar voor moest vervoegen aan het kantoor van de Maatschappy. Hierover ontstemd, haalde het eene woord het andere uit, zoodat ten slotte de kapitein hem met zyne parapluis een stomp voor de borst gaf. Pool greep daarop het andere einde van de parapluis, waardoor eenige minuten oen trekken en sjorren over en weder ont stond. Plotseling tastte de kapitein in den zak en legde op Pool aan en joeg hem een schot in den hals. Pool stortte neder voor perceel 93, ter wyl de gezagvoerder boenen maakte naar zyn schip. Daar geen politie in den omtrek gezien werd, besloten de bewoners der straat tot eigen rechtspleging. In korten tyd had do woesteling zooveel handen op het lyf, dat al spoedig van de bovenkleeding weinig meer te zien was. Op Kattenburg werd hy aan de p «litis overgeleverd, die hem geboeid in verzekerde bewaring bracht. Pool, eerst naar het politiebureau ge bracht, werd van daar per brancard naar het gasthuis vervoerd. De wonde liet zich toen nog nietdoodeiyk aanzien. De verslagens is een oppassend werkman en vader van oen talryk gezin, dat op Kat tenburg woont. (!i. v. N.) De heer d. C.wien te Arnhem beide beenen werden afgereden, is aan de ge volgen overloden. In den nacht van 29 op 30 Juni jl. is onder de gemeente Someren tusschen sluis 11 en 12 der Zuidwillemsvaart, een militair van het O.-I. Jeger vermoord. De dader is nog niet opgespoord. Te Parys is een luchtballon met 3 leizIgêVè by het opstygen tegen eens stelling gestooten. Het schuitje werd geheel vernield; de reizigers vielen omstreeks 70 voet en bekwamen ernstige wonden. Zekere James Crickmann, oud 27 jaren, heeft to Londen een man vermoord en daarna een aanslag gepleegd op het leven eener vrouw. Crickmann werd gepakt; hy houdt zich alsof hy van niets weet. Sommigen zeggen dat hy gek is, anderen dat men ein- delyk do hand heeft gelegd opJack the Ripper. De koningin van Spanje is te Madrid is een ballon captif opgestegen, waar mede de genie proeven nam. Zy was verge zeld van een adjudant en eenige ingenieurs. De ballon ging 350 meier hoog. Natuurlyk werd de koningin door de troepen en het volk met geestdrift toegejuicht; de koningin wuifde van uit den ballon met haar parasol. Ten gevolge van eene werksta king der trambeambten te Cardiff, in Wales, hebben daar ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De tramwegmaatschappy had in plaats van de werkstakers een ander personeel aan geschaft, waarop eerstgenoemden de trams aanvielen, de ruiten stuksloegen en de rei zigers op eene hagelbui van steenen onthaal den. Yele passagiers werden gewond. Een groot aantal aanwezige personen is gevangen genomen, doch de aanwezige politiemacht is onvoldoende. Dit de kringen der socialisten te Berlyn wordt openbaar gemaakt, dat op het socialisten-congres te Parys, Duitschland door 50, Engeland door 10, Zwitserland door 10, Oostenryk door 6, Nederland door 3, Zwe den door 3 en Noorwegen door 1 afgevaar digden vertegenwoordigd zullen zyn. Ook uit Spanje, Polen, Rusland, Griekenland en Dene marken zullen afgevaardigden komen. Met de Fransche gedelegeerden mede, worden er onge veer 250 a 300 deelnemers aan het congres verwacht. De bewoner van Keulen, die gisterochtend zyne vrouw en daarna zich zeiven een kogel door het hoofd joeg, was niet, zooals eerst gedacht werd, dood. Gis teravond leefde hy nog, ofschoon zyn toe stand hopeloos was. Aan een particulieren brief ontleent het „Dagblad" het volgende omtrent den moord, op den controleur 2de kl. A. F. P. Graafland, te Indragiri (Ned.-Oost-Indiè) gepleegd „Zooeven kwamen er berichten uit Riouw omtrent de treurige gebeurtenis. Den 15den Mei, des namiddags, ging de heer Graafland met echtgenoote en kinderen eene wandeling doen. By den luitenant-Chinees gebruikten zy een kop thee, toen een oppasser berichtte dat er eene prauw was aangekomen, waar van de opvarenden ongezind waren om te doen onderzoeken wat er in was. De heer Graafland begaf zich naar het vaartuig, waarin drie personen waren gezeten, en beval hun dat zy de kagangs zouden ontladen. „Dit weigerden zy, waarop de controleur hen dreigde door een geweer van den oppas ser te nemen, hetwelk hy begon te laden. Een der opvarenden verliet nu de schuit en wilde den heer Graafland met eene kris te lyf. Die kris werd hem door den oppasser ontrukt en de controleur had zyn geweer by den voet, toen onverwacht de aanvaller hem het geweer ontnam en met de bajonet eene diepe dywond toebracht. De heer Graafland trok de bajonet uit de wond en eene worBte ling volgde, waarby het geweer viermaal van eigenaar veranderde, toen plotseling uit het Chineesche kamp een onverlaat kwam aan- loopen, die den controleur een krissteek in den hals toebracht, zóó diep, dat hy weldra nederviel. „De dader vermoordde nog een korporaal- oppasser en wilde zich toen door zwemmen redden, doch werd door scheepsvolk afge maakt. Terwyl de controleur met zyn vyand worstelde, waren de beide andere opvarenden uit de prauw gekomen, doch de oppassers Bchoten op hen toe en maakten hen af. De controleur werd naar huis gedragen en stierf dienzelfden Dacht. „Den 17den kwam de gouvernements stoomboot en bracht do echtgenoote en kinde ren van den controleur naar Riouw, van waar zy weldra naar Europa hoopten te ver trekken. De resident, juist op reis naar Indra giri, vornam de treurige tyding. Met tranen in de oogen riep hy uit: „O, God! moest dit lot myn besten controleur treffenWelk eene toekomst had die man!" Hy schreef ook eey brief, waarin hy den overledene wegens zjjn dienstwerk allen lof toebracht, BUITENLAND. Frankryk. Van 5 Mei tot 30 Juni hebben 5,994,000 betalende bezoekers de Parysche tentoonstel ling bezocht, tegen 3,343,000 in 1878. De toegangsprys is thans slechts 45 centimes; de bezoekers zijn meestal lieden uit de pro vincie, Engelschen of Amerikanen. De verkooping van de beroemde schil- deryenverzameling van den heer Secrétan, gewezen directeur van de „SociétédosMétaux", is dezer dagen begonnen en duurt nog voort. Voor Meissonior's werden zeer booge sommen besteed. Een zyner doeken, getiteld „Liseur en costume rose" werd voor 66,000 fr. ver kocht. Een ander: „Jcueur de boule a Ver sailles" ging voor 71,000 fr., een derde, „Écrivain méditant" voor 95,000 fr., een vierde, „Le vin du curé" voor 90,000 fr. en het be kende „Cuirassier de 1805" voor 190,000 fr. Het publiek toonde groote belangstelling. De meeste schilderyen, waaronder van Millet, Delacroix, Decamps en anderen werden ge kocht door liefhebbers en Fransche kooplie den, die by 1000 fr. tegelyk opboden. De verkoop van Millet's „Angelus" veroor zaakte groote opgewondenheid. Reeds weken te voren hadden de dagbladen betreurd, dat dit meesterstuk uit Frankryk zou gaan en ook op den morgen van de verkoopiDg werd gezegd, dat 3 Amerikanen waren komen bie den. De verlangde prys was 100,000 fr., maar het bod steeg weldra tot 300,000. Toen het scheen of 2 Amerikanen de eigenaars zouden worden, begon de heer Antoine Proust te bieden. Op 451,000 fr. trokken de Amerikanen zich terug, doch toen daagden 2 nieuwe kunst liefhebbers op en de pryB steeg tot 502,000 fr. De hamer viel en „Leve Frankryk werd er geroepen, doch één der bieders protesteerde en bood 1000 fr. meer; ten slotte werd het doek voor 553,000 fr. toegewezen aan den heer Proust, die van de Fransche regeering in opdracht had, het tegen eiken prys te koopen. De koning van Griekenland, die thans te Aix-les Bains vertoeft, is door president Carnot uitgenoodigd om naar Parys te komen en de wereldtentoonstelling in oogenschouw te nemen, op welke invitatie de koning onder dankbetuiging heeft geantwoord dat hy, indien het hem mogelyk is, naar Parys zal komen. Dnttaohland. De „Staatsanzeiger" van Wurtemberg bevat eene mededeeling van den bevelvoerenden generaal, waarin het dagbladbericht wordt tegengesproken, dat op een te Stuttgart ge houden feestmaal een twist zou hebben plaats gehad tusschen Duitsche en Russische offi cieren, die aan het feestmaal deelnamen. Er is niets van dien aard' gebeurd en de te Stutt gart aanwezige Russische officieren toonden zich steeds hoffelyk en kameraadschappelyk. Italië. In den loop der beraadslaging over eene motie betreffende den Simplon, heeft de minis ter van openbare werken in de Kamer ver klaard dat de Italiaansche afgevaardigden ter conferentie te Bern in opdracht hebben, het technische ontwerp voor het doorboren van den Simplon, aangenomen in de conferentie te Lausanne, te verwerpen. Het Regeeringsblad heeft het nieuwe Strafwetboek afgekondigd, hetwelk met 1 Jan. aanst. in werking treedt. Groot-Hritannië. Het Londensche comité heeft 500 pd. et. beschikbaar gesteld voor het gedenkteeken op het graf van Pater Damien te Kalawao. Er zal een fonds worden gevormd om Indische melaatschen te behandelen, verder voor twee beurzen van studenten, die de ziekte zullen beBtudeeren, en voor eene commissie, die naar Engeland zal gaan om een onderzoek in te stellen. In de kerk te Chlslehurst heeft de ex- keizerin Eugénie een steen doen plaatsen met de woorden: „Hier zal vele jaren het stoffeiyk overschot rusten van Napoleon III. R. I. P." De Iersche afgevaardigde William O'Brien

Leidsch Dagblad | 1889 | | pagina 2